Sayfa 4 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 85 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alışveriş merkezlerinde aşağıdaki yönetmeliğe uyuluyor mu? Yani her 20 parkyerinden biri sakatlar için ayrılmış mı? Bu konu alışveriş merkezi yöneticilerine baskı yapmak için kullanılabilir...

• OTOPARK YÖNETMELİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 01.07.1993
      Resmi Gazete Sayısı: 21624

Madde 4.

g) (Değişik - R.G.: 2.9.1999 - 23804 / m.2) Otoparkların giriş ve çıkışlarının yeterli olması, iç ve dış trafiği aksatmayacak şekilde düzenlenmesi mecburidir. Otoparklarda, İmar Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine uyularak yangına karşı gereken önlemlerin alınması, özürlülerin kullanımına dönük düzenlemelerin yapılması zorunludur. Ayrıca, özürlülere ilişkin standartlarda dahil olmak üzere Türk Standartları Enstitüsünce hazırlanan ilgili tüm standartlara uyulur. Standartların bu Yönetmelikte belirlenen ölçü ve miktarlardan daha az olması halinde Yönetmelik hükümleri geçerlidir. Bu düzenin sağlanmasından ve yürütülmesinden belediyeler ve valilikler sorumludur.

ı) (Ek - R.G.: 2.9.1999 - 23804 / m.2) Umumi bina ve bölge otoparkları ile genel otoparkların giriş-çıkış ve asansörlerine en yakın yerlerinde birden az olmamak şartıyla, her 20 park yerinden birinin özürlü işareti konularak özürlüler için ayrılması zorunludur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mystery Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    08:39
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Aynı problemi ben dün mersin carrefourda yaşadım. sağlam bi insanın arabası özürlü park yerinde ve ben park edecek yer bulamadım. mümkün olacak en yakın yere parkettim ve bi not bıraktım.

Park yerimi almışsın, engelimide alırmısın?

Bu tip insanların bu cümlelelerle bilinçleneceğini zannetmiyorum ama en azından üstüme düşen görevin 1.adımını yaptığımı zannediyorum. 2.adım ise alışveriş merkezi yönetimiyle görüşmek oldu. Buna kesin bi çözüm bulacağız diyolara bakalım ama ne zaman ????

Üye
    fgrsu Avatarı

Gerçek Adı
    Figen
    Son Giriş
    07.06-2016
    Saat
    19:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ARKADAŞLAR ,BEN SİZE ANTALYA'DAN BİR ÖRNEK VERMEK İSTİYORUM YİNE
    TIP FAKÜLTESİNE GİTTİM GEÇEN GÜN ARABAMI PARK EDECEĞİM BİR BAKTIM ENGELLİ OTOPARKI YOK OLMUŞ (Kİ SENELERDİR ANTALYA'DA TÜM SAĞLIK KURULUŞLARINA ÖRNEK GÖSTERDİĞİMİZ BİR YERDİ)
    ARABA ORTADA KALDI BAĞIRDIM ÇAĞIRDIM GÖREVLİ GELDİ YARDIMCI OLDU YER GÖSTERDİ PARK ETTİM.GEREKÇE ŞUYDU:VATANDAŞLA BAŞ EDEMEMİŞLER VE ÖZÜRLÜ OTOPARKINI KALDIRMIŞLAR.bÖYLE BİR ŞEY OLABİLİR Mİ,BU NASIL BİR MANTIK? BEN HASTAHANE YÖNETİMİNE YAZI YAZDIM HENÜZ BİR SES ÇIKMADI.HAVA SICAK OLDUĞUNDAN TEKRAR GİDEMEDİM AMA EN YAKIN ZAMANDA MÜCADELEME DEVAM EDECEĞİM
    ANCAK BURADAN ANTALYA'DA YAŞAYAN TÜM ENGELLİ ARKADAŞLARIMA SESLENMEK İSTİYORUM.SSK DAN DEVLET HASTAHANESİNE KADAR HER YERDE AYNI SORUN .bİR TEK BEN Mİ KARŞILAŞIYORUM BU SORUNLARLA NE KADAR DUYARSIZ BİR TOPLUMUZ BİZ,BİZ KENDİ MÜCADELEMİZ VERMEZSEK DİĞER KİŞİLERDEN BİR ŞEY BEKLEMEYE NE HAKKIMIZ VAR Kİ,NEDEN ANTALYA'DA KİMSEDEN SES ÇIKMIYOR
    YİNE BURADAN ANTALYA'DA Kİ TÜM ENGELLİLERLE İLGİLİ DERNEKLERE SESLENİYORUM,BU İŞ MASA BAŞINDA OTURUP BU SENE BU KADAR sandalye BAĞIŞLADIK DEMEKLE,BALOLARDA BOY GÖSTERMEKLE,İKİDE BİRDE GAZETELERİN AKDENİZ İLAVELERİNDE POZ VERMEKLE YADA FUARLARDA STAND KİRALAYIP BONCUK SATMAKLA OLMUYOR HAKKINI KENDİ SAVUNAMAYAN ENGELLİLERİN YANINDA OLUN Kİ YAPTIĞINIZ İŞİN BİR ANLAMI OLSUN
    BELKİ ŞİMDİ "O KADAR KOLAYSA GELDE KENDİN YAP DERNEK BAŞKANLIĞINI DİYECEKSİNİZ" ZATEN KEMER DE OLMASAYDIM ANTALYADAKİ SAVUNMASIZ ENGELLİLERİ ASLA SİZLERE TESLİM ETMEZDİM
    UMARIM BANA CEVAP YAZACAK BİR ANTALYALI ÇIKAR
    BAŞTA TÜRKÜYE SAKATLAR DERNEĞİ ANTALYA ŞUBESİ OLMAK ÜZERE TÜM ENGELLİ DERNEKLERİNE YAZIKLAR OLSUN DİYORUM

Üye
    fgrsu Avatarı

Gerçek Adı
    Figen
    Son Giriş
    07.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

henüz bir cevap alamadım yazdıklarıma
    ilginç değilmi
    demek hiç kimse Antalya Otopark konusunda rahatsız değil

Üye
    zekireis Avatarı

Gerçek Adı
    Zeki Muhammet
    Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    13:46
    Yaşadığı Yer
    Rize
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım bende bu konu hususunda rizede savaş veriyorum fakat sitede her hangi konuda + veya - hiç bir şey demiyeceğim dedik haklarımızı savunmak için yürüyelim arkadaş demedikleri laf kalmadı valla mitinge gidiyoruz diye çıksak Allah bilir arkadakiler hababam sınıfındaki gibi kayıp olur herkes kendi çıkarını ve rahatını bozmayıp kendine kar gelmesinden yana

Üye
    fgrsu Avatarı

Gerçek Adı
    Figen
    Son Giriş
    07.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sitede bu konuda mücadele veren çok arkadaşımız var haklarını yememek lazım
    ben bilmediğim bölgeler hakkında eleştri yapma hakkına sahip değilim,ancak Antalya konusunda hiç bir şey yapılmadığını farkındayım.Mesajımda da belirttiğim gibi esas seslenişim engellileri kullanan dernekler (Antalya),hiç bir şey yapmıyorlar
    Ben öncelikle onlardan cevap bekliyorum ve bu derneklere üye olan arkadaşlardan cevap bekliyorum

Üye
    abalı Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    05.12-2015
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

o park sorunu bende yaşıyorum mutlaka ses getirecek bir eylem yapmalıyız

Tarih: 20.08.2007, 21:44 Mesaj konusu:

--------------------------------------------------------------------------------

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda öngörülen suçlara tatbik edilecek trafik para cezaları:

Kanun Maddesi: 61/o
    Trafik İhlalinin Konusu: Özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek
    Kimlere Uygulanacağı: Sürücülere
    Ceza Miktarı: 105,00 YTL. & Peşin 78.75YTL
    Ceza Puanı (Sürücüler İçin): 5
    Diğer Hususlar: Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, Masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Kanun böle diyor ama tüm aramalarıma rağmen bir kere dahi araç çektiremedim .Oysa uygulasalar insanlar biraz uğraşsalar araçlarını almaya bir daha aynı hatayı yaparlar mı?

evet ama ben bunu caffur yetkililerine sordum bizim ceza ve arabayı cektirme gibi yetkimiz yok dediler . ozaman özürlü araç park yerlerinin işareti bir işe yaramıyor o ceza hükmünün bu tür yerlerde gecerliliği yok demek oluyor .en iyisi çözüm park yerlerinin ortadan kaldırılması tabiki değil şaka ama aklıma başka bir şey gelmiyor
    BU YALNIZ İÇERENKÖY İÇİN GECERLİ DEĞİL DİĞER TÜM YERLERDE YAŞANIYOR VE YAŞIYORUM
    ABALI

Üye
    Nuran Ayan Avatarı

Son Giriş
    27.12-2008
    Saat
    20:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BEN BELEDİYEYE TARAFINDAN İŞLETMECİLİĞE VERİLEN BİR OTOPARKTA ARACIMI PARK ETTİM TABİ O ZAMANLAR ARACIN PLAKASINI DEĞİŞTİREMEMİŞTİM.YETKİLİLER BANA ARACINIZIN ENGELLİ ARACI OLDUĞUNU BELİRTEN BİR İBARE İLE PARK EDERSENİZ SORUN ÇIKMAZ DEMİŞLERDİ BENDE ARACIN ÖN CAMINA ÖZÜRLÜ KARTIMI VE EHLİYETİMİ BIRAKIP ÖZÜRLÜ OTOPARKINA PARK ETTİM VE EVE 3 ADET 105 YTL LİK CEZA GELDİ.
    İTİRAZ DİLEKÇELERİ İLE MAHKEMEYE BAŞ VURDUM CEZALAR GERİ ALINDA AMA O MAHKEME SÜRECİNDE YAŞADIKLARIM ANLATMAKLA BİTMEZ.

Üye
    nihal63 Avatarı

Son Giriş
    23.03-2009
    Saat
    10:55
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sadece alışveriş merkezleri değil, şehirlerin her yerindeki özürlü otoparkları engelsizlere ait araçlar tarafından işgal ediliyor. Ben defalarca bunun mücadelesini verdim, trafik polisini aradım ve o aracı çektirdim. Bazen de araç sahibi geldi ve polis benim yanımda ceza yazdı. Adamlar bir de kafa tutuyorlar polise ceza yazdığı için. En kötüsü de polis o kişiye benim şikayetçi olduğumu ve ceza yazmak zorunda kaldığını söyleyerek kişiyi bana düşman ediyor. Oysaki bizim aramamıza gerek kalmadan görevli polis memurlarının işlerini yapması gerekmiyor mu? Ben bunu da söyledim. Ama sonuç değişmedi. Bu konuyu emniyete kadar ilettim, ama hiçbir şey değişmedi. Halen aynı mücadeleye devam ediyorum....

Üye
    brukan Avatarı

Gerçek Adı
    haydar
    Son Giriş
    26.11-2010
    Saat
    08:53
    Yaşadığı Yer
    VAN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet malesef cıncın ablacığım o kadar çok duyarsız ve eğitimsız insanımız varkı.başa çıkılmaz. :!: ama eger park yerınde bu araçlara bır yer ayrılmışsa onu boş bırakmakta o ılgılı kurum veya kuruluşun mecburı bır görevıdır.özel guvenlık elemanlarını sırf hırsızlığı engelemek içinmi tutuyorlar.buda onların bır gorevıdır. ama neeerrrddeeeee. :!: :!: :!:
    çok ılgınç bır durumda trafık kanunuda var.nedır bılıyormusunuz :?: .trafığı engelememek kaydıyla.bakın buraya kadar normal. dıyorkı 10 dakıka beklıye bılırısın.hangı engellı hangı işini 10 dakıkada bıtırebılırkı.gerısını sız düşün.
    saygılarımla.

Üye
    GoXEl Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Yoğun Katılımlı bir kitleyle etkin ve ses getirebilecek bir eylem olursa ben sonuna dek varım...

engelli oto parkında oturma eylemi veya engelsiz park alanlarına araçlarımızı 2 araçlık yer kaplayacak şekilde park edelim.. aracı diklemesine değilde yanlamasına park edelim hak yenmesi kuralların ihlal edilmesi nasılmış anlasınlar...

Üye
    Cigdem Kuyucak Avatarı

Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alışveriş merkezlerinde Engelliler için ayrılmış 3-5 arabalık yerlere park eden sağlam ARKADAŞLAR için, benim uyguladığım bir yöntemi (bu da pek insanca olmayabilir de) anlatmak istiyorum.
    Bakıyorum plakada bir işaret yok aşağı iniyorum, camdan içeri bakıyorum aracın içinde tertibatta yoksa çıkamayacağı gibi aracımı arkasına park ediyorum. Üstelik bu tür insanlarla baş edemeyen görevli de beni destekliyor.

İşim bitip döndüğümde ,beni çaresizce bekleyen adamın-kadının yüz ifadesindeki pişmanlığı gördüğümde de emin oluyorum ki o bir daha asla böyle bir hata yapmayacaktır.

Bu yöntem ne kadar geçerlidir bilmem ama 2-3 insana da haddini bildirmek bana iyi geliyor.

Bu da benim sessiz ,bireysel eylemim.

Üye
    biricikkk Avatarı

Son Giriş
    16.03-2013
    Saat
    01:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çiğdem bu senin yaptığın etkili bir yöntem olabilir
    fakat,bu tür insanlar suçlu oldukları gibi bunu haklıymış gibi sana mal etmesinide bilirler eminim...

duyarlılık olmadığı gibi, bağırıp çağırarak üste çıkarlar...

Üye
    Cigdem Kuyucak Avatarı

Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Biricikk , daha henüz hiç başıma gelmedi.
    Ayrıca ben bu kadar karamsar değilim. İnsanların bu derece duyarsız olduğunu düşünmüyorum.
    Yapılan hareketin duyarsızlıktan çok ,düşüncesizlik olduğunu var sayıyorum.
    Bizler insanları uyardıkçada öğrenecekler....başka yolu yok.

Üye
    UTOPYA Avatarı

Gerçek Adı
    Zeki
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    21:28
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bence en güzeli Çiğdem ablanın yaptığı...

Ve son derece etkili...

Sayfa 4 / 6 İlkİlk 123456 SonSon