Sayfa 6 / 10 İlkİlk ... 2345678910 SonSon
Toplam 147 mesajın 76-90 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:17
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    diyalektik...

"el-Eşyau tenkeşifu bi-ezdadiha" , mealen; "şeyler zıddıyla açığa çıkar"

kuantum fiziğinin temelinde herşeyin bir "anti" si olduğu gibi bir hikaye anlatılır Bilim kutunun içindeki Schrödinger'in kedisinin sağ yada ölü olmasına anlam vermekle uğraşa dursun, din'in kutunun dışına "da" işaret ettiğini unutmamalı.

Mesele engel ise ve engellinin, engelli olmayana ibreti meselesiyse bilim her ikisininde birbiri sayesinde anlamlandığını söyler... Adına ibret yada her ne derseniz deyin, biri olmadan diğeri olamaz... pekala şunu söylemek bilimsel açıdan hiçte yanlış değildir; engelsizler engelsiz oluşlarını engellilere borçludurlar. ve engelsiz oluşlarını anlayabilmek için onlara ibretle bakmaları yadırganmamalıdır.

benim bildiğim şudur;
    bütün zıdlar "O"nda birleşir,
    gerisi laf-ı güzaf...

Üye
    valeciraptor Avatarı

Son Giriş
    17.01-2012
    Saat
    15:03
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu haber benim bakış açımı değiştirdi pozitif olarak

Deha Hastalıkları / - Hürriyet

Üye
    Dadaş Murat Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    09.12-2015
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Değerli arkadaşım sizi hangi sebepler düşünceler bu başlığı açmaya sebep oldu bilmiyorum ama benim için doğru bir yorum değil
    Doğustan dünyaya engelli gelen insanları Yüce ALLAH gelecekte kötü ve haırsız olacağız diyemi bize bunu taktir etti.
    Birde yazdığınız yorumun tersini düşünün .
    Yaratılan tüm insanların çeşitli imtihanları vardır muhakkak bizimde imtihanımız sağlığımız

Nasıl olurda buna ibretlik bir durum'mu diye düşünebiliriz Bizi yaradan ALLAH bizi böyle güzel görmüş ben bu kullarımı bu şekilde görmek istiyorum diye buyurmuş bizim bunun harici düşünmemiz bence pek hayırlı doğru değildir.

Askıda Üyelik
    kuşcu Avatarı

Gerçek Adı
    yılmaz
    Son Giriş
    27.01-2016
    Saat
    20:19
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ALLAH sevdiği kullarını sabır sınavından geçirirmiş.bizlerde bu sınavı isyan etmeden başarıyla geçenlerden oluruz inş..çektiklerimiz günahlarımıza kefaret olur inş.

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Ne alaka ki ben hastalığımı öğrendiğim zaman 14-15 yaşındaydım o yaşlarda ne yapmış olabilirim ki Allah bana hakkettin deyip versin hadi beni boşver yeni doğan bebek bile hasta olabiliyo o ne yapmış olabilir ki ha belki ailesinin yaptıklarını çekiyo muhabbeti denilebilir ama o da çok saçma bebeğin suçu ne benim suçum ne neden engelliyiz tabi ki bilemem buna yorum yapmak çok saçma olur hayat her şeyiyle güzel deyip yola devam etmek gerekir engelli de olsa herhangi bi engeli olmasa da insan daima mutsuz olabilecek bir şey bulabiliyo zaten.. bırak göstersinler bizi ne olabilir ki hani haline şükret bak bu da olabilirdi diye gösteriyolardır sanırım bilemiyorum Allah herkese acil şifalar versin ama öyle de olsa böyle de olsa ölceksin zaten sen yada ben yada diğerleri takma bu kadar kafana engelli olmasa bile millet gösterip de yorum yapabiliyo bak şuna şurası nebiçim çap uzun kısa bodur vs. diye insanların ağzı torba değil ki büzesin..Herkes her şeyi konuşur sağlıklı da olsan hastalıklı da olsan..Millet ne der ne düşünür diye yaşanmaz sen hayatına bak bırak onlar da ne derse desin..Sen hayatın boyunca hastalığını düşünüyosun onlar da 2 dk kadar kendince (oldukça gereksiz) 3-5 cümle söylüyo sen hayatın boyunca söylerken onların 2 dk söylediği kocaman bi hiç kalır..Önemli olan senin ne düşündüğün.. Mevlana ne demiş : Elinde olmayanlardan bahsetme bana elinde olanlardan bahset can.. konuşabiliyorsan nefes alabiliyorsan vs. diye devam ediyo..Çok güzel bişiy okumanı tavsiye ederim..Hayat her şeye rağmen güzel..Yemişim hastalığını..İnsanlar full hastalıklı zaten.. En azından aklımız yerinde..

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    96
    Verilen Beğeniler
    33

hüseyin aksoy;

Vay beee ifadeye bakın. O saydıklarında insan O saydıklarında Allah yaratdı.
    Onlara o şekilde düşünecek beyinleride Allah verdi.
    Biraz empati biraz hoşgörü lütfen...

Üye
    suat06 Avatarı

Son Giriş
    09.07-2016
    Saat
    02:53
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Allah (cc.) bizleri neden engelli yaptı ? Günahlarımızdan dolayımı ? Başkalarına ibret olsun diye mi ? vs... sorularının cevabı "gayb" ilmine girer. Günahlarımızdan dolayıda olabilir, engelli olmadığımız zaman belki Hak'tan uzaklaşacağımız bir hayat sergileyeceğimizden dolayı olabilir, belki de Allah (cc) bazılarına ibret olsun diye öyle murad etmiş olabilir, belki bu sıkıntılara sabrederek bizlere yüksek dereceler vermeyi murad ettiğinden olabilir, yada bütün seçeneklerin hepsini birden murad ettiğinden dolayı olabilir, bu sebepler uzar gider…
    Bu duruma kalkıpta biz yada sen şu sebepten dolayı engelli oldun yadaoldum diyemeyiz. Bu biraz haddimizi aşan bir söz olur bence.
    Gerek bazı Kur’an ayetlerinden gerek se bazı hadis-i şeriflerden anladığımız üzere “bazı” musibetlerin veriliş nedeninin, bizim yapmış olduğumuz günahlar olduğunu biliyoruz. Bu yüzden elbette ki bu durumlarda kendimizi bir gözden geçireceğiz, varsa eğer bundan dolayı olmuş olabilir diyerek o günahımızdan tevbe ederek yönümüzü Hakk’a döneceğiz.

Biz mutlaka sizi biraz korku ile, biraz açlık ile, yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz. Sen sabredenleri müjdele! (Bakara 155)
    Başınıza gelen her musîbet, işlediğiniz günahlar (ihmal ve kusurlarınız) sebebiyledir, hatta Allah günahlarınızın çoğunu da affeder. (Şura 30)

Yukarıdaki musibetlerin hangi sebeplerden verilmiş olabileceğinin birkaçını sıraladığım durumlardan hangisi yada hangilerinin bizim için olumsuz bir yönür var ???
    Cevap : Hiçbirinin.

Çünki Allah Teala kendine yönelen biz mü’min kullarını öyle çok seviyor ki … Neden bunu ceza olarak zulum olarak görelim…

Allah, kullarına zulüm etmez, haksızlık etmez. Onlar, kendilerini azaba, acılara sürükleyen bozuk düşünceleri, çirkin işleri ile kendilerine zulüm ve işkence ediyorlar. [Nahl, 33]

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in hizmetkârı olan Ebû Hamza Enes İbni Mâlik el-Ensârî [adıyallahu anh[den rivayet edildiğine göre Resûlullah [allallahu aleyhi ve sellem[şöyle buyurdu:[[Kulunun tövbe etmesinden dolayı Allah Teâlâ'nın duyduğu memnuniyet, sizden birinin [ssız çölde kaybettiği devesini bulduğu zamanki sevincinden çok daha fazladır.[[Buhârî, Daavât 4; Müslim, Tevbe 1, 7, 8

[llah, kullarına çok lütufkardır." [Şura; 19)[[llah (C.C) Kur'an-ı Kerim' inde: “Benim rahmetim her şeyi kuşatmıştır …” (A’raf; 156)[

[bû Hureyre (R.A) anlatıyor: Resûlullah (S.A.V.) buyurdular ki: "Allah rahmeti yüz parçaya böldü. Bundan doksandokuz parçayı kendine ayırdı. Yer yüzüne geri kalan bir cüzü indirdi. (Bunu da -cin, insan ve hayvan- mahlûkâtı arasında taksim etti.) Bu tek cüz(den nasibine düşen pay) sebebiyledir ki mahlûkat birbirlerine karşı merhametli davranır. At, (hayvan) yavrusuna basmamak endişesiyle ayağını bu sayede kaldırır." (Buhârî, Müslim, Tirmizî)

Hem Allah bizi sevmese ve itimat etmese bir çok mahlukuna vermediği yüzlerce organı neden bize versin ki…!!! ve neden özellikle akıl, ruh, kalp, vs.. gibi kıymeti, kainat ağırlığında olan lüks mücevheratı boynumuza taksın ki? Birisinin bizi sevmesinin ölçüsü bize verdiği hediyenin kıymetiyle doğru orantılı değil mi?

Hangi ırktan olursa olsun, hangi dili konuşursa konuşsun ama imanını kemale erdirmiş bazı insanlar hep aynı dilde konuşur. Ve hepsi aynı şeyi söylerler…

Hak şerleri hayreyler,Zannetme ki gayreyler,Arif onu seyreyler;Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler...
    Bir işi murâd etme, Olduysa inâd etme,Hak’dandır o reddetme; Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.
    Hakk'ın olacak işler, Boştur gâm-u teşvişler,Ol hikmetini işler; Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.
    Sen adli zulüm sanma Teslim ol oda yanma,Sabret, sakın usanma; Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.
    Deme şu niçin şöyle, Bak sonuna sabr eyle,Yerincedir ol öyle; Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.
    İbrahim Hakkı Erzurumî -

Efendimiz (sav) , imanlı insanın duyduğu bu mutluluk anlayışını hiç unutulmayan şu özel ve güzel hadisiyle izah etmiştir:
    İmanlı insanın anlayışına hayret edilir. Çünkü üzülecek bir musibete maruz kalsa sabreder kazanır; sevinecek bir nimete nail olsa şükreder yine kazanır. Böylece imanlı insan, hayatındaki her olayı hakkında hayra çevirir. Ya sabreder kazanır, ya şükreder kazanır. Her iki halde de hep kazanır, hiç kaybetmez. Bundan dolayı hayata iman gözlüğü, İslam kültürüyle bakanlar hali hep kazançlı olur.

Bu durumda biz neden bu musibet bize geldi diyerek hayatımızı yaşanmaz hale getirmek yerine, bu durumu bir fırsat bilerek hayır ile sonuçlanması için çaba sarfetmemiz gerekir.

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: hüseyin aksoy Mesajı Gör
    Syn site sakinleri herkes dini konudan yorum yaparak yola çıkmış nereden biliyorsunuz konuyu açan arkadaşın müslüman olduğunu belki alevidir belki musevi belkide hırıstiyan belliki içinde bulunduğu durumu kendide dile getiremiyorki anlamsız berbat bir başlık çıkmış ortaya o yüzden konuya yorum yok yok yok yok yok yok yok ?
    Sen de bence önce müslümanlığın ne demek olduğunu öğren.. Aleviler müslüman değil mi? ayrıca hıristiyan olsaydı Allah değil Tanrı derdi sanırım.. Evet zaten hiç yorum yapmasaymışsın daha iyiymiş ! Aleviliği öğren öyle yorumla.. Mülümanlığı öğren öyle yorumla..

Üye
    al bunu Avatarı

Son Giriş
    21.04-2015
    Saat
    21:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

engelliler cevresel kosullar, ya da kan uyusmazlıgı sonucunda engelli olmustur. nedense herkes sınav imtahan vs. demiş allah demiş.. bilinmeyen seyleri allah yaptı demek kolayımıza gidiyor heralde..
    siz siz olun akraba evliligi yapmayın, eğer allah ibret almamızı istiyorsa, o ibretlik olay akraba evliliğidir.

Üye
    Ledzeppelin Avatarı

Son Giriş
    14.11-2011
    Saat
    23:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Damarda akan kan yada derinde hissettiğin su yada gördüğün resim yada duyduğun ses yada hızlı adımlar yada güzel bir dans tüm bu normal fiziki aktiviteleri yapamıyor olmanız ne siizn suçunuz nede allahın size verdiği bir trajedidir.Çok iyi müslüman olmak yada farklı dinlerden olmanız size bir artı getirmez.Her inanç kendi içinde tanrıısnı yaşar.Ve her inancın merkezinde şu vardır ki allah bu sakatlığı verdiyse bir nednei vardır dü
    şüncesi hakımdır.Bu insnaın kendini rahatlatma biçimidir.Bırakın acıyı yaşayan insan bunu hafifletmek için dine bilime metafiziğe dinsizliğe bağlasın.Soınuçta var olan bununla yaşanacak gereçeğidir. Alışın ve umursamayın.

Üye
    AruT Avatarı

Gerçek Adı
    CriminaL
    Son Giriş
    21.08-2016
    Saat
    01:29
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

glkrnck;

Allah lafzı arapçadır Allah ın sıfalarının tümünü kapsar. Tanrı lafzıda Türkçedir.

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

İrfan özalp;

Zaten ben müslüman değil demedim sadece örnek verdim ve sanırım dedim benim söylemek istediğim müslümanlığı öğrenmesi aleviliği bilmeden laf yapmasın..

Üye
    AruT Avatarı

Gerçek Adı
    CriminaL
    Son Giriş
    21.08-2016
    Saat
    01:29
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

al bunu;
    Akraba evliliği sadece bir vesiledir. her akraba evliliğinden doğan çocuğun engelli olduğunu nerden çıkardın ? Haşa Mevlanın izni olmadan yaprak bile kıpırdamazken, insanların engelli olmasında payı olmadığını düşünmek insanı küfüre sokar.

glkrnck;
    La ilahe illallah muhammed rasulullah diyen, kalbende iştirak eden herkez müslümandır.

Üye
    al bunu Avatarı

Son Giriş
    21.04-2015
    Saat
    21:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

her akraba evliligi demedim cogunlugu oledir. burada da iş allaha kalmamıs doktor a gidip kanın uyusup uyusmadıgına bakılabilir..

Üye
    berfinn Avatarı

Gerçek Adı
    hülya
    Son Giriş
    25.12-2016
    Saat
    18:12
    Yaşadığı Yer
    bartın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bazen bende düşünüyorum.acaba ne günah işledimde engelli biri oldum diye.Fakat sağlıklı doğup ömrünü sağlıklı bir şeklde yaşayıp belli bi yaşta trafik kazası yada bir hastalık sonucu sakat kalan insanlarımız var onlarda hayatınıngeri kalan kısmını engelli olarak geçirmek zorunda ben bunu bir ceza olarak düşünmüyorum.ibretlik bir olay olarakta düşünmüyorum bu dünyadaki yaptığımız hataların işlediğimiz günahların cezasını öteki alemde çekeceğimizi düşünüyorum bunların tamamen bir kader ve bu dünyada yaşanılması gereken alnımıza yazılmış bir yazı olduunun kanaatindeyim belki bir sınavdayız ve cenabu ALLAH IN bu dünyada bizim başımıza gelen olaylara ne kadar sabır gösterbileceğimizi ve diğer sağlıklı insanlarında bu sınava dahil olduklarını ve bizim gibi olanlara nasıl yaklaşımları olacağını aşağılayarkmı acıyarakmı merhamet ederekmi.merhamet etmeyene merhamet edilmez buyrulmuştur.valla bu şekilde düşünüyorum derin bi konu fazlada dalmak istemiyorum yoksa çıkamıcam işin içinden.

Sayfa 6 / 10 İlkİlk ... 2345678910 SonSon