Sayfa 10 / 16 İlkİlk ... 67891011121314 ... SonSon
Toplam 226 mesajın 136-150 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    elyasa Avatarı

Son Giriş
    18.04-2013
    Saat
    01:14
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alanım olan bir konuya değinildiği için düşüncemi sunmak istedim...Öte yandan sadece mealleri kuru bir ifadeyle yazıp "işte bu" deyip söylenmesi gerekeni söylediğine inanan aynı taraftaymış gibi durduğumuz arkadaşlara da bir çift sözüm var.Bu tartışma platformunda kimsenin tarafında değilim... Kendi düşüncelerimle bu sayfalarda yalnızım. Özellikle kuru kuru bir kaç ayet yazıp da bunu zafer nidalarıyla süsleyenleredir bu mesajım.Benim davamda "slogan atmak" yok...

Hakkımızda hiç bir şey bilmediğiniz halde yazmış olduğunuz şeyler bizi incitmiştir.

Üye
    yagmurlu Avatarı

Son Giriş
    19.10-2010
    Saat
    22:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilahi veya değil şimdilik değişen ve değiştirebilecek hiçbir şey yok

Fatma Hanım yorumlarınızı okudum akıcı ve kişiyi ikna edebilecek tarz da
    cevaplar vermişsiniz

Üye
    Başak81 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ooof derinleşmiş konu ya bu yüzden felsefi, dini boyutuna hiç değinmiycem... Naçizane fikrim, tabiki ilahi bi ceza değil olamaz da. Ödül mü değil mi onu da bilemicem öbür tarafa gidip gelmedim ama ceza olmasından daha mantıklı ödül olması...

Kalem
    Misafir Üye
    Kalem Avatarı

pegasus yazısında aşağıdaki ayeti alıntılamış:

Araf suresi 179. Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır. (Kaynak: Diyanet vakfı meali)
    cehennem için yaratılmış, kalpleri olup da kavrayamayan, gözleri olup da göremeyen, kulakları olup da duyamayan bu insanlar kim?
    kitap bu insanların kim olduğu bilgisinin bize ait olduğunu vurguluyor mu?
    yani insana böyle cehennemliklerin bilgisi verilmiş mi?
    yani tek tek "şu insanın kalbi mühürlenmiştir" diyebilir miyiz?
    bundan kim emin olabilir?
    peki kalbi mühürlenmeyenler kimler acaba?
    niçin kalpleri mühürlenmiş? bu konuda kitapta bir açıklama var mıdır?
    eylemleri apaçık cehennemlik eylemler bile olsa kim "bu cehennemliktir" diye apaçık bilgiye sahiptir?
    böyle cehennemliklerin bilgisi kime verilmiş?
    ömer gibi bir baba kendi kız çocuğunu öldürürken nasıl bir adalet timsali olmuş?
    "kız çocuklarını öldürmeyin" niye demiş peygamber?
    yaratıcı tek tek "sen şu kullara git bunlara gitme" mi demiş kitabında?

söz soylendiğinde duymayacak kimlerdir belli mi?
    biz biliyor muyuz bunu?
    kimin kalbi mühürlenmiştir acaba? bunun da bilgisi bize mi ait?

çabaya gerek yoktur o zaman!
    benim kalbim muhurlendiyse!
    senin kalbin mühürlendiyse!

bilmiyoruz ki bunu biz!
    ve çabalıyoruz bu yüzden
    başka şansımız da yok
    " biz muhürlenmiş kalplere sahipsek" diye denizin en dibine dalıp intihar edecek de değiliz!
    çünkü bunlar birer zandır.
    ve zanna uymak da yasaklanmıştır.

çabalıyoruz!
    çünkü onun rahmetine de tanığız!
    yeryüzünde onca kan dökene yagmuru gönderen, yeryüzünde onca zulm yapan insana güneşi esirgemeyen bir yaratıcı O!
    ayrım yapmadan sana da sunmuş aynı güzellikleri bana da!
    aynı güneşe sen de bakıyorsun ben de!

güneşe bakıp da ne sen hava atabilirsin bana. ne de ben sana!
    çünkü güneşten nasiplenen sadece biz değiliz!
    mühürlenenlerin tanınmasını saglayacak bir iltimas da goremiyoruz evrende!
    bugün japonyada deprem olunca bir kaç kişi ölürken müslüman ülkelerde en çok ölümler oluyor deprem yüzünden!
    eger ayrım olsa kendine inananlara iltimas geçerdi...
    böyle bir şey söz konusu da degil!

aklımızı her alanda kullanıyoruz...
    ard arda gelen sabahla akşama bakıyoruz...
    evrene bakıyoruz...
    bir şeyler okumaya gayret ediyoruz!

şimdi kim söyleyebilir bir engellinin ceza aldığını!
    bunun bilgisi kimde?
    yani kim apaçık söyleyebilir?
    şu suçu yüzünden cezalandırıldı ve engelli oldu diye...
    bize zan haram kılındı!
    bunların hepsi zandır!

o zaman da saglamlar saglıklarıyla lutfa mı ugruyolar yani?
    ya da saglamlık ödüllük harika bi şey, sakatlık da cezalık utanılacak bişi mi?

insanların kendi uydurdugu yalanları lütfen yaratıcıya mal etmeyelim!
    insan sakatlıgı cezalık olarak nitelendiriyor ve bunu yaratıcıya yakıştırıyorsa esas ayıplanacak şey budur! çünkü böyle bir bilgisi olamaz!
    böyle bir bilgi kimsede mevcut değil!
    ve yaratıcı kendi adına yalanlar uyduranları açık bir şekilde kitabında uyarmıştır!

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Kalem, yersen yoğurt içersen ayran demişsin.

Kısaca sen Demirel gibi çok şey anlatıp hiçbir şey söylememişsin...

Eleştirdiğin fikre karşılık mantıklı tek bir cevabın yok. Yazdıklarını lütfen bir kaç gün sonra şöyle sakin kafayla bir oku. Aslında hiçbir şey yazmadığını görüp şaşıracaksın...

Kalem
    Misafir Üye
    Kalem Avatarı

Burda kimse düşman değil. biz bir aileyiz ve kendi içimizde doğruyu arıyoruz. Alaycı alaycı sorular sorarsanız benzer bir üslupla cevap alırsınız. Samimi bir şekilde sorguluyorsak aynı şekilde karşılık buluruz.
    aslında buradaki söylediklerinden cesaret alıp yazdım pegasus.

hakkaten bu yazıları Denizli'deyken okudum. sorguladıklarınızı baya düşündüm de. sabahladım diyebilirim.
    yazdıklarımda mantıklı bişi yazmadığımın farkındayım da. mantıklı bir cevabım olsa yazardım zaten.
    içtenlikle tekrar okudum ayeti...
    baya sarsıcı aslında.
    hayatım boyunca sarsıldıgım şeyler bunlar aynı zamanda...
    hep sorguladıgım...
    sesli sorular sordum burada...
    sesli sayıkladım hatta...
    ayeti tekrardan okuyorum...
    "kalpleri mühürlenmiştir... gözleri görmez kulakları duymaz..."
    sarsıcı geliyor bana bunlar...
    ne yaparsam yapayım kalbim mühürlendiyse ne anlamı kalacak çabanın o zaman?
    ama muhurlenmişleri de bilmiyoz ki...
    bu ayetleri okudugumda sarsılıyorum. benden uzak görmüyorum ki...
    ben de muhatabıyım.
    hatta öyle oluyor ki ben bir sanının peşinden mi koşuyorum acaba diyorum.
    bana ait olanları yazmaya çalışıyorum...
    benim cebhemde olanları...
    ve bildiklerimi...
    sana saçma sapan gelse de...
    mantıklı bir kelime de yoksa içinde yazdıklarımın...
    içimden geldiği gibi yazıyorum...

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Samimiyet bazen savunduğumuz tezlerin aksi kaynaklara ulaştığımızda onları da paylaşmayı gerekli kılıyorsa bugün köşesinde yazdıklarıyla Yaşar Nuri Öztürk hocaya da bir kulak vermek gerekir diye düşünüyorum.

Sanırım bizlere anlatılan islam ve kader inancı aslında gerçekle pek alakalı değil. Eğer hocanın iddiaları doğruysa kader kavramına yönelik islami düşünüşün yeniden ele alınması gerekecek. Gerçi benim kurandaki kader anlayışının Yaşar hoca nın dile getirdiği rasyonel boyutlara sahip nolduğuna pek inanamıyorum ama yine de anlattıkları gerçekten çok ilginç.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...27&yazarid=277

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...id=61&sz=90644

Özellikle ikinci makalede kader konusuna yaklaşım ilginç ancak konu bütünlüğü açısından makalenin ilk günki kısmı da okunursa iyi olur.

Bu arada ben söylediklerini felsefi, sosyolojik düzlemde kabul ettiğimi söyleyemesem de Yaşar Hocanın dile getirdiği islam anlayışının evrenselliği karşısında çokça şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Yaşar hoca bizlere ya islamı hiç olmadığı kadar güzel gösteriyor ya da biz islam hakkında çok eksik şeyler biliyoruz. Onun anlattıklarının ışığında sakatlığın bir ilahi ceza mı yoksa burada bazı arkadaşlarımızın söylediği gibi doğal süreçlerin öngörülememesi neticesinde ortaya çıkan gayet doğal bir süreç mi olduğu sorusu açıklık kazanıyor.

İlginç gerçekten...

Yaşar hoca kendisine atfedilen tüm suçlamalara rağmen sanki islam aleminin çıkış kapılarını gösteriyor gibi.

Üye
    musab Avatarı

Son Giriş
    27.10-2008
    Saat
    23:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu konu gidilmesi gereken şekil de yorumlanamıyor... neden biz hep cezadan basediyoruz ki... neden Allah'ın sonsuz nimetlerinden bahsetmiyoruz... bize verilen sonsuz nimetlerin için de her birilerimizden sadece bir ve birden çok nimet alınmıştır. kimimizden akıl, kimizden ayak, kimimizden el ve kol gibi nimetler alınmıştır. peki kalan öbür nimetleri hiç düşündük mü? düşüncelerimiz hiç beyni ve zekayı alıyor mu? ya da hiç durmadan çalışan bir kalbi düşündük mü? örnek verdiğim sadece akıl ve kalp. peki doğa da verilen sonsuz nimetler. gerçekten saymakla bitiremiyeceğimiz nimetler var dışarı da. bize bunları veren Allah. neden biz ona şükür edemiyoruz... doğrusu biz nankörüz ve buna biz de şahidiz.

pegasus sizin verdiğiniz yorumlar gerçeği değere ve akla alınmıyacak mesajlardır. siz kuzey Irak'da ki bir olayı ele alıp da müslümanlığı buna göre alıp değerlendiriyorsunuz. siz nerden biliyorsunuz ki orda ki insanlar müslümandır. bir müslüman ülke de olan herkes müslüman değildir. öncelikle bunu bilmemiz gerekiyor.
    bir de Yaşar Nuri ÖZTÜRK'ü örnek gösteriyorsunuz. o ilahyatçıdır. ama her ilahyatçı iyidir denilemez. Yaşar Nuri işine ve çevresine geldiği gibi dini anlatıyor. zaten o iyi biri olmuş olsaydı siyaset (yalan) denen şeye girmezdi. hadi diyelim girdi ne oy aldı hiç...
    sana tavsiyem Kuran-ı kerimin mealini oku, ve sonra şöyle düşün dünya da her kes bu kitaba göre yaşasa acaba bu kadar adaletsizlik olurmuydu. ya da dünyanın hali böyle olurmuydu.

engellilik ilahi bir ceza değildir. bilenler için tam tersine bir lütüftür.

Üye
    değerli dost Avatarı

Son Giriş
    22.10-2009
    Saat
    12:14
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bütün kötülüklerin anası cehalettir, cahilliktir. cahil bırakırsan yönetmek kolaydır yön vermek kolaydır.eğitimli olursa insan, onu yönlendirmek yöneltmek zor olur.dönüp bakın çevrenize günlük yaşantınıza allah ile korkutulur yetim hakkı yemek günahtır denir.bizim geleceğimiz çocuklarımızın geleceği çalınmıştır.eğitim eğitim eğitim ama gerçek eğitim herkeze saygılar sunarım.

Üye
    masiva Avatarı

Gerçek Adı
    Fatma
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Konunun başından beri yazdıklarınızla örnek gösterdiğiniz makale arasındaki çelişkiyi umarım farketmişsinizdir.

• "Kur'an’da, insanın fiillerinin önceden belirlenmesi, özgürlüklerinin kısılması anlamında bir kader anlayışı yoktur; bu anlayış İslam'a sonradan sokulmuştur. "
      Hiçbir insan, bâtın resulden (akıl) gereğince yararlanmayı öne almadan zâhir resule (peygamber) yol bulamaz. Bâtın resul, zâhir resulün çağrısının sağlık ve geçerliliğini bilmede esastır. Eğer bâtın resul olmazsa zâhir resulün sözünün kanıtlığı ve bağlayıcılığı olmaz. Akıl komutandır, din asker. Akıl olmasa din geçerli ve kalıcı olmaz. Elbette ki, din olmayınca da akıl şaşkın halde kalır. Bu ikisinin birleşip kucaklaşması ise nûr üzerine nûrdur.
      Kader, sanıldığı gibi, bizim fiillerimizle ilgili bir kavram değildir. Kur'an'ın anlattığı ‘kader,’ varlıkta egemen olan yasalar yani tabiat kanunları anlamındadır. "Dünya koşuyorken yol üstüne yatılmaz"

NOT: Sayın Öztürk'ün makalelerinden alıntılamış olmam beni hiç bir yere/kimseye yakın göstermesin.. Kimsenin çizdiği yolda yürümem, bana kendi yolumu kendim çizmem için üç büyük klavuz verilmiş zaten (Kur'an, Aklım ve Peygamberim...) Bu nedenle şu hoca bu hoca sözlerinden de anlamam, kesin itibar etmem.. İnsandır der hata yapma olasılığını ya da içinde bulunduğu zümre dolayısıyla yorumlarını çarpıtma olasılığını her zaman saklı tutar, tartışmasız tek olan kaynaklarımla yürürüm..

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Fatma ne yazdığımın çok iyi farkındayım. Yaşar hocanın dediklerine yönelik çekincelerim olduğunu onları alıntıladığım yazımda da söyledim. Ancak onun söylediklerini çok önemsiyorum. Felsefi düzlemde soru işaretlerimi korusam da onun karşısında fikir beyan edenlerin söyledikleri arasında açıkçası ciddiye alıp cevap vermeye tenezzül edeceğim fikriyat göremiyorum. O, en azından benim aklıma mantığıma, vicdanıma dine yönelik duruşumu yeniden ele almama yol açabilecek şeyler söylüyor.

Din onun anlattığı anlamda ve içeriğe sahipse tamamen onaylamasam da bana yanlış gelmiyor. Yani en azından onun din olarak anlattıkları ben de nefret uyandırmıyor. Ve eğer o haklıysa ve onu sosyete hocası olarak suçlamaktan öteye ona ilmi anlamda itiraz edemeyenler haksızsa dinle ilgili söylem ve düşüncelerimi gözden geçirmeye hazırım.

Ben bazılarımız gibi kendi fikirlerine tapınan bir kişi değilim. Akıl ve vicdan çerçevesinde öne sürülecek her ikna edici düşünceyi benimsemeye hazırım. Ve tabiki tersini de reddetmeye...Hiçbir güç hiçbir kudret benim aklıma ve vicdanıma zincir vuramaz. Bunun din adı altında, allah adı altında yapılmasını da açıkçası hiç iplemem...

Zaten bu konuda samimi bir sorgulama içinde olduğumu, sırf bana ait diye söylemlerime manyakça bir tapınma içinde olmadığımı göstermek için Yaşar Nuri hocanın yazdıklarını buraya alıntıladım. Ama onun "Allah ile aldatanlar" diye tabir ettiği kişilerden bu yaptığımı anlamalarını beklemiyorum.

İslam dünyası Yaşar Hocanın yazılarında ifade ettiği gibi korkunç bir tıkanma içindedir. Sadece bu sakatlık konusunda değil yaşamımızı ilgilendiren tüm meselelerde islam dünyasının bu gidişatı bir yok oluştur. Bu kaçınılmaz gidişatı aşmamızı sağlayacak insanlara tarih her zaman hak ettikleri değeri vermiştir. Acı olan şudur ki tarih her daim bu tür önemli isimlerin dönemlerinde hakettikleri saygıyı görmediklerini göstermiştir. bu insanlar bilinenden farklı konustukları ve bazılarının kurulu düzenlerini sarstıkları için korkunc sekilde eleştirilmişlerdir. Sosyete hocası olarak görülen Yaşar Hocanın da bu tür bir alim oldugunu düşünüyorum. Bana göre islam dünyası onun değerini anlayacaktır ve umarım bu fazla uzun sürmez.

Öte yandan ben Marks ı da okurum ve fikirlerinde doğru ve de yanlış bulduğum (Kendime göre) bir çok şey vardır. Ama bu onun doğru tespitlerini aşağılamamı gerektirmez. Aynı şeyi peygamberler için de yaparım. Bana göre peygamber bile olsa bir insanın yanılmaması mümkün değildir. Bu yüzden çağının ötesinde laflar etmesini kabullenmem. Kişisel kanaatimdir ve sizin tespitlerinizle alakalı değildir.

Ama butun bunlar bir yana benim kuranla ilgili düşüncelerimle alakasız bile olsa Yaşar Hocanın kurandaki islamla alakalı söylediklerinin değerini teslim etmeme engel değil bu.

Onu eleştirenler lütfen onun allahla aldatmak adlı kitabını okusun. Tabi eğer yürekleri samimi bir yüzleşmeye, aynaya bakmaya yetiyorsa...

Üye
    fuat dönmez Avatarı

Gerçek Adı
    fuat dönmez
    Son Giriş
    14.06-2016
    Saat
    23:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul/ avrupa yakası
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben engelimi ilahi bir ceza olarak görmiyorum.. engelimle yaşamaya alıştım çünkü engelli olmak bir ayrıcalıktır.. engelli olmanın birde iyi yanlarından bakmak gerekiyor... ben böyle mutluyum

Üye
    serifee Avatarı

Son Giriş
    21.09-2009
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu kadar saçma bir konu görmedim..ama havalara veriyorum malum çok sıcak ya..

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Konunun başlığı; engelliliğin ilahi bir ceza olup olmayışıdı. Elbette ki ilahi bir ceza ya da imtihan değildir. Engellilik, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

1- Engellilik kalıtımsal olabilir. Kalıtım, doğum öncesi nedenlerin en önemlisidir. Akraba evliliği kalıtsal nedenlerden bir tanesidir.
    2- Sağlıklı bebeklerin doğmasında hamilelik döneminin büyük önemi vardır. Hamilelik sırasında annenin geçirdiği birtakım hastalıklar ya da kazalar, kullandığı ilaçlar ya da radyasyona maruz kalması, annenin karnındaki bebek ile anne arasındaki kan uyuşmazlığı, annenin sigara, alkol ya da madde bağımlılığı , ileri yaşlarda ya da çok genç yaşlarda hamilelik gibi sebepler, doğacak bebeğin engelli olmasına sebep olabilir
    3- Doğumun çeşitli nedenlerle geç ve güç olması, doğum esnasındaki travmalar da bebekte kalıcı engellere yol açabilir
    4- Doğumdan sonra da bebeğin geçirdiği mikrobik ve ateşli hastalıklar, beslenme bozuklukları gibi sorunlar da bebeğin engelli olmasına sebep olabilir ve bu sebepler; ilahi ceza değil, ebeveynlerin ihmal ve bilgisizliği, imkanları yetersiz olduğu halde bu dünyaya bir çocuk daha getirmekteki ısrarları olarak tanımlanabilir
    5- Kazalar da özellikle ortopedik engellerin ve omurilik felçlerinin en önemli nedenleridir. Bir trafik kazasını ya da spor kazasını ilahi ceza yerine tedbirsizlik, ihmal gibi nedenlerle açıklamak akla daha yatkın değil midir?

Engeli ortadan kaldırmak için bir çare varsa aranır, eğer yoksa, o engelle yaşam kalitesini maksimum düzeyde artırmanın makul ve mümkün yolları bulunur.

Din, vicdan ve kanaat özgürlüğü temel insan hakları içinde yer alır. Devlet, insanların din ve kanaat tercihleri ve bunların gereklerini yerine getirmeleri yolundaki engelleri ortadan kaldırmakla yükümlüdür. Dinî nitelik taşıyan kamu hizmetini bizzat karşılamak amacıyla kurulan ve kamusal bir teşkilat olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, işlevlerini ne kadar yerine getirebildiği ayrı bir tartışma konusu olmakla birlikte, Sunni İslam inancına mensup engellilerin ibadet ihtiyacını kolaylaştırmaya yönelik girişimleri, yaşam kalitesinin artırılması adına olumlu bir adımdır.

Üye
    masiva Avatarı

Gerçek Adı
    Fatma
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Birçok konuda gördüğüm burada da yineleniyor, demek ki hakikaten ciddi bir korku ve nefret sorunu var ortada… Benim itirazım İslam hak, hukuk ve şartlarında kesin karar merciiymişcesine, birilerinin söz ve davranışlarının (sanki başka klavuzumuz yokmuş gibi..) örnek olarak sunulmasına, dolayısıyla “nefret uyandırıyor” gibi söylemlere muhatap tutulmasınadır. Her kim olursa olsun, insanın hata yapma ve zaaflarına yenilme olasılığı –her zaman- vardır, öncelikle bunu kabul edip iyi niyetli ve yapıcı olmak lazım.

Akabinde bu tapınma, akıl vicdan yoksunluğu gibi söylemlerinizin de yersiz olduğunu göreceksiniz. İnsanların bu fikre kapılmanıza sebep olmasına izin vermeyin lütfen. Söylenenlerin, yapılanların, yazılanların bu kadar dikkate değer olduğuna inanmıyorum ben… Hiçbir kişiyi ya da zümreyi bayrak edinmeden; yazanı çizeni ilmi anlamda hakaretsiz, tepkisiz ve nefretsiz gözden geçirmeyi teklif ediyorum… Bütün bu yazar çizer takımı bakış açımızın genişlemesi, yazım sanatlarının öğrenilmesi ve idrâk kabiliyetimizin güçlenmesi için okunmalı diye düşünüyorum. Ancak bunu yapabildikten sonra asıl klavuzları okumayı anlamayı başarabiliriz.

Aslında islamın da özünde olan bundan başka bir şey değil, değnekçilerin işgüzarlığı ve hataları yüzünden hala bunları konusuyoruz. Etki-tepki olayını bir türlü aşamadığımız için de anlama meselesine hiç gelemiyoruz…

Herhangi bir İslami grup (bazı müslümanlar) İslam'ı farklı ve yanlış yorumlayarak diğer grupları (diğer müslümanları) tekfir ediyor böylece hem müslümanlara hem de farklı dinden olanlara karşı terör uyguluyorlar.. ama bunu İslam'a ve müslümanlara (çoğunluğa) mal etmek çok büyük bir haksızlık. İnsanların varlık ve vazgeçilmez değerlerine karşı hakaret etmeyen, iyi niyetli, saygılı, hak ve hukuku gözetenlerin İslam'dan ve müslümanların çoğunluğundan korkmaları için dinden gelen bir korku sebebi yok.

Umarım düşüncelerimi toparlayabilmiş ve kendimi anlatabilmişimdir, hava çok sıcak klavyeden bile ateş çıkıyor sanki devam edemeyeceğim, mola..

Sayfa 10 / 16 İlkİlk ... 67891011121314 ... SonSon

LinkBacks (?)

1. 07.08-2009, 19:47