Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 28 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    saros1 Avatarı

Gerçek Adı
    Volkan
    Son Giriş
    13.05-2016
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    Edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    RADİKAL 2'DE 17.10.2010 TARİHİNDE YAYINLANAN YAZIM.

VOLKAN ERKAN (Arşivi)

Radikal İnternet’teki bir haber yeni bir çizgi roman kahramanının yaratılma sürecinden bahsediyor. Savaşın içinden gelen bu Müslüman kahraman bacaklarını kaybetmiş, yani sakat. Sakat bir süper kahraman! Sakatları tekinsiz addetmek veya insanüstü niteliklerle resmetmek edebiyat dünyasında sıklıkla görülür. Fakat bunun yanı sıra günlük yaşamımızda süper insan tabirini dünyanın dört bir yanında yaşayan bazı sakatlar için zaten kullanıyoruz.

Dünya yarış alanı, zamanımız rekabet çağı ve bu yarış içinde, diğer rakiplerinden çok gerilerde bazen başlama atışını bile duyamayacak kadar uzaklarda biz sakatlar, ha gayret atılırız hayata. Ancak yarış alanını hazırlayanlar kuralları baştan tespit etmiştir. Sahadaki bütün yerleşim kendilerine göredir. Tabii onları da anlamak lazım, ekmek aslanın midesinde, ki artık ekmek derdinin çok ötesine düşüyor kaygılar. Kazanmak ve daha çok kazanmak. Bu devirde, yarının kimseye garantisi yok!

Süper insanlar
    Bazen ötekini anlamak istermişçesine kuralları koyanlar “bizim de sakat olmayacağımız ne malum; hepimiz sakat adayıyız” deyip küçük bir etkinliğe katılır. Günah çıkararak vicdanlarını rahat ettirdikten sonra, bir “Allah korusun” çekip evlerinin yolunu tutarlar. Bilmezler ki birinin suratına ben de senin gibi olabilirim demek, ben senin gibi değilim demenin hiç de kibar olmayan ve küçümseyici bir yoludur. Neyse!

Sakat doğanlar veya sakatlananlar bir şekilde topluma adapte olma, öteki olmama kaygısına düşerler. Zira sakat olmayanlardan “farklı” olduklarını baştan ayaklarına kadar –ki eğer ayakları varsa ve de ayaklarında bir duyu sorunu yoksa- hissederler. Eğer önüne birkaç fırsat çıkmış ise ve bir de şans ondan yanaysa bütün kuralları hasır altı edip defolu bedenini kabul ettiren birkaç kişi çıkar her şeye rağmen! Onlar azmedip başaran süper insanlardır toplum nezdinde. Sanmayın sadece yazılı ve görsel basının süper insanlarıdır onlar. Onlardan, başarıları medyaya yansımayanlar bile günlük konuşmalarda süper insanlardır.

Arkadaşım “benim başıma bunlar gelseydi, ben evden adımımı bile atamazdım, sen çok cesursun” diyor gözüme bakarak, beni övmek için. O kadar cesur insanlarız ki kimimiz kör, kimimiz tekerlekli sandalyeye mahkum, kimimiz çolak, kimimiz topal halimize bakmadan vuruyoruz kendimizi dışarıya. Kusuruma bakmayın hepimiz değil, süper sakatlar.

Aslında çok normal
    Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı araştırmalardan biliyoruz (1) sakatların televizyonda yansıtıldığı hallerden biri de çok yetenekli olmalarına dair. Bu araştırma sakatların en çok yansıtılma hallerinin –yukarıdaki tespitte ironik şekilde- yardıma muhtaç, kendine acıyan, alay objesi olduğunu gösterir. Toplumun kabulü, okumayı başarıp bir iş edinmiş ya da etkinlik ve aktiviteleri ile topluma adapte olmuş sakatların sakatlıklarına yani bedenlerine rağmen azmedip başardıklarıdır.

Toplumun kalıplaşmış yargısının aksine sakat bir kimsenin topluma katılımındaki çabaları ve dolayısıyla bunun sonucunda geldiği yerin normal olarak kabul bulması gerekir. Çünkü sakat olmak okumayı, eğitim görmeyi, iş sahibi olmayı doğrudan engelleyen bir insanlık hali değildir. Bir insanın en temel haklarıdır, eğitim görmek, iş sahibi olmak. Bununla birlikte azmin zaferi derken kastımız sağlamların kurduğu düzene karşı, toplumdaki önyargıları yok sayarak, sosyal devletin sağlaması gereken imkanlar olmadan başarılı olmayı irdelemek ise doğruluk payı var. Ama yine de azmin zaferi başlıklarının bana kalırsa olumsuz bir sonucu oluyor bilinçaltında. “İnsanoğlunun isteyip de başaramayacağı şey yoktur” fikrini içten içe işler ve gizlice fırsat eşitliği, pozitif ayrımcılık gibi sosyal devletin besleyip büyüttüğü kavramları zayıflatır. Zihinlerde şu fikir şekillenmeye başlayabilir: “Onlar bu düzende, kendilerine özel kurallar olmadan azmedip başarmışsa diğerleri de yapabilir! Farklı kurallara, pozitif ayrımcılığa ne hacet”. Yukarıda değindiğim gibi önüne birkaç fırsat çıkmış ise ve bir de şans ondan yanaysa bütün kuralları hasıraltı edip defolu bedenini kabul ettiren birkaç kişi yardıma muhtaç, kendine acıyan, alay objesi olan diğerlerine örnek gösterilir.

Bu yanılsamayı önlemenin bir ayağı anayasaya yansıyan fırsat eşitliğinin sağlanması yönünde alınacak tedbirlerden olan pozitif ayrımcılığı uygulamaya sokmak ise, diğer ayağı medya, televizyon ve edebiyat dünyasında, sakatların kendi ağızlarından ve kalemlerinden kendilerini daha sık anlatmaları olsa gerek.

1) Selma ÇALIK ,Televizyon Yayınları ve Özürlülük Anketi, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Aralık 2005

VOLKAN ERKAN: Avukat

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

yaziniz cok guzel okunmasi zevkli zevklide ilk paragrafta yazdiklariniza katilamadim dogrusu
    o paragrafta simdi degistirildiginden yazdiklarimin manasi kalmadigindan bende sildim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Süpersin Volkan!! Şaka bir yana, eline sağlık kardeşim.

Adorno, "Şahane mazlumların yüceltilmesi, sonuçta, onları mazlumlaştıran şahane sistemin yüceltilmesinden başka bir şey değildir." diyor. Özetlemiş işte...

"Senin durumunda olsam dayanamazdım (bkz), süpersin." veya "Bak, yürürüyemüyor ama okumuş" veya "Başarmak mümkün, açın sakatların önünü, onlar da düz duvara tırmanabilir, fırsat verin" diyen sakatlar ve sakat olmayanlar -bilerek ya da bilmeyerek- birçok şeyi aynı anda yapıyor. Aynı anda hem sakat olmayı lanetleştiriyor, hem de sakatların yaşamını değersizleştiriyor. Ya "süpersin" ya "hiç", yaşamın ya "şok edici" ya "ziyan". Ortası yok. Ve, ikisi de aynı kapıya çıkıyor aslında: a-normal!

Bu arada, bu süper kahraman geç kalınmış bir proje. Çünkü bundan zaten çok var! Bak, "süpeeeeeeeeer" bi sakat kahraman mesela: http://www.engelliler.biz/forum/ayri...tml#post147870

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Bugün bu yazıyı okuduğumda şöyle dedim kendi kendime: Kesinlikle genel yayın yöntmnimiz buraya atlar, ardından ana sayfaya koyar ve anında yazısını yazar, asla beklemez Çünkü hepimiz süper yazı yazan sakatları çok seviyoruz
    Süper olan her şeye ilgimiz kalıtsal mı nedir

Üye
    cicikıs Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    41
    Verilen Beğeniler
    30

Bisiklete biniyor, iyi yüzebiliyorum al sana süper sakat oldum bile. Heeee hatta sırtını devlete dayamış şanslı azınlığım bi de üstüne üstlük. Bi de çevreme baksam ben den daha kötü durumda olanları görüp şükür etsem. Benim dertlenmeye isyan etmeye hakkım yok zira. Toplum beni herkezin yapamadığı, aslında bi çok insana yapıbildiği şeyler yüzünden bir taç taktı "Süper Sakat" tacımı kimselere kaptırmam lazım. "Dünya barışı olsun", soyu tükenme tehlikesinde giren kelaynaklar için de bir kaç cümlede söylemem gereklimi acaba?

Rekursion'a Not: Senden sonra bişeyler daha eklemek isterim.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Tuh bana Güya sağlamım ama bisiklet süremiyorum halen Şu cicikız kadar olamadım
    Olsun ben de çok hızlı koşarım naber cicikız

Üye
    H.P Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    17.05-2014
    Saat
    21:02
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Öncelikle yazıya katıldığımı belirtmek isterim. En azından şu an için gerekli; ama RTÜK'e benzediğimizi de düşünüyorum.

Sanırım BKM'nin şu skeci ne demek istediğimi daha iyi anlatacaktır

http://www.vidivodo.com/440302/cghb-_-provakator

Üye
    Başak81 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

" Bazen ötekini anlamak istermişçesine kuralları koyanlar “bizim de sakat olmayacağımız ne malum; hepimiz sakat adayıyız” deyip küçük bir etkinliğe katılır. Günah çıkararak vicdanlarını rahat ettirdikten sonra, bir “Allah korusun” çekip evlerinin yolunu tutarlar. Bilmezler ki birinin suratına ben de senin gibi olabilirim demek, ben senin gibi değilim demenin hiç de kibar olmayan ve küçümseyici bir yoludur."

Anca bu kadar süper ifade edilebilir bir süper sakatın gözüyle süper olmak ya süper bi yazı olmuş elinize emeğinize sağlık...

Üye
    <<ömür>> Avatarı

Gerçek Adı
    Ömür
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    62
    Verilen Beğeniler
    0

Aslında var olan şeyleri alıgılayabilmeme yardımcı olan, oturup düşünmemi sağlayan bir yazıydı. Bugün tekrar okudum ve bende süper sakatlardanım o zaman cicikızında dediği gibi.

Askıda Üyelik
    tarelif Avatarı

Gerçek Adı
    Elif Köse
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul-Erzurum-Gemlik
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bir de biz sakatlar tarafından yapılan galatı meşhur bir mantık problemini dile getireyim,kendimi sakat olarak görmüyorum,cevap ta yazmıyorum.Tabi sakat değiliz ,süper sakatız.
    ya da sağlam kimselerin bizim için söylediği,senni neyin var ki ,her işin kendin yapıyorsun.Sanki yapamasam kendi yapacak ya.Ya sabır çekmekten başka birşey yapmıyorum.
    Sevgili Bülent,sevgili Adorno'nun sözünü sakatlara edilen yardıma da uyarlayabiliriz.Normal insanlar biz anormallere yardım ederek güya kendi üstünlüklerini ya da normalliklerini yüzümüze tükürük gibi fırlatıyorlar.
    İroni mi nedir bilmiyorum ama uzun süredir, çantama "dikkat sakat var!" ya da "kaçın vebalı gibi kaçın ,sakat geliyor!" diye yazmayı düşünüyorum.Fiiliyata geçirmeme de az kaldı.Hoşça bakın zâtınıza.Saygılar sunarım efendim.

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: cicikıs Mesajı Gör
    Rekursion'a Not: Senden sonra bişeyler daha eklemek isterim.
    alemsin, cicikis! bashligi zevkle takip ettigimi nasil da biliosun ... yazicaklarini sabirsizlikla bekledigimi de bilmeni isterim; yaz sen bi yandan, bekleme beni, dök bi güzelce icini... firsat buldukca ben de dökerim ...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Kalem Mesajı Gör
    Şu cicikız kadar olamadım
    vah vah tüh tüh, yazik kalemjime!... "bi sakat kadar olamamak" kabul edilmesi cok zor, zor oldugu kadar da ashagilayici bi durum olsa gerek ... seni teselli etmemi ister misin? ... (jeton'um yeni düshtü, sayende kalemjim; kapinin önüne cikmayi basharan sakatlari süperleshtirmek, senin durumundaki saglamlarin bi tür savunma mekanizmasi oldugunu yeni anladim )...

"pozitif ayrimciliga", dahasi "pozitif ayrimcilik" ile "firsat eshitligi", "eshit shartlar" gibi olgularin yanyana anilmasina sicak bakmayi bi türlü beceremeyishim bi yana da (ortaligi dagitmak istemiom ); cok güzel bi yazi olmush gercekten... helal sana, volkan!... yüregine saglik! ... bu konuyu cok önemsiom... devam! ...

selamlar, sevgiler ...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Teselli etmeni isterim tabi Fırsat bu fırsat Evet, bir savunma mekanizması rekucum

Süper bir sakatın benim yapamadığım bi şeyi yaparken gören sağlam ben, süper bir sakatın yaptığını yapamıyorsam da eksikliğimi saglam bedenime sıgınarak bir çeşit savunma maknizması gliştirebilirim. Aslında gayet normal olanı yapıyorumdur. koşmakta ne var ki?
    Yahu bisiklet sürmesini yıllardır öğrenemeidm tamam ama yürüyorum, koşuyorum diyrekten içimi rahatlatırım
    Dermişim
    Sakatların süprleştirilmesi sakatlar kategorisinde dğerlendiirlior. Yani maraton sakatlar arasında oluyor ve sistemin işleyişinin garantisi için gerekli. Süperleştirme işi zaten tüm bu gezegende yaşayan insanlar için grekli. Model insan için şart. Ve her sınıflamada modeller yaratılır.
    Sistemin kabul görmdiği kritrlere sahip sakatlar her insan gibi doğal olmayan bir elemeye tabi tutuluyor bu yolla.
    yani sakat dediğin okur, yazar, konuşur, düşünür, başarılı olur, saçmalamaz, istikrarlıdır, akıllıdır, iş sahibidir, bagımsızdır vs vs Aksi durumda kalan sakatlar anormal kabul edilir, bu sisteme uyan sakatlar ise süper kabul edilir.
    Bana sorarsan en süper sakat olduğu gibi davranan saçmalayan, istikrarsız, düşen, kalkan, altına kaçıran, düzenli, dagınık, yardım alabilen , yardım almayan, bagımlı, bagımsız, cahil, her neyse oldugu gibi kendini kabullenen çevresiin kndisin sundukları kadar gerçekçi bir sakattır.
    Keyfi isterse de akıllı olur, okur, çalışır vs vs kime ne tabi bu keyfe baglı dğil olanaklara baglı çoğu zaman. İşin keyfini de kaçırıyorlar yani
    GErçek süpr sakat okula gidememiştir yüzlerce sakat gibi
    kız arkadaşı olmamaıştır yüzlerce sakat gibi
    ailsine bagımlı
    asosyal kalmış, çalışamayan
    Ama bütün bunlara rağmen sadece insanca yaşamak için kargacık burgacık yazmaya çalışan,
    varlıgıyla aramızda dolanan ve "buaradayım" diyen
    korkak v ürkek taklan ama en cesur sakatlardır.
    sistem aslında süper sakat sınıflamasıyla bir deliyi dışlıyor.
    bir zihinsl engelliyi dışlıyor.
    bir sakat çocugu dışlıyor.
    bir fakir sakatı dışlıyor.
    aslında süper model yaratarak cümlemizi dışlıyor vsselam.
    E en ilkel şartlarda ilkelliğimizi de savunmak boynumuzun borcu olur kafamızı bozarlarsa
    Her neyse hakkaten Volkan harika bir yazı yazmış. Yazacak çok şey var ama kafamız yorgun yogun
    İşin yok düşün dur kafayı yor. Dpremlik bir yazı yani zihinler için.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:24
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Tespitler oldukça gerçekçi,teşekkürler...
    Süper sakatlığımızla ne kadar övünsek az,engelsizlerin yapabildiği şeyleri biz de yapabiliyoruz ve üstüne bir de örenek gösteriliyoruzBundan daha büyük ödül olabilir mi
    Dünya sadece sağlıklı insanlara aitmiş gibi,yaşam hakkı verilmeyen engellinin,dişini tırnağına takarak hayatta kendine yol açmasını abartarak izleyen ve örnek gösteren insanların tavrına şimdiye kadar gülüyordum, ama artık sadece üzülüyorum...İnsanların beyninde ve gözünde nasıl bir perde var ki bu kadar gerçekleri görmezden gelebiliyor diye insanın inanası gelmiyor...
    Geçen bir sohbet ortamında,kolu olmayan engelli bir kadının iki çocuk doğurduğunu ve büyüttüğü söylendinde,arkadaşlardan biri nasıl doğurmuş deyince.Kadınlar çocuğu koluyla doğurmuyor diye tepki göstermiştim ve bu bakış acısı engelsizlerin gözünde ne kadar da yetersiz şekilde algılandığımızı gösterdi,o günden beri hiçbirşey şaşırtmıyor beni...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Sakat bir kadın anne olamaz ki engelsizlere göre şehricim Hatta sakatlara göre bile
    Sakat bir erkek çocuk dogurtabilior bakabilior ama sakat kadın çocuk doguramıyor ve bakamıor olabilior. Bu konuda örneklere çok tanık oldum. Sakat beyimiz sakat bayana geçmiş yan yan bakıor bu nasıl çocuk doguracak bu nasıl çocuk bakacak diye.
    Kendi sanki sağlam kendi sanki doguracak
    Ya da sakat biri başka bir sakatı bu maratonu alnının hakkıyla kazanamadıgı için dışlayabilior hor gorebilior.
    Örnekleri çok bunun sitede.
    v eçevremizde
    Tamam englsizlerin yatar yeri yok ama engellilerin de onlardan kalan yanları yok bi işi başarınca küçümsme noktasında.
    En çok da sistemin yatar yeri yok

Okula giden yolları sormaz, rampaları sormaz, çvrsini sormaz sonra da öteler başka bir sakatı. dişiyle tırnagıyla topragı kazmayan sakat çıkarır adını.
    Var mı öyl yagma
    Ayrıca kolsuz bacaksız olmakla bitmior ki sakatlıklar. Akıl yoksunlugu var, zihinsl ytersizlik var. Herkesin zihinsl kapasitis aynı değil.
    bir deli de koşuor ama takan yok. bedenine bakan yok. Saglam aha. Ama deliyi adam yeine koyan kim
    Ama onlar öyl bir toprak kazıor ki tırnagı bırak ciğeriyle!

Bu başlığın bir müziği olmalı onu unutmuşum:Dailymotion - Sezen Aksu Sultan Suleyman - Müzik Kanalı

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Süper bir sakatın benim yapamadığım bi şeyi yaparken gören sağlam ben, süper bir sakatın yaptığını yapamıyorsam da eksikliğimi saglam bedenime sıgınarak bir çeşit savunma maknizması gliştirebilirim. (...)

Yahu bisiklet sürmesini yıllardır öğrenemeidm tamam ama yürüyorum, koşuyorum diyrekten içimi rahatlatırım
    Dermişim
    yani yürüyüp koshabilmenin, sakat olup da bisiklete binerek, daga tirmanarak, bungee jumping yaparak falan saglamlarla yarishabilmekten cok daha degerli oldugunu hatirlayarak haline shükreder, rahatlarsin ... saglam oldugun halde bi sakat kadar bisiklete binememe kompleksini ashtigin icin de süper saglam olur cikarsin ... denge de tekrar yerini bulmush olur ...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    ... veya "Başarmak mümkün, açın sakatların önünü, onlar da düz duvara tırmanabilir, fırsat verin" diyen sakatlar ve sakat olmayanlar -bilerek ya da bilmeyerek- birçok şeyi aynı anda yapıyor. Aynı anda hem sakat olmayı lanetleştiriyor, hem de sakatların yaşamını değersizleştiriyor.
    burasini tam anliamadim, boamboam ... "firsat verin" demekle sakat olmayi lanetleshtirmenin, sakatlarin yashamini degersizleshtirmenin arasindaki alakayi biraz aciklar misin?...

Tamam englsizlerin yatar yeri yok ama engellilerin de onlardan kalan yanları yok bi işi başarınca küçümsme noktasında.
    En çok da sistemin yatar yeri yok
    bu konuda engellilerin engelsizlerden cok farkli olmasini neden bekliosun ki? ... hepsi de ayni (yatar yeri olmayan) sistemin parcalari degil mi? ...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon