Sayfa 2 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 79 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yagmurlu Avatarı

Son Giriş
    19.10-2010
    Saat
    22:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bir kasa çürük domates içinden eleye eleye en güzelini bulmaya çalışmak gibi birşey

Fatma böyle uçuk cümleler kurma ne demek çürük domates :wink:

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa

Haa, derseniz ki, bu insanların yarışmada bir süprizi olacak, o başka. "Kusur"larını gizleyerek değil, göstererek izleyenleri ve medyayı şok ederlerse, toplumun güzellik ayinlerini tiyatral bir gösteriyle tiye alırlarsa, bedenlerini olduğu gibi kabulenip bunun ilanını yaparlarsa, yarışma birincisi olarak da o şokla ağzı en çok açılan medya mensubunu seçerlerse... o başka. İşte o zaman "güzel bir yarışma" olur!
    ""güzel bir yarışma" ol"mayacağı kesinleşti demektir!!

Engelli bilincinin oluştuğuna, yaygınlaştığına, katılanların süper-düper bilinçleriyle böyle eylemi/eylemleri yapmak isteyeceklerine, yapmak isteseler bile organizasyon komitesince izin verileceğine inanmadığını biliyorum.. Show dünyasının tanrıları izin vermez buna her şeyden önce..

Pega'nın vurguladığı gibi: "Köle" dahi olamayan, bunun için bile "başkaldırma" gereğini hisseden bir topluluğun üyeleriyiz henüz. :evil:

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet söylemeye çalıştığım çoğu şeyi, oturanboğa, pegasus ve baben farklı cümlelerle ortaya koyuyor aslında.

Artık şu aşamada;yapılacak olan güzellik yarışmasıyla ilgili başka neler söylenebilir bilmiyorum.

Derleme ve toparlama adına belki ben bir şeyler daha karalayabilirim.

Gerçekten de bu güzellik yarışması çeşitli nedenlerle yeraltındaki tanrıçalarımız tarafından farklı bir eylem planı yaratma yeri olarak seçilmeyecektir. Bu anlamda baben e katılıyorum.Show dünyasının kralları buna izin vermeyecektir.

Ama işin özünde o yeraltındaki tanrıçalarımızın varlığı çok daha önem taşıyor benim için. Hiç itiraz etmeyin sevgili kardeşlerim biz yeraltında yaşamaktan son derece mutluyuz aslına bakarsanız.Arada sırada çıkıp bir iki eşitlik falan gibi yada haklar özgürlükler gibi cümleler kursakta yeryüzüne çıkmaya pekte fazla niyetli değiliz.

Bunu bir eylem olarak görebilen kaç tane engelli katılımcı var orada çok merak ediyorum. Sıfıra yakındır inanın bana.

Bu anlamda pegasus a katılmamak elde değil. Engelli kadınlarımız kurulu gerçekliğe eklenme cesaretini gösterebilmiştir. Farkında olarak yada olmayarak bu cesareti gösterebilmek bile önem taşıyor.

Bu cesaretten ötürü takdir i hak etseler de sonuç yine pegasus un dediği gibi hüsran olacaktır. Sevgili pegasus neden hüsran olabileceğini açıkça yazmamış.

Ben yazayım da tüm şimşekleri üstüme çekeyim. Alıştım artık tokatlanmaya bir kez daha tokatlanabilirim , hiç sakıncası yok.

Her şeyden önce seyirci konumunda ve jüri konumunda olacakların tavırları birkaç aşamada sergilenebilir.

Bir çok kişi, vay be büyük cesaret göstermişler, tanrı yüz güzelliği vermiş vermesine de vurmayı da ihmal etmemiş yazık be ama yine de burada olabilmek pek güzel şeklinde acımayı içinde barındıran bir düşünce ortaya koyacaktır.

Ve hakimiyet alışılmış güzellik resminde olduğu için ortaya serilen durumu son derece iğrenç bulacaktır. Ama aslaaaaaaaa asla bunu itiraf etmeyecektir, gizil düşünce olarak kalacaktır.

Engelli kadınlarımızın kadınsı tarafı birkaç hafta medyada kullanılacak , kadın nasıl olursa olsun her yerde kadındır imajı perçinlenecektir.Beğenilmek ister, alkış ister, sevgi ister, vs…Ve görevini yerine getirmiş olmanın derin mutluluğuyla masturbasyon yapmış olacaktır.İki gün sonra tekrar bildik dünyalarına dönecektir.

Üye
    kardelen39 Avatarı

Son Giriş
    02.12-2008
    Saat
    14:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yazılanları okuyunca kendi kendime gülümsedim. “Yanlış yerde doğrular aranır mı “ dedim kendi kendime…

Bir şey hem doğru hem nasıl yanlış olabilir!

Postmodernizm… Doğruyla yanlışın, güzel ile çirkinin, haklı ile haksızın karıştığı tam bir karmaşa…

Akıllar isli puslu… Akıllar zincirlenmiş… Akıllara prangalar takılmış… Akıl özgürleşememiş! Aklı, özgürleştirmek zordur çünkü… Akıl özgürleşseydi eğer, bugün güzellik yarışmaları olmazdı! Akıl özgürleşseydi eğer, bugün sömüren sömürülen olmazdı! Dünya ters düz olurdu.

Bireyciliği bireysellik anlıyor, bireyselliği bireycilik sanıyoruz. Gerçek yalanlarla bir düş dünyasında geziyoruz. Yok modernizmin eşitliği imiş! Yok postmodernizmmiş! Miş… miş… Kapitalizmin türlü kavramlarla, türlü sözlerle üstü kapatılıyor. Kral Midas, dokunduğu herşeyi altına çevirirmiş. Kapitalizm de herşeyi metaya çeviriyor. Sözün özü bu bana göre…

Kapitalizm, nasıl yapıyor bunu peki?

Popüler kültürle… İçinde bulunduğu toplumun değer yargılarıyla… yaşama biçimiyle… düşünce istemiyle yapıyor bunu… Tüm bunlar yeniden üretilip karşımıza çıkıyor. Bir kadına/erkeğe şöyle olacaksın deniyor. Bireyler, yalıtılıyor, soyutlanıyor… Sonra da, bireyler tektipleştiriliyor. Yönetici erkin toplumu yönlendirmesiyle, insan kendini bu kültürün içinde buluyor. Ama aynı zamanda, bu kültür içinde temsil olanağı olmayanlar, kurulu düzene karşıt eylemler ile bir mücadele içine giriyorlar. Güzellik yarışmalarını bu mücadelenin dışında tutuyorum.! Bu yarışmalara katılanları ya da düzenleyenleri, dar dünyalarının içinde düşsel bir yolculuğa çıkan hayalperestler olarak görüyorum.

Çünkü, bu zincirin halkasında yer almak, kadını tüketim nesnesi durumuna düşürmektir. Günlük gazetelere bakın. Çıplak kadın fotoğrafları… Sonra… Magazin sayfaları… Eeee… Daha başka… Magazin dergileri… Reklamlar… Yerli ve yabancı diziler… Yarışma programları… Güzellik yarışmaları… Talk showlar… En önemlisi de, kadın reklamların vazgeçilmez öznesi olarak göz dolduruyor. Kadın bedeni üzerinden estetik öğeler ön plana sürülerek kadın bedeni pazarlanıyor. Böylece beden bir sermaye olarak, bir tüketim nesnesi oluyor. Egemen kültür, güzellik yarışmaları gibi yarışmalarla kadının kimliğini ucuz bir ete indirgiyor. Hem de, bunu güzellik yarışmaları yaparak meşrulaştırıyor. Bizlerde bu oyuna gelip kimimiz bunu başkaldırı olarak, kimimiz siz bizlere bir güzellik anlayışı dayatıyorsunuz ama çirkin bedenlerimizle biz de varız demek olarak niteliyoruz. Bir yandan yanlış diyoruz. Bir yandan da, o yanlışın içinde doğruları arıyoruz. Bu ne çelişki!

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Güzel olmanın standartları vardır. Bu standartlar normal insanlara göre belirlenmiştir. Kaldı ki normal insanlar arasında güzellik yarışmaları bu standartlara en yakın insanı bulmak için yapılır.
    Güzelliğin standartları vardır ama çirkinliğin standartları yoktur.
    Benim anlayamadığım hiç bir standardı olmayan, her biri diğerinden farklı engellilerin arasından güzel nasıl seçilecek?
    Merak ediyorum; engelli güzeli seçilirken sakatlık oranınamı bakılacak? Sakatlık oranının çok olmasımı, az olmasımı bir kriter olacak?

- Bu yarışma da sakatlık oranı az olanlar seçilecekse sakatlığın çok olması çirkinlik sayılan bir mana çıkmıyormu? Mdem sakatlık = çirkinlik bu yarışmayı niiçin yapıyorsunuz?

- Yada yarışmanın güzeli sakatlık oranı çok olanlardan seçilecekse bu nasıl güzellik yarışması bu işte hile var, dalgamı geçiyorsunuz diye sormazlarmı adama?

Mesela boyu 110 cm olan ama yüzü çok güzel bir kız ile boyu 180 cm olan fil hastalığı bulunan yüzü bakılamaz durumdaki bir kız arasında seçim yapılırken kriter ne olacak?

Yada bacağı sakat bir engelli ile kekeme başka bir engelli arasında seçim nasıl olacak? Aaaa bunun engeli az sadece kekeme konuşuyor, ama diğeri sakat baksanıza podyumda bile yürüyemiyor denip kekeme olan engellimi seçilecek. Bu durumdan şu mana çıkar. Engeli ne kadar az ise, ne kadar normal insana yakınsa o güzeldir. Engellilik arttıkça birey çirkinleşir.

Yoksa bu seçmelerde fizik güzelliği değilde ruh güzelliğimi ön plana çıkarılacak hiç gülesim yoktu.

Ama durun bir ihtimal daha var. Belkide bu güzellik yarışması aynı engel gurupları arasında yapılacaktır. Mesela şöyle olabilir. miss Sağır, miss topal, miss çolak yada miss kör. Bu biraz mantıklı sanki.

Hem madem engellilerinde güzel olabileceklerine inanıyorlar bu yarışmaları neden engelliler arasında yapıyorlar ki? Normal bir güzellik yarışması na engelli birini de dahil etseler ya. Bu söylediğim çok mantıklı gelmeyebilir. Ama bence bu engellilerin kendi arasında yapılacak güzellik yarışmasından daha az saçma ve daha az aşağılayıcı bir durumdur.
    Hiç değilse ötekileştirilme yok.

Ama bu yarışma yapılırsa muhtemelen tekerlek sandalyeli engelliler arasında yapılacaktır. Çünkü standartları birbirine en yakın engel gurubu budur. Çünkü tekerlekli sandalye ortamı fazla çirkinleştirmez. Kör, topal, çolak v.s. bunların doğuracağı görüntü çirkinliği de oluşmaz.

Ama yinede seyretmesi zevkli bir yarışma olacağa benziyor. İnsanların klişeleşmiş programlar seyretmekten bıktığı günümüzde böylesine bir projenin ekranlarda en az 1 hafta raiting rekorları kıracak bir girişim olacağına inanıyorum.

Bir televolelere çıkmadığımız kalmıştı. Fenamı bu sayede oda olacağa benziyor.

Bu yarışma engellileri düşünenlerin değilde sanki kendini, kendi cebini düşünenlerin ortaya attığı bir fikirmiş gibime geliyor.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bizlerde bu oyuna gelip kimimiz bunu başkaldırı olarak,
    Sevgili kardelen, Pegasus, "burada bir ironi yaptığını" açıkladı. ( http://www.engelliler.biz/forum/view...=376858#376858 )Meşrulaştırmak diye bir şey yok yani!

Kapitalizmin egemenliğini sürdürebilmek için, türlü hinlikler yaptığı ve bunlardan başarıyla çıktığı doğrudur. Bu tartışmanın boyutları da burayı epeyce aşar! Başka bir platformda yapılması daha doğrudur, bence..

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Kapitalizm evt belli kalıplar sunarak insanları o kalıplar doğrultusunda davrandıkları takdirde mutlu olacaklarına ikna eden psikolojik bir süreçtir de.

Ve yine evet bu sürecin temel dinamiklerinden birisi güzellik yarışmalarıdır.

Ve evet engellilerin bu sürece dahil olmak istemesi özünde mevcut sömürü sisteminin temel mantıgını benimsediklerini gösterir.

Ve ironik olarak bir yanıyla sistemden dışlanan engelli ben de sisteme dahil olacam, ben de sizin dediğiniz o arzulanabilir insanlardan biriyim diyerek sisteme dahil olmak istemektedir.

Ve sizin görmek sitemediğiniz şey bu ironinin anatomisi. engelliler kapitalizmin biçtiği aklıplara uymuyorlar. Gözardı ettiğiniz bu. Kapitalizm istemeden de olsa (Ki bunu gerçekten isteyerek yapmıyor. Çünkü o herkes için yapar kalıplar kurmayı ve herkesi içine almayı isterdi) engellileri dışarda bırakıyor.

Ve engelli dışarda kalmaya isyan ediyor başkaldırıyor. Engellinin bu başkaldırısı kendisini sömürecek olan avrupa ülkelerine gitmek isteyen mültecilerin tavrına benziyor. Bir yanıyla sömürüleceğini bildiğimiz bu insana vize vermeyen Avrupa ülkelerine kızmıyor muyuz? İşte aynı mantık burada da devreye giriyor.

Sistem güzellik kalıpları yaratmak zorunda bu kalıplar engellileri yaşlıları içine almıyor. Engelliler dışlanıyor. Kapitalizm istemeden de olsa dışladığı bu kişilerin isyanıyla yüzleşiyor. İşi hiç kolay değil. Çünkü bir yanıyla ürettiği kalıplara inandırdıgı çoğunluk öte yanda bu kalıplara ısrarla dahil olmak istemeyen ve reddedildigi takdirde kapitalizmin ipliğini pazara çıkartmak gücüne sahip olan bir kitle var.

Evet engelli güzseller isyandadır. Köle olmak için isyan etmektedir. Çünkü umursanmamak köle olarak da olsa umursanmaktan daha beter bir şeydir.

İşte engellilerin kendilerini bu sisteme dahil etme cesareti özüne modernist bir eşitlikçiliktir diyoruz. Ama eşitlik düşüncesi bile burada köleliğe hizmet edebiliyor.

Evet biraz anlaşılamaz gibi geliyor ama bir düşünün. günümüz kapitalist toplumunda işçiler nasıl hangi koşullarda çalışıyor. Ama buna rağmen insanlar sömürüldükleri işe girmekte dışlandıkları anda isyan ediyor başkaldırıyorlar. Kimse çıkıp ta ya başvurmayın bunlar zaten işçileri sömürüyor demiyor. Çünkü bu sömürüye rağmen varolabilmek için yaşamak için köle olmak gerekiyorsa insanlar onu olmak için başkaldırıyor. Güzellik yarışması da bu olayın daha psikolojik bir boyutu. İşçi için sömürülme pahasına çalışmak bir madddi yaşam gerekliliğiyken engelli bir güzel kadın için bu sömürü sistemine dahil olmak için kalıplara meydan okumak da psişik bir varolma meselesi. Nasıl ki bir işçi aç kalmamak için sisteme dail olmak zorundaysa engelli kadın da kendi varolusunu diğerlerinin karsısında teellendirebilmek için bu sacmalıga dahil olmak zorunda hissediyor. .

İşçinin dahil oldugu sistemin nihayetinde bir sömürü sistemi oldugu nasıl sorgulan(a)mıyors engelli kadının tavrı da aynı baglamda degerlendirilmelidir.

İroni işte işçinin bu sistemde sömürülmek için başkaldırmasında oldugu gibi engelli kadının da varolusunu anlamlandırabilmek için herkesin kullandıgı kalıpları talep ediyor olmasıdır.

Şimdi gerçek budur derken ben tutup ta bu durumu olumluyor ya da olumsuzluyor değilim. Olayın analizini yapıyorum sadece. Mevcut düzende durum bundan ibarettir ve tespitler doğruya yönelik degil gerçeğe yöneliktir.

Evet karısık biraz kabul ediyorum ama tutup bir yanda özgürlük ve eşitlik taraftarları var öte yanda da kapitalist ve köleciler diyerek köle efendi diyalektiği satmaya kalksak hemen alıp çantanıza atarsınız. Ama işlerin kendi içinde kendine has evrenleri de var bu olayda görüleceği üzere.

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Pegasus
    Umursanmamak köle olarak da olsa umursanmaktan daha beter bir şeydir.
    İşte engellilerin kendilerini bu sisteme dahil etme cesareti özüne modernist bir eşitlikçiliktir diyoruz. Ama eşitlik düşüncesi bile burada köleliğe hizmet edebiliyor.
    "Umursanmamak köle olarak da olsa umursanmaktan daha beter bir şeydir." söylemine %100 katılıyorum. Ancak:
    İyide bu yarışmada engelliler sağlam insanlarla değil, kendi aralarında yarışacak. Muhtemelen yarışma sunucusundan tutunuzda, jüri üyelerine kadar hatta seyircisine kadar diğer kişiler sağlıklı insanlardan oluşacaktır.
    Böylesi bir yarışmayla engelliler kendini bu sisteme nasıl dahil edebilecekler anlayamıyorum doğrusu.
    Burada kölelerin kölesi gibi bir durum var.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Hahh.. İyi yakalamışsın Fuzulim..

Sen "kölelerin kölesi" diyorsun.. Pegasus "kölelik için başkaldırı" diyor, ben "show dünyasının sofrasında meze" dedim.. Başka başka kelimelerle anlatmaya çalıştık olayı.. (Benimkisinde "isyan" olasılığı bile yok.. Mezelerin isyanı olur mu? )

Üye
    everest Avatarı

Son Giriş
    25.06-2009
    Saat
    14:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bir gün bayan bir arkadaşıma tekerlekli sandalyesi ile yolda giderken karşısına çıkan başka bir kadın "aaa kadına bak hem sakat hem makyaj yapıyor" demiş. engellilerin sisteme entegre olmak değilde anlaşılabilmek gibi bir sorunları var bence.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Hah! İşte everest'in verdiği örnek benim ne demek istediğimi en kısa çekilde örnekliyor. Sakatlar sakat olmayanların gözünde asla güzel olamaz! Sakat sakattır! Bu böyleyken, bizim kalkıp güzelliğe methiyeler düzüp onun "değerlenmesine" katkı sunmamızın bi anlamı var mı? "Güzellik yarışmasına katılmak", o kadına, "ben de güzelim" demektir. Oysa ben diyorum ki, o kadına vereceğimiz cevap, "sana ne" olmalıdır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Bülent bir doğru bir de yanlış cümle yazmışsın.

Bak bu sözün çok doğru mesela.
    Oysa ben diyorum ki, o kadına vereceğimiz cevap, "sana ne" olmalıdır
    Ama bu söz senden nasıl çıktı anlamadım.
    Sakatlar sakat olmayanların gözünde asla güzel olamaz!
    Sondaki ünlemi parantez içine de almadığın için cümleyi aynen savunduğunu düşünerek söyleyebilirim ki sen bu tür bir genellmeyle bizzat kendinle çelişiyorsun.

Kaldıki ben senin bu kadar sert yargılarda bulunmayacağını da biliyorum. Sanırım başka bir şey demek istedin.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Evet evet, tabii ki o yargı benim değil, yanlış ifade etmişim demek.
    "Aaa, kadına bak, hem sakat hem makyaj yapıyor" diyen kadınının zihin yapısına atfen söyledim o sözü. Yani işte, ne yaparsan yap o kadın için "sakatsın/çirkinsin"... Ve o kadın aslında toplumun genelini yansıtıyor. Çoğu böyle ifade etmez tabii, "aa yazık, ne güzel ama sakat" der, acır geçer. Yani "tam insan" yerine koyulmaz sakat. "Tam insan" olmamasına karşılık "tam insanlara" has şeyleri yapması/özenmesi de böyle şaşırtır o kadını; layık görmez tamlığı o bedene. Güzellik Yarışması da böyle bir şey ifade edecek "o kadın" için...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mdz Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    26.08-2016
    Saat
    17:36
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SELAM...
    ENGELLİLERDE GÜZELLİK YARIŞMASI .... İLGİNÇ Mİ? HAYIR..
    ÇÜNKÜ HİÇBİR HALKIN DÜNDEN BUGÜNE SÜZÜLÜP GELEN MÜZİĞİ SANATI DİĞERLERİYLE KIYASLANIP SENİNKİ İYİ DEĞİL BİZİMKİ İYİ BİZ BİRİNCİYİZ GİBİ YARIŞMALARIN YAPILMASINI DOĞRU BULMADIĞIM GİBİ BİR GRUBUN VB KRİTERLERİYLEDE SEN GÜZELSİN DİĞERLERİ ÇİRKİN GİBİ YARIŞMALAR DÜZENLENMESİNEDE KARŞIYIM.
    BÜTÜN BU AÇIKLAMALARIMDAN SONRA DA ENGELLİLERDE NEDEN BU TÜR YARIŞMALARA ENTEGRASYON ÇABALARI VAR BUNU KOYMAK GEREKLİDİR.O.B VE DİĞER KARŞI OLAN ARKADAŞLARIN SÖYLEDİKLERİNE KATILIYORUM.
    EVET TAKLİT ETME ÇABASI VARDIR
    EVET ENGELSİZ OLANLARINKOYDUĞU ÇERCEVEDE BİRŞEYLERİ İSPATLAMA ÇABASI VARDIR.(TABİKİ OKUL VB BİRİNCİ OLMAK DEĞİL)
    FAKAT SPOR VB VAR.
    ENGELLİLER KENDİ KOŞULLARINA UYGUN SPOR DALLARI OLUŞTURAMADIĞI İÇİN DİĞER SPOR DALLARINI YAPMAK İÇİN KENDİNİ ZORLUYOR VE BAZI KURALLAR ESNETİLEREK BAŞARILI İLAN EDİLEBİLİYOR.
    DEĞİŞİK BİR SPOR DALINI OLUŞTURALIM
    ÖRNEĞİN ENGELLİ ENGELSİZLERİN KATILABİLECEĞİ
    1.GÜN ( 24 SAAT GÖZLERİ BAĞLI
    2.GÜN ( 24 SAAT AYAKLARI BAĞLI
    3.GÜN ( 24 SAAT HİÇ KONUŞMADAN
    4.GÜN ( 24 SAAT KOLLARINI KULLANMADAN
    5.GÜN OLAYLAR KARŞISINDA SEZGİLERE
    6.GÜN GÖZLER BAĞLI YADA KOLLAR BAĞLI YETENEK GELİŞTİRME ..
    VS VS VS.....
    HAYATINI YAŞAYAÇAK BU SPOR DALINDA DA İNSANA KAZANDIRACAĞI
    BEYNİM HERŞEYİM ORGANLARIMIN ÖNEMİ VE BU ORGANLARSIZ YAŞAMAYI YAŞAYANLARI İNSANLIĞI ANLAMA VB OLSUN KENDİ KURALLARI OLUŞTUĞUNU VARSAYALIM.
    KİMLER KAZANACAK MERAK ETTİM.
    ENGELLİ OLMAYANLAR NE KADAR KATILIM GÖSTERECEK MERAK ETTİM.
    KISACA ENGELSİZ OLANLARA UYGUN OLAN BİR TAKIM YARIŞMALARIN PEŞİNDE KOŞMAYA ÇALIŞMAYI DOĞRU BULMUYORUM.
    ARKADAŞIMIZIN BİRİSİ YAZMIŞ KÖLE BİLE OLAMADIK.DOĞRU SÖYLEMİŞ
    KENDİMİZİN FARKINDA DEĞİLİZ
    KENDİMİZİN GÜÇÜNÜ BİLMİYORUZ
    KANDİMİZİ TANIMAYA ÇALIŞIRKEN DAHİ NORMAL SAYILAN KRİTERLERE GÖRE DEĞERLENDİRİYORUZ.
    " BEN HERŞEYİ YAPABİLİYORUM.HATTA ENGELSİZLERE GÖRE DAHA İYİ YAPARIM" GİBİ BİR ÇEMBERİN İÇİNE GİRİYORUZ.
    NEDEN Mİ ? ENGELSİZ OLMANIN GEREKLİLİĞİ BEYİNLERE KAZINMIŞ
    KARDEŞİM EVET ENGELLİYİM VE O DEDİĞİNİ SENİN GİBİ YAPMAK ZORUNLULUĞUM YOK HATTA YAPAMAM AMA BEN İNSANIM İNSANI İNSAN YAPAN KRİTERLER HIZLI KOŞMAK DEĞİL ÖRN. CEYLAN HIZLI KOŞAR
    AĞIR YÜK TAŞIMAK DEĞİL FİL TAŞIYABİLİR
    DUYMAK DEĞİL KURT ÇOK İYİ DUYAR
    VS .VS.VS...
    İNSANA İNSAN ÖZELLİĞİ VEREN NE ?
    BUNU ANLAMAK GEREKİYOR.
    VE BUNU ALGILATMAK GEREKİYOR.
    AYDIN YARINLARA ELELE ULAŞMAK DİLEĞİYLE
    OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER...

Üye
    bitmeyenkavga Avatarı

Son Giriş
    24.04-2008
    Saat
    00:14
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    engelli güzellik yarışması....evet,geyik yapmaya çok uygun bir konu..işin elebaşısı yeliz'i çok iyi tanırım ankaradan..diğer bir sitede şöyle dedim:yakında nette engelli frikiklerini de izleriz..o arkadaşın dediği birşey beni kadınlar açısından çok üzdü..engelli de kadınlığını yaşamalıymış..elbette,bunu tartışma en başta doğaya aykırı..amaaa,güzellik yarışmalarının kadınlığı yaşamak mı, kadınlığı kullanmak mı olduğu artık tartışılmıyor..biz sapla samanı karıştırmaktam bir türlü kurtulamıyoruz..yazılara baktım da,kimse kusura bakmasın,içine ingilizce terimler sokuşturulmuş medya lafazanlığının kopyası bir çoğu..tutturmuşuz postmodernlik,gidiyoruz..ve bir de onun karşıtı terimler tabii ki..açıkçası bireysel fikirden çok uzak yorumlar..arkadaşlar;istanbul,ankara,izmir dışındaki engelliyi tanır mısınız?gittiniz,gördünüz mü?dünya güzeli de olsa o yörelerdeki bir bayan,daha doğrusu,bayan-erkek,engellinin yaşam koşulları hakkında fikriniz var mı?zannetmiyorum..ben yılların örgütçüsü olarak hakkari'den tutun,kırklareli'ye kadar defalarca gidip gelerek tanıdım bu engelliler..ve ben de t.sandalye,koltukdeğneği kullanan bir polioluyum..aç ayı oynamaz deyiminden yola çıkarsak;arkadaşlar,böyle bir saçmalığın çeşitli entelimtrak deyimler serpiştirilerek kurulmuş tümcelerle net sayfası,tv ekranı işgal etmesine ve egemen güçlerin emirleri doğrultusunda engelliler arasında gündem oluşturmasına her yerimle gülüyorum...haluk şantaş-ankara

Sayfa 2 / 6 İlkİlk 123456 SonSon