Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 40 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    201
    Verilen Beğeniler
    85

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Demiştik ki zamanında yeni Anayasa eşitliği getirmiyor ve çok büyük sıkıntılar yaşayacağız. Dediler ki bla bla bla... Üzülerek söylüyorum ki "Daha bu örnekleri çok göreceğiz" .Mevzu ise kısaca şu: IMKB memur alacak ve memurun nitelikleri arasında görme, işitme ve konuşma, zihinsel ve sinirsel hastalıklardan birine sahip olmamak şartı var.

Hadi şimdi yeni Anayasa'mız bunu çözsün.

Selametle,
    Hakan

Arkadaşlar İMKB’nin özürlü sınav alımına ilişkin kılavuzu aynen sizlerle paylaşıyorum

İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI MEMUR (ENGELLİ) SINAV VE BAŞVURU KILAVUZU
    A. BAŞVURU ŞARTLARI
    İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Memur (Engelli) sınavına katılabilmek için; adayların İMKB Personel Yönergesi'nin 9 uncu maddesinde belirtilen;
    1-Türk vatandaşı olmak,
    2-18 yaşını bitirmiş olmak,
    3-Görevin gerektirdiği ahlak ve karakter niteliklerini taşımak,
    4- Kamu haklarından yoksun bulunmamak, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis yahut affa uğramış olsa bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı bir eylemden veya devlet ve rejim aleyhine işlenmiş bir suçtan ötürü hürriyeti kısıtlayıcı bir cezadan hükümlü bulunmamak,
    5- Görevini yapmasına engel olabilecek beden veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı bulunmamak,
    6- Diğer bir kuruluşa zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmamak veya bu yükümlülüğe ilişkin borcunu ödemeyi kabul etmiş olmak,
    genel şartlarına ek olarak;
    7- Son başvuru tarihi itibariyle, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, Siyasal Bilgiler Fakülteleri, İktisat Fakültesi, İşletme Fakültesi veya Yönetim Bilimleri Fakültelerinden veya ilgili bölümlere denkliği yetkili makamlarca kabul edilmiş yabancı akademik birimlerden mezun olmak,
    8-İngilizce düzeyi asgari KPDS C veya TOEFL Paper Based: 507 veya Internet Based: 64 veya Boğaziçi Üniversitesi Proficiency C seviyelerinde olmak ve son başvuru tarihi itibariyle en geç 2 yıl öncesine ait belge ile belgelemek (24/09/2008 ve sonrası tarihlere ait belgeler),
    9 -İşin niteliği dikkate alınarak, görme, işitme ve konuşma, zihinsel ve sinirsel hastalıklar dışında olmak kaydıyla en az % 40 oranında engelli olmak,

ön kriterlerine sahip olması gerekmektedir.

B.SINAVIN TARİHİ, YERİ, ŞEKLİ
    1-Sınav yazılı sınav (genel yetenek sınavı) ve sözlü sınav/mülakat olmak üzere iki bölümden oluşacaktır.
    2-Yukarıda belirtilen kriterleri sağlayan adaylar çoktan seçmeli usulde yapılacak genel yetenek sınavına davet edileceklerdir. Adaylara sınav tarihi ve yeri daha sonra e-posta ile bildirilecektir ve başvuru sayfasında ilan edilecektir.

İSTANBUL MENKULKIYMETLER BORSASI
    Adres : İMKB Personel Müdürlüğü Reşitpaşa Mahallesi, Tuncay Artun Caddesi 34467 Emirgan - İstanbul Telefon : (0212) 298 26 23 - 298 26 18 - 298 26 08
    e-posta : basvuru@imkb.gov.tr
    web: www.imkb.gov.tr

Üye
    war Avatarı

Gerçek Adı
    SavaŞ
    Son Giriş
    31.12-2010
    Saat
    00:03
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bunu çıkaranın ben şimdi varya

Üye
    Norman Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    09:53
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

iyide anayasa çıktı ama kanunlarla içi daha dolmadi 1 ekimden sonra işallah ...ayrica ben bu anayasaya karşi biriyim

Üye
    hodbin Avatarı

Son Giriş
    31.07-2017
    Saat
    10:04
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli/Gölcük
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1
    Blog Mesajları
    66

"5- Görevini yapmasına engel olabilecek beden veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı bulunmamak,

9 -İşin niteliği dikkate alınarak, görme, işitme ve konuşma, zihinsel ve sinirsel hastalıklar dışında olmak kaydıyla en az % 40 oranında engelli olmak,"

İlk olarak Anayasa değişikliği engelilerin bütün sorunlarını çözecek dendiğini hatırlamıyorum, mevzuyu alakasız bir yere bağlamışsınız.
    İkinci olarak, işe alacak olan kurumun niyeti sadaka vermek değil de, iş yaptırmaksa, engelin, o işin niteliğine uygun olmasını, bekleme hakkının olduğunu düşünüyorum. Eğer iş yapılmasa da olur, önemli olan bu kesime sosyal katkı diyorsanız; vatandaşı boşuna yatağından kaldırıp işe göndermeye gerek yok zannımca, engelli maaşlarını bir milyar yaparsınız, olur biter.

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    201
    Verilen Beğeniler
    85

Değerli Hobdin,
    Neyle ilgili olabilir başka? IMKB'nin yaptığı ayrımcılıktır. Hem de adam akıllı olanındandır. 1- İşin niteliği nedir?, 2- Görme engelli birinin hangi işi yapıp hangi yapamayacağına kim karar verebilir? Görme engelli olupta yapamadıkları bir iş daha görmedim. Tamamen görsel olan ressamlık mesleğini bile yapıyorlar. Eşref Bey'i bilen bilir.

Eşitliği çözecekti, istihdam kapıları açılacaktı ya hani...! Bu yeni Anayasa her şeyi değil eşitliği sağlasaydı ya..! Lafı dolanmayacak, eğip bükmeyeceğim hiç: Hak edildiğimiz gibi yönetiliriz".

Üye
    MESTAN Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    12:33
    Yaşadığı Yer
    içinizden biri
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    4

Birazda kırpılan biçilen rapor oranlarından bahsetsek ne dersiniz pozitif ayrımcılığaa .

Üye
    hakanaca Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan CANTÜRK
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    21:33
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

akıl var mantık var arkadaşlar işin yapımına engeli olan arkadaşalar işe girdi nasıl çalışacak
    bence işe uygun engelli arkadaşlar seçilmeli karışık iş yaparsanız işin içinden çıkamazsınız

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    201
    Verilen Beğeniler
    85

Değerli Hakan,
    İşin niteliği nedir? Memur'luk yapmayacak mı bu kişi? İyi ingilizce bilen, lisans öğrenimi tamamlanmış birinin hangi işi yapıp yapamayacağına işi tayin eden işveren nasıl tayin eder? O zaman niye diploma veriliyor okullardan? Hatırlayınız, denilşmişti ki: öğretmenlenlerle ilgili taslak yönetmelikte görme engelliler öğretmenlik yapamaz. Sonra ne oldu hatırlayalım. Kusura bakmayın sehven yazmışız. İstanbul Aydın Üniversite'si ne demişti: Engellilere eğitim veremeyiz bizi seçmesinler.

İşin özü şu arkadaşlar: Hepinizin ağırına gider olur mu dersiniz ama engelliler 1. sınıf vatandaş değildir. 50'li yıllardaki ABD'de yaşayan siyahi insanların durumu gibiyiz. Biz birey değiliz. Özürlüsü olan kişileriz. Öyle bir laf var biliyorsunuz: Özürlüsü olan aile...

Ne yazık ki gerçek durum bu... IMKB'nin yaptığını haklı buluyorsanız söyleyecek sözüm yok. Dediğim gibi hak edildiğimiz gibi yönetiliriz

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Bu ilan ile anayasa değişikliğinin bağını anlamadım? Burada iki şey söz konusu:
    1- İlanda iş tanımı yapılmamış. Bu hata. Kimin hangi işi yapıp yapamayacağına karar vermek İMKB'nin işi değil. Onlar bir iş tanımı yapar, o işi yapabilecek kişiler de oraya başvuru yapar. Bu kadar basit.
    2- İMKB bunu yapmayıp, "az sakat olanı işe alalım" düşüncesindeyse (ki bence öyle olması çok muhtemel!), onları bunu açıklamaya zorlamak gerek. Bu da -yukarıda yazdığım gibi- iş tanımını ortaya koymalarını isteyerek yapılabilir. Ve eğer gerçekten de "az sakat" arıyorlarsa, İşe yerleştirme yönetmeliğinin ilgili maddeleri uyarınca haklarında TCK 122'ye dayanarak dava açılır:

Madde 14: [...] (3) Özürlü statüsündeki işçi taleplerinde, işin niteliği gerektirmediği sürece, özürlülük oranına üst sınır getirilemez ve özür grupları arasında ayrım yapılamaz.
    Madde 17: [...] (3) Ayrımcılık veya farklı muamele gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile işverenler için 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 122 nci maddesi hükümleri uygulanır.

_____
    Peki ne olsaydı bu yukarıdaki iş ilanı anayasa ile ilgili olurdu? Çok net: İMKB'nin herhangi bir iş ilanına başvuran sakat kişiye, "sakatlar bu ilana başvuramaz, sakatlar sadece onlar için yapılan ilanlara başvurabilir" denseydi, işte o zaman bu tavır TCK ve anayasaya eklenen madde sayesinde cezalandırılırdı ve kişinin işe alımı dava süreciyle gerçekleştirilirdi. Anayasaya eklenen madde İMKB'nin, "ama ben sakatlar için pozitif ayrımcılık yaptım, sakat kadrosu açtım, oraya başvursunlar" demesinin önüne geçiyor.

Üye
    garraro Avatarı

Gerçek Adı
    garraro
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

yav bu heyecanlı EVETÇİLER nereye saklandı çok merak ediyorum.hadi şuraya güzel şeyler paylaşın yaa.içimiz açılsınher şey evet çıkıncaya kadar mıydı???

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    201
    Verilen Beğeniler
    85

Sevgili Bülent,
    Arık Anayasa tartışacak durumda değiliz. Mevzu kapandı. Ama isterseniz istihdam ve yeni Anayasa değişiklikleri konusunda yapılan tartışmaları tekrar göz atalım. Söylenenleri hatırlayalım. Tarih bize bu yaşananları ilerleyen zamanlarda gösterecek. Hay Allah keşke diyeceğiz ama artık yapacak bir şey kalmamış olacak. Şu pozitif ayrımcılık yerine eşitlik ilkesi konusunda enerji harcıyaydık şimdi başka şeyler konuşuyor olacaktık.

Üzerinde çalışıyoruz bu arada. Ne yapabileceğimizi tartışıyoruz. Biz dava açmaktan usandık bunlar suç işlemekten usanmadılar.

Üye
    Love Avatarı

Gerçek Adı
    sevgi
    Son Giriş
    19.08-2015
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    KASTAMONU
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    18

Bülent abi gerekli aydınlatmayı yapmış yine Teşekkür ediyoruz. Konunun anayasayla ilgili olmadığı ortada bence ...

Üye
    ahmedd29 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    09.02-2017
    Saat
    12:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Hakan kardeşim "9 -İşin niteliği dikkate alınarak, görme, işitme ve konuşma, zihinsel ve sinirsel hastalıklar dışında olmak kaydıyla en az % 40 oranında engelli olmak" böyle bir açıklama varken ne iş yapılacağını,niteliğini bilmiyorken kendi kuruntularınızı savunup duruyorsunuz.Bu kadar dert ediyorsan telefon açıp bu ayrımcılık dediğin şeyin sebebini öğrenirsin.Eğer haklıysan şikayet etmeye hakkın olur.

Üye
    MESTAN Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    12:33
    Yaşadığı Yer
    içinizden biri
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    4

Sayın AHMET BEY bunlar kişi prosedürlerde özürlü olsun ama sağlam olsun istiyolar
    varmı böyle bi olay bunlar ağızda kaybolmayan sakız arıyolar

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    201
    Verilen Beğeniler
    85

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ahmet Kardeşim Merhaba,
    İşin tanımı mı yapılır, işçinin mi? Yapılacak iş mi önemli yapacak kişi mi? Bunu savunuyor olmanız büyük bir düş kırıklılığı yarattı. Ne talihsizlik..! IMKB'ye sorduk nedir bu işin niteliği diye. Cevap memurluk yapacak, satın almada çalışacak. Yani güzel kardeşim kuruntu değil. Benim dert ettiğim başka şeyler Ahmet Kardeşim. Benim istihdamla ilgili derdim yok, üstelik görme, işitme, zihinsel ve sinirsel bir engel türüm de yok. Aslında en az benim dert etmem gerekir ama gel gör ki olmuyor. Biz aramızda bile ayrımcılığa karşı bir ortak akıl belirleyemiyorsak tartışmanın başında söyledim "hak edildiğimiz gibi yönetiliriz".

Sayfa 1 / 3 123 SonSon