Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon
Toplam 82 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    BİLAL KAYBETTİ, ENGELLİLER KAZANDI MI?

Bilal kaybetti.. Hani şu ‘’ Yetenek Sizsiniz Türkiye’’ adlı yarışmadaki görme engelli arkadaşımız.. Açıkça söyleyeyim baştan, onun yetenekleri bana hiç hitap etmedi, yarışmadaki favorim de o değildi.. Opera söyleyen iki isimdi.. Naterdamın kamburunu oynadılar/söylediler

Bilal engellilere yardım edilmesi gerektiğini filan söyledi.. Engelli olmasını kullanmaya çalıştı.. Edebiyat Fakültesinde okumasına rağmen fazla eğildi büküldü.. Bunlar benlik değil.. Karşı çıkarım bunlara..

Ancak kim neleri kullanmadaki o yarışmada? Şöyle söyleyeyim kim elinde nesi varsa onu kullandı.. Yerel destek oyu istendi.. Milli duygular kullanıldı.. Askerden bile oy istendi.. Bunu yapanların hepsi sağlamdı..

Ancak şöyle bir duygu geldi herkesin kafasına.. Hatta jüridekilerin imalı sözleri bile açıkça belli etti korkularını.. Bilal kazanırsa bu sonuç yenilir yutulur mu? Duygu sömürüsü ile yetenek arasında gidip gelindi açıkça tüm kafalarda..

Şimdi açıkça şunu söylüyorum; Sakatlar hiçbir yarışmada kendi kafalarında ve halkın kafasında ayrıma uğramadan yarışamayacak mı? Yani sakat bir insanın yetenekleri olamaz mı? Hatta bu herkesle boy ölçüşülen bir yetenek olamaz mı?

Bir parantez açayım burada; Yetenek yarışmak zorunda değildir, bunlar ticari şeylerdir, yetenekleri bulma adına kendilerini kullandırıyorlar mantığı ile gelmeyin lütfen.. Hele engelliler bu yarışmalarda kullanılıyor hiç demeyin .. Onları ayrıca tartışırız.. Ben şu an NORMAL olanı tartışıyorum.. Yani normal sayılanı.. Parantezi kapadım..

Bilal bu kadar oyu sadece ve sadece sakat olduğu için mi aldı sizce? Bence etken olabilir.. Ancak halk olan bir tek o vardı orada.. Halka yakın olanların başındaydı beğeni ve zevk olarak diyorum..
    Şunu da ekleyeyim, yetenek adı üstü doğuştan gelen bir şeydir.. Orada mükemmel olanların, hatta görünenlerin çoğu çalışma ile kazanılan şeyler.. Tatlıses kör olsa, Tatlıses olabilir miydi onu sorguluyorum ben? Olsaydı halkın acıma duyguları ile mi oldu diye küçümser miydik?
    Banal, sığ olmakla suçlasak da yine izin verir miydik Tatlıses olmasına?

Üye
    Nevra Avatarı

Gerçek Adı
    Nevra
    Son Giriş
    22.11-2017
    Saat
    02:04
    Yaşadığı Yer
    EGE Bölgesinde bir İl
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

yetenek ddiğin doğuştan vardır ve çalışma sonucu şekil alır bence bilalin üzerinde birazcık emek harcanırsa daha güzel işler başarır diye düşünüyorum kendi adıma...

Üye
    levent retinis pigmentoza Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    01:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bilal bence aldığı mesajların%80 ni ni mazlumu oynadığı için aldı..kabul edilmeliki buraya kadar sadece acıma duygusuyla verilen oylar sayesinde geldi.1. olsaydı haksızlık olurdu.

Hasan abi nin değindiği konuya gelince.benim kendi gözlemim olarak söylüyorum şimdiye kadaryeteneği olan bir engelli görmedim.mutlaka vardır ama medyada rastlamadım.bu yüzden sırf yeteneği nedeniyle öne çıkan ve engelinin buna etken olup olmadığı irdelenmeyecek birini tanımadığım için ne desek boş.

Üye
    amasra_peace Avatarı

Son Giriş
    22.08-2012
    Saat
    01:12
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bizim halkımız duygusal ve sırf bu yüzden bu yarışmada belki gerçekten hakeden kazanamayacaktı.ne olursan ol eğer varsa yeteneğin onu sergiler ve karşılğını almayı beklersin ama bilal göregen adlı yarışmacı seyirciye çok güzel msj gönderdi ve çok güzel cvbını aldı ki allahtan 2.likle.o bir engelli olarak bunu ön planda tutmadan kendini ifade etseydi bugün bu eleştiriler olmayacaktı.burda bir sürü engelli arkadaşmız varki bende onlardan biriyim.sırf bu yüzden bilalin kazanmasını istemek çok saçma olur.çünkü orda gerçekten bunu hakeden kimse bu onun hakkıdır bizde ondan biriyiz diye ben onun kazanmasını istemem.sonuç olarakta iyiki öyle oldu...

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    Buralardan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bilal sakatlığını kullanarak duygu sömürüsümü yaptı ? sakatlığı yüzünden mi bu kadar oy aldı diye tartışmasını biz sakatlar yaparsak, sağlamlar ne yapmaz ? ne düşünmez ?

Bilal'in gözleri görmüyor olsaydı oraya alınmazdı bile !

Üye
    Gecelerin_Prensi Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    20.01-2017
    Saat
    14:58
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yarışmayı başından beri seyrettim ancak arkadaşlarımın çoğununda dediği gibi sevgili kardeşimiz Bilal doğrusu hiç birimizinde tasvip etmediği gibi Engelini kullandı sonuç ortada bir yere kadar gelebilirsin ama bir yerde gerçekten o konuda yeteneğin yoksa olmazki ne olmaz onun için her zaman şunu savunurum bence bizler engelimizin arkasına sığınarak değil farklı yeteneklerimizi kendimiz ortaya koymalıyız kendimden örnek vereyim ilk işe başladığımda ilk okul mezunu hizmetli olarak başladım ancak göreve başladıktan sonra gördümki ben bedensel olarak devlete bişey veremeyeceğim o zamanda aldığım maaş bana haram olacaktı inanışıma göre ilk fırsatta önce ortaokulu dışarıdan verdim, sonra hiç ara vermeden Bilgisayara kullanım ve işletmenliği kurslarına katıldım 1 yıl süreyle daha sonra ise Liseyi dışardan bitirdim ve görevde yükselme sınavlarına girerek Memur kadrosuna geçtim aslında bende diyebilirdim ben engelliyim devlet beni bir şekilde istihdam etmek zorunda deyip oturduğum yerden maaşımı alabilirdim ama öyle yapmadım hem kendimi geliştirdim hem belirli bir aşama kaydettim ben her zaman şuna inanırım biz engelliler bir çok sağlamdan daha sağlamız aslında ama canımız isterse birde canımız istemezse hep engelimizin arkasına sığınırız insanların bizlere acıması hoşumuza gider bazıları bu tip onursuzca yaşamı kabullenebiliyor hayret ediyorum..

Son söz olarak evet Bilal kaybetti ama kaybederken bizlerede kaybettirdi..

Üye
    fikretkaradeniz Avatarı

Son Giriş
    06.06-2017
    Saat
    22:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Yıl 2005 özel bir bankada çalışıyorum.Engelli değilim o zaman.Kas hastalığı olan bayan bir çalışma arkadaşımız vardı.Bu bayan ile aynı birimde çalışıyordum.Kendisi bizlerle ara ara tartışmaya başladı.Çalışma arkadaşlarımın onu küçümsediğini ona hor gözle baktığımızı ima etmeye başladı ki böyle birşey kesinlikle yoktu.Birgün sabah çalışırken kendisi durup dururken (bu gözler şahittir) kendini ağlayarak yere bıraktı.Birim müdürümüz geldi bizleri toplandı filan yaptı.O arkadaş engelli şöyle böyle hassas olmalıyız vs...Bizi yetkililer karşısında zan altında bıraktı.Meğerse derdi başka birime geçmekmiş.Bunu da elde etti.Demek istediğim şu ki resmen engelini kullandı ve insanları töhmet altında bıraktı.Malesef bazı engelli arkadaşlarımız bu durumu kullanıyor.
    Dün gece programı izlerken o engelli arkadaşda aynısını yaptı.Yok insanlarımız engellilere duyarlı şöyle böyle,yok ben Türk insanının tahtında yer edeceğim bir sürü saçmalık...Yahu ne yaptın ki taht kurcaksın gönüllerde müziğin dehası bilmem neymiş,
    Ağzıyla elektro bağlama çalmayla taht kuracak...
    İnsan dik durmalı tamam engellisin anladık da birinci olmak için bunu niye kullanıyorsun arkadaş.Söyle şarkını oy alırsan alırsın.
    Yarışmayı kazanan kesinlikle hak etti.Kazanan kişiler kareografi ile yeteneklidir.Yoksa herkez dans eder.Farkları bu idi.
    Neymiş sevdiğim kız abi deyince....gördün abiyi...

Üye
    berfinn Avatarı

Gerçek Adı
    hülya
    Son Giriş
    25.12-2016
    Saat
    18:12
    Yaşadığı Yer
    bartın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Beni kimse fikirlerimden dolayı yargılamasın lütfen baştan söyliyeyim bunu.Ben bilal arkadaşımızın yapmış olduğu performansın çokta yetenek gerektirecek bi olay olarak görmedim tamam sesi fena değil ama.birinci olsaydı eğer yine tepki gösterirdim parmakla gösterilecek yetenekler vardı yarışmada bilal onların yanında solda sıfır kalır.eğer gerçekten biyerlere geleceksek bu halkın acıma duygusuyla değil bileğimizin gücüyle gerçekten hak ederek olmalı.bende engelliyim ama sırf engelli bir arkadaşımız birinci olsun diye oy vermedim çünki performansı beğenmedimm.beğenseydim engelli olsun veya olmasın oy verirdim hak ettiyse engelli veya sağlam olması farketmez

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu yarışmayı seyredeken önce halimize acıdım oraya gelen gençlerin neler ile uğraştığını hep beraber gördük belki bni kınarsınız ama oradakiler türk toplumunun apısına uygun yeteneklerini göstermediler
    bilal e gelince sakatlığını kullandı diyen arkadaşlar ne söylediklerinin farkında değiler gibi adam KÖR nasıl davranacak görüyor numarasımı yapacak ta gerçekçi olsun onun kaybetmesi engellilerin kaybetmesi anlamına geliyor benim açımdan

Üye
    Gecelerin_Prensi Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    20.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

fikretkaradeniz;

şu güzel yorumun üstüne ben ne diyebilirimki yüreğine sağlık arkadaşım aynen katılıyorum sana özellikle Final bölümüne evet gördü abiyi

Üye
    Hafaydinli Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende bilale verdim çünkü onda beyaz gibi eglenceli bi kariyer gördüm ama olmamış nasip

Üye
    Gecelerin_Prensi Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    20.01-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Bünyamin kardeşim Metin Şentürk'te görme engelli ama bas bas bağırıp Engellilere sahip çıkın bilmem ne diyerek meşhu olmadı çıktı adam gibi şarkısını söyledi engeline ağmen dünyayı yaşamı Tİ ye aldı ve bence bu gün o Engeline rağmen hayata o sımsıkı tutunuşluyla duruşuyla bizlere örnek olacak insan yanılıyormuyum?

Üye
    kutup yıldızı Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

duygusallık olarak degilde biraz yetenek işine bakıldıgı zaman hakikaten bilalden üstün yetenekliler var orada.bunu görmezlikden gelemiyorum.

Üye
    CEREN Avatarı

Son Giriş
    27.02-2016
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ben bu yarışmanın adına yeteneksizsiniz Türkiye diyorum bunu da söyleyerek yorumumu yapayım ..
    Yarışmaları hiç sevmem ,hele böyle yetenek yarışmalarını hiç
    öyle insanlar var ki hayatlarını bir iki yeteneğini geliştirmeye adamış..neden ne faydası var ??
    Bir kısım topluma ne güzel yeteneği var bu adamın dedirtmek için mi bunca çaba vallaha anlamış değilim...
    O yüzden izlemiyorum..Bir ara Bilal'den bahsedildi ben de izleyeyim dedim....Aslında engellilik ,engelimizi karşıdakinin gözlerine sokmakla başlıyor..
    Sözlerle , davranışlarla ben engelliyim mesajları yollanıyor..
    Durum böyle olunca karşıdaki kişi sizi değil de engelinizi görmeye başlıyor ve siz<artık bir engelli olup çıkıveriyorsunuz..
    Bilal bu yarışmada çıkacaktı, hiç acitasyona girmeden eğitimli kültürlü tavrını ortaya koyup yarışacaktı..Acınma değil sempati kazanacaktı..
    Belki bir çok vicdan oyunu kaybedecekti ama ben inanıyorum bir ,çok programa daha saygılı bir şekilde davet edip daha kabul görecekti..
    İnsanlar oy kazanmak için ,saygınlıklarını kaybediyorlar bunun farkında değiller..
    Artık ben engelli engelsiz insanların acitasyon sözlerinden,duygu sömüren ifadelerinden bıktım şnanın..Şu an ünlü bir türkücü bile geçmişinden acıklı parçalara anlatıp duygu sömürüsü yapma halkın gözüne girme peşinde..
    Hiç unutmam Hülya Avşar yılbaşında neler yapıyorsunuz sorusuna " ben yılbaşını ibadet edip kuran okuyarak geçiririm" diye cevap vermişti..Ve buna halkımız inanıp prim yapmıştı .Bu şekilde prim yapmaya çalışanlar komik olmayın lütfen

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Gece bu yazıyı yarışma bitince alel acele yazmıştım..
    Sabah iş yerinde kalabalık bir gurubu bu olayı tartışırken buldum.. Hiç karışmadım tartışmaya gerçek duygularını anlayabilmek adına.. Çünkü halkımızın aman üzülmesinler diye bizle tartışmadığını biliyorum.. Genelde arkadan konuşurlar.. Birde onlarla eşit olmaya başladığında sana çaktırmadan haddini bildirirler.. Konuşmada öne çıkanlar şunlar;

-Bilal gerçek bir yetenek değil..
    -Fakat Bilal’in ihtiyacı olduğu için herkes onun kazanmasını istemiş..
    -Herkesin ortak olduğu duygulardan birisi ise bu yarışmada ülkemiz değerlerine çok az rağbet edildiği.. Bu duruma herkes şaşırmış.. Batı tipi dansçıların 1.olması herkesi şaşırtmış..

Fakat bir sorumun cevabını bulamadım..
    Toplum ve biz engelliler, sağlam olanlarla rekabete kafa olarak hazırmıyız?
    Yani ağzımızla kuş tutsak bile, bileğimizin hakkıyla girsek bile bu rekabete her başarı ve başarısızlıkta engellilere bakış açısını hep duyacakmıyız kalbimizin bir yerinde?
    Ayrıca orada sağlamlarda istedikleri her tür argumanı kullandı.. Kimse bu kullanılan şeylerin üstünde durmuyor nedense.. Herkesin gözünde Bilal’in engelli olması var..
    Önce SMS le destekleyip sonrada yetenek değildi zaten demek ikiyüzlülük bence..
    Bilal bir çok hatasına rağmen bana göre bir yetenektir..

Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon