Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 51 mesajın 46-51 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Yapma Karakaya! Radikal'de makaleden alıntılayarak yapılan haberin neresi asılsızlık, karalama ya da çarpıtma içeriyor? O haberde alntılanan paragraflar tamamen makaleden alınmış ve bence tam olarak da makalenin içeriğini (tabii ki biraz kışkırtıcı şekilde) yansıtıyor. Kaldı ki konunun en üstüne makaleye ve Ali hocanın sitesine erişim bağlantısını ve hemen altına da Ali hocanın görüşünün yer aldığı mesajın bağlantısını ekledim. Bence daha etik ne olabilir ki?! Neyinden özür dilemem gerek? Eleştirilerim aynen geçerli. Tek bir satırında bile kafamı kurcalayan bir şey yok.

Rahim kanserine yatkınlık ile ilgili olarak verdiğin linkteki makaleyi gülerek okudum

• Fakat kansere yatkınlığı arttıran bazı faktörler vardır. Bunlar;

Siyah ırkda daha fazla görülür,
      Çok eşlilik,
      Cinsel temasın 20 yaşından önce başlaması,
      Düşük sosyo ekonomik düzey,
      Viral ve bakterial enfeksiyonlar,
      Çok doğum,
      Sigara içimi,
      Vitamin C eksikliği,
      Erkek eşin sünnetli olmaması,
      Hastanın bağışıklığının baskılanması.
    Bunu yazan kişi bence baya bi angajeymiş bir şeylere.
    Bak ben ismi rahimagzikanseri.org olan bir site de ne buldum mesela:

• Rahim Ağzı Kanserinin Nedeni Nedir?
      Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümü Human Papillomavirüs (HPV) adı verilen bir virüsün belirli tiplerinden kaynaklanır. HPV?nin genital bölgeyi etkileyen tipleri rahim ağzı duvarındaki hücrelerde değişikliklere yol açabilir. Tedavi edilmezse, bu anormal hücreler bazen kanser hücrelerine dönüşebilir.

Sünnet olmayan milyarlarca insan var. Bu insanlar için "sağlıksız" demek sahiden anlamsız olur.

Ya neyse, konuyu çok çarpıtmayalım. Siz öyle inanmaya devam edin... Burada engellilerin cinselliği üzerine yazılan makaleyi tartışmaya devam edelim...

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Sayın Spastik,
    Verdiğim linkte Numune hastanesinin adıyla özdeşleşen Dr.Haluk NURBAKİ Hocanın gusul konusundaki tıbbi görüşleri var.Benim için kabul edilebilir düzeyde.Siz kabul etmiyorsanız diyecek sözüm yok.
    Ayrıca,Prof.Maranki'de farklı bir çalışma ile konuya değinmiş,daha ne diyebilirim ki...

Sayın Oturanboğa,
    Makalenin tamamını okudum,üzgünüm ama yukardaki Radikalin haberinin makalenin muhtevasını gerçekten anlatıyor demek,büyük bir haksızlık olur.Sayın Ali Hoca'nın makalesine alıntıyı tartışmanın başlamasından sonra ilave ettiniz,bence bunu yaparken bir dip not ile özür dilemek,insana bir şey kaybettirmez.Ayrıca eleştirilerinizin geçerli olmasıyla,eleştirilen konuya tam ulaşılabilirliğini temin etmek farklı boyutlar.Her neyse kararınıza saygı duyarım...

Sünnet olmayan milyarlarca insana sağlıksız da demedim,sadece sünnetli erkeklerin sünnetsiz erkeklere oranla daha az risk taşıdığını ifade etmeye çalıştım.Kaldı ki,bunu yalnızca bende söylemiyorum.

Ayrıca seni güldürdüğüme sevindim,hep sen mi güldürecen,hak geçer valla

Dediğin gibi makaleye geri dönelim.

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    100
    Verilen Beğeniler
    24

SAYIN KARAKAYA ANLAŞAMIYORUZ SANIRIM YADA DİSİPLER ARASI AYRIM YAPAMIYORSUNUZ.BAKIN BİR SAVIN BİLİMSEL OLABİLMESİ İÇİN ARAŞTIRMAYA GEREK VARDIR. VE BUNUN İÇİN ÖNCE HİPOTEZLERİNİZ OLMASI VE ARKASINDAN BİLİMSEL YÖTEM VE TEKNİKLERİ KULLANARAK HİPOTEZİNİZİ KANITLAMANIZ GERKEKİR.
    BANA BİKAÇ KİŞİNİN BU KONUDA DEĞİNDİĞİ KONUYU YAZMAYIN BUNLARI ZATEN BİLİYORUZ. BEN SİZDEN KONUYLA İLGİLİ ARAŞTIRMA TEZİ İSTİYORUM
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Bilimsel_y%C3%B6ntem
    bilgiekonomisi.googlepages.com/Egitim_Arastirma_Teknikleri.ppt
    BİLİMSEL BİLGİ ÖZELLİKLERİNİ BURADAN BULABİLİRSİNİZ........

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    16:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kısa ve öz olaraktan..

Engelliler için cinselliği sorunsalını din açısından masaya yatırmak çok acımasızca.

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    100
    Verilen Beğeniler
    24

ÇOCUKTA CİNSEL GELİŞİ VE EĞİTİM

1 KÜÇÜK ÇOCUKLAR,KENDİ BEDENLERİYLE ÇOK İLGİLİDİRLER.OKUL ÖNCESİ ÇOCUK ÇEVREDEKİ DÜNYA KADAR KENDİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAYA GÜÇLÜ BİR İSTEK DUYARLAR.

2- 2 YADA 3 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR BAKMA VE DOKUNMAYLA BİRÇOK ŞEY ÖĞRENİRLER VE ANCAK 5 YAŞ DOLAYLARINA KADAR YANLIZCA EN YALIN AÇIKLAMALARI ANLAYABİLİRLER.
    3- KENDİ DUYGU VE GEREKSİMLERİNE KARŞI SON DERECE DUYARLI OLDUKLARI HALDE BAŞKALARININKİLERE DEĞİLDİRLER.YAŞAMIN EN BAŞINDAN BERİBEDENLERİ ONLAR İÇİN EN BÜYÜK ÖNEME SAHİPTİR.BEBEĞİNİ KUCAĞINDA TUTAN ANNENİN SICAKLIĞI , RAHATLIĞI VE GÜÇÜ Ç9OCUĞA GÜVEN VE HAZ DUYGULARI VERİR.
    4- ANNENİN YÜZÜNÜN İFADESİ,SESİNİN TONU TENİNİN DOKUSUBEBEĞİ TUTUŞU TÜM BUNLAR AÇLIK,ÜŞÜME VE YANLIZLIK GİBİ HOŞ OLMAYAN ACI VERİCİ DUYGULARIN ANINDA ORTADAN KALKMASIYLA BAĞLANTILIDIR.
    5- DOĞUMDAN SONRAKİ BİRİNCİ YILDA BEBEĞİN İLK CİNSEL DUYGULARI , YIKANMA VE ALTIN IN DEĞİŞTİRİLMESİ SIRASINDA ORTAYA ÇIKAR.BEBEK BEZİNİN GENİTAL BÖLGEDEKİ BASKI VE HAREKETİ,BEBEĞİN HOŞLANDIĞI HAZ VERİCİ DUYUMSAMALARDIR.BEBEK EL VE KOL HAREKETLERİNİ DAHA İYİ KONTROL EDEBİLECEK KADAR, BİRAZ DAHA BÜYÜYÜNCE KAZARA CİNSEL ORGANINA DOKUNABİLİR. VE HAZ VERİCİ DUYGUNUN YENİDEN YAŞANMASINI İSTEMEK ÇOK DOĞAL VE İNSANA ÖZGÜ OLDUĞUNDANBEBEK YENİDEN CİNSEL ORGANLARINA DOKUNMAYA ÇALIŞIR.

ZİHİNSEL ENGELLİLERDE CİNSEL SAĞLIK VE YAŞAM

1- TOPLUMLARIN GELİŞMİŞLİKLERİ SON ON YILDA , İNSANA VE İNSAN GELİŞİMİNE VERDİKLERİ ÖNEMLE BELİRLENİR OLMUŞTUR. ÖNCEKİ YILLARDA GELİŞMİŞLİK ÖLÇÜTÜ OLARAK KABUL EDİLEN ORTALAMA YAŞAM SÜRESİ,BEBEK ÖLÜM HIZLARI GİBİ İSTATİSTİKİ RARAMETRELER,SON DÖNEMDE İNSAN GELİŞİMİ VE İNSANLARIN YAŞAM KALİTELERİNİ DE İÇİNE ALACAK ŞEKİLDE GENİLETİLMİŞTİR.. BU,ÖZELLİKLE DESTEĞE GEREKSİM DUYAN TOPLUM KESİMLERİNDE DAHADA BİR ÖNEM KAZANMIŞTIR.
    2- ZİHİNSEL ENGELLİLERDE TOPLUM İÇİNDE TOPLUMUN KATILIMCI BİR BİREYİ OLARAK YAŞAMLARINI SÜRDÜRMEK İÇİN ÖZEL BAKIMA VE DESTEWĞE GEREKSİM DUYAN BİR KESİMDİR.BU İNSANLARIN ÇOĞU KERE ERİŞKİNLERİN SAHİP OLDUKLARI AKLİ YETEĞE ULAŞAMADIKLARI BİR GERCEKTİR.ANCAK ONLARDA YEMEK YEMEK,SU İÇMEK UYUMAK VE ÖZELLİKLE SEVMEK,SEVİLMEK PAYLAŞMAK İHTİYAÇINDADIR.VUCUT GELİŞİMLERİ TAM OLMAKTADIR.NASIL ACIKIYOR VE SONUÇTA BESLENİYORSA YADA ACIKTIKLARINI İFADE EDEESELERDE YAŞAMAK İÇİN BESLENMEYE İHTİYAÇLARI VARSA NORMAL DÜZEYDE ÇALIŞAN HORMONLARI NEDENİYLE CİNSEK AKTİVİTE VE İFADE EDEMESELERDE İSTEKLERİDE OLACAKTIR.
    3- ÜSTELİK ÇOĞU KERE YETERİNCE İFADE EDEMEYEN ZİHİNSEL ENGELLİLERİN HER YONDEN OLDUĞU GİBİ CİNSEL İSTİSMARA UĞRAMALARI TÜM DÜNYADA SIK RASTLANILAN İSTENMEYEN DURUMLARDANDIR.

ÖYLEYSE NE YAPMALI ????????????

1- ÖNCELİKLE ONLARIN VARLIĞÜINI AMA BÜTÜNÜYLE İNSAN OLARAK TOPLUMUMUZUN BİREYLEİ OLARAK VARLIKLARINI KABUL ETMELİYİZ. BU KABULÜN İÇİNDE MENTAL VE GENEL SAĞLIK SORUNLARI,KORUNMA,EĞİTİM,GELİŞİM VE ENTEGRASYON İLE İLGİLİ PROBLEMLERİN YANINDA CİNSEL SORUNDA VAR OLDUĞUNU BİLMEMİZ GEREKİR.
    2- ARAŞTIRMALAR ERKEK ZİHİNSEL ENGELLİLERİN KIZLARA NAZARAN CİNSELLİĞE İLGİLERİNİN DAHA FAZLA OLDUĞUNU , BU İLGİNİN HER İKİ CİNSTEDE IQ ARTIKCA ARTIĞI BİLİNMEKTEDİR.MENTAL YETERSİZLİĞİ OLANLARDA YAŞAM KALİTESİ ,YANLIŞ YÖNLENDİRME,CİNSEL İSTİSMARİŞ SAHİBİ OLAMAMA İFADE EDEMEDİKLERİ VE BU NEDENLE YARDIM ALAMADIKLARI CİNSEL DÜRTÜ VE SORUNLARI NEDENİYLE SEKSÜEL SAPKINLIKLARIN DAHA SIK GÖRÜLDÜĞÜ YİNE ARAŞTIRMA SONUÇLARI İLE BELİRLENMİŞTİR.
    3- İLGİNÇ BULGULARDAN BİRİDE ÖĞRETMENLERİN ANNE VE BABALARIN EĞİTMENLERİN ENGELLİLERİN CİNSELLİĞİNE NEGATİF TAVIR TAKINMALARI YANİ YA YOK SAYMALARI YA DA PROBLEM OLARAK ALGILAMAMALARININ,ENGELLİLERDE CİNSEL BİLGİ YETERSİZLİĞİ VE KÖTÜ SONUÇLARA YOL AÇMASIDIR.
    4- ENGELLİLER İSTESEKTE İSTEMESEKTE CİNSEL OLARAK AKTİFTİR VE TAKİP VE EĞİTİMLE HEM MENTAL HEMDEC SOSYAL OLARAK GELİŞİM GÖSTERMEKTE VE TOPLUMDA YER ALMAKTADIRLAR.
    5- ÖYLEYSE NE YAPMALI? SORUSUNUN CEVABI ONLARI BÜTÜN OLARAK KABUL ETMELİ CİNSELLİKLERİNİ DOĞAYA AYKIRI OLARAK YOK SAYMAMALI VE YARDIM ETMELİYİZ.

Not Bu bilgiler aile eğitimlerinde seminerlerinde kullanılmaktadır.

Üye
    mdz Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    26.08-2016
    Saat
    17:36
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Fatma "Cinselliğin f]arkında olmayan bir insanın farkındalığı hiç oluşmadan bunun yok edilmesini ne açıdan eleştirebileceksiniz?"
    Zeka ve algılama eksikliği olan kişilerin cinsel hayatları ile ilgili çalışmaları neyin adına yapmışlarsa yapsınlar buram buram dini motifler kokuyor.
    Herzamanki gibi olayı anlamaktan ve insanı tanımaktan uzak..
    Yukarda fatma'nın yazdığı alıntı yaptığım yazı bana daha çok önemli geldi.
    Ben sadece soru soracağım.
    1-Anne karnında ki bir bebek yada 2-3 aylık bebeğin herhangi bir engelli
    varise o yaşamı tatmadan yani tam farkına varmadan yaşamı
    yokedilmesini ne açıdan eleştirebilirsin?
    2-Kendine Hiç tanımadığı Amcasından vb. miras kaldığının farkında
    olmayan bir insanın mirasını tapudaki bir memurun üzerine geçirmesi
    farkındalığı hiç oluşmadığı için ne açıdan eleştirebilirsin?
    3-Aldatılan bir eşin farkındalığı hiç oluşmadığı için aldatan bir eşi ne
    açıdan eleştirebilirsin?

4-Alışveriş merkezinde alışveriş yaparken fazla para ödediğinin farkında
    olmayan birisine geri iade etmeyen cebine atan kişiyi ne açıdan
    eleştirebilirsin?
    5-Gelişmemiş Bir ülkenin bütün kaynaklarına el koyan onu yöneten güçlü
    bir ülkeyi sömürülen ülkenin insanının çocuklarının farkında olmamasını
    ne açıdan eleştirebilirsin?

Aydın yarınlar...

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234