Sayfa 4 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 87 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ayyüzlü Avatarı

Gerçek Adı
    ayyüzlü
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    11:46
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    kimbilebilir demi Rekursioncum

babür abi siz yine çok güzel cevap vermişsiniz.bence sende haklısın

Üye
    Capricorn Avatarı

Gerçek Adı
    Akın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:26
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    14
    Blog Mesajları
    65

Hayır, hayır, hayır ;
    Kabul etmiyorum yada kabul etmek istemiyorum bu yazılanları. Evet toplumumuz da hoşgörüden nasibini almamış insanlar var fakat bu insanlar sadece engelliye, engelli olduğu için yapmıyor bu saydıklarınızı.

Taciz, dayak, baskı vs.vs bunların hepsi engelliye olduğu kadar engelli olmayan insanlara da günlük hayatta uygulanıyor.
    Mesela monalisa'ya yolda yürürken telefonla yanına yaklaşıp monalisa'yı lafla taciz eden adam, eminim ki engelli/engelsiz ayırt etmiyordur. Monalisa sadece yanlış yer ve yanlış zaman meselesine kurban gitmiş.
    Yani demem şu ki; Bahsettiğimiz şiddet'i uygulayanlar bu engelli, şu engelsiz diye ayırt etmezler bana göre. Onların içinde ki kötülük ayrım yapmalarına izin vermez. Kim rast gelirse artık...

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili mona, bırak "nefret" de yaşasın.. Lâkin körükörüne düşmanlık yaratmak ya da sürdürmek için değil, pek çok mesajımda vurguladığım gibi bir DÖNÜŞTÜRÜCÜ ve KATALİZÖR olarak kullanmak için! Bu da DONANIMla oluyor.. Donanım başka ne işe yarar ki zaten.. İnsanı "insan" yapar.

saolasın ayyüzlü

Capricim,

"salt engelliler şiddet görüyor" demiyoruz ki biz..

Bak ne demişim yukarda: ".. doğadaki tüm canlıların kendisinden güçsüz canlılara karşı takındığı tavır şu atasözüyle özetlenmiştir: ‘Büyük balık küçük balığı yutar.’.."

Yani "güçlüler ve güçsüzler" ayrımı var!

Bil bakiim.. Engelliler (genel olarak) hangi gruba girer? Ve bu grubun neresinde yer alır? Önünde mi, arkalarında bi yerde mi?

Üye
    Capricorn Avatarı

Gerçek Adı
    Akın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:26
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    14
    Blog Mesajları
    65

Anladım abi demek istediğini, küçük balık biz oluyoruz bu durumda. Fakat küçük balık güçsüzdür belki ama hepten de çaresiz değildir ki. Yani biz engelli/engelsiz küçük balık sınıfına girenler, biraz da biz kendi kabuğumuza çekildiğimiz için küçük hissediyoruz kendimizi. Üstümüze büyük balığın gölgesi düşse tırsıyoruz (alınıyoruz). Bazen en ufak espiriye bile alınıp, hakaret sayıyoruz.

Baskı dedik; bu baskıyı da biraz kendi kendimize biz yaratıyoruz. "Acaba ?" sorusuyla, "kim ne der ?" sorgusuyla kendi kendimize işkence ediyoruz çoğu zaman. Misal ; http://www.engelliler.biz/forum/sagl...tml#post435299

Bunda toplumun suçu var tamam da, biz niye kendimizi cezalandırıyoruz ki. Bence tek sorunumuz psikolojik olarak kendimize yaptığımız eziyet.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Hah.. Tam üstüne bastın

Bu "psikoloci" denen şey "yasak" kavramından türemiştir.. Ve kişiseldir (aslında "toplum psikolojisi" denilen bir boyutu daha vardır, o ayrı..)

İşte bu "yassah hemşerim" denildi mi hayatımız kararır.. Ona tepki için bin türlü savunma mekanizmaları geliştiririz. Beyinsel donanım yeterliyse kolaylıkla yaparız bu işi.. Ama yetersizse, işte o zaman "yandı gülüm keten helva"!

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Sevgili Baben kardeş!

Yaşam kavgasında barışı mayalıyorsan...
    Nefreti karıştımıyorsan...
    Alnından damla damla akar sevginin özgürleştirici gücü!

Tabii, nefret gibi olumsuz duygular olmasa... Ne şiirler olurdu... Ne öyküler... Ne de romanlar... Yazacak çizecek birşey kalmazdı. Nefret gibi duygular yaşamın tuzu biberi! Ama o tuz biber öyle acı ki zehir saçıyor önce insanın kendisine... Ben keten helva yemeyi tercih ederim

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:49
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Baben abi,toplumu baştan aşağı psikiyatrik tedaviden geçirsek tedavi olur mu dersin..Psikolojik tedavi işe yaramaz bu saatten sonra,hastalığın ciddiyeti yüsek,o nedenle psikiyatrik tedavi dedim...

Üye
    03Afyonlu Avatarı

Gerçek Adı
    Doğan.Yaşar
    Son Giriş
    25.12-2009
    Saat
    22:07
    Yaşadığı Yer
    Ankara.ve.Afyon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent beye tekür ediyorum.
    hem toplumsal hemde birokrası işkencesi yani böl parçala yok et anlayışı hüküm sürüyor.
    hiç bir tarafa yaranamadık.Aramızda o kadar parçaladılarki hak arayamasınlar anlamına getirdiler birkaç duyarlı vede deyerli abeylerimiz bu işleri elerinden geldiği kadar yapıyorlar onlara minnattarım.öyle duruma düşürdülerki sen görme engelilere git öbürüne sen zihinsele git öbürüne sen falana git bizi yıpratan parçalanmış herkeze ayrı mamele anlamak zor

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Burada biraz kavram karmaşası ve sonucunda yanlış anlama oluştu sanırım..

Bülent'in ve benim linklerini verdiğimiz "nefret" duygusunu 15-16 ay önce uzun uzun tartışmıştık burada.. Orada "sakat bireyin kendi sakatlığına duyduğu "nefret"i işlemiştik. Bireyin insanlara/topluma/halklara toplum/ların diğer toplumlara, halkların diğer halklara vb. olan "nefret"inden değil! Ama senin ele aldığın -ve haklı olarak red ettiğin nefret bu olmuş..

Yoksa bunları:
    ...

Şimdi benim bir kolum, bacağım yoksa, gözlerim görmüyorsa, benim hareketlerim sınırlanmıyor mu? Her fiziksel arıza yaşam alanımı daraltmıyor mu? Tüm bu gerçeklikleri red mi edeceğim? Benim kendi yaşamımı sürdüreceğim bağımsızlığım yoksa, çevreye ya da çeşitli materyallere bağlı yaşıyorsam, gizlilik ve mahremiyet özgürlüğüm yoksa, hareketlerimde kısıtlıysam sakatlığı yüceltecek miyim? Yok, ben almayayım.

Bilim ya da tıp ne kadar gelişirse gelişsin, benim yaşama koşullarım ne kadar düzeltilirse düzeltilsin ben sakat olmayı yeğlemezdim. Yeniden yeniden söylüyorum.

Ben toprağın sıcaklığını duyumsamak isterdim. Sahillerde istediğim gibi koşmak isterdim. Salına salına yürümek isterdim.
    ...
    ben söylemedim.

Şehricim, haklısın "Dışardakiler", "içerdekiler"den hep fazla.. Ama yer değiştirmeye kalksan ne doktor yeter, ne hastane, ne de ilaç!.. Onun için, sen de görmezden gel..
    Ne dersin şu benim "psikoloji ile 'yassah hemşerim'" tahlilim doğru mu?

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:49
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Çok doğru senin 'yassah hemşehrim' tahlilin,Baben abi
    Savunma mekanizmasını ne kadar çok kullanırsak,ruh sağlığımız da o oranda bozuluyor...Her halükarda senin helva yanıyor,abi
    Ne varsa bu yasahçı zihniyetin altından çıkıyor zati...Ne kadar çok bastırırsan duyguları ya da insanları sorunlar da o oranda artar...
    Toplumsal zihniyetin değişmesi için çok etkili bir okul lazım...Bu da ütopya olur sanırım

Üye
    03Afyonlu Avatarı

Gerçek Adı
    Doğan.Yaşar
    Son Giriş
    25.12-2009
    Saat
    22:07
    Yaşadığı Yer
    Ankara.ve.Afyon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

okul yılarında biz üç engelli arkadaştık üçümüzde aynı sınıf ögretmenimizde okuduk benim hayatımın dönüm noktasını yaşatan hocama minnatarım ismayil akyürektir gözlerimin iyi olabilmesi için ço istanbulara tadaviye götürmüştür çok hike kitapları almıştır engeliler haakında yazılanı çizileni.ona ninnatarım şindi onun sayesinde ayakta duruyorun fakirlikten babamında sonradan engelli kalnasından çok yardımları olmuştur ben top oynamak nedir hiç bilmedin bile oynarlardı hiç oynayamadım yani yaşamadım dersem yeridir hiç kimse arasına almazdı sen körsün diye hocam bizlerin gözleri az görüyor diye ön sıralara oturdurdu ama okul arkadaşlarımız onlar zaten kör okumasalarda olur gitsin dilensinler diyenleri çok bilirim sakatlık kendi başına bir sorun deyil halkın bakışı sizlere tavrı sorun hiç kimse deyebilirmi ben engelimle mutluyum diye evlenmek istersin sen engelisin hanımını nasıl idare ediceksin derler sen engelli bir bayansın nasıl hamile kalacaksın çocuğunda senin gibi sakat olursa diye söylerler şuçumuz engeli dogmamı yok milete ibretlikmiyiz günahımız ne bu bir imtahansa çok acı bilirimki o kadar ben engelimle mutluyum diye yazanlar içleri kan ağlıyordur dünya senin olsa saglığın olmasa neye yarar hiç birşeyim olmasın canabı mevlam saglık sıhat versin

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Evet, haklısın Baben...

Her zaman olduğu gibi burada da bir kavram kargaşası oluşmuş! Ben de yanlış anlamışım! Sen de benim neyi yanlış anladığımı anlamışsın! Hani, ben önceki tartışmalarınızı bilmediğim için Bülent'in gönderdiği iletiyi öyle algıladım. Sonra sen bunun ironi olduğunu yazdığında eski tartışmalarınıza bir göz attım. Tartışmalar oldukça hararetli geçmiş! Tabii, konuya nerden bakarsan bakış açısı ona göre değişiyor.

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Az önce izlediğim bir diziden aklımda kalan bir cümle;
    ''Sokakta gördüğüm her erkeğin işkenceci olabileceği kuşkusu içindeydim..''
    Bu laf sarstı beni.. Acaba engellilere uygulanan şiddetin kaynağıda mı erkek egemenliği diye düşündüm.. Her tür şefkat ve sevgiden uzak, hoyrat, gaddar şiddetin temelinde acaba kültürümüzün içinde kadının yok edilmesimi yatıyor? Bence var burada bir ince ama hayatlarımızı paramparça eden bir ayrıntı.. İşkenceciliği meslek edinen bir kadın
    duymadım bu güne kadar.. Demek ki ruhlarına aykırı.. Şiddet ise kadının yanından zor geçiyor.. Babaların görevi şiddet ise analarınki sevgi, şefkat ve anlayış..
    Demekki ülkemizde kurulan uygarlıkta hiç söz sahibi olmamış kadın şimdiye kadar.. Eğer söz sahibi olsaydı engelliye uygulanan sistematik şiddete ana kalbi izin vermezdi..

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

İzlediğin dizideki cümleyi bütün erkeklere maletmeyelim bence Hasan abi.Kadınlarda şiddetin alasını uygulayabiliyor.Kadınlarınki psikolojik baskı oluyor genellikle.Çocuğa eğitimi çoğunlukla anne veriyor ve annenin azımsanmayacak kadar çocuk üzerinde şiddet uyguladığını biliyorum.Kadınlardaki analık duygusu öyle çokta masum değil.Ben erkelerede fazla haksızlık yapmıyorum bu konuda.Kadın ile erkeğin şiddeti eşit bence..

Üye
    sakinseytan Avatarı

Son Giriş
    14.11-2009
    Saat
    12:11
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    siteyi şans eseri googlede gördüm bu konu dikkatimi çekti yazılanları okurken çok üzüldüm engelli bir arkadaşımızla dalga geçenlere çok kıl oluyorum asıl engelli olanlar onlar farkında değiller.Kimki bir başkasına herhangi şekilde tacizde bulunduysa burda cezasını görmese dahi Allah katında cezasını bulur.Hayata 4 elle sarılmak lazım engel diye birşey yok bi yazınızda gördüm işte trafik kazasında ayağını kaybeden eşini boşayan koca falan ben öyle adamın o insan değil demek ki bizim burda bir kadının kocasına araba çarptı adam yatalak oldu konuşamıyo fln kadın ben daha gençim bunla uğraşamam diyip çalıştığı yerden birini ayarlamış evlenicekmiş bide bize gelip gülmesi yokmu kafasını kırasım geliyo böyle insalarda var.kimse engelliyi yadırgıyamaz toplumdan ve kendinden ayıramaz bir anlık dikkatsizlikmi diyim kadermi diyim herkez engelli olabilir.trafik kazasında ayağım kırıldı bi kaç ay degmeklerle gezdim az çok anlıyorum ya anlamak için engelli degil vicdanlı olmak lazım kimse yazılarımı yanlış anlamasın bir insana açımak günahtır yasaktır.Allahın yarattığı bir kula kul nasıl acısın.tek temennim engelli biriyle arkadaş olmak baltalimanı körler okulunun ordan geçiyorum bazen herkez havalara bakarken ben onlara bakıyorum acaba hayaatları nasıl gidiyo diye merak ediyorum.yani türkiyede enğelli doğmak zor çok zor

Sayfa 4 / 6 İlkİlk 123456 SonSon