Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 44 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Askıda Üyelik
    tarelif Avatarı

Gerçek Adı
    Elif Köse
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul-Erzurum-Gemlik
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    BENDE MUHALEFET EDEYİM BABENE İLAVETEN ,ANAYASADA BELİRTİLEN KONU BAŞLIKLARI KADIN VE ÇOCUK , YAŞAMIN BELLİ DÖNEMLERİNDE BULUNDUĞUMUZ KONUM.BU KADINLARDAN VE ÇOCUKLSRDAN ENGELİ OLANDA OLABİLİR,HASTA OLANDA…AYRICA ENGWLLİ HAKLARI DİYE BÖLÜM OLMASI ÇOK GEREKSİZ, YER KAPLAMADAN İBARET.O ZAMAN BAŞÖRTÜLÜLERİN HAKLARI,GAYLERİN,TRAVESTİLERİN,DÜŞÜNCE SUÇLULARININ,MAVİ GÖZLÜLERİN, VS. VS. DİYE UZAR GİDER…BÖYLE OLUNCADA BU KISIR DÖNGÜ UZAR GİDER VE KİMSE ÖNÜNE GEÇİPTE DUR DİYEMEZ.TABİ ANAYASADA MADDELER OLUP TA UYGULANMAYAN O KADAR ÇOK KONU VARKİ O DA ICEBERG’İN BAŞKA YÜZÜ.

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İyide tarelif o senin saydığın şeylerin hepsi (baş örtüsü takmak,gey yada travesti olmak) kişisel tercihlerdir sakat olmak kişisel bir tercih midir?

Nasıl´ki kadın olmak yada çocuk olmak kişisel bir tercih olmayıp ve yapılması düşünülen “sivil anayasada” yer alıyorsa sakatlık´ta aynen bu iki´si gibi yer almalıdır.

Ve o saydığın gurupların hepsi için “hiç kimse dinsel inancından,cinsel tercihinden,düşüncesinden dolayı ayrımcılığa uğrayamaz” mealinde bir maddeyle en azından anayasa acısından bir hak verilmiş olur.

Ama dediğim gibi bizlerin durumuyla onlar çok farklı şeyler…

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: halil-yılmaz

En iyisi tam´da yeri gelmişken (affına sığınarak )bir espri yaparak başlayayım.

Acık konuşmak gerekirse şeytanın avukatından çok bizatihi şeytanın kendisi gibi cevaplar veriyorsun ruhunu tamamen ele geçirmiş olmasın bu meret.
    Sen ya yazının tamamını okumamışsın ya da ele geçirme işlemi nasıl olur bilmiyorsun.

Hangi 'şeytan ruhu' bunları der:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Baben
    Hak verilmez alınır! şiarının ana fikri buradadır. Anayasa taslağını hazırlayan birkaç âlim kişi, oraya koydukları maddelerle hakkı verirler, o hakkın ilgilendirdiği kişiler yaygın olarak bilince çıkardıklarında, verecekleri Spartaküs (Gladyatör değil ) mücadelesiyle hakkı alırlar. Benim de tercihim ikinciden yana..
    Ha.. bir de. Espri olarak yaptığının açıklamasını getirdiğin için hoş görüyorum. Yoksa kavgada bile söylenmez bunlar bana..

Devlet baba dediniz´de aklıma geldi birde kemal tahirin devlet anası vardı orda´da devlete bol bol kutsallık yüklenirdi tıpkı osmanlı´da olduğu gibi Osmanlıda halk devlet için vardı günümüz çağdaş dünyasın´da ise devlet halk için varolmalı anlayışı hızla yerleşiyor çoğu ülkede´de tamamen yerleşmiş durum´da şu an Türkiye´de bu çağdaş dünyaya ayak uydurmanın sancılarını çekiyor artık kimse devlet ne yaparsa doğru yapar anlayışın´da değil hemen sorgulamasını yapıyor.
    Sen öyle san. Ortalama eğitim düzeyi ilkokul üçüncü sınıf olan, TV'lerde en çok magazin ve spor (o da genellikle futbol ) programları izleyen halk; sorgulamayı nasıl ve kimle yapıyor, ne sonuç alıyor?

Dur Demirel usulü yaparak soruya soruyla karşılık vereyim.

Var olan haklarımızı bilmemiz çok önemli ama şöyle´de bir durum var farzı muhal dünyanın en bilinçli engellisini afrikaya götürelim o nun bilinci kaç para eder orda?
    Yukarıdaki alıntımda altını çizdiğim gibi, bir tek bilinçli engelliden söz etmiyoruz zaten.

Madem öyle ben de kullanayım o usulü: O engelli yanında Anayasayı da götürecek mi giderken?

Yada şöyle diyeyim ehliyetiniz var ama arabanız yok ehliyete binip gezemezsiniz size bir araba lazım velhasıl devlet baba yada ana evlatlarından birine üvey evlat muamelesi yaparsa o evladın dayanacağı bir yerler olmalı örnek “anayasa”.
    Hee.. Biblolara dayanırsın.. :P İlla "böyyük" yer olacak di mi? Aşağısı kurtarmaz..

Kuzum, bu sistemdeki 'anayasa'yı ne sanıyorsunuz yaaaaa? Konuyla ilgili topu topu 3-5 cümle olursa olur orada.. Bu maddelerle ilgili yasal düzenleme yapılmazsa ya da eksik yapılırsa ancak "süs balığı" görevi görürler. Bu açıdan, yasa, yönetmelik vb. ve en önemlisi bunları kullanacak olan kitlenin bilinci çok daha önemlidir!

Teşekkürler tarelif

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Önerilen anayasa metnini gördükten sonra daha net konuşabiliriz aslında. Nelerin yazılmış olduğuna bakarak sakatlar mevzuunun da yer alıp almamaası gerektiğine, alacaksa nasıl yer alması gerektiğine dair tartışırız...
    Biz şimdiden bi paragraf düşünelim.. dicem ama, metnin bütünlüğü açısından sorunlu olur gibime geliyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Laus_Deo Avatarı

Son Giriş
    22.08-2009
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    Erdek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yeni Anayasa taslağını hazırlanmasında ekibi ile baş rolü üstlenen şahsiyet Bilkent Üniversitesinden Prof. Ergun Özbudun denen bir kişi.Bence Konu ile ilgili en iyi cevapları ilk elden verebilecek bilgiye sahip olan kişide odur.Ben derim ki bu kişi ile doğrudan yada dolaylı olarak bağlantıya geçilmeli ve fikir bilgi sorulmalıdır.

Konu ile ilgili olarak Hukuk Prof.Dr.Ergun ÖZBULDUN'un Mail'i burada var. kendisine buradan ulaşılabilinir ve cevaplar sanırım alınır.Yalnız Önemli konu Buraya yazacak Kişi/ler konu bilgisine tam hakim olurlar ve site yöneticisi yaparsa daha kesin sonuç alınır kanatindeyin.

http://www.bilkent.edu.tr/phonedir/p/p3156.htm

Saygılarımla.

Üye
    Ferhan Fatih Demir Avatarı

Son Giriş
    20.04-2009
    Saat
    17:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir hukukçu olarak benim de kanaatim öncelikle taslağı görmemiz gerektiğidir. Ancak Uygulama açısından önemli olan Anayasa değil yasalar ve hatta bazen yönetmeliklerdir.

İyi bir yasa ve uygulama iradesinin kafi olduğu kanaatindeyim.Mevcut Anayasanın 61. maddesinde gerekli düzenleme var ve yeterli. Önemli olan içinin yasalar ve ugulamlar ile doldurulmasıdır

Üye
    mahmut Avatarı

Gerçek Adı
    mahmut kaplan
    Son Giriş
    28.09-2017
    Saat
    18:02
    Yaşadığı Yer
    Amasya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dün Fransadan ablam geldi.Özürlü teyzemin kızının Fransadaki haklarından bahsetti.Özürlü ev yardımı, özürlü maaşı vs.Kısacası özürlünün yaşamasını sağlayan herşey var.Özürlü hakları belirlendikten sonra kağıtta kalmaması gerekir.Uygulamayada geçilmelidir.Böyle bir hakka gerek yok diyenlerede katılmıyorum.Bir hak varsa onu uygulamaya geçirmek için çalışırız.Anayasada özürlülerle ilgile hiç bir şey yoksa kendimizi neye dayandırarak savunacağız.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

"Böyle bir hakka gerek yok diyen" olmadı ki burada.. :roll:

Bu sistemde ve hakkı kullanacak olanın 'böyle bir hak, var mı yok mu' onu bile ayırt edemediği bir ülkede, enerjiyi başka yerlere harcamanın daha rasyonel olacağından söz edildi.

"Anayasada özürlülerle ilgili hiç bir şey yok" değil!!.. Madde 61 bu tezi çürütüyor. Sen yazılanları bir daha oku en iyisi.. :wink:

Bir de sor bakalım ablana.. Fransa anayasasında da böyle bir madde var mıymış..

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Baben abinin düşüncelerine kısmen hak veriyorum ancak baben abi kendi içinde çelişkiye´de düşüyor bir taraf´dan “anayasa” değil “yasalar” önemlidir diyor diğer taraf´dan yasalar kaynağını anayasa´dan alır diyor e kaynaksız bir şey olmayacağına göre bu sözün açılımı´nı nasıl yapmamız gerekli?

Baben demişki.

Yukarıdan aşağı değil de aşağıdan yukarı gelişen bir çözüm üretme mekanizması yaratılmadığı sürece de devletin subaşlarını tutmuş kişiler, çözüm sunmak yerine sorunları artırmak yolunu seçeceklerdir.
    Bu tespit doğrumudur?

El cevap doğrudur

Ancakkkkkk orta yerde söylenmiş bir söz var nedir bu söz?

“Bu anayasa hazırlanırken toplumun bütün kesimlerinin görüşü alınarak hazırlanacak”

Madem aşağıdan yukarıya gelişen bir çözüm üretme mekanizmasından bahsediliyor buyurun elinizi taşın altına koyun bu ülke´de yaşayan 8.5 milyon engelliden biri´de sen ben değimliyiz?
    Adımımızı evden dışarı attığımızda bir yığın sorunla karşılaşıyoruz mevcut sorunlara en iyi çözüm yolunu bulacak /önerecek kişiler bizzat o sorunları yaşayan kişilerdir bu konu senin deyiminle birkaç alim kişiye bırakılacak mesele değildir kendi içimizde tartışıp onların anayasa´ya koyacakları maddeden önce biz bir madde teklifin´de bulunmalıyız böylece maça bir sıfır galip başlamış oluruz..

Baben demişki.

Anayasada özürlülerle ilgili hiç bir şey yok" değil!!.. Madde 61 bu tezi çürütüyor

Neymiş bu 61.madde?

Madde 61: Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır.

Aman ne kadar´da geniş kapsamlı bir madde bakın taslak halinde´ki “yeni anayasa´da” Çocuk hakları başlıklı madde´de ne diyor?

• ÇOCUK HAKLARI
    Birleşmiş Milletler sözleşmelerindeki güvencelerle, çocuk hakları ayrı bir bölüm halinde Anayasa’da yer bulacak. Anayasa’nın mevcut hükümlerinde “çocukların korunması” konusunda sadece devletin gerekli tedbirleri alacağıyla ilgili genel bir cümle bulunuyor.

Burada çocukların karunması hakkında´ki genel cümle eleştiriliyor ama aynı genel cümle mevcut anayasa´da sakatların korunması şeklinde var buna tık diyen yok yok eğer ben bu maddeyi yeterli buluyorum diyorsan buna´da bir şey diyemem.

Askıda Üyelik
    tarelif Avatarı

Gerçek Adı
    Elif Köse
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul-Erzurum-Gemlik
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

BEN DEMİŞTİM SAKAT/ENGELLİ/ÖZÜRLÜ HAKLARINA GEREK YOK DİYE.ÇÜNKÜ SADECE KAĞITTA KALIYOR.PRATİZE EDİLMEDİKTEN SONRA ORDA KALMIŞ NEYE YARAR.KADIN VE ÇOCUK HAKLARI VAR DA NE OLUYOR HANGİ ÇOCUĞA HANGİ KADINA ÜLKEMİZDE SAHİP ÇIKILIYOR.FAZLA KAVRAM KARMAŞASINA GİRMEDEN GÜNLÜK HAYATTA UYGULANMASINDAN YOLA ÇIKARAK DÜŞÜNÜYORUM.BEN HİÇBİR ZAMAN KİTAP TAŞIYAN MERKEPLER GİBİ KANUNLARYA DA YASALARLA BİR YERE VARMAK İSTEMİYORUM.BU YASALAR UYGULANIYOR MU O ÖNEMLİ GERİSİ BOŞ,VESSELAM.

Üye
    mahmut Avatarı

Gerçek Adı
    mahmut kaplan
    Son Giriş
    28.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Amasya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben tarelif'e katılmıyorum dedim.Babene yaşadığım bir anımı anlattım.Ben yıllardan beri üniversitede akedemisyen olmak için uğraşıyorum.Ama herzaman engelerle karşılaştım.En son bir sene önce Gaziantep Üniversitesinde araştırma görevlisi sınavı açıldı.İki kişi başvurdu.İlk önce özürlü olduğum için engel çıkardılar.Daha sonra tekstil bölümünde bir engelli araştırma görevlis olduğunu örnek gösterdim. Sonra yaş sınırlaması var dediler.Personel daire başkanı özürlülerde yaş sınırı yok dedi.Kanunları gösterdi.Dekanlığa dilekçe yazdım.Bir sonuç almadım.Doktorayı bıraktım.Artık okumakda içimden gelmiyor.Babene bu yüzden katılıyorum.Kanunlar uygulamaya geçmedikten sonra bir işe yaramaz.Fransayıda özürlülere verilen hakların uygulandığı için örnek gösterdim.

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mahmut sen yasaları bilmeyen birilerine kurban gitmişsin maalesef bu durum ülkemizde sık sık rastlanıyor örnek 2022 maaşından yararlananlar direk yeşil kart almaları gerekirken yeşil karta baş vuran bir 2022 maaşlı´ya sen yeşil kart çıkarırsan maaşın iptal olunur diye yanlış bir bilgi veren yasaları ve yönetmelikleri bilmeyen memurlar cennetin´de yaşıyoruz bizim üstümüze düşen bu kişilerin gözlerine soka soka yasaları ve yönetmelikleri göstermek olmalı´dır işte bur´da “hak verilmez alınır” anlayışı devreye girer´ki burda´da önemli olan yasanın size o hakkı verip vermemesi şayet verilmiş bir hakkınız varsa bunu zorla´da olsa almalıyız zurnanın zırt dediği yer´de burası zaten “Bir hakkın verilmiş ama kullanılmıyor olmasından ziyade o hakkın hiç verilmemiş olması daha kötüdür” bence..

Üye
    mahmut Avatarı

Gerçek Adı
    mahmut kaplan
    Son Giriş
    28.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Amasya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Doğru söylüyorsun Halil-Yılmaz.Bu konuda çok karamsar düşünmemiz lazım.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Baben abinin düşüncelerine kısmen hak veriyorum ancak baben abi kendi içinde çelişkiye´de düşüyor bir taraf´dan “anayasa” değil “yasalar” önemlidir diyor diğer taraf´dan yasalar kaynağını anayasa´dan alır diyor e kaynaksız bir şey olmayacağına göre bu sözün açılımı´nı nasıl yapmamız gerekli?
    Sen de, kendini benim çelişkilerimi bulmaya adadın heee :P Ama yazıları bütünlüğünden ayırıp, cımbızla ayıklayıp 'çelişki buldum' diye çıkmak ne derece 'etik' oluyor? Üstelik dediklerimi kendine göre yorumlamışsın, çarpıtmışsın yani Hukukun konuşulduğu yerde çelişki bulmak (ya da bulduğunu sanmak) hiç de zor bişey değil.. Aynı cümle içerisinde bile bulabilmek/bulduğunu sanmak mümkün.. Başta söylediydim. 'Hukuk net değidir' diye.. Aynı şeyleri ben de sana yaparım. Üzme beni. :P

Ancakkkkkk orta yerde söylenmiş bir söz var nedir bu söz?

“Bu anayasa hazırlanırken toplumun bütün kesimlerinin görüşü alınarak hazırlanacak”

Madem aşağıdan yukarıya gelişen bir çözüm üretme mekanizmasından bahsediliyor buyurun elinizi taşın altına koyun bu ülke´de yaşayan 8.5 milyon engelliden biri´de sen ben değimliyiz?
    Öyle söz verenler, önceleri ne sözler verdiler.. Gördük.. "Hatçeye değil, netçeye bak" demişler.. :P

…onların anayasa´ya koyacakları maddeden önce biz bir madde teklifin´de bulunmalıyız
    Buna bir şey dediğim yok! Ama bu sistemde ve yararlanacakların bu bilinç yapısında bu madde sadece "süs" balığı işlevi görecektir. Diğer çoğu maddede olduğu gibi..

"böylece maça bir sıfır galip başlamış oluruz.." diyosun. Ben de "kendini kandırmaktan öte" bir şey olmaz diyorum..

.. Neymiş bu 61.madde?

Madde 61: Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır.

Aman ne kadar´da geniş kapsamlı bir madde
    Senin niyetin "engelli hakları beyannamesini" olduğu gibi anayasaya koydurmak heralde, anlaşıldı.. Aşağısı kesmiyor..

Bak hukukçu arkadaş diyor ki..
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Ferhan Fatih Demir
    Bir hukukçu olarak benim de kanaatim öncelikle taslağı görmemiz gerektiğidir. Ancak Uygulama açısından önemli olan Anayasa değil yasalar ve hatta bazen yönetmeliklerdir.

İyi bir yasa ve uygulama iradesinin kafi olduğu kanaatindeyim.Mevcut Anayasanın 61. maddesinde gerekli düzenleme var ve yeterli. Önemli olan içinin yasalar ve ugulamlar ile doldurulmasıdır
    Yani sadece ben değilim bunları diyen..

bakın taslak halinde´ki “yeni anayasa´da” Çocuk hakları başlıklı madde´de ne diyor?

• ÇOCUK HAKLARI
    Birleşmiş Milletler sözleşmelerindeki güvencelerle, çocuk hakları ayrı bir bölüm halinde Anayasa’da yer bulacak. Anayasa’nın mevcut hükümlerinde “çocukların korunması” konusunda sadece devletin gerekli tedbirleri alacağıyla ilgili genel bir cümle bulunuyor.

Burada çocukların karunması hakkında´ki genel cümle eleştiriliyor ama aynı genel cümle mevcut anayasa´da sakatların korunması şeklinde var buna tık diyen yok yok eğer ben bu maddeyi yeterli buluyorum diyorsan buna´da bir şey diyemem.
    Sırf AB'ye şirin gözükmek için, "Bak bizim sivil anayasamızda bööle haklar var" gibi göstermelik yapılan anayasa için, "tık" olsa kaç yazar, olmasa kaç yazar?

Sevgili mahmut, seninkisi kişiye özel bir problem olmuş.. Maalesef ülkemizde "bireysel sorunlara toplumsal tepki vermek" göreneği yerleşmemiş olduğundan "tarağın varsa kendi başını kendin tara" mantalitesi geçerli.. Oysa, senin durumun için, mevcut yasalar ve yönetmelikler çok çok yeterli.. Böyle bir şey için anayasaya gitmeye gerek yok..

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Amanın Baben ağabey seni kırmaktan´sa kafamı kırarım daha iyi

kuyucak demişki

Halil yılmaz'ın tartışmayı açarken verdiği 2.madde KADIN paragrafının altındaki açılımda; korunmaya muhtaç kişilere pozitif ayrımcılıktan zaten bahsediliyor.
    Buradaki açılım yerine, ENGELLİ kelimesi konsa hemen hemen olacakmış gibi geliyor bana! Bu olayın bir boyutu tabiki...
    Tabi burda´ki “korunmaya muhtaç” kelimesi tartışılır her engelli için “korunmaya muhtaç” kelimesini kullanamayız hatta bu anlayıştan rahatsızlık duyan engellilerin varlığın´dan bile söz edilebilir başkaların´dan maddi,manevi,fiziksel bir yardım almaksızın kendi yaşamlarını idame ettirebilen bir yığın engelli insan var bunlar için “korunmaya muhtaç” kelimesi biraz hava´da kalır…..

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon