Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 41 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    KIRMIZI GUL Avatarı

Gerçek Adı
    Nesrin
    Son Giriş
    08.11-2017
    Saat
    00:03
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ..gönlünüze sağlık .. çok güzel açıklamışsınız.. aynen katılıyorum..hayırlı günler (bu arada bende yürüme engelliyim!)

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Nesrin Ablacım sabah sabah gülümsettin beni , çok hoşsun

" Tırnaklarımızı çıkarmak" tarzımız değil İnsanların yaklaşımındaki samimiyeti ayırt edecek durumdayız. Kimin ne niyetle neyi kastederek söylediğini algılarız elbette.

Samimiyetsizlik hissettiğim tüm durum ve insanları yok varsayıyorum , kendi kendi ile başbaşa kalıp yüzleşsin diye. En güzeli bu , kafam rahat ...

Üye
    deryaaslanturk Avatarı

Gerçek Adı
    Derya
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Sanırım bu soruya sağlıklı bedene sahip olanların katılması daha uygun olacak. Hiç sağlam olmadım o yüzden bize neden sakat derken çekindiklerini yada bunu söylerken ne hissettiklerini bilemiyorum. Bildiğim şey kardeşlerim engelli sakat topal hiç birini kullanmak istemezken annemin neredeyse girdiği her ortamda kızım engelli diye gayet rahat bunu söyleyebildiğidir. Benim de oldum olası bu takılır kafama.

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

Bende Havva gibi düşünüyorum...Kelimelere takılmamak gerekiyor ama yinede bir insana özürlü yada sakat yakıştırması yapamam nazik ve kelimeyi yumuşatmayı tercih ederim ne bilim sanki gücüne gidermiş gibi geliyor...Yada ayrımcılığın dahada ayrımcılaştırması gibi bir şey bu...
    Bakın üç türlü nitelendirme sıfatı var özürlü,engelli ve sakat...
    Kime neye göre...
    Bu niteleme sıfatlarıda aslında farkında olmadan kendi arasında ayrımlaştırılmış...
    Buda sanırım engel durumuna göre değişkenlik göstermiş olabilir kendi arasında...Engelli sanki hafif rahatsızlıkları olanlar için seçilmiş bir cümle...
    Merak ediyorum sağlıkçılarımız tıp doktorlarımız bu tip hastalarına nasıl bir sıfat takıyor...
    Tıp dilinde engelli,özürlü yoksa sakat mı???
    Sakat kelimesi hastaların bakış açısı kabul gördüğü kelime sanırım...
    Ama bugün resmi yazılarda yada ne biliyim en basidi olimpiyatlarda kimse sakatlarda koşu demiyor...

Üye
    dört mevsim Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    10:50
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili oturanboğa; bildiğim akdarı ile bir kaza sonucu sakat kaldınız.Acaba sakatlanmadan önce ki yaşantınızda karşınıza çıkan bir engelliye de bu yazdığınız yazıdaki gibi mi hitap ederdiniz.aslında kelimeler içinde sihir barındırırlar.bazı yerde sakat kelimesi bireyi rahatsız etmez ama tam aksisi de söz konusu...zaman,mekan , kişi, hissiyat,empati gücü.kısacası doğaçlama...

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

İkili sohbetlerde karşımda sakatlığı olan biri varsa "oo naber engelli Ayşe" ya da "nasılsın sakat Ayşe" veya"özürlü Ayşe" diye hitap etmiyoruz ki zaten.. Hangisi söylenirse söylensin bi yerde çok da önemi yok aslında niyet önemli.. Beni rahatsız eden şey ben karşımdaki insana sakatlığının farkında olduğumu bilerek mi yaklaşmalıyım,bekler mi bunu benden, yoksa yok sayarak mı? Karşımdaki insan benim nasıl davranmamı bekler mesela.. Ya da var mıdır böyle bir beklentisi.. O kadar çok olay yaşadım ki iki örnekle daha iyi ifade edebilirim kendimi..

Boy kısalığı olan bir kız arkadaşım kendinden uzun boylu olan birinden hoşlandığından bahsetmişti.. O sorun var diyordu, aralarındaki boy farkı sorundu ona göre bence değildi.. Bunu kendisine söyleyince tersledi beni "Sen kör değilsin, benim cüce olduğumu görüyorsun,neden normalmişim gibi hiç bir sorun yokmuş gibi davranıyorsun ben sakatım" dedi.. Bocaladım..

İkinci örnek de yine bir başka sakatlığı olan arkadaşıma "senin sakatlığın isteklerinin önüne geçmesin" gibilerinden birşeyler söyleyince "Bana sakat deme, ben engelliyim" dedi.. Binbir çeşit insan var, her birinin vereceği tepkide birbirinden farklı oluyor.. Eskiden sakat insanlara bakış açısından hoşlanmadığım kişilerle konuşurken (engelli demeyi tercih ettiğim zamanlar) "falancı kişinin kolundan rahatsızlığı var"derdim.. Engelli bile demez daha da yumuşatırdım kendimce.. Karşı taraftan "haaaa özürlü yani" lafını duymak istemezdim..Bunu zaman zaman yine yapıyorum.. Benim hitap şeklimi kişiler,o an ki şartlar belirleyebiliyor zaman zaman.. "Sen engelli değilsin, sen sakatsın" tartışmasına girilmiyor.. Ucu kişinin manevi dünyasına bağlı bir şey bu.. Onun için "sakat ya da özürlü" demek zor gelebiliyor..

Hangi niyetle söylendiğine bakılsa ona göre tepki verilse hiçbir sorun kalmayacak belki de.. Hem terslenmekten, hem kırmaktan çekindiğim için önce tanımak sonra ona göre ne diyebileceğime karar vermek şansım her zaman olsun isterim..

Üye
    hakanaca Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan CANTÜRK
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    21:33
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

sakat insan insan fiziksel sakat insan ruhsal sonunda sakat fiziki sakat allahın verdiği cennetin anahtarıdır ama ruhsal sakatlık çok sakat

Üye
    ufkum Avatarı

Gerçek Adı
    ufuk
    Son Giriş
    09.11-2017
    Saat
    16:14
    Yaşadığı Yer
    il
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mevzu karşınızdaki insanı bilerek yada bilmeyerek kırmamak incitmemek olmalı. Gerçek olan birşey var karşınızdaki insan yüzüne karşı sakat denildiği için üzülüyor inciniyorsa buna illa sakat demeniz gerekmiyor. Gaye karşınızdaki insanı üzmemek ne derseniz deyin...

Üye
    alifatih1958 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    08.04-2017
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/B.Çekmece
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşımızın dediği gibi kim ne derse desin netice değişmiyor. Ben de Bülent Bey kardeşim gibi sakat kelimesini kullanmayı tercih ediyorum. Yeni oluşturulan engelli veya özürlü kelimelerini kullanmasını sevmiyorum. Ama bunları kullanmayı tercih edenler buyursunlar kullansınlar, hiç bir rahatsızlığım olmaz kesinlikle, bilakis çeşitlilik olur.
    İşin en gırgır tarafı nedir aslında biliyormusunuz derneklerin bir çoğunda da sık sık bu tartışma yapılır. Derneklerin ana sermayesi sankı bu tartışmadan ibarettir. Başka yapılcak şeyleri yok mu ki dernekler sık sık bu tartışmayı gündeme alırlar anlamak mümkün değil.

Üye
    albatroshaski Avatarı

Gerçek Adı
    ömer edip öncel
    Son Giriş
    18.04-2015
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

önce yaşadığımız toplum, aile yaklaşımlarına bakmak gerek .Kendinle yüzleşmek bunu bir şekilde aşıp var olan durumu kabulleniyorsun fakat yakın çevren ailen ,anan baban kardeşin ne hikmetse seni bu şekilde görmek var olan durumu kabullenmek istemiyor.3 yaşında polio geçirdiğimde babamın şaçları bir gece de beyazlaşmış.H ehliyet almak isdedğimde önce büyük bir tepki verdi ben ısrar edince ağladı ben de vazgeçtim .Bu durum benim 2 sene durumumu anlatmakla geçti sonra gizlice değiştirdim ehliyetimi.Yani çevresel faktör insanları engelliye bakışı bilinçaltı duygular etkiliyor.En kötüsü acınası bakışlar bunu tarif etmek imkansız yaşamak gerekiyor.Bir insanın fakir olması veya zengin olması nasıl bir durumsa veya ırkının ,doğduğu ülkenin önceden seçme şansı yoksa bu da buna benziyor.Tüm zorluklara rağmen kendine yetecek şekilde ayakta durabilmek minnetsiz yaşayabilmek en güzeli nasıl bakmak istiyorlarsa öyle baksınlar sakat yada engelli desinler fark etmez önemli olan o ifadenin altında ki düşünce ve o gözlerdeki bakış yeterki o güzel olsun .Biraz empati kurma duygusu olan zaten nasıl bakacağını bilir.Sakat kelimesi pek kulağa hoş gelmiyor sanki kafadan sakat aklıma geliyor nedense sakat kelimesini duyunca.kafalar sakat olmasın bedenler önemli değil.Bu ülkenin bakanı ,doktorları, sağlık müdürleri ne güzel döktüler incilerini daha unutmadık.

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    06:56
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Sonuç olarak, işin özü, tartışmayı Beden üzerinden yapmaktır... "Sakat"ı "Engelli " diye "şirinleştirmek" bence sakat olmayanlar -ve bazı sakatlar- kendilerini rahat hissetsinler diye uydurulan bir şey. "Sakat" sözünün bu gerçekle yüzleşmek ve sakatfobikliği aşmak için bir ilk adım olduğunu düşünüyorum.

Bir ara Yıldırım Türker'in "ibne" sözüne sahip çıkan bir yazısını okumuştum. Ondan uyarlarsak: "’Ben sakatım. Haydi bakalım’ dediğinizde bir an için dünyanın ağzı açık kalacaktır. O anı iyi kullanmanız gerek”

Aslına bakılırsa durum bana pek aynı şeyleri hissettirmiyor, neticede bütün yollar Roma... yani kullandığım kelime şahsen bakışımıda değiştirmediği gibi, çok üzerinde de durmuyorum ama Bülent'in yazısından sonra neden "Engelli" kelimesini kullandığımı düşününce şu tip şeyler geldi aklıma;

Çokta samimi olacak kadar vakit geçirmediğim ve birbirimizi çok iyi tanımadığımız bir arkadaşım aynı ortamdayken masadaki kahveyi yanlışlıkla döken bir başka arkadaşın hareketine hitaben şöyle bir geyik çevirebilir;

-"Olm sakatmısın?"

Tamda burada beni rahatsız eden bir durumun ortaya çıkma potansiyeli var... Yanlış anlamayın kullanılan kelimeden ötürü bir rahatsızlığım olmadığı gibi aynı kelimelerle aynı geyiği ben dahi çevirebilirim farkında olmadan... asıl rahatsız edici durum şu ki; kelimeyi kullanan şüphesiz iyi niyetiyle beni yahut "ortamdaki gerçek anlamdaki sakatı" tam olarak tanımadığından ve böyle bir kelimeyi kullanmaktan ötürü kendini bir an rahatsız hissedebilir ki ben bu duruma çok şahit oldum. Öyleki özür dileyenlerine bile çok rastladım... Ortada benim açımdan bir sorun yoktu ancak durumun böylesine hassasiyet içermesini bi yandan da anlamayı deneyebiliyordum. Gerçekten "Olm Sakatmısın" geyiğinden alınabilecek gerçek anlamda sakatlar da pek tabi olabilir di. Benim bundan rahatsız olmadığımı ifade etmem onların hassasiyetlerini gereksiz saymaya yetmiyordu yani... Ee o halde ben nie başkasının "gaf" yaptığını düşünüp karşımda utanmasından rahatsız hissediyordum kendimi? Bende gerçekten gaf yaptığını düşünsem sorun çözülücek belki, ama gaf yaptığını düşünemiyorum nedense... Gayet sıradan bir diyalog ortamda benim bulunmam sebebiyle "hassas" bir hal almışsa bu şahsen rahatsız edici bir durum...

Bu tip örneklerden yola çıkarak toplumun "sakat" algısı "engelli" kelimesinin yarattığı algıdan çok daha geniş diyebiliriz sanırım... Engelli kelimesi belki biraz daha net ama alanı dar ve bir yandanda sanki gerektiği yer dışında lazım olmayan bir kullanım şekli sunuyor kullanan için?. Bu dar alan bazı insanların hata yapmalarını (yada hata yaptıklarını sanmalarını) güçleştiriyor sanki... Her iki durumda da çıkan sonuç işimize geliyor gibi, birinde karşımızdakini hata yapmaktan diğerinde karşımızdakinin aslında bize karşı bir hata yapmadığını izah etme zorunluluğundan kurtarmış oluyoruz bana kalırsa...

Benim açımdan engelli, sakat, topal v.s. gibi kelimelerin tamamı beni ifade etsede kişinin doğal olarak hangisini kullanacağına öyle yada böyle müdahale etmek plakalara engelli amblemi koymak gibi sanki...

Ne farkeder?.. Benim yukarıda engelli kelimesini kullanmama dair söylediğim gerekçeler sadece beni bağlıyor ve işin aslı çokta önemli detaylar değil hayata dair...

Yazarın dediği gibi "Birşey çok önemli değilse, hiç önemli değildir"

Bülent bana kızmazsa eğer şahsi fikrim; sakat diyerek birşeyle yüzleştiğini düşünmek yel değirmenleriyle uğraşmak gibi geliyor bana

Üye
    thebaston Avatarı

Son Giriş
    07.04-2015
    Saat
    15:27
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Hayatdaşlar,

Bende engelliyim,özürlüyüm,sakatım,topalım v.s., v.s...

Bence kelimeler oyun oynamak için vardır.

Kelimelerle oynarsınız, yazarsınızdır oscar odülü almışsınızdır.
    Kelimelerle oynarsınız, avukatsınzıdır idam sehpasından katil kurtarmışsınızdır.
    Kelimelerle oynarsınız, aşıksınızdır yılın aşkını yaşarsınız.

O yüzden kelimelere takılmam, nasılki Balthasar Van Der Ast, Salvodar Dali, Pablo Picasso gibi neden resim çizemiyorum'a takılmadığım gibi.

Şuanda 32 yaşındayım, 6 yaşından beri yanlış ameliyatlardan dolayı engelliyim,özürlüyüm,sakatım,topalım

Şuana kadar 7-8 kere ameliyat oldum, Bu ameliyatlar hep kemik ameliyatıydı ve çok ağrılar sancılar çektim. 15 sene önce son emliyatımı olduğumda kas ağrısından 6 ay ağladığımı hatırlarım.

6 yaşında ilk ameliyatıma gittiğimi dün gibi hatırlıyorum bana ameliyattan hemen sonra luna parka götüreceklerini söylemişlerdi. Ameliyattan sonra o çocuk yaştaki pisikolojim altüst oldu.

Derken derken....

Bu hayattan herkese nasip olmayacak şeyler öğrendim. Belkide özürlü olmasaydım öğrenemeyecektim.

Evet herkesden bedensel olarak farklı olmak kolay değil.

Ben şuanda bekarım. Ailem inanılmaz baskı yapıyor evlen diye. İyide kızlar beni tercih etmiyorki Mesela annem geçen seneye kadar her hafta 2-3 kız bulup beni tanıştırırlardı ama benim vucudumun farklı olduğunu görünce 2. gün arayıp sormazlar

Cinsellik konusuna hiç girmiyorum bile o bölüm ayrı bir sorun facia

Sanırım artık bu hayata alıştım. Bardağın dolu tarafından bakmıyorum. Eğer böyle yaparsam sürakli sorun sürekli sorun...

Artık herşeye alıştım, Allaha şükür Çalışıyorum paramı kazanıyorum, evimi aldım taksit ödüyorum, arabam var. Eğer hayatla zıtlaşsaydım bunların hiçbiri olmayacaktı.

O yüzden sevgili dostlar çok takılmayın.

Hayat hepimize bir rol biçti bizde o rölü layıkıyla yerine getirmemiz gerekiyor. Haaa içinizden ben bu rolü beğenmedim oynamayacağım diyen varsa buyursun oyundan çıksın. Ancak bu oyundan çıkmak biraz can yakabilir. ,

Sağlıcakla kalın

Üye
    bisnev Avatarı

Son Giriş
    06.01-2016
    Saat
    12:18
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar
    Bana göre bu konuya bu kadar takılmanın çok gereği yok.Ayrıca bu konunun içinden çıkmanın da kolay olmadığını düşünüyorum.Çünkü aynı kelime farkı insanlar için farklı anlamlar oluşturabiliyor zihinlerinde.Birisi için sakat kelimesi bu durum için kullanılabilecek diğer kelimeler varken aşağılayıcı gelir, bir diğeri için de içinde bulunduğu durumun ta kendisidir ve bu hitaptan alınmaz, üzülmez. Ben eğer bu durumda olan bir kişiyi tanıyorsam ona göre davranırım ve hitap şeklimi ona göre belirlerim.Fakat tanımıyorsam en uygun kelime engelli olur benim için.Çünkü sakat kelimesinden alınmıyorsa ve bu hitap şekli onu üzmüyorsa engelli denmesi de üzmez.Özürlü kelimesi de benim zihnimde pek kullanılabilir bir kelime değil açıkçası.

Üye
    rosemoon Avatarı

Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    09:09
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

bana sakat diyen kişiye sende sakat olmayansın derim

Üye
    sindirella Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    doğrular konuşulmuş ama sakat sözcüğünü çok kulanılıyor sakata bak falan çok acayip oluyorum acıyorlar siz kendinize acıyın bikere engellilere ayrı dünya açılsa daha iyi olur bnce

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon