Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 33 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    xxxman Avatarı

Son Giriş
    28.07-2017
    Saat
    00:26
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    4

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    SESENE çok güzel bi açıklık getirmişsin bak 1: Agir ozurlu (baskasinin bakimina ihtiyac duyan)

2: Duz ozurlu ( Saglikli insanlardan 1 sekli ile ayrisan).. İster fiziksel, ister duyusal , ister anatomik olsun, herkesin yaptigini elinde olmayan nedenlerle yapamiyorsa bu kisi ozurludur. Herkesin ozru de kendine gore guc/zor dur... KANUNLARA göre ağır özürlü yatalak olan hiç bir tepki vermeyen kişiler geçiyor ÖZÜRLÜ İSE BELLİ ORANDA harekete göre geçiyor yani tekerlekli sandalyede ki ve ya ayakta durup üç beş metre yürüyen insanla veya görme engelliyle kolu bacağı eksik insanla şeker hastası epilepsi böbrek hastası hepsi aynı kefeye konuyor ve emeklilik için 3600 gün şartı koyuyor şeker böbrek hastaları her türlü işte çalışırken fiziksel engelliler hem işe alınmıyor hemde emekli olmak için 3600 gün prim ödemesi bekleniyor...burda ki asıl mesele herhangi bi işe eli ayağı tutan insanların alınıp işe kabul edilmeyen insanlardan 3600 günlük çalışma hayatının beklenmesi...işe alınmayan gerçek özürlüler ne yapsında bu primi doldursun? sonra hiç kimse bar bağırmasın ÖZÜRLÜ İSTİHDAM EDİYORUZ DİYE devlet veya özel şirketlere git bak bakıyım kaçtane tekerlekli sandalyede kaçtane görme özürlü kaç tane diğer engelli insan çalışıyor.EPİLEPSİ FALAN HADİ NÖBET SIRASINDA TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILMAZ sadece her türlü işi yapabilir.böbrek kalp hastası yorucu işleri yapamaz...ŞEKER HASTALARI HANGİ İŞİ YAPAMIYORLAR MERAK ETMEDİM DESEM YALAN OLUR...

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

xxxman,

Tepkili olduğunu anlayabiliyorum. Birçok söylediğinde haklısın, Türkiye'de engelli olmak çok zor.
    Anlayamadığım nokta bu tartışmayı açmakla, engellilerin de gruplara ayrılması gerektiğini savunmakla nereye varmaya çalışıyorsun?
    Aramızda zaten bir mantıklı ayrım var, engelliler ve ağır engelliler (başkasına ihtiyaç duyan arkadaşlar).
    Şİmdi iç organlarından rahatsız olanlar, kolundan engeli olanlar, bacağından engeli olanlar vs diye ayırmakla elimize ne geçecek?
    Benim şahsi fikrim bu tartışmanın artık yorumlara kapatılması gerektiğidir. Kendi içimizde ayrımcılık niye yapalım yahu??? Elimize ne geçecek?

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Landish Mesajı Gör
    Aramızda zaten bir mantıklı ayrım var, engelliler ve ağır engelliler (başkasına ihtiyaç duyan arkadaşlar).
    Benim şahsi fikrim bu tartışmanın artık yorumlara kapatılması gerektiğidir.
    Konuyu uzatan sesene denen arkadaştır.
    Ne demek düz özürlü Ağır özürlü

xxxman bence haklı adamın çok basit ilacla tedavisi mümkün rahatsızlığı var.!
    Erken emeklilikten faydalanabilir. Ama adam geliyor. İş bulması daha zor olan %70-80 arası engelli sakatın kadrosuna kuruluveriyor.

Evet burada devletin bir adaletsizliği mevcut.
    Buna ayrı bir düzenleme getirilmeli.
    Hiç işe girmede % 40 la % 70-80 bir olurmu?
    Daha ilerisi zaten çalışamaz! % 80 yukarısı çalışamaz. Onlara zaten devlet maaş bağlamalı orası ayrı konu...

Evet devlet bu ayrımı sadece ekonomik anlamda eşitsizliği gidermek için faaliyete geçirmeli!
    Hatta kamu kadroları bu şekilde doldurulmalı...

arkadaşın dediği gibi şimdi sakat kadrosunda şeker hastası yer alırsa işverenin canına minnet.
    Ne yapsın ağır sakatı Bi şey taşıyamaz! Bi yere gönderilemez! Anca oturarak masa başı işi yapar!
    E böyle oluncada hafif hastalığı olan tercih sebebi olur.

hafif engelli arkadaşlara devlet erken emeklilik hakkı tanıyabilir. Raporlarına binaen..
    Ama sakat kadrosu sadece ve sadece ağır sakat arkadaşlara tahsil edilmelidir.
    Boş kadro kalırsa elbette daha hafif engelli olana doğru bir yerleştirim yapılabilir.
    Adil olanı budur.!

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

Ah keşkem SAWW, sizden çok ben isterim böyle uygulamalar yapılmasını ama böyle birşey beklemek hayalcilikten başka birşey olmaz.
    Her işveren (kamu ve özel) engelli kadrolarını engellilerle doldursaydı da bunları tartışıyo olsaydık tamam da... şu aşamada sadece tartıştığımızla kalırız.

Ha bu arada atladığınız çok daha önemli bir konu var; EĞİTİM! Ortopedik engelliler gerekli eğitimi alabilseler iş bulmaları, masabaşı iş yapmaları kolaylaşır. Herşeyden önce eğitimi nasıl daha iyi şekilde alabiliriz, onu tartışmalıyız. Kim kimden daha engelliyi değil.

Üye
    Ümit Kurtuluş Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bosna
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    2

Konunun içeriğinden çok başlıkla ilgili birşey yazmak istedim.

O sekiz milyon içinde bende varım. Ama ben özürlü değil. ENGELLİYİM.

Sitemizin adı ozurluler.biz mi? Engelliler.biz'mi? Çevremde bir çok insanlar bu iki isim arasındaki farkı anlatmaya çalışıyorken kendi içimizdekilerin bunu kabullenmesi bana pek doğru gelmiyor.

Üye
    xxxman Avatarı

Son Giriş
    28.07-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    4

LANDİSH bak SAWW arkadaşımız çok güzel anlamış ve açıklamış özürlü kadrosundan iç hastalıkları olanların faydalanmasından rahatsız oluyorum...ilk önce özürlü kavramı netlik kazanmalı iç hastalıkları olan diyor bizim ne çektiğimizi siz nerden bilceniz tabi herkez işene geldiği gibi konuşacak o zaman keller,fıtığı olan,sırtı ağrıyan bilmemem herhangi bi sorunu olanda özürlü sayılsın o zaman onlarında sağlık sorunları var...bu sefer iç hastalığı olanlar siteme başlıcak çünkü onlarda özürlü kadrosundan faydalanamayacak sözde özürlü alınıyor ama alınan yüz özürlüden biri gerçek özürlüdür gerisi iç hastalığı olandır...

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

xxxman seni anlıyorum ve gerçekten üzülüyorum. Benim de ortopedik sorunlarım var, onlardan ötürü girdiğim bir işten çıkarıldım, yüzüme kimse söylemedi ama asıl sebebin bu olduğunu çok iyi biliyorum.
    Ama iç hastalık ta olsa ortopedik, görme, işitme engelli de olsa hepimizin durumu kendince zor, kolay değil. Böyle dertlerimiz varken birbirimizi üzmeyelim istiyorum. Doğru olan böyle engelliler arasında sıınıflandırma yapmak değil, hepsine eşit hakları vermektir. Yani, bir engelliye hak tanırken diğerinin hakkının kısıtlanmasını savunuyorsun sen.
    Bakan Çelik daha yeni açıklama yaptı, 300.000 engelli kadrosunun 40.000i dolu sadece ve 260.000 boş! Asıl bunun hesabı sorulmalı. Neden bu kadrolar boş?
    İnsanların engellilere bakışını tavrını değiştirmek çoook uzun zaman alacak maalesef

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bakan Çelik daha yeni açıklama yaptı, 300.000 engelli kadrosunun 40.000i dolu sadece ve 260.000 boş! Asıl bunun hesabı sorulmalı. Neden bu kadrolar boş?
    Geç gelen adalet adalet değildir.
    O kadrolar geldiklerinden beri boş.
    Atıyorum adam 25 yaşındaydı belki o kadrolar doldurulsaydı işe girecekti.
    Şimdi oldu 35 yaş... ne yapsın adam şimdi kadroyu vesselam..
    Neresinden tutsan dökülüyor. Böyle sistem olmaz olsun...

Padişahlık istemezük! Padişah hiç değilse bir haksızlık gördümü kelleyi vuruyordu
    Çelik in kelle gitmişti mazallah...
    Tabi istemezler. İdam cezası gelsin istemezler...Vesselam!

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Asıl bunun hesabı sorulmalı. Neden bu kadrolar boş?
    İnsanların engellilere bakışını tavrını değiştirmek çoook uzun zaman alacak maalesef
    o kadrolara gerek görülmesinin nedeni neyse, bosh kalmasinin nedeni de odur bence....

Üye
    world56 Avatarı

Gerçek Adı
    Erhan
    Son Giriş
    17.11-2014
    Saat
    23:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mesut sana katılıyorum çok güzel cevap yazmışsın.

Üye
    xxxman Avatarı

Son Giriş
    28.07-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    4

fiziksel engelliyle iç hastalıklar ayrı tutulmalı hala bu konuda ısrarlıyım herkezin hayatının zor olduğunu biliyoruz dışardan bakınca hayatını etkileyen etmen yoksa kimse o insana özürlü demiyor zaten özürlü hemen belli oluyor emeklilik,ilaç falan filan konusunda özürlü sayılabilirler ama iş konusunda fiziksel engellenin iş sahasına geçemezler herkez masa başı iş istiyor fizikseller durumları gereği diğerleri keyif itibarıyla iç hastalığı olan en basidinden garsonluk yapar kağıt toplar ama zorlarına gidiyor özürlü olup bu işleri yapmak fiziksel engelli ise yapabilcek durumda olsa her işi yapacak ama yapamayınca mecburen masa başı iş istiyor gerçek sakatların yerini iç hastalıkları doldurduğu için gerçek sakatlar hiç bir iş yapamıyor ÖZÜRLÜ İSTİHDAMI ADI ÜSTÜNDE ÖZÜRLÜYÜ TOPLUMA KATMAK geçinmesini sağlamak iç hastalığı olan zaten toplumun içinde dışlanmıyor...o zaman kadro ENGELLİ ÖZÜRLÜ engelsiz özürlü diye ikiye ayrılsın kimde hangi işe başvuracağını bilsin en az 50 özürlü eleman işine başvurdum dedikleri bize eli ayağı sağlam insan gerekli o zaman fiziksel engeli madem işe yaramıyor hiç bir şart aranmadan emekli edilsin özürlü kadrosundan da eli ayağı sağlam insan faydalansın...FİZİKSEL ÖZÜRLÜ=her hangi bir duyusu eksik olan görme,duyma,konuşma,işitme,yürüyememe,uzuv eksikliği,cam kemik hastalığı hatta 5 değilde 7 parmağı olan bile dışardan bakınca özürlü denebilecek herkez...

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Bizden baskasi yalan diyorsunuz yani ..

Ic hastaliklari grubunu "engelli " saymayanlar neye gore bu tavri aliyorlar merak ediyorum.

Oncelikle kavramlari netlestirelim..

Ozurlu kimdir ? = Özürlü: Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişidiri. ( Bu tanim ulusal tanimdir, yasalaramizda boyle gecer).

Engelli kimdir? = Ozurlu olan kisinin, sosyal, hukuksal, psikolojik vb. nedenlerle toplumla kaynasmasina engel olan her durum.. Yani, ozurlu 1 kisiyi hukuken koruyamiyorsaniz bu 1 ENGEL dir. Is bulamiyorsaniz bu 1 ENGEL dir, Ortapedik ozurluye uygun yol, bina yapamiyorsaniz bu 1 ENGEL dir. Engel demek ortapedik ozurlu demek degildir. ENGEL , ozurlunun dezavantajli durumunu giderememek dir.

Sayin Saww ve xxman nin soyledikleri hayretle karsiliyorum.

Ic hastaliklarini engelli saymiyoru ne demek ? Sakami bu. hak ararken haksizligin daniskasini yapiyorsunuz.

Kanser hastasi ic hastalik degilmidir ? bu 1 ozur degilmidir. kanserli 1 adama kim is verir, ortapedik engelli den dahami iyi yasami var. Hayret ediyorum hayret.

ve/ya dermatolojik hastaligi olan 1 insan dusunun. Vucudun % 50 sinden fazlasi yarali olsun.. Yuzunuzun her tarafi yara icinde yasamayi kolaymi saniyorsunuz. Ama bu da ic hastaliklari grubundan.. Engelli degil yani bu kisi ? Siz hic Sedef hastasina is veren insan gordunuz mu. ?

Kendimi ornek vereyim. Ben hem ic hastaliklari hem ortapedik rahatsizligim var. Her 2 grubu da cok iyi anlayabiliyorum.

Ama tum samimiyetimle soyluyorum ki , 3 hastaligimdan 1 tanesinin iyilesecegini ve bunun hangisi oldugunu secme sansim olsa, direk " ic hastaligimin" gecmesini isterim. Yurume sorunum var, kalma, yatma uyuma vb. ayakda duramam. Ama Allah sahit olsun ic hastaligi olanlarin agrisi dusman basina.. Komplikasyonlari anlatilir gibi degil.

Dahasi , bu insanlar olurler en ufak hatalarinda. Ortapedik ozru olan bu nedenle olmez.

haaa 1 seyi de ayiralim . Fitikmis, kulagi az duyuyormus kilmis tuymus hepsinin toplami ile % 40 rapor almis.. tamam bu konuda sizinle ayni dusunuyorum. Bu kardeslerimizin de sorunlarini anlarim ama agir sorunlari olana gore avantajli durumdalar.. Bu konuda Saww ve xxman a katiliyorum. 10 cesit hafif rahatsizlikdan zoru zoruna % 40 alan adam bizden daha avantajli.

Ama.. tek hastalikdan % 50 rapor aliyorsa 1 adam.. eh artik bu adam ic hastaligi var diye engelli saymamanizi da garipserim.

Yasaklı Üye
    Mesut. Avatarı

Gerçek Adı
    mesut
    Son Giriş
    20.03-2016
    Saat
    01:07
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

sesene.
    haaa 1 seyi de ayiralim . Fitikmis, kulagi az duyuyormus kilmis tuymus hepsinin toplami ile % 40 rapor almis.. tamam bu konuda sizinle ayni dusunuyorum. Bu kardeslerimizin de sorunlarini anlarim ama agir sorunlari olana gore avantajli durumdalar.. Bu konuda Saww ve xxman a katiliyorum. 10 cesit hafif rahatsizlikdan zoru zoruna % 40 alan adam bizden daha avantajli.
    kılmış tüymüş gibi bir hastalığı ilk defa duydum bunun detaylarını sizden öğrenmek isterım. Kulağı az duyan yada fıtık olan bir insan sizin yukarda saydığınız engelli durumuna düşmüyor mu? neden düşmüyor bunuda öğrenmek istiyorum.

Gelelim 10 çeşit hastalıktan muzdarip olanlara Bence asıl derdi onlar çekiyordur. Bir değil İki değil hafifte olsa bir çok rahatsızlığı var çektiği dertler yatalak bir insan kadar olmasada engel durumuna düşecek dereceye gelir. Bakın ağır engelli ve hafif engelli ayırımı zaten var kanunlarda da bu mevcuttur. Türkiyede rapor oranları düşük %40 alan bir insan avrupada olsa belkide %70 alırdı. Velevki %40 ta kalsın adı üstünde o kişi toplumda %40 engelleniyor durumda. Şimdi siz hanga hakla o kişi engelli değil diyeceksınız?

Ağır hastalara öncelik istemek başkadır %40 alanları engelli durumundan düşürelim demek başkadır. ileri derecede engelli olanlara imtiyazlı hakla çıkarılmasını istemek insanidir hafif derecede engelli biri olarak buna destek veririm. Özel sektör ileri derecede engelli alımı yapmamakta bu onların işine gelmıyor. hafif dereceli engelliler için özel sektörde teşfik paketi çıkarılabilir ve kamu kurumlarınada ileri derecede engelliler alınabilir. Bu makuldur fakat orta dereceli engellilerin engelli durumundan düşürelim onlar engelli değildir demek onlara haksızlıktır.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Mesut ;

Aslinda seninle ayni seyi dusunuyoruz. "kil-tuy" kelimem agir kacmis. Elestirin tamamen haklilik iceriyor.

Daha makul kelime secebilirdim.

Ozetledigin durumu aslinda ben soyluyorum.. En ufak ozrun bile insana verdigi sikintiyi biliyorum.

1 itirazimi da soylemeden edemem.

Fitik rahatsizligina % 12 verilmesi canimi sIkiyor. Benim hastaligimdan dolayi "komplikasyon" olarak Boyun fitigim var. Hemde 4 tane ve ilerlemis durumda. Ben raporuma bunu ekletmedim. Soylemedim cunki. Feci can sIkici 1 durum.

Kumuratif tedavisi olan hastaliga oran verilmemesi lazim. Fitik ilerlemisse ameliyat olunur ve sagligina kavusulur. Oran ancak tibben caresi olmayan hastaliklar icin verilmeli.

Bizim talebimiz su olabili (ki sen ozetlemissin zati). Is veren ozurlu slotunu doldurmak icin en az sounlu isci ariyor. Dolayisi ile sikintisi daha cok olan ozurlu istemiyor. Bunun icin yasal duzenleme yapilabilir, is veren acisindan farkli tesvikler getirilebilir.

Bunu tartisalim.

Benim meslegim itibar goren meslek (bilgisayar ) ama is bulamiyorum. Adam rapora bakiyor ve nezakete en olsa " bizi sizi ariyacagiz" bile demiyor. Direk , bu sartlarda size is veremeyiz. Bizde size gore is yok.

Raporda kisitlarim sunlar : Agir isde calisamaz - Yuksek tempolu is yapamaz - Dikkat gerektirecek is yapamaz - Ayakda is yapamaz - Yuk kaldiramaz.

Simdi bende is veren olsam bu kisitlarla is vermezdim.

Yasal 1 duzenleme ile bu sorun cozulebilir. Mesela ; 150 iscisi varsa , 2 tane % 40 - % 60 arasi ozru olan 1 tane de % 60 ozru olani almasini yasal zorunluluk yapilabilir.

Yasaklı Üye
    Mesut. Avatarı

Gerçek Adı
    mesut
    Son Giriş
    20.03-2016
    Saat
    01:07
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sesene abı doğrusu baştan beri size ve landis arkadaşın yazdıklarına katılıyorum. duyma engellileri kılı tüylü kategorisinde görünce alınganlık oldu bende sanırım. Kusura bakmayın ltf. Aslında işitme engellilere beden işi verilebilir. özel sektörde bu alanlar çoktur. Fakat iş verenın var olan kanunlara uyacağını sanmıyorum. var olan kanunlar yeterli mi onuda sanmıyorum. Garantili olan tek yer kamu kurumları bu yüzden bizden oraya kaçma gereği duyuyoruz. Oysa bilsem özel sektör şartları ve memur şartları aynı vallahi memur olmak istemem. masa başında kalma gibi bir niyetım yok beden işini daha çok severım. Fakat gerek tatil gerek sigorta gerekse sürekli iş imkanı ve maaş konusunda memur olmak çok çok daha avantajlı. Devletin patrol olması ayrı bir durum. insanın patron olması ayrıdır. şartlar uygun değil mesela. Bunların üzerinde durulması ve herkesin hakettiği yere yerleştirilmesi lazım. Bi işitme engelli masa başında memur olsun. ağır engelli ise evde işsiz kalsın. bu kabul edilebilir bi durum değil ama bizimde başka şansımız yok oranın memur şartları daha iyi. Memur olduğum anlamı çıkarılmasın sadece memur olmak için sınava girmeyi düşünüyorum bundan dolayı böyle yazdım.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon