Sayfa 2 / 7 İlkİlk 123456 ... SonSon
Toplam 95 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    jonjon Avatarı

Gerçek Adı
    GöKHaN
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:34
    Yaşadığı Yer
    Ankara/ümitköy
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    14

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    öyle herşeyden nem kapacaksak küfleniriz nüans çok güzel açıklamış ben angaralıyım köyde büyüdüm ve halen köydeyim yaz aylarında köyde kına geceleri olur sazcı ekip gelir her çeşit oyunu oynarlar topalda dahil vede o izleyen misafirlerin içinde topalıda var görme engelliside sandelyede oturanıda ne yapsaydık onlar oynarken çıkıp durun oynayamazsınız biz engellileri rencide ediyorsunuzmu deseydik?? bu bir oyundur

Üye
    WaLe Avatarı

Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    16:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: andante
    Ne kadar doluyuz, ve ne kadar yaralıyız aslında.... ops:

Bunu yeni farketmiş olduğunuzu düşünmüyorum.

Bu doluluk olayına başka bir açı getirmek gerekirse, bitmeyen cümleler kuruluyor bu forumda farkındamısınız bilmiyorum, bir cümlede ifade edebilecek anlatımlar sonu gelmeyen alabildiğine uzun cümlelerle dönüşüyor her tartışmada.

Dolulukluk, ifade edememezlik öyle bir noktaya gelmişki anlatılmak istenenin sonu gelmiyor. : )

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Savunmaların demesek bile, yapılan bu işe tepkisiz yaklaşanların çoğunun sığındığı nokta; Bu oyun ve türkünün halka ait olması.. Sanki kişiye ait olursa suçlu olacak fakat halka ait ve eski olması onu aklıyor, paklıyor.. Sanki biz çok memnunuz halkımızın her halinden de, bu durum aman bozulmasın diyoruz.. Aman eski ve halkın olana laf edersek afaroz ediliriz korkumuz var..

Zaten bizim burada verdiğimiz uğraşların çoğu, halkın kafasında eskiden beri var olan kötü, kaba, çirkin olan anlayışların değişmesi değil mi? Ben burada uğraş verirken yazdığım her iki kelimeden birisi de halkımı, beni anlamaya çağırmaktır.. Yüzyılların birikimi olan kaba, ilkel ve seviyesiz sözleri folklorik diye, yeniden yorumladık diye ortaya dökmek o kötü vasıflarla bütünleşmektir bana göre.. Hele hele bu en güçlü medyada en sevilen shovmenlerin ağzından yapılırsa.. Yani ''en hızlı beyazlar kirleniyor'' sözü..

Örneğin halkımız arasında çok yaygın kullanılan; Kör tuttuğunu, topal yakaladığını öper.. Tavuğun .ötü, topalın kıçı, gibi gibi süper incitici sözleride halkımız kullanmaktadır.. Bunlara da halkımız söylemiş ne yapalım diyecek var mı? Bu iş aleni aşağılayarak ayrımcılık..

Bence bu iletişim çağında, bir şey üretemeyip, yeniden yeniden eskiye dönen, folklorik ögeleri kullanarak ayakta kalmaya çalışan zavallıların da, bu kaba ve çirkinliğin sürüp gitmesinde payları var... En azından bize yararlarını bırakın, ilkelliği yerleştiriyorlar.

Üye
    Hoskal Avatarı

Son Giriş
    08.01-2016
    Saat
    17:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Diline sağlık 'kuyucak'! Galiba Beyaz da Mehmet Ali Erbil'de olduğu gibi tükeniş dönemine giriyor! Tavsiyem bir an önce kendini toparlaması. Engellilerle dalga geçmek en ilkel ve bayağı komiklik anlayışından biridir. Buralara kadar düştüyse Beyaz...

Üye
    Mehmet YALCIN Avatarı

Son Giriş
    14.01-2012
    Saat
    22:54
    Yaşadığı Yer
    kırşehir/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende sayın baben'in dedigi gibi çok abartmaya gerek yok daha önemli olan işlerimiz var orda sadece mecaz kullanılmış ben öyle görüyom ve hiçde etkilenmedim kötü anlamda bende sorun olacak bişey degil...

Üye
    ismayil Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7

Dostum Kuyucak,
    aynen katılıyorum.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

abartma degıl benım dusuncem nıye yarasını kendı sarıp bır sekılde hayatına devam eden kendını kurtaran ınsanın yarasını desıyorlar bagıra cagıra hadı dıyelım eskılerın sarkısı tutupta televızyonlarda beyazca bıda tekrarlamak
    sankı beyaz kendıde konusma ozurlu
    engellıler seslerını duyurmalı
    nelerden gocunduklarını bagırmalı
    onlarında guzel yaptıgı seyler vardır
    engellıler sozde saglam gecınenın eglencesı degıldır

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Şakalarından ve esprilerinden yola çıkarak fotosentez yaptığına inandığım bir imparator bozuntusu vardır müzik aleminde.Sadece türkü söylese, çevreye sinir harbi yaşatmayacak konuşmalar yapmasa,iki ayda bir veliaht bulma yarışına girmese iyi bir adam diyebilirdim ona.Ama diyemiyorum çünkü zerre kadar samimi değil.Sözü edilen türkünün icrası esnasında bu zat-ı bitki aksayarak bir de klip yapıyor.Keklik gibi sekiyor,taşıdığı kuş beyninden olsa gerek
    Neyse,bu türküyü eskiden beri bilirdim ama o ana kadar bana hiç itici gelmemişti.Sanatçılar model alınan insanlardır.İstese de istemese de düzgün olmak zorundadırlar.Ki bu zorunluluğun kaç kişi farkında orası da çok tartışılır ya...Neyse dağıtmadan toparlayacak olursam,sanatçılar hassas olmak zorundadır. Yürekleri ince olmak zorundadır.Ne kubat'ın ne de Beyaz'ın yaptıklarını bu bağlamda doğru bulmuyorum.Türküyse söyle ve git.Ne diye yeşillendiriyorsun ortamı?Samimi değiller işte kabak gibi meydanda.Kameralar karşısında mesaj vermek kolay."Hepimiz engelli adayıyız!" diye...Bence maskaralıktan başka bir şey yapmadılar,o yüzden gülün geçin canlar...Maskaraya gülünür çünkü...
    Farkettiniz mi bilmem ama ben kendi kendime bu türkünün bende bıraktığı siniri bi güzel attım.Onlar bize türkü nezdin de sataştı ,ben de onlara insan olma dışında bütün misyonları yükledim.Oh beeeeeeeeee... :mrgreen:

Mehmet Akif'in baytar olduğunu bilen bir züppe,herkesin içinde onun rencide olmasını sağlamak için "siz hayvan doktoruydunuz değil mi ?" diye soruyor.Üstaddan gelen cevap;"evet,bir rahatsızlığınız mı vardı?"

Kaba saba insanların çoğunlukta olduğu toplum için bu kadar hassas olmayın canlar.Üstad gibi üstlerine gidin...

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Baben
    Başlıkla ilgisi yok ama ops: cuk oturuyor diye düşündüm.. :twisted:
    Karikatör hoş ve komik. Benim açımdan düşündürücü de oldu.
    Ama yinede
    Benim tepkimin yersiz ve gereksiz olduğunu düşünürken sadece kendi pencerenden baktığını düşünüyorum. Birkere sen topal değilsin. Beni tam olarak anlaman mümkün olmayabilir.
    Ama yinede senin gibi anlayışlı birinin birazcık olsun benide anlamasını beklerdim doğrusu.
    İnsanlar engellilere nasıl hitap edeceklerini, onlara özürleriyle hitap yada tasfir edip etmeyecekleri konusunda dahi kararsız ve bilgisizler.
    Hal böyleyken böyle bir şarkının ekranlarda milyonların önünde söylenip, hatta taklit edilip oynanması, hele de bu rezaletin toplumca kabul görmüş, toplum tarafından örnek alınan insanlar tarafından yapılması engellilere nasıl davranacağını bilemeyen, kestiremeyen toplumdaki insanları, "haaa demekki topal birine topal diye hitap etmek olağan birşeymiş" düşüncesine götürmezmi?
    Şimdi bazıları beni kendini aşamamış biri olarak nitelendirebilir. Ama şuna emin olunuzki ben bir çok (ayağı aksayan) insanın söyleyipte belkide dile getirmeye bile çekindiği şeyleri burada söyleyerek bu durumun çok rahatsız edici bir durum olduğunu anlatmak istiyorum.
    Kubat gibi düşünceden mahrum insanlar bilmelidir ki ben bana topal denmesine, espirisine de olsa, türkü de olsa, 1000 yıllık adette olsa yürüyüşümün taklit edilircesine oynanmasına karşıyım ve bundan son derece rahatsız oluyorum.

Ayrca Pegasus diyorki takmayın kafanıza, oynayabiliyorsanız çıkıp sizde oynayın..
    Yok kardeşim o kadar basit değil bu durum. Senin bu sözünüzü okuyan duyan bir kişi seninde bir engelli olduğunu bildiği için engellilerin kendisine topal diye hitap edilmesinden rahatsız olmayacağı sonucunu çıkarabilir. Ama oysa senin bütün engellilerin duygu ve düşüncelerine tercüman olma hakkının olmadığını düşünemez.
    Onun için hiç kimse böylesine patavatsız bir şarkı çalınırken zor durumda kalan insaların hal ve durumlarını bilmeden, tahmin etmeden çıkıp kendince fikir yürütmesin.
    Buna hakkınız bulunmuyor.
    Beni ben bilirim. Bazende benden olan bilir.
    Birde sadece kendi gözüyle değil, başkasının gözüylede olaylara bakmasını bilenler bilir. Allah onlardan razı olsun.

Üye
    Yurdagül Avatarı

Son Giriş
    18.10-2009
    Saat
    01:49
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir arkadaş topluluğunda, bu şarkıyı bir arkadaşım açtı yakın bir geçmişte.
    Kendimi nasıl hissettim :roll:
    Kendimi çokta kötü hissetmedim.. bir o kadarda iyi hissetmedim kendimi.
    Ama bişey dikkatimi çekti kendim adıma..
    önceden sohbet olduğunda herhangi bi konuda, sohbette sakat kelimesini bile kullanırken iç alemimdeki alınganlığa, kötü ruh haline de bürünmedim.. kendi adıma olumlu bir tespitti belkide benim için..
    sakat kelimesi kullanılırken artık umurumda değil yani..

Yani kimseninde bu şarkı için
    amanda aman ne güzel oyun havası deyip.. kalkıpta oynalım diyeceğini sanmıyorum.. oynayan olursada :shock: :shock: :shock:

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Fuzulim

Ama yinede
    Benim tepkimin yersiz ve gereksiz olduğunu düşünürken sadece kendi pencerenden baktığını düşünüyorum. Birkere sen topal değilsin. Beni tam olarak anlaman mümkün olmayabilir.
    Ama yinede senin gibi anlayışlı birinin birazcık olsun benide anlamasını beklerdim doğrusu.
    Şimdiye kadar burada ve başka ortamlarda; "benim engelim seninkini döver", "damdan düşenin halini ancak damdan düşen anlar" gibi saçma muhabbetlere girmiş değilim.. Bundan sonra da girmem.. Sana ve başkasına da girmemesini tavsiye ederim. Çünkü özellikle sanal ortamda 'empati' yapmak her babayiğitin harcı değildir, 'yapıyorum' diyene de inanma!!..

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Fuzulim
    ...
    Kubat gibi düşünceden mahrum insanlar bilmelidir ki ben bana topal denmesine, espirisine de olsa, türkü de olsa, 1000 yıllık adette olsa yürüyüşümün taklit edilircesine oynanmasına karşıyım ve bundan son derece rahatsız oluyorum.
    E.. ben de senin, her fırsatta cumhuriyet değerlerine laf sokmana, olaylara yapıcı yaklaşmak yerine; tanımadığın, görmediğin insanlarla polemiğe girmenden rahatsız oluyorum.. Bi şey diyor muyum? :P

Beyaz'ın programlarını seyretmem, Kubat'ı da severim ama öyle favorim falan değildir. Öylesine dinlerim.. Lâkin, bu insanların hiçbirisi (sanatçı da olsalar, şovmen de olsalar) mükemmel insanlar değildir. (Aslında 'mükemmel insan' diye bir şey yoktur! O ayrı mesele..) Onları sorgulamadan, yargılamadan ve infaz etmeden önce; sen ne yaptın, ya da biz ne yaptık? diye sorsam, ne cevap verirsin? Her halde bizim, kendimizi tanıtmamız, toplumda engelli bilincinin oluşması için, klavye delikanlılığı yapmaktan daha başka şeyler de yapmamız gerek di mi? :roll: Bu soruları cevaplarken "günlük kişi başına düşen ortalama kitap okuma süresinin 12 saniye olduğunu" da unutma e mi?.. Beyaz ve Kubat da bu ortalamaya dâhildir, ben de, sen de dâhiliz. (Rakamlara takılmayı sevmem.. Bu istatistiğin doğru olup olmadığını da bilmiyorum.. Ama hoşuma gitti.. O nedenle zaman zaman kullanıyorum. )

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Pekala madem bu kadar tepki çekmiş bu türkü, neden tepki gösteriyorsunuz diyerek ısrarla gösterilen tepkiye burun kıvıracak değilim. Geri adım atıyorum. Eğer arkadaşlarımız bu denli üzülüyorsa ben iplemiyorum diye onların da iplememesi gerektiğini savunacak değilim.

Bakın gerekirse geri vites de yapıyoruz...

Üye
    Yera Avatarı

Gerçek Adı
    Rabia
    Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    12:10
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mehmet Akif'in cevabını çok beğendim :mrgreen:

mezopotamyalı kederi'ne katılıyorum çok fazla hassasiyet, zaten çok zor olan hayatımızı daha da zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz.Ancak bu tip davranışları sürekli görmezden gelmek de doğru olmaz.Gerektiğinde tavırımızı koymalıyız. :wink:

Üye
    gülsen Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:56
    Yaşadığı Yer
    xxxxx
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Tamam mı hain topallar sizi...

cok komik bir espriydi ya :evil: :evil:

damdan düsenin halinden damdan düsen anlarmis bu sözcükten alinan arkadaslara katiliyorum ben kelimeden ömrüm boyunca nefret ettim ve hic kullanmam hatta ailemden hic duymadim ben bu türküyü toplumda dügünlerde söyledikleri zaman tüylerim diken diken olur gözlerimle nereye bakacagimi bilemem .Bazen düsündüm acaba benden bahsederken engelimlemi bahsederler diye düsünürdüm ama terzi gülsen diye konusuyorlarmis tabi bende memnun oldum .

Üye
    Yurdagül Avatarı

Son Giriş
    18.10-2009
    Saat
    01:49
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    mezopotamyalı kederi
    Harikasınız

Sayfa 2 / 7 İlkİlk 123456 ... SonSon