Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 73 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ugurozaltin Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur Özaltın
    Son Giriş
    25.07-2010
    Saat
    19:02
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben 18 yaşıma kadar sağlam yaşadım ve sonradan yavaş yavaş engelliliğim arttı.

yani sağlam insanıda engelli insanıda sağlıklı tartabilirim.ne düşünebileceğini bilebilirim.

sağlamken bende engellileri dert eden biri değldim ve o yüzden şimdi onlara hiç gücenmem.

ama engellileride istismar eden o kadar kişi çokki.onlarda bu durumdan nefret etmişler HAKLILAR

bende çok şeyler geçirdim engelli halimde tam bir SAĞLAMZEDEYİM

bu forumda ayırımcılık yapılmıyor kesinlikle biz engellilerde ayrımcılığa destek vermiyoruz hiç birimiz.hatalarımızda olması normaldir.bizde insanız.

ama yine söylüyorum bana özelden bi arkadaşım haketmediğim halde de olsa hakaret etse bunu buraya taşımam.BİZLER ZATEN YORGUN VE GÖNLÜ KIRIK İNSANLARIZ bu yetiyor bize.

Üye
    UTOPYA Avatarı

Gerçek Adı
    Zeki
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    21:28
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Off Offfff.............................. :roll:

Üye
    Laus_Deo Avatarı

Son Giriş
    22.08-2009
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    Erdek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ugurozaltin
    BİZLER ZATEN YORGUN VE GÖNLÜ KIRIK İNSANLARIZ bu yetiyor bize.
    OLAMAZ !! BEN BÖYLE BİR DÜŞÜNCE YAPISINA KESİN KES KARŞIYIM.BENCE SİZDE GENELLEME YAPMAMALISINIZ. ÇÜNKÜ HERKEZ SİZİN GİBİ DÜŞÜNMÜYOR OLABİLİR.BU ÜLKEDE 9 MİLYON ENGELLİ İNSAN VAR. BU NÜFUSUN TAMAMININ SİZİN GİBİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜ KESİNLİKLE İNANMIYORUM.ANLAMAMKTA İSRAR EDİYOR VE DURUMU FARKLI BOYUTLARA DOĞRU KAYDIRARAK KİŞİSELLEŞTİRİYORSUNUZ.EVET İLKNUR HANIM BANA ÖZELDEN ÖZÜR MESAJI YOLLAMAMIŞTIR ANCAK. BU KONU BENCE KİŞİSELLİK BOYUTUNDA BİTMİŞTİR.NE VAR Kİ ZATEN BU BAŞLIĞIN AÇILMASI BİR KAVGADAN YADA ANLAŞMAZLIKTAN DEĞİLDİR.TERSİNE,TOPLUMSAL BİR AYRIMCILIĞIN AÇIĞA ÇIKMASININ YAZILARA DÖKÜLMESİDİR.BENCE ENGELLİ YADA ENGELSİZ HER ÜYE BURADA FİKRİNİ AÇIKLAMALI VE GÜZEL GÜZEL TARIŞMALI ÇÖZÜME ULAŞMAK İÇİN ÇABA SARFETMELİDİR.BU KONUDA SAYIN OTURANBOĞAYA,DANTE'YE,UTOPYA'YA VE NAFİYE'YE KATILIYORUM.

SAYGILARIMLA.

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

En son yazdığım köşe yazısını buraya kopyalıyorum;

Yaşadığım için buradayım

Bazı sorularla sık sık karşılaşabilirsiniz. Engelliler.Biz’e üye olduğumdan beri gerek sohbet odasında yada yüzyüze geldiğimiz ilk karşılaşmalarda ben de “neden buradasınız?” sorusuyla o kadar çok karşılaşıyorum ki, ya da “engeliniz nedir?” Sorusuna hiçbir engelimin olmadığı yanıtını verdiğimde karşımda beliren şaşkınlığı yüzlerini görmesem bile anlayabiliyorum artık. Çünkü sorunun devamında; ailenizden biri mi engelli sorusu genellikle gelebiliyor. Bu soruya da verdiğim hayır yanıtından sonra konuşma genellikle çok duyarlı biri olduğum şeklinde bitebiliyor.

Açıkçası duyarlı olduğum söylenebilir. Bunu inkar etmek kendimi inkar etmekle eş değerdedir ancak gerçekten neden burada olduğum sorusunun yanıtını ortaya dökmekte fayda var diye düşünüyorum. Önce belirtmeliyim ki zaman zaman insanlarımızın kullandığı “Her insan bir gün engelli olabilir“ cümlesi mantık olarak doğru olmakla beraber içinde sakladığı o kodlanmış aşağılamayı, sakatlığı işin ilk başında küçümseyen ve red eden mantığına karşıyım.

Mavi gezegenimiz bu güzel dünya, tüm insanları, hayvanları ve bitkileriyle aslında öylesine güzel bir uyum içinde ki. Bizler bunların içerisinden herhangi birini yok sayıp kendimize göre bir dünya kurmaya çalıştığımız andan itibaren dünya da olup bitenleri çok net olarak görebiliyoruz. Ortaya çıkan şey bu mantıkla yola çıktığımızda gözyaşı, kargaşa ve sadece kaos. Oysa bir bütün olarak her şeyiyle kabullendiğimiz dünya da yaşamak çok daha güzel olur da bunun ütopya olduğunun farkındayım ben de.

Buna rağmen insanoğlu olarak bazıları bir şey yapamıyorsa, kendi adımıza yapabileceklerimiz var mıdır sorusuna verdiğim yanıtla nefes alabilmemi sağlayan ve gerçekten insan olduğumu anladığım zamanlar hangi konu da olursa olsun bir şeyler yapabildiğime inandığım anlardır.

Bizler sakat ve sakat olmayanlar diye ikiye ayrılmaksızın aynı havayı soluyoruz. Ancak kabul etmemiz gerekir ki yaşamın büyük bir alanı sakatlar için uygun olmayan koşullar içerdiğinden bütünlüğü bozan bir olgu kendiliğinden ortaya çıkıyor. Beraber yaşadığımız bu ülkede sakatlar için yaşamak bu denli zorsa, bunun suçlusu sakatlar değil elbette. Bu suçluyu ararken kendi adıma yapabileceklerim o kadar sınırlı ki Bir Don Kişot olmaktansa bütünlüğe olan inancımla yaşadıklarımı paylaşmak, bildiklerimi sunmak, bilmediklerimi öğrenmek, kısacası yaşadığım için buradayım…..

Mesleğimi de ortaya koyarken yani bir öğretmen olarak, aslında kimseye bir şey öğretilemeyeceğini, çünkü öğrenmenin bireysel bir şey olduğunu bilerek işe başlarım. Öğrenmek için her türlü materyal vardır. Bu anlamda bende bir materyalimdir. Tek bir görevim vardır, öğrenci de öğrenme güdüsünü ateşlemek. Bu ateşlendiği zaman uzattığım eli tutanlarla yol alınır sadece. Burada da neler yapabildiğimi açıkcası bilmiyorum. Düşünmüyorum da işin doğrusu. Mutlaka bir yerde birilerine hangi anlamda olursa olsun bir güdüleme yaptıysam kendimi mutlu saymaktan öteye gitmez yaptıklarım.

Ancak beraber olduğumuzda gittikçe genişleyen dostluk çemberini gördüğümde yaşadığımı bir kez daha hissediyorum işte. İkinci Wattabe şenliğimizde İzmir den gelen dostlarımızından bir genç kızımızın sımsıkı sarılışının sıcaklığını hala hissedebiliyorum. İşte dünya böyle güzel, yanılmadığım için kendimle gurur duyuyorum. Bütünlüktür her şeyi güzel kılan.

Sanırım öğrendiklerim çok daha fazla bu güzel yerden. Öğrendikçe genişleyen ufukla bakabilmek dünyaya çok daha farklı kılıyor yaşanılanları.Umarım gün gelir hepimiz elele yaşadıklarımızı paylaşırız bu mavi gezegende, neden buradasın? sorusu yok olmuş bir biçimde….
    Bu arada arkadaşımızın özel bir mesajla bunu dile getirmesini herşeye rağmen garipsemiyorum. Yanlış buluyorum o ayrı.

O anda içinden geçen bir duyguyla biz sağlamlara bir şekilde düşüncelerini aktarmak istemiş.

Önemli bir konu bu. Bu yüzden köşe yazısı yapmıştım zaten. Çok fazla okunmadığı belli. Belki de böyle bir alışkanlığımız yok.

Bir çok defa söylediğim gibi ayrımcılık ruhu biz insanoğlunun içinde var. Kimisi bu duyguyu yok edebilmiş. Kimisi edememiş.Kimisi hala bu duyguyla hareket etmeyi bir şekilde kendini koruma gibi algılayarak yapıyor...

İşin psikolojik nedenlerinde değilim. Olay acı ve düşündürücüdür sadece.

Üye
    ugurozaltin Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur Özaltın
    Son Giriş
    25.07-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

<<Bizler sakat ve sakat olmayanlar diye ikiye ayrılmaksızın aynı havayı soluyoruz. Ancak kabul etmemiz gerekir ki yaşamın büyük bir alanı sakatlar için uygun olmayan koşullar içerdiğinden bütünlüğü bozan bir olgu kendiliğinden ortaya çıkıyor. Beraber yaşadığımız bu ülkede sakatlar için yaşamak bu denli zorsa, bunun suçlusu sakatlar değil elbette. Bu suçluyu ararken kendi adıma yapabileceklerim o kadar sınırlı ki Bir Don Kişot olmaktansa bütünlüğe olan inancımla yaşadıklarımı paylaşmak, bildiklerimi sunmak, bilmediklerimi öğrenmek, kısacası yaşadığım için buradayım….. >>

Harika bir tespit alkışlıyorum.

<<BÜTÜNLÜĞÜ BOZAN BİR OLGU KENDİLİĞİNDEN ORTAYA ÇIKIYOR>> evet işte bence yazının ruhu bu cümle.

Nerde eşitlik var ki veya neye göre eşitlik var ki.Aldığımız hava aynıda kimsenin nefes sayısı eşit değil.

Hangi ülke hangi cinsiyet hangi ırk eşitki....hangi servet hangi en boy kilo eşit olsun aslında eşitlik aramak bence tuhaf.

ortak özelliklerde gruplar olabilir ama hiç bir tane AYNI yoktur.her birim tektir aslında.ikiz kardeşler bile aynı değillerdir ve olamazlarda.

biz engellilerde sağlamları dertsiz zannederiz aslında bu yanlıştır arkadaşlar onlarında çok dertleri var.

sağlamlarda bizi hep mutsuz sanırlar buda doğru değil ben çok mutlu geçirdiğim günlerimi hatırlıyorum

ama biz engelliler biraz fazla alıngan ve hırçınızdır bunuda itiraf edelim dimi

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yahu sitede o kadar engelli olmayan üye var ilknur kardeşimizde gitmiş bula bula sunburn'u bulmuş. Tipini beğenmedi herhal.
    Bir tahmin:
    Ama belkide sunburn tesadüfen seçilmiş biri değildir. Şöyleki Sunburn geçtiğimiz sene deveote konusunu açmış biriydi. Ve bu deveote konusunun sitedeki bazı arkadaşlara göre özellikle daha çok engelli bayan arkadaşlara göre rencide eder bir konu olduğu söyleniyordu.
    Belkide bu tepkiyi anlamak için engelli psikolojisini anlamak gerekiyor.
    Her insan bir olmayabiliyor.
    Çok alıngan ve hassas olduğum zamanlarımı bilirim. Bu deveote konusuyla o zamanlarımda karşılaşmış olsaydım kesin gururum rencide olurdu. Utanır ve kendimi başka bir tür insan olarak görürdüm. Belkide sunburn a yapılan bu tepkinin daha fazlasını gösterebilirdim. Ama artık bazı şeyleri aştığımı düşünüyorum. Umursamıyorum artık engelimi. Yalnız gençlik te böyle olmuyor işte. Size çok sıradan gelebilen bir konu icabında karşınızda ki kişiyi ziyadesiyle rahatsız eder mahiyette olabilir.
    Burada bazı engelli arkadaşlar bazı şeyleri aşmış görünüyorlar. Hayatla barışık yaşayabiliyorlar. Bunu bir şekilde başarmışlar. İyide her engelliden bunu başarmasını beklemek, şart koşmak adilmidir?
    Her insanın içinde bulunduğu, maddi, sosyolojik, psikolojik, aile v.s. gibi durumlar çok çok farklılık içerebilir.

Üye
    ugurozaltin Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur Özaltın
    Son Giriş
    25.07-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sağlam görünüp kendini aşamamış kişi ne kadar çoksa engelini daha zihnimde aşamamış engellide çok tabiki.

ben kendimi düşündümde yıllar önce kırdığım bir bayanı hatırladım şimdi.

yıllar geçti ama ben hala o bayanı kırdığıma çok üzülürüm mesela ve kırılmayı da hiç hak etmemişti çok masumdu .

adı bende kalsın o zamanlar fizyoterapi yüksek okulunda bir öğrenciydi ve bende hastalığımın ilk yıllarımda o kabusların içerisinde boğuşurken o psikolojimle onu kırdım GERÇEKTEN HALA ÇOK ÜZGÜNÜM

özür dileyen bir mektubumu almıştı aylar sonra ama ne çare cevabı hala kırgındı...onca yıl geçti ben HALA ÇOK ÜZGÜNÜM

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Yaşanmış bir öykü.

Dört arkadaştılar. Hasan,kaan,sema ve şeref.Şeref sağlam ve evli. Diğerleri kendilerine yetebilen engelli. Öyle zengin değildiler, ama paraları vardı, yaşayacak kadar... Hepsi de üniversiteli yada mezunu. Sıkı DOSTLARDI anlayacağınız.

Kaan, Sema'ya sırılsıklam aşık, bunu herkes bilir. Bir Sema bilmezden gelir, aslında ciğerini okur Kaan'ın... Delirtir oğlanı. Kaan biraz yaklaşsa kaçar, Kaan biraz uzaklaşsa, cilvelenir... Gençlik işte. Dertleşiriz sabahlara kadar, Kaan'ın aşkını dinleriz, biz erkekler...

Birgün Boğazda sazlı sözlü bir yerdeyiz, dördümüz... O gün farklı bir hava var, herkes anladı bunu. Şeref aleni olarak Sema'ya kur yapıyor, Sema'da karşılık veriyor. Bir süre sonra Şeref ''ben sema'ya aşığım'' dedi ve yumruğu yedi, Kaan'dan. Epey bi yumruklaştılar, kanevan oluncaya kadar.

O günden sonra asla dörtlü bir araya gelemedi. Sema yine sağlam biri ile evlendi, sonrası çok kötü. Depresyon geçirdi ve boşandı. Kaan yine sağlam biri ile evlendi, bir çocuğu oldu ve oda ayrıldı. Şeref hayatlarından tamamen çıktı gitti.

Kaan ve Sema yıllar sonra birbirimize ilaç oluruz belki diye konuşmaya başladılar, bi şeyleri yakaladık diye sevinip, evlendiler, bir de çocukları oldu... Ama olmadı, arada o kadar yaşanmışlıklar var ki, kimse unutamadı, afffedemedi... Ayrıldılar...

Hikaye bu sevgili dostlar... Hala burnumun direkleri sızlar o dörtlüyü düşününce.. Sevginin yerine konulmaya çalışılan hevesler, inkarlar vs. Demem o ki; Sevginin engellisi, sağlamı yoktur, ama bunu en iyi bizim bilmemiz gerekir. Sağlam birini sevmeden seçmek, sevdiğin sakat diye karşılık vermemek...

İçimizde yaşayan, bizden olan sağlamlara da bi sözüm var. Bir süre sonra o kadar bizden biri oluyorlar ki, iki yönlü bir olay bu da:

İlki; bizleri içlerine almak yada içimizde yaşamak ve bunu eşitlemek, harika bir başarı. Amaç zaten bu değil mi? Yaşamı birlikte PAYLAŞMAK ve ÖĞRENMEK.

İkincisi; Sağlamların hepsinin niyeti aynı değildir... Kendilerini ''DAHA İYİ HİSSETTİKLERİ'' daha iyi '' REKABET'' edebildikleri yerlerde, züccaciye dükkanına girmiş birer ''FİLE'' dönüşmektedirler. Sakat olan bi insanda haklı olarak ''bana ait olan bir yerde bile onların borusu ötecekse'' diye, her zaman şikayetini dile getirebilmektedir.
    Saygılar.

Üye
    botanical Avatarı

Son Giriş
    09.08-2015
    Saat
    15:23
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu foumda engelli olmayan üyelerin olmamasını düşünmek ve istemek çok saçma, heryerde onlarla birlikte yaşıyoruz ve burda olmaları çok doğal hatta çok iyi. Burası fikirlerin paylaşılrığ bir platform ve herkesin fikirlerinden faydalanmalıyız. Burda sadece engelli üyelerin olmasını istemek kendi içimize dönmek olur. Buda hiç hoş bir durum değil.

Burası büyük bir forum, farklı amaçlarla engelli olmayan üyeler mutlaka vardır ve olacaktır da fakat herkesi aynı kefeye koyamayız.

Üye
    ugurozaltin Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur Özaltın
    Son Giriş
    25.07-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu forumda herkese eşit davranılmakta ben öyle uyduruk sebeplerle öyle forumlardan kovuldum ki tahmin bile edemizsiniz.

Engellilik bir tarafa onu söylemedim bile.

Moderatör ve admin cuntası olan öyle forumlar varki inanamazsınız.Haklı olmak olmamak önemli değil adamlara şak kapının önündesin ve onca verilen emeğin yazının üzerine oturup sohbetlerine devam edebiliyorlar.

Seydunay
    Misafir Üye
    Seydunay Avatarı

Konu, sakat olanların sakat olmayanlara duyduğu (hemencecik ortaya çıkma potansiyeli taşıyan) nefret/kızgınlık.
    Nedeni: KISKANÇLIK VE ÖZENTİ.

Bence bunun başka bir açıklaması yok. Nasıl kilosu olan bir insan zayıf olan bir insana özenir ve onun zayıflığını kıskanır. Bunda da aynı durum söz konusu.

Üye
    UTOPYA Avatarı

Gerçek Adı
    Zeki
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    21:28
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Buna katılmıyorum...

Neden bence bu değil... Kilo problemi ile engelli/engelsiz karşılaştırması kesinlikle bir tutulamaz... Bu komik olur...

Nedeni bana göre engelsiz olanların engellileri anlayamayacakları düşüncesidir...

Üye
    ugurozaltin Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur Özaltın
    Son Giriş
    25.07-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Seydunay

Neyini kıskanmıştır sizce artık olay BREZİLYA DİZİLERİNİ geçti bence kahramanlarımıza yakında yeşilçam dan film yeklifleri yağdırtacaksınız

özür dilenmiş bir olayı sizler özür dileyenden bin beter kabahatla reklam yapa yapa yapıyorsunuz.

aynı durumda sizler özür dileme zahmetine bile girmiyorsunuz

modaratör arkadaştan bu konuyu kilitlemesini rica ediyorum olay çok sapmış vaziyettedir yargısız infazlar tadı kaçırıyor çünkü

Üye
    cevdet Avatarı

Son Giriş
    30.05-2016
    Saat
    12:20
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncellikle insan psikolojisini anlamamız gereklidir yada insan olmamız lazımda diyebiliriz. Davranış bozuklukları, ruhsal ve bedensel nedenlere bağlı olarak, iç çatışmalarını, huzursuzluklarını davranışa yansıtması sonucu ortaya çıkmaktadır.Sebebi budur ...
    örnek vererek açıklayayım ,Kulakları az duyan birisi sosyal ve pratik uyum becerilerindeki sınırlılık nedeniyle sinirli bir hal alması gibi ,yani denildiği gibi diğer insanları kıskandığı için değildir..

Üye
    ikinci bahar Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sevgili Oturanboğa nın sorularını
    bakış açımla yanıtlamaya çalışayım:
    Neden sakat olmayanlar bu sitede olmamalı?

Katılacakları okadar çok site var ki;
    neden bu siteye katılıyorlar diye çıkışlarım olmuştu.
    çünkü bana yapamadığım özlediğim yaşam aktivitelerini hatırlatıyorlardı.gitsin başka yerde yazsınlar istedim.
    hala da aynı düşünüyorum bu içerikte yazanlara.
    sağlıklı günlerimi düşünerek
    asla katılmayacağım bir site olurdu bu ortam.
    zaman içinde, sağlıklı iken bihaber yaşamanın,madalyona öbür tarafından hiç bakmamanın acısını hala çekiyorum o da ayrı.
    yine de merak ediyorum böyle bir siteye takılsaydım
    ve felçlilerin sorunlarını okusaydım kesin intihar da edebilirdim.
    çözmüş değilim yine de..

Neden sakat olmayanlardan nefret ediyorsunuz?
    -sakat olmayanlardan nefret etmiyorum.
    kendimi korumaya alıyorum diyelim.
    fazla benim yapamayacağım ortamlara girerlerse görüşmüyorum

Bir insan sadece sakat (ya da değil) diye kendinizi ona yakın hisseder misiniz?
    -sakat diye yakın hissettiğim kişiler oldu.
    insanın hırs ve kıskançlık duygularını geri plana attığım için gereksiz yakınlaşmışım .
    sakat olmayanlarla daha iyi anlaştığım genellemesine vardım..
    nasılsa sakatım ya beni kıskanmıyorlar :lol:

Sakatlık sizin için "bir şey" midir, yoksa herşey" midir?
    -her şeydir.
    Siz sakat olmayanları aranızda istemediğinizde, sakat olmayanların da (çoğunlukta olduğu) yaşam alanlarında sakatları istememesi ikilemi konusunda ne düşünüyorsunuz?
    her horoz kendi çöplüğünde öter :lol:

Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon