Sayfa 3 / 11 İlkİlk 1234567 ... SonSon
Toplam 151 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    rusa Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul-ataşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    efekt;

hakın olanı alsan..işaret de olmasa daha ıyı değilmi..dogrus bu değilmi..polisten neden korkacan ki..ayrıca sadce monokuler olupda ehlıyet alanlar yada duyma prblemi olanlar ne olacak.??

Sakın yanlış anlamayın..
    Amacım engellilerin hakını engelilerden başka savunan yok..o sbeple ki madem ayrım cılık yapacak lar pozitif olsun..damga olmasın....ama ısteyen taksın plakasına ıstemeyen takmasın..tüplü arabalardan dahamı tehlıkeliyiz yahu..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.244

Bu damganın pratik hiç bir avantajı bulunmadığına ve dahası kor gibi ayrımcılık yaptığına dair söyleyeceğimi söyledim. Söylediklerimi tırnak içinde alıp "bu dediğin yanlış" da demiyor kimse... Doğrusu söyleyecek başka sözüm de kalmadı.

Sadece şunu merak ediyorum: "İsteyen kendi plakasını damgalasın, isteyen damgasız plaka kullansın" önermesinin nesine karşısınız? "Devlet bu damgalı plakayı zorunlu tutamaz, bu plakadan rahatsız olan arkadaşlarımız var, o nedenle isteğe bırakılmalıdır" demenin nesi zor?
    Neden bu şekilde bize destek olmak yerine devletin baskısına destek olmak anlamına gelecek "gocunmayın, utanmayın" gibi sözler söylüyorsunuz? Gocunuyoruz, utanıyoruz, ne olacak şimdi?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    rusa Avatarı

Son Giriş
    05.09-2017
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul-ataşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturanboğa; tamamına imza...

Isteyen damgalasın istemeyende damgalamasın...aklın yolu bir..en azından bana öğretilen bu..

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: istikbal Mesajı Gör
    Bildiğim kadarı ile bu uygulama dünyanın her yerinde var. Amerikanın California eyaletindeki engelli plakasına bir örnek:
    Bu amariken örneğini veren arkadaşa; ( Almanyada da plaka da işaret yok! Hadi bakalım alsana örnek! )

Araba alıcak ne gücüm var. Nede bu kazık benzini kullanıcak gücüm var! Lakin gücüm olsa işaretli plaka istemem! Burada üzülerek görüyorum ki toplum hak nedir? Ne değildir? Bilmiyor.. Doğru nedir? Ne değildir? Bilmiyor..
    Birisi demişki suistimal yüzünden! Suistimal yüzünden hak sahibinin hakkını vermemeyi hak olarak algılıyorsan! O zaman adamda deseki sana senin yaşamaya bile hakkın yok!!! Bence de yaşamaya bile hakkı yok suistimal zırvası ile bahane üreten zihniyetlerinnn....

Evet ehliyetin var! Araba kullanabilirsin der devletimiz... Ama bu ehliyetle şöförlük yapıp para kazanamassın da der aynı devlet! Suistimal zırvası yapanlara soruyorum hadi izah edin bakalım
    Ehliyetin varsa taksicilik yapamamanın nasıl bir mantık olduğunu izah et bakalım

Zırvalamayın lütfen devlet suistimalin denetimini yapamıyor. Bu sebepden böyle pratik kökten yasakcı kolay çözümler üretiyor demeyin lütfen!
    Basiretsiz, şuursuz, eğitimsiz devlet personeli barındırmak! Böyle abuk subuk yönetmelik çıkarmak bu kurumlarda çalışan yönetmelik hazırlayan yetkililerin kalitesiz olduğunun göstergesidir.

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

ABD de engellilerin bu plakayi taktigini soyleyen arkadasin bilgisi eksik. Amerika 50 ayri eyaletten olusan bir federatif devlettir. Federasyondan anlayacaginiz her eyaletin kendi bayragi meclisi kanunlari vardir. Dolayisiyla bu tur idari uygulamalarda her eyalet farkli kurallara sahip olabilir. Ancak ABD de bu plaka zorunlu degil bildigim kadariyla. Ancak isterseniz daimi bir sakatliginiz oldugunu raporla belirtirseniz boyle bir plaka kullanabilirsiniz. Genel uygulama ise benim son derece yerinde buldugum sekilde gecici engelli kartlarinin trafik subeden doktor raporuyla alinmasi ve bu kartin engellilere tahsis edilen parklarda dikiz aynasina tarihi ve numarasi gorunecek sekilde konulmasindan ibarettir. Bu uygulamanin soyle bir avantaji var. Diyelim saglam birisiniz ve ayaginizi kirdiniz. Doktor sizin bir ayda iyileseceginize kanaat getirdi. O bir ay icinde siz de o karti alip engellilere tahsis edilen parklardan yararlanabilirsiniz. Veya bariz bir sakatliginiz olmamasina ragmen yasli9siniz ve uzun mesafe yuruyemiyorsunuz. Bu durumda trafik sube raporla size bu karti yine verir. Cunku park yerleri genellikle bina girislerine yakin yerlere koyulur ve uzun mesafelere arac park edip yurumek zorunda kalmazsiniz. Yani burada kati kurallardan ziyade insani merkeze alan esnek kurallar soz konusudur. Benim ABD de kullandigim bu aracta da yine engelli olan bir diger arkadasimin aracinda da goruldugu uzere engelli plakasi yok. Ben ABD de bes eyaleti kapsayan bir geziye ciktim ve her gittigim yerde Ohio eyaletinden aldigim karti dikiz aynasina takmam yeterli oldu. Fotograflar burada.

small02042008placard - Mahkeme Kararıyla Damgalanan Sakat Sürücüler! [Tartışma]

bbbbme - Mahkeme Kararıyla Damgalanan Sakat Sürücüler! [Tartışma]

1001342 - Mahkeme Kararıyla Damgalanan Sakat Sürücüler! [Tartışma]

Uploaded with ImageShack.us

Ote yandan sakat kaldiktan sonra universite okumus, tekerlekli sandalyesine aldirmadan tek basina ABD lere gidip master yapmis "kompleksli" bir engelli arkadasiniz olarak ben de bu plakadan son derece rahatsiz oldugumu soylemek istiyorum. Turkiye de insanalrin "size bu arabalari devlet bedava veriyor degil mi?" seklinde garip sorularina maruz kalmak bir yana aracimda saglik durumumu (evet sandalye kullaniyorum) teshir eden bir ibarenin olmasini kisisel alanima bir saldiri olarak goruyorum. Hickimsenin bedenimdeki medikal bir durumu herkesle esit kurallara uymak zorunda oldugum trafikte teshir etme hakki olmamali. Sirketinin vergisinden aldigi aracin parasini dusen bir holding sahibine bu arac vergiden dusulmustur babinda bir plaka takilmiyorsa -ki takilmiyor- otv muafiyeti nedeniyle bu plakaya cevaz vermek akil alir gibi degil. Ki Oturanin cok detayli vurguladigi gibi ben vergisini vererek sifir arac aldigimda ya da ikinci el bir arac aldigimda devlet bana yine bu plakayi takmak zorundasin diyor. Evet ben bu plakadan tahmin edemeyeceginiz kadar nefret ediyorum. sakatligimin resmi bir damgayla yuzume vurulmasindan ne kadar rahatsiz oldugumu anlatamam. VE ben bu durumu kompleks olarak gormuyorum. Neden mi? Cunku ben kendimi esit ve normal bir yurttas olarak gordugum icin bu damgalamaya isyan ediyorum. Bazi arkadaslarimiz "asmis" olduklarini idda ederken "Biz sakatiz oyleyse damgalanmamiz normaldir" diyerek aslinda bizzat kendileri kompleksli bir tavir sergiliyor farkinda olmadan. Bizim derdimiz sakatligimiza ragmen herkes gibi yasamak istemekten ibaret. Ben istanbulda hergun belki onlarca kez trafikte abuk sabuk hareketler yapan suruculerin yuzde 95 oraninda kadin oldugunu goruyorum ama kadinlara ozel plaka uygulansin deme hakkini kendimde gormuyorum.

Yillardir araba kullanirim. Sakat olmadan once hicbir sakat aracina ozel ihtimam gostermedigim hatta hic umursamadigim gibi sakatlandiktan sonra da kimseden boyle bir ozen gormus degilim. Trafikte sakata ozel muamele yapilmaz. Bu basli basina arac kullanmayanlarin uydurdugu bir efsane. Hangi engelli surucu arkadasim cikip engelli plakasi nedeniyle kendisine gecis ustunlugu tanindigini soyleyebilir? Tek avantaji park olayidir onunda nasil uygulanmasi gerektigini yukarda anlattim.

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Bu yeni bir konu değil, daha önce de karşı çıktığımızı söylemiştik. Eğer engellilerin araçlarına damga vurulacaksa o zaman vergi kaçıranların, vergi cezası alanların, sabıkalıların da alnına damga vurulsun, sadece alnına değil, aracına da.

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili rusa siz yazdıklarımı hiç anlamamışsınız.
    Engelli plakalı araçlardan inen adamlar görüyorum. Çoğu sapasağlam.
    Bu demek oluyor ki Engelli plakalı araçları kullananların sadece engelliler değiller zaten. Bu adamlar var oldukça engelli plakalı araçların sadece engelliler tarafından kullanıldığı fikri zaten kendiliğinden çürümüş oluyor.
    Eğer bu durumu saymazisek engelli plakalı araçtan ise engelli kartlarının araç önlerinde bulundurulması daha mantıklı tabi.

Üye
    hasankrmn Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bana göre tartışılması bile gereksiz bir konu.Hiçbir şekilde faydası olmadığı gibi bir çok konuda zararı olan bir durum.Bülent bey araba kullanmıyor diye hatırlıyorum.Dolayısı ile birebir taraf değil bu konuya.Lakin bu damgalanma konusunu yıllardır gündeme getiriyor ve şiddetle karşı çıktığını belirtiyor.Bu takdire şayan bir durum bence.Benim birebir etkilendiğim ve rahatsız olduğu bir olayı sürekli gündeme taşıdığı için teşekkür ediyorum kendisine.
    Bu başlığı en başından beri takip ediyorum ve '' ne sakıncası var bu amblemin'' diyenleri hala anlamış değilim.Ben bir kızrmızı ışıkta durduğum da insanların benim yüzüme bakmaları fazlasıyla rahatsız ediyor beni.Bakan gözlerde '' Acaba neresi sakat bunun'' gibi bir ifade, belkide iddaya giriyorlar neremin sakat olduğuna dair.Yada şöyle diyorlar gibime geliyor ''Bak şerefsize şu kadarlık arabayı yarı fiyatına almış...'' .....Güvenlik açısından zaten yukarıda bahsedilmiş ne kadar sakıncalı olduğu...Bu kadar sakıncalı/rahatsız edici bir durum varken neden hala o damgali plakayı taşıyoruz ???

En azından ben taşımak istemiyorum.isteyen taşısın hatta ön ve arka cama kocaman engelli stickerlerden yapıştırsın.öyle ya ne sakıncası var....

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:49
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

Fuzulim;

sayın arkadaşım
    sen inen adamları neye göre engelli değil diye hemen yaftalıyosun. ağır engellilerin yakınları olamaz mı o gördüklerin.

denetim görevini yapanlara bırak o konuyu bence

Üye
    döngeri Avatarı

Gerçek Adı
    bahattin
    Son Giriş
    05.02-2016
    Saat
    13:10
    Yaşadığı Yer
    ordu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bizler neden engelliyiz bizi fiziksel engelli yapan kim bizler neden diğer sağlıklı dediğimiz normal insanlar gibi haraket edemiyoruz engelli olmak nedir,akli mi vicdanimi fizikselmi,eğer engelli olmaktan utanan birileri varsa,kim onu engelli yaptysa sorabiliyorsa ona hesap sorsun,ona isyan edip haklarını ondan istesin yok devlet diyorsa,devlet dediğin şeyde sonuçta fiziksel engelli engelsiz,insanlardan oluşmuyormu,ama engel vicdani ise,tüm haklar altın tepsidede sunulsa veya hiç aranmadan verilse çürük teneke tepside çürük elma diyenler de çıkar,öncelikle bende insanım farkım farkedilmek diyende çıkar,bana fiziksel engelliği reva görenin benim için en hayırlısı ne ise onu nasip ettiğine inanıyorum,ve halime şükrediyor hiç kimseyide kıskanmıyorum,ama ben engelliyim diye devletin bana tanımış olduğu hakların hiç birinide ne otoparkta nede başka yerde asla kimseye çiğnetmem,henüz park sorunum olmadı çünkü hiç arabam olmadı olsaydı engelli işaretini daha büyük bir şekilde yaptırırdım,aç kalsam açıkta kalsam hiç kimseden yardım istemem,acıyarak yardım edenide sevmem,ama devletten haklarımı isterim,çünkü devlet herkesin olduğu kadar da benim bu durumda ben devlet den benim olanıda almak hakkım,

Yasaklı Üye
    berkemeteatasoy Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT DOĞAN
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    21:13
    Yaşadığı Yer
    MARDİN-MİDYAT
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    6

Merhaba arkadaşlar

arkadaşlar haklısınız engelli plakalı araç kullanmak gerçekten damgalanmak gibi bende almayı düşünüyorum.plaka yüzünden yıllardır erteliyorum..ama şuda var her yarde damgalanıyoruz çalıştığımız iş yerinde hem maaş olarak hem davranış olarak..17 yıldır çalışmaktayım 3 ayrı dava açtım hepsini kazandım..ama sonuçta 3 yerdende çıkarıldım..şuanadaki yerimde 5 yıl oldu gene dava açsam mı diye düşünüyorum..ayrım heryerde...beyinler değişmedikçe bu ayrım hep sürecek..beni her yerde eksik olmamı hissettiriyorlar...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.244

Almanya'da da yukarda Pegasus'un Amerika'ya dair aktardığına benzer bir uygulama var. Otoparktan yararlanmak için kart kullanılıyor orada da (Rekursion'dan alıntılıyorum):

parkausw - Mahkeme Kararıyla Damgalanan Sakat Sürücüler! [Tartışma]

ausweisvorn - Mahkeme Kararıyla Damgalanan Sakat Sürücüler! [Tartışma]
    ausweisrckseite - Mahkeme Kararıyla Damgalanan Sakat Sürücüler! [Tartışma]
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mehmeth21 Avatarı

Son Giriş
    22.09-2013
    Saat
    16:18
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

en güzeli kart hadi bimere şikayette bulunalım bu damgamızı kaldırsınlar valla ben şahsen utanıyordum ama sigortacıya 125 tl fazla para vrdim aracı damgalattırmadım ama yasak olduğunuda biliyorum fakat ne yapim bari arabada engelli olmuyalım.

Üye
    coolhead Avatarı

Son Giriş
    29.05-2013
    Saat
    15:03
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tek bir kişi bile bunu talep ediyorsa dikkate alınmalıdır. Damgalı plaka çağdışıdır, ayrımcıdır. Ben ÖTV muafiyetinden yararlanamayan amma velakin damgalı plakaya mahkum bir engelliyim. Üstelik bu arabayı üçüncü kişilerin kullanabilmesine ilişkin var olan kısıtlamalar da dikkate alındığında, kararı verenler eksik ve yerinde olmayan bir değerlendirme yapmış. Daha gidilecek çooook yol var. Ben ilk ehliyetimi ABD'de aldım. Türkiye'de ehliyet vermiyorlardı (sol kolum ampüte). ABD'de ehliyet başvurusu yaparken yaşadığım kolaylık ve sanki özel hiç bir şey yokmuş tavrı karşısında afallamış ve vay be! diyerek takdir etmiştim. Sonra Türkiye'ye dönüşte 2004 yılında erdemli ve rasyonel bir kaç insan vasıtasıyla ehliyet alabildim. Ama hikayesi uzun olan OTV muafiyeti meselesinden dolayı vergi istisnası olmadan damgalı plakalı araba kullanıyorum.

İşin özü arkadaşlar, bu vergi meselesi dahil, damgalı plaka olayı da bir gün ortadan kalkacak. Su mutlaka mecrasını bulup akmaya devam edecek. Sorun bunun ne kadar zaman alacağı? Hayat akıp gidiyor ve insanlar gereksiz uygulama ve yorumlarla mağdur ediliyor. Neyseki bu sitede bir araya gelebilen ve sorunlarını dile getirebilen insanlar var. Bu oluşuma destek ve emek verenler inanılmaz büyük işler yapıyorlar. Başta "Oturan Boğa" olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımı iletyorum. Allah razı olsun...

Üye
    puslu dünya Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    23.07-2017
    Saat
    10:27
    Yaşadığı Yer
    istanbul/okmeydanı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sayın COOLHEAD,

İznin olursa birşey sorucağım.ÖTV indirimi olmadan nasıl damgalı plaka verdiler?

Sayfa 3 / 11 İlkİlk 1234567 ... SonSon