Sayfa 1 / 5 12345 SonSon
Toplam 62 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ::(umut):: Avatarı

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    01:28
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2011 Güncel: KPSS'ye girmeye devam ettim... 2010'da engelli statüsünden atandım yine "sen sınıf öğretmenliği yapamazsın" deyip alt sınıf verdiler. Yıl 2011 oldu Sınıf aldım; 12 öğrencili bir sınıfıa öğretmen oldum.
    Konuya dair güncel başlık: http://www.engelliler.biz/forum/yasa...pak-olsun.html

13 Mart 2009 GÜNCEL: Bugünlerde "öğretmen olur" sağlık raporunu alarak 19 Marttaki atamaya tekrar başvuracağım.
    Konuyla ilgili güncel bilgileri bu başlığın 2. sayfasıdan itibaren paylaşmaya devam edeceğim (Güncel mesaj başlangıcı için buraya tıklayabilirsiniz). Hukuki açıdan olmak üzere her konuda yardımlarınızı bekliyorum...

Merhaba arkadaşlar. ben 2007nin Nisan ayında Sınıf Öğretmeni olarak Malatya'ya atamamın çıktığını ve bir gözüm görmediği için atamamın komisyon tarafından iptal edildiğini konu açarak sizinle paylaştım (bkz).

Burda sizlerin de yardım ve tavsiyesiyle avukata gittim ve kararın iptali için dava açtım. 1 buçuk sene sonra yani geçen hafta "açtığım davayı kaybettiğim ve adaletin komisyonu haklı gördüğünü, davamın reddini" avukatım aracılığıyla öğrendim.
    Burda davanın gerekçesinin tamamını yazamayacağım ama gerekçeyi kısaca özetleyeyim:
    "yönetmelik gereği atamanızın sonucu bedensel engeli değerlendirme komisyonu tarafından belirleneceği bildirildiği için, komisyonun verdiği "sınıf öğretmenliği yapamaz" kararının hukuken bir sakıncası ve kanunlara aykırılığı bulunmamaktadır yani komisyonun verdiği karar doğru ve haklı bir karardır"

İşte Yüce Türk adaletinin engellilere gösterdiği adalet bu!!! Söylenecek birşey yok. Sizin ve benim güvendiğim adalet bile bana sırtını döndüyse siz söyleyin adaletin ve insan haklarının olduğu bir ülkede mi yaşıyoruz yoksa "güçlüysen ve bedenen sağlamsan kazanırsın, sakatsan bizim umurumuzda değil" diyen bir adalet sistemine sahip bir ülkede mi yaşıyoruz!!!

Yorumu siz yapın..

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:30
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Engelli olup da öğretmenlik yapan insanlar var,misal gösteremiyor musunuz?
    Geçmiş olsun,bu ülkede engelli olmak gerçekten çok zor...

Üye
    guzgulleri Avatarı

Son Giriş
    10.11-2012
    Saat
    21:35
    Yaşadığı Yer
    KARABÜK
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

insan hayretler içinde kalıyor gerçekten bu tür yazıları okudukça benim de sol gözüm görmüyor ve doğuştan kalça çıkığıyım hadi ben 21 yıl önce öğretmen oldum o zamanlar bu kadar incelenmiyordu ama şunu söylemek istiyorum benim tanıdığım müfettişlik yapan iki engelli kişi var birinin bir gözü görmüyordu diğerinin de bir ayağı engelli üstelik müfettiş olmak için gereken şartlar öğretmen olmaktan daha ağır belki o müfettişler sonradan engelli de olmuş olabilirler ama yine de size yapılan bu uygulamayı anlamak çok zor mücadeleyi bırakmayın ve emsal olabilecek arkadaşlar size yardımcı olabilecek hukuki süreçlerini yazarlarsa daha faydalı olur

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Eğer karar kesinleşmediyse temyiz hakkınızı kullanın. Temyiz dilekçenize arkadaşların da dile getirdiği gibi öğretmenlik yapan engelli meslektaşlarınızı emsal gösterebilirsiniz. Bu konuda gazetelerde sık sık haberler yer alıyor. Böyle bir araştırma yaparak ; hukuki açıdan sağlam bir temyiz dilekçesi ile kararı bozdurabileceğinize inanıyorum. Bence çok adaletsiz bir karar !!!!

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Her şey den evvel kararı temyiz etme hakkını kullan.
    Benim burada anlamadığım sizi üniversitenin sınıf öğretmenliği bölümüne alırken hiç bir şey sormuyorlar. Okul bitiyor fakat okul bittikten sonra bu kişi öğretmenlik yapamaz diyorlar.

Ben buradan soruyorum acaba yenimi akıllarına gelmiş. Sizin öğretmenlik yapamayacağınız. O zaman Görme engelli bir kişi öğretmenlik yapmasın veya en güzeli bütün engelliler evlerinde otursun. daha da güzeli engelli insanlar yaşamasın.

İş olmadan aş olmadan ne kadar yaşanabilir.
    Allah yardımcın olsun kardeşim inşallah davanda haklı çıkarsın. Sen yinede umutlarını kaybetme. Adalet bir gün mutlaka yerini bulacaktır.

Bu gün engelSİZ olabilirsiniz. Fakat yarın engelli Sizde olabilirsiniz.

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam sitemizdeki engelli öğretmenler olarak bizim yapabileceğimiz bişey var mı?Ben üzerime düşeni seve seve yaparım.Tekrar dava açın...Ben içinde bulunduğum şartları size gönderebilirim.Emsalse emsal...Engeliniz anladığım kadarıyla öğretmenliğe engel değil... Bu kararı verenler bir göz muayenesi olsun bence... Ne yalan söyliyim -içimden geçenler -bu sonuç biraz da avukatınızın beceriksizliğiyle de doğru orantılı gibi geliyor bana...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.251

Tek gözün görmemesi öğretmen olmaya nasıl engel olarak algılanır aklım almıyor! Ben de avukatınızın yanlış argümanlar öne sürdüğünü düşünüyorum.
    Yerinizde olsam tüm hukuki süreci sonlandırır, sonra da Avrupa İnsan Hakları mahkemesine başvururum. Yüzde yüz kazanırsın diye düşünüyorum...
    İki gözü görmeyen, tekerlekli sandalye kullanan veya başka başka sakatlığı olan ama öğretmenlik yapan onlarca insan var...

Lütfen Türkiye'deki hukuki süreci sonuna kadar götürün, sonra AHİM! AHİM sürecinde gerekirse ben avukat bakabilirim...

Not: Tüm mahkeme kararlarını ve evraklarını bizimle paylaşabilirsen çok yararlı olur...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    deryaaslanturk Avatarı

Gerçek Adı
    Derya
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Ya ne kadar inanılmaz şeyler yaşıyoruz bazen yaşadıklarımıza inanamıyorum.
    madem öğretmen olmasına izin vermeyecektiniz neden okumasına izin verdiniz bu bölümü.

Bu biraz bedensel engelli birine spor öğretmenliği okutmaya benzemiş gibi. Kıstaslar koyun deyinki sağlık raporu istiyoruz şu şu şartlara uymayan bu bölümü boşuna okumasın değilmi ama.

Yazık değilmi bu insan buca sene okumuş mesleğini icra edecek şimdi diyorsunuz ki tamam sen 4 sene bu okulu okudun ama yinede öğretmen olamazsın çünkü tek gözün görmüyor.
    İyide kardeşim bu çocuk bu fakülteyi okurken aklınız nerdeydi.

Üye
    hasankrmn Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kahretsin ya.. İnsan ne diyeceğini şaşırıyor.Çok üzüldüm ama bence herşey bitmiş değil.Bülent ve mezopotamyalı kederi hocam'a katılıyorum.Bence mahkemeye somut gerekçeler sunamadınız.Kararı geciktirmeden temyiz edin.İnşallah temyiz yolu açıktır.

Üye

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar birşeyi tekrar vurgulamak istiyorum; sorun avukatta ya da hukuki süreçte değil, asıl sorun bizleri koruması gereken kanunların bizzat bizleri açıkta bırakması hatta bir mağdur değil bir suçlu olarak görmesi Yönetmelikte TEK GÖZÜ GÖRMEYEN SINIF ÖĞRETMENİ OLAMAZ diye yazılmış. Yani huukuk benim öğretmenlik yapmamı engellemek için önüme kanun koymuş. Mahkemeler de bu kanuna göre karar veriyorlar. Temyize de gitsem kararın dayanağı yönetmeliik olduğu için yine karar haklı görülecek. Olan yine bana olacak birkaç yıl daha temyiz sürecini bekleyeceğim. Benim ve benim durumumda olanlar için tek çare o lanet yönetmeliğin değişmesi ki benimbuna gücüm yetmez.

Ben durumumu vali yardımcısına ve il milli eğitim müdür yardımcısına anlattığımda ikisindende ortak bir cevap geldi:Milyonllarca işsizin yaşadığı bir ülkede senin derdin neki!!!

Benim yapabileceğim tek birşey kaldı o da olayı medyaya taşıyıp birilerinni gözüne sokmak, ama ben şu aşamadan sonra ondan da umutlu değilim. Malesef artık herşey bitii.

Üye
    hasankrmn Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

TEK GÖZÜ GÖRMEYEN SINIF ÖĞRETMENİ OLAMAZ
    Böyle bir madde var mı gerçekten merak ediyorum.Şimdi araştırıcam...
    Uğur hocam sizin mesleğinize olan aşkınızı köreltmişler haklısınızda çok can sıkıcı bir şey.Ama nolur sakın pesetmeyin.Yapılacak mutlaka birşeyler vardır.Olmalı...........

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.251

"TEK GÖZÜ GÖRMEYEN SINIF ÖĞRETMENİ OLAMAZ" diyen yönetmelik hangisi? Oradaki tam ifadeyi merak ettim.

Ve evet, bu tür saçma sapan yönetmelikler olabilir. İşimiz o yönetmelikleri değiştirtmek! Yeter ki sen mağdur kişi olarak hukuki sürecin peşini bırakma...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hasankrmn Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MEB'nın klavuzundaki madde bu.Eğer başka ayrıntılı maddesi varsa bilmiyorum.

ç ) Sağlık durumunun Türkiye'nin her bölge ve iklim şartlarında öğretmenlik görevini yapmasına engel olmadığını tam teşekküllü hastanelerden son altı aylık süre içinde alacağı Sağlık Kurulu Raporu ile belgelendirilmek, bedensel engelli adaylar bakımından; bedensel engelinin öğretmenlik görevini yürütmesine engel olmadığına Bedensel Engeli Değerlendirme Komisyonunca karar verilmiş olmak,

Kaynak

İşin peşini bırakmayalım ya...

Üye

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Aslında çok az da olsa bir ihtimal var, benim atamamı iptall eden komisyon kaldırıldı, raporda öğretmen olur yazması göreve başlamam için yeterli( tabi il milli eğitim müdürlüğündeki görevlilerden biri bu işte bir engel çıkarmazsa. Ama bundan sonra nasıl bir süreç işler onu ben bilmiyorum. Eğer görevim esnasında şikayet üzerine soruşturma açılırsa ve yönetmelik gereği "görev yapamaz" diye görevden alınırsam çok daha vahim sonuçlar beni bekliyor. Eğer görevden alınırsam devletten aldığım maaşın tamamını yasal faiziyle birlikte aide etmem gerekiyormuş. Bu bana çok daha fazla koyar..

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Evet ben de yaptığım araştırmada sadece bu maddeyi bulabildim :roll: Ama yine de genel hukuk mantığı ile baktığımızda sizin kazanılmış bir hakkınız. Üniversiteyi kazanmışsınız ; o bölümü bitirip diplomanızı almışsınız. Madem öğretmen olma hakkınız yoktu o zaman devlet en başta sizin bu bölümde üniversite eğitimi görmenize izin vermeyecekti. İkinci olarak engelli olup da öğretmenlik mesleğini başarıyla sürdüren bir sürü arkadaşımız var. Bu durumda da "İDARENİN EYLEM VE İŞLEMLERİNDE İSTİKRAR İLKESİ" dediğimiz ilke çiğnenmiş oluyor. Bazılarına bu hak tanınırken ; bir kısmının ise atamasının yapılmaması bence bu ilkeye aykırı.

Bence de Türkiyede'ki hukuki süreç kesinleşince mutlaka olayı AİHM'ye taşıyın. Oradan olumlu bir sonuç alacağınıza eminim.

Sayfa 1 / 5 12345 SonSon