Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 23 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Azönce bir öğrenci müşterim geldi.
    Not: İnternet kafe işletiyorum ve hergün değişik konularda ödevler geliyor.

Kız bana dediki; sağırlar ve dilsizler nasıl anlaşırlar bu konuyu araştıracağız.

Ben google "işaret dili" yazınca bizim sitede geldi ve bizdeki bilgileri çıktı olarak çocuğa verdim.

Sizle paylaşmak istediğim noktayı anca son anda kız giderken farkettim.
    Elindeki notta: "sağırlar ve dilsizler" yazıyordu. Öğretmen bu şekilde yazdırmış soruları.

Arkadaşlar, ben engelli, özürlü, sakat, topal, kör vs. gibi kelimeleri pek ipleyenlerden değilimdir. Bu saatten sonra bana sakat denmiş engelli denmiş pek bir değişiklik yapmaz hayatımda. Ama bu olaya yinede canım sıkıldı.Ne bileyim, daha ufacık beyinlere bilgi aşılanırken, daha "iyi" kelimeler seçilmeli gibi geliyor bana.
    Ben isterdimki, bana gelen kız öğrenci, işitme engellilerin kendi araarında anlaşması ile ilgili ödev arıyorum deseydi. Şakkadana sağır dilsizler diye öğrenmeseydi oda...

Özelikkle bir eğitimcinin tahtaya yazdığı ve öğrencilerine ödevinizi not edin dediği bir eylemde, bu kelimelerin daha dikkatlice seçmesini beklerdim.
    Gerçekten bu o kadar önemsiz bir ayrıntımı, benmi abartıyorum? Yoksa bunca sene sonra, bendemi bize hitap edilen kelimelere karşı hassas oldum?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

Bence öğretmen eğer bu kelimeleri bilinçli şekilde seçmişse, çok da iyi yapmış, kutluyorum.
    Bu sözcükler zaten halk arasında kullanılan sözcükler. Eğer öğretmen çocuğa "aman bunları kullanma" desydi, çocuk daha en baştan itibaren sakatlığı olan kişilerin kırılgan/hassas/korunması ve gözetilmesi gereken kişiler olduğunu düşünecekti. Yani çocuk sakata herkese davrandığı gibi davranmaması gerektiğini içselleştirecekti. Aman diyecekti, yanlarına gidip onları kırma riskine girmektense, uzak kalayım daha iyi.
    Evet, bazı insanlar kördür, topaldır, sağırdır, zencidir, beyazdır... ve bunlar gizlenmesi veya tedirgin olunması gereken haller değildir. Yani bu kelimelerde bir negatiflik yoktur, sıradan insan halleridir. Yeter ki onlara olumsuzluk atfetmeyelim.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

oturan boga
    sız hıc sagır olup cocularla saklambac oynadınızmı
    sız kucucuk yuregınızle carpa carpa duymaya calısarak duymadan ogretmenı dınledınızmı
    sız ne kadar dıkkat etsenızde sagır sende dedılermı
    duymayınca sankı gerı zekalıymıs gıbı davranıp
    arkanızdan onunuzden guldumu cocuklar
    buyuyunce bısılar basarıp kendıne guvenın olunca sagırı dılsızı kaldırıyor kanıksıyorsunuz
    ama mınıcık urkek yurek tahmın bıle edemezsınız nasıl kanıyor
    o hoca once nasıl davranmalıyız dılsıze sagıra deseydı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

Ama shukufe, ben demiyorum ki (herhalde öğretmen de demiyordur) "insanların peşinden 'kör-topal-sağır' diyerek koşun".
    Senin peşinden "sağır" diyerek koşan çocuk, "sağır" kelimesinin seni acıtacağını bildiği (ona bu öğretildiği) için öyle davranıyor. Öğretmen o çocuğa tam da senin dediğin gibi, "aman sağır deme" diye öğüt verdiği için o çocuk senin peşinde öyle koştu. O öğretmen yeri geldiğinde "sağır" sözünü sıradan bir hal olarak kullanıp, çocuklara da öyle kullandırtsaydı (yani benim JEM örneğinde olduğunu varsaydığım gibi), o zaman o çocuk senin peşnden "sağır" diye değil, ne biliiim işte, "kız kurusu kız kurusu" diye koşacaktı Yani çocuğun derdi senin sağırlığın değil, senin "acı çekmen".

Ben diyorum ki, bu sözcükler sıradan halleri anlatmak için kullanıldıkça, eminim o acıtıcı özellikleri de yok olacaktır zamanla. Yeter ki sözcükler doğru anlamlarıyla kullanılsın, çocuklara da bu şekilde öğretilsin.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    16:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1928 hARF İnkılabıyla okuma yazma oranının sıfırladığını düşünürsek hali hazırda Türkiyede eğitimin daha 80 yıllık bir geçmişi olduğu gerçeğine ulaşırız.

80 yıl, geçmişin cahilliğini, kabalığını ve yoz anlayışını aşmak, geride bırakmak için yeterli bir süre olmamakla birlikte çok az bir süre.

Sağır, Dilsiz, Topal vs. gibi kavramlar yanlış değil kaba kavramlar. Bu kavramların toplum haznesinden silinmesi eğitime paralel zamanla alakalı.

Kişilerin sosyal davranışlarındaki kalite de öğretmenlerinden çok yaşadıkları sosyo-kültürel ortamın etkili olduğunu düşünüyorum ben.

Üye
    hakanarslan Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    29.08-2014
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    Denizli/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

wale bu konuyu oyle yerlere goturmussun kı okurken cok sasırdım. harp ınkılabıyla ne ılgısı var Allah aşkına okullarda butur seylermı ogrenıyor ınsanlar. çağdaslık unıv.mezununun yukseklıgıylemı olculur.? Insanların unıv.mezunu olması demek engellılere cok saygılı mı olması gerek. Bu hastanelerı bu koca koca kule bınaları cızenler mımarlar muhendısler degılmı engellıler ıcın bırbasamak bır asansor dusunuyorlar mı: Toplumumuzu bu kadar kücük gormene cok sasırdım. Ben engellıyım hemde bayagı. bugune kadar hıc kımsenın benım engelımden oturu kucuk gordugunu veya bana acıdıgını gormedım. cocukken mahallede kavga ettıkmı cocuklar topal derdı bende kısa boylu ıse sıska cok uzunsa kule derdım. hayatım boyunca üç iş degıstırdım son ısımde 10 yıldır calısıyorum ve cok buyuk fabrıkaların malı musavırlıgını yapıyorum. Daha engelımden oturu ordakı ınsanların bana karsı ayrım yaptıgını gormedım. Ne yazıkkı bu ayrım bızım kafamızda. her basarısızlıgımız ve yanlsımızın arkasına cok guzel engelımızle saklanıyoruz. engellıyım kız vermıyorlar engellıyım işe almıyorlar. engellıyım benım yanıma oturmuyorlar. bunlar hep bızım kendı kurgularımız. OTURANBOGA sana sonuna kadar katılıyorum. bazen bu cocuk topal mıs dıyorlar ama bu bır şive dır toplumumuzda kulagı sagır derler ama bu hakaret ıcın degıldır ama bız hakaret olarak yorumlarız.

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ovvv hakan o ne güzel üslup öle. : ) Her cümlene ayrı ayrı cevap vermek gerekir ancak bir iki cümle özetliyeyim ne demek istediğimi ben.

Harf Inkilabı ile yani okuma yazma oranının konuyla ilişkilendirdiğim noktayı yani Türkiyenin eğitim geçmişi olarak çok genç bir ülke olduğunu açık olarak yazdım aslında.

"çağdaslık unıv.mezununun yukseklıgıylemı olculur.?" demişsin ya hem okuma yazma bilmeyip, hem eline tek bir kitap almayıp ben çağdaşım demek komik olur. zira ben insanların yaşam kalitesinin aldığı eğitime paralel olduğunu düşünüyorum.

Birde topal kavramının bir şive olduğunu söylemişsin . Düzeltmek lazım şive bir dilin yöreye bölgeye ve kültüre göre değişkenlik gösteren söyleyiş tarzıdır.

yani bakıyorum fiilinin

-Karadeniz de : bakayrum. -Ege de : bakıyom. -Trakya de: bakcam, denmesi gibi. :wink:

Bu anlamda topal şive değil Ülkenin her bölgesinde kullanılan kaba bir sıfatır.

Saygılar.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

sadede gelelım konunun ozune gelelım
    sagırlarla dılsızler nasıl anlasır bu kucuk cocukları egıtmek ıcın bızlerın verdıgı vergılerden maas alan bızlerın cocuklarımıza ahlak ınsan bılıncı hayat derslerı ogretesegı kutsal ınsan aralarında boyle bılgısız anlayıssız olanlarda var
    once ınsan neden dılsız olur duymadıgı ıcın daha cogunlukla bunu bılmeden eglence gıbı bı odev musveddesını coculara tıyatrovarı bı sekılde ders ıslıcekler

Üye
    lider334 Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:53
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuyu görünce aklıma 2-3 yıl önce neredeyse aynı içerikte olan bir yazı aklıma geldi.
    Evet işitme engelliye sakat denmesi, görme engelliye kör denmesi, ortapedik engelliye topal denmesi vs.
    Açıklamalara bakıldığında aslında her farklı düşünce kendine göre doğru.
    Her iki farklı düşüncenin duymak istedikleri hitap şekli eş anlamlı kelimelerden oluşuyor: Görme engelli=kör, işitme engelli=sağır.
    Peki bu duymak istediğimiz kelimeler aynı anlamlı ise kör yerine görme engelli, sağır yerine işitme engelli kelimerini duymak isteyen arkadaşları rahatsız eden durum nedir?
    Yıllar önce de söylediğim gibi rahatsızlık şuradan kaynaklanmaktadır(Kendi düşünceme göre):
    İnsan doğası gereği "estetik" ürünleri daha çok sever, benimser.Bu eşyalarda da böyledir, insan vücudunda da böyledir ve "sözcüklerde" de böyledir.
    Örneğin siz hiç bir bayanın kendisine "karı/avrat" gibi sözcüklerle hitap edilmesini istediğini gördünüz mü?
    Bırakın onu siz hiç bir kişinin köpeğine "it" denilmesini istediğini gördünüz mü?Ben görmedim.Bunlar aklıma şimdi gelen bir iki örnek sadece.Yani nasıl her insan kendisi ile ilgili karşılamalarda estetetik kelimeleri duymak isterse, engelli arkadaşların bazıları da kendi durumlarının estetik kelimelerle karşılanmasını istiyor.
    Ama buda demek değildirki sakat, kör gibi kelimeleri litaretürden kaldıralım.
    Asıl sorun belki de şuradan kaynaklanıyor: Toplumun sakat, kör, topal, sağır gibi kelimeleri "aşağılama" anlamında kullanmasından.Bu kelimelerin beyinlerdeki bu anlamının silinmesi yani kör ve topal gibi kelimelerin ne zaman aşağılama anlamında kullanılmadığı zaman engelliler tarafından da estetik kelimeler olarak kullanılacaktır ve sorun ortadan kalkacaktır.İşte bu da JEM arkadaşımızın biraz değindiği gibi öğretmenlere düşmektedir.
    Toparlayacak olursak toplumun beyninde sakat, kör ve sağır gibi kelimeler ne zaman estetik anlamda yer edinirse engelli arkadaşlar da bu kelimeleri duymaktan rahatsızlık olmayacaklardır.
    Hani derizya hep bir adam hırsızlık yaptığında bu sadece hırsızın suçu değil biraz da toplumun suçu diye işte bu da aynen böyle.Engellinin kendi durumunun kör, topal, sağır gibi kelimelerle karşılanmasını istememesinin suçlusu hepden kendisi değil biraz da toplumun suçu.

Üye
    hakanarslan Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    29.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sıra Ülke Okuryazarlık
    oranı
    1 Avustralya 99,9
    1 Avusturya 99,9
    1 Belçika 99,9
    1 Kanada 99,9
    1 Çek Cumhuriyeti 99,9
    1 Danimarka 99,9
    1 Finlandiya 99,9
    1 Fransa 99,9
    1 Gürcistan 99,9
    1 Almanya 99,9
    1 İzlanda 99,9
    1 İrlanda 99,9
    1 Japonya 99,9
    1 Lüksemburg 99,9
    1 Hollanda 99,9
    1 Yeni Zelanda 99,9
    1 Norveç 99,9
    1 İsveç 99,9
    1 İsviçre 99,9
    1 İngiltere 99,9

Türkiye'nin yeri [değiştir]Sıra Ülke Okuryazarlık
    oranı
    50 Malezya 88,7
    51 Brezilya 88,4
    52 Türkiye 88,3
    53 Saint Vincent ve Granada Adaları 88,1
    54 Dominik 88,0

lıstede malezya ıle aynı oran mevcut pekı bızım yasam kaLıtemız sence WALE onlarla aynı duzeydemı. okuma yazma oranı % 99 olan gurcıstanda yasam kalıtesı yuksekmı.
    ben almanya ve fransaya gıttım. bızım yaşam kalıtemızde olduklarını hıc te sanmıyorum.(bende unıv.mezunuyum ama bana hıcbırsey kazandırmadı)

Üye
    everest Avatarı

Son Giriş
    25.06-2009
    Saat
    14:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sanırım zamana ve şartlara göre değişiyor, tarihte topal osman vardı atatürkün koruması, o zaman ters anlaşılmıyormuş demek ki, ya da eskiden işçilere amele derlermiş oysa şimdi bir işçiye amele desen kızar.

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Hakan : ) Güzel bir araştırma örneği sergilemişsin ancak ben "ben insanların yaşam kalitesinin aldığı eğitime paralel olduğunu düşünüyorum. " dedim okuma yazma oranına değil. :wink:

Birde benim konu ile ilgili bakışaçımı kabul etmeyebilirsin ki. Benim de bakışaçımı kabul ettirmek gibi bir sıkıntım yok. Sen kendi fikirlerinden bahset. Çünkü tartışmanın benim bakışacımın üzerine kurulması okuyuculara, konuya ve amacına haksızlık olur. Saygılar...

Üye
    mdz Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    26.08-2016
    Saat
    17:36
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SELAM..
    BİR ENGELLİ OLARAK TOPAL SAGIR KÖR DİLSİZ VB KELİMELERİN KULLANILMASI BENİM İÇİNDE FARK ETMİYOR...
    FAKAT BU KELİMELERİN NE ŞEKİLDE KULLANILDIĞI ÖNEMLİDİR.
    "BEYEFENDİ " KELİMESİ DAHİ KIZGINLIKLA İFADE ETTİĞİNDE FARKLI ANLAM İFADE EDER.
    BİR ARABANIN KORNASINI ÇALIŞ BİÇİMİ BİLE
    ÖRNEKLER ÇOĞALTILABİLİR.
    YUKARDA SAYDIĞIMIZ KELİMELER BUGÜNE KADAR DİLENCİLİKLE GÜÇSÜZLÜKLE ÇARESİZLİKLE ACIMA ALAY VB İLE EŞ ANLAMLI KULLANILDIĞI İÇİN TEPKİ DUYDUMUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM..
    BU ANÇAK HALKIN SOSYAL KÜLTÜREL YAPISI DEĞİŞİMİYLE İLGİLİDİR.
    BAZENDE FARKINDA OLMADAN SÖYLENEN KELİMELERİN TAŞIDIĞI ANLAMLARI BİZLER DAHA ÇABUK ANLAR VE GÖRÜRÜZ.
    ÖRNEĞİN TOPLUMSAL ALIŞKANLIKLA SÖYLENEN HATTA KENDİ ÇOCUĞUDA İŞİTME ENGELLİ OLAN BİR İŞ ADAMI ( ACUN ILICANIN YARIŞMA PROGRAMINDA BÜLENT YILMAZ İFADE ETMİŞTİ.SEYREDENLER ANIMSARLAR ) İŞİTME ENGELLİYİ İŞE ALMIŞ ONUNLA YEMEK BİLE YİYORMUŞ BÖYLELERİNİ İŞE ALMAK SEVAPMIŞ TÜM TÜRKİYE YE ÇAĞRI YAPIYOR ÖZÜNDE İYİ NİYETLİ OLSA BİLE SUYUN NEREYE AKTIĞINI GÖREMİYOR.
    TEŞEKKÜRLER

Üye
    hakanarslan Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    29.08-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MDZ yazdıkların cok dogru sana sonuna kadar katılıyorum.

Üye
    O SORUYU SOR Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    17:48
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    çocuklar biryana ben bile bu tip sözleri duyunca bozuluyorum küçük çocuklar o sözleri söyleyeni imkanı olsa ne yapmak ister kimbilir

Sayfa 1 / 2 12 SonSon