Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelli dostu musunuz? Tepki alacağım biliyorum. Duygu sömürüsü falan da değil söyleyeceklerim. Kelimelerin anlamına takıldığım da yok. Sadece bu tamlama kullanıldığında beyinde oluşan düşünceye dikkat çekmek istiyorum.

“Engelli dostu” veya “Engelli dostları”

Hayvanları sevdiğiniz gibi mi seviyorsunuz bizleri? Ya da çiçekleri, doğayı, vs.

Ayrımcılığı farkında olmadan başlattığınız nokta burası işte. “Hayvan dostu” mantıklı bir tanımlama, çünkü onlar insandan farklı, insan değiller. Peki, engelliler insan değil mi? Uzaydan gelen bir yaratığın insanoğluna elini uzatarak söylediği ilk cümle gibi, “Merhaba, biz dostuz...”

Uzaydan mı geldiniz? Ya da biz mi uzaylıyız? Bir uzaylı filminden devam edeyim.

Meşhur “Gora” filmini bilirsiniz. Orada çok güldüğünüz, benim farklı düşüncelerle izlediğim bir replik vardı. Cem Yılmaz ile mavi suratlı adam arasında geçen bir replik. Mavi adam uzaylı bir karakter. Cem ile ilk karşılaşması...

“CY: Senin yüzüne nolmuş?
    Mavi Suratlı Adam: Nolmuş?
    CY: Ben de onu diyorum, nolmuş?”

Adam uzaylı, yüzünün mavi renk olduğunun farkında bile değil. Onun için o kadar doğal ki mavi renk yüze sahip olmak. Çünkü O’nun orijinali bu.

Tamam, biz sizlere göre farklıyız, öyleyse buradan bakınca da sizler bize farklı geliyorsunuz. Ben hiçbir zaman engelsiz dostu olmadım.

Şimdi bir kez daha düşünün. Neden engelli dostusunuz? Engelli dostu musunuz yoksa sadece dost musunuz?

Gelin en baştan başlayalım.

— Merhaba, biz dostuz.

Saygılarımla,

yeditepe
    Misafir Üye
    yeditepe Avatarı

merhabaaaaaaaaaaaaaaaaa
    herkese merhabaaaaaaaaaaaaa
    merhaba ey aydınlık ruhlar!
    merhaba ey güneş!
    merhaba ey dünya!
    merhaba ey insan!
    dünya dans ediyor yahu
    yeni bir döneme merhaba!
    ey aydınlık yarınlarımız hoşgeldin!
    bir dönem tarih oluyorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
    çocuklar yürüyorrrrrrrrrrrrrr

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İlgili ek$i sözlük linkini veriim.

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp...ali+biz+dostuz

6. ve 7. maddelere dikkatinizi çekerim. Bazıları +18. ops: Demedi demeyin

Üye
    kadirgursoy Avatarı

Gerçek Adı
    Kadir
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    Arnavutköy
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

BENCE BU CÜMLELER SÖYLEYEN KİŞİNİN İÇİNDEN GEÇENE KİŞİLİĞİNE VE NİYETİNE GÖRE DEĞİŞİR SONUÇTA HANGİ ŞEKİLDE OLLURSA OLSUN DOST CÜMLESİ BARIŞI VE SEVGİYİ İFADE EDER AMA ACIMA YADA HOR GÖRMEYLE BU CÜMLEYİ BAĞDAŞTIRABİLENLER SADECE TÜRKÇEYİ PEK BİLMİYOR DEMEKTİR. BİNAENALEYH ASLEN ACINACAK KİŞİ O TÜRKÇE ÖZÜRLÜSÜ ENGELSİZ VATANDAŞTIR :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili dostum, diyorsun ki;

Kelimelerin anlamına takıldığım da yok.
    Bana kalırsa bal gibi takılıyorsun.

Eğer engelli dostumusunuz gibi bir soruyla karşı karşıya kalırsanız vereceğiniz yanıt iki olasılığı içerir.

1) Hayır, engellilerden nefret ederim.

Ki bu sayının çok fazla olacağını tahmin etmiyorum.

2) Evet ,engelli dostuyum.

Ve yanıtta büyük bir çoğunluğu oluşturur. Bu büyük çoğunluğun içinde acıma duygusuyla hareket edenler belki de çoğunluktadır. Hiç umrumda değil bu aşamada biliyormusun, nefret etmesin de gerekiyorsa acıyarak sevsin.

Aklı başında olanların ise verdiği evet yanıtının büyük bir kısmında da insanları parçalara ayırmadan olduğu gibi bir bütün şekilde sevme olgusu vardır.

Kuşkusuz bu tercih edilendir. Ama bizim toplumumuz bu kadar bilgili ve bilinç düzeyi bu kadar duyarlı değil kusura bakma. Çok fazla şey bekliyoruz bu toplumdan. Ki, kusura bakmayın engelliler kendilerine acımayı henüz terk edememişken, toplumdan bazı şeyler beklemek biraz haksızlık oluyor.

Yazının başında soruyla başlamışsın.Bu soruyu sorduğun andan itibaren verilecek cevaba hazır olmak zorundasın. Hoşuna gitse de gitmese de.

Engelli dostu musunuz?
    Önemli olan engelli vatandaşlarımızın da bu soruyu sormak gibi bir düşünceyi aklıllarına getirmemiş olmaları. Düşündüğün andan ve sorduğun andan itibaren bunun bir parçası oluyorsun çünkü.

Anlatabiliyormuyum.

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Üye
    gelincik Avatarı

Son Giriş
    25.07-2007
    Saat
    14:49
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bana göre "engelli dostu" söylemi yerinde bir söylem değil. birbirimizi "ötekileştiren" söylemleri bırakmamız lazım. birileri engellilere özel ilgi gösterdiği zaman çoğumuz "bizlere acıdıkları için yapıyorlar" kaydı düşmüyor muyuz. Bir engelinin dost kazanmakta bazı fiziksel handikapları görünse de bunlar sıcak dostluklara mani değildir. insan olan herkes çok iyi dost olabilir bence.

Üye
    cinibiz Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    10.03-2016
    Saat
    19:27
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ENGELİ DOSTU SÖYLEMİ HOŞ DEYİL BANA GÖRE BU DEYİM SİZEDE KANARYA DOSTLARI YADA DOĞA SEVERLER YADA KELAYNAK KUŞLARINI KORUMA DERNEKLERİNİ HATIRLATMIYORMU BUNUN KARŞLIĞINDA BİRİLERİDE ÇIKIP ŞÖYLE DİYEMEZMİ SAĞLAM İNSANLAR DOSTU.............

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Engelli dostu, açıkcası ben bu kavrama takılmıyorum.Neden :?: Dost,arkadaş,kardeş vs.kavramlar bana kötü,negatif,itici duyguları çağrıştırmıyor yani ben öyle algılamıyorum :shock: Biz dostum,arkadaşım,kardeşim diye kimleri kendimize layık görüyoruz ve bizleri kim bu sıfatlara neden layık görüyor bunda ağırlıklı olarak engelli olmamızın etkili olacağına ben inanmıyorum,eğer ki bu böyle olsa o dostlar için zor bir görev olsa gerek :!: kimsede bunu sonsuza kadar götüremez bir yerde patlar ve ortada dostluk,arkadaşlık falan kalmaz. Dostlarımız engelli olmamızdan dolayı değil bizi biz olarak sevdikleri için dostumuz,arkadaşımız,kardeşimiz,abimiz,ablamızdır diye düşünüyorum

Üye
    halaz Avatarı

Son Giriş
    24.06-2011
    Saat
    20:34
    Yaşadığı Yer
    Eskisehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu sitede 'tanım'lar üzerine çok kez tartışıldığını görüyoruz.'Engellilik' kavramı başta olmak üzere buna ilişkin olsun,olmasın;toplumca kullanılan deyim,deyiş,sözcüklere masa üstüne yatırılıyor.

Belki kendi değer yargılarımızı çarpıştırıp 'acaba yanlış mı algılıyorum?' paranoyasına kapıldığımızdan(bu bir sebep olma ihtimali taşıyor;ama bence pek olası olmayan)
    ...ya da sözcükler üzerinde kafa yormayı seviyoruz.Yanlış anlaşılsın istemiyorum.Sözcükleri daha derinine anlamlarıyla ve kullanım amaçlarıyla irdelemek düşünsel yetimizi beslediği ve buna bağlı olarak algımızın daha açık olmasını sağladığı için bu tür tartışmaları görmek söylem zenginliğidir diye düşünüyorum.

'Engelli dostu' deyişine gelirsek...Deyişin toplum içerisinde kullanım amacında şüphesiz hiç bir kötü niyet yok.Engelli kimselere dostca yaklaşımı amaç edindiği söylenebilir.

Anlamsal olarak bana da çarpık gelen bir yönü olduğunu ifade etmeliyim ki..'Engelli dostu' engelli kişinin acıma hissiyle dolu destekçisi konumundaki kişiyi işaret ediyor.Dostluk insan için kullanıldığında bana göre bireysel bir kavram.Engelli yi bir birey değil de bir zümre ya da toplumdan ayrılan bir topluluk olarak görüp ona yandaş dost insanlara Engelli dostları mı diyoruz?
    Halbu ki her engelli bir bireydir,ve bireylerde dostluk bireyler arası
    uyuşuma bağlı bir hadisedir.

Bu başlıkta sorgulanan 'Engelli dostu' öbeğinde engelli deyişi bütünen bir topluluğa yönelik dostluk olduğu için çarpıktır.Hayvan severlik buna benzer bir deyiştir mesela(yanlış anlaşılmasın,toplum 'engelli dostu iifadesini bu niyetle asla kullanmaz,tekrar diyeyim:bu sadece derinlemesine anlamsal bir çıkarım bana göre)...Sevilmeye hak değer hayvan bir birey değil,toplu olarak kategorize edilmiş bir topluluğun genel ismidir.

Alternatif bir deyiş sunmak gerekirse;Engelli sorunlarına duyarlı...ancak toplumda kabul görmesi zordur,çünkü yorucu bir deyiş olduğu için.

Üye
    Laus_Deo Avatarı

Son Giriş
    22.08-2009
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    Erdek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

EVET İNSANIM :!:

EVET İNSAN,HAYVAN,DOĞA,EVREN DOSTUYUM :!:

EVET EVERENDEKİ İYİ OLAN HER OLGUNUN YAŞAYAN YADA YAŞAMAYAN TÜM GÜZELLİKLERİN DOSTUYUM :!:

ACIMA YADA HAYIRSEVERLİK UĞRUNA HİÇ BİR OLUŞUMA KATILMAM SÖZ KONUSU DAHİ OLAMAZ :!:

EVET ENGELLİ DEĞİLİM ( ŞİMDİLİK ) AMA BU BENİM DOSTLUKLAR KURMAMA ASLA ANGEL OLAMAZ :!:

BEN SEN ENGELLİSİN DİYE DOSTLUK KURMAM. EĞER İNSANSAN VEYA ÖNGÖRÜLERİN,HAYATA BAKIŞIN BANA UYARSA DOST OLURUM :!:

www.engelliler.biz
    ( BENCE.NOKTADAN SONRAKİ BİZ KİMİ VE NEYİ İFADE EDER :?: ) YOKSA ÖYLESİNE AMAÇSIZCA ALINMIŞ BİR LİNKMİ :?: UMARIM Kİ ÖYLESİNE AMAÇSIZCA ALINMAMIŞRIR. AMA ÖYLE BİLE OLSA BU DURUM BENİM BU SİTEDE BANA UYAN İNSANLAR İLE DOSTLUKLAR KURMAMA ASLA ENGEL OLAMAZ :!:

AYRIMCIĞA HAYIR GÜZEL DOSTLUKLARA EVET :!:

SAYGILAR VE SEVGİLER

Üye
    Hanımeli Avatarı

Son Giriş
    17.12-2007
    Saat
    23:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim literatürümde yok böyle bir kavram…
    .....................(DOST)....................... .

Bak en güzelini, en gerçeğini o söylemiş!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=3nphVXg4QFI

Üye
    Laus_Deo Avatarı

Son Giriş
    22.08-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erdek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hanımeli çok üzüldüm bak şimdik ....!

demek ki hiç dostunuz yok haaa :? :roll:

alla alla ne enteresan Demek ki hüzünlerinizi, yada sevinçlerinizi yada ne bileyim redyoda çalan eski bir parçayı... :?

Çok Yazık

Valla doğru söylersin be Hanımeli Amma velakin Biliyorsun ki O da öldü Rahmetli :wink:

Saygılar.

Üye
    Denizkızı_26 Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    15.05-2017
    Saat
    22:57
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

'Engelli dostu' diyerek kendimizi ayrı bir sınıfa koyuyor, bizlere acıyarak yaklaşan ve yardımcı olan kişilere de engelli dostu adını takıyoruz. Ben bu engelli dostu sözüne karşıyım. Ayrımcılığı burada kendimiz yapıyoruz. Toplumun içinde sağlamlar ve engelliler diyerek ikiye ayrılıyoruz. Sonra da engellilerin yanındaki sağlam insanlar engelli dostu oluyorlar.
    Bence bu sorunu herkes kendi çevresinde çözebilir, ayrımcılığı ortadan kaldırabilir.

Üye
    Laus_Deo Avatarı

Son Giriş
    22.08-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erdek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Denizkızı_26
    'Engelli dostu' diyerek kendimizi ayrı bir sınıfa koyuyor, bizlere acıyarak yaklaşan ve yardımcı olan kişilere de engelli dostu adını takıyoruz. Ben bu engelli dostu sözüne karşıyım. Ayrımcılığı burada kendimiz yapıyoruz. Toplumun içinde sağlamlar ve engelliler diyerek ikiye ayrılıyoruz. Sonra da engellilerin yanındaki sağlam insanlar engelli dostu oluyorlar.
    Bence bu sorunu herkes kendi çevresinde çözebilir, ayrımcılığı ortadan kaldırabilir.
    ALLAH ALLAHHHHH :!: BU DA NEDİR YAHUU :?: İYİ O ZAMAN AYRIMCILIK YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYORSANIZ SADECE ENHGELLİ İNSANLARIN YARARLANABİLECEĞİ İYİ YADA KÖTÜ TÜM DURMLARDAN DA KENDİNİZİ SOYUTLAYIN. :!: HATTA TAMAMEN NORMAL İNSANLAR GİBİ OLUN. :idea:

ANLAMADIM BEN BU İŞTEN BİR ŞEY :?:

BEN DOSTUMU,ARKADAŞIMI HATTA ANNEMİ,BABAMI YADA KARDEŞİMİ,ABLAMI ENGELLİ OLUP OLMAMASI DURUMUNA GÖRE Mİ AYIRACAM. :?:

FARZEDELİM ... ŞÖYLEMİ DİŞYECEM ACABA; AĞIR BİR ŞEKİLDE YATAKTA YATMAKTA OLAN ENGELLİ KARDEŞİME " SEN ARTIK KALK HER ŞEY EŞİT ENGEL MENGEL TANIMAM BEN KEN İŞLERİNİ KENDİN YAP " GİBİ DURUMLARIMI YAPMAK LAZIM.

VALLAHİ ANLAMADIM :?:

BEN DOST OLACAĞIM KİŞİYİ ENGELİ VARSA DIŞLAYAYIMMI :?:

HIIMMM SENİN ENGELİN VAR. ARMIZA GİREMNEZSSİN :!: YAHU OLURMU ÖLE ŞEYYYY :evil:

BOŞ VERİN BÖLE SÖYLEMLERİ. BU DÜNYADA İSTEYEN İSTEDİĞİ KİŞİ İLE DOST OLUR. BANA NE ONUN ENGELİNDEN MENGENİNDEN. ŞİMDİ BENİM Bİ DÜNYA ENGELLİ ARKADAŞIM VE BİR KAÇ KİŞİ DE ENGELLİ DOSTUM VAR. ONLARA HAYDİ UĞURLAR OLA DİYEYİM BEN EN İYİSİ.

HEHEHEHE ÇOK KOMİK

Sayfa 1 / 2 12 SonSon