Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 26 mesajın 16-26 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Gülcan83 Avatarı

Son Giriş
    17.09-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    rekursion burayı yeni farkettim ve benimde merak edip düşündüğümü sormuşsun sağol :lol:

bende doğuştan engelli olmama rağmen anlatıcaklarım size ilginç gelebilir çünkü banada ilginç geliyor :wink: :lol:

küçükken (okul zamanından önce)engelimin farkında değildim ve tv den etkilenmiş olmalıyımki yatalak bir insanın neler yapabileceğini nasıl yataktan kalkabileceğini düşünürdüm ve o durumu kendim yaşamaya çalışırdım.
    evcilik oynarken ben yatalak olayım ve ayaklarımı kullanmadan hareket ediyim derdim.bilinç altı düşüncelerim ne denli etkilenmişki kendimi farketmeden öyle olmaya özenti duyuyor ve çaba gösteriyordum.

bir gün annem bu durumu farketti ve ben yine kendimce oyunumu oynarken;
    annem :ne yapıyorsun gülcan dedi
    bende yaptığımı görmesinden önce korktum hiç diyerek geçiştirdim.daha sonra da anne bak ben böyle kalkabiliyorum diyerek kendimle gurur duyan bir hisse kapıldım.

engelli ben'in engelli olma oyunu oyunumun ismi bu olmalıymış ops: :lol:

Üye
    Sevgi Avatarı

Son Giriş
    15.10-2005
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    Hollanda
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaslar engelli oldugunuz icin birilerine engel oldugunuzu sakin dusunmeyin,bu sevdiklerinizi size sezdirmeselerde cok yaralar.

Üye
    ayse avcı Avatarı

Son Giriş
    31.05-2006
    Saat
    23:29
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ilk engelli arkadaşımla ortaokul son sınıfda tanıştım çocukluk aşkı diyelim..

Daha sonra mahallede komsumuzun oglu sanırım oda 6 aylık bır bırlıktelıkdı deger vermıstım..

Son 1,5 yıldırda özelimi bir başka engelli arkadaşımla paylaşıyorum ve seviyorum..

özel bir şirketdeyim ve kendisine her konuda hayran olduğum birde mesai arkadaşım var...

Birde sitenin destegiyle bir çok arkadaş dost sırdaş edindim

kısaca yaşamım boyunca herzaman hayatımda vardınız ve var olarak kalacaksınız arkadaşlar çevremde tanıdık tanımadık bir çok insan var ben kimseyi bu sakat ay yok bu engelli diye görmedim göremiyorum... Böyle düşünen kişileride göz ardı ediyorum

Üye
    reyhan gazel Avatarı

Gerçek Adı
    Reyhan
    Son Giriş
    20.12-2011
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Her zaman Türkiye de engellilerin haksızlığa uğradığını düşünerek " onlar için yasal düzenlemelerin yanında toplum blinçlendirmesine gidilmeli " diyordum. Bu düşünce her gördüğüm engellide yeniden canlanıyor," Sadece yazık denip geçilen hayatlar için kalıcı çözümler neden yok " diye hayıflanıyordum.
    Engelleri olan oğlum doğduktan sonra belki inanmazsınız ama " Neden benim böyle bir çocuğum oldu " diye hiç sorgulamadım, kahretmedim kendi adıma. Elbette onun adına ne kadar üzüldüğümü söylememe gerek yok sanırım. Yaşam onun için hiç de adil davranmamıştı. Daha çok köçüktü ve bir çok zorluk onu bekliyordu doğar doğmaz. Bu nedenle hemen kolları sıvayıp, oturup evde onun adına ağlamak yerine çareler aradım. Sivil toplum adına çalıştım. Hala da öyleyim...Bu konuda 3 yıl gibi kısa bir zamanda uzun yol katettim. En azından oğlumun gideceği okulu arkadaşlarımla planladık, kuruyoruz. Türkiye nin ilk SP okulu çok yakında para bulunursa açılacak. Hem de en iyi devlet okullarından birisi olarak. Bu ,bugüne kadar eğitimleri için fazla para ve emek harcanmaya gerek duyulmayan !!! engelli çocuklarımız için büyük bir fırsat. Gelecekte hepimiz göreceğiz ki fırsat verildiğinde engellilerimiz kçük yaştan itibaren doğru verilen eğitim ile toplumda önemli konumlara gelecekler ve işte o zaman gerçek toplumsal bilince kavuşacağız.
    Bence insanlar yaşayacaklarını önceden hisesedebiliyor. Oğlumun doğumundan önce ne düşünüyorsam halen aynı noktadayım. Gerçek bilinç için gerçek eğitim anlayışı ile hareket etmemiz gerekiyor.

Sevgiyla kalın

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Bir zamanlar sizde potansiyel engelli adayıydınız. Ben hiç aday olamadım, çünkü ben zaten seçilmiş kişiydim. Aday olduğunuz zamanlar ile yaşadığınız “O An”ınızdan sonraki hayatınızın karşılaştırmasını yaptığınızda;

Sakat kalmadan önce engellilere (sakat/engelli/özürlü) bakış açınız neydi/nasıldı?
    Sakat kaldıktan sonra ne/nasıl?
    Empati yapabilmemizi kolaylaştıracak detaylar nedir?

Üye
    o2han Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    18.02-2012
    Saat
    19:49
    Yaşadığı Yer
    BATMAN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de daima merak ediyorum bu soruları, ve kendimi sorguluyorum acaba ben engelli olmasaydım nasıl bi bakış açısıyla bakardım engellilere ? Tabii ben tam olarak bilemiyorumi hiç yaşanmadın olmuyor, yaşamış arkadaşlara sormak lazım, ne dersiniz ???

Üye
    miss Avatarı

Son Giriş
    12.05-2009
    Saat
    20:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Boyle bir soru hiç aklima gelmemisti :?

Engelli olmadan once, hiçbir engelliyi tanimiyordum , zaten engelli olmanin ne demek oldugunu bile bilmiyordum.

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Bu konu hakkında başka cevaplar bekliyorum, lütfen...

Üye
    gadjodilo Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    09:48
    Yaşadığı Yer
    uruguay/santa maria
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

valla evet, babamın kanında ve annemim karnındayken hayat çok güzeldi :mrgreen:

özellikle babamdayken... yüzüyorduk, koşuyorduk, oynuyorduk bir sürü(ama gerçekten bir sürü, millonlarca) arkadaşım vardı. oyunlar oynar yarışırdık birbirimizle, hepsini geçerdim ozmanlar... way be ne günlerdi.

soora anne karnında da fena diildim. tepik mepik bi kaç atraksiyon yapıyodum.

ama noolduysa dünyaya gelince birden herşeye üşenir oldum. yani bööle ayağa kalkmağa eriniyodum. soora öörendik ki bunun adı sakat olmak, daha daha ilerleyen zamanlarda da bu yüzden engelli olmakmış.

insanlar benden 100 mt yi 10 saniyede koşmamı istediler yapamayıncada engelli! dediler. yoksa merdivenlerle kaldırımlarla toplu taşıma araçlarıyla bi ilgisi yoktu.

işte sakatlıktan önceki ve sonraki hayatımın farkı bu...

hayata bakışım nasıl deişti derseniz:
    tam bir şebek oluyosun. herşeyi gırgıra geyiğe sarıp "olum sen varya süpper bi adamsın" dien bi kaç salak buldunmu optimist olmamak için hiçbir sebep kalmıyo.
    hele ki içinde bulunduğun engelli/sakat/özürlü/kör-topal kesim içinde biras sivrilebilmişsen o senin egonu fazlasıyla datmün ediyor.

işte ele...
    (aslında bu topik altında yazılmazdı ama hem içimde kaldımı sivilce yapıyo, hemde A_GEYİK mesajsamış biraz o yüsden yane)

Üye
    GuLeNKIZ Avatarı

Son Giriş
    17.03-2013
    Saat
    17:13
    Yaşadığı Yer
    uzaklar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende o duyguyu tadamadım

Üye
    KUZEY Avatarı

Son Giriş
    27.08-2017
    Saat
    11:32
    Yaşadığı Yer
    walton/ingiltere
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ornegin ben uzun zaman hastaligim cok agir ilerledigi icin cok
    uzun yillar top oynadim coook uzun mesafeleri tek basima kimseye
    ihtiyac duymadan yuruyordum hic bir zaman kendimi engelli gibi
    gormedim engelli arkadaslarla hic ic ice olmadim buna ihtiyac duymadim
    bir engelsiz birinin ayni bu durumda olacagini biliyorum kendi basina
    gelmedigi surece de engellilerle cok yakindan ilgilenecegini sanmiyorum
    ne zaman ates duser yuregine o zaman yanmayi ogrenir aksi taktirde
    bizi anlamasi cok guctur bizim siteye iki yilda bir gelir ahkam keserler gecen gun oldugu gibi
    ama bizim zekamiz cok geliskin aslinda farkinda degiller hemen aninda
    ogrenmistik en son giris tarihini :lol: aslinda genel bir durum bu umarsamazlik bugun israil bombaliyor kahrolsun diyoruz iki gun
    sonra unutuyoruz engelliler icinde aynisi gecerli o an hatirlaniyorsun
    kapidan ciktigin an unutuluyorsun eski ve yeniyi en iyi sonradan engelli
    olmus biri daha iyi karsilastirabilir yinede. :arrow:

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12