Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 28 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    körbıçak Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    27.05-2016
    Saat
    15:20
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar ben bu konu üzerinde biraz tartışmak kafa yormak istiyorum.Gerçekten böyle bir hareket var mı?Engelliler artık daha iyi örgütlenip sosyal hayatta daha fazla yer alabiliyor mu ?Engelli hareketi kelimesinden ne anlıyorsunuz böyle bir hareket var mı yoksa içi boş bazı siyasilerin engellilerin gönlünü almak için kullandığı bir cümle mi bu

Üye
    zeycanımbenim Avatarı

Son Giriş
    20.08-2013
    Saat
    17:50
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben bugün yaşadıklarımdan anladım ki;boş siyaset laflarıymış...yardım ederiz destek oluruz diyenlere ''hadi yardım edin,destek olun prosedür dahilinde ilgilenin '' dedim şok oldular....gerçekten saygılarımı sunuyorum...güvendirmeseler bari bir sürü arkadaşıma hayaller kurdurdular....

Üye
    körbıçak Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    27.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nedir bu konuda bizim ufkumuzu genişleticek kimse yok mu .Mesela önceden şu haklarımız yoktu da verdiğimiz mücadele sonrası şu şu şu hakları elde ettik yada ne bileyim hayır böyle bir hareket yoktur sallıyorum mesela çünkü ülkemizde birsürü osuruktan sendika varken bir tane engelli emekçiler sendikası yoktur falan diye konuyu açabilecek ağbiler ve ablalar aranmaktadır

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Murat.. "Olsa dükkan senin, ama yok işte"

"Doğru pratik, doğru teoriden çıkar" diye klişe bir slogan var.. Biz burada henüz teorileri bile konuşamadık, yeterince.. Pratiğe çok var daha..

Bir de ufak bir düzeltme yapayım..
    Sendikalar, işkolları düzeyinde yapılanan örgütlenmelerdir. "Engelli işkolu" diye bir şey yok ki, sendikası olsun.. "Dernek" dersen tamam.. Derneklerde toplumun her kesiminden üye bulunabilir.. Aynı işkolundan ve/veya işyerinden olmak şartı yoktur..

Üye
    öğretmennn Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    14:12
    Yaşadığı Yer
    i
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Benim düşünceme göre engelli hareketi yok. çok büyük bir nufüs çogunluğmuz var ama bir türlü harekete geçiremiyoruz. şuanda engelli nufusun büyük çogunlugu işsiz ve yoksuklukla mucadele ediyor. Dernekleri de hiç tasviye etmiyorum. çok pasif durumdalar. Bence tüm engelliler mecliste harket getirecek kanunlar çerçevesinde daha fazla haklar ve bir engelli bakanlıgı bile istemeliler. üniversite mezunları bile boş gezen arkadaşlarımız var. Ah ah şu uyuyan nufusumuz bir harekete geçirsek neler kazanırız neler.. Ama organize yok,çalışma yok var olanlarda yetersiz kalıyor.

Üye
    körbıçak Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    27.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Niye abi metal işçileri sendikası diye bişey var maaşallah girmedikleri iş kolu yok .Dernek değil işte benim bahsettiğim abi .Şimdi 10 tane çalışan engelliden 7 tanesi sırf engelli kadrosunda oldukları için yükselemediklerini en düşük maaşla çalıştığını söylüyor .Dernek başkanlarının iş kanunlarını özlük haklarını bildiğini çok fazla düşünmüyorum belki de vardır ben görmedim bilemem. Şimdi şöyle düşünelim sağlık sektöründe resmi olarak düşünüyorum bir sağlık sen var bir kamu sen isteyen istediği sendikaya katılabiliyor şimdi bu 2 sendikanınarasında neden engelli sen olamıyor ?????????????

Üye
    MELEKDERYA Avatarı

Gerçek Adı
    Melek Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bence engelli hareketi diye bir oluşum var ancak,birlik ve beraberlik yok,oldukça bireysel şekilde, dağınık halde engelli kardeşlerimiz kendi haklarını savunmak ve kendilerini ifade edebilmek için birtakım etkinlikler yapabiliyor,bunun yanı sıra siyasetçiler veya medyacılar da ve hatta dernekler bile diyebilirim ki engelli hareketi adı altında engelli insanların sırtından kar sağlamaya çalışıyor,ancak dediğim gibi birliktelik ve beraberlik yok....... Son günlerde facede de bu konu hakkında çok paylaşımlar olabilmekte ama Babür abinin de dediği gibi henüz teoriden öte geçemiyoruz........

Üye
    öğretmennn Avatarı

Son Giriş
    20.10-2017
    Saat
    14:12
    Yaşadığı Yer
    i
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Evet melek derya arkadaşlarımızın düşüncelerine katılıyorum. şu etkinlikler de bile hareketlilik,haklarımız ve neler yapabilecegimiz bile konuşulmuyor. Eglence,yemek,içmekten öte gitmiyor. çok güzel dostluklarımız var. Bana göre çok iyi bir lidere ihtiyacımız var

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Engelli hareketi, engellenen insanların olduğu her yerde var.. Bunların doğru yada yanlış olanları var sadece.. Şimdilik çoğu yanlış diyelim.. Ancak bu sitede bizlerin yaptığı bu hareketin bilincini, ruhunu oluşturmak.. Ben şahsen bu işin hep pratiğinde hem de teorisindeyim.. Şu kadarını çok iyi biliyorum.. Bu gibi sitelerde oluşan doğru bilinç işin pratiği ile uğraşan dernekleri çok etkilemektedir..

Ülkemizde engelli dernekleri zaten ölü doğmuştur.. Çünkü devletin üzerine baskı kurup HAK elde etmek yerine, devletin görevine soyunma şaklabanlığı yapmışlardır.. Yeni Camide dilenip Vatan Caddesinde dağıtmayı(!) en büyük görev saymışlardır.. Bu yeni gelişen bilince ya ayak uyduracaklardır yada yok olup gidecekler yerine doğru örgütlenme anlayışı gelecektir..

NOT: Kendimi tekrarlamamak için başka bir yere yazdığım yazıyı buraya kopyaladım.. Zaten bu başlıkta sanırım o tartışmadan kaynaklandı..

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Murat, sen de diyorsun ya "Niye abi metal işçileri sendikası diye bişey var maaşallah girmedikleri iş kolu yok...."
    Sendikalar, iş kolu düzeyinde örgütlenmedir.. "Engelli iş kolu" diye bir şey duydun mu sen?
    Metal İşçileri Sendikası, metal iş kolunda yetkilidir.. O iş kolundan işçiler için vardır.. Ve onlar adına toplu sözleşme yapabilir ancak.. Metal işçilerinin bulunduğu iş yerlerine girebilir. Örneğin gıda ve/veya tekstil iş kollarına giremez. Sen iş yeriyle iş kolunu karıştırıyor olmalısın..

Sendikaların varlığını belirleyen en önemli etmen; toplu sözleşme yapabilme yetkisidir. Bir iş yerinde/iş kolunda %3 engelli kadrosuyla kaç engelli çalışan olabilir ki, onlar adına toplu sözleşme yapabilsin?

Dernek konusuna yıllar önce şuradaki yazımda değinmiştim:
    Elbette sözünü ettiğimiz örgütler; Sevgili Bülent’in bir yazısında yerden yere vurduğu "Lay Lay Lom Derneği", “Kermes, Konser ve Plaket Derneği", "tekerlekli sandalye Dağıtma Derneği" değildir! Onlar, bir piknik organizasyonunu bile yüzlerine, gözlerine bulaştırıyorlar.. O nedenle, gerçekten engelliler yararına çalışan, gerektiğinde en sert fırtınalarda bile sağlam duruşunu bozmayan örgütleri birbirinden ayırmak gereklidir.
    Dernekten anladığımız; günümüzde varolan dernekler değildir. Karıştırmayalım. Aman diyim

Üye
    corcoris Avatarı

Gerçek Adı
    FİLİZ
    Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    08:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    4

Engelli hareketi var fakat yetersiz birlik değil ve bir güç oluşturmuyor.
    Güç olursa bir baskı unsuru olup karar almalarda etkin bir rol oynar.Dünya sakatlar gününde taksim yürüyüşüne katıldım cılız bir ses bir gücü bir hareketi temsil etmenin yanından bilegeçmiyor..
    Önce inanmak lazım birlikten dirlik doğacağına hakkın verilmez ve alınır olduğuna..Gerçekten inançlımıyız..

Üye
    körbıçak Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    27.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Metal İşçileri Sendikası, metal iş kolunda yetkilidir.. O iş kolundan işçiler için vardır.. Ve onlar adına toplu sözleşme yapabilir ancak.. Metal işçilerinin bulunduğu iş yerlerine girebilir. Örneğin gıda ve/veya tekstil iş kollarına giremez. Sen iş yeriyle iş kolunu karıştırıyor olmalısın..''

Çok haklısın abi olması gereken budur ama pratikte alakasız alakasız bir çok işkolunda aktif olduklarını görürsün neyse geçelim metal işi
    Kamu sen'e bakalım sağlıkçısı da öğretmeni de polisi de bu sendikanın portföyünde m evet geçiyorum
    Kamu sektöründe 657 ye tabi devlet memurunu ayrı alıyor ve örgütlüyor,işçisini ayrı alıyor ve örgütlüyor engellisini ayrı alıyor niye örgütleyemiyoru anlıyamadım

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kamu sen konfederasyondur. Sendika değil yani..Sendikaların birleşmiş şekli..

Memur kamu iş kolunda çalışır, sağlıkçı sağlık hizmetleri iş kolunda, öğretmen eğitim iş kolunda.. Bu mesleklerin her birinde engelli bireyler de olabilir. Ama bir "engelli işkolu" yoktur. O nedenle bir engelli sendikası olamaz!

Üye
    körbıçak Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    27.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Abi daha iyi anlıyabilmem için son kez soruyorum engelli kadrosu varken engelli iş kolu yok nasıl bir şeydir biraz daha açıklayabilir misin rica etsem

Üye
    UTOPYA Avatarı

Gerçek Adı
    Zeki
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    21:28
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Murat, engelli iş kolu yok evet... Açıklama kısmına gelirsek dünya üzerinde ve haliyle ülkemizde engellilerin özel olarak faaliyet gösterdiği bir iş yok... Haliyle engellilere özel iş koluda yok... Engelliler de sağlam insanların çalıştığı işleri yapıyorlar... Bir sendika yada konfederasyona hepsi üye oluyor...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon