Sayfa 4 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 82 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben başından beri karşıyım engelliliğin bu şekilde kullanılmasından. Bu sadece o kişiye değil, tüm engellilere zarar verebilecek birşey. Bana dilenmek gibi geliyor. Kesinlikle rahatsız oldum başından beri. Tamam yaptığı şeyler eğlenceli olabilir ama sonuçta engelsiz bir insan yapsa beğenilmeyecek şeyler için engelli olduğu için oy aldı.

Üye
    hayrettin Avatarı

Gerçek Adı
    hayrettin
    Son Giriş
    30.06-2012
    Saat
    18:25
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne yetenekmiş be gercek yetenegi secmekte nakadar yeteneksizmişiz yaaa

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Epey ilgi toplamış bu yarışma! Ne büyük bir katılım var foruma… Demek ki, büyük bir çoğunluk izlemiş yarışmayı…

Ben genellikle Pazar günleri televizyon izlemem. Ama o gün evde misafirim olduğu için izlemek zorunda kaldım.

Bir kere yeteneğin doğuştan geldiği söylemine katılmıyorum. Ayrıca bir yarışma söz konusu edilse bile o yarışmada birbirleriyle aynı olanlar ya da aynı kategorilerde olanlar yarışmaya katılmalıdır. Oysa bu programda her bir yarışmacı ayrı kategorilerde yarıştılar. Bence, her biride kendi alanlarında birinciydiler.

Kekemelik engelli kategorisine sokuluyor mu bilmem… Ama gerek Kaan’ın gerekse Bilal’in böyle bir show programına çıkıp da yarışmaları takdir edilmesi gereken bir eylemdir. Büyük bir cesaret göstererek bu toplumda biz de varız dediler. Peki, diğer yarışmacılar içinde sözkonusu değil mi bu? Hayır. Çünkü, bu toplumda engelliler hep ezilenler kategorisi içindedirler. Ezilenlerin kendilerini müzik ve dans gibi sanat dallarında geliştirip toplumun önüne çıkmaları bence çoktan bir alkışı hak etmektedir.

Bilal duygu sömürüsü yapmış mıdır? Yapmıştır. Peki, aldığı oyların çokluğunu göz önüne alırsak, halk yalnızca kör olduğundan dolayı oy vermiş midir? Bence, evet. Ne yazık ki, hala toplumumuz engellilere acıyarak bakmaktadır. Bu açıdan bakıldığında engelliler adına olumsuz bir durum olarak nitelendiriyorum.

İkinci oylamayı zaten hiç anlayamadım. Anladım da anlamadım:J Yalnızca ticari kaygılarla yapıldığını düşünüyorum.

Ayrıca, Bilal’in söylemleriyle eylemleri birbirini tutmamıştır. Artık engellilerin şunu anlaması gerekmektedir. Engelinizi duygu sömürüsü malzemesi yapmaktan vazgeçin. İnsanları kendinize acındırarak başarı kazanamazsınız. Evet, evet bu açıdan bakıldığında, Bilal’e toplumun verdiği yanıt engelliliğini kullanan binlerce engelliye ders olmalıdır.

Öte yandan, engelli bir kişi, bu tür yarışmalara katılacaksa kendini engelliliğiyle değil, müziğiyle, dansıyla, gösterisiyle ön plana çıkarmalıdır.

Çünkü, her engellinin yaptığı duygu sömürüsü tüm engellilere zarar vermektedir. Bizler artık toplumun acıdığı,yardıma gereksinmesi olan kişiler olmaktan bıktık usandık.

Toplumun bakış açısını düzeltmek istiyorsak, önce kendi bakış açımızı düzeltelim diyorum. Kendimizi engelliliğimizle değil, kişiliğimizle ön plana çıkartalım diyorum.

Üye
    fikretkaradeniz Avatarı

Son Giriş
    06.06-2017
    Saat
    22:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Hala daha şu kendimizi ezik görme psikolojisinden kurtulamıyoruz.
    Ezik olma duygusunu yaşamak için bu kadar mücadele verilmesini anlamak mümkün değil

Üye
    SELCUK Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    19:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Kağıthane
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: levent retinis pigmentoza Mesajı Gör
    bilal bence aldığı mesajların%80 ni ni mazlumu oynadığı için aldı..kabul edilmeliki buraya kadar sadece acıma duygusuyla verilen oylar sayesinde geldi.1. olsaydı haksızlık olurdu.
    Şahsen ben o tür porgramları izlemedim, izlemiyorum da. Ama levent arkadaşın dediği gibi mazlum rolü - acınma ve seyircilerinde acıma duyguları oluşunca Puanlar alma 1. 2. 3. olma gibi derecelere girmiş gibi olması. Eğer kişide yetenek var ise kendi çabaları ve başarıları ile bir yere gelir.

Üye
    besalti20 Avatarı

Gerçek Adı
    celal beşaltı
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Gercekten Öyle duygu sömurusu yapıp fınalde kaldı zaten.Yetenek mı bence o'da degıl.Yollun basındayken bılıyordum sahsen...Hayırlısı olsun yollu acık olsun..

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Siz istediğiniz kadar engellilerin ezilmediğini söylerseniz söyleyin, bu söylem, Türkiye’de engellilerin ezildiği gerçeğini değiştirmez.
    Engelliler, toplumsal yaşamın her aşamasında sistematik bir biçimde gerek devlet, gerek toplum, gerek ebeveynlerce adaletsiz uygulamalarla karşılaşmaktadır.
    İşte bu gerçeğin ışıltısında diyorum ki,
    Yaşama eşit koşullar altında başlamayan engellilerden her birinin kendilerini büyük özveri göstererek bir dalda ya da türlü alanlarda geliştirmeleri benim açımdan bir takdiri hak etmektedir.

Üye
    evcian Avatarı

Gerçek Adı
    atakan
    Son Giriş
    09.12-2015
    Saat
    00:41
    Yaşadığı Yer
    balıkesir/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet arkadaşlar yarışma başında bende bilale sıcak bakmıştım niye bizden biri birinci olmasın demiştim ama ilerleyen günlerde zekice konuşmaları nı özrünü ön plana çıkartarak zekasını bu yönde kullanarak oy istemesini hiç hoş karşılamadım inanın bu davranışı hiç hoş değildi bu tüm özürlüleri diger insanların gözünde aşagıladı biz kimseden yardım istemiyoruz bir çoğumuz normal insanların bile yapamıyacağı işlerde çalışıyo biz sadece sağlam olan uzvumuzla yapabileceğimiz işler istiyoruz bu gerek yetenek olsun gerek beceri olsun gerekse vasıfsız iş olsun umarım kimseyikırmamışımdır söylediklerimle bu benim düşüncem tüm arkadaşlara iyi mutlu huzurlu bir yaşam diliyorum

Üye
    levent retinis pigmentoza Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    01:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili mona lisa..

asıl kendini ezik gören bilal in ta kendisi.bunun içindir ki engelini ön plana çıkarmıştır.sırf engelini öne sürmüş ve yeteneğini değil engelini kullanmıştır.engelini oy malzemesi yapmıştır.bilal in o küçük kaan dan alması gereken ders vardır.o çocuk sadece ve sadece yeteneğiyle o yarışmada var olmuş bir kere olsun kekemeliğini kullanıp ajitasyon yapmamıştır.

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

GECELERİN PRENSİ
    Sevgili Bünyamin kardeşim Metin Şentürk'te görme engelli ama bas bas bağırıp Engellilere sahip çıkın bilmem ne diyerek meşhu olmadı çıktı adam gibi şarkısını söyledi engeline ağmen dünyayı yaşamı Tİ ye aldı ve bence bu gün o Engeline rağmen hayata o sımsıkı tutunuşluyla duruşuyla bizlere örnek olacak insan yanılıyormuyum?

evet yanılmıyorsun metin şentürk şimdi engellilerin örnek alabileceği kişilerden ama belki bizimde bilmediğimiz metin şentürkün de bu gibi durmları olmuştur burada yanlışı yapan bilal değildi umuyorumki onu arkadan yönetenlerin fikirleri yapıldığı idda edilen duygu sömürüsünü kim yapmıyor benim anlamadığım toplum o anlı sanlı kişilerin duygu sömürülerini yuttu ama bilal-i- affetmedi demekki bu da sanat işi herkes beceremiyor
    quote - Bilal kaybetti, engelliler kazandı mı? [Tartışma]

Üye
    körbıçak Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    27.05-2016
    Saat
    15:20
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar ben o yarışmayı hiç izlemiyorum (hülya avşar dan dolayı )bir kere denk gelmişti bilal denilen arkadaş şu ağızıyla müzik yapan mı bir de darbuka vardı elinde görme engelli olan ondan mı bahsediyorsunuz

Üye
    E®KAN Avatarı

Gerçek Adı
    ERKAN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Yorumların hepsini okuyamadım ama,
    yarışma bir kere bana göre çok saçma, acunun olduğu hiçbir programı izlemiyorum, facebook tan gödrüğüm kadarıyla zaten şovların çoğusu yurt dışındaki sergilenenlerin birer kopyası. Koyun gibi her popüler programı oturup da izlemem.

Bilal gerçekten başarılı ama tarzı genele hiç hitap etmiyordu. Defalarca programı izlemeye çalıştım ama her defasında sinirlenip kanal değiştirdim. Sadece şehirler arası otobüste mecburiyetten izledim bir bölümünü...

Jürilerin kişilikleri bir kere bozuk, sakallı uzun saçlı adama uyuz oluyorum, hep negatif ve karşısındakini küçümser bir tarzı var, hiç mütevazi değil.

Acun ise, engellinin yanında gözükmesine rağmen hiç saygısı yok engellilere, bunu programına gittiğimde yaşamıştım, Nurhan Abla da yanımdaydı. Hülya Avşar'ı hiç sormayın;
    Siz en iyisi Radikal gazetesindeki şu yazıyı okuyun
    http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=42

[SPOILER=alıntıdır]Yetenek Sizsiniz jürisinin anında homofobi üretmesinin nedeni buralarda gizli. Ya da Almancı gençlerin Türkçeleri konusunda gösterdikleri “hoşgörünün” altında yerel bir kibir saklı. Bizi Avrupa’da temsil ettiğiniz için bir şey demiyoruz ama, ne bu Türkçe? En baştaki soruyu tekrarlamanın ve cevabını vermenin zamanı geldi. Birbirini izleyen kuşaklara mensup, bu üç ünlü jüri üyesinin ortak özelliği nedir? Üçü de üniversite mezunu değil! Alın size, Cumhuriyet modernitesinin “toplumsal yükselme” hedefinin neden ve nasıl iflas ettiğinin ispatı. Televolenin kitlelere sunduğu ve halen cari olan “çözüm” bu işte. İlerlemek için o bildik yöntemlere, üniversite okumaya, yıllarca terfi beklemeye falan ihtiyaç yok, futbol oyna, şarkıcı ol, artist ol ya da ne bileyim, bir televizyoncu veya bir reklamcı! Ekrandaki yeni kanaat önderlerinin size sunduğu tek ve geçerli çözüme kulak ver. Ekrana çık, ekranda ol, ekranda kal. Ekranda ölmen gerekmez[/SPOILER]

Üye
    levent retinis pigmentoza Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    01:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet murat o bilal den bahsediyoruz

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Fikret Karadeniz demiş ki:

Hala daha şu kendimizi ezik görme psikolojisinden kurtulamıyoruz.
    Ezik olma duygusunu yaşamak için bu kadar mücadele verilmesini anlamak mümkün değil
    Monalisa demiş ki:

Siz istediğiniz kadar engellilerin ezilmediğini söylerseniz söyleyin, bu söylem, Türkiye’de engellilerin ezildiği gerçeğini değiştirmez.
    Pigmentozu demiş ki:

asıl kendini ezik gören bilal in ta kendisi.bunun içindir ki engelini ön plana çıkarmıştır.sırf engelini öne sürmüş ve yeteneğini değil engelini kullanmıştır.engelini oy malzemesi yapmıştır.
    Türkiye'de engelli olup da engelli olmanın dezavantajlarını yaşamayan biri var mıdır, bilmiyorum. Ama benim gözlemlerim büyük bir çoğunluğun yaşadığı yönünde. Böyle bir ortamda, diğer insanlarla yarışarak televizyona çıkmak büyük bir cesarettir. Bence, bu cesareti alkışlamak gerekir. Ancak, engelini kullanarak kendini ajitasyon malzemesi yapmak eleştirilecek bir tutumdur. İster Bilal olsun, isterse başka birisi...

Bu tür tutumlar tüm engellilere zarar vermektedir. Yoksa bireysel olarak kişilerin kendisini ezik görüp görmemesi beni pek de ilgilendirmiyor.

Üye
    hayrettin Avatarı

Gerçek Adı
    hayrettin
    Son Giriş
    30.06-2012
    Saat
    18:25
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ben bilali seyretmedim fakat oraya cıkmak yarışmak bence cesaret işidir bilali cesaretinden dolayı kutluyorum

Sayfa 4 / 6 İlkİlk 123456 SonSon