Sayfa 8 / 8 İlkİlk ... 45678
Toplam 113 mesajın 106-113 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    "Size kim öğretti, derinizin renginden nefret etmeyi?
    Size kim öğretti, saçınızın dokusundan nefret etmeyi ?
    Size kim öğretti, burnunuzun biçiminden, dudaklarınızın biçiminden nefret etmeyi ?
    Size kim öğretti, kafanızın tepesinden topuklarınıza dek kendinizden nefret etmeyi?
    Size kim öğretti, kendi türünüzden nefret etmeyi?
    Size kim öğretti, birbirinizin yakınında dahi bulunmak istemeyecek kadar ırkınızdan nefret etmeyi?

Evet, kendinize sormalısınız, size kim öğretti, Tanrının sizi yarattığı şekilden nefret etmeyi?"
    Malcolm X

Üye
    star14 Avatarı

Son Giriş
    21.06-2012
    Saat
    17:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet şu yazıyor olmak güzel
    bü güzelliği eksiklerimle nefrete dönüştürmeye hiç niyyetim yok
    kusura bakmayın ama beden denilen makinenin bir kısmı çalışmıyorsa nefret etmem gereksiz diye düşünüyorum

yoksa şu gözlerimin gördüğü sözde sağlıklı insanlarımı kıskanacağım
    ben şu soruyu sormak istiyorum evet özrümüz var
    ama şunu merak ediyorum

ölü kime denir

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Malcolm X, eğer ironi yapmadıysa ya da yanlış tercüme etmediysek soruları çok anlamsız geldi bana..

Çünkü; bu sorulara sadece zenciler değil, kunta-kinte'yi seyretmiş duyarlı bir beyaz dahi doğru cevabı verebilir..

Çünkü; zenciler, sırf derilerinin rengi farklı diye, sırf saçlarının dokusu, burunlarının, dudaklarının biçimi berikilere benzemiyor diye;

Çünkü; zenciler, beyaz efendilerinin çiftliklerinde, karın tokluğuna çalıştırılmak üzere, kırbaçlanarak, zincirlenerek üstüste, balık istifi halinde götürüldüler Afrika'dan Amerika'ya…

Orada da lokantaların kapısında şu yazı vardı: "Buraya zenciler ve köpekler giremez!!"

Irkçı Ku Klux Klan örgütü sırf zenci diye yakarak öldürüyordu onları..

Gel de etme bi şeylerden nefret!

Ve nefret duygusu o kadar yoğundu ki..

Beyazlardan nefret etmek kesmedi onları!! Kendilerinden de nefret ettiler! Ve bir kısmı bu nefretlerini başka şeylere dönüştürdüler! Beyinsel ve fiziksel donanımlarını geliştirip, güçlü olabilmeyi, ayakları üzerinde kalabilmeyi başardılar!

Yani sevgili star14, nefret(e) değil, nefret(i) dönüştüreceksin bişeyleri!! Aman dikkat!!!
    (Sorunu da kendimce cevaplayım: Ölü, hatasız insandır! (Bilin bakalım niye?)

Sevgili Kuyucak, "öteki" başlığına takıldım.. Burayı unutmuşum hepten.. cekirdek'in mesajı sayesinde hatırladım.. Sağolsun..

Günlerce plan yaptık kendide engelli olan İsmet abiyle, Demirci dükkanında
    demişsin..

O planı yapacak donanımınız olmasaydı, nefretiniz bi işinize yarar mıydı?

Yani yine benim dediğime geliyoruz. Donanımınız sayesinde yoktan bir şeyler yaratmışsınız!! Bu da nefretin dönüştürülmesi ile olmuş!!

Dünyayı sarsan buluşların arkasında hep bu ihtiyaçlar ve onların yarattığı eksiklikten doğan nefret duygusu yok mudur?

Üye
    biri Avatarı

Son Giriş
    16.02-2011
    Saat
    16:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende biraz babene katılıyorum Engelli olmasaydık burada olur muyduk.nefrete gelince,herşeyin olduğu gibi akılcı olanı, akıldışı olanı var.ben akılcı olan herşeyin arkasındayım. akıldışı bir umudun karşısında olmak gibi.veya akıldışı birsevgiye (hastalıklı sevgi) de karşıyım. ençok da saglam insanların bedensel açıdan yaptıklarını yapamadığı için engelinden nefret edenlere karşıyım. bana bir tane sağlam insan göstere bilirmisiniz ki sağ elinin işaret parmağını oynatabiliyor diye mutlu, veya el ve ayaklarına istediği gibi hakim olduğu için her sabah mutlulukla kalkan bir insan olabilirmi.
    sadece, suyu buzdolabından alıp içtiği için mutlu olan biri varmıdır acaba? bedensel işlevlerini yerine getirdiği için mutlu olan hiç bir insan yoktur.bir futbolcu bile sadece futbol oynadığı için mutlu olamaz ancak iyi bir performans gösterirse mutlu olur.bunun koşulu da elimizdekilerle yapabileceğimizin en iyisini yapmaktır. bu da engelli engelsiz her insanın sorunudur.benim en büyük nefret kaynaklarım şunlardır;engelli insanları düşünmeden yapılan yolları, parkları,okuları,otobüsleri,sinemları, ve akla gelebilecek her türlü sosyal ortamları planlıyanlar.sanki hiç engelli yokmuş gibi yapılmış, herşeyi yapanlardan nefret ediyorum. bir engeliyi gördüğü an ona bir engelliymiş gibi davrananlardan nefret ediyorum. hiç bir zaman engelli olmuyacakmış gibi yaşayanlardan nefret ediyorum.yani dostlar; engellerinden nefret etmek sadece engelli olanların bir sorunu değildir bu herkezin sorunudur.
    birde her tarafı saçmasapan engellerle dolu olan bu coğrafyada kendi engelimden nefret etmeye şiddetle karşıyım
    sevgiler.

Üye
    Sinem- Avatarı

Gerçek Adı
    Sinem
    Son Giriş
    17.08-2013
    Saat
    02:42
    Yaşadığı Yer
    Londra
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Elinde olmayan ve degistiremeyecegi birseyden nefret etmek ancak kisiye mutsuzluk getirir. Bazi seyleri degistiremeyiz mesela yaslilik, engellilik, olumcul hastaliklar, bunlar kisinin elinde olamayan ve engelleyemeyecegi unsurlar. Mesela senin verdigin ornek te yanlis, Turk sun yabanci bir ulkede Turk vatandasligindan cikar baska vatandasliga gecersin, ismini begenmediysen , mahkemeye basvurursun yeni bir isim alirsin; erkek olarak dunyaya gelenlerde ameliyatla bayan olabiliyor, burada arkadasinin demek istedigi, kendini sevmeyen bu kisileri ben niye seveyim. "Nefret" cok kuvetli bir kelime, gercekten nefret ediyorsan, ondan kacarsin, istemezsin, oldurmeye bile tesebbus edersin ama o seninle arkadas oldugune gore engellilerden nefret edemez. Engelli insanlar kendinden nefret etmiyor ki , sadece dustukleri durumun haksizlik oldugunu dusunuyorlar. Mesela ben hep lotto yu kazanmak isterim ama baskalari kazaninca da "neydi benim gunahim" derim (ha-ha) Iste engelli insanlarinda dusuncesi bu, "benim gunahim ne? Ben ne suc isledim? " falan filan sozlerini duymamak imkansiz, fakat yinede bir can tasimak var , surunsende , acida ceksen hayat guzel ve sevdiklerini uzmege hakkin yok, o yuzden hayata sarilmak var , dedigin gibi sen boyle yasamayi (engelini bilmiyorum) senelerce basarmissin, niye bundan sonra basaramiyacaksin ki? Basarilar!

Üye
    yenipencere Avatarı

Son Giriş
    22.08-2017
    Saat
    17:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

"Düştükleri durumun haksızlık olduğuna inanmak" haksızlik değil mi?Bir zengin on kişiyi cagirsa, hiç yoktan yere herbirine çeşitli miktarlarda para verse az alan çok alana göre şikayet etmeye hakkı yoktur zaten durduk yere ortada hakesilmiş bişey yokken verilmiştir bütün sermayenin sahibi o zengin zattirAynen öylede, sonsuz sermaye sahibi olan Allah sermayesinden diledigine dilediği vermiş dilediğini dilediği gibi yaratmıştir"Beni neden yarattin" yada "bana şu nimetini neden vermedin" demeye hakkımız yoktur.Bize düşen verilene şükür verilmeyene sabır ve isteklerimiz için ise duadır

Üye
    hatice75 Avatarı

Son Giriş
    15.01-2017
    Saat
    01:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kuyucak arkadasa katiliyorum yorumlarina katiliyorum

Üye
    denizwill Avatarı

Gerçek Adı
    will
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İçinde bulunduğun durumdan nefret etmek
    Hayattaki en büyük engel insanın düşüncelerindedir
    Kim hangi durumda olursa olsun asla tamire değiştirilmeye ihtiyacı yok. Her farklılık, her iz bir güzellik getiriyor beraberinde (görebilen gözler için)

ben 1 yılı aşkın bir süredir hospis hastalara hizmet veren bir bakım merkezinde gönüllü olarak çalışıyorum. Diğer bir karşılığı terminal dönem (yani yaşamının son dönemini yaşayan ve ölmek üzere olan hastalar için kullanılır) Ve bu deneyimden öğrendiğim çok şey var. Mesela; fiziksel olarak vücut tükendiğinde, fonksiyonlarını yavaşça yitirdiğinde bile ruhun bütünlüğü ve güzelliği her zaman kalıcı. Bunu kabullenen kişiler inanılmaz bir güzellik yakalıyor, yaşıyor ve yayıyor etraflarına. Bunu hayranlıkla izliyorum ve tanık oluyorum her defasında.

Sayfa 8 / 8 İlkİlk ... 45678