Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 47 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Yasaklı Üye
    sen/duyar Avatarı

Gerçek Adı
    selahattin
    Son Giriş
    06.07-2015
    Saat
    00:09
    Yaşadığı Yer
    FETHİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    insanoğlunun aklına gelen hayal ettiği ölümden başka herşeye çözüm var .. ama bunlar birsüreç ,deneyim ve toplumsal tepkilerle doğru orantılı gidiyor . İnsani duyguları ağır basan bireylerin kendi bğışı ile olduğu kadar , uludağ üniversitesinden bir ilahiyat profösörünün nakil ve hatta kan vermek caiz değildir fetvasına kadar ne yorumlarsanız yorumlayın . .
    Burada büyük çoğunluk engelli bireyleriz.. bir çok bireyin de bir organ ,uzuv eksikliği var . bionik uzuvlar teknolji geliştikçe eksiklerimizi kısmen de olsa tamamlayabiliyor ve her geçen gün de gelişiyor. mekanik olmayan biyolojik uzuvlar ise aynı zamanda hissetmemizi de sağlıyorsa bizden bir parça gibi , mekanik uzuvlar ise her ne kadar işlevlerini kısmen de yapsa biyolojik yapımızın bir yabancısı . elbette ki, şimdilik kadavradan ileride de kadavra+doku örneklerinden daha ileri de de dokulardan oluşacak nakiller mutlaka gerçekleşebilecektir. tabii ki ,bunun ahlaki ve hukuki boyutu da var .Yani bazı şahısların ekonomik ya da toplumsal gücü olur, bir takım kişilerden para ile ,zorla korkutarak ya da aile büyüğüyüm gibi söylemlerle baskı kurarak organ istemesi de bir takım sıkıntılara neden olur . hatta utanmaz bir baba ileri yaşlarında en genç oğlundan ısrarla böbreüğini istediğini ''vermezsen hakkımı helal etmem'' söylemlerinde bulunduğunu biliyorum .Kaldı ki ,baba emekli olmuş ,yaşı epey ilerlemiş ,nakil olsa da çözüm olacağına garanti de yok, diyaliz tedavisine de devam edebilir .. işte öyle bir bireyin aile baskısı sıkıntı verir .
    ..
    sonuç da psikoljik ve sosyal açıdan hazır ise uzuv nakli neden olmasın .Her ne kadar ağrılar -sızılar ,ilaç kullanımları yoğun da olabileceğini göz önüne alsak da mekanik uzuvlardan daha iyi olacağını düşünüyorum .

Üye
    sankha Avatarı

Gerçek Adı
    oktay
    Son Giriş
    20.06-2017
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    Tibet
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Doku uyumu olduktan sonra doktorlar için uzuv ve organ naklinin çok basit olduğunu bir kaç doktor arkadaşımdan duydum. Annem ingilterede kadavra böbrek nakli oldu. Yüzde elli uyumla çalışan bir böbrek bile annemi böbrek yetmezliğinden kurtarmıştı, fakat ömür boyu aldığı/alacağı ilaçlar (sandimum vb) sayesinde malesef karaciğer ve akciğer fonksiyonlarının yitimi nedeniyle kaybettik, söylemek istediğim ilaç sektörü çok büyük fakat hala üretilen ilaçların yan etkileri çok yüksek, ben kendim için nakil olayını düşündüğümde ki şu an için kesinlikle düşünmüyorum eğer insanın yaşamını çok zora sokan/ kısıtlayan bir engeli yoksa karşıyım . ama ileride, nakil olduğumuz uzuv veya organlarımızın dokum uyumluluğunu hayatımız boyunca kullanacağımız ilaçların yan etkisi azaltıcı veya yan etkisi olmayan ilaçlar üretildiğinde ki inşallah üretilir işte o zaman tıpta devrim olur ve nakil bençe herkese çare olur.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sankha;

Anneniz için üzüldüm. Allah tan rahmet dilerim.
    Bilgiler için ise teşekkürler.
    Evet bu organların birebir sizin dna nızdan olmaması bence sorundur.
    Dediğiniz gibi ilaç kullanma gereksinimi ise karaciğer ve böbrekleri aşırı yıpratıcağından banada çok uzak!.

Üye
    xxxman Avatarı

Son Giriş
    28.07-2017
    Saat
    00:26
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    4

saww senin yorumlara baktıkça ağzım açık kalıyorum kardeşim valla bir insan tedavi olmamak olmayan uzvu yerine etten kemikten bir uzuv taktırmamak için bu kadar mı çabalar ince hesaplardan gidersen inan herşeyden korkarsın merdivenden inerken düşüp ölebilirsin inme merdivenden yolda trafik kazası geçirip ölebilirsin trafiğe çıkma yemek yerken boğazında kalabilir ölebilirsin yemek yeme olan olcak nasılsa yok öyle olursa böyle olur böyle olursa şöyle olur 2 yıl önce birine iki el nakli yapılmıştı geçen haberlerde çıktı daha tam kullanamıyor ama hiç yoktan kendi işini kendi görüyor en azından elim var diyebiliyor...

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben tıpba karşı değilim. Olmayan bir çözümün varmış gibi lanse edilmesine reklam edilmesine karşıyım.
    Arkadaşım ben kol için konuşmuyorum. Kendi durumum için konuşuyorum.
    B a c a k için! Varmı başarıya ulaşmış yan etkisiz. Ağır ilaçlar kullanılmamış bir örnek?
    En az yapay bir uzuv kadar yürüten bi gerçek bacak?
    Yapay uzuvlar koşturuyor. Hemen hemen her işlevi görüyor. Hiç bir yan etkisi ilaç kullanımınada ihtiyacın yok.

Sen hiç kertenkele gördünmü? Doğa öyle bir nizam içindedir ki, 80 bin alem yaratılmıştır.
    Yaratıcı emin ol uzuv kaybının bir çözümü olsa idi. Doğal olarak bize bunu verirdi.

Madem o kadar başarılı bu hekimler. Sapasağlam vücutlar var. Beyin ölümü gerçekleşmiş. Kadavradan beyin nakli yapsınlar.

İnsan uzuvsuz yaşar. Ama beyinsiz asla...

Üye
    xxxman Avatarı

Son Giriş
    28.07-2017
    Saat
    00:26
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    4

saww kardeşim yanlış yapılmadan doğruya ulaşılmaz mutlaka ilk denemeler başarısız olacak senin düşündüğün gibi olsa el naklide yapılmazdı ama denemek gerek zaten hemen herkezi almıyorlar dikkat edersen en ağırları ve gönüllüleri alıyorlar tıp için sen kendini feda etmezsen ben kendimi feda etmezsem nasıl gelişcek bu tıp ? KARDEŞİM her hastalığın bir tedavisi mümkündür ama araştırmak ve bunu bulmak gerek beyin naklide olacaktır ama denemek şart diyelim beş damarı sırasıyla değilde karmaşık bi şekilde bağlantı yapınca çalışacaktır işte bunların denenmesi gerek olmayan bişeyi lanse etmiyorlar yüz nakli yapıldı bak sonuçlar açıklanacaktır bacak nakli olmamış ama denemeler devam etcektir...

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

HABER: 4 uzvu alınca hayatını kaybetti TOPLUMSAL HAFIZA Haberi

Allah rahmet eylesin!.

Keşke ben haksız çıksaydımda sen yaşasaydın.(...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

al bendende o kadar
    turkun cani kiymetli degil avrupali gibi
    doktorlara denek lazim sohrettt o iste esas olan 7 duvele caka satmak icin baska canin ne kiymeti var
    iste hacettepedeki 2 eli 2 ayagi talilan gencecik bi insan evladi uyandirilinca saglik sorunlarindan gectim psikolojik yikimini dusunemiyorum

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    32

Bu işler o kadar kolay değil.
    Benim bir bacağım ampute ve beni görenler hemen ; bak bacak nakli yapılıyor sende yaptırsana.
    Sanki arabanın lastiğini yaptırıyoruz.

Rahmetli şevket te bi hayalle girmişti o ameliyata, ancak olmadı.
    Rabbim mekanını cennet eylesin, inş orda sapa sağlam 2 kol ve 2 bacağı olacak.

Askıda Üyelik
    LaiLa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kalbimin attığı yerdeyim..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

Akşamdan bu yana nasıl üzüldüğümü tarif edemem
    Bir bacağı alındığında yakınları ağlamış uyanınca nasıl söyleyeceğiz diye,uyanamadıkiii....

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi,yakın tarihte 2 kol 1 bacak nakli yaptı.200 ünite kan kullanıldığı ve hayati risk nedeniyle 1 bacak kısa süre sonra geri alındı.Buna rağmen hasta uzun süre uyutuldu.
    Yaşanmış somut bir örnek ortadayken 2 kol 2 bacak nakli yapmak resmen ölüme meydan okumaktı.Maalesef ölüm kazandı.
    Kalp,böbrek,karaciğer,vs küçük bir alana alışmışken tutuyorsunuz,2kol 2 bacak nakli ve iç organlar bu yükü kaldırmıyor.Yıllardır bu sisteme alışmış bir bedene bunu yapmak hiç akılcı değil.Daha 1 ay önce uzuvlarını kaybetmiş birine nakil yapsanız,en azından karşınızda bu dinamiği bilen bir iç organ tablosuyla karşılaşırdınız.

Bu yapılana kadar 2 kol yapılmış ve başarı sağlanmış,ee o zaman 2 kolu bir hastana 2 bacağı bir hastaya nakletmek daha mantıklı değil mi?
    Ortada 2 başarı olacakken,şimdi elde 1 ölüm var.

Hacettepe Hastanesinin yüz naklide tartışmalı.
    Zira basında da gördüğümüz gibi,tam yüz nakli değil kısmi yüz nakli.

Üzgünümde bu iş sen yaptın ben daha iyisini yaparım der gibi oldu.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

bu konudan saw haklı siz olan çareyi vermiyorsunuz umut tacirliği yapıyorsunuz dünyada milyonlarca engelli varken siz 10 kişiye nakil yapmışsınız ki ne denli başarılı olduğu belli değil geri kalana nasılsa ilerde tedavi olacak gelişmiş protezle işin ne diyemezsiniz.. bu iş afedersiniz ama sidik yarışına döndü adama yüz nakli yaptılar medya maymununa döndü her yerde adam var kadın programlarında dahil insan hayatı bu denli ucuz olmamalı

Üye
    Asmina81 Avatarı

Gerçek Adı
    Asmina
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir-Buca
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Saww arkadaşımıza çok tepki gösterilmiş ama bu gün okuduğum haberlere (haberlerden birinin Linki Memurlar.Net (Türkiye O'na ağlıyor...Mesleki rekabet mi sebep oldu?) ) bakılınca bazı konularda katılmamak mümkün değildir. Bazı Kariyer peşinde olan ve Birbirleriyle sidik yarıştırma çabasına giren İşi Rekabete döken Bilim insanlarının acımasızca olmayacak duaya amin demesi gibidir bu... Allah aşkına bi araştırın okuyun haberleri hayretler içinde kalmamak mümkün değil... Resmen adamlar şow yapma peşindelermiş... Böyle Rant adına yapılan nakillere ve Bilime bende karşıyım ve bazı konularda Saw'a katılıyorum... İş Akdeniz Ünv. yüz nakli yaptı bizde hadi 4 uzuvu birden nakledelimde tarihe geçelim olayına dönmüş... bu hiç etik değildir...

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

Valla bu konuda Türk doktorlarının cesaretini ve başarısını kutluyorum..
    Mustafa Kemal Atatürk'ünde dediği gibi " Beni türk hekimlerine emanet edin" cümlesini gururla düşündüm bu olaydan ötürü...
    Cesaret isteyen bir şey gerçekleştirdiler...
    Alan razı olduktan sonra kendi hür iradesiyle doktorda bir ilki gerçekleştirmeye tabiki çabalıcak...
    Sonuçta her türlü şey için kağıt imzalatılıyor zorla yapılmadı ki...
    Ben takdir ettim..

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hangi başarı Şirine?
    Bir insan öldü bu mudur başarı!
    Üstelik,daha 1 ay olmamış 2 kol 1 bacak naklinde tüm uzuvların nakli yapılamamış kalkıp 4 uzuv ameliyatına girişilmiş.

Cesaret öyle mi?
    İnsan hayatını riske atarak cesaret gösterisi.

Neyi takdir ettin anlamak güç.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon