Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 28 mesajın 16-28 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    yani yürüyüp koshabilmenin, sakat olup da bisiklete binerek, daga tirmanarak, bungee jumping yaparak falan saglamlarla yarishabilmekten cok daha degerli oldugunu hatirlayarak haline shükreder, rahatlarsin ... saglam oldugun halde bi sakat kadar bisiklete binememe kompleksini ashtigin icin de süper saglam olur cikarsin ... denge de tekrar yerini bulmush olur ...
    Valla tam isabet rekucum

bu konuda engellilerin engelsizlerden cok farkli olmasini neden bekliosun ki? ... hepsi de ayni (yatar yeri olmayan) sistemin parcalari degil mi? ...
    Sözün gelişi öyle dedim yahu Yoksa yatar yeri olmayan sistemi bilmem miParçadan girdik işe.

Üye
    I'M TOPAL Avatarı

Gerçek Adı
    aysel
    Son Giriş
    23.03-2013
    Saat
    16:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok yerinde ve doğru tespitler..yeri gelir biz kendımızle bıle dalga geçeriz(ı'm topal) ama birileri bunu ima etse bozuluruz)

Dikkat sakat varr)))) süper bir buluş elif

Askıda Üyelik
    tarelif Avatarı

Gerçek Adı
    Elif Köse
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul-Erzurum-Gemlik
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Aysel, bu ifadeyi dalga geçmek için yazmayacağım,insanların bana yaşattıklarından dolayı.Hakikat yani,latife değil,şaka değil.MSN'imde çok defa bu yazıyı bulundururum.Hoşça bakın zâtınıza.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Rekum, ("Başarmak mümkün, açın sakatların önünü, onlar da düz duvara tırmanabilir, fırsat verin") tümünü birden değerlendirip, sakatlığı üstesinden gelinmesi gereken (üstesinden gelinmesi mümkün!) bir durum olarak ortaya koyan, başarının peşinde koşan süper-sakatları cilalayan, bunu yaparak aslında "başarısız/süper-olmayan sakatları" ve onların yaşamlarını değersizleştiren bakış açısını eleştirmeye çalışıyorum. "Süper" olunduğu ölçüde "değerli" sayılmak ile "sıradan" olunduğu ölçüde değersiz/kayıp bir yaşama mahkum edilmek arasındaki bağı eleştiriyorum. Volkan'ın yazısında tersten söylediği gibi, "süpersin" demek bir hakaret aslında...

Üye
    cicikıs Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    41
    Verilen Beğeniler
    30

Şu makaleyi ve açıklamaları okuyunca yüzyılın merak edilen konusundan yola çıkarak "Sakatlar aslın da ne ister?" sorusu geldi aklıma. Madde madde mi ele alsak acaba?

1. Bize acınmasını istemiyoruz dimi.

2. Kimselerin şükür pınarı olmak hiç hiç istemiyoruz. (Bize belli etmeden şükür edenler tercih sebebidir.)

3. Ben sağlıklı dostlarımızın "Aslında biz de sizin gibiyiz" i anlatmaya çalışan samimiyetsiz cümlelerinide sevmiyorum. Ben bunu yapabiliyorum ama seninde şuyun harika gibisinden. Eksiğim ve bunun dayanılmaz eksikliğini kimse ile karşılaştırılmadan yaşamak ve içime sindirmek istiyorum.

4. Bi de zorla polyannacılık oynamaya itmeye çalışanlar var ki bunlar daha çok engelli bizlerin arasından çıkıyor sanki. Sohbet odasında vs. gönlümce sahip olamadıklarımdan dolayı şikayet etmek istiyor ve bunu yaparken "Sen çok karamsarsın" damgası yememek isityorum. Zorla Polyanna olmaya iten arkadaşlara anlattığım bir fıkra var;

Polyanna bir gün tecavüze uğrar "aman önemli değil bari g..tü kurtardık der" Benim Polyannacılıktan anladığım şey bu. Kimse kendini kandırmasın yada kendini kandıranlar beni inandırmaya çalışmasın...

5. Herkesin yapabildiği bir şeyleri yapabildiğim için süper olmak,

6. coming soon...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

cicikız bir tarafta demişsin ki:" ...kimse ile karşılaştırılmadan yaşamak ve içime sindirmek istiyorum. "

Başka bir tarafta da demişsin ki: "Herkesin yapabildiği bir şeyleri yapabildiğim için süper olmak,"

Bir yrde "beni kimsyle karşılaştırmasınlar" diyorsun başka yerde "başkalarının yapabildiği şeyleri yapmakla" aslında başkalarına göre kendini konumlandırıyorsun.
    Aynı şeyi "eksiğim" derken de yapıyorsun. Yine kendini bir şeye göre konumlandırıyorsun. ORtada sana göre bir "tam" var sanırım ve eksik olduğunu söylüyorsun. Yaman bir çelişki bu. Yani okuduklarımdan böyle anladım ben.

Üye
    cicikıs Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    41
    Verilen Beğeniler
    30

Kimse ile karşılaştırılmadan daki kastım aslında şikayet etmeye hakkımızın olmayışı ve hep kendimizden daha kötüsünü bakmaya yönlendirilmemiz ve bunu mecbur hale getirilmesi.

Bisiklete binmek gibi aslında toplumun belki %50 sinden fazlasının yapabildiği bir şeyi hasbel kader bir sakatın yapmasının yüceltilmesindeki rahatsızlık. Ben çelişik bi durum göremiyorum.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Bisiklte biniyor diye hiçbir sakatı yuceltmiyorlar ki Çünkü bisiklti sürmk için grekli cihaz (bacak vs) ve beceri ve gerekli mekanizma denge kurma gibi varsa bu normaldir gayet herkes için. Ama bunu sakatlar için diyorsan sakatlardan hepsi süremez sana göre bunu gayet iyi biliorsun. işte sen o bisiklet süremeyen sakatlara göre süpr sakat olabilirsin böyle düşünen sensin yani ve böyl düşündürten.
    Ben süremiorum msela çünkü dengemi kuramam. Böyle bir rahatsızlıgım var. sakatım burda Ama bana gore süper dğilsin
    en başta senin gibi kurgu kurdum ya bn de bn de herks gibi koşabilior yuruyebiliorum ama hasbelkader yaptıgım bu işten dolayı nednse süper gorunuyorum
    bence bu senin şikayet ettiğin şeyin aynısı
    şikayetçiyim ben de senin gibi.
    Çok normal olarak herkes gibi çok basit bir şekilde yapabildiğim yurume koşma eyleminden dolayı saglam ben süper olarak vurgulanıyorum
    senin mantıgından ne farkı var bu mantıgın cicikız?
    bence aynı hesap
    derdimiz ortak diyebiliriz di mi?
    Ve bence bu sunumda bile "normal"i savunma ayagıyla hava atıyoruzdur belki de?
    kime ne senin bisiklet sürmnden?
    kime ne benim koşmamdan?
    BU eylmleri illa ortaya çıkartmak zorunda mıyız?
    BUnlar sadece araç bir cümlenin eylem bildiren söcükleridir.
    senin gezmn benim gezmem için yani aynı amaç için farklı hareket tarzı
    grçi bisiklet daha hızlı
    Araba sürmem laızm benim kesinlikle

Üye
    mert01 Avatarı

Gerçek Adı
    R.Azim
    Son Giriş
    18.08-2017
    Saat
    19:53
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

Yazıda vurgulanmak istenen mesaja katılıyorum; engelli bir insan da birşeyleri engelsizler gibi başarabilir. Belki onlardan daha iyisini bile yapabilir kimi zaman. Ancak engelsiz insanların başarılı olmalarından daha süper daha anormal yada daha doğaüstü birşey değildir bu. Buna katılıyorum ama engelliyiz diye sürekli bu engelle damgalanmış yaşamak da saçma olur diye düşünüyorum. İnsan birşeyi hayata geçirmeden önce düşünür ve bu düşünce negatifse yapacağı şey de negatif olur. O yüzden pozitif düşünce bence gerekli. Hem Polyannanın suçu ne?

Üye
    ayyüzlü Avatarı

Gerçek Adı
    ayyüzlü
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    11:46
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

hislerimi ustaca dile getirmişsin Volkan,yüreğine sağlık

imkanlarımın el verdiğiyle öyle fazla bir efor bile harcamadan hayatımı devam etmeye çalışırken cevremdekilere göre nefes almam bile mucize olsa gerek süpersin yorumları aldığım bir adım daha geri attığım da oluyor.

Aslında engelliler de engelsizler de bir ikilem içinde.bizler bedensel olanaklarımızın el verdiği ile bişeyler yaptığımız da, cevreden nasıl yaptın, aslansın sen tezahüratları aldığımız da, vayyy ben diğer engelli arkadaşıma göre iyi şey başardım süperim şeklinde gaza geliyoruz .ama düşünmüyoruz ki bizler de düşünen ve birşey yapmak istediğinde aklını kullananarak bir pratiğini bulan diğer fertlerden farklı değiliz.yaptığımız da (istinalar hariç onlar kaideyi bozmuyorlar) sıradan bişeyler.
    engelli olmayan da bize,sen derdinle uğraşman gerekirken toplumda yerini duruşunu düşünmen gerekirken benle nasıl aynı düşündün ve yapabildin kaygısı ve hayreti içinde kalıyor.

Üye
    indigo_girl Avatarı

Gerçek Adı
    .....
    Son Giriş
    10.01-2015
    Saat
    18:13
    Yaşadığı Yer
    YOK
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence bu sözü bulana süper beyinli demek gerek

Üye
    CALL OF DUTY Avatarı

Gerçek Adı
    The person you have
    Son Giriş
    13.10-2016
    Saat
    14:40
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben özel tertibatsız sağlam insanların sürdüğü bisikleti tek bacağımla sürüyorum sükürler olsun.ama isterdimki görme engellilere tanınan haklar ortopedik engellilerede tanınsın.adamlar birilerinin yardımıyla bisiklet yarısmalarına katılıyorlar.hatta uluslar arası yarısmalara katılacaklar ne is anlamadım.
    biz bağımsız sürüyoruz hemde kilometrelerce,sonra dağdan kendimizi asağı atıyoruz bisikletle ama kendimize.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Görme engellilere tanınan haklar ortopedik engellilere tanınıyor mu bilmiyorum. Ancak bildiğim şu ki Altınokta inanılmaz derecede aktif bir dernek. Kendi haklarının sürekli takipçisi, kamuoyu baskısı oluşturarak , davalar açarak sonuna kadar savaşıyorlar. Bir de Sakatlar Derneği ve Konfederasyonuna bakalım. Yorumsuz !!!!

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12