Sayfa 14 / 26 İlkİlk ... 410111213141516171824 ... SonSon
Toplam 388 mesajın 196-210 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mekankolik Avatarı

Son Giriş
    27.03-2011
    Saat
    19:46
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    evetse şunblarada katalanmak lazın sağlıkla iligili ialaçlar zamlanacak vergileri çoğalacak kımse bu yuzden hastanelere gıtmek ıstemeyecek Madde 10’a eklenecek ibare: “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz sadece
    bu madde... ama dıgerlerıne hayır.........ama hayır olursa yıne bu madde tasarlanacak... yanlış olan daha çok şey var bu yüzden hayır... kendım için degıl. millet için hayır...

örnek 1: fenerbahce galatasaray beşiktaş bursaspor trabzonsporu aynı yere koymak gıbı dusunun boyle bı sampıyonluga nasıl sevınılebılırki... bı refarandum hepsı bır arada.bu yuzden..... ya hep ya hiç........

Üye
    düşle Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    22:14
    Yaşadığı Yer
    06
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    4

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: atoksal Mesajı Gör
    rezalet,evet oyu vermezsek bütün haklarımız elimizden alınacakmış: Erdoğan bu skandalı nasıl izah edecek! - EtikHaber - Doğru Haberin Adresi
    merhaba dostlar
    size katılmamak münkün değil. doğrusu ben neden "eşitlik" değil de "ayrıcalık" hiç anlamıyorum. engellinin engelini yüzüne vurmak için mi? yoksa engelliyi toplum önünde teşir ederek mahcup, zavallılar (toplumsal ...geleneğimi...zde olduğu gibi) olarak kalmasına katkıda bulunmak için mi? acaba pozitif ayrımcılık- negatif ayrımcılığın ironik vurgusu olabilir mi? pozitif veya negatif ayrımcılık ayrımcılıktır!oysa bizler hep bu ön yargıdan kurtulmaya çalışmadık mı? bu bağımsızlık ve eşitlik ateşiyle yanmadık mı?

sorun şu ki entellektüel insanların açlığı beynindedir ve önce beyninin
    doymasını bekler kanmaz. mongol insanın açlığı ise yalnızca
    miydesindedir: at önüne kömürü, makarnayı sonrası ne gam.yani çözüm toplumun düşünsel seviyesini yükseltebilmektedir. yoksa Aziz Nesin in de saptadığı gibi %60 aptal sürü sizin ipinizi çeker...

akp engellisini AÇIKTAN TEHDİT EDİYOR. YOK ARTIK CANLAR. madem öyle başbakanın da deyimiyle: BERTARAF OLAKSAM DA, GELECEĞİM İÇİN İNADINA BİTARAFIM! kendinizden utanın be yeter. bu ne ALLAH aşkına: Erdoğan bu skandalı nasıl izah edecek! - EtikHaber - Doğru Haberin Adresi eğer geçekten engelli için bu kadar yırtınır, hakaret eder miydiz? ALLAH, ALLAH İLE ALTATANLARIN HESABINI SORSUN: LANETLİYORUM.

Üye
    düşle Avatarı

Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    22:14
    Yaşadığı Yer
    06
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    4

SAYIN OTURANBOĞA aşağıdaki yazı alıntı değil benimdir. lütfen taraflı tavır alarak tekrar kesmeyiniz:

bu gün bu tartışma üzerine internette "referandum ve engelliler" konusunu tarattım: size de öneririm, tarattığinizda durumun vehametini göreceksiniz. bizlerin bile nasıl ayrıştığımızı gördüm. ne gereği vardı neden varolan yasamızdan kaynaklı haklarımızı bile vermezken böyle bi samimiyetsiz oyuna baş vuruldu vs. yorum ve detaylaları daha da uzatmak mümkün,

ama önce bir edebiyat "dergisinin geçen seçimlerden önce" engelli bir yazar olarak konuyu bana sorması üzerine cevabımı buraya alıntılıyorum; neden mi hayır diyorum:

Deniz- önümüz seçim ve engelliler için sürekli “pozitif ayrımcılık vaadlerinden” bahsediliyor, ne diyeceksin?

Nurten- Çok doğal olarak her kavram karşıtını doğuruyor. Yani ayrımcılığın olumsuzluğundan (negatif) bahsetmek zorunda olmasaydık, olumlu (ki pozitif) ayrımcılık diye bir saçmalığı tartışmıyor olmayacaktık! Ama madem ki böyle bir iddea var:

Birincisi, her bir söylem kendi ideasından asılır! Öyleyse sonuç yani uygulama isteriz.

İkincisi, sadece negatif ayrımcığı ortadan kaldırarak fırsat eşitliği yaratın yeter.

Üçüncüsü, “pozitif ayrımcılığın” en yakın anlam eşleşimi, bana göre “ayrıcalık-imtiyaz tanımaksa” bu da bir çesit ayrımcılıktır ve insanlara hedef göstermedir. Zaten bu ulus ne çektiyse bu bakış açısından çekmiştir.

Dördüncüsü, gasp edilen hakkınızın teslim edilmesine, pozitif ayrımcılık denmesinin karşısındayım! Bunun adına kimse pozitif ayrımcılık demesin. ENGELSİZ ULAŞIM HAKKI VE KAYNAŞTIRMA isimli ve 2006 tarihli yazımdan örnekleyeyim: “…Eğitimde kaynaştırmadan bahsediliyor. O halde pekala ‘ulaşımda’ da kaynaşa biliriz. 15 otobüs 10 yıldır (Karayalçın döneminden kalma) çürüyeceğine normal insanlar, engellilerle aynı otobüse binseler ne olur, veba mı bulaşır? Bu neye varır biliyor musunuz?

ABD’nin yoz tarihinde beyazlar otobüsün önünde oturarak giderlerken, zencilere reva görülen ayakta ve arkada gitmeleriymiş. Bir gün, bi’zenci önlerde bir yere oturarak kalkmayı reddetmiş... Sonrasında gelişen toplumsal özgürlükler hareketini bilmeyeniniz var mıdır bilmem? Ama kesin olan şu ki, kanımca bizlere anlaşılan aynı otobüste bile olmak çok görülüyor. Daha da vahimi ise bizlerin bu duruma ses çıkarmıyor olması. Ayrımcılığı öylesine kanıksamışız ki, normal olanı görmüyor, kendimizce çözümler arıyoruz.(...)

İşte bu ayrımcılıktır ki, vebanın ta kendisi. Semtomlarına gelince, son derece bulaşıcı ve düşünsel ölümle sonuçlanıyor.
    Tedavi: toplumsal eğitimin kültürel etkinliğe dönüşmesi. Yani ancak ne zamanki, yasaklar öyle olduğu için değil de, kültürden gelen davranış biçimimiz bizlere insan olmamız gerektiğini söylediği için, birbirimizin hakkını gözete biliyor olmamızdır! Bu da en az üç eğitimli nesil gerektirir derim.
    Koruyucu tedaviye gelince: Çocukların ve gençlerin önyargı denen bulaştan korunmaları. Politik çaba ve daha da önemlisi bizlerin anayasal haklarımıza ne kadar sahip olabildiğimizdir...“

Demek istediğim, gerçek çözüm ikinci pragrafta. Yoksa örneğin bir belediyenin, olması gerektiği gibi kendi kentinin tüm otobuslerini (lift sistemli) asansörlü olmasını sağlamasında değil. Bu zaten olması gereken en temel hakkım! Şimdi gelelim ayrıntılara: Peki ama nedir bu pozitif ayrımcılık? “Sosyal, ekonomik ve politik alandan doğuştan taşıdıkları özellikler yüzünden dışlanmış azınlıkların dışlanmışlıklarını bir ölçüde azaltmak ve uzun vadede engellemek adına ortaya çıkan pozitif ayrımcılık kavramı, ayrımcılıktan kaynaklanan eşitsizliği, dışlanmış gruplara problemin kaynağına göre daha farklı haklar vererek çözmeyi hedefler” deniyor.

Uygulamada ise öyle olmuyor tabii. Bir örnek: Eğer genelimiz üçrete tabiyken, engellilerin toplu taşımdan ücretsiz yararlanmaları pozitif ayrımcılıksa ve benim tekerlekli sandalyemle bu uygulamadan yararlanmamın münkünü yoksa, eh her hal de bunun adı da iki yüzlülüktür. Toplumun diğer kesimine bedavacı olarak hedef gösterilmemdir. Oysa isterim ki imkanım varsa ödemeli olsun, yeter ki toplu taşıma araçlarımız bizlerinde yararlanabileceği yeterli iso standartlarını taşısın. Zanledilmesin ki pozitif ayrımcılığa karşıyım. Bende farkındayım ki, geçmişten bu güne öyle bir engellenmişiz ki, çoğumuzun okuma yazması bile yok. Dört duvar arası bir bakışa sahip. Bu noktada dezavantajlarımızın hiç değilse bir süre, genelle eşitleninceye değin desteklenerek rehebilite edilmesi kesinlikle şart.
    Yoksa sende anayasaca herkesle eşiştin, öyleyse rampaya, engelli tuvaletine, kısaca düzenlemelere ne gerek var: bu sana ayrıcalık tanımaktır diyemeyiz değil mi? Bu noktadan hareketle, bizi emekle toplumda geliştirerek bir yere getirmek zor geliyorsa, sadece maşa bağlamakla yetinmek kolaya kaçmaktır.

Deniz- Bu gün, bu konuda dünyanın neresindeyiz?

Nurten- Yalnız bu konuda değil, her konuda gelinen nokta: Niyet neyse akibet o’dur.

Üye
    liman54 Avatarı

Gerçek Adı
    yasin
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    09:22
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar anket diyorsunuz internette yapılan anketlerin çoğu fiyasko çünki bir çok insan üniversite öğrenci kafasına göre evet yada hayır diyor.
    internet kullanmayan o kadar çok sağcı insan varki ve bu kişilerin çoğu evet diyecek özellikle köy kasaba gibi yerlerde yaşayan internetin yüzünü görmeyen insanlar bu insanlar evet diyecek.nedenmi evet diyecek
    çünki bu zamana kadar onları fakir görüyorlardı köylüydü kimse yüzüne bakmıyordu,artık öyle değiller o insanlar şuanda şehirde oturan insanlara yeri geldiğinde kök söktürüyorlar nedenmi çünki onların gerçeklerini gördükleri için bundan 10 yıl önce zengin ile fakir arasında çok fark vardı şimdi o fark yok artık,yeri geldiği zaman o köylü kardeşlerim resti çok rahat çekebiliyor.
    Birde CHP neden üniversite öğrencilerine boykot yaptırıp sokaklarda hayır kağıtlarını dağıttırıp,bağırtırıyor.neden çünki TÜRKİYE'yi karıştırmak istiyor.çünki darbe istiyor.1961 darbesinde yaptığını şimdide yapmak istiyor.o zamanda üniversite öğrencilerini kullanıp halkı ayaklandırmışlar şimdide bunu yapmaya çalışıyorlar.

AKP li değilim bu zamana kadar AKP oyda vermedim bundan sonrada düşünmüyorum,ama anayasaya evet diyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Yahu, "taraflı tavır alarak" kesmek de ne demek allah aşkına!? 230 tane mesaj var şu başlıkta hepsi de senin yazdıklarına benzer şeyler neredeyse. Neden sileyim senin mesjını?

Alıntı olduğunu düşünerek -okumadan- silmiştim. Özür dilerim.

Üye
    eeg1974 Avatarı

Son Giriş
    08.09-2010
    Saat
    18:33
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

engelliler için yapılan tüm pozitif ayrımlara gözüm kapalı evet ama demokratik ülkelerde anyasalar yapılırken kapalı kapılar ardında yapılmaz. engellilerle ilgili maddeler hazırlanırken hangi engelli sivil toplum örgütünün görüşü alındı? hiç!!! ayrıca yine demokratik ülkelerde maddeler ayrı ayrı görüşülür ve böyle pozitif ayrımcılık gerektiren maddeler oy birliği ile kabul edilir.
    amaç engellilerle yapılan düzenlemeyi meclisten geçirmek olsaydı diğer maddelerle birleştirilmeden getirilirdi meclisin önüne. amaç engellileri kullanarak duygu sömürüsü yapıp oy kazanmak.
    son olarak, engelliler için ayrılan istihdamlar dolduruldu mu?

Üye
    çelik Avatarı

Son Giriş
    21.12-2013
    Saat
    17:41
    Yaşadığı Yer
    bozüyük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

normalde olması gereken haklarımız veriliyor adı ne olursa olsun pozitif ayrımcılık veya avantaj hiç önemli değil ...

EVETTT...

Üye
    allakasi Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    13.08-2017
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

liman kardeş zaten biz ne anlarız köylünün cobanın oyunu oydan saymıyor bu hayırcı zihniyet okumuş üst tabahayla halkı bir tutmuyor bu hayırcı zihniyet bazıları referanduma halka gitmesini dahi istemiyor evet cıkacak diye

çünkü halkı küçüm süyorlar cahil olarak korkutarak vatan elden gider evet cıkarsalarla milleti kandırmaya calışı yorlar

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Peki arkadaşlar aklıma takılan bişi var.
    Buz mavisi mesela Allah göstermsin şimdi savaş çıksa ve topraklarımız elden gideck olsa asker olur musun?
    Askerlik yapmak istr misin?
    Bu vatan aşkını gorunce ben şunu mrak ediorum. Bu vatan aşkıyla yanan sakat arkadaşlar askerlikten çürüğe ayrılmayı nasıl hazmediyorlar?
    Tamam sakatlıktan dolayı askrlik yapmak istememeniz normal. Ama masa başında bile olsa ya da size gore bir askerlik alanı açılsa iyi olmaz mı) buna niye sessiz kalıorsunuz?
    Asker olmak isteyenler niçin askerlik yapamasın?
    Buz mavisi n drsin?
    Mesela bu isteminizdn dolayı Türk silahlı Kuvvtlrinden sizler içn sizin lehinize bir düznlm istseniz. Nasıl olur?
    Anayasal hakkınızı alacaksınız refrandumdan sonra mesela. Bunun için Türk Silahlı Kuvvetlri sağık Yetnegi Yöntmeliğinin sakatların lehine bir düzenleme yapılması için mesela anayasa mahkmsine başvuru yapmaz mısınız?
    Her vatandaş askerliğini yaparken v 40 yaşına kadar her türk erkeğine askerlik yapmak zorunluyken sakatların bunun dışında tutulmasını eşitliğ aykırı bulup kendinize göre bir düzenlm istseniz ve sakatlar da askr olsa ne dersiniz?
    Böyl bir düzenlme düşünbilir miyiz?
    Yahu niçin sakat bir polisimiz olması için ugraşmıyorsunuz mesela? Bu ulkenin guvenliği için sakatlar guvenlik alanıyla ilgili pozisyonlara niçin girmek için çabalamıyorlar o halde?
    NOT: arkadaşlar "e" tuşunda sorun var. arada çıkmıor. bunun için özür. Birazdan bilgisayar değiştirrim.

Üye
    çelik Avatarı

Son Giriş
    21.12-2013
    Saat
    17:41
    Yaşadığı Yer
    bozüyük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şartlanmışlar ve yenilikleri istemeyen dar görüşlü zihniyetler ileride hayır dedikleri için pişman olacaklar...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Teknoloji çğındayız mesela. Sakat bir polisimiz olsa teknolojinin anasını aglatıp ulkemizin guvenliği için çalışamaz mı yani? ya da askeriyde...
    Bence harika yaparlar. Peki güvenlik konuusnda bu kadar hassas arkadaşlar güvenlik ile ilgili pozisyonlar için niçin saldırmıyorlar?
    Niçin istemiyorsunuz asker olmayı polis olmayı mit kurumuna dahil olmayı, millis
    savunmada bir gorevi?
    Sadece konuşur mu sakatlar yoksa?
    Yahu ben cumhurhurbaşkanını sakat olsun istiyorum. Başbabakanı. sakat bir mit görevlisi istiyorum. ben sakat bir komutan da gormek istiyorum bu ulkede. Partilerin milletvekili teklif tmsini istiyorum.
    Yaralandı diye gazilik payesi vermek yerine o gaziyi o sakatı askeriyede yapabileceği bir gorevde gormk istiyorum. gazi oldu haydi memlekete! memleketine gitmisni istemiorum aglata aglata. O gazi askeriyede kalmak istiyor ve ona gore bir gorve istiyorsa niçin gonderilsin ki zorla evine?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Niçin hukuk fakultesini bitirmiş bir öğrenci hakim olamıyor? Savcı olamıyor? Niçin bu ulkede sakat bir hakimimiz sakat bir savcımız olamasın?
    Bütün şartları taşıyor. Ama başvuramıyor. Niçin? sakattan hakim savcı olmaz.
    Peki bu ulkenin yargı meselesi sadce saglamların tekelinde mi?
    Niçin bir hakim bir savcı olmak için sakatlar ugraşmıyor? Gıkını çıkarmıyor?
    Ama hakimlrin savcıların hakkı hukuku olunca dört nala dolanıyorlar?
    peki sizin hakkınız olunca niçin susuyorsunuz?
    Hani ulke eldn gidior ya yargı elden gidior ya niçin hakimlik savcılık için koşturan yok. Anlayamıorum. Askerlik yok. yani guvenlik hattı yok. yargı yok. yurutme yok.
    bu şkeilde sadece devletin işleyşini uzaktan mı seyrdeceksiniz?
    Kapı neden açmıyorsunuz bu ulkeye sahip çıkmak varken.
    Bu suskunlugunuz deli edior artık! Bu ulkeye sevdanız bu ulkeye aşkınız bu ulkeye hassasiyetiniz var ama uzaktan bakmayı trcih diyorsunuz ancak! delirmemek elde değil!
    Ve bu sevdanızı evde bu ulkye uzaydan gelmiş gibi uzaktan yaşamanız haksızlık!
    bu dvleti sahiplenen sizler bu konulardan niye kaçıyorsunuz peki?
    merak ediorum artık.

Üye
    allakasi Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    13.08-2017
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

melek ablacım onları inandıramaz sınız ben bu vatana tansu ciller zamanında 19 ay şırnakta askerlik yaptım savaş cıksa şuan ben sakat halimde gene en önde giderim bugün tv de görüyoruz binlerce kişi sakat ve cürük alarak askerden kactımı diye incele me başladı bunları yapan da okumuş yada üsgelir gurubu kimseler bir coguda hayırcı kimseler halk askerden kacmıyor fakat kullana cagı oyuda kabul etmek istemiyorlar milletin önü acılsın gelir adaleti olsun yargının önü acılsın adalet gelsin istemiyorlar halkın lehine olacak şeyleri istemiyorlar

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    201
    Verilen Beğeniler
    85

Sevgili Bülent,
    Keşke burada yazan arkadaşlarla beraber bir forum düzenleseydik ne güzel olurdu. Zira yazmakla son bulacak gibi değil. Neresine müdahele edeceğimi bilmiyorum yazdıklarının. Adı pozitif olan sihirli kelime, seni temin ederim ki bir geri dönüştür. 2004 senesinde Anayasa'da kadınlar konusunda yapılan eşitlik kavramına lüttfen bir göz at. Bizim önümüze sunulan, kimi çevrelerde söylendiği gibi dayatılan bu paket bize yeni birşey katmıyor. Eşitliği tesis etmiyor. Ülkede hukuki durum ile fiili durum arasında uçurum var. Yasa var ama uygulama yokken nasıl olurda pozitif lafzı herşeyi düzeltecek. Diyorlarki görme engellli bir arkadaşımız üniversiteye alınmadı. Bir başka örnek yine görme engelli bir birey olan Mahmut Yiğit Çakın üniversite ile davalık oldu. Bunlar pozitif ayrımcılıkla düzenlenemez. Bir kişinin eğitim hakkı verilmiyorsa, o pozitif ayrımcılıkla bertaraf edilmez. Eğitim hakkını sağlamak şarttır. O kişinin engeline göre düzenleme yapmak ise pozitif ayrımcılık değil makul uyumlaştırma, düzenlemedir.

Eşitlik, ayrımcılık ve benzeri kavramlar birbirine giriyor. Geçen Turan İçli'yi dinledim SYK Türk'te. İşin özünü çok iyi anlattı. Tavsiye ederim bir kaydını bulursanız dinleyin lütfen.

Sizin ve diğer tüm arkadaşlarımın bayramını kutluyorum. Selamlar gönderiyorum.
    Hakan

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ama ablacım sakat olmasına ragmen askerlik yapmak isteyn o kadar kişi var ki. onlara sen ilgili yöntmeliğin şu maddenin "d" diliminde oldugundan dolayı "savaşta ve barışta askerlik yapamazsın" demek ve bunun cevabını vermek nasıl bişi anlarsın o zaman?
    Askerlik yapmak istdiği için temsili bile olsa bir gün kışlada geçirmeyi v asker kıyafetini giymek istemek ne demek anlarsın o halde?
    Askerlik yapamıyor. yasak bu sakat gence. İstemiyorsa sorun yok. Ama ya istiyorsa asker olmayı?
    Ya çürük diye ayrılıp hr defasında askrliktn çürüğe ayrıldıgını her kuruma gostermek zorunda olmasına ne demeli?
    bu ulkede ben askerlikten çürüğe ayrıldım dmek kolay mı?
    Boynu bukuluor bu yuzden çocukların!
    ayıp ayıp diyorlar bu olana!
    Biz çürüğe ayrıldık demek nasıl bişi anlarsınız di mi? askerlik yapmak isteyenler için konuşuorum tabi.
    Asker ordu niye bu konuyu anlamıor o halde. niçin?
    dindar diye subaylıktan atılmak nasıl bir duygu peki? yargılanmadan mahkeme gormdn?
    Atılıyorsun ordudan? Nasıl bir duygu bu? Guvenlik işi şimdi sadece kimlerin? Kimlre peşkeş çekilior?
    Bilen yok.

Sayfa 14 / 26 İlkİlk ... 410111213141516171824 ... SonSon