Sayfa 1 / 9 12345 ... SonSon
Toplam 124 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    • Beden özelliklerinin gülmece malzemesi olarak kullanılması

* Cem Yılmaz'ın şaşı taklidi yaptığı reklam filmi hakkında ne düşünüyorsunuz?
      * Yaşamınızda beden özelliklerinizle gülmece yapılması, beden özelliklerinizle alay edilmesi durumuyla karşılaştınız mı? Karşılaştıysanız o anda ve sonrasında ne hissettiniz?
      * Şaşı olduğunuzu varsayın... Bu reklam yayına girdiğinin ertesi günü sokağa çıktığınızda ne hissederdiniz?

aşağıda aynı gün aynı gazetenin nerdeyse aynı sayfasında yayınlanan iki ayrı yorum var. bunlara birde Zekeriya Beyaz hocanın görüşleri eklendi.
    O "Bir insanın ayağının topal olması gülünç müdür ya da kolunun sakat olması gülünç müdür? Bir insanın gözü şaşı ya da kör, bu gülünç mü karşılanmalı. Asıl bunu bu şekilde reklam malzemesi yapmak gülünçtür, edep dışı ahlak dışıdır" diyor.

cemyilmaz sasi - Cem Yılmaz'ın görüntülü telefon reklamı hakkında ne düşünüyorsunuz? [Haftanın Konusu]

PEKİ SİZ NE DİYORSUNUZ?

Zekeriya Beyaz ( Prf.)
    Cem Yılmaz'ı ve ailesini şaşı olarak gösteren reklam filmine Zekeriya Beyaz tepki gösterdi: Bir insanın rahatsızlığını reklam malzemesi yapmak ahlak dışı..Cem Yılmaz ve tüm ailesinin şaşı olduğu reklam filmi büyük ilgi görüyor. Ev telefonuyla görüntülü konuşmayı sağlayan videofonun tanıtıldığı son filmde ünlü komedyen ve telefonda "görüştüğü" ailesi, şaşı gözleriyle dikkat çekiyor. Filmde bademcik ameliyatından sonra hastanede yakınlarıyla konuşan Cem Yılmaz'ın ailesi dışında, sevimli kedisi de şaşı bakıyor. İzleyenleri kahkahaya boğan reklam filmi için kedi bilgisayar yardımıyla şaşı yapıldı.
    Film, Ali Taran Creative Workshop tarafından iki günde çekildi. Ancak kendi gözlerinde de benzer bir sorun olan Prof. Zekeriye Beyaz, şaşılıkla alay edildiği düşüncesiyle reklam filmini edep ve ahlak dışı bularak tepki gösterdi. İtirazının kendisiyle ilgili olmadığının altını çizen Beyaz Hoca, "Cem Yılmaz'ın bu yaptığı din meselesinden çok edep meselesi. İnsanlara saygı meselesidir. Orada gözlerini şaşı yaparken, o türlü olan insanları takdir mi diyor? Hayır, aşağılıyor; gülünç hale sokuyor. Bir insanın ayağının topal olması gülünç müdür ya da kolunun sakat olması gülünç müdür? Bir insanın gözü şaşı ya da kör, bu gülünç mü karşılanmalı. Asıl bunu bu şekilde reklam malzemesi yapmak gülünçtür, edep dışı ahlak dışıdır" dedi.

Yüksel Aytuğ (TV eleştirmeni)
    (..) Bu arada Cem Yılmaz'lı Türk Telekom reklamlarının, halk arasında "şaşılık" olarak bilinen göz rahatsızlığından muzdarip insanları rencide edeceğinden kuşkuluyum. Keşke bu konuda biraz daha duyarlı olunabilseydi. Zira reklamın bu hastalar üzerinde yaratacağı olumsuz psikolojik etkiyi, Cem Yılmaz'ın sempatikliği bile gideremeyecek gibi.

Rahşan Gülşah (gazeteci)
    'Şaşı bak şaşır Cem' çok tatlı Önceki Türk Telekom reklamları tatsız tuzsuzdu. Eminim ki, reklam eleştirmeni üstad Ali Saydam, bu reklamların teknolojik, bilimsel ve toplumsal gereksinimlerini teknik bir dille anlatabilir. Ancak bir 'son kullanıcı' olarak bu reklamlar beni yakalamaktan uzaktı. Ama şaşı Cem Yılmaz'ın, şaşı annesi, şaşı babası ve şaşı kedisi ile görüntülü konuştuğu telefondan acilen istiyorum. Reklam bende yeniden, yeniden ve yeniden izleme isteği uyandırıyor. Cem Yılmaz mükemmel oynuyor. Metin de çok eğlenceli.
    Üstelik insanda, pazarlanan ürünü hemen sokağa çıkıp alma isteği uyandırıyor. Tebrikler Cem!

..Ve işte o reklam

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ben ilk izlediğimden beri bana çok itici geldi.
    BU filmi böyle çekenler az buz insanlar değil. Mutlaka
    bu tepkiyi düşünmüşlerdir.
    Ve boşver demişlerdir 3-5 şaşının sesi çıkmaz nasıl olsa.
    Ben konuda ilginçlik görmedim, sanatsal yön zaten yoktu.

Vel hasılı kelam cem yılmaz var diye sineye çekilen bir garip reklam.

Üye
    deryaaslanturk Avatarı

Gerçek Adı
    Derya
    Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    0

Ben reklamı çok beğendim.
    Ve çok güldüm.
    Hani özürümüzle engelimizle barışıktık.
    Bu bir mizahi reklam ne var bunda.
    Yokmudur Ankara oyunlarında TOPAL oyun havaları.
    Yokmudur müzikte Aksak ritm.

Bence bu kadar abartılması yanlış.
    Ne tuhaf oldu insanlar artık.
    Öküz altında buzağı aramak diye buna derim ben.
    Komik işte bence çok komik bir reklam.
    Zaten Zejkeriya Beyaz kendi komik gözlerinden önce.

Üye
    gadjodilo Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    09:48
    Yaşadığı Yer
    uruguay/santa maria
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

evet komik abi hemde çok komik. bi film vardır bana göz kulak ol die. orada da biri kör dieri sağır 2 adamın başlarından geçen ve yararcasına insanı güldüren hikayeleri vardır. o da komiktir. salt şaşı insanların üzerine kurulmuş bi senaryo deik reklamdaki. görebilecekmiyim derken kulağına bakıyor. kedininde gözleri şaşı vs. vs. düşünülmemiş, aptal ve sırıtan veya safi rencide üzerine oturtulmuş bi kurgu yok ortada. zekeriya beyaz bu mesajımı tazminat davasına konu etmiicek olsa ben buraya döşenirdim de neyse. aslında zamanlama olarakta belki yazacak bişei kalmadığında malzeme olmştur. yoksa dert edindiğini sanmıyorum. alınganlığımız artık at kuyruğunda kelebek uyumu kadar oldu. topalıda malzeme yapın yeter ki zekanızı konuşturun gülmeyen bişereftir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Bence kırıcı bir reklam.
    Arkadaşlar arasında kör-topal vb. beden hareketlerini gülmece aracı olarak kullanmak bi yere kadar, ama televizyonda, koca bir firmanın reklamında, ünlü biri böyle alaylı beden komedisi yapınca, bence çok can acıtıcı oluyor.
    Şaşı olduğumu düşünüyorum ve hem utanıyorum hem hiddetleniyorum bu reklamı görünce. Ve "beni" bu kadar kırıyorsa bu reklam, bence yapılmamalıydı.

Bakın, hepimizin başına gelmiştir bu bedenle alay edilmesi hadisesi. Daha birkaç hafta önce, kekeme olan bir arkadaşımız şunları yazmıştı Yaşam Forumu'na: "Sıkıldım, hayattan hiç zevk alamıyorum.. ya bu hastalıktan kurtulurum ya da dağın basından bir ev alır herkesten uzak yaşarım. başlıyacam artık milletin beni rencide etmesinden bıktım!" (bkz)

Bence Cem Yılmaz ve arkadaşları oturup düşünmeliler ve açıklama yapmalılar: "Güzel bir iş yapmaya çalıştık, ama maksadını aştık sanırım. Çünkü şaşı olan insanları incittik. Özür dileriz."
    Ve reklam derhal yayından kaldırılmalı.

Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    5

Her komikliği-sahnesi bir duvara çarpacak illaki bu mizahçıların yada komiklerin.
    Ya şaşıya ya doktora ya siyasetçiye ya sütçüye ya manava.
    Hayatımın arda kalanı tekerlekli sandalyede geçecek ve bir tekerlekli sandalyeninde reklamda materyal olarak kullanılmasına rağmen bayıldım bu reklama.
    Bırakın kendi mizahımızı yapamıyorsak Cem Yılmaza kızmayı.
    Bunu örnek alacaksan eğer eski türk filmlerini yatıralım forumda incik cincik edelim bakın neler çıkacak.
    Her sakat kalana ölme isteği getiren,yaşama sevincini elinden alan o türk filmleri.
    Poffffff

Üye
    defne Avatarı

Gerçek Adı
    Defne
    Son Giriş
    02.06-2014
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

hayatlarında nasıl bi durum oldugundan bile haberdar olmayan insanlar sadece getirisi var diye böyle çirkinleşebiliyolar işde yok özgüvenine sahip rahatca özrüyle umursamadan dalga geçebiliyo bu duruma gülüyo diyenlerede sinir oluyorum o insan aslında bi nevi dışarıya oynamıyo içinde yaşadıgı fırtınaların derecesine göre gülüp egleniyo herşeyi ticari çıkar haline getirenler utansın

Üye
    meopius Avatarı

Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Delinin biri Kuyuya taş atmış misali...

Cem YILMAZ yerinde olsam her eleştiri makuldur derim. Çünkü diğer elemanın kulağına gidiyor ve merak salıyor. Dolayısıyla Reklam pirim yapıyor.

Delinin taşı ile uğraşmazsak gerçekten tutmadı diye unutulacaktı.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Bir de, Cem Yılmaz elbette ki akıllı biri. Yani bu reklamı kurgularken bundan rahatsızlık duyulacağını düşünmemesi ve bunun olmayacağına kendi kendini ikna etmiş olmaması bence mümkün değil. Yani bence Cem Yılmaz mutlaka bir çıkış bulmuştur, ki çekmiştir reklamı.
    Bu tartışmayı:
    1- Cem Yılmaz kendini neyle/nasıl/hangi süreçle ikna etti de bu reklamı çekti?
    2- Bu reklam şaşı olan insanları hüzünlendiriyorsa, bu konuda Cem Yılmaz -o şaşı gözlerin içine bakarak- ne söyleyer o insanlara?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mehmet YALCIN Avatarı

Son Giriş
    14.01-2012
    Saat
    22:54
    Yaşadığı Yer
    kırşehir/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

reklamı izledim güzel bi reklam olmuş bune ya bi çok dizide ve bi çok filmde tekerlekli sandalye ile duygu sömürüsü yapan saglıklı insanlar var rol geregi yapıyolar..
    biz öküzün altından buzağı arıyoruz :!:
    çizgi filmlerde bile şaşı rolü yapan hayal kahramanları var hepsini kaldıramazlarki ben reklamı çok izledim ve güldüm..

siz cem yılmaz espirisi yaparken yazarken izin alıyormusnuz :?:

cem yılmaz veya türk telekom bu reklamı yaparken bizlerden izin mi alacak..

biz boşuna bi tartışma yapıyoruz. ben hiç bunda abes bişey görmedim reklamı izleyenler gülüp burda igrenç bi reklam diyorlar şaşırıyorum..

kubat şarkı söyler cam yılmaz reklam yapar biz zaten böyle bişey arıyoz tartıışmaya hazır bi milletiz ben şahsıma gereksiz bi tartışma gereksiz bi başlık olarak gördüm..

bizim engelimiz bizim zorumuza gidiyor gibi :!:
    ben tekerlekli sandalyede yapılmış bi relam görsem komikte alayda olsa güler geçerim hiç alınmam alınanlar zaten yazıyorlar...

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    16:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kırıcı olmaktan veya alay geçmekten çok sempatik gösterilmeye çalışmış ve oldukça başarılı olmuş. İnsanlara çok sempatik geldiğinden bu kadar sevildi zaten bir alay noktası yakalasıydı toplum tarafından da benimsemezdi diye düşünüyorum ben..

Üye
    ikinci bahar Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27

başlık konusu ile ilgili bugün şahit olduğum olay;
    okulumuzda çalışan müstahdem şaşı bir bayan.
    cem yılmaz ın reklamlardaki gözleri gibi tam şaşı.
    bayan bugün birilerine anlatıyordu öğrencilerin kendisyle
    ''songül abla cem yılmaz seni çıkarsaydı reklama belki sende görürdün ''diyerek gülmüşler.kadın çok üzülmüş kıpkırmızı olmuştu.
    bu yetişkin bir bayan,dalga geçenler lise öğrencisi.
    düşünün ki bu bayan ilköğretimde küçük bir kız/erkek
    kişiliğinde ne büyük tamiri imkansız yaralar açıcaktır.
    madem ki; cem yılmaz insanların değişitiremeyeceği beden kusurlarını
    reklam ve komedi unsuru olarak alabiliyor bu bedensel farklılığı farketmeyenlerin bile farketmesine ve dalga geçebilmesine olanak vericek ortamı yaratabiliyor.
    ben derim ki!
    kendisini ben askerdeyken görmüştüm Ankara da,
    bacağım kadar boyu var nerdeyse bir erkeğe göre çok kısa.
    ''kıçı yere yakın erkekler'' ya da ''pigme erkekler'' ya da''boy Allahım boy'' içerikli bir reklam filmi yapsın bizlerde gülebilelim.
    bana göre ''ben güldüm ,bırakın insanları ne yaparsa yapsın,
    ya da abes bişi yok,engelimizle barışığım''diye düşünüp buraya yazanlar
    sizlerinde içlerinde kendi ezkliğinizle kırma incitme potansiyeliniz olduğunu düşünüyorum.
    açıkçası sizler gibileri özellikle son yaşadıklarımla tanıdıkça kendi Maskesiz yüzümü daha çok seviyorum.sevgiler.

Üye
    Fırtına Avatarı

Gerçek Adı
    nuran
    Son Giriş
    29.10-2014
    Saat
    21:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Üsküdar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    27

engelimizle ister barışık olalım ister olmayalım
    kabul etmeye ve engelimizle yaşamaya mecburuz
    özümüzde keşke engelli olmasaydım diye düşüncemiz hep var
    engelimizin reklamlara şarkılara konu olmasına ben çok karşıyım
    bazı arkadaşlarım gibi gülüp geçemiyorum
    engelimizi sorun yapmıyorum kabullendim
    yaşımdan ötürü olgun davranabiliyorum
    ama 18 yaşındaki kızımın gözüyle bakınca ne kadar incindiğini görüyorum
    ne olursa olsun engelimiz reklama şarkıya konu OLMASIN ...

Üye
    bilecikli26 Avatarı

Son Giriş
    02.06-2008
    Saat
    23:30
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayatta alınganlık gösterceğimiz o kadar çok sözler ve davranışlar varki hangi birine tepki gösterelim.diğer taraftan da bu söz ve davranışlar da yaşamın bir parçası.en güzeli aldırış etmemek.

Üye
    emine_paşam Avatarı

Son Giriş
    21.10-2009
    Saat
    21:47
    Yaşadığı Yer
    lefkoşa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ben reklam filmini seyrettiğim zaman o derece komik bulan ve patavatsızca reklam filminden haz duyup gülen ve bir reklam filmi için illeki telefonu almalıyım diyen insanlardan kesinlikle olamam böyle bir durumdan.Reklam filmi zaten tamamıyla eleştiriye maruz ve açık bir o kadar da insan duygularını deşifre eden olumsuz yönde etki gösteren kesinlikle kırıcı incitici ve psikolojik etki altında bırakabilecek bir reklam.
    sadece ;
    YAZIKLAR OLSUN???
    NERDE SANAT?
    NERDE DUYGULAR???
    BU BİR BAŞARI MI YOKSA BAŞARI GÖSTERDİM DİYEN SIRADAN BİR REKLAMMI???

Bu reklamı seyredipte beğeniyi dile getiren insanlarda elbette ki olacak muhakkak ama sanatsal bir değer var mı konu içinde?Neye gülüyor ve neyi beğeniyoruz?Bu bizim hangi duygumuzu tatmin etti ki?
    Belkide pek çok filimde yada dizi de bu tip insan engelleri dile getirilmiş ve duygulara zarar verilmiştir ama özellikle sürekli yayına giren bir reklam filminde konu alması iki katı yanlışlık katıyor konuya.

Reklam filmini yöneten de yazanda oynayan da yayınlayan da bence suçluluk derecesi taşımakta.

Gazateci sayın Rahşan Gülşahın reklam filmi ile alakalı sözleri de bana göre çok yanlış gazeteci kimliği altında görev yapan ve toplumsal olayları ele alan kimlikle toplumda görev yapan bir bireyin böyle ince bir konuda yaptığı yorum da reklam filmi kadar zararlı bir boyutta.'
    ''ŞAŞI BAK ŞAŞIR'' demek ne demek oluyor ve böyle bir sözün kime ne yararı olacağını düşünerek yazdı ki bunları.
    Bir çok kişiye yararı değil ama zararının dokunacağı çok belli.
    Düşünceler ve bu düşüncelerin dille yada yazı yolu ile ortaya konması büyük derecede önem taşırken bunu nasıl bir gazeteci bu şekilde dile getirirki????

TV yayını özellikle de reklam dahi olsa sanat yapılırken sanat yapılmalı insan duyguları rencide edilmemeli.

Toplumumuzda buna ve bu gibi reklam yada yayında olan birçok şeye gülen çok vardır elbette.Çünki bu durumu bu durum da olan anlar sadece.Bu duruma düşme adayı olduğunu anlamadan.

Sayfa 1 / 9 12345 ... SonSon