Sayfa 4 / 9 İlkİlk 12345678 ... SonSon
Toplam 124 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    masiva Avatarı

Gerçek Adı
    Fatma
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Konuya şaşılığı olan arkadaşların vereceği cevaplarla yön vermeye ne gerek var ki, avrupa yakasındaki "spastik" kelimesinin kullanılış yeri ve anlamını duyan spastik arkadaşlar ne hissettiyse relam filmini izleyen şaşı arkadaşlar da onu hissetmiştir.

Ya da kahkahalar eşliğinde sunulan topal dansını izlediğimde ben ne hissettiysem o şaşı arkadaşlar da aynı şeyi hissetmiştir. İnsan o kadar zavallı ve buna karşılık acımasız bir yaratık ki, yalnızca kendi kuyruğuna basıldığında ses çıkarıyor.

Şaşı, bunda incinir ama spastik kelimesin de ya da topal dansında kahkahalara boğulur. Spastik, topal, şaşı.....vs. duruma alınır; ama pervasızca kel ya da şişko diye tanımlamalar yapıp lakaplar takar.

Bunun altından kalkmak imkansızdır, insana -önce- saygı göstermeyi öğrenmeden.

Üye
    aslı dincman Avatarı

Gerçek Adı
    Aslı
    Son Giriş
    22.02-2014
    Saat
    19:25
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Ben hem şaşı, hem spastiğim...
    Cem YILMAZ'ı genelde esprili bulmam ama bu reklamı çok beğendim.
    Bir arkadaşın da söylediği gibi, eski Türk filmleri hicvedilmiş.
    Neden engel hep, dramatik konuları çağrıştırsın, ya da öyle kurgulansın ki?... Engelimizi, "ciddi bir sorun" olarak, her konuda önümüze çıkaranlara
    kızan biz değil miyiz? Arkadaşlar, mizah kötü birşey değildir. Hayat çok kısa... Her şeyi bu denli ciddiye almayalım...
    Serebral Palsi nedeniyle sol gözü kayan biri olarak neler hissettiğime gelince... İnanın, konuyu forumda okuyuncaya kadar, bu reklamdan böylesine etkilenileceğini hiç düşünmemiştim...
    Ben kendimi her şeyimle seviyorum. Yemyeşil, şaşı gözlerimle...
    Yıllar önce izlediğim bir folklor gösterisi arasındaki kısa skeçte, spastik taklidi yaparak danseden gence kahkahalarla güldüğümü anımsadım şimdi... O kadar iyi bir gözlemciydi ki, hareket stilimizi aynen yansıtıyordu. Bence bu da, ayrımcılığı aşmanın yollarından biri...
    Espri yapabiliyorsanız, bazı şeylerin ötesine geçip, özde buluşma şansınız var demektir bence.......

Üye
    eegemen Avatarı

Son Giriş
    19.11-2008
    Saat
    01:49
    Yaşadığı Yer
    ank.ist.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

reklamı çok begendim..ve ayrıca bence çok başarılı.!

şaşı ınsanlarıda çk sevıyorum bence çok sempatıklerr bır dalga gecme felanda goremıyom ortada kımse kızmasın darılmasınn ..

Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    21:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    5

Demek ki forum tam 20 sene önce olmuş olsaydı tam 20 sene önce bu haftanın konusuda Nam-ı değer Arabesk filmi ve körler olacaktı.
    Hatta belkide doktorlar doktor forumlarında doktorlara hakaret edildi diyeceklerdi.
    Kalk sen o yeşilçam filmmlerinden gel buralara kadar onlarla yaşa büyü sonrada Cem Yılmaz ın reklamını eleştir.
    Keşke ikinci bölümünü çeksede keyifle izlesek.
    Hatta tekerlekli sandalyemi ben verecem onunla çeksin.

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

''Yamak - Olay o kadar basit değil...Sen sadece bunlarımı duydun, gördün ? Halbuki adam tek başına bize
    bir sürü avlu gösterdi...Biz kendi avlumuzda yaşadık şimdiye kadar...Yan taraflarda da bir sürü avlu vardı
    halbuki, biliyorduk bunu...Seslerini duyuyorduk, hatta bize arada bağırıyorlardı...Susun, Yatın, Korkun diye...
    Adam aldı küçücük omuzlarına hepimizi, yanda duran avluları gösterdi. Bence o YAMACI...Yamacı olmuş o.
    Yamacılar, hayatı yamarlar...Hayatı boyarlar, hayata eklerler, yaşama ses verirler, güzellik katarlar...Düşünce
    üretirler, nağme verirler...Güzellik onların işidir, yaşamı ilmek ilmek dokurlar. Ben kendimi o yüzden onların
    Yamağı olarak görürüm. O eğer bunları YAŞIYORSA, yamacı olmuş...''

Yukarıda yazdığım eski düşüncelerim hala değişmedi..Cem Yılmaz bana göre düşün adamlığı sayesinde CEM YILMAZ oldu..

ANCAK: Kim olursa olsun, dünyaya yada olaylara şu yönden bakın diye diretirse kendisi ''komik'' duruma düşer..

Cem Yılmaz'ın merkezi özgürlüktür..O merkeze başka ne koyarsan koy, kendi özüne ihanettir. O merkezine para için
    koymak zorunda olduğu şeyler onu sıradanlaştırıyor..Piyasa adamı olmaya başladı damgası yediği gün de biter..

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu kadar incitici olmasının nedeni,
    Bu reklamı yapanların bunu bilerek ve ticari gaye ile yapmalarıdır.
    Şaşı değilken bu kadar incitici buldumya gerisini düşünün artık.

Üye
    ALİ DOĞAN Avatarı

Gerçek Adı
    Ali
    Son Giriş
    29.08-2017
    Saat
    11:35
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İnsan kendisiyle barısık olmalı ..YANNIZ CEKILEN FILIM ÇOK KIRICI VE YERSİZ ZATEN CEM YILMAZIN YAPTIĞI ESPİRİLERİDE ÇOK BASİT GELİYOR BANA AMA NORMAL TÜRK MİLETİNİ O GÜZELİM SAF TEMİZ KALPLİ ANADOLU İNSANININ HEP AŞALAYICI ZAYIF YÖNLERRİYLE ALAYCI .DALGA GEÇME ALIŞKIN BU MİLLET YERDEN YERE VURULMAYI O REKLAMI DAHA İNSALCIL BİR YAKLASIMLA TOPLUMA MAL OLACAK SEKİLDE ÇEKİLMİŞ OLSA İNSAN İZLERKEN ONDAN HAZ ALACAGI BİR ŞEYLER OLMALI...AMA NAPARSINIZ <<KAPİTALİZM^^ BUDUR İŞTE KİMSEYİ DİNLEMEZ ENGELİ VARMI YOKMU ........................VUR GİTSİN .SAOL CEM YILMAZ ELİNE SAGLIK....

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:19
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Şimdi, ben polio sekeliyim. Yani bir bacakla aksamam var.
    Reklamı şöyle düşündüğüm zaman;
    Cem yılmaz aksayarak geliyo, annesi aksıyor, babası aksıyor...
    Yetmedi, kedisi yürüyor aksayarak.
    Ve buaradada izleyenleri güldürme adına espriler yapılıyor.
    Ama esas güldüren espri değil, herkesin aksadığı bir ailede, kedinin bile "topallaması"
    Reklam bitiyor...
    Ve olmaz ya, ben cemyılmazla canlı canlı karşı karşıya geliyorum.
    (İzmir'de gösterisi olduğunda, Alsancakta görülmemesi imkansız)
    Ona söyleyeceğim şu olurdu:
    İnşallah sende ömrünü aksayarak geçiririsin, hep beraber daha çok güleriz...

Aklıma ne geldi, İsmail YK Allah belanı versin diye şarkı yaptığında, yüzüne kısa süre sonrta felç gelmişti.
    Belki tesadüf, belkide takdiri ilahi...

Şimdi cemyılmaz herhangi bir sebable şaşı olsa, ve ömrünün kalan kısmını şaşı olarak yaşasa.........

Kusura bakmayın ama, bence harika olur :idea:
    Esas o zaman tüm ülke yarıla yarıla güler.
    Yada, insanların engeli ile alay etmeden önce, beş dakka değil beş ay düşünür...

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Jem, Allah iyiliğini versin, güldürdün beni... Gülmeme neden olan şu; sen bizim aileyi tarif etmişsin yahu. Ben böyle bir reklam senaryosu düşünüyordum da daha farklıydı... Ama senin örneğin birden bizim aile için gözümde canlandı ve sesli olarak halen gülüyorum. Ben de anlatayım...

Ben spastik özürlüyüm. Sol kolu kullanamıyorm. Sol bacak 3-4 santim kısa, kalça protez, vesaire vesaire... Babam kısmi felçli, aksayarak bastonla yürüyor. Annemin bacağı kırılmıştı, platin takıldı, onda da aksama kaldı. Aramızda en kötü yürüyen benim, en iyi yürüyen annem. Hayvan olayına gelince, hayvanımız yok. Ama geçen sene nereden geldiğini bilmediğimiz beyaz bir güvercin penceremize kondu. Babam besledi onu. Bir baktık ayağı sakat. Topallıyor...

Ben durur muyum. "Sakat ailenin güvercini de sakat olur." Evimize gelen misafirlere de zaman zaman bu ve benzer esprileri de yapıyorum.

Bazen babamla koridorda yürürken tesadüen yanyana geldiğimiz olur. "Baba, koridorun sonuna kapışıyoruz hadi..." derim.

Cem Yılmaz, bizim aileyi konu alan bir reklam ya da gösteri yapsa ona derdim ki; "Sen beni güldürdün, Allah'da seni güldrüsün." O da bana derdi ki; "Allah'ın işine karışma!"

Tek rakibim CMYLMZ

Üye
    Laus_Deo Avatarı

Son Giriş
    22.08-2009
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    Erdek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu ve bunun gibi reklamlar veya bu tür konuları içeren yerli ve yabancı filimler hep oldu ve sanırım olmaya devam edecek.Bence önemli olan bu örneklemelerin ne kadar bilinçlendirici olup olmadığı.Cem YILMAZ'ın bu reklamında bence sadece tahammül sınırlarını zorlayan bir espiri anlayışı hakim.İlk başta çok komikmiş gibi gelen bu reklam,aslında hiçte insancıl değil.Aslında düpedüz ayrımcılığı kamçılayan bir konu sergilenmiş.

Öte yandan işin ayrımcılık boyutunu ortaya koyarak topluma mesaj veren başka oyun ve oyuncularda yok değildir.

Örnek olarak,Kurtlarvadisi Pusu'da Hüsnü YALINKILIÇ ( Deli Hüsnü ) karakteri ile boy österen Adnan ERDOĞAN adlı oyuncunun bir repliği aşağıda.

"BAKIN HAYATTA HERŞEYE TAHAMMÜLÜM VARDIR AMA,ASLA VA ASLA İNSANLARIN HASTALIKLARI İLE ALAY EDİLMESİNE TAHAMMÜLÜM YOKTUR !"

Hüsnü YALINKILIÇ Repliği

Diyerek aslında dizi film içersin'de verilmesi gereken mesajı vermiştir.Bir çok kişi bu mesajı kulak arkası edip sadece işin empatiden yoksun espirisine kapılmıştır.

Oysa verilmek istenen espiriden ziyade ana temadır. KİMSENİN VE HİÇBİR VAKİT,İNSANLARIN HASTALIKLARI YADA GÖRÜNÜŞLERİ İLE ALAY ETMEMEK.BUNUN KONUSUNUN DAHİ YAPILMAMASI GEREKLİLİĞİNİ BİLMEK.İNSANLIK ONURU İÇİN OLMAZ İSE OLMAZ KURALDIR.

Bu kuralları çiğnemek tepki çekmekten ve insanları kırmaktan öteye geçmeyecektir.

Bazı kimseler şöye diyecektir ; "REKLAMIN İYİ KÖTÜSÜ OLMAZ.İYİ DE OLSA KÖTÜ DE OLSA ULAŞILMAK İSTETEN NOKTA HEP AYNIDIR.SATILAN ÜRÜNE DİKKAT ÇEKMEK."

İşte soru şu; Reklamın toplum arasında empati kurup kurmadığı yada pozitif düşünceler aşılayıp aşılamadığı.

Saygılarımla.

Üye
    ilknur helvacıoğlu Avatarı

Gerçek Adı
    İlknur
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    21:56
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

A-GEYİK BENİ GÜLDÜRDÜN ALLAH TA SENİ HEP GÜLDÜRSÜN ARKADAŞIM... SEVGİLER

Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    21:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    5

Reklam filmi hakkında mahkeme açıldı.
    Adli mercileri etkilememk adına buraya yazmayalaım daha

Üye
    Laus_Deo Avatarı

Son Giriş
    22.08-2009
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    Erdek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: bLaCkRaCe
    Reklam filmi hakkında mahkeme açıldı.
    Adli mercileri etkilememk adına buraya yazmayalaım daha
    Bence adli mercilerin kıstas alabilecekleri en önemli sosyal içerikli form burası.Burada yazılanlarında kale alınacağına inanıyorum.

Araştırmayı seven Cumhuriyet Savcılarımıza duyrulur.

Üye
    Fırtına Avatarı

Gerçek Adı
    nuran
    Son Giriş
    29.10-2014
    Saat
    21:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Üsküdar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    27

BAKIN HAYATTA HER ŞEYE TAHAMMÜLÜM VARDIR
    AMA...
    ASLA VE ASLA İNSANLARIN HASTALIKLARI İLE ALAY EDİLMESİNE TAHAMMÜLÜM YOKTUR...

GÖNÜLDEN KATILIYORUM ...

Üye
    emine_paşam Avatarı

Son Giriş
    21.10-2009
    Saat
    21:47
    Yaşadığı Yer
    lefkoşa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bu başlığa sanırım çok fazla cevap yazdım ama yetmiyor birşeyleri ifade etmek sanırım.

Sanat yapılırken beden ifadesi ve beden gücü ile güldürmek kolaydır.Ama söz ifadeleri kurup güldürmek zordur.
    Düşünün ki;

aylarca show programına hazırlanmış bir komediyen sadece söz dili ile konuşuyor.Ne kadar ilgi toplar?

yada;

Kısa bir zamanda sahneye çıkan bir komediyen sahne de vücud dilini kullanarak insanları 2 dk da gülmekten kırıp geçirtiyor.

EEE bu durumda ilgiyi vücud dilini kullanan toplar ve yerlere göklere sığdırılamaz adı.

Bu başlıkta daha öncede söylemiş olduğum gibi eleştiri yapan arkadaşlar reklam filmini beğenmeyenler sadece filim hakkında yorum yaparken beğenen arkadaşlar sa sadece beğenmeyen arkadaşlara kendinizle barışık olun diyor ve yersiz buluyorlar eleştirileri.

Reklam filmini beğenen gülüp kırılan kahkaha atan arkadaşlarıma seslenmek isterim bende;

Arkadaşlar burada söz konusu olan sadece insanların bedensel engellerini kullanarak prim toplamaya çalışılan bir reklam konusu olduğudur.Sevgili Cem Yılmazın yaptığı iş değil.
    Ayrıca sürekli bedeninizde ki engelle barışık olmayı başarın demekten de vazgeçin.Ben engelli bir bedenim olmadığı halde bu filmi beğenmedim ve kınadım.Esas sebeb engelimiz değildir.

Başkaları üzerinden prim toplamak kolaydır.Ama esas şey reklam filmi dahi olsa hafızalara ve insanın hayatına bir şeyler öğretebilmesi etki bırakabilmesidir.

Beğenenler cevap versin neden beğeniyorlar diye?

Sayfa 4 / 9 İlkİlk 12345678 ... SonSon