Sayfa 3 / 16 İlkİlk 123456713 ... SonSon
Toplam 226 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    eminim63 Avatarı

Son Giriş
    10.05-2016
    Saat
    13:40
    Yaşadığı Yer
    urfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ya biraz objektif düşünün yaaa arkadaşlar diyanetin elmanları nerde bu anketi yapar büyük ihtimalle camide yani camiye giden özürlülerle ytapar camiye giden özürlüde muhakkak inandıgından gidiyordur ve bunun bir takdiri ilahi oldugu kanısındadır

hatta ben rabbimin beni böyle yaptıgı için çok şükrediyom özürlü olduğum için size saçma gelebilir şimdi bundan sonra benle dalga geçecekler çoktur çünkü bunlar bana göre dünyaya geliş amacını bilmeyen insanlardır
    İnsanlar dünyaya imtihan için gelirler önlerine bir çok fırsatlar konur bunun degerlendirmesine göre not alır
    allah kimine mal verir kiminden alır kimine saglık verir kimine alır buna karşı kulun sabrı ve şükrünü dener
    benim sağlıgımı almış ben şükrediyom çünkü bana sağlam bir vucud verseydi ben çok degişk bir kişi olmaya musaittim beni bir çok günahtan alıkoyan benim sakatlıgımdır
    ben sakatlıgımı ceza degil bana mukafat olarak görüyom bakayım bundan soınra neler yazılacak

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

çok ilginç yaaaa....

ilahi ceza olayı. :shock: bu tamamen ailelerin suçu.okumuş yazmış, eğitim almış hangi engelli bir ankette böyle birşey söyler.!!!! aileler.başka bişiy değil.belli ki bu tür bir anket durumu iyi olmayan varoşlarda yaşayan arkadaşlarımız üzerinde yapılmış.burada yaşayan insanların eğitim tarzı belidir.okula gidemeyen bir çocuğun zorunlu eğitmeni ailesidir.küçük yaştan beri ailenin her sözü doğru kabul edilir.taa ki aileye muhtaç bir bireyse ölümüne kadar.yada evlenene kadar.
    bir kuzenim var.sanırım beyinsel bir engeli var.üzgünüm ne tür bir rahatsızlığı olduğunu bilmiyorum.nasıl telefuz etmem gerektiğini bilemedim.çok küçük bir engeli var sanırım.denileni anlıyor ve uyguluyor.kendi kendine de yetiyor.fakat babası hiç bir zaman onu okula göndermedi.gönderemediğinden değil.kuzenim bir bayan.evde oturuyor bütün gün.ailesi ile birlikte olmak dışında evden çıkmıyor.ziyaretine gittiğimizde yanımızda arkadaşlarımız varsa erkek var diye odadan dışarı çıkmıyor.kendi düşüncesiyle çıkmıyor.neden böyle düşünüyor? AİLE

şimdi bu insandan gelecekte ne beklersin? ona ne öğretildiyse onu düşünür.bu cahil ailelerin dine aşırı düşkün olmasından kaynaklı elbette.

diyanetin camileri yapılandırma isteği düşüncesi güzel...zaten önümüzdeki 7 yıl içinde yasa gereği yapmak zorunda değilmi?
    ama anlamadığım kitap basma olayı nelik?
    bu nedir?bizi inancı az mı görüyorlar? beceremez onlar bişeyi durumu mu?
    zaten alabilecek yetideysek bunu kaçırmamız mümkün müdür? alacağımızı almışızdır.alalaaaaaa....
    her yönden düşkün, muhtaç damgasını da yedik yaaa..hayırlı olsun.
    İMAJINI DÜŞÜNEREK ENGELLİ PERSONEL ALMAMAYA BAKAN DİYANETİN İŞLERİ...bunun içinde başka bişiy var ama, aziz nesin amcanın da dediği gibi DUR BAKALIM NOLCAK :lol:

ama şu da var.belki ben bütüüüüünnn o suçları rekursiyon arkadaşımla birlikte işledim...aaaaa bakın o zaman bu cezamı haketmişimmmm :lol: :shock:

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Sevgili arkadaşlar bende bu konuda mümkün mertebe objektif olmaya çalışacağım ama nüfus cüzdanımda yazan dini islam ibaresini ve hadi bunuda geçelim kim neye inanırsa inansın ama ben müslümanım ve ister istemez inandığım din hakkında bir takım bilgilerimin olması öğrenme isteğim elimden geldiğincede yaşama isteğimde normaldir diye düşünüyorum devlette dinle ilgili kurum olan diyanet işleri başkanlığının yaptığı ankete gelirsek anket kimler (nasıl bir eğitim düzeyinde nasıl bir kesimde yaşayan kişiler üzerinde yapılmış sorular nasıl sorulmuşşş..... :?: bilmiyoruz ve neye göre böyle bir sonuca varılmış muaama :?: ve bizce çok inandırıcı ve geçerli gibi gelen bir anket değil gelelim kitap bastırma fikrine sanırım engellilerin bu durumlarını bir ilahi ceza olarak görmelerini engelleme farklı bir bakış açısı getirmeye yönelik eğitme adına yapılmak istenen bir çalışma burada bizler engelimizin nedenini bilen ve kabul edip bunu isyan olarak ilahi ceza olarak gören bireyler değiliz ama belki bu konuda desteğe ihtiyacı olan engellilerin olabileceği kendinin bu durumunu bir ilahi ceza olarak görebilen arkadaşlarımızın olabileceğinide inanıyorum çünkü ben sağlıklı insanlar arasındaki bir çok konuda düşünce farklılıklarının eğitim, bulundukları çevre, gelenek görenek ,aile terbiyesi vb. etkenler nedeniyle çok değişebildiğine şahit olmuş bir birey olarak değerlendirince çokda mantıksız gelmiyor ve eğer ki bu arkadaşlarımız kitap okumayı düşünürlerse belki onlar için faydalı olabilir mi :?:
    Dinde zorlama yoktur ve herkes istediği gibi inanır ve yaşar ve yaşamak isteyenlerin adına devlette bu işle görevli bir kurumun engelliler adına camilerde ibadet yerlerinde bir takım düzenlemelere gitmeyi düşünmesi bence güzel bir davranış bu kadar cami mescit yeter biraz da okul yapılsın evet kesinlikle okul sayısı ihtiyaca cevap verecek düzeye gelene kadar yapılmalı kesinlikle eğitim taraftarıyım ancak eğitimle insanların düşünce kapasitelerinin ufuklarının geliştiğine inanıyorum ama bu işte sanırım Milli Eğitime düşer
    bence diyanetin burada görevi ne olabilir halkı eğitim alma eğitime destek yönünde bilinçlendirme olabilir olmalıdır da :wink:

Üye
    medcezir_ Avatarı

Son Giriş
    30.11-2005
    Saat
    02:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Fazla söze gerek yok tek kelimeyle, SAÇMALIK...

Üye
    zeynepwheels Avatarı

Son Giriş
    10.10-2005
    Saat
    21:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kesınlıkle sacmalık

kader olabılır ama ceza asla olmadıgını dusunuyorum

Üye
    neseli09 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Neşeli
    Son Giriş
    14.09-2015
    Saat
    23:17
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

:roll: Engelli olmanın suç olmamasıyla, herkesin bir gün engelli olması arasında bir ilişki kuramadım.

Engelliyim ama bu Allah'ın bir lütfu. Bu sayede o kadar güzel arkadaşlıklar yaşıyorum ki bu sitede, bazen iyiki engelliyim dedirtiyor bana.

Allah'ın bir lütfu dedim ya, o lütuf sadece bana kalsın.

Üye
    gulpembe Avatarı

Son Giriş
    09.01-2017
    Saat
    01:23
    Yaşadığı Yer
    Elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet haklısın Neşeli
    bu Güzel Allahın bizlere verdiği bir LÜTUF
    Birçoğumuz Doğuştan yada Küçücük bir Bebekken Engelli olmuşuz
    Mahsun ve savunmasız bir Bebeğin ne Suçu varki neden Cezalandırılsın ?

Üye
    kardelen39 Avatarı

Son Giriş
    02.12-2008
    Saat
    14:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet, ne yazık ki, buna bizzat engellilerin inandığına şahit oldum. Üstelik bu oran... Oldukça yüksek...

Söyleyecek söz bulamıyorum... Sadece gülümsüyorum...

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Gülpembe demişki:

Mahsun ve savunmasız bir Bebeğin ne Suçu varki neden Cezalandırılsın ?
    Çok güzel.

Yani masum ve savunmasız bir bebek cezalandırılmak için engelli yapılmaz.

Peki Allah, bebeklerin birinin sağlıklı; diğerininse trajik bir şekilde engelli olmasına neden göz yumar??? Lütfen "denemek için" cevabı vermeyin bu cevap baydı artık.

Biliyorum iman meselelerine girmek çok da doğru değil; ama bu sorunların dile getirildiği yerde bu sorununda sorulması gerekmez mi?

Madem ilahi bir ceza değil; neden doğarken bile insanlar eşit doğmuyor?

Kaldıki bu sadece engellilikle ilintili değil.

İlahi adalet deyip yere göğe sığdıramadığımız "esas" neden birini doğuştan "güzel" bir diğerini "çirkin" yaratır???

Neden bir insan fakir, bir diğeri zengin başlar hayata???

İlahi adalet böyle bir şey midir??

Bütün bu eşitsizliklerin ardında dokunamadığımız, anlayamadığımız, hissedemediğimiz bir "adalet" ve "haklı neden" olduğuna inanmakla bu sorunlar halloluyor mu?

Bu dünyada acı çekenler uğradıkları haksızlıkları öbür dünyada telafi edebilecekleri bir hayatın varlığına inandırılarak acaba ne yaptıklarının farkında mıdırlar?

Ya da en iyisi susmak...

Ve inanmak, herşeyi bilen (Bizden daha iyi...) bir kudretin öteki tarafta bizleri çektiklerimiz nedeniyle mükafatlandıracaklarına...

Belki o zaman rahatlarız...

Neden adalet olmadığına dair sorgulamalara bir son vermek...

Bu sorgulamaların bizleri götüreceği diyarlardan ürküp bu yolculuğa hiç çıkmamak.

Çünkü bu yolculuk ciddi donanım ve cesaret gerektirir, biliriz...

Öyleyse ucu ucuna tuutturduğumuz açıklamalarımızla haykıralım...

Allahın Adaleti!!!

Ya da lütuf (!) diyelim...

Kabul etmeme lüksüne sahip olamadığınız bir lütuf...(Bu lütuf müdür bu halde?)

İnsanı en doğal edimlerinden alıkoyan bir lütuf.

Bir çiçeği görememenin lütfü (!???)

Yürüyememenin, duyamamanın, konuşamamanın ve hatta anlayamamanın...

Anlayamayarak bahşedilen lütfün farkında dahi olamamak...

Bu ne lütuftür yarab...

Lütfünden sana sığınırım...........

Üye
    heyhayat Avatarı

Son Giriş
    21.04-2006
    Saat
    20:42
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SADECE SAKATLIKMIDIR INSANLARIN CEZA OLARAK GORDUKLERI
    HAYIR HASTALIKLARI DA CEZA OLARAK GORUR KİMİSİ
    YADA BASINA GELEN HER HANGI BIR OLAYI
    HATTA EŞİ ÖLDÜ DIYE CEZALANDIRLIDIGINI DUSUNENIDE GORDUM
    HER NE SEBEPTEN OLURSA OLSUN BAŞA GELENE AMENNA DEYİP SİNEYE ÇEKMEK ZORUNDAYSAK Kİ ÖYLEYİZ HİİİÇ KENDİMİZİ ÜZMEYELİM ARKADAŞLAR HAYAT HER HALİYLE YASANACAK TAKİ BİR GÜN SON BULMA VAKTİ GELENE KADAR
    BEN ŞAHSEN BAŞIMA GELEN HER OLAYDA BUNDADA BIR HAYIR VAR DEMEYE CALIŞIYORUM ÇÜNKÜ YARALARIMI ANCAK BÖYLE İYİLEŞTİREBİLİYORUM
    KENDI KENDIMIN PSIKOLOGU OLMAK BABINDA TAVSİYEMDİR
    DENEYİN ÇOK DAHA MUTLU OLACAKSINIZ

Üye
    basari Avatarı

Gerçek Adı
    başar
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:44
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

bende bi zamanlar anne ve babaların işlediği suçlar yüzünden engelli çocukları doğuyo diye bişeyler duymuştum :lol:

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Pegasus
    Madem ilahi bir ceza değil; neden doğarken bile insanlar eşit doğmuyor?
    insanlar eshit doguyo ki, arkadashim!...
    eminim!

ayrica bu soruda bi mantik hatasi var gibi gelio bana

Üye
    yalnızkurt58 Avatarı

Son Giriş
    28.11-2008
    Saat
    15:03
    Yaşadığı Yer
    SİVAS
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar saçmaladığınızın farkındamısınız ne demek cami yapılmasın ne demek diyanet le işimiz olmaz hele hele HAŞA yerlerin ve göklerin tek sahibi bizleri yoktan var eden allah c.c ile anlaşamamazlık yüce yaratıcının yaptıklarını sorgulamak ne demek lütfen yazdıklarımıza dikkat edelim bilmediğimiz konular da özelillikle de din konusunda bilgi sahibi olmadan yorum yapmayalım diyanetin yaptığı yanlış ta sizlerin yaptıkları çok mu doğru

Üye
    ::(umut):: Avatarı

Son Giriş
    11.01-2017
    Saat
    01:28
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Evet gerçekten engellilik Allahın cezası değil hatta inançlı biri için avantaj ama madem bu bir lütuf; madem bu bize verilen hayatmızın ayrılmaz parçası ben bir türlü bazı soruların cevabını bulamıyorum hayata tutunmak istedikçe bazen engelim beni hayattan uzaklaştırmak istiyor. İsteseniz o soruların bazılarını size sorrayim ve siz bana benim ve BENDEN ÇOK DAHA KÖTÜ DURUMDA bir engellinin bunları ne için hakettiğini ya da yaşamak zorunda olduğunu söyleyin fikirlerinizi benimle paylaşın: Engelli olduğum için:
    - güneşe çıkamıyorum gözlerin yanıyor ve insanlar bana acıyarak bakıyor.
    - İnsanlar gözlerimi fark ederek bana acıyarak bakıyorlar bazen çocuklar elleriyle işaret edip " a anne gözüne bak ne olmuş diyebiliyor hem de onlarca insanın içinde"
    - Sadece ama sadece engelli olduğum için 17 sene okuyup mezun oluyorum ama öğretmenliğim elimden alınıyor.
    - Araba kullanamıyorum, motorsiklet kullanamıyorum ve kullananlara gıpta ile bakmak zorunda kalıyorum
    - Yine sırf engelli olduğum için(görme) tartıştığım eski bir arkadaşım tarafından ağır hakaretlere uğruyorum(pis kör, yüzüne bile bakamıyorum, sakat, Allahın körü.. ve burda yazamayacağım engelimle ilgili ağır hakaretler..
    - Uğradığım hakaretleri kaldıramıyorum ünkü adam bana küfür etmiyor bana GERÇEĞİ, BENİM KENDİMDEN BİLE SAKLADIĞIM BÜTÜN İNSANLARIN BİLİP DE BANA SÖYLEMEDİĞİ GERÇEĞİ SÖYLÜYOR, SAKATLIĞIMI ÖZÜRLÜLÜĞÜMÜ VE İNSANLARDAN DAHA AŞAĞI DAHA ACİZ OLDUĞUMU...
    - Yine engelimden dolayı gelen bir arabayı fark edemiyorum ve adam fren atıp arabadan inip karşıma geçerek anama avradıma küfür ediyor. Suçum az görmek, bazen sokakta birine çarpıyorum sonuç aynı hakaretler..
    - Depresyona giriyorum ve pisikiyatristin yazdığı antidepresan ilaç bütün bünyemin dengesini değişitiriyor. Artık sakatlığımın yaında şişman ve göcekli bir sakat oluyorum ve yine insanlar bu fırsatı kaçırmayıp benimle dalga geçmeye devam ediyor.
    - Ve sevgili engelli arkadaşlarım hepsini bir yana bırakıtm hepsini en önemlisi ne biliyor musunuz? Engelli olduğum için sevemiyorum aşık olamıyorum, diğer insanlar gibi hoşlandığım ilgi duyduğum bir bayanın yanına gitmeyi onuna ilgili hayal bile kuramıyorum çünkü BEN BİR ENGELLİYİM O İSE NORMAL BİR İNSAN. Ha bana diyeceksiniz ki aşk engel tanımaz tvlerde gösteriyorlar engelli biriyle normal birisi evlenmiş diye. Doğru ama tv'de yani gerçek hayatta değil. Ben ve diğer engelliler ise hayatın en gerçek yerindeyiz onlarca, yüzlerce binlerce problemin altında ezilen ve herşeye rağmen etrafımıza gülücükler dağıtmaya çalışıp "ben hayatımdan memnunum" diyen Allah'a şüretmeye çalışan çalıştıkça daha da ezilen daha da hor hakir görülen biz sevgili engelliler.

Ben birkaç yıl önce çok inançlı bir insandım hala da Allaha her gün dua ederim ama bu soruların cevabını hiçbir zaman bulamadım şimdiden sonra da bulur muyum bilmiyorum. Belki 2 gözü gören engelsiz insanlar bana bakıp hallerine bol bol şükrederler ve cennete giderler ben ise isyan ettiğim için cehenneme giderim. Peki burda cezayı kim çekmiş olur???

ARKADAŞLAR KUSURA BAKMAYIN BU ÇOK UZUN BİR YAZI OLDU BENİM 25 YILDIR İÇİMDE BİRİKENLER BUNLAR NE DİYİM.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:36
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben bir şeyi merak ediyorum: Ben birine büyük kötülük yaptım diyelim, o kişi de bana "Allah belanı versin...." dedi.
    1- Bana ne olursa Allah belamı vermiş olacak; sakat kaldığımda cezalandırılmış mı olacağım? Yani sakat bırakmak bir cezalandırma mı? Bela'dan nasıl bir adalet umuyor insanlar?
    2- Peki, "engelilik insanin lehine bir durum" deniliyor ya, bu nasıl oluyor? Cezalandırılıp sakat bırakılan biri aynı anda ödüllendirilmiş de mi oluyor?
    3- Sakat biri nasıl anlayacak sakat kalmasının ilahi ceza mı yoksa ödül mü olduğunu? Ne biliim, mesela birinin yaşamını kurtardığımı varsayalım, ama aynı ben daha sonra birini öldürmüş olayım. Sonra aradan kısa bir süre geçince de sakat kalayım. Doğal olarak kafam karışıyor tabii, şimdi ben iyiliğimin mükafatını mı aldım, kötülüğümün cezasını mı?

"Görme engelliye yol göstermeyi, sagir ve dilsize laf anlatmayi da sadaka olarak degerlendiriyor, yardim etmeyi tesvik ediyor"
    Aslında bu söze de birşeyler söylemek istiyorum. Ama sonuçta inanan biri için alınan nefes yapılan her amel Allah için olduğu için, sanırım o sadakada da kendi içinde bir sorun görmüyor insanlar? Yani sanırım sadakayı da (hem vermek hem almak anlamında) iyi birşey gibi algılıyorlar.
    Belki bu konuda daha sonra yazarım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 3 / 16 İlkİlk 123456713 ... SonSon

LinkBacks (?)

1. 07.08-2009, 19:47