Sayfa 4 / 11 İlkİlk 12345678 ... SonSon
Toplam 151 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:06
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sayın puslu dünya;

Bende ÖTV indiriminden yararlanmadan araç aldım hatta aracı ben kullanmıyorum ama plakamda engelli logosu var...

Üye
    puslu dünya Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    23.07-2017
    Saat
    10:27
    Yaşadığı Yer
    istanbul/okmeydanı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teknik olarak nasıl uygulanıyor açıklayabilirmisiniz?

Üye
    CEREN Avatarı

Son Giriş
    27.02-2016
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Benim 1996 yılından beri B sınıfı ehliyetim var arabamın arkasında engelli amblemi yok. % 40 raporum da var ,vergi indirimim de .Sırf bu amblemi takmamak için H sınıfı ehliyet almıyorum ,hiç bir kanuni hakkımdan da faydalanmıyorum.Bir çok arkadaşım ısrar eder H sınıfı ehliyet al ,haklarından faydalan diye.
    Devlet bana bazı imtiyazlar vermek için bana engelli damgası vurup bunu herkese ilan edemez .Ben bu hakkı devlete vermek istemedim açıkçası..
    Almak çok kolay ,git başvur hemen verirler ama ben engelli olmaya değil , engelli olarak toplumda damgalanma olayına karşıyım ve ben inanıyorum ki bir çok engelli arkadaşımız sağlam insandan çok daha iyi şofördür ,çünkü onlar arabalarını ayakları gibi kullandıkları için iyice ustalaşmışlardır tıpkı benim gibi
    Arabayı alışımdan şu ana kadar her zaman çekinmeden engelli park yerlerine parketmişimdir ,engelli kartımı da arabamın arka tarafına koymuşumdur.Bunu da bir zamanlar bir güvenlik görevlisi bana söylemiş ve tavsiye etmişti ,benim de aklıma yatmıştı .Hiç bir zamanda bir sorun yaşamadım .
    Bunun yanında olayın daha çağdaş çözüme ulaştırılması ve ayrımcılığa son vermek için plakaya kocaman bir tekerlekli sandalye işaret koymaktansa , arabanın ön yada arka camına görülebilir boyutta bir sticker yapıştırılması damgalanma olayını engelleyecektir.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:06
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Sayın puslu dünya;

Aracı aldıktantan sonra ruhsat işlemleri için trafiğe başvuruyorsunuz kullandığınız liftin aparatın aracın içine monte edilişini gösteren projeyle onlar size ruhsatı çıkartıp logolu plakayı teslim ediyorlar...

Üye
    coolhead Avatarı

Son Giriş
    29.05-2013
    Saat
    15:03
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Puslu Dünya, şöyle... Öncelikle sağlık kurulu raporu alıyorsunuz. Orada özel donanımlı araba kullanabilir ibaresiyle sürücü kursuna gidip H sınıfı ehliyet alıyorsunuz. Buraya kadar süreç normal. Ehliyeti aldınız. Bitmedi. Alacağınız arabaya sakatlık durumuna göre özel donanım çizdirip onaylattıktan sonra ruhsat alıyorsunuz.

Yani 1. Hastane veya benzeri yerden heyet raporu
    2. Sürücü kursu, ehliyet, ruhsat vs. trafik işleri
    3. Maliye Bakanlığı- işte zurnanın zırt dediği yer burası.

Maliye diyor ki; kardeşim tamam sen H sınıfı ehliyet sahibi olabilirsin, bir takım donanım taktırabilirsin ANCAK donanım hareket ettirici tertibat şeklinde olmalı. Ben sağ kolumu kullanabildiğimden sinyal koluunun diğer tarafa alınması, direksiyon topuzu gibi işlemler "hareket ettirici tertibat" olarak sayılmıyor. Otomatik vites zaten var, sen muafiyetten yararlanamazsın diyor.

İşte böyle.

Ama İngiltere'den direksiyonun sağda olduğu bir ülkeden araba mı ithal etsem Komik değil mi. O zaman olabiliyor belki. Yani güler misin ağlar mısın? bilemedim. Şiştim valla. İhtiyacımız olan tüm bu saçmalıkları düzeltebilecek bir cengaver! Bu Maliye içinden mi olur, politikacı mı olur yoksa başka bir grup veya kişi mi bilemiyorum ama olması lazım artık. Hem de gecikmeksizin.

Üye
    recepumut Avatarı

Son Giriş
    28.08-2011
    Saat
    09:59
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok saçma bir yazı ve düşünce

Üye
    prewses Avatarı

Gerçek Adı
    Fatoş
    Son Giriş
    30.10-2011
    Saat
    18:56
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

"Sakat birinden bu lafları duymak çok üzücü doğrusu. Nasıl cevap verebileceğimi de bilemedim. Biz "kimse bana yardıma muhtaç nesne muamelesi yapamaz" diye söz söylemeye çalışırken, içerden, "yardım aldınız, şükredin, bırakın yardım yapanlar da sizi damgalasın ve üzerinizden prim yapsın" sözlerini işitmek trajik; hatta, doğrusu ya, komik. Bana Nazilerin Yahudilere beyaz kol bandı ile sokakta dolaşmayı zorunlu kılmasını anımsattı. Bence, arabamızın suratına konan o damga, bedenimize de zorunlu olarak konmalı. Yazımda da önerdim zaten, barkod sistemi.."

OturanBoğa yazdıklarına son derece katılıyorum. Burda konu gocunmak değil kabullenmemek değil... Burda konu Eşit olmak eşit tutulmak. Kusura bakmayın ama bende ayrı tutulmak istemiyorum. Bize anaokulu öğrencisi muamelesi yapmasınlar...! Hepimiz yetişkin insanlarız. Hepimiz aynı kapasitedeyiz. Hepimiz insanız. Bizleri bu kadar düşkün gösterip her defasında yaftalama yapmalarına gerek yok. Benim açımdan en azından gerek yok....!!!!

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bende % 40 sakat olup, B sınıfı ehliyetle normal araba kullanıyorum.

Sakat plakalı araba almak demek aile bireylerini araba kullanmaktan mahrum bırakmak demektir.
    2 araba alacakda halimiz yok.
    Bu sistemin tepeden tırnağa değişmesi ve hakkaniyetli uygulamalar yapılması sağlanmalıdır.

Üye
    consiglier Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:57
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

plakada engelli damgası olmasında,ben şahsen hiçbir sorun görmüyorum
    ve bu kadar da hassas olmaya gerek olmadığı kanısındayım.

Üye
    cage451 Avatarı

Son Giriş
    13.05-2017
    Saat
    01:11
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Konu bir kanun hükmünün doğru mu yanlışm mı olduğu üzerine açılmış fakat duygular dile gelince konu farklı yerlere gitmiş. Ben kanundan anlamam
    tüm bu yazılanlardan doğru yada yanlış anladığım asıl mesele şu;
    Biz kendimizi nasıl görüyoruz ?
    Ne olarak tanımlıyoruz ?
    Engelli mi , engellini görmezden gelmeye çalışan mı ?
    Neresindeyiz hayatın ? içinde mi , dışında mı ?
    Şurası bir gerçek ki ne kadar gözlerimizi kapatırsak engellimize o kadar hayatın dışında kalıyoruz. Gerçek olan tekşey hayatın neresinde olursak olalım biz kendimizi ister engelli görelim ister engelimizi görmezden gelelim bizler ENGELLİYİZ .
    Eskiden yürürken gölgemi görmemek için gölgeme gözlerimi kapatır düzgün yürüdüğümü düşünmeye çalışırdım. Ben böyle düşününce gerçekler değişmiyor bunu yıllar sonra anladığımda engelimle barıştığı farkettim. Farkına vardıkça da daha da hayatın içinde olduğu mu gördüm. Farkına varmak ; kabul etmek, haline şükredip kaderci olmak Polyanna'yı oynamak değil elbette.
    İster üzerimizde yazsın, ister kimliğimizde, ister aracımızın plakasında bana göre bu damgalanmak değil . Asıl damgalanmak bazı insanların bize yaklaşımlarında sergiledikleri tavırlar . Kabul edelim yada etmeyelim bizler diğer tüm insanlar için değişmez bir gerçekle ENGELLİyiz . Adımızdan önce gelir bu kelime çoğu kişi için. Bu olmazsa olmaz bir tanımlama bakış açınıza göre damga da olabilir. Nasıl birisine ismini çıkaramadığınız birini tarif ederken fiziksel özelliklerinden bahsediyoruz "hani şu uzun boylu, gözlüklü , kel adam varya" . Biz de bir şekilde tanımlanacağız elbet . Kelimelerin anlamlarının altında ezilmeyelim . Normal plakalı aracımızdan inerken engelsiz olmadığımız gibi ilgili kişiye engelli kimliğimizi göstermeden geçince de engelsiz olmuyoruz. Bize sunulan hizmetlerden yararlanmak yada yararlanmamak bir tercih. Ben bunu damgadan ziyade kolaylık olarak görüyorum. Her kanunun kendini haklı çıkaracak gerekçeleri var kabul edelim yada etmeyelim sonuçta bunun tartışılabilmesi eksik yönlerinin açığa çıkarılabilmesi de güzel .
    Bu arada kimsenin söylediğini eleştirmek amacıyla yazmadım sadece düşüncelerimi yazmak istedim
    tşk...

Üye
    hakanaca Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan CANTÜRK
    Son Giriş
    26.11-2017
    Saat
    20:46
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

mahkemelerle hakkımızı alıyorsak demek ki sistemde bir yanlış var buda yürütmede yasamada yanlışlık var hükümet yanlış yapıyor özürlüler daire başkanlığı bile felç olmuş durumda

Üye
    umudumvar Avatarı

Son Giriş
    08.07-2015
    Saat
    00:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

değil araba,bir tekerlekli sandalyem olsun yeter diyen bir sürü hasta ve engelli var,herşeyde devlet sorumlu demek yanlış iyiki varlar istikrar önemli değilmi...ben kullanmyorum ama zihinsel engelli bir çocuğumuzun bulunduğu bir aileyi tanıyorum onlar kullanıyorlar...kızımızın arabası diyorlar,durumu kabullenmiş bir haldeler bir damgayı önemsemiyorlar yani...

Üye
    kunta Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    27
    Verilen Beğeniler
    3

bizdede var sakatlık o veya öbürü şu ve bu sebepten plakamıza basmış sakat damgasını biz birleşip neden hukuki olarak sonuna kadar hakkımızı aramıyoruz butun iç hukuk yollarını tüketene kadar uğraşmıyoruz iç hukuktan bir sonuç alamassak insan hakları mahkemesine kadar yolu var ne yapiyor bu engelli haklarını savunan fedarasyonlar yiyip içip göbeğini sıvazlıyorlar

Üye
    fatma_24 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatma
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benım aracımdada var herhangi bir sorun teşkilde etmiyor bilmiyorum kaldırılmasada olur gibi ...

Üye
    hakanaca Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan CANTÜRK
    Son Giriş
    26.11-2017
    Saat
    20:46
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    hükümet engeliye engel olmaya devam ediyor ayrımcılıkda sınır yok % 40 ve üzeri raporu olanların ne suçu var sınır koymaları yanlış engelileri dilenci özüyle bırkmayı bırakırlarsa ozaman doğru şeylero lmaya başlamıştır demek ama malesef olmayacak gibi hükümet düşer yinede engeliye engel olmaya devam eder.....

Sayfa 4 / 11 İlkİlk 12345678 ... SonSon