Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 48 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İtirazı olan var mı diye sormuş sevgili fuzulim...

Evet var, Ben!!!!

İtiraz ediyorum. Maddi durumun böylesine iyiyken maddi durumu iyi olmayan birinin bir kabını çalmış oluyorsun benim gözümde....

Hiç işi din falan gibi bir konuya sürükleyecek değilim. Sadece ve sadece bilinen ahlak kurallarına göre yazıyorum düşüncelerimi.

Gerçekten bu çadırların çıkış noktası nedir? Kutsal sayılan bir ay boyunca yiyecek sıkıntısı çeken insanların yiyeceklerini tadarik etmek.

İnanmıyorum artık. Hiç inanmadım zaten. Ya Amerikan filimlerindeki evsiz ve barksız kişilere yapılan yardımlar gözümün önüne geliyor bayağı yardımseverler diye düşünüyorum. Hem de bu işi tüm yıl boyunca yapıyorlar.

Bizim geleneklerimize göre yardım kimseyi rencide etmeden yapılır.

Bu arada gerçekten irdelenmesi gerekir. Yok ben bu işin maneviyatını seviyorum, tüm insanlar yoksul, zengin güzel çirkin demeden hep bir arada oluyor... Ya gerçekten son derece insani ama boş bir cümle bu. Bunun böyle olmadığını hepimiz gayet iyi biliyoruz. Buna gerçekten inananlar bu işi her yerde, her zamanda her mekanda pekala yerine getirebilir.

Eylenceli ve keyifli bir sektör haline çoktannnnnnnn dönüştü bu çadırlar. Birileri iyi kar ediyor nasıl olsa.Kar ederkende güya toplumsal bir iş yapmanın sanal huzurunu da duyuyorlar ya, bundan iyisi can sağlığı.

Benim güzel ülkemde ezanı bile bekletebilecek kadar vatansever, dini bütün bir toplumuz ya gurur duymadan geçemiyorum. ops:

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu arada aklıma gelmişken şu meşhur çadırlarımızın istanbuldaki durumunu anlatayım sizlere.

Hemen hemen her yerde var bu çadırlar.En büyükleri de Sultanahmette.

Belki çocuklarınıza "neydi o eski ramazanlar" şeklinde bir nostalji yaratmak isterseniz aman haaaaaaa sakın ha çocuklarınızla öyle bir yere gitmeyin.

Size çok pahalıya mal olabilir.

Bir kere asla ama asla izdihamdan çadıra giremezsiniz.

Eeee çocuğunuz açtır onun karnını nasıl doyuracaksınız?

Herşey düşünülmüştür. Bu devasa çadırlarımızın etrafına aklınıza gelebilecek her türlü yiyecek maddesiyle ilgili olarak standlar kurulmuştur. Kuyruğa girip çocuğunuza bir şeyler alıverin artık demiiiiii?

Yetmez....

Öylesine iştah kabartan şeylerle doludur ki burası, kendinizi bir an da masal dünyasında hissedersiniz.

Açlık falan yoktur buralarda. O da ne demek. Hemen herkes son derece zengin ve mutludur. Balon ister çocuğunuz, macun ister çocuğunuz ister de ister ne isterseniz görebilirsiniz.

Cebinizi bir hayli hafifletmiş olarak yiyecek sefanızı başardıktan sonra işin eylence kısmı başlayacaktır.

Benim güzel ülkem sanatçı bolluğu yaşar. Ve sanatçılarımızın hemen hepsi pek bir hayırseverdir. Konserler verirler burada. Sizlerde o garip müziklerin kargaşasında kaybolur gidersiniz.

Gerçekten din adına ne yapılıyor diye bir şey aklınıza gelir mi bilmem. Ama inanın herkes çokkkkkk mutludur.

Ülkemize ait çizilen o ekonomik anlamdaki kara tablonun ucunu bile göremezsiniz tabii burjuva boyutunda değil daha halksı.

Gökyüzünü rengarenk bırakan havai fişeklerin görüntüsünde bir fiesta alanındasınızdır.

latin ülkeleriyle öylesine benzeşiriz ki buralarda. Onlarda koyu katolik ve dindarlardır. Ama hemen hemen her ay a denk gelen fiestalarında her şeyi bir kenara bırakarak bir günlüğüne insan gibi yaşamanın keyfine dalarak sancılarını unutur halk.

Ne sorunlar gelir fiestalarda aklımıza, ne kara tablolar, ne gelecek günlerin tasası sadece o "an " vardır ve yaşanır hemde dibine kadar.

Fiestalara dönüşen bu ramazan çadır şovları da din adına yapılan içinde aslında acıyı barındıran maskelenmiş simgesel görüntülerdir.

Gerçekten İstanbul daki çadır fiestaları düşünemeyeceğiniz kadar eşitlikçi ve adaletlidir. Artık kelimeler anlamını çoktan yitirdi de biz farkında değiliz...

Ya diyeceklerim çok ta,denilenler ne işe yarar fiestalarda çözümlenmemiş sosyologlar tarafından.

Üye
    Hanımeli Avatarı

Son Giriş
    17.12-2007
    Saat
    23:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benimde itirazım var!!!

O ramazan çadırlarına girmeyen binlerce “ONURLU” aç,fakir,işsiz insanımız vardır!!!

...

Üye
    UYGAR Avatarı

Son Giriş
    30.07-2017
    Saat
    19:26
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BENİMDE İTİRAZIM VAR. RAMAZAN ÇADIRLARI = REKLAM MANTIĞINDAN ÖTEYE GİTMİYOR.SEVGİLİ ADNANTE KALEMİNE SAĞLIK.ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSIN

A_t_A
    Misafir Üye
    A_t_A Avatarı

11 AYIN SULTANI MUBAREK RAMAZAN AYINDA HEPİNİZE HAYIRLI RAMAZANLAR DİYEREK BAŞLAYAYIM ARKADAŞLAR BU MUBAREK AYDA YAPILAN İBADETLER DİĞER AYLAR BİNAN DAHA SEVAPTIR GEREK ÇADIRLARDA GEREK EVLERDE PİŞEN KAPLARDA DAĞITILAN YEMEKLER ZENGİN FAKİR HER KESİMİN HER İNSANIN SEVABINI ALMAK BUNU DA ALLAH RIZASI İÇİN YAPMAK ÖNEMLİDİR AŞİKARE OLMASI DİĞER İNSANLARIDA TEŞVİK ETMESİ AÇISINDAN GEREKLİDİR YANİ HAYIR İŞİNDE YARIŞMAYA TEŞVİK EDER HAYIRDA YARIŞANLARDAN ALLAH RAZI OLSUN ŞUNUDA UNUTMAYALIM VEREN EL ALAN ELDEN ÜSTÜNDÜRDE İNSANLARI HAYIRDA YARIŞTIRIR HAYIR İŞLERİNDE ELİNİZDEN GELİYORSA SİZDE YARIŞIN HER YARDIM EDENE BİR BAHANE İLE ÖNYARGIYLA YAKLAŞIRSAK İNSANLAR YARDIM YERİNE ZEVKİ SEFALARINA HARCARLAR YARDIMLAŞMA DAYANIŞMA BÖYLE MUBAREK AYLARDA DORUKA ÇIKAR SİZLERDE ELİNİZDEN GELİYORSA MUHTAÇ İNSANLARA YARDIM EDİN GİZLİLİĞİNE İNANIYORSANIZ SİZLERDE GİZLİ YAPIN GİZLİ YADA AŞİKAR YAPILAN İBADETLER YARDIMLAR ALLAH RIZASI İÇİN OLURSA ALLAH BUNUN MÜKAFATINI HEM BU DÜNYADA HEM O BÜR DÜNYADA VERİR ALLAH TÜM İBADETLERİNİZİ KABUL ETSİN

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

O ramazan çadırlarına girmeyen binlerce “ONURLU” aç,fakir,işsiz insanımız vardır!!!
    İNSAN AÇ KALDIMMI ÖNCE İNANÇLARINI YER

burası; iki kilo pirinç, bi kilo mercimeğe geleceğini yani oyunu satanların ülkesi oldu.

"O güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler"
    böyle diyordu yaşar kemal "demirciler çarşısı cinayeti" romanının girişinde
    "O güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler"

Üye
    basaranesmer Avatarı

Son Giriş
    15.09-2008
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ndipi demiş ki;
    Ya ne kadar yanlış bir düşünce bu böyle şimdi çok ama çok üzüldüm ya bu kadar olmaz arkadaşlar orda ramazan çadırları illede aç insanlar sefil perişan insanalar için kurulmuyor
    Keşke ülkede bu kadar muhtaç insan olmasaydı da bizler gerçekten sadece kaynaşmak ya da iftara eve yetişemeyeceğimiz zamanlarda otobüsten inip hemen orada orucumuzu açmak için girseydik o çadırlara. Ama bu kadar yoksulu olan bir ülkede ben yoksulu korumakdan başka bir düşünce arayamam. Bu konuda da Oturan Boğa ya katılıyorum

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Düzmantıkla düşünürseniz maddi durumu iyi olan bir kişinin bu ramazan çadırlarında yemek yemesi beleşcilik gibi gelebilir.
    Ama bir de şöyle düşünün.
    O çadırlarda fakirleri kendileriyle başbaşa bırakma onları ötekileştirmek değilmidir?
    Bu durum engelliler içinde geçerlidir.
    Bir ortam düşününki sadece engelliler var. Sağlam insanlar hiç yok. Bir engelli olarak o ortamda kendinizi tolumdan yalıtılmış olarak hissetmezmisiniz?

Üye
    Hanımeli Avatarı

Son Giriş
    17.12-2007
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Fuzulim
    O çadırlarda fakirleri kendileriyle başbaşa bırakma onları ötekileştirmek değilmidir?
    Kıvırmayalım...
    Eğri oturup düz konuşalım....
    Zaten bu çadırların kurulmasıyla “ötekileştirilme” yapılmış olmuyor mu?
    Birkaç kendini bilmez siyasetçi ile birkaç toplama sanatçı bozuntusu ve onların şak şakçılarının vicdan aklama yeri
    ve bir nevi sirk çadırı haline getirilen o çadırlar...
    Trajı komik memleket manzarasından başka hiçbir şey değil!!!

Üye
    Laus_Deo Avatarı

Son Giriş
    22.08-2009
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    Erdek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

"kıvırmayalım" sözüne olmasada,hanımelinin yazmış olduğu bir çok yazıya katılıyorum.Aslına bakarsanız eğer,şu an ki hal buduruma gelmeden önce ve sanırım eski zamanlarda çok çok güzelmiş ortam her kim ne yardımı yapıyor ise canı gönülden ve allah için yapıyormuş.Kimsenler desin diye değil.Günümüze geldiğimizde ise bu durum siyasilerin bir gövde gösterisi ve hatta hanımelinin yazdığı gibi şak şakçıların vicdan aklama yeri ( Vicdan muhasebesini yapabilecek kadar insanlığı kalmış olanlar için ) haline bürünerek bir bilinmezliğe ve çok özür dilerim ama yozlaşmaya varan hallere geldik ne yazıkki

Üye
    Hasan DURMUŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    31.01-2015
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili arkadaşlar şayet bizler ahirete ve Allaha inanıyorsak
    Üstüne üstlük öteki tarafa da giderken boş gitmemek için bu Dünyadan da oraya elle tutulur bir şey götüremiyeceğımıze göre, götüreceğımız tek bir şey o da iman ve yaşarken yapılan Yılın oniki ayınıda ayırt etmeksizin tabiî ki ramazanda yapılanın daha fazla olduğu söylenildiğine göre verilen yemeğinde zengini fakiri olmayacağına göre bizlerde kendi bütçemize göre bu ayda biraz daha fazla sevap yapma gayretinde olduğumuzu düşünürsek yapılan yardımlar ne tür olursa olsun eleştirmemek gerekir diye düşünüyorum.
    Şuna inaniyorum ki bu gibi yardımları bu ayda bütün İnsanlar yapmak için elinden gelen gayretleri vermektedır. Etkinliğin her türlüsü insanların kaynaşmasını sağlar, bizim sitedede bazen yapılan etkinlikler gibi düşünüyorum

Ülkemizde bir geçim sıkıntısı yoksulluğun, sefilliğin olduğunun herkes farkında ama açıktanda Kimsenin öldüğünü söyleyemeyiz. Ülkemizde açlıktan ölen olduğunu söylediğimiz Zaman Afrıkada açlıktan ölen her gün yüzlerce insanın hakkını öteki dünyada Ödeyemeyiz. Bizlerin burada çöplere attığımız kırıntılar oradaki yüzlerce İnsanin beklide ölümüne engel olur diye düşünüyorum.

Allah Bu ayda yapmış olduğumuz bütün hayırları kabul eylesın. ..AMİN!

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Hanımeli
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Fuzulim
    Kıvırmayalım...
    Ben herhangi bir konuda kıvırmış değilim. Daha önceki yazılarımıda okuyacak olursanız aynı şekilde yazmış olduğumu görürsünüz. Ramazan çadırında en az yarım saat kuyrukta bekleyip, yorgun argın bir masa bulup oturmak. Sizce bunlar 5-10 YTL lik bir yemek için değermi?
    Hayır benim için işin maddi yönü asla değmez. Ama manevi yönü, manevi kazancı bu zahmete değer.
    Ve ben yardıma ihtiyacı olmayan hiç bir türk evladının benden farklı düşündüğünü sanmıyorum. O çadırlar Türk milletinin manevi değerler ışığında bilinç altından gelen birleşme ve tek yumruk olma isteğinden başka bir şey değildir. Bu çadırları ucuz kazançların elde edildiği yerler görüp eleştirmek bence asıl ucuzluktur.
    Ayrıca bu ramazan çadırlarının siyasetle, siyasetçiyle ne alakası var? Bildiğim kadarıyla bu ramazan çadırları hiç bir siyasi parti aracılığıyla değil, yardım sever vatandaşların özverileriyle kuruluyorlar.
    Belki fıtratım gereğidir. Ben şenlikleri çok severim. İnsanların bir arada bulunmalarının güç oluşturduğuna inanırım.
    10.000 lerin bir stadyuma doluşup tek bir topu izlerken yaptığı küfürler, kavgalar, adam yaralamalar, hatta adam öldürmelerı gibi toplum için olumsuz faailiyetlerin olduğu futbol şenliklerini düşünün. Üstelik bu futbol meselesinde trilyonlarca paranın yabancı futbulculara ve çeşitli yerlere harcandığını düşünün. Ama toplumun sosyolojik ihtiyacıdır diye her şeye rağmen bu maddi ve manevi kayıplara gereksiz bakmıyoruzda, Manevi huzur ve birliktelik oluşturan ramazan çadırlarına duyulan bu tepki niye?

Askıda Üyelik
    LaiLa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kalbimin attığı yerdeyim..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

[/b]ramazanda hayır amaçlı yardımlar yapılıyor kimi çadırda yapıyor hayrını kimi evlere götürerek :P burada önemli olan niyettir kalbi bozmalı insanlar hepimizin yapıyorsak tabi hayırını allah kabul etsin başka söze gerek yok bence :wink:

Üye
    Hanımeli Avatarı

Son Giriş
    17.12-2007
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Oooff sıkıldım bu konudan ve at gözlükleriyle bakılmasından...
    Oooooh ne ala memleket beeeee...
    Memleketimin insanı 11 ay boyunca aç, susuz gezsin sadece 1 ay yedirilsin, içirilsin...
    Sonrada bunun adına maneviyat densin!!!...

Hadi kalın sağlıcakla...

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yazıların tamamını okumadım ama gözüme takılan
    "ötekileştirmek" tartışmasına yeni bi ufuk açabilmek için
    TRT1 de gördüğüm bi sahneyi aktarayım.
    yer fatih camisi:
    bi çadır...
    çadırın üstünde bi yazı...

ENGELLİLER İFTAR ÇADIRI

...?
    herhalde engelliler kuyrukta beklemesinler diyeydi...
    başka mantıklı bi sebep göremiyorum.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon