Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 26 mesajın 16-26 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: andante
    Çok fazla şey bekliyoruz bu toplumdan. Ki, kusura bakmayın engelliler kendilerine acımayı henüz terk edememişken, toplumdan bazı şeyler beklemek biraz haksızlık oluyor.
    gene geldik shu meshhur "engelliler kendilerini kabullenemedikten sonra bisheylerin düzelmesini beklemeleri haksizliktir" manasina gelen sözlerden birine... sakat olmayan ama türlü sebepler bulup kendisine müthish derecede aciyan bicok saglamla karshilashiom hayatta, onlara ne dostu olarak yaklashmaliyim, sevgili andante? ...

Eğer engelli dostumusunuz gibi bir soruyla karşı karşıya kalırsanız vereceğiniz yanıt iki olasılığı içerir.

1) Hayır, engellilerden nefret ederim.

Ki bu sayının çok fazla olacağını tahmin etmiyorum.

2) Evet ,engelli dostuyum.
    bana kalirsa (en az) bi olsasilik daha ekleyebiliriz bu yanitlara...

3) hö??!!! :?
    ...
    ve bu üc numarali yaniti vermesi gerekenler shu cümlendeki insanlardir bana göre;
    Aklı başında olanların ise verdiği evet yanıtının büyük bir kısmında da insanları parçalara ayırmadan olduğu gibi bir bütün şekilde sevme olgusu vardır.
    diger yandan da hic kimse her önüne geleni sevmek, bagrina basmak zorunda degil... herkes herkese saygi duysun, insan olarak birilerini bashkalarindan üstün tutup digerlerini kisitlamasin, yeter!... halaz.in dedigi gibi dostluk bireyseldir... kimse bana sirf beni engelli zümresinde gördügü icin dostca yaklashmasin, eksik olsun!... (devotee tartishmasinda yazdiklarima benzicek biras ama) sirf engelli oldugum icin benden uzak duranlarla ishim olamayacagi gibi sirf engelli oldugum icin dost kesilenlerle de ishim olmasin, istemem!...

ve, sevgili halaz, "engelli sorunlarina duyarli" deyishi neden yorucu olsun ki?!... o kadar tembel olmasin insanlar!... bence gayet iyi bi alternatif... en azindan engelli sorunlarina duyarlilari yormayacak kadar iyi oldugunu düshünüorum ... (ben bari üshenmeden kullanmaya bashliym)...

sevgiler...

Üye
    fatih.onay Avatarı

Son Giriş
    19.09-2007
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yapmacık dostluklara herzaman karşıyım

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

A benim canımcım,

Benim burada verdiğim cevap; böyle bir soruyla karşılaştığında verilecek cevaplardır sadece.

Böyle bir sorunun bile anlamsızlığını ortaya koymaya çalışıyorum, bu fark edilmiyor mu?

Engelli dostumusunuz?

Ciddi bir şekilde cevap verdiğimde gelebilecek yanıtlardır oraya yazdıklarım. Yoksa böyle bir soruyla ilk karşılaştığımda verdiğim tepki, yada bu başlığı okuduğumda verdiğim ilk tepki merak etme senin üçüncü şık olarak yazdığındır.

Dediğin gibi kimse kimeye sevgi duymak zorunda olmadığı gibi kimse kimseye saygı da duymak zorunda değildir bana göre. Bunlar benim çok daha farklı konular.

İşin aslına bakarsan ne sevgi beklerim ne de saygı insanlardan. Kusura bakma yanlış anlayabilirsin sözlerimi ama saygı ve sevgi beslediklerim önemsediklerimdir.

Önemsediklerim kırabilir yada zedeleyebilir beni.Geri kalana sadece bir tebessümle bakmak kalır bana. Güler geçerim çoğunlukla. Belki onu bile yapmam.
    Kendimle ilgili bir konu söz konusu olduğu zaman tabii.

Bunun dışında benim insanlara yapmaya çalıştıklarım işin ilk başında insan oldukları için aynıdır.Daha sonra daha farklı davranışı hak edenler ve etmeyenler diye ayrımlar başlar. Herkese eşit davradığımı söylemek bu aşamada zordur.Gerçekten hak edene haksızlık etmemekte bir yaşam şeklidir bana göre.

Bu söylediklerimin konuyla ilgisi yok aslına bakarsan. Ama dostlarım dediğim kişiler nasıl olurlarsa olsunlar önce insan sonrada ayrıcalıklıdırlar. İşte bu yüzden de onlara biz dost diyoruz

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Küçük bir açıklama için geri döndüm;

Eğer bu anlamda dost kelimesinin anlamı bizler için önemliyse, dostluk bir özeli içinde barındırırken, o kişiyle ilgili tüm yaşanmışlıkların bizim için de önemli olduğu anlamına geliyorsa, hönk durumunu geçirdikten sonra bu soruyla karşı karşıya kalan birinin verdiği ikinci yanıt doğru olandır bana göre.

Kısacası sizin uzatmaya çalıştığınız engelli sorunlarına duyarlı tamlamasından daha kısa ve öz olarak verilen evet cevabı ne aşağılayıcıdır, ne yok edicidir ne de küçümseyicidir.

Şu şiiri severim;

dost dediğin; radikal olmalı
    sevilecek biri olmadığın zamanlarda bile
    seni sevmeli...
    sarılacak biri olmadığın zamanlarda bile
    sana sarılmalı...
    dayanılmaz olduğun zamanlarda bile sana dayanmalı

dost dediğin;fanatik olmalı
    bütün dünya seni üzdüğünde sana moral vermeli
    güzel haberler aldığında seninle dans etmeli
    ve ağladığında
    seninle ağlamalı
    ama hepsinden daha çok;

dost matematiksel olmalı

sevinci çarpmalı
    üzüntüyü bölmeli
    geçmişi çıkarmalı
    yarını toplamalı

kalbinin derinliklerinde ihtiyacı karşılamalı
    ve her zaman bütün parçalardan daha büyük olmalı...

( mevlana nın yazdığı söyleniyor ama emin değilim, Nazım Hikmet yazdı diyenler de var )

Yine tekrarlıyorum, "engelli dostumusunuz" sorusuyla karşı karşıya kaldığım andan itibaren ne düşüneceğinizi hiç hesaba katmadan dost kelimesinin içeriğindeki anlama saygı duyduğum ve benimsediğim için yanıtım daima EVET olacaktır.

EVET BEN BİR ENGELLİ DOSTUYUM.

Üye
    ateist31 Avatarı

Son Giriş
    22.11-2007
    Saat
    22:44
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben bir engelli ya da engelsiz dostu değilim,ben sevdiğim arkadaşlığımı ilerlettiğim,güvendiğim insanların dostuyum.
    Dostluğumu ilerletirken,güvenirken bu insan kaslı mı,güzel mi çirkin mi,zayıf mı şişman mı,engelli mi engelsiz mi diye bakmıyorum.

Kumral kadınları seviyorum ama kumral olup ta çirkin bulduğum kadınlar var. Esmer kızlardan hoşlanmam ama aşık olduğum bir kız vardı esmer.
    Çok sinir olduğum gıcık kaptığım birisi var;engelli.
    Ama çok sevdiğim bir dostum var;o da engelli.

Engellileri seviyor muyum?
    İnsan olanı seviyorum sadece,kimse için ayrıcalık yapmam.

Ama bu sitedekileri sevdim,birkaç kişiyi de sevmedim.

Sevgiler.

Üye
    mediii Avatarı

Son Giriş
    14.08-2007
    Saat
    16:04
    Yaşadığı Yer
    Kahraman Maraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ruhidir benim adım hiç çıkamam evimden dostlar uydururum hayali mutluyumdur bu yuzden

çok sevdiğim bi şarkı sozudur bu
    bazen hayalı bazen gerçek, bı dost omzuna her zaman ıhtıyacımız var. benimde engellerım var ama sevmeye deıl :wink:

Üye
    hindenburg Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk
    Son Giriş
    20.01-2014
    Saat
    00:35
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eveeet. Buyrun buradan yakın dedirtecek bi konu daha... Ne kadar kavramcıyız farkındamısınız. Engelli Dostu ifadesinin ne gibi rahatsız edici bir tarafı var. Sonuçta yaşadığımız ülkenin eğitsel ve kültürel seviyesi belli. Her fırsatta engelliler son planda kalıyor diyoruz.Bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Bir hak mücadelesi var ve haklı bir mücadele. Bu mücadeleye destek veriyoruz.Tarafız. Bu Dayanışmanın adına dostluktan başka ne denir peki? Lütfen bunun cevabını verin o zaman. Uzaylının yüzü mavidir tamam. O onun doğal halidir. Peki bi dünyalı kaç saatte bir uzaylı görüyorda onun o doğallığına alışacak bi de bunun cevabını aliim.
    Bir cevap daha istiyorum. Mavi suratlı uzaylı örneği, Engelli Dostu olma kavramıyla nasıl bağdaştırılabiliyor?

Üye
    hindenburg Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk
    Son Giriş
    20.01-2014
    Saat
    00:35
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba selda. Engelli dostu olmak kavramının konuşulduğu bir forumda, mavi suratlı uzaylı örneğini bağdaştıramadım ben. Verilen bu örneği irdeledim. Engelli insanlar için bu tip bir benzetmem yok orada.. Bu senin fikrin, o da seni bağlar yalnızca.. Doğal olarak ilk defa uzaylı gören bir insan üstelikte mavi suratlıysa birde acaip acaip bakacaktır. Bunda garip olan ne var ki, o filmin senaryosu açısındanda böyle bu. Adam mavi suratlı acaip bişey görmüş soruyor. Tabii bu örneği verirkende seninde içine düştüğün o yanlışlık için şunu belirtmeye bile gerek duymadım. Engelli insanlarla birlikte hayatın içindeyiz zaten. Bir engelli gördüğümüzde mavi suratlı bi uzaylı görmüş gibi bakmıyoruz ki? Benzetmeye takıldım ben. Ben engelli olmamama rağmen büyük bir alışveriş merkezinde ya da metroda, bana bakan birileri var mı diye etrafıma baktığımda, muhakkak gözlerini bana dikmiş, sağıma soluma bakan birilerini görüyorum. Bu his sadece engelli insanlara özgü bişey değil. Ama onlar sıradan bakışların bile kendi durumlarıyla ilgili olduğunu düşünüyorlar. Mavi suratlı uzaylı örneğini veren arkadaşta öyle düşünmüş olmalı...

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli dostu diye bir kavram tanımıyorum ben.
    Engelli dostu yerine daha güzel ve daha genel bir terim olarak:
    İnsan dostu.
    Yada daha kısaca : Dost yeter.
    Ayrıca engelli dostu nasıl olunurki?
    Yoksa böyle kişiler diğer insanlardan daha çok engellilerimi seviyorlar? Buna inanamam işte.
    Yada bu engelli dostları engellileri de diğer insanlar kadar seviyorlarsa o halde ne diye kendilerine sadece dost demiyorlarda engelli dostu olarak tariflendiriyorlar kendilerini?
    Yoksa bu engelli dostları sevmek, sevmemek değilde engellileri acıyorlarda bu acıma duygularını dostluk olarakmı tanımlıyorlar? Bu biraz daha ikna edici bir tanım oldu sanki.

Askıda Üyelik
    LaiLa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kalbimin attığı yerdeyim..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

evet bende hem engelli hemde engelli dostuyum ALLAHIMA şükürler olsun :? çevremde hem engelli hemde engelli insanlarla dost olan bir çok arkadaşım var :P engelli engelsiz fark etmez bence önemli olan insana olan SEVGİ

Üye
    CEREN Avatarı

Son Giriş
    27.02-2016
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Biriyle neden dost oluruz..
    Çünkü o kişi bize göre iyi biridir..İyi bir arkadaştır..yaşamı dertlerimizi sevincimizi paylaşırız..O bize mutluluk verir güven verir....
    İşte bu dosttur..
    Engelli engelsiz her insanın içinden sevdiğimiz kimselerde vardır dost arkadaş kabul etiğimiz insanlar da vardır..İyisi de vardır kötüsü de vardır ..
    Sırf engelli diye dost kabul etmek birisini bana çok anlamsız geliyor..
    Hayvan dostu, doğa dostu bunu anlarım çünkü bunlara bağlılık koşulsuzdur..İyilik kötülük aranmaz hayvanda yada doğada...

Avrupalılarda da benzer bir terim vardır Türk dostu terimi.. :!:

Bir sınıf var ve o sınıf ,bütün bir toplum tarafından her zaman kabul görüp sevilmiyor..
    Ve birileri çıkıp o sınıfa sevgi ve ilgi gösteriyor..
    Ve o kişi o sınıfın dostu oluyor...
    Ne demek engelli dostu ...Engelliler özel bir sınıfmıdır .. :!:
    Belli uzuvlarının çalışmaması olmaması , engellileri , insanlardan ayırıp ayrı bir sınıf mı yapıyor.. :?:

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12