Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 25 mesajın 16-25 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Lotus, burada yazdıklarımız havada kalmıyor emin ol. Bu saptamalarımız basında yayınlanıyor, ilgililer buralı takip ediyor ve çoğu zaman bu metinsel ilgililere de gönderiliyor.
    Ama hepsinden önemlisi, ortada bizler açısından yasal bir dayanak var. Ve burada bişeyler yapması gerekenler bürokrratlardan ziyade, biz sakatlığı olan kişilerdir. Bizler, yukarıdaki yazının gereği olan haklarımızı bilmeli ve haklarımızı aramalıyız. Emin ol, bireysel bilinç olunca her sorunun üstesinden geliniyor; hele de bu şekilde yasal dfayanağımız varsa...
    Yani umutsuz olmaya gerek yok bence.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    lotus Avatarı

Son Giriş
    01.06-2012
    Saat
    18:36
    Yaşadığı Yer
    Niğde
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturan boga cevabın için teşekkür ederim güzel beni aydınlattın ama yinede şimdi burayı bu siteyi gerçekten bu kadar yakından takip ettiklerini pek düşünmüyorum ama aslında daha çok o kurumları topluca imail göndererek yaptıklarının yanlış oldugunu anlatmak hani kafasına vura vura tabiri caiz ise niye buna gerek duyalım diyebilirsin bence toplu bir hareket gabiliyetimizi artıra bilir daha etkin olabilir bizim gibi avamında önü açılmış ve bir şeyleri sizlerden ögrenerek yapabilir bir konuma gelmek içimizdeki girişim ruhunu canlanndırmak yani yine bence burdaki bomba etkisi idda ediyorum 10 kat daha etkili ve yararlı olur kanaati içindeyim alakanızdan dolayı teşekkür ederim.
    not: taze millet vekillleri var şuanda en başından bunların bir şey yapma hevesi var bu zamanı iyi değerlendirelim.
    mesela bazı konularda örnek: engellilere toki evleri,engelli araç ithalinde kolaylık dizel araçlar için 1900 cc motor hacmi, daha çok engelliye burs ve acık ögretimdeki arkadaşların harçlarının karçılanması,devletin engelli sporuna daha destek vermesi,vb gibi yani hoşçakalın.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Tabii lotus, mail yoluyla da kampanya yürütüyoruz. Arabam Benim Bacaklarım isimli kampanyamnız hala sürüyor mesela... Bu başlığı (aslında her başlığın) ilk mesjaından sonraki banner.

Bu ve benzeri konulardaki sorunları ardı ardına yazı haline getirecek ve Radikal veya başka büyük bir gazetede yayıbnlanmasına çalışacağım... Bugüne dek de benzer şekilde hareket ettik. Etkili oluyor...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Lilyum Avatarı

Son Giriş
    29.11-2014
    Saat
    22:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Baben

Kesinlikle katılıyorum. ISO -eğer istenilen maddeleri tam anlamıyla uygularsan- işe yarıyor. Ancak özünü kavramadan göstermelik getirilen düzenin ömrü denetleme süresince oluyor

Neden yapılan düzenlemeler uygulanmıyor olabilir?

- İletişim eksikliği nedeniyle görevlilerin bundan haberdar olmaması
    - Salla başını al maaşını zihniyeti ile çalışan umursamaz çalışanlar
    - Engellilerin kendi haklarını bilmemesinden dolayı yeniden rapor istendiğinde itiraz etmemesi
    ... belki nedenler arttırılabilir.

Sakatlarla ilgili hangi kanun sağlıklı uygulandı ki bu uygulansın...

Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu durum tam olarak göründüğü gibi olmayabilir.

Sistem işleyişini tam bilmediğim için soruyorum; alınan özürlü raporunun üzerinde süreli veya süresiz kayıtları olmuyor mu? Bir de - diyelim ki rapor kayboldu - birkaç gün sonra gidilip rapordan bir nüsha daha talep edildiğinde verilmiyor mu?

Eğer bunların cevabı olumlu ise sağlık sisteminde bu yönetmelikle düzenlenen süreç düzgün işliyor demektir. Sorun raporu talep eden kurumdan çıkıyor, kişinin elinde bir rapor varken yeni tarihlisi isteniyor olabilir. Ancak bu da her zaman art niyet ya da ilgisizlik sonucu gerçekleşmiyor olabilir. Resmi Gazete (asıl tarih 16.07.2006) sağlık raporlarının tanzim esaslarını belirlemiş, kurumlar tarafından talep esaslarını değil. Sağlık raporunu talep eden kurum bu esasları kendi yönetmeliklerine göre belirler, örneğin ehliyet için süre üç ay, vize için altı ay, vs gibi.

Benzer süreç sakatlık raporları yanında hastalık, ilaç kullanım, ve sağlam raporları için de geçerli. Örneğin bir işe girerken kullanılan sağlam raporunu birkaç yıl sonra iş değiştirirken kullanamıyorsunuz. Yine yeni tarihlisi gerekli. İlaç kullanım raporlarını daha az süre belirtilmemişse iki yıl sonra yenilemeniz isteniyor.

Aynı mantığı tüm raporlar için geçerli kılarsak eğer, örneğin kişi bir kez sağlam raporu alırsa istediği sürece o raporu kullanabilme hakkına sahip olabilir mi diye düşünmek de gerek. Bazı sakatlıklar iyileşemeyecek özellikte olsa da düzelme dışında durum değişikliği olabilir. Sanırım asıl öncelikli olarak yapılması gereken talep esaslarını özellikle engelliler için süre bazında daha gerçekçi düzenlemek.
    .
    .
    .

Bizde bürokrasinin yoğun işlediği doğru. Ancak sanırım bu bizim toplumun arka kapıdan girme kültürüne karşı bir savunma mekanizması. Bakın bir başka topikte ne denmiş:
    trafik polisi : bu vitesin yanındaki şeyde ne.
    ben: aparat
    trafik polisi: sakatmısın sen
    ben:evet.
    trafik polisilakan nerde olm senin
    ben:bi ara vardı şlimdi kayboldu dedim.
    kaybol lan dedi diyalog aynen böyle gerçekleşti.
    Bizim genel toplum yapımız böyle. Rekursion okursa ona sormak isterim; Almanya'da böyle bir diyalog gerçekleşebilir mi? Olasılıkla sürücü ciddi bir ceza alırdı, eğer polis ona göz yumsaydı ve bu ortaya çıksaydı bu sefer polis de çok ciddi bir ceza alırdı. Bu yüzden bürokrasi hayatımızın her alanında bu arka kapıdan dolanma huyumuzun işleri fazla sulandırmaması için ağırlaşmış durumda. (Yine de biz Türk aklıyla işlerimiz için bir başka arka kapı buluyoruz gerçi. )

Bürokrasiyi azaltmak için büyük ölçüde kişi beyanının geçerli olması gerekiyor. Ancak bizde kişi beyanına işi bıraktığınız anda insanların neler yapabileceğini tahmin edebilirsiniz herhalde. Bunun nedeni ise bizde hak ve sorumluluğun eşdeğer gitmemesi. Eğer kişi kötü niyetli yaptığı bir beyan karşılığında bunun cezasını çekerse, bunu bilirse, o zaman bürokrasi azalır.

Amerika'da yaşayan bir arkadaşım bahçesine ek bir bina yapmak için ruhsat işlemlerini telefon ve internet aracılığıyla yaptığını söyledi. Sistem kişinin dürüst ve yetkin olduğu üzerine kurulmuş çünkü. Ama bu sistemi adamlar bir kötü niyet gördüklerinde ciddi yaptırımlar uygulayarak sürdürebiliyorlar. O bina yapıldıktan sonraki kontrolde bir hata bulunursa canlarına okunuyor. Bize bürokrasinin kırk kademesinden geçtikten sonra bile binalar en ufak sallantıda gidebiliyor. Bir de bürokrasiyi kaldırdığınızı düşünün. Tabii ki bürokrasi kaldırılmalı, ancak hak ve sorumluluğun eşdeğer gittiği bir anlayış ile yapılarak.

Selamlar.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: neptune
    Sistem işleyişini tam bilmediğim için soruyorum; alınan özürlü raporunun üzerinde süreli veya süresiz kayıtları olmuyor mu? Bir de - diyelim ki rapor kayboldu - birkaç gün sonra gidilip rapordan bir nüsha daha talep edildiğinde verilmiyor mu?
    Zaten bu soruların cevabı olumlu olsa sorunumuz yok demektir.
    Aksine, bu ve benzeri soruların cevabı yüzde 100 olumsuz olduğu için bas bas bağırıyoruz ya. Tartışmayı açan yazımda bu olumsuzluklara değindim...
    Ben, ömrümün sonuna dek felçliyim ve bunu belgeleyen ('sürekli' ibareli)raporum var. Ama benden her iş için yeni yeni yeni yeni rapor isteniyor...

Üye
    hakanarslan Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    29.08-2014
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    Denizli/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gecen hastaneye gıttım bır iş için orada engellı bır kardesımı rapor alırken gordum.. Arkadasıma sordum ne ıcın burdasın dıye. Kendısı 5 sene ıcerısınde 5.ıncı raporunu aldıgını her ıhtıyacı olan kuruma gıttıgınde tekrar rapor almasını soyledıgını anlattı. Isın garıbı raporlarının hepsı farklı. Dokuz eylul unıv. =% 62 tepecık ssk = % 46 alsancak hastanesı = % 52 v.s... ve oradakı kuyrukta beklıyen ınsanların cogunun hemen hemen 50 kısının 49 unun bu işle ilgili tekrar tekrar rapor alma ezıyetıne gırdıgını gordum. sadece engellıler degıl seker hastası uc ay 3 ay yada 2 senede bır heyete gırıyor. suan dakı sıstemde seker hastasının ıyılesme sansı varmı ver raporu bır kere verin ugrastırmayın ınsanları. yada 5 senedebır.. nasıl nufus cuzdanları tekse.. nasıl ıkametkah kaydını bır kere yapıp her seferınde tek verıyorsan. yada kredı kartları tekse bu rapor ısınede bır standart getırılmesı lazım. sımdı ben felc hastasıyım ıyılesme duzelme sansım sıfır raporumdada sureklı ıbaresı var neden bızlerı yoruyorsunuz her seferınde hastane kuyruklarında rapor stresıne sokuyonuz.

1-beledıyeden kart alcaksın gıt rapor al
    2-işe gırceksın işkur ıcın gıt ayrı rapor al
    3-su ındırımı hakkı kazandın gıt rapor al
    4-sosyal hızmetlerden yararlanmak ıstıyorsun gıt rapor al

ve bır suru ıcın tekrar tekrar rapor ezıyetı.

bu duruma sınırlendım ve basbabkanlık ozurler ıdaresı genel merkezını aradım ve şefle gorustum durumu ızah ettım. Bana bu konuyla ılgılı ayrıntılı bır dılekce yazmamı ona gore de bana cevap vereceklerını soyledı. son zamanlarda bu durumdan cok sıkayet aldıklarını bakanlıgında bunun la ılgılı bır duzenleme ıcerısınde oldugunu anlattı. sımdı musaıt oldugumda avukatımla bu konuyu gorusup ılgılı bakanlıga kadar gıdıcem arkadaslar.

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet rahatsızlığı heyetce sürekli olanlar tekrar rapor heyet gibi işlerle boşuna eziyet çektiriliyor.Buna bir düzenleme yapılmalı.

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ndipi beddua iyi bir şey değildir her ne kadar haklı olsak bile bunu yapmamalıyız.

Üye
    hakanarslan Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    29.08-2014
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    Denizli/merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    aklıma soyle bır konu geldı.. bır engellı kardesımız % 40 raporu ıle ındırımlı tasıt aldı ve kullanmaya basladı hatta kredı ıle aldı.. sonra bır hastaneye gıttı ve % 32 raporu verdıler. ne olacak bu kardesımızın halı. ehlıyetını demı degıstırecek ?

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12