Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 51 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sakatların ayrımcılığa uğramadan çalışabilmeleri

* Sizce sakatların kamuda çalışabilmelerinin önünde ne gibi engeller var?
    * Bu engellerin aşılabilmesi için hangi kurum ve/veya kişilerin neler yapması gerekir, somut önerileriniz nelerdir?
    * Eğer devlet dediğimiz yapılanma, sınırları içerisinde yaşayan insanların oldukları halleri ile (sakatlık, cinsiyet, cinsel tercih, ırk, din vb. tüm alt kimlikleri ile) ve nüfustaki yoğunlukları oranında kamuda temsil edilmiyor, yani kamuda yer alamıyorsa, bu bir sorun değil midir?

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Öncelikle engellilerin kamuda çalışabilmek için gerekli kriterleri taşıması gerekir.
    Bu kriterler ise şu an bizden istenenlerden bağımsız olarak dış görünüş ve benzeri özel konulara değil başvurulan işi yapıp yapamamaya yönelik belirlenmelidir.
    Engellilerin bu kriterlere sahip olabilmesi için de eğitimli olmaları şarttır.
    Ancak bir yandan eğitimli engelliler uygun kriterlere sahip olmadıkları gerekçesiyle kamu işlerine alınmaz ya da zorluk çıkartılırken öte yandan bu işlere başvuracak kadar eğitim alabilmeleri de oldukça zor olmaktadır.
    Engellilerin yükseköğretim oranları oldukça sınırlıdır.
    2008 yılında öss sınavına başvuran engelli sayısı sadece bin küsür kişiydi. bunlarında dört yıllık programları tercih edebilecek denli başarılı olanları çok daha azdı. 8.5 milyon engellinin yaşadığı bir ülkede bu sayılar durumun vahametini açıkça gözler önüne sermektedir.
    Bu denli düşük eğitimli engelli sayısıyla kamuda işe girmek de dahil engellilerin sorunlarını aşabilmeleri için gerekli bilinçli bir kitlenin oluşması çok zor.
    Yine de umutsuzluğa kapılmamak lazım.
    İletişim imkanlarının artması yüksek eğitim almamış engellilerin de bilinçlenmesi adına yeni fırsatlar sunuyor.
    İşte sitemiz de bu imkanlardan belki de en önemlisi.
    bilinçli engelli kitle arttıkça kamu alımlarındaki haksızlıklara karşı yükselecek seslerin desibeli de o kadar yüksek olacaktır.
    Ben bu ülkede engelli generaller görmek istiyorum.
    Engelli emniyet müdürleri
    Engelli hakimler
    Engelli akademisyenler...
    Engelli olmak kamuda bu işlerin yapılabilmesi için engel değildir.

Bunların anlaşılabilmesi dileğiyle...

Üye
    ECE Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ERZURUM
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    16

Öncelikle eğitim engeli var.Pegasus'unda dediği gibi yeterli eğitimi olmayan yada alamayan eğitimsiz engellilerin öncelikle sınava başvurusundaki şartlar en baştaki engel ve eğitimi elinden alınmak istenilenlerin uğradıkları haksızlıklar var.Bütün kamu alanları engellilerin girmemeleri için sanki söz birliği etmişcesine yapılan mimari engeller var.tekerlekli sandalyelilerin ve normal insanın bile üzerinde yürümesi imkansız rampalar,Baston kullananların yürümesi imkansız kaygan zeminler ve merdiven trabzanlarındaki komiklikler,ya çalışmayan yada girişlere uzak veya 1.kattan başlayan asansörler,WC'ler,V.s çoğaltılması mümkün ve sadece imar izni verilmesi için göz boyaması yapılan imarlar.. :twisted:

Sadece genelgede yazan düzeltmeleri yapsalar inanın eyvallah diyecem.Asla ne yazdığını anlamayan/anlamak istemeyenlere bu genelgeleri göstersen bile malesef bunlar beni bağlamıyor Diyorlar.Biz zaten bakın rampa ve asansörümüzü yaptırmışız diyor.Neden genelgeler o kadar yuvarlak kelimelerle dolu ki herkes işine geldiği gibi algılıyor kesin ve kati cümlelelr olmadığı için yaptırım uygulatamıyorsunuz.Mesela kamu kurum ve kuruluşların engellilere uygun hale getirilmesi mecburidir diyor genelge ama bu tarafta 2012 ye kadar süre veriyor.Şu an düzeltilmeyen ve engellilere göre yapılmayan binaları mahkemeye verme şansınız bile yok,eliniz kolunuz bağlanıyor."Ya belki o zamana kadar yapılacak"deniliyor..Eeee bekleyin 2012'yi..peki 2012 gelince ne olacak..ben size söyleyim zaman uzatılacak ve 2012 ler 2022 lere 2030 lara ötelenecek..Bizler nasıl haklarımızı alacaz..İnanın verilen mücadele sonuçsuz kalması için ellerinden gelen yapılıyor ceplerine dokunulanlar tarafından..Sizin çabalarınızda yanınıza kar(Stres ve siinir olarak) kalıyor :? Bu seferde isyancı oluyorsunuz/çok bilmiş oluyorsunuz elindekiyle yetinmeyen oluyorsunuz..Sabırsız oluyorsunuz ve sizden sabırlı olmanız isteniliyor her zamanki gibi sabretmesi gerekenler bizler oluyoruz.Yani önerilerinizde sadece söylediklerinizle kalıyor..

Kesinlikle sorundur.Sorunlar bangır bangır bağırılıyor ama daha neyin surun neyin görevler olunduğunun farkında bile değil birileri..sadece genelge çıkar,bir problem olduğunda" bakın biz bu konu hakkında genelgeler çıkarmışız" ama bunlar yürütülüyormu/uygulamada varmı? kimler neyin ne kadar farkında? bunlardan haberi olan yok.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Pegasus
    Ben bu ülkede engelli generaller görmek istiyorum.
    Bende görmek istiyorum ama inşallah diyorum tabiii..Nede olsa umut fakirin iksiridir. :roll:

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bence en büyük engel kamu zihniyetindeki ayrımcı tutum (kamu zihtiyeti derken, hem krumsal/yönetsel hem de bireysel tutumu kastediyorum).

Çözüm için (daha önce de dile getirdiğim) iki önerim var:
    1- Kamuda sakatlara özel iş tanımı ya da kadro açılmayacak. Onun yerine, varolan tüm kadrolara herkesin (yani sakatların da) başvurması sağlanacak. Yalnız bununla birlikte tüm kadroların %4'ünün sakatlar tarafından doldurulması da zorunlu hale getirilecek.
    Ör: 100 kişinin çalıştığı bir kamu kurumu olsun. Kural: 1) Bu kurumda sakat statüsünde çalışacak 4 adet çalışan bulunmak zorunda, 2) Bu kişiler işe başvururken, kamunun ilanlarındaki dilediği işe (o işi yapmaya engel bir sakatlığı bulunmaması koşuluyla) başvurabilmelidir. Yani şimdiki gibi "sakat statüsünde x kadroya eleman alınacak" şeklinde ilan verilmeyecek. Onun yerine, kurum, ihtiyaç duyduğu iş tanımını yapacak, sonrasında herkes başvurusunu yapacak, eğer kurumun %4 kotası boşsa, öncelikli olarak sakat kişiler işe alınacak; yok, sakat kotası dolu ise, o zaman başvuranlar içinden kamu yararı kimin işe alınmasını gerektiriyorsa o kişi işe alınacak.

2- Kamuda sakat statüsünde personel çalıştırılması özendirilecek. Bunun için: 1) Öngörülen kotanın üstünde sakat statüsünde personel çalıştırılan kurumların ilgili birimlerinin yöneticilerinin sicil puanları belli oranlarda arttırılacak. 2) Çalıştırma zorunluluğundan daha az sayıda personel çalıştırılan kurumlarda genel müdürler dahil tüm yönetici kadrolarının sicil puanları X puan düşürülecek.
    Yapılacak böylesi bir "kader birlikteliği"nin ve senkronizasyonun (eşleştirme, eşzamanlılık), sakatların istihdamı ve çalışma yaşamlarındaki ayrımcılığın önlenmesi açısında önemli katkı yapar diye düşüncesindeyim.

Mdem ki devlet hepimizin, madem ki söze hep ortak değerlerden başlanıyor, o halde yaşadığım yerde bulunan -kamu denilen- organlarda da varolabilmeliyim. Gerekli hallerde pozitif ayrımcılığı da göz ardı etmeden, nüfustaki yoğunluğum oranında kamuda -çalışarak- temsil edilebilmeliyim. Aksi halde bu en temel konuda bile dışlanırsam, ben ne yapiim o ortaklığı!?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    UYGAR Avatarı

Son Giriş
    30.07-2017
    Saat
    19:26
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ARKADAŞLAR ENGELLİ İSTİHDAMI KONUSUNDA YAZDIKLARINIZ ÇOK DOĞRU.YASALAR DÜZENLENİYOR,KANUNLAR ÇIKARILIYOR FAKAT UYGULAMA YOK

KANUNLARI UYGULAYICI KŞİLER BU DOĞRULARI BU GÜNE KADAR HEP GÖRMEZDEN GELMİŞLERDİR.

TOPLUMDA BİLGİLİ,BİLİNÇLİ,EĞİTİMLİ BİREYLERİN ÇOĞALMASI DİLEĞİ İLE...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

1- Kamuda sakat statüsünde onbinlerce kadronun boş olduğu malum.
    2- Bu kadroları dolduracak onbinlerce sakatın sokaklarda bulunduğu malum.
    3- Üniversite mezunu binlerce sakatın kamuda iş bulamadığı, daha doğrusu, sakat oldukları gerekçesiyle iş başvurularının reddedildiği, "siz sadece sakat statüsünde açılan kadrolara alınırsınız" denilerek "büro işçisi" vb. kadrolara yönlendirildiği malum.
    4- Üniversite mezunu olmasına karşın eğitiminin gerektirildiği kadrolarda değil, başka ve düşük statüde kadrolarda çalıştırılan yüzlerce-binlerce sakat malum.
    5- Sakatların gerek mimari gerekse ayrımcı tutumlarla kendini geliştirebilecekleri eğitim olanaklarından yararlandırılmadığı malum.
    6- Kamuya personel alımlarında adamkayırmacılık yapıldığı izlenimi malum.

Bu ve benzeri olumsuzlukların değişmesi için zihinsel ve idari uzamda bütünlüklü bir dönüşüm şart.

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben konuya biraz farklı yönden bakmak istiyorum.
    Geçenlerde erzurum trafik şubeye gittim.
    Bellerinde silahlı polis memurları evrak memurluğundan başka birşey yapmıyorlardı.
    Oturdukları yerden evrak oku, evrak doldur, bilgisayardan yazı çıkar v.s.
    Nasıl ki bu tür evrak işleri için bellerinde silah olmasına gerek yoktu ise, aynı şekilde bu tür işleri engelli bir kişide yapabilirdi.
    Hal böyleyken bir engelli neden polis memuru olamasın.
    Polislerin hepsi amerikan filmlerinde olduğu gibi damdan dama uçup, hırsız kovalamadıklarına göre bu gayet mümkündür diye düşünüyorum.
    Diğer yönden her hangi bir devlet dairesinde çay dağıtmaya çalışan engelli, hatta ortopedik engelli bir personel görebiliriz.
    Güya o engelliye uygun iş verilmiş, güya iyilik edilmiş.
    Oysa bu engelli için çaycılık işinden ise trafik şubesinde polis memuru olma işinin çok daha kolay ve uygun bir iş olacağı açıktır.
    Pegasusun dediği gibi "engelli generaller görmek istiyorum." sözü bu bağlamda çok mantıklı ve gerçekçidir.
    Hasılı;
    Engellilere biçilen rollerin, uygun görülen işlerin tekrar gözden geçirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Üye
    E®KAN Avatarı

Gerçek Adı
    ERKAN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Bence tek sorun yürütmede. yani yasalar çıkarken gayet güzel çıkıyor, herşey düşünülüyor. saolsunlar adaletli ve eşit herkes için. yargıda öle. var olan yasalar tarafsızca işletiliyor. Ama gel gör ki çıkarılan bu yasaların uygulamadaki haline, yerlebir. mesela yasa der ki % 3 'ü engelli olacak ama devletin kendi kadrolarında buna uyulmuyor ki bunu özel sektörden mi bekleyeceğiz.
    en büyük sorun uygulamada bence...
    gördüğüm kamu çalışanları içinde işlerine en bağlı ve sadık olanlar özürlüler çünkü işleri onları herşeyi

Üye
    nuriye taşçı Avatarı

Son Giriş
    05.01-2012
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hangi özürlü hangi işi yapar diye bir yönetmelik bile var

bütün uzuvları olan kişiler tek eli olmayan, ayağı olmayan gözü görmeyen birinin hangi işleri yapabileceğini sıralamış

zar zor binbir zorlukla girdiğimiz kurumlarda en temel ihtiyacı karşılamak için bile özürlü wc si yapılmıyor

general hakim vs vs vs vs

bir ütopya

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Pegacım, Fuzulim ve onlara katılan diğer arkadaşlar "uçmayın lütfen"!

Bu iki kurum, "kafa"dan başka görüntü/imaj bir başka deyimle "karizma" gerektiren kurumlardır.

tekerlekli sandalyedeki generali, ya da bir kolu olmayan –masa başında da olsa- polisi gören bir vatandaş:

"Puaaahhha, bu eleman mı koruyacak beni ve ülkemi? Bu kendini bile koruyamaz ki lan…" dedi mi sadece kişinin değil kurumun da karizması yerle yeksân oldu demektir. Ondan sonra düzelteceğim diye uğraş dur.. O nedenle dünyanın her yerinde, bu kurumlardaki elemanlar "çakı" gibidir. İstisnalar olur elbette.. Ama bunlar t.s. kullanıcısına, kör ya da sağır olana varamaz!

Zaten okullarına başlamadan önce çok sıkı bir sağlık taramasından geçirilirler. Daha sonradan engelli olduysa eğer -yüksek rütbeli biriyse dahi- kısa zamanda emekli olurlar!

Ol sebeple, başka kurumları -ayağınızı yerden kesmeden- tartışın da bu tür kurumlara dokunmayın!!

Bülentçim, şu "cinsel tercih" olayını daha önce de birkaç kere tartışmıştık.. Tekrar tekrar çıkartmasan ortaya olmaz mı yaaaa..

Herhangi birinin "cinsel tercihi"ni bilmek zorunda mıyım ben yaaa?.. Hani yaşlıyı, çocuğu, kadını, zenciyi, engelliyi vb. görünüşünden tanıdık.. Bunlara pozitif ayrımcılık uyguladık.. İşe alımlarda kota uyguladık, taşıma ücretlerinde falan indirim yaptık vb. diyelim.. Eeee bana ne elemanın kiminle yattığı ya da yat(a)madığı? Onun yatak maceralarını mı dinleyeceğim, mesai sırasında? :evil:

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Babür abi o mesleklerde eğer karizma önemliyse benim gördüğüm bir çok generalde fiziksel anlamda benim çeyreğim kadar karizma neden yok?

Geçelim bunları karizma olsun tabiki ama tekerlekli sandalyedeki bir kişinin karizmatik olmayacağı tespiti kime ait? Sana mı?

Sevgili abi dünya öyle bir yere geldi ki generallik gibi konular stratejik yöneticilik kapsamında ele alınmalıdır. Bu da sadece zekaya gereksinim duyan bir şeydir; Arnold shwarzeneger tarzı bir bedene değil.

TSK bünyesinde bir siber savaş birimi kesinlikle vardır. Gelecekte bu birim hava deniz ve kara kuvvetleri gibi ordunun en temel unsurlarından birisi olacaktır.

Bunu dünyada bir çok ordu şimdiden kavramış durumda. İşte o gün geldiğinde oraya komuta edecek kişinin fiziğine bakmayacaklar.

Ben bu ülkede engelli general görmek istiyorum derken bunu öylesine söylemedim. General olmak için öncelikle kurmay subay olmanız gerekir. Kurmay subaylığı da TSK da herkese vermezler. Kurmaylığı hakeden bir kişi diyelim sakatlanmış olsun. Görevine devam edebilmeli, stratejik planlama dairesi dahil zihniyle çalışacağı üreteceği birimlerde görevine devam edebilmelidir.

Operasyonel birliklere komuta etmesini talep edecek kadar askerlikten bihaber değilim. ama bu general operasyonlarda bulunanlarla planlama aşamasında çalışabilir.

Özetle engelli bir general görevine kurumuna son derece faydalı olacak şekilde devam edebilir ve de etmelidir diyorum.

Aynı şey diğer meslekler için de geçerli.

Hiçkimse engelliler bedenssel olarak sağlıklı olmayı gerektiren işlerde çalışsın demiyor. ama onların da yapabilecekleri işler var ve bunlardan dışlanmalarının anlamı yok diyor.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

tekerlekli sandalyedeki bir kişinin karizmatik olmayacağı tespiti kime ait? Sana mı?
    "Ön (ve bön) yargı" diye bir kurum var.. Bilmez misin ki bre Pegacım..

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Pegasus
    ... General olmak için öncelikle kurmay subay olmanız gerekir. Kurmay subaylığı da TSK da herkese vermezler. Kurmaylığı hakeden bir kişi diyelim sakatlanmış olsun. Görevine devam edebilmeli, stratejik planlama dairesi dahil zihniyle çalışacağı üreteceği birimlerde görevine devam edebilmelidir. ..
    Yani görev esnasında sakatlanmış biri olacak??.. Yapmadığım için askerlikle ilgili fazla şey söyleyemem ama:
    "Bu iş zor be Yonca" Merdivenleri ağır ağır çıkmalıyız bence de. Daha başlangıçta "engelli general" diye tutturursak sonu gelmez. Hatta ortası bile gelmez.. "Bu hem sakat, hem kafayı yemiş" damgası yeriz bir de..

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    21:15
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

:arrow: Önyargı gibi büyük bir engel var.İnsanların eğitimli olması yeterli değil,toplumdaki önyargı engellilerin iş yapamaz,işe yaramaz mantığıyla hareket ettiği için,önce önyargı gibi bir engelin ortadan kalkması gerekir :!:

:arrow: Engellilerin bedenleriyle değil yetenek ve akıllarıyla da başarılı olunabileceğinin yerleştirilmesi gerekir.

KPSS kitapçığında engelliler için yılda 4 defa sınav yapılıyor ona girilsin deniliyor ama sonuçta çok adil bir atama olmuyor bu tür sınavlar.Bu tür engellleri ortadan kaldırmak için neler yapılabilir,bunlar için çözüm üretilmeli.....

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zincirleme reaksiyon Kamuda çalışabilmek için belli bir eğitiminiz olacak Türkiye de fiziksel olarak hiçbir engeli olmayan insanlar arasında bile eğitim düzeyi ilkokul düzeyindeyken 8.5 milyon engelli için bu düzey yüzde kaçtır? İşte bu sebepten "zincirleme reaksiyon" diyorum.

Hadi eğitim sürecinde önüne çıkan bir ton zorluğu ailesi v.s kişiler tarafından karşılandı iş yaşamında ne yapacak? Çalışacağı yerde gerekli mimari düzenlemeler varmı? tekerlekli sandalyesiyle nasıl işe gidip gelecek?

Hani “gidemedigin yer senin degildir " derlerya onun gibi bir şey iste sen o kadar yüzde bilmem kaç engelli çalıştıracaksın deki engellilerin gerekli eğitimi almalarının önündeki engelleri kaldırmadığın sürece kamu binalarında yeterli mimari koşulları sağlamadığın sürece hepsi hikaye den ibaret olur…

Üye
    E®KAN Avatarı

Gerçek Adı
    ERKAN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bir anımı paylaşmak istiyorum.
    Haftasonu ve veli toplantımız var.Ama benim de dersanem var ve çok yoğunum anca çıktıktan sonra 10 dakika geç yetişebiliyorum. Çıkar çıkmaz fırladım otobüse bindim. okula yürümeyle 10 dakika yol var. hemen bir taksiye atladım ve taksiciyle sağdan soldan konuşmaya başladık. Benim kız burda okuyor felan...
    Bana ne için okula gittiğimi sordu. Orada çalıştığımı söledim.
    - Ya ne yapıyorsun orda temizlik mi
    - Hayır.
    - o zaman kantincisin
    - Hayır...
    - kalofirefcisin
    - hayır...
    Yani amca bir türlü öğretmenliği bana yakıştırıp da sormadı.
    - Öğretmenim amca deyince şaşırmış bir vaziyette bana baktı. tabi biraz da yüzü kızardı. Hikayeden anlayacağınız üzere biz engelliere bu tür mevkileri hiçkimse yakıştıramıyor nedense...
    Oysa benim öğrencilerin diğerlerinden daha başarılı ve engelliler işlerine daha sıkı sarılıyorlar.....

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon