Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ikinci bahar Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Yazılanların hepsini check ediyoruz.
    yazıyı okurken düşündüm,sağlıklı hayatımda bunların bir çoğunu bende
    yaptım.ve çoğunuzda farkında olmadan yapmışsınızdır.
    özürlü olmadan ailemize engelli biri katılmadan vs.. yapmışızdır.
    ve haklılarda mahalleli bir çok yerde ,
    kendimin ve ailemin yaşadığı geçiş dönemini düşündükçe
    yaşam bir sakat pencereden
    bakılacak kadar coşkusuz geçmemeli.
    yaşamın zorluklarını bilir insanlar ve ölsün der sakat çocuğa..
    kim büyük acılara gebe bir yaşamı ister..
    kısaca;
    güçsüzüz bunu kimse değiştiremez,bozuk ve arızalıyız görsel olarak..
    tabiat kanunu ve Tanrı yarattığı tabiatın
    mükemmel tekdüzeliğinden memnun..

Üye
    Başak81 Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

"Mahalle Baskısı"
    Hem de ne baskı! İster doğuştan ister sonradan engelli olsun herkes aynı dertten muzdarip olmuş en az bir kez yani yazılanlardan anladığım kadarıyla.Ama suçun hepsi bizde olmasa da gereken yerde gereken cevabı vermediğimiz ya da veremediğimiz için biz de suçluyuz Nazım Hikmetin şiirinde dediği gibi...
    Benim de aklıma geliverdi işte bir lise anım.Lise 2 deydim, ameliyetlı olduğum için o zaman koltuk değnekleri kullanıyordum.Ders Miili Güvenlik. Hocamız derse yeni teşrif ediyor yani beni daha önce hiç görmemiş sanırım. Tabi kocaaaman teğmen mi üstteğmen mi yüzbaşı mıydı adam( rütbesini hatırlayamadım ) nerden görsün beni de tanısın(!) Her neyse ben her derste tahtaya ve kürsüye yakın olsun diye en önde otururdum genelde(aslında kalorifere yakın olsun diye önlerdeydim ama çaktırmayın siz :lol: ) yine öyle üşüdüğüm bi günde değneklerim ve ben ısınırken uslu uslu, sınıf başakanının:" dikaaat... " komutuyla rütbeli hocamız girdi derse. Oturur oturmaz benim değnekler ısındıkça mayışmışlar ve birazcık kürsüye değmişler olsa gerek ki. Hoca görür görmez o kendinden emin ve küçümseyici bir ses tonuyla : "Sakattt kim sınıfta?" dedi arkalara bakınarak halbuki önüne baksa görecek burnunun dibindeyim ama akıl edememişti sanırım sakat birinin değneklerinin yanında olacağını. Arkadaşlarım benden evel sinir oldu ve direkt bana baktılar üzüldüm mü acaba ve ne cevap vercem diye, benden tık çıkmayınca hoca tekrarladı sorusunu. Ben de hocadan daha ciddi ve gür bir ses tonuyla "sakattt benim hocam ne oldu daaa? Arkalara baktığınız için göremediniz değneklerimin yanındayım doğal olarak" dedim. Ama hocanın suratı görmeliydiniz "He geçmiş olsun kaza mı falan filan muhabbetlerine girdi yutkunduktan sonra" sonraaa ben o hocayı da sevemedim, dersini de o da beni sevemedi ve zar zor da olsa geçtim Milli Güvenlikten.

Üye
    prutania Avatarı

Son Giriş
    24.04-2008
    Saat
    19:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir doktora gidilir; mide şikayeti için birdahiliye uzmanına... uzman(!) hasta şikayetlerini anlatıyorken ne çok konuşuyorsun der; ağlamak isteyip de ağlayamadığın oldu mu der, arkadaşlarının yapıp senin yapamadığın şeyleri düşünüp geceleri; muayene sırasında yüzüme bakma der; hasta rahatsızlığının biyolojik olduğunu iddia eder ve doktoruna psikiyatr olmadığını hatırlatır ama doktor benden iyi mi bileceksin der, tecrübeme güven, sakinleştirici verir. Hastanın doktorunu dövmeyip başka bir hastaneye gittiğinde yapılan endoskopi işlemi sonrası konan tanı;
    -Bulber Ülser
    -Pangastrit
    -Hiatal herni
    Antibiyotik tedavisi sonrasında ameliyat olacak.
    Ayrımcılık heryerde...
    Tıp fakültesini bitirmiş bir doktorun tecrübesine dayanan tezine göre kendime acımamın dışında hayatı sevip varlığımı değerli görme ihtimali yok hastanın.

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle oturan boğa'ya böylesine trajikomik bir yazıyı kaleme aldığı için teşekkür ediyorum..

s.zweig'in "acımak" isimli romanını okuduysanız sakat bir kızın aşkını anlattığını anımsayacaksınız.. orada şöyle (ya da buna benzer) bir cümle vardı.. hiç dimağımdan çıkmaz..

"sağlam kişilerin sevgisi sanki onlara verilmiş bir lütuftur, istediğine sunar bu sevgiden..."

tabiki genelleme yapmak istemiyorum.. ama toplumun sakatlara bakış açısını az çok biliyoruz..

ve yaşadığım bir anıyı ben de aktarmak istiyorum;

hani şu belediyenin vermiş olduğu beyaz kartla ücretsiz yolculuk yapıyoruzya.. sıkça başıma gelmiştir; durakta yalnızım, şehir içi otobüsü (ki bu genelde özel halk otobüsleri için geçerli) durdururum.. kartımı gösterip ilerlerim.. şoför yardımcısı şoföre doğru şöyle der (işitme engelliyim dudak okuyorum): "abi sakatmış keşke durmasaydın"

bir ikincisi ise şöyle, işe geç kalmışım 3 durak sonrası da olsa acil olarak otobüse binmem gerek.. atlıyorum otobüse (yine ö.h.o.).. yine kartımı gösterip ilerliyorum.. iki durak sonra otobüsten inmek için butona basıyorum.. aynadan şoförle gözgöze geliyoruz; bana dudak hareketleri ile küfür ediyor........ onunla seviyesizleşecek zamanım yok iniyorum durakta...

güler misin, ağlar mısın?

Üye
    engelli_biri Avatarı

Gerçek Adı
    Ramazan
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    11

Oturanboğa abi yazını okudum ve çok duygulandım ağlamamk için kendimi zor tutuyorum abi bu yazılanların bazılarını yaşadım kimi aklıma ağlarım ne yapayım elimden daha fazlası gelmiyor beni kimse anlamıyor abi

Üye
    pontiacman Avatarı

Gerçek Adı
    ilker
    Son Giriş
    16.07-2017
    Saat
    06:33
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu gece Beykoz kanlıca sırtlarında arkadasımla beraber arabamda oturuyorduk arkadasım engellı degıl yanımıza gelen polıs arkadaslar gayet ıyı yanlarında kavacık polıs merkezınne yenı gelen baş komıser ılk ollarak senın ehlıyetın varmı dedı sol bacagımdan engellıyım protez kullanıyorum sanamı kaldı bunu sormak be hayvan dememek ıcın kendımı zor tuttum var al bak ruhsat surucu belgesı muayne sıgorta tamam benden 50 metre uzakta park etmış araclarda ıckı ıcılıyor sevgılısınle sevısenler var onlara bu sorulmuyorda ben engellıyım dıyemı bunun hesabınıda soracagım

Üye
    çelik Avatarı

Son Giriş
    21.12-2013
    Saat
    17:41
    Yaşadığı Yer
    bozüyük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eğitim olmadıkçe mahalle baskısı bitmez..

Üye
    Capricorn Avatarı

Gerçek Adı
    Akın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:26
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    14
    Blog Mesajları
    65

Tabi burda ki en büyük etken "dedikodu" dur. Ağızdan ağıza dolaşan olmadık laflar en büyük baskı yöntemidir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    947
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bu yazıyı yazalı 5 sene geçmiş, bugün geldiğimiz noktada değişen hiç bir şey yok: http://www.engelliler.biz/forum/ayri...stenmiyor.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    dilnişin Avatarı

Gerçek Adı
    dilnişin
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    37

bunlar hep cehalettenmi gelen sözler acab ??
    burada bile bu sitede kaza geçirip sonradan engelli olan birine sen zaten allahından bulmuşsun sakat olmuşun denliyorsa ha o az engelli de olsa bu sözü diyorsa kalkıp başka zihniyetlerden ne beklersin

Üye
    sağlam türk Avatarı

Gerçek Adı
    recep sağlam
    Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    09:03
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

mahalle baskısı olayı baştan aşağı yanlış zaten öyle ki ben kendimden bir örnek vereyim
    sene 2005 anadolu lisesini kazandım bizim mahalleli ''aman canım şansa kazandı''dedi sonra bir kuran kursundaki bilgi yarışmasında 150 kişinin içinden birinci oldum bilgisayar aldım ''bedavadan bilgisayar aldı''dediler ha bu arada ben görme engelliyim kısacası hep dışlandım ona rağmen bir takım başarılar elde ettim ama hep bir kulp taktılar en son memur oldum onada bir şey buldular dedim yuh artık yani neyse bu tip olaylar cehaletten ileri geliyor

Üye
    mami23082 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammed
    Son Giriş
    17.12-2016
    Saat
    02:49
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    3

türkiyenin zencileri engelliler

Üye
    Ahmet Akkuş Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet Akkuş
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    23:13
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar.
    Ben de yaşadıklarımdan bişeyler yazmak istiyorum.
    Ben kas hastasıyım.İlkokul da okuyorken.birgün bizi okulun dışına çıkardılar.Kilomuzu vb.ölçeceklermiş.
    daha sonra anlıyoruz.numara sırasına göre dizildik , kilomuz u ölçüyorlar eski tüccar kantarı ile tartıyorlar bizi.
    sıra bana geldi kantarın zincirine tutundum ve kendimi yukarı doğru çektim.Ancak öğretmenimiz tartmayı
    bitirmeden kollarım yoruldu ve kendimi yere bıraktım.Tabi ölçum daha bitmediği için tekrar tartılmam
    için yine kantarın zincirine tutundum ama yine tartılma bitmeden kendimi yere bıraktım.
    Bunun üzerine öğretmenimiz bu duruma bi anlam veremedi ve kantarın zinciri ile bacağımı yukarı bağladı ve
    bu şekilde tartma işlemi sonuçlanmış oldu.
    Ve bütün okul arkadaşlarımın önünde benim moral sıfır sıfır sıfır.
    Gel de artık aklına ders girsin.

İkinci bir konu da kısaca yazayım babam kendi isteğiyle vefat etti.
    Birgün annem bu konuyu sızlanarak tekrar anlatırken mahallelinin kendi isteği ile öbür tarafa gitme
    olayının benden beklendiğini yüzüme söyledi.valla bu bir mahalle baskısıysa kendim için söylüyorum.
    Can tatlı Patlıcan değil.

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kıdemli bir sakat olarak bu olaylar kamu ve halk cephesindeelli yı öncede vardı elli yıllar sonrada olacağından eminim.Biz asla gelişme gösteremeyen hiçbir konuda ders almayanbir milletiz. Buna birde sakatların inanılmaz birbirinden kopuk yaşamaları Bir araya gelip dik bir duruş sergileyemeyen sakatların ufak tefek çıkarlar uğrunaMücadeleye katılmamalarının da payı büyüktür.Bireysel mücadelemden hiç ödün vermedim vermeyeceğimde.Lafın kısası tek yürek olamadığımız sürece bun manzarada değişmeyecektir.

Üye
    Behzat Ç. Avatarı

Son Giriş
    08.01-2013
    Saat
    07:26
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben 19 yaşında bir gencim. Bu siteye rastgele rastladım ve okuduğum bazı şeyler canımı sıktı. Hayvanlar bile yaralı hayvanı korurken insanların bunu yapması gerçekten utanç verici birşey. Kimse istemez fiziksel ve zihinsel engellere sahip olmayı ama gelin görün ki bunu anlayabilecek kapasite bazı insanlarda yok. Bu tür iğrençlikler yapan insanların hakkında konuşma gereği hissettim. Hepinize geçmiş olsun. Hepsinin adına özür diliyorum sizden.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon