Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 28 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hayat mı çok kötü yoksa onu bizler mi bu hale getiriyoruz anlayamadım gitti..
    Çıkarsız kimse kimseye selam dahi vermez olmuş günümüz dünyasında.. Oysaki nerede o eski sıcacık komşuluk ilişkileri, yardımlaşmalar, karşılıklı sohbet eşliğinde içilen bir bardak çayın tadı.. Hatta kırk yıl hatırı olan bir fincan kahvenin bile artık hatırı kalmaz olmuş..

Acaba git gide ağırlaşan yaşam şartları koşuşturmacalar arasında her şeyi, en yakınlarımızı bile unutuyoruz diyemi düşünmeliyim..

Teknoloji ilerledikçe bizler uzaklaşıyoruz.. Neden?

Üye
    Limooni Avatarı

Gerçek Adı
    Limooni
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

ben bu uzaklaşmaya küçük bi örnek vereyim..... :wink:
    babam mesela....köyde doğmuş hayatı köyde geçmiş bi insan.....köyde tanımadığı insan yok küçüğünden büyüğüne kadar...!!! bu normal gelebilir zati normal bişe... ama babam komşu köyden de geçtim çok uzak köylerden bile çok ii tanıdıkları var..devamlı söyler,annemle veya başka biriyle konuşurken adını bile duymadım civar köylerden birileni anlatır...oralara gidermiş önceden oturup sohbet ederlermiş yada yatılı kalırmış,veya onlar gelirmiş.....bu gidip gelmeler bazen iş için bazen gezmek maksadıyla olurmuş ama sebeb ne olursa olsun ilişkiler çok sıcakmış,paylaşımlar oluyor herkes birbirine elinden geldince yardım ediyomuş....ama şimdi öle deel kii...ben mesela kendi köyümdeki kişilerin bile çoğunu tanımam ops:

Üye
    selenayy Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe Selen
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

HAKLISIN MELPOMENE MALESEF HAKLISIN. BU APARTMAN DEDİĞİMİZ KOCA BİNALARDA SIKIŞIP KALDIK AMA BİTİŞİK DAİREDE KİM VAR BİLMİYORUZ. KÖYLERDE EVLERİN ARASI UZAKTI YADA CİVAR KÖYLERLE KOMŞULUK EDİLİRDİ BİZ İÇ İÇEYİZDE BİRBİRİMİZİ TANIMIYORUZ.
    SADECE KOMŞULAR İÇİN DOĞRU OLSA ŞÜKÜR AMA ÖYLE AİLELER VAR Kİ ANA BABA ÇOCUĞU GÖRMÜYOR.
    HERKESİN ODASINDA TV, BİLGİSAYAR BAŞIMIZI KALDIRIP ETRAFA BAKMIYORUZ. MİLYONLUK ŞEHİRLERDE YALNIZ KALDIK, AYNI EVDE BİLE YABANCIYIZ ÇOĞUMUZ.

KEŞKE BÖYLE OLMASAYDI .....

Askıda Üyelik
    LaiLa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kalbimin attığı yerdeyim..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

özellikle büyük şehirlerde çok yaşanıyor bu uzaklaşmalar ops: karşı komşun bile gördüğü zaman kapısını kapatıyor ops: kötü insan olduğundanmı :roll: yok yok insanlar artık hayat şartlarındanmıdır nedir :roll: kendine bile ağır geliyor sanıyorum :? ne olurdu sanki bir günaydın demeyi bile bir birimize çok görmeseydik

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Özlüyorsun, görmek istiyorsun sevdiklerini

E daha yeni telefonda konuştuk ya
    E daha yeni msn de yazıştık ya
    E ama sms yazıyorum ya
    Özledim kamerayı açta bir göreyim
    Bu mudur özlemek
    Bu mudur paylaşım
    Hani gözlerinin içi gülerek uzun uzun yapılan sohbetler
    Omuzuna yaslanıp ağlamak istiyorum belki
    Bazen çok içerliyorum bu durumlara
    Teknoloji güzel şey elbet, eksikliği kötü
    Ama Baş köşeye gelip yerleşmese
    Dostlukları
    Sevgileri tüketmese

Üye
    Apranax Avatarı

Gerçek Adı
    Apranax
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    18:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    6

Maalesef arkadaşlar ister teknoloji diyelim,ister hayat şartları diyelim,isterseniz başka sebepleri sıralayalım..............

15 yıl öncesinde bizim mahalleye bir kadın ve iki tane genç kız taşınmıştı,eşinin asker oldugunu ve doguda görev yaptıgını söylüyordu,tabi durum böyle olunca bütün mahalleli gerçekten saf ve temiz duygularla onlara ellerinden gelen tüm yardımı yapar ve bir dediklerini iki etmezdi.gün geçtikçe kadının evine geceleri arabanın biri gidip biri gelmeye başladı veeeeee kadının n mal oldugu anlaşıldı ve aynı günün akşamı tüm mahelleli toplanıp mahallden kovdu.Şimdi ise bırakın böyle acı olayları aynı binadaki komsunuz ölüyor binadaki komşularının çogu işlerini bahane edip o komsusu için son görev olan cenaze törenine bile katılamayabiliyolar.Bence gün gectikçe sorumsuz ve deger yargılarımızı kaybeder hale geldik.Çigdemy çok güzel ifade etmişsin arkadaşım,agzına saglık;

Özlüyorsun, görmek istiyorsun sevdiklerini

E ama sms yazıyorum ya
    Bu mudur özlemek
    Bu mudur paylaşım
    Bazen çok içerliyorum bu durumlara
    Teknoloji güzel şey elbet, eksikliği kötü
    Ama Baş köşeye gelip yerleşmese
    Dostlukları
    Sevgileri tüketmese

Hani sürekli büyüklerimiz söyler ya;nerde o eski ramazanlar nerde o eski bayramlar;nerde o dostluklar vs vs.bunlar gerçekten dogruuuuuuu.Lütfen kendimize her konuda oldugu gibi bu konudada çeki düzen verelim.

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Evet çok güzel yorumlar yapmışsınız arkadaşlar.. Özellikle çiğdem yazdıkların harika.. Demekki tek böyle düşünen ben değilmişim..

Bize neler oluyor böyle.. Bırakın komşuları, akrabaları odamızda bilgisayar başında saatlerce sohbet edip, yan odadaki ailemizin hatırını bile sormaz olduk.. Bir çay içimlik muhabbeti bile çok gördük.. Neden..

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende sizin dediklerinize katılıyorum ancak bunları değiştirecek kahraman arıyorsunuz herhalde.Hiç özeleştiri yapmıyoruz bence.Hep karşımızdan bekliyoruz.Konu açlırken bile eski böyleydi niye şimdi böyle olduk diyoruz.Olmaması için az da olsa herkes kendi adına bir şey yapabilir diye düşünüyorum.

Üye
    CEREN Avatarı

Son Giriş
    27.02-2016
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Eskiden ,hemen hemen aynı kültür ve yapıya sahip aileler tarafından yetiştirilen ,sayıca az kimselerin oluşturduğu köylerde kasabalarda şehirlerde yaşanıyordu..
    Gurbet demek komşu köy yada komşu şehirdi insanlar için ..Bu sebeple olsa gerek, birbirine yabancı olmamanın getirdiği bir güven vardı insanlar arasında..
    Benim büyüdüğüm kasabada,insanlar tahta kapılarını iple bağlayıp kapatır giderlerdi , bunun anlamı ben evde yokum demekti..Kimsenin aklına o ipi çözmek gelmez kapıdan geri dönülürdü..
    .Medya araçlarının farklı farklı etkilediği , çok uzak şehirlerden , çok farklı kültürden insanlar, aynı şehri paylaşmaya başladılar .Yukarıda bahsettiğim güven ortamlarından, şifreli çelik kapıların bile güvensizleştiği bir ortama gelindi...artık insanlar karşısındakini kendi gibi göremez oldular..en iyisi tanımamak , hayatı paylaşmamak mantığıyla kapılar ardına kadar kapandı..
    İnsanlar kapalı kapılar ardında doğan yanlızlığını internet ve diğer kitle iletişim ve medya araçlarıyla gidermeye çalıştılar.
    Ve hiç biri insanların içindeki yanlızlığı gidermedi ..Aksine daha da yanlızlığa itti insanları

Çiğdem'in yazdığı gibi hepimizin dilinde aşağıdaki sözler dolaşmaya başladı...

E ama sms yazıyorum ya

Çiğdem çok güzel ifade etmiş Bu güzel ifadelere başka bir şeyler eklemek istemiyorum
    Bu mudur özlemek
    Bu mudur paylaşım

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Ağzına sağlık ceren.. İşte bu..

Üye
    Azad Avatarı

Son Giriş
    16.10-2008
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Hamburg
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende size burdan bir örnek vereyim veya ekleme yapayim.

Almanyada yasiyorum, ve Almanya da yasayan cok yabanci taniyorum. Bizimkiler yani Türkiyeden gelen insanlarin cogu Almanya nin hayat sartlarini begenmezler .
    Kime sorsan , git yahu, bu Gavur memlekette yasanilmaz diye cevap alirsin.
    Ve kimsede bu Gavur memlekete birakip kendi ülkesine dönmedi ,(en azindan ben görmedim, duymadim) en cok kalici olanlar da burda, " Gavur Memleketi diyenler" oldu.
    Ben bu konuyu cok merak edip, özellikle de tanidigim ve Türkiyeden gelmeyen , Brazilya, Arjantin, Ispanya, Italya vs devletlerden gelen insanlara sordum, ve ayni cevabi alinca cok sastim. Aldigim cevap Gavur Memleketi disinda ayni Türkiyeden gelen insanlarin verdigi cevap idi.. Ama onlarda burdaki yasamlarindan memnun olmamalarina ragmen, burayi bir türlü terkedemiyorlar...
    Simdi bu örnek, sizlerin yazdigi konuya benzer bir durumdur. Hepimiz daha dogrusu cogumuz bu cagdan memnun olmamamiza ragmen, cagin cikardigi en son modellere sahib olmak icin 1. siradayiz her zaman..
    Hepmizin interneti var, ki olmasa idi , simdi size binlerce km uzaktan düsüncelerimi sizin kisa bir zamanda okumasi icin yazip , ayni saniyede gönderemezdim.
    Telefon, (cep telefonu) olmazsa idi, evden ciktiktan sonra, sevdiklerimiz ile konusma imkanimiz hemen hemen hic olmaz idi..Her ne kadar Dünya Teknikin ilerlemei ile kötü yöne dogru dönüyorsada, hosumuza gitmiyor diyemeyiz , ayni anda birbirimizi karsilikli görüp sohbet etmeyi..Almanadan Nuri-Azad

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

azad arkadash, hic te haksiz degilsin

walla ben seviom teknolojiyi
    teknoloji caginda yashamaktan da gayet memnunum... ölmeden evvel ucan arabalari görebilmeyi, hatta kullanabilmeyi umuom (30 seneye kadar cikicakmish diolar, umarim dedikodu deildir )

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: _MesuT_
    ben bu uzaklaşmaya küçük bi örnek vereyim.....
    babam mesela....köyde doğmuş hayatı köyde geçmiş bi insan.....köyde tanımadığı insan yok küçüğünden büyüğüne kadar...!!! bu normal gelebilir zati normal bişe... ama babam komşu köyden de geçtim çok uzak köylerden bile çok ii tanıdıkları var..devamlı söyler,annemle veya başka biriyle konuşurken adını bile duymadım civar köylerden birileni anlatır...
    o da mesele mi? :P
    benim de, birakalim komshu köyü, birakalim komshu shehiri, birakalim komshu ülkeyi, dünyanin öbür ucundan, malezya'dan, afrika'dan, amerika'dan, endonezya'dan, hindistan'dan cok güzel dostlarim var ... yashasin teknoloji! ne uzaklashmasi? dünya gitgide kücülüo, birbirimizin ayagina basicas neredeyse :P...

bi de shu ishinlanmayi cikarsalar tam da süper olucak walla

sevgiler

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Almanyada`ki gürbetçilerimize bu kadar`da yüklenmeyin bu insanlar daha Türkiye`yi tanımadan Almanya ya gitmişler ve "Almanya`da yabancı Türkiye`de almancı" denilerek ne oraya adapte ne de buraya adapte olabilmiş kişiler hele onların ikinçi üçünçü kuşaktan cocuklarının yaşadıkları kültür bunalımı anlatılır gibi değildir.

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

shu önyargilarinizi biras kenara atip, mesajlari anlamak icin azicik olsun caba sarfetseydiniz cabucak görürdünüz ki ne azad ne de ben almanya'yi övmüshüz burda ... hem övsek ne yazar?! ... anlamayanlar icin "tercüme" ediym;

azad dio ki;
    almanya'da yashayan türklerin ve diger yabanci asilli insanlarin cogu almanya'yi pek sevmezler ama yine de bu diyari terk edip gitmek yerine deveyi gütmeyi tercih ederler, cünkü bi takim rahatliklardan vaz gecemezler bi türlü (azad'i cok hakli bulsam da bu gidemeyishin tek sebebi "rahatlik" degil bana kalirsa ama konuyu dagitmak istemiom )...

buna "övmek" mi diosunus? ... shimdi siz almanya'yi övdügümüzü düshünmeyesiniz diye yalan mi söylicez, faydalanilan rahatliklarin da oldugunu inkar mi edicez ?! ... ve en önemlisi; bütün bunlari nicin dio azad, hava atmak icin mi dio?... hayir! bilemediniz, esmerim ve ndipi!...

bu bashligin konusuna yakishtigi icin dio;
    cünkü almanya'daki türklerin (vazgecemedikleri) almanya'ya pis-kaka-kötü dedigi gibi, insanlarin büük bi kismi da teknolojiye pis-kaka-kötü der ama yerdikleri sheyin sagladigi rahatliklardan bi türlü vaz gecemezler... vaz gecmek shöyle dursun, son modellere sahip olmak icin yarishirlar adeta...

benim mesajima gelince;
    evet, övdüm!... ama almanya'yi degil, teknolojiyi övdüm... hersheyin oldugu gibi teknolojinin de olumsuz yönleri oldugunu inkar edemem tabe, bunun bilincindeyim ve unutmamaya calishiom ama hicte az olmayan faydalarini cok sevidigimi ve firsatini buldukca faydalanip, icime ceke ceke keyfini cikardigimi da inkar etmiom... pek bisheylerin son modeline sahip degilim ama bisheylerin son modellerindeki gelishmeleri gördüüm zaman bu keyif verir bana, heyecanlandirir beni (shimdi elinden teknik dergileri düshürmeyen, fuardan fuara koshturan, her gelishmeyi takip edip, hersheyden haberi olan teknoloji freak.i oldugumu düshünmesin kimse lütfen, bi mok bildiim yok aslinda ) ...

evet, hava attim!... ama almanya'yla degil, dünyanin ceshitli yerlerinde, cooook uzaklarda bulunan arkadashlarimin olmasiyla attim havayi... ki bu "hava atishim" ishin shaka kismiydi ... bknz; "o da mesele mi? :P" <--- özellikle de smiley'e dikkat lütfen!!!... asil isharet etmek istedigim shuydu;

bashlik altinda herkes bi uzaklashmadan yakinio ve sucu teknolojiye atio... belki haksiz da degillerdir ama ayni teknolojinin -hic de önemsiz bulamadigim- bi yakinlashma sagladigini, uzaklari yaklashtirdigini da gözardi etmemek lazim... bashka cagda yashasalardi birbirinden haberi bile olamayacak olan, biri dünyanin bi ucunda digeri de öbür ucunda yashayan insanlar bile cagimizda teknoloji sayesinde taniship dostluk kurabilio... önceki caglarda yashadigi ülkenin sinirlari dishina cikip, farkli diyarlari, farkli kültür, farkli insanlari görebilenler dünya nüfusunun minicik bi azinligiyken ve herkes onlara hayranlikla bakarken, "huzur" icinde yashadigi shehirin/köyün ömrü boyunca dishina cikmayanlara pek kimse shashmazmish (pek eski caglara gitmeye bile gerek yok; baksaniza, mesut'un babasinin bile yashadigi köyün dishinda ahbaplari olmasi sira dishi bishey olarak ele alinmish burda )... shimdi ise bi yerlere gitmek eskisi gibi marifet degil (sabirla ararsan 50, 40, 30 euroya bile ucak bileti bulabiliosun, pek uzak ülkelere olmasa da ), dünya kücüldü... bu "kücülüshün" olumsuz yönleri de yok degil tabe ama girmek istemiom shimdi onlara...

savundugun icin cok saol, halil, eksik olma... ama ben almanya'da yabanci degilim , hala kabullenmek istemeyenler olsa bile bu ülkenin bi insaniyim... türkie'nin icimdeki yeri daha bi özel olsa bile almanya'yi da benimsiorum... iki vatanim var benim, hem almanya hem türkiye, ikisni de seviom (ama ikisine de uyuz oldugum ve ücüncü bi vatan aradigim zamanlar da olmuo degil, hehehe :P)... var mi buna karshi cikaniniz?! :P... (cikan olursa, onu döv, e mi halil )...

azad'a not; senin adina da konushtugum icin özür dilerim ama bunu yapmassam catlardim walla ...
    esmerim'e not; lütfen bi sürü emek verip yazdigim bu mesaji bari önyargilarini kenara birakarak, gercekten anlamaya calisharak oku...

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    05:04
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Teknoloji ilerledikçe bizler uzaklaşıyoruz.. Neden?
    Uzaklaşıyoruz çünkü seçici olmayı yeterince başaramıyoruz...

Uzaklaşıyoruz çünkü Rekursion gibi dünyanın diğer ucundan kültürlerle arkadaşlık kurup onları tanımak şeklinde kullanamıyoruz teknolojiyi...

Uzaklaşıyoruz çünkü Evimize gelen misafirle muhabbet etmek yerine evin baş köşesinde genelde açık olan Tv karşısına kilitleniyoruz...

Uzaklaşıyoruz çünkü bize hiç faydası olmayacak bir bilgisayar yazılımıyla saatlerimizi dahası günlerimizi harcıyoruz...

Uzaklaşıyoruz çünkü biz bize faydalı olanı yeterince seçemiyoruz...

Uzaklaşıyoruz çünkü biz bize dayatılanı kabul etmişiz bile...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon