Sayfa 7 / 11 İlkİlk ... 34567891011 SonSon
Toplam 160 mesajın 91-105 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fatmabzk Avatarı

Gerçek Adı
    FATMA
    Son Giriş
    20.09-2012
    Saat
    10:10
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun...

Üye
    UĞUR-60 Avatarı

Gerçek Adı
    uğur
    Son Giriş
    01.01-2016
    Saat
    16:02
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhuma ALLAH tan rahmet acılı ailesine başsağlığı dilerim

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Her konu uzmanı tarafından değerlendirildiğinde daha anlaşılır oluyor, taşlar yerine daha çok oturuyor...
    Tıp açısından bakınca MeTePe'nin açıklamaları için kendisine çok çok teşekkür ediyorum..

Ama bir de psikolojik açıdan (hasta tarafından bakan) bir yorumu uzmanından okumak isterdim..
    İşte o zaman çok daha iyi analiz edebilirdim..

Rahmetli Şevket'in ameliyat masasına yatmadan önce yaşadıklarını bilmediğimden,
    onun açısından bakamam ve burada ne kadar ahkam kessem doğruyu bulamam..
    Sonuçta Şevket ve doktorlar bu riski göze alıp operasyona girmişlerdir, Şevket kardeşim yaşamını yitirmiştir.. Mekanı cennet olsun..

Ama tek bir şeyi merak ediyorum;
    Bugüne kadar dünyada yapılan tek el, kol, bacak nakillerinden bazıları tutmuş, bazıları ise bir süre sonra alınmak zorunda kalmış...
    Bu yüzden tıp dünyasında 2 kol, 2 bacak nakli her zaman çok yüksek riskli olarak bilindiğinden bugüne kadar denenmemiş..
    Çok yüksek riskinden ötürü dünyada denenmeye cesaret bile edilememiş bir operasyonu Hacettepe doktorları hangi akla hizmetle bir anda deneyebileceklerini düşünmüşlerdir??

Yasaklı Üye
    zehirliyaprak Avatarı

Gerçek Adı
    yaprak
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

KÜREKÇİ: Pazardan 1 kg domates alırken bile kırk dolanıyoruz iyisini almak için değil mi? Bu çocuğun ailesi hiç araştırmamış mı? Kararı veren kişinin kendisi. Bakın ben 120 derece ile ameliyat oldum ve 8 yıl araştırdım, ameliyat olanlarla iletişime geçtim. En ince ayrıntıyı bile hesaba kattım. Ben eğer ilk gittiğim Dr. ameliyat olsaydım Şuanda ya felçli ya da hakkın rahmetine kavuşmuş olacaktım. Bir kere akıllı insan Dr. seni kobay olarak mı yoksa gerçekten o operasyonda başarılı olacağı için mi ameliyat edeceği anlaşılır. Bir de ilk kez yapılıyor. Bu arada Neden Akdeniz üniversitesine gitmeyip de Hacettepe de olmuş. Ayrıca Yasalarda da eksiklik var. Kanunlar var ama uygulama yok. Hangi hastaneye gidersen git kapıdan adımını attığında kobaysın... Ne yazık ki bu böle. Hastanelerde alttan dersi olan asistanlar var. Bir de tıpta yetenekli olan, el becerisi olan ve zeki olan öğrenciler tıp okumalı diye düşünüyorum. Çünkü bir insanı oya gibi işliyorsun ameliyat ederken. Dr arasında iyi kötü ayrımını da bu özellik belirliyor.
    Huzur içinde uyusun.

Üye
    knulp Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar merhaba,
    Akademik diyebileceğim bir soruya yanıt ararken uzun süre önce karşılaştığım, sonra da takip etmeye başladığım bu siteye ilk mesajım. Takip ettiğim süre içinde de çok şey öğrendiğimi söylemeliyim, herşey için teşekkürler. Keşke böyle bir olay üye olup yazmaya itmeseydi. Mesajı yazmak konusunda da düşündüm çünkü doktor değilim, 10 yıldır periyodik çekmek zorunda kaldığım yürürken hafif zorlayan berbat bir diz ağrısı dışında da rahatsızlığım yok.
    Ama şunu diyebilirim ki içinde yaşadığımız düzen hakkında kafamı kurcalayan şeyler var, nedense Şevket'in yüzü gözümün önünden bir türlü gitmiyor. Bir arkadaşımı hatırlıyorum, bunalımını ve intiharını. O ana kadar insan kendi seçsin kaderini, ölümü de seçer ne var ki bunda diye düşündüğümü.

Sonra hala devam edebilen (burada devamdan kasıt farkındalıktır, bitkisel hayatta hayati fonksiyonlarını kaybetmiş vs. hastalar için sürdürülen tartışmayı ayrı tutuyorum.) her insanın devam etmesi gerektiğine inanmaya başladığımı. Evrimin halkaları arasında insan ve insan nedir sorusuna cevap aranırken sosyal yardımlaşma,tedavi bir ipucu sayılıyor (burada da 36 bin yıl öncesinden hatta neandertallerden bahsediyorum.uzaklaştım bayağı) Neyse elbette bütün bu fikirler tartışılır. İnsan psikolojisi aslında sandığımızdan da karanlık, çok bilinmeyenli.
    Ancak işte tam da bu yüzden sistemler olmalı, yaşama hakkı en değerli olduğu için, kişisel kararlar bazı konularda yanıltıcı olabileceği için. Yönetmelikler vardır, bu konuda örneğin insan vücudunun sınırları göze alınarak hazırlanmış ki bir ihlal olduğu söyleniyor ne derece doğru bilemiyorum.

Dünyada tıp literatürü, başarılı başarısız vakalar ve bunların analizi vardır. Kar zarar hesabı vardır.
    İçimden geçeni söyleyeceğim. Şevket tanıyabileceğimiz en cesur insanlardandı. Tabii ki bir estetik operasyon değildi Şevket'in geçirdiği. Hayatın onu ne kadar yorduğunu tahmin bile edemem, tuzun kuru deyip geçebilirsiniz de, haklısınız. Ancak Türkiye'de maalesef insan hayatının değeri olmadığını bildiğim için, dünyada bu tür operasyonlar medyaya karşı çok daha temkinli şekilde yürütüldüğü için, adaletinden sosyal güvenliğine adeta kokuşmuş bir sistemde yaşadığımız için ben birbiri ardına medyanında gazıyla adeta patlatılan bu nakil operasyonlarını şüpheyle karşılıyorum. Bir ülkenin tıp alanına olan katkısı cerrahi müdahelelerle sınırlı kalıyorsa düşünmek lazım bir dengesizlik bir yanlışlık olduğunu. (Mesela bir yandan da bu tür ameliyatlarda gerekli yaşam desteğinin sağlanabilmesi için ilaçlar, yöntemler araştırılıyor mu?) Şevket bu ameliyat ortada yokken devlet kendisine en uygun şartları sağlayamamışsa bunu da sorgulamak lazım. Şevket'in bir hayatı, okuduğum kadarıyla interneti, Galatasaray'ı, herşeyden önemlisi sevenleri vardı. Hatta kendisinden pek hazzetmesem de Ertuğrul Özkök'ün de yazısında belirttiği gibi yüzük o protezin soğukluğunu götürüyordu. Ortada bir hayat vardı.
    Arkadaşlar çok yazdım, vaktinizi aldım. Organların taşınma faciasına (bazı yabancı sitelerde haber o anın görüntüsüyle aktarılıyor) , ikinci yüz naklinde gerçekten nakil gerekli miydi tartışmasına değinmedim bile.(evet şimdi değinmiş oldum gibi)
    Açıkçası bir yumruk oluştu boğazımda Şevket'in aramızdan ayrıldığını öğrenince, sonra da irice bir kurt düştü. Böyle içimi döktüm. Amacım kesinlikle organ nakli gibi hayati bir konuda köstek olmak değil. Büyük özverilerle çalışan pek çok doktorun organ nakilleriyle hayat kurtardığının da bilincindeyim. Ama bu tip operasyonlar çok daha az risk taşıyan organ nakillerinin bile kamuoyunda farklı değerlendirilmesine yol açabilir, bu da göz önünde bulundurulmalı.
    Son olarak başsağlığı diliyorum, ruhu huzur bulsun.

Üye
    Birtan07 Avatarı

Gerçek Adı
    Birtan07
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    23:03
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Amaç reklam bile olsa kimse kötü reklam çekmek için uğraşmaz.
    Yeterli...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

almanya tarihinin kara lekesi naziler ADOLF HITLER zamani hortlamis gibi bereket medya sayesinde ne kadar abartiyor densede haberimiz var
    goturup goturup hapse tikilsalarda sukur ki fikir suclulari olsada haber suclulari duymadigimiza yoktur diyelim
    olan garip SEVKETE oldu

Üye
    Süleyman Bahagelmez Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    van
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

bizler bazılarının başarısı için kendimizi feda etmiyelim.rahmetli şevket bilmeden bazılarının başarısı için kendi hayatından oldu bence.biz kendi halimizden şükür etmeliyiz.vucudumuza herhangi bir yabancı organ monte etmenin peşinde koşmamalıyız.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:46
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

İnsan yaptıklarından değil yapmadıklarından pişmanlık duyar denir ya hani,Şevket kardeşimiz pişmanlık duymamak adına Ölümden öte köy olmadığını gösterdi bize cesaretiyle...Nur içinde yat kardeşim....

Üye
    gul2011 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba
    konuyu görünce yazmak istedim, sadece ilk sayfadaki yorumları okudum
    ben de bir organ nakilliyim ama bnmkisi böbrek yani dışarıdan bakıldığında bir hasta veya özürlü gibi durmuyorum, o nedenle fiziksel olarak bir uzvun olmaması ne demek bilemem, ancak yaşayan bilir bunu...
    ama bu kol bacak nakli ya da yüz nakli, bir çok organ bekleyen insana umut oldu, neden derseniz, bunların medyada özellikle her evde olan ve kullanılan televizyonla daha çok insana ulaşıldı
    insanlarda şu izlenime neden oldu : "organ bağışı iyi birşey biz yanlış biliyormuşuz"
    ve biliyor musunuz ki bu nakillerden sonra, ülkemizde organ bağışında inanılmaz artışlar olmuş
    dolayısıyla Akdeniz Universitesindeki nakiller yadsınamayacak derecede insana ulaştı, zihinlere organ bağışının ne kadar önemli ve birçok insan için umut olduğu aşılandı
    elbette yüz nakli olan Uğur kardeşimizin bu kadar göz önünde tutulmaya çalışılması biraz abartı niteliği taşıyor sonuçta yeni nakilli biri, enfeksiyon riski var, ister istemez vücut yeni yüzüne alışmaya çalışıyor, yüksek dozda ilaçla bağışıklığı baskılanıyor, bedenen yorgun... o nedenle bu kadar üstüne gidilmesi onu daha da psikolojikman yıpratabiliyor
    bu güne kadar yaşadığı olumsuzluklardan sonra elbette ona ödül verilmişçesine de hissediyordur sonuçta dün yüzüne bakıldığında "ah vah yazık" denen genç, şimdi Türkiye'nin gözdesi...
    Ankara'daki kol bacak nakline gelince, o da çok riskli bir ameliyattı elbette, ama bu göz önüne mutlaka alınmıştır, riskler hastaya ve ailesine anlatılmıştır
    doktorlarımız gerçekten zor olanı başarmaya çalışmışlardır, başarılı olamamış olmaları, onların beceriksizliğinden ziyade, Şevket'in bünyesinin bu durumu kaldıramamış olmasıdır
    o bir ilkti, belki kaybettik, ki ben o sabah Şevket'in ölüm haberiyle kalktım, annem söyledi, inanın ne kadar üzüldüm anlatamam, ama onun sayesinde birçok insan daha da umutlu artık
    Şevket için de, Allah'tan rahmet diliyorum kendisine, ailesine de baş sağlığı...
    bu tür haberler bir nakilli olarak beni çok etkiliyor, bu nedenle bazen izlemek bile istemiyorum, psikolojik olarak yıpratıyor çünkü, ama bunlar hayatın gerçekleri, onun yerinde ben de olabilirdim
    Bülent bey siz neden insanlar bu riski alırlar, değer mi demişsiniz
    her insan buna farklı cevap verir aslında içinde bulunduğu duruma göre...
    bedenimize zarar verip onu hasta ettikten sonra değerini anlamak ayrı, doğuştan veya sonradan yaşanan uzuv kayıpları ayrı...
    yani sigara içip sonra kanser olmak, riskleri bile bile kendi hayatını riske atmaktır, sağlığın değeri ancak kaybedildiğinde anlaşılıyor bu durumda...
    ama düşünün ki kaza sonucu organları zedelendi, bu kişi nakilse çaresi, elinden geleni yapacaktır sağlığına geri dönmek için, onun için yaşamaksa amaç, buna değecektir aldığı riskler
    mesela ben makineye bağlanmak ne demek, koşup oynamak istediğim zamanlar olan çocukluk yıllarımda yaşadım, ve hep kısıtlandım, benim için nakil olmak makineye bağlanmaktan kurtulup özgür olmaktı.
    tabii ki de insanların bir rahatsızlığı olanlara bakışı da maalesef toplumumuzda olumsuz
    birbirimizin eksiklikleriyle de olsa insan olduklarını unutup onları küçümsüyor, yargılıyor ya da onlara acıyoruz
    halbuki herkesi oldugu gibi kabul edip saygı göstermeyi bilebilsek, herşey çok daha güzel olacak
    ne tekerlekli sandalyedeki biri kendini eksik görür ne de ayaktaki biri kendini fazla...
    ama biz kendi kusurlarımızı görmekten aciz olup başkalrının eksikleriyle o kadar meşguluz ki saygı duymayı bile beceremiyoruz maalesef

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    56
    Verilen Beğeniler
    45

zehirliyaprak

Aynı şeyi söylüyoruz anladığım kadarığla. Sistem sorgulama yapmıyor bu yüzden bizler zarar görüyoruz Belirli nakillerin dışında oda dünyada kanıtlanmış nakiller yapıyoruz. Bu seferki boyumuzdan büyük işlere kalktık sahiplenmek bence doğru deyil,bunlardan önce sağlık sistemimizde çok yapılacak işler var siz daha iyi bilirsiniz bünları halletmeleri lazım.Sizede geçmiş olsun.

Üye
    ALİ DOĞAN Avatarı

Gerçek Adı
    Ali
    Son Giriş
    29.08-2017
    Saat
    11:35
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şevket Çavdar bızlerın umudu oldu ve bu umudun , bedelini canıyla ödedi ve bız sakatlar ,topallar ,körler ne yaptık ?
    Mezarının başında bir araya gelıp dua ,veyahut tıpdaki devrimsel sürece bızler ne kadar katkıda bulunduk ?
    Evet şevket çavdar kardeşimiz en azından bizler adına canı pahasına kendını feda etti onunla ne kadar gurur duysak azdır .Farz edelımki tam tersı bır
    durum gercekleşseydi dört farklı organın insana nakil edile bileceğini ve tıp alanında ileriye dönük bir adım daha atabileceğimizi tecrübelerimize ekliyecektik
    Gelişen dünyada yaşamın içinde neyle ,nasıl karsılasıpta onu nasıl cözeceğimizi kıtaplar sayesınde ögreniriz fakat bu konu uzerınde daha önce gözlem
    yapılıp kıtaplara dökülmemistir. Bu yüzden bizim deneyip sonuçlarını bilgi edınmemız lazımdı Şevket Çavdar arkadaşımızda bizlerin adına canı
    pahasına bedel ödeyecegını bile,bile ameliyat masasına yatıp deneyi kendı vucudunda gözlem yaptırdı. Gözlemın sonucunda dört farklı organın aynı
    anda bır insana nakil edilemiyeceğini kanıtladı.Bu deney tıp alanında yeni bir tecrübe kazandırdı.
    Her hangi bir olayın veya olgunun yararlı ve zazarlı olup olmadıgını anlamak ıcın zararlı yönlerıyle faydalı yönlerı kıyaslanır hangisi
    daha dogru ,kesın ve fazla tecrube kazandırıyorsa o dogrudur .Bu bilgiden yola cıkarak Şevket arkadasımızın durumunu kıyaslarsak tıp tarıhıne adını
    yazdırdı.Konulara zararlı yönlerınden bakmak güzel ama iyi olayın yanında zararı yönünü öne cıkartıp abartmak gelısmemızı ve tecrube kazanmamızı
    engelller.

"ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN EL ELE"

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

dunya kadar eli ayagi tam ama felcli var
    4 tane uzuvu kesip bicmek hadi iyi oldu diyelim tonla ilac iciripte kanser etmek sanki biinmiyo gibi organ bagisi icin kostek olunmasinvar yazip ciziliyo
    ilk once felcli olan sinirleri onarmayi ogrenemen buna care bulamayan tip adamlari tutmuslar sanki sinirleri becerebilmis gibi kas kemik ten takma sevdasina is yapip sevketi hayatidan ettiler

Üye
    hacı mehmet Avatarı

Gerçek Adı
    hacı mehmet coşkun
    Son Giriş
    05.07-2017
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    nevşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hemşerim olan şevket bey kardeşime mevlam rahmet eylesin..umut dünyası ..bu umudun ne oldugunu biz kader dostları bilmiycekde kim bilcek..içimden bişeyler koptu sanki üzüntümden..ama ne desek ne yazsak boşuna ..şevket bey kardeşimizin görecek günü ve çilesi dolmuş..her şey takdiri ilahi..

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ölürsem bedava ne organ veririm. Ne uzuv...
    Parayla satarım. Aldığım parayla aşevi açarım.
    Doktorlara 250 bin ödeyen benim organımada ödeme yapıversin bari açları doyuralım. Ölmeden bi işe yaramayn beden bari parası ile insanları doyursun...

İşin tuhafı gelişmiş ülkelerde talep yokken. Türkiyede frenkastain olmaya talep patlaması varmış.
    Dünyanın en akıllı insanı bizim topraklarda ürüyor demekki.
    Gerçi bizden akıllılarıda var. İnşaat işlerini bizim insanımıza yaptıran akıllı ülkeler de var.
    Sanki ufak bir zelzelede yıkılan binaları bizimkiler yapmıyor. Adamlar buna rağmen inşaat ihalesini bizimkilere veriyorsa bizden akılllı ırklarda var...

Sayfa 7 / 11 İlkİlk ... 34567891011 SonSon