Sayfa 8 / 11 İlkİlk ... 4567891011 SonSon
Toplam 160 mesajın 106-120 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sümeyye yılmaz Avatarı

Gerçek Adı
    Sümeyye YILMAZ
    Son Giriş
    27.09-2015
    Saat
    02:42
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ya arkadaşlar biliyor musunuz? çok düşündüm de bence şevket çavdar' ın hayatını kaybetmesinin sebebi doktorlar.çünkü başka bir hastanın iki kolu ve bir bacağı yoktu. ona hepsini birden nakletmek yerine ilk olarak çift kol naklettiler. ameliyattan sonra hastanın tırnakları uzamaya falan başlamış.şimdi biz şevket çavdar' ı düşündüğümüzde kendisine çift kol ve çift bacak birden nakledilmeye çalışılmış. üstelik ameliyatta kalbi durduğu ve ölme riski kapıya dayandığı halde doktorlar ameliyata devam etmişler. bence bu çok büyük bir yanlış. umutları yeşerecek olan şevket çavdar' ın umutlarını tamamen söndürdüler resmen. bence bu doktor hatası. şevket Çavdar' ın ailesi mutlaka bu konu üzerinde durmalı. CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM. ÖZELLİKLE DE SİZDEN OturanBoğa

Üye
    saros1 Avatarı

Gerçek Adı
    Volkan
    Son Giriş
    13.05-2016
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    Edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

burada yazılan yorumlara göz atıncaiçim acıdı. çoğunluk "şevket" bizlere umut oldu diyor. ben ise şevketçavdar toplumun dayatmasının, toplumun yarattığı algının ve sağlamların düzenininkurbanı oldu diyorum. sakat olmaktan memnun olmaya bilirsiniz. ben de sakat olmaktanmemnun değilim. sakatlık zor, ama sakat olmaktansa ölmeyi göze almak. bu bana,benim mantığıma uymuyor. şevket'in ameliyatı başarılı olsa idi, şevket sağlamolmayacaktı. şevket'in önünde bitmek bilmez bir rehabilitasyon ve tedavisüreci, ilaçlar ve her an uzvun gri alınma riski... yani bu ameliyat -şimdilik-başarılı olsa bile yaratacağı tahribat çok büyük. ve bu ameliyat artısonrasındaki ilaç tedavisinin gideri öyle dudak uçuklatıcı ki. bu operasyoniçin sağlanan devlet desteği sakat bireye sağlansa belki de şevket topluma dahaçok katılacak, daha iyi yaşam koşulları ile halinden memnun olacaktı. ama öylebir algı var ki, kolun, bacağın yoksa ölümü göze alabilirsin. ve okuduğumyorumlarda bu algının iyice yerleşmiş olduğunu fark ediyorum.

sakat olup, hayatından memnun olmak.sakat olup kendini değerli hissetmek. sakat olup kendini normal hissetmek.sihirli kelimeler bunlar. tabi ki birey özgürdür, sakat olup içinde bulunduğudurumdan nefret eden, kendinden nefret eden olacaktır. kimsenin duygularınınzabıtası olamayız. ve kabulüm sakatlık zor. sakat olmak gerçekten travmatik.sakatlık ve bağımlı yaşamak çoğu zaman boğucu. ama sakatlığın zihinlerdeyarattığı umacının sakatın toplumda algılanmasını, toplumun sakata da kendinibu doğrularla tanıma ve tanımlamasına sebep olduğunu söylemek gerekir.

sağlam olmaya verdiğimiz çabayışafak pavey'in anlatmaya çalıştığı gibi hayata adapte olmaya, sakat olsak dainsan onuruna yaraşır bir hayat sürmeye yöneltmeliyiz.

Üye
    nasibegül Avatarı

Gerçek Adı
    Nasibe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

saww;

organlarımı parayla satıp aş evi açarım bedavaya organ vermem diyorsun da sanki senin sakatatlarını yemek için alıyorlar insanlara hayat bağışlıyorsun bunun bir ehemniyeti yok mu senin için çaresizce yaşabilmek için organ bekleyen insanlar var organları iflas ettiği için ölen insanlar var aş evi açtığında açlıktan ölmek üzere olan insanlarmı yiyecek sanıyorsun gelen geçen öğününü de geçirebilir .

zehirliyaprak;
    seni alkışlıyorum çok güzel konuşmuşsun...

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nasibe canın sıkılıyor. Anlıyorum da ankara bize uzak can sıkıntını gideremem.
    Ankarada yaşayanlara yazarsan belki sıkıntını gideren çıkar

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    50
    Verilen Beğeniler
    31

Burda böyle çığırtkanlık yapıp, birbirinizi yemeniz size bi şey kazandırmaz.

Fatih Altaylı ya söyleyin sizi programına çıkartsın orda birbirinizi yiyin, öleni geri getirir, doktoruda hapise attırırsınız belki...

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ben 2 kez ameliyat oldum. İkinci ameliyatımdan sonra tek kanedyeni ve tek yürüme cihazını attım... Desteksiz yürümeye başlamıştım ki, evde bir kaza geçirdim. Ayağım tekrar kırıldı ve o kahrolası süreç yeniden başladı. Yaşıtlarım, nerdeyse liseye başlayacakken benim hala okula başlayamıyor oluşum depresyona girmeme neden oldu. Yaklaşık 6 ay sonra ayağımdaki alçı çıkarıldı ve doktorum bana "hadi kızım yine desteksiz yürüme çalışmalarına başla!" komutu verdi... Hayatımla ilgili kararı 14 yaşında verdim... "Yürümek istemiyorum, yaşamak istiyorum" dedim... Bu kararımdan dolayı ailem hala baskı yapar bana. Yürüyebilecekken kanedyene ve cihaza tekrar sarılmamı hiçbir zaman anlayamadılar. Belki de ben anlatamadım... Benim için özgürlük "vazgeçmekle" başladı. Nasıl vazgeçmeyeyim? Dışarda gürül gürül bir hayat akıyor ve ben içinde değilim... Beni olduğum gibi kabul edeceğini umarak attım kendimi hayat ırmağına... Toplumun beni değerlendirmesi, onların normları, umrumda bile olmadı. Canımı acıttı zaman zaman... Benim için "yaşamaya değer şeyler için", tedavimi yarım bıraktım. Dedim ya bu benim kararımdı...

Uzuv nakline kendi rızasıyla olur veren arkadaşımız ise "direnmeyi ve yazgısını alt etmeyi" tercih etti... O, sonuna kadar gitmeyi göze aldı. Başarılı olamadı belki... Ama bu kararı o aldı... Kolları ve bacakları olduğunda kendini gerçekten mutlu hissedeceğine inandığı şeyi yaptı... Bu yüzden onun "Direnişine" yardım eden insanları suçlamanızı yersiz buluyorum doğrusu... Milletçe aynı hastalıkla muzdaribiz. İnsanları ve kurumları yargılarken çok duygusal davranıyoruz. Sanki gideni geri getirecek!

Askıda Üyelik
    LaiLa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kalbimin attığı yerdeyim..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

Duygularına fazlası ile katıldığımı bil lütfen Mezom,benzer durumları bende yaşadım 3 kez ameliyat oldum 2 kez düşüp ayağımı kırdım ve ergenlik dönemlerimi en yaşanası hisleri ile birlikte o ameliyat masalarında bıraktım ailemin tedavin devam etsin demelerine kulak tıkayıp okul hayatımı bir kenara bırakıp meslek edinme çabalarına girdimki hala da bişeylere geç kalmışlığın ezikliği içindeyim kendi,kendime konuşmak kolay yaşanan süreç insanın psikoljisini alt üst ediyor istediğin kadar güçlü iradeli ol herşey bir yere kadar.
    Şevket arkadaşımız hayal ettiği yolda cesurca hareket etti,olaylar güzel gelişseydi ne kadar güzel olurdu artık aramızda yok onunki ''hesap işi değil,nasip işi'' oldu Allah rahmet eylesin...

Üye
    BaSKaN53 Avatarı

Gerçek Adı
    ALi
    Son Giriş
    01.11-2017
    Saat
    13:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Z.BURNU
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    3

Hacettepe'deki nakilde Sağlık Bakanlığı'nın bir başka hasta için sadece 'çift kol' nakline onay verdiği ortaya çıktı. Doç. Dr. Nasır, izin almaksızın Çavdar'a çift kol ve çift bacak nakletmiş
    resim2295822 - Dün Şevket Çavdar’ın bir Hayatı Vardı; Bugün Yok. NEDEN? [Tartışma]

Sabah, Şevket Çavdar'ın ölümüyle sonuçlanan çift kol ve çift bacak nakliyle ilgili şok bir detaya ulaştı. Ameliyatı yapan Hacettepe Üniversitesi ekibinin bir başka hasta için çift kol nakline onay aldığı ve donörden bacakları almaması gerektiği ortaya çıktı. Ancak Türkiye'nin ilk yüz naklini yapan Prof. Ömer Özkan'ın da bakanlığa başvurduğunu öğrenen Doç. Dr. Serdar Nasır; son anda, bakanlığın izni olmadan bacakları da aldı. Ulusal Organ Nakli Koordinatörlüğü; İzmir'de, hayatını kaybeden Nazım Akan'ın organ ve dokuları bağışlanınca Akdeniz Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Gülhane Askeri Tıp Fakültesi (GATA) Doku Nakil Merkezleri'nden donöre uygun yüz ve uzuv hasta listelerini istedi.

Hacettepe Üniversitesi, yüz ile uzuv nakli bekleyen 4 kişiyi bildirdi. Listede Şevket Çavdar da vardı. Akdeniz Üniversitesi ise dirsek altından çift kol ve diz altından çift bacak nakli bekleyen hastalarının ismini gönderdi.

Ulusal Doku Nakli Koordinatörlüğü, yaş, boy, cinsiyete göre Gazi ve GATA'nın listelerindeki hastaların donöre uymadığını bildirdi. Hacettepe'den çift kol nakli için bekleyen hasta ile Akdeniz'den çift kol ve çift bacak nakli bekleyen hastalar donörle uyumluydu. Akdeniz Üniversitesi daha önce nakil yaptığı için Hacettepe Üniversitesi'ne nakil izni verildi. Bakanlık, her olasılığa karşı Akdeniz Üniversitesi'nin de hazır olmasını istedi.

Doç. Dr. Nasır'ın da aralarında bulunduğu nakil ekibi, Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla İzmir'e giderken, Prof. Ömer Özkan'ın çift kol ve çift bacak nakli için izin aldığına dair bir duyum aldı. Bunun üzerine Doç. Dr. Nasır, İzmir'e gittiğinde, bakanlığa bildirmeden donörden çift kolun yanı sıra çift bacağı da aldı. Ömer Özkan hemen bakanlığı arayarak, "Çift kol için izin verdiğinizi açıklamıştınız, bacaklar neden alındı?" diye isyan etti. Bakanlık bu arada Hacettepe'ye ulaşmaya çalıştı ancak operasyon başlamıştı. Doç. Dr. Nasır ve ekibinin, Şevket Çavdar isimli hastaya çift kol ve çift bacak nakli yaptığı medyadan duyuruldu.

BAKANLIK ACİL TOPLANDI

Bakanlık, Çavdar'ın durumu netleşene kadar açıklama yapmama kararı almıştı. Çavdar'ın ölümünden 2 gün sonra Kompozit Doku Nakli Bilim Kurulu, 6 üye ve 10 ayrı branştan uzmanın katılımıyla toplanıldı. Mevzuat dışı uygulama üyelere bildirildi. Kurul, 3 hafta sonra Hacettepe Üniversitesi Nakil Merkezi hakkında kararını verecek.

BAĞIŞLAR NEYE GÖRE DAĞITILIYOR?

Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü'nün belirlediği standartlara göre donör ile alıcı aynı cinsiyetten olmalı. Donörle alıcı arasında maksimum artı-eksi 20 yaş ve artı-eksi yüzde 10 boy farkı bulunmalı. Donörün organların alındığı yerin en yakınındaki nakil merkezine verilmeli. Ancak bu koşul gerçekleşmiyorsa Ulusal listede durumu en uygun hastaya verilmeli. Ulusal listede hastalar arasında eşitlik sağlanırsa nakil merkezi sıralamasına bakılmalı. O zamana kadar hiç nakil yapmamış ya da nakil sırası tekrar gelmiş merkez seçilmeli.

Kaynak:Habervaktim.com

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

giden can gelmiyor olan olmus olsada baska sevketlere kiymasinlar
    her hastane sivrilip meshur olmak isteyen her doktor denek bekliyor acikladik imzaladi kabul etti diye siginiyorlar
    o kurullarda olan doktorlarsanki bi suc var dicekler yaa

Üye
    mavikalem34 Avatarı

Son Giriş
    24.05-2012
    Saat
    09:48
    Yaşadığı Yer
    istanbul.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar.Hiç bir zaman kötü örnek, örnek olmaz.Evet oldu.Ama neden ailesi bu gencin bir soruşturma yapılmasını istemedi.Düşünülmesi ve görülmesi gerekli bazı konular var.Ama bu kötü örnek güzel gelişmelere engel olmamalı.Bir doktor kötü olabilir.Ama bütün doktorlarımıza kötü demek doğru olmaz.Nedeni açkıklanmalı ve şüpheler kaldırılmalıdır. Bu yapılırmı sanmam.Ama ilerde yararlarını düşünüp ona göre tavır koymalıyız.Bir kişiye bile fayda sağlanacaksa vaz geçilmemeli.Ancak tedbirler sıkılaştırılmalı işler cidiyetle yapılmalıdır.Bütün önlemler alındıktan sonra nakil yapılabilir.Bu şartlar yönetim tarafından sağlanmalıdır

Üye
    gulay_06 Avatarı

Gerçek Adı
    gülay
    Son Giriş
    09.04-2016
    Saat
    16:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Allah rahmet ve mekanını cennet eylesin. çok üzüldüm((

Üye
    fındık75 Avatarı

Son Giriş
    15.01-2016
    Saat
    13:26
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

allah rahmet eylesşn mekanı cennet olsun inşallah.çok temiz bir yüzü vardı çok üzüldüm kaç gün aklımdan çıkmadı böyle bişey olamayacağını doktorlar bilmeliydi ama bile bile göze aldılar.doktor lar bunu yapmamalıydı enazından tek kol yapabilirlerdi.umarım bidaha böyle şeyler olmaz.. bile bile kendinden vazgeçebildi bu kadar zor olduğunu bildiği halde o kadar acı çekti ama demekki kendini mecbur hissetti artık onun dünyası nasılsa demekki hayattan vazgeçebildi allah kimseye vermesin bide değinmek istediğim bir konu var insanlarımız gerçekten biraz daha kendini yetiştirsinler engellilerimize bakış açılarını kimse doğuştan engelli değildir.benim kızımın birtakım sorunları var ben insanlareın bakışlarından bıktım hatta açıklama yapmaktan vah vah demelerinden niye böyle sormalarından sadece beni değil bütün insanaları etkileyen bişey .allah herkese akıl fikir versinn diyorumm.. ve bütün engellilerimizi anlasınlar önem versinler..

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

Hacettepe'ye ağır suçlama

Hacettepe Üniversitesi'nin, Türkiye'nin ikinci yüz nakli yarışını kazanabilmek amacıyla gerçek dışı beyanla rapor düzenlediği iddia edildi. Sağlık Bakanlığı, Hacettepe'ye çift kol ve çift bacak takılan hastanın ölümüne yol açan nakilden sonra yüz nakli için de soruşturma açtı.
    Devamı: http://www.haberturk.com/polemik/hab...is-beyan-cikti

Üye
    blake Avatarı

Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

-dr.ların daha fazla işin bilincinde olduğunu gözardı etmesek de- hem bu operasyondaki doktorlar hem de şevket çavdar büyük bir kumar oynadılar diye düşünüyorum.

Üye
    berfinn Avatarı

Gerçek Adı
    hülya
    Son Giriş
    25.12-2016
    Saat
    18:12
    Yaşadığı Yer
    bartın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    öncelikle sevket arkadaşımıza Allahtan rahmet dilerim ailesine baş sağlığı dilerim.aslında olan olmuş arkadaşlar çokkkk şey var söylenecek çokk fakat boş yani bundan sonra iş bittikten sonra konuşmak hiçbişeye yaramıyo malesef ve dövünmek dizlerine vurmak hiçbişeye yaramıyo şevket yok çünki artık.hem kendi hatası hem ailesinin hatası en çoğuda doktorların hatası sebebiyle ben isterimki bundan sonra kimse şevketin durumuna düşmesin.ve şevket arkadaşımın yaşadıklarından ders alınsın öle yüz nakline benzemez hem 2kol hem 2 ayak nakli normal bir ameliyat bile 6 aydan aşağı iyileşmiyoken bu yabancı bir kişinin organlarını vücudun reddedeceğini kime sorsanız düşünür nasıl olabilir diye 5 yaşında çocuk bile güler buna.profesöler doçentler bi sürü dr katıldı ameliyata hiçbirinin aklına bu gencecik çocuğun bu kadar ağır bi ameliyata dayanamayaczğı nasıl gelmez yaa aklım mantığım almıyo benim.önce bir deneseydiniz tek bacak naklinide olursa ötekileri yapsaydınız şu an için aile hiçbir hak talep edemez diye düşünüyorum çünki ameliyattan önce imza attırılıyo hastaya.şevket arkadaşımıza gereken açıklamalar mutlaka yapılmıştır öylesine ölümü bile göze almışki arkadaşımız bu imzayı atmış çünki hepimizin olduğu gibi hayalleri varmış gerçekleştirmek istediği ve güveni varmış doktorlarına.her gün kol bacak bağışlanmıyo biliyoruz ülkemizde organ bağışı konusundaki eksiklikleri fakat hergünde organ bağışı olmuyo bidaha uygun organ bulup takamayız diyede gencecik bir inasın bu hayatatn kimsenin koparmaya hakkı yoktu.yterli açıklma yapılmadığını düşünüyorum tamamen yapılan operasyonun cahil cesareti olduğunu ve bu hastanenin diğer hastaneyle sidik yarışına girdiğini onlar yüz nakli yaptılar biz neden başaramayalım olursa olur olmazsa allah rahmet eylesin.bu ameliyata düşüncüsesizce imza atanlar şevket gitti fakat sizlerin ömür boyu bu hatanızdan dolayı vicdan azabı çekiceğinizide aklınızdan çıkartmayın.nur içinde yatsın arkadaşımız buı dünyada senin hayallerini çaldılar. ama inanıyorumki sen orda bunun hesabını soracaksın seni bu duruma düşürenlerden.

Sayfa 8 / 11 İlkİlk ... 4567891011 SonSon