Sayfa 4 / 16 İlkİlk 1234567814 ... SonSon
Toplam 226 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    CEREN Avatarı

Son Giriş
    27.02-2016
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bülent Bey dediklerinizde haklısınız olaya farklı yönlerden bakarsanız alacağınız cevap farklılaşıyor ..
    Tek bir olay o kişinin belaya uğradığını yada mükafatlandırıldığını gösteremez zaten..Yaşam boyunca oluşan olaylar bütünü ve insanı nasıl şekillendirdiği önemlidir...
    Aslında yaşamı bir bütün olarak almalıyız...Ne hayatlar görüyoruz.. gazetelerde okuyor televizyonlarda izliyoruz..Kişinin hiç engeli yok ama öyle bir hayatı var ki..Çekmediği acı kalmıyor ..
    Aman bir engelli insanın güzel bir işi iyibir eşi ve mutlu bir hayatı olabiliyor......
    Engelli olamak yada olmamak aslında yaşamın küçük bir ayrıntısı..
    Peki böyle bir durumda hangi kişi cezalandırılmıştır..Kim belasını bulmuştur..Engelli olup iyi bir yaşam süren mi..Engelsiz olupta hiç bir şeye benzemeyen bir hayatı yaşayan mı..
    Bir söz vardır olan şey en hayırlısıdır diye ..
    Ne sağlam insanlarla kendi yaşantımı karşılaştırdığımda sahip olduklarım çevrem bakımından kendimi tercih etmişimdir hep..Ve benim gibi düşünen engelli sayısıda çok fazladır..
    Hepimiz hayatta mutluluğuda yaşamışızdır mutsuzluğuda..Her mutsuzluk yaşayışımız bizim belaya uğradığımız anlamına da gelmez..
    Zaten Türkiyede yapılan anketleri hiç anlamamışımdır..Bu yaşımdayım ben ve çevremdeki hiç bir kişi ankete alınmadı ..yani yapılan anketlerin sonucununda belirleyici olacağını sanmıyorum..

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:08
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

engellide olsan ibadetten kaçış yok yani karşılaştığın sorunlar yetmiyor ya bi de ibadethanelere ulaşım engeli çıksın karşına . ee yüce yaratıcı da biraz göz yumsun yani bizi bu kadar zorlamasın . polyanacılık oynamayın arkadaşlar bu ceza da , ödülde değil . kötü şansımıza kızalım . Yaratılan herşey mükemmelse engelli insanlar yaratılırken nerde yanlışlık yapılmıştır değil mi ? Her şeye gücü yeten tanrı ! sitem eden kullarınıda hoş görmeli . e yok hoşgörmezsede o da onun yücelik sıfatına ne kadar uyar bilmem . neyse benim görüşüm bu. daha uygun bi konuda daha kapsamlı yazabilirim . bu isyansa isyan işte . ben dünyayı böyle algıladım bu düşüncemden dolayı yerim cehennemse !!! kabuldür . bu dünyada çektir yetmedi bi de öteki tarafta cehenneme at (varsa tabi :P ). at gitsin ya , burdayım işte

Üye
    violatri Avatarı

Son Giriş
    28.06-2010
    Saat
    10:51
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

inanmak kötü değil,diyanetin kaldırılmasını istemek de yanlış,kurumlara karşı olmamalıyız,nasıl işledikleri,ne yaptıklarını tartışabiliriz,yerine başka bir kurum gelebilir ama astığı astık kestiği kestik olmayalım.özürlü insanların inancı hakkında genelleme yapılamaz.ilahi ceza sananlar kendilerini dünyaya kapatanlardır,onların beyni yıkanmış,düzeltmek zor.ama aile,toplum vs. etkisi çok önemli,gözardı edilemez.her insan inançlı olabilir,kimse karışamaz.kimse sakatlar inançlı ya da inançsiz filan gibi yorum yapmasın,yüzdesi yok bu işin. bazı cahil kesimler sakatlığı,fakirliği,depremi....daha önce yaptıklarının cezası olarak görüyor,ama hayat nasıl bakarsan öyledir.bilimsellikten uzak tanımlamalar bizi çok çok geriye götürebilir.diyanetin işi tabiki din ile ilgili,okul açacak değil ya,o da milli eğitimin işi.
    isterdim ki diyanet -dediğiniz gibi- doğum kontrol,nüfus planlaması konusunu anlatsın.akraba evliliklerinin sakıncalarını ,töre cinayetleri de...özürlü insanlara herkese davrandığımız gibi davranmamız gerektiğini ve özürlü çocukların,bebeklerin saklanmaması,terkedilmemesi gerektiğini anlatsın.okumanın kendini kurtarmanın bir yolu oldugunu anlatsın.çok cahiliz millet olarak

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Diyanet suçlu değil. Suçlu Sistem. Bunu farklı bir örnekle açıklamak istiyorum size.
    Belediyede çalıştığımdan dolayı Geçen sene yeni inşaa edilmiş bir caminin Wc, lavabo projelendirmesi, imalatı ve çevre düzenlemesi için görevlendirilmiştim. Mahalline gittiğimde caminin giriş kapısının yol kotunun 4 metre daha yükseğine yapıldığını dolayısıyla cami önünde 10 larca basamak olduğunu görünce sinir olmuş, hatta camiyi yaptıran dernek üyeleri ile tartışmıştım.
    Bunun üzerine şikayette ve eleştiride bulunmak için Erzurum müftülüğüne (diyanet) gittim. Müftü yardımcısına durumu anlattım. Neden camiler engellilere yönelikte yapılmıyor, neden imar kanununun maddeleri hiçe sayılıyor? ve neden her camilerin zemin katı ticaret hane yapılıp camiler zemin kat üzerine yapılarak 2. plana atılıyor?
    Müftü yardımcısı bilmediğim bir şey söyledi bana.
    Meğerse ülkemizde cami inşaatları diyanetten bağımsız olarak yapılıp, inşaat bittikten sonra diyanet buralara sadece imam atıyormuş. Camiler genellikle emekli olmuş, boş vakitlerini değerlendirmek isteyen ve hatta bu işten para kazanabilen kişilerin çok kolayca kurdukları bir dernek tarafından yapılıyormuş.
    Anladımki suç diyanetin veya bazı şahısların değil. Suç sistemin. Türkiyede ki başı boşluk her alanda olduğu gibi ibadet hanelerin inşaasında bile kendini gösteriyor.
    Neden ülkemizde camilerin sayısı çok? Ve neden bu camilerimizde estetik yok? Sizce bunlarıda mı diyanet yapıyor?
    Cami gibi Şehirlerdeki bütün yapılaşmalar şehir plancıları tarafından sözde imar kanunu doğrultusunda hazırlanmış imar planlarına uygun olarak yürütülür. Şehir plancılığı ileri ülkelerde çok önemli bir iştir. Bu işi yapacak insanlarda yüksek kabiliyet, zeka aranır ve çok zorlu eğitime tabi tutulurlar. Şehir plancılarının mühendislik, mimarlık, psikoloji, tıp v.s. gibi bir çok alanda bilgili olmaları gerekir.
    Ama malesef bizim ülkemizde şehir plancısı olmak çok basittir. Puanı bile diğer bölümlere göre düşüktür. Hayatımıza yön veren bu şehir planlamacılarının okullarında 2-3 karton maket ve bir kaç pafta çizimiyle yetersiz ve sadece bir diploma alarak kitle hayatlarına yön veren yetkiyle donatılıp mezun olmaları bu ülkeyi ve şehirlerimizi bu hale getirmiştir.
    Tabi sadece şehir planlamacılarını suçlamak doğru olmaz. Bu işin en büyük suçlularından biride belediyeler ve imar müdürlükleridir. İmar müdürlükleri siyasetin ve iş bilmezlerin elinde oyuncak gibidir. Bu makamlar çok mühim makamlardır ve profesyonel bakış açısı gerektirir. Ama malesef kokuşmuş sistemimiz ve temeli YÖK e dayanan kokuşmuş eğitim sistemimiz sayesinde imar planları daha planlama aşamasında çarpık dizayn edilip, akla, mantığa ve vicdana sığmayan hatalar yapılıp insanlar mağdur edilmektedirler.
    Ve yine eksik bir imar kanununmuz var. İmar kanununda teferruat bulunmadığından dolayı imar planlarında cami yerleri rasgele belirlenmektedir ve ister istemez her köşe başında cami yeri ayrılmaktadır.
    Fırsat bulan bazı günah çıkarıcıları da belki günahlarımıza kefaret olur deyip akılları sıra iyilik yapıp hiç bir bilgi ve inşaat deneyimi olmadan cami yaptırmaya kalkışıyorlar.
    Demem oki ülkemizde görülen bir takım sorunların alt yapısı bambaşka faktörlere bağlıdır aslında. Bu sorunların temel kaynağını görüp sorunları temelden çözmek gerekir.
    Şimdi bu camilere rampa yapılacağına, rampaya gerek kalmayan camiler yapılsaydıya.
    10 tane küçük cami yapılacağına 1 tane şahaser niteliği taşıyan büyük ve işlevli cami yapılsaydıya. Hem müslümanlar daha huşu içinde ibadet yapar hemde camiler için devletin harcaması 10 kat azalırdı.
    Türkiye tam anlamıyla cami cenneti. İyide neden sadece sayı olarak 1. sıradayızda, neden kalite olarak en gerideyiz? Neden dünyanın 8. harikası olarak türkiyedeki bir cami gösterilmesin?
    Ben bir müslüan olarak bu kadar çok caminin olmasına karşıyım. Bence 1 aslan 500 koyundar iyidir misali 10 cami yerine 1 tane ama kapasitesi yüksek, çevresi açık, yeşili bol, mimarisi düzgün, baktığında içini açacak, imamı alim, içine girdiğinde gönlünü ferahlatacak, dinsiz dahi olsa herkesin gıptayla bakabileceği 1 tek cami den yanayım.
    Hani nerde mimarlar, mühendisler, şehir planlamacıları ve edepli sanatkarlar? Her şeyimiz para olmuş. Kalite ortada yok.
    Rasgele yaşayan, rasgele üreten, plansız, programsız, hedefsiz idealsiz bir toplumuz biz. Malesef böyleyiz. Dindarımızda aynı, dinsizimizde.
    Sadece eleştiriyor yada banane diyoruz. Demekki biz toplum olmayı unutuyoruz.

Üye
    katil_kobra Avatarı

Son Giriş
    14.04-2009
    Saat
    14:44
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili pegasus;
    zihin dünyanı ne ile inşa ettiğini bilmiyorum bu o kadar önemli de değil zaten. Farklı fikirlerin, inançların olabilir. herkesin zihinsel, düşünsel gelişimini inşa ederken beslendiği kaynaklar aynı olmak zorunda değil. Ancak bu farklılık birbirimize kinle nefretle bakmamıza sebep teşkil etmemelidir diye düşünüyorum. Görüyorum ki, kalbin düşüncelerinei inançlarına katılmadığın insanlara karşı kinle dolup taşmış. Oysa farklılıklarımız zenginliğimizdir. Önyargılarımızdır esasen bizleri esaret altına alan. Sen önyargılarının esiri olmuşsun. bunun neticesinde dine veya dini anımsatan herşeye karşı bir allerjin var. küçümseyici ve hakaret içeren cümlelerin bunu ifade ediyor. Bence bundan böyle elştirirken insan onurunu daha seçici ifadeler kullan. Unutma kimse senin gibi düşünmek zorunda değil. kimse senin tanrına inanmak zorunda da değil. Ama barış ortamlarının, ancak farklı düşüncelerin birbirlerini tolore etmeleriyle sağlanabileceğini de unutmayalım.

Üye
    Emrahs Avatarı

Son Giriş
    10.06-2009
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bazı olaylara yaklaşımlarınız beni çok üzdü. Rabbimin adaleti yücedir. Burada olan bir eksiklik diğer tarafta yemin ederimki ALLAH tarafından mislince katlanacaktır.. Sadece şirk koşma yeter. Adaletine inan güven yeter.. Her sonuçta ona sığın yeter... Gerisi boşşşşş..

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

her şeyi öteki dünyaya havale edip bu dünyada duyarsızlaşmayalım . boşvermeyelim .

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bazı arkadaşlar ilahi adaletten bahsederken meseleye eleştirisel olarak yaklaşıp, madem ilahi adalet var neden herkes güzel değil, yada neden doğan çocuk sakat doğar şeklinde çocukça mantık kuruyorlar.
    Soruyorum:
    Herkes güzel olsaydı güzel diye bir kavram olurmuydu? Yada çirkin diye bir kavram olurmuydu?
    Hiç sakat olmasaydı sağlam olmanın bir anlamı olurmuydu? Hatta engellilik diye bir kavram olurmuydu. Bu form açılırmıydı? Hatta bu site olurmuydu?
    Zengin fakir olmasaydı, Bu kavramlar olurmuydu? Fakirlik diye bir kavram olmayınca ondan kurtulmak için para kazanma hırsıyla hayata tutunma olurmuydu? Zengin olmak için çalışma, azmetme olurmuydu? ve dolayısıyla yaşamın ne anlamı kalırdı?
    Hayat ortamdaki potansiyel farklarla vardır.
    Bir barajdan enerji üretmek için barajda depolanan suyun akacağı yere göre yüksekte olması yani potansiyel enerjisinin olması gerekir.
    Neden bütün sular aynı seviyede değil? diye şikayette bulunup bu durumu adalete ters bir durum olarak değerlendirmek dini bir kenara koyun bundan öte cahilliktir, fizik kurallarını bilmemektir.
    Yaratılan herşey aynı olsaydı yaşamın bir anlamı olurmuydu?
    Böyle bir durumda ne konuşacaktı insanlar?
    Bütün siyasi partiler aynı fikri taşısalardı 2. bir partiye gerek olurmuydu? Yada hiç siyasi parti olurmuydu? Seçim olurmuydu?
    Bu örnekler her alana kaydırılıp uzatılabilir.
    Yaratıcı kainatı farklılıklar üzerine yaratmıştır. Farklı yaratmak Allahın bir gücüdür. O hiç bir şeyi örnek almadan kainatı yoktan var etmiştir.
    İnsan oğlu sadece olanı düşünebilir. Olmayan bir şeyi bıakın yaratmayı tasvir etmesi bile mümkün değildir. İnsan bir şeyi üretirken mutlaka olan başka bir şeyden esinlenir. Yada olan bir ihtiyaçtan yola çıkarak o şeyi üretir. Sonuçta insanın ürettiği herşey tabiattan ilham alınarak yapılmıştır. Oysa Allah herşeyi hiç yoktan var etmiş ve herşeye kendince uygun gördüğü bir biçimde şekil ve nizam vermiştir.
    Allah kainatı yaratırken tektüze sade bir şekilde değil, onun büyüklüğünün idrak edilmesi için yarattıkları tarafından idrak edilemeyecek şekilde karmaşık ve büyük yaratmıştır.
    İdrak edememek kimilerine göre yaratıcıyı kabul etmeme sonucunu doğursa da kimilerine göre de yaratıcıdan maşka mümkünat olmadığı sonucunu doğurur. Demek oluyorki iman mantığın daha ötesinde olan bir vicdan meselesidir. İman şeytanla verilen savaşın sonucunda ortaya çıkan bir meyvedir.
    Mevcut gafil dindarların hayatına bakıp dinin yalanlandığı bir dönemdeyiz. Bir zamanlar çok muntazam bir hayat süren dindarların hayatına bakıp onlardan etkilenip dindar olanlarda vardı. Bence bunların her ikiside koyun psikolojisidir. Bu psikolojiyle dini inkar edenler aslında zannettikleri gibi entellektüel bir yapıya sahip değil, tam tersine basit mantık yürütmesine sahip basit insanlardır.

Sakat olmak ilahi bir cezamı sorusu bu mantığın o kadar altında kalıyorki cevaplamak bile komik düşüyor.

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

dine inananlar aklı başında akıllı insanlar oluyorlarda , insan iradesini ön plana çıkararak karar verenler akıl yürütenler neden basit insan oluyorlar ? Bu mu sizin düşünceye tanıdığınız özgürlük ? basit olmak mantık yürüterek doğrulara ulaşmaksa, sorgulamaksa ,araştırmaksa ben bunu ; dogmacı olup hayal peşinde koşmaya yeğlerim.

Üye
    basari Avatarı

Gerçek Adı
    başar
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:46
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

dünya kimine göre cennet kimine göre cehennemdir bana göre cehennemdeyiz ademin iblisle olan meselesini bütün insanlık çekiyo olay budur

Üye
    violatri Avatarı

Son Giriş
    28.06-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

netbus, araştıran sorgulayan insan asla "basit" olarak tanımlanamaz,katılıyorum.din bir vicdan meselesi ben korkarım başkalarının inancına söz söylemeye,herkesin inancı kendine.laiklik çatısı altında oldukça,zorlama olmadıkça,bilimden soyutlanmadıkça,bilimi inkar etmedikçe din konuşulur.din ve bilim ve din ve laiklik bazılarının kafasında çakışıyorsa onları torbaya koyup arabistana postalayasım geliyor.burası türkiye.insan hem çağdaş hem dindar olmalı,hem geçmi,şi hem bugünü bilmeli,geleceğe inanmalı.din yardımcıdır doğru yaşamaya,sırf dinle ilgilenenler de kendini soyutlar bu hayattan.hele 2 ayete bakıp kadını 2. sınıf vatandaşı yapanlar,bilin ki özgür irade izin vermeyecektir böyle şeylere ama ortam müsait maalesef.cahiliz,nasıl geçecek bu,genetik.aşısı da yok....

Üye
    botanical Avatarı

Son Giriş
    09.08-2015
    Saat
    15:23
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eğer engellilik allahın bir lütfu ve hikmeti ise; bu nasıl hikmetse elbette ilahi bir cezadır.

Engellilerin her sorunu bitmiş camiye nasıl rahat gider orda nasıl rahatça ibadetini yapar omu kalmış onuda diyanet çözümleyecek. İbadetimiz evde yaparsak sevabı dahamı az oluyor acaba. Diyanet Devlet Kurumu olmaktan çıkmalı bencede. İnancı siyasallaştırmaktan başka bişey değil.

http://www.youtube.com/watch?v=S6DyW92hqS4

Üye
    MURATÇELİK Avatarı

Son Giriş
    17.09-2015
    Saat
    12:31
    Yaşadığı Yer
    bilecik
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

NETBUS, İNANMIYORSAN İNANMA. AMA Bİ DAHA SAKIN ALLAH'a DİL UZATMA!!!

Üye
    violatri Avatarı

Son Giriş
    28.06-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

burası bin ladin'in sitesi değil.bırakın bu konuları,neyi tartışıyoruz.ilahi ceza değil ne cezası,bağnazlar yobazlar ancak onaylar bunu.diyanet bir kurumdur,gereklidir.iyi çalışmıyorsa adamlar değişir,padişah değil ya.siyaset yapıyorlarsa sistemde hata.bence siyaset de çok karmaşık bir konu,kime ne desek bilmem ki.ama ilahi cezadır diyen gerçekten yobaz,valla ya,daha neler .tıpkı "7.4 depremi yetmedi mi" diyen kara zihniyet gibi.arkadaşlar hepiniz laik türkiyenin evlatlarısınız,dini inancınız kendinize,din bir vicdan meselesi.ya ben renklerden beyazı seviyorum artık , kara kara vbulutlar yetti gayrı . geri dönüşüm yapmayın

Üye
    şovmen Avatarı

Son Giriş
    05.11-2009
    Saat
    21:08
    Yaşadığı Yer
    KKTC
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ben sakatsam sakatım sen isyancıysan ben şükürcüyüm sen inançsızsan ben inançlıyım senin inançsız olman ne beni ilgilendirir nede benim inançlı olmam seni kendi düşünceni kendine sakla herkesin aklı selim

Sayfa 4 / 16 İlkİlk 1234567814 ... SonSon

LinkBacks (?)

1. 07.08-2009, 19:47