Sayfa 4 / 10 İlkİlk 12345678 ... SonSon
Toplam 147 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    selma38 Avatarı

Gerçek Adı
    selma
    Son Giriş
    23.08-2010
    Saat
    01:06
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    dostempati;

yani işte sözün özü bu cümlelerde. Ellerine yüreğine sağlık. " Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım " diyor Allahu Teala Güllerin Efendisi'ne. dediğin gibi hem alemleri O'nun için yaratıyor hemde dünyadaki bütün sıkıntıları ona çektiriyor. demekki Allah sevdiği kuluna sıkıntı verirmiş. daha önceki bir konu için dediğim gibi hep bu dünyada alacaklı olursak asıl dünyada ne alalım. varsın alacaklarımız öbür dünyaya kalsın. Ayrıcada bana bu sıkıntı verildiyse başka huylarımı yada özelliklerimi fazla vermiş. Beterin beteri var arkadaşlar çok şükür halimize. Bardağın dolu yanını görmeye çalışalım.çok derin düşünmeyelim bu konu hakkında sonra farkına varmadan isyan ederiz alimallah.

Üye
    hayrettin Avatarı

Gerçek Adı
    hayrettin
    Son Giriş
    30.06-2012
    Saat
    18:25
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hüseyin kardeşim imanın ve paranın kimde oldugunu kimse bilemez allaha cok şükür elhamdülüllah müslümanım senki anladıgım kadarıyla müslamanım diyosun gercek bir müslüman kaşının üstünde gözün var diye söyliyemez bunu unutma

Yasaklı Üye
    kayaozesen Avatarı

Gerçek Adı
    DADASH
    Son Giriş
    11.09-2015
    Saat
    12:37
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

hatırlarsınız hepiniz tv lerde görmüşsünüzdür bir resim yayınlandı kuran-ı kerim'i yakan kız maymuna döndü denildi bu ibretlik resime bir daha bakın bizim suçumuz neydi ibretlik olduk peki...

Üye
    selma38 Avatarı

Gerçek Adı
    selma
    Son Giriş
    23.08-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayrettin;
    bak arkadaşım konuyu saptırma. bende bunu anlamıyorum zaten illa muhalefet olunacak ne var anlamıyorum.

yakın zamanda oldu bir konu açıldı konu bir kaç mesajdan sonra aslını yitirdi sonra OTURAN BOĞA konuyu kilitledi haklı olarak. gerçi herkesin bir anlama kapasitesi vardır.
    ama ortak noktayı bulmak ve birbirimizin yazdığı şeylerden bişeyler öğrenmek buradaki amaç. tekrar tekrar sizden rica ediyorum yazılanlardan kafanıza göre yorumlar yapmayın.gerilime gerek yok.

kendini sorgulamaktan ve bazı şeylerden kaçmak isteyen insanların kullanacakları basit cümleler " MESELE YANLIŞ YERDE YANLIŞ ZAMANDA BULUNMAKTIR " sen mi bileceksin arkadaşım doğru zamanı veya doğru yeri?

Üye
    hayrettin Avatarı

Gerçek Adı
    hayrettin
    Son Giriş
    30.06-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selma kardeşim sen nereye takıldın bilmiyorum güzel oku sonra bana cevap yaz ben konu saptırıldıktan sonra yazdım .gerildigim falan yok benim düşüncem budur cok rahatım

Üye
    selma38 Avatarı

Gerçek Adı
    selma
    Son Giriş
    23.08-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayrettin;
    yooooooooo ben takılmadım bir yere. takıntılı da değilim öyle olsa zaten böyle yorumlarda bulunmam sende iyi oku ozaman yazdıklarımı

Üye
    hayrettin Avatarı

Gerçek Adı
    hayrettin
    Son Giriş
    30.06-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ve benim anlayamadıgım engelliler sitesindemiyim duygular yogunlaştırılıyor diye düşünüyorum saygılarımla

Üye
    selma38 Avatarı

Gerçek Adı
    selma
    Son Giriş
    23.08-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sen senin yazdığından bişey anladın mı arkadaşım???

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    02:08
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

bizim gibi geri kalmış toplumların avunmasıdır ancak bu . Tanrı sevdiğine sıkıntı verirmiş vs. öyle olsa bile yoksun kaldıklarımız yaşadığımız çevreye ülkeye bağlıdır . Avrupada ki veya Amerika da ki engellilerin ne kadar az şeye ihtiyacı var düşündünüz mü ? Bir de bize bakın 2022 denen , hayatımızı idame ettirmek için bize reva görülen özürlü sadakası . O da bin dereden su getirdikten sonra . Daha bitmedi ; almaya başlasan bile su dan sebeple kesilmesi işten bile değil . Yani güvenip hayat kuramazsın . Mecbur birilerine bağımlı yaşayacaksın . Toplumdaki cahil insanlarda cabası . Biriyle tanışırsın neyin var n'oldu derken başlar vah vah tüh tüh deyip saçmalamaya . Eğer ki her şey tanrının kontrolündeyse ve bunları bilerek reva görüyosa ben onun sınavını testini sözlüsünü red ediyorum . Hayata Ezilip verilenlerle yaşamaya çalışmaya mahkum edilenlerden saygı beklemek hayalperestlik olur . İbretlik olanlarda bize acıyan bunlardan bi şey olmaz fikrine sahip kesimdir . Hayatı sorgulamayı farkındalığı boğan yok eden , her şeyi bir sorumluya yıkan düşünce biçimi ibretliktir . Ne şanstır ki uyuyup öteki dünyada sağlıklı vücuda kavuşacağımızı hayal ederek zaman harcamamayı öğrendim.Farklı bakış açısı yaratabilmek , bilinç geliştirebilmek önemli olan . Neden ben sorusunun cevabı kader veya tanrı böle istedi değildir . uzun oldu ama okuyandan da okumayandan da yorum bekliyorum teşekkürler .

Üye
    asabi eş Avatarı

Gerçek Adı
    erol
    Son Giriş
    06.06-2010
    Saat
    20:16
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne güzel işte. bir köşede oturun. nasıl olsa sınav bu: hiçbirşeye hakkınız yoktur o zaman.
    "-ben, belediyeden daha iyi yaşam koşulları istiyorum..."
    belediyenin cevabı: "yapamayız. bu sizin sınavınız. allahın işine karışamayız..." olursa, ne diyeceksiniz?
    haklılar mı?
    evet haklılar...

"devletten en azından yaşamımızı kolaylaştıracak maaş istiyoruz" demeye hakkınız var mı?
    hayır yok.
    "sana ödeme yaparsak, günah işleriz" diye düşünmez mi, devlet. düşünür...
    yaşamınız daha "zor" olsun ki, sınavı başarıyla geçin... size yardım ederse, sınavınızda başarısız olmaz mısınız? olabilirsiniz.
    haklı mıdır?
    haklıdır...
    demek ki devlet yardım etmemeli. hatta ediyorsa, toplanıp bu türden tüm yardımları reddetmelisiniz.

"sokaklar engelilere göre düzenlensin..."
    niçin? o sokaklar, "sınavda olmayanlar için" yapıldı. sınavda olanların istekleri yerine getirilirse, tanrının sınavına kopya vermek gibi birşey olmaz mı bu?

ağrılarınız mı var?
    siz ağrı/acı çekesiniz diye yaratılmadınız mı?
    ağrılarınız, acılarınız sizi cennete taşımayacak mı?
    o halde niçin ağrı kesici alıyorsunuz!
    sınavda başarısız oluyorsunuz. acıdan, ağrıdan kıvranmalı, çığlıklar ata ata günlerinizi geçirmelisiniz.
    bu sizin sınavınız.

eğer "ibretlik" iseniz,
    "ibretlik" gösterimi için, insanların "ibret alması" için varolduğunuzu düşünüyorsanız,
    görevinizi iyi yapmıyorsunuz demektir.

trafik kazasında mı bu hale geldim: üstümde bir yazı olmalı: "hızlı araba kullanmayın, benim gibi olursunuz..."
    akraba evliliği mi, tabelanız yanınızda olmalı: "akraba evliliği yapmayın. aha da bu halde yaşamınızı sürdürürsünüz..."

tvlerde bir 13+, 18+ gibi uyarılar bulunur. bir köşede de böyle bir uyarı olmalı:

"ibretlikler..."
    tekerlekli sandalyesinde bir adam: adamın üstünde bir yazı: "mayına basmayın. böyle olursunuz..."

acı mı oldu... evet. hem de çok acı oldu.
    ama ben, bir insanın kendine bu sıfatları yakıştırmasını REDDEDİYORUM.

insan olmanın onuru, insanlığından geçer: sakatlığından ya da olmayışından değil.
    insanın onurunu bu denli ayaklar altına alan bu yaklaşımı toptan REDDEDİYORUM.

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:23
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    106
    Verilen Beğeniler
    24

bazıları gibi uzun zaman oldu yazmayalı sonra neden yazmadığımı düşündüm çünkü bu sitede yazlanları gördükce insan deliriyor. bu ülkenin gündemi beni yoruyo dediği gibi yazarın burada yazı yazan bazılarını gördükce inanın bana yazı yazmaktan soğuyorum.
    bu kadar arabesk kokan yazıların bir araya geldiğini nadir gördüm.yok ibretliğiz yok sınavdayız yok şükredelim vs vs vs
    bu yazıları gördükce aslında türkiyedeki engelli hareketinin neden yerinde saydığını neden engellilerin toplumda adam yerine konulmadıklarını. neden ailede bir ağırlıklarının olmadığını neden sanat ve kültür üretemediklerini neden yolda giderken dilenci muamelesi gördüklerini neden işyerin ayak işlerine layık görüldüklerini neden eylem yaparken diğerleri tarafında itilip kakıldıklarını neden paranı al işe gelmesende olur laflarına maruz kaldıklarını neden okullarda arka sırada oturttuduklarını neden sürekli engellilere yardım parası toplatıldığını neden bir tane engelli milletvekili olduğunu neden derneklerin engellileri bu kadar sömürebildiklerini neden ikili ilişkilerde bu kadar başarısız olduklarını neden bütün hayatlarını bilgisayar başında geçirmek zorunda kaldıklarını şimdi çok daha iyi anlıyorum. burada emeği gecen herkese teşekkürler... şükretmeye devam............

Üye
    ACACIA Avatarı

Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    16:33
    Yaşadığı Yer
    BELCIKA/BRUSSEL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yıne ben :)) yok oylesı boylesı basa geldı cekılecek
    pekı cekmek dayanmak zormu gelıyor ne yapmalıyız ozaman ?
    Bır caresı varsa bızde bılelım yok yok ıste
    ayrıca engel ınsanın kafasında dır tıpkı cahıl ınsanlarınkı gıbı
    dusunme yokkı onlarda canı ne ısterse onu konusuyorlar yalanmı?
    Hayatta her ınsanın ayrı ayrı derdı kendıne ore engellerı var onlar ne yapsın ya bırde o tarafı var
    hayata en acı cekecegımız sey ısyan a yonlenırsek ozaman hersey kotulesır bakıs acımız daralır baska ne ozaman mademkı engellıyız bu hayatı yasaya bıldıgımız kadar yasayacagız
    allahın bızler en sevgılı kullarındanız kım ne derse desın karsımdan engelım hakkında alır cevabını bır tokat gıbı hemde
    sankı engelsız bır ınsanın yasantısında kendınce engellerı yokmu sanıyorsunuz ooooo bızlerden fazla
    tabıkı zor bu sekılde yasamak hemde cok zor okadarda olsun artık bız ozlelız onlardan
    bızı kucuk goren hor gorenlerın yada canımızı yakanların hallerını hıc gormedınızmı bunlar allahtan gelıyor eee baskasına nasıl bakarsan o sekıl olursun temsılı buda
    allah bıze engel verdıyse onun yanındada cok sekılde careler ve ustunluk sundu bunlarıda bılıyormusunuz neden bızım ahımız cabuk gecıyor neden bunun cevabını verırırmısınız?
    Cunku ınsanların yanında eksıgımız kusurumuz varsa allahın yanındada sevımız vardır
    allah guzel eyler ondan gelene sukurler olsun
    bırde farketmedınızmı saglıklı ınsandan bızım ısteklerımız daha cabuk oluyor mutlulugu cabuk olasıyoruz neden bunlarda bıze bır hedıye allah yar ve yardımcımız olsun allah var hersey var
    neden korkarım bılıyormusunuz sevgısız kalmaktan allahım tarafından sevıleyın kullar bos benım yanımda bencok kısıyı kısılıgıyle ayırır gorusurum yada gorusmem cunkı kısılıksız ınsan bence cahıl yobaz terbıyesız gorgusuz kendı halıne bakmadan baskalarını hor gorur yahu sen bır kendı halıne bak ondan sonra benı kucumse ben senı ınsan yerıne alıyormuyum bır sor bakalım
    eee bakın ıste ınsan oglu ayrı ayrı dusunceye sahıp oyuzden kımı der kara kımı der beyaz onun gıbı
    bırde dını karıstırmayın herkez kendınden sorumludur ve kımsenınde kımsenın allahına dıl uzatmaya hakkı yoktur
    ben bu sekılım sen o sekıl hepımızın arasında bır saygı vardır olmasıda sarttır olmazssa nasıl bırseylerın uzerınden gelecegız soylermısınız
    bos verın onu bunu bız bır bırımıze yardımcı olmaya bakalım neler yapa bılırız bızı kucumseyenlere karsı ne yapmalıyız canımızı acıttıklarında ne konusmalıyızkı onun yanlıs yaptıgını yuze vuralım
    bız burada bır el olmak ıcın bırlesıyoruz onun ıcın basta okuduklarım hıc hosuma gıtmesı afedersınız ama benım gorusumde bu daha farklı destek olucu bunalımdakı arkadasları karamsarlıktan guzel gunlere tasımalıyız bırlıkte yapmalıyız tabıkı bunlar belkı ben sızden bırseyler ogrenmek ıstıyorumdur kım bılır nerelerde ne sekılde yasayan acı ceken ınsanlarımız vardır allahı ınkar eden kendını ınkar edmıs sayılır bunuda bılıyorsunuzdur ısyan eden de aynı sen sensın guclusun haklısın yasayacaksın cabalayacaksın o kadar
    son bır sey daha her ınsan kendı azalarından sorumludur saglam olan da gıdecek yaslanacak olecek engellı olanda yalanmı mademkı ellımızden gellen yok yaslılıga care bulabılıyorlarmı yok hersey allahın ellınde
    bunuda bılıyormusunuz bazılarınız bılır bayabır zaman once ınsanoglu 400 sene yasaya bılıyormus ınsana cok uzun gelmıs yasamaktan bıle usanmıs bu ınsanoglu allahta deyıstırmıs kulunun ıstedıını vermıs olumu,
    ınsan oglu doymaz kanmaz kanatkar deyıldır ılakı bır seyden ısyan cıkaracagız bende dahıl ama bu dogru deyıl bazen hayat sartlarıda bızı ıtıyor ama guclu olmalıyız ben sakatıp deyıp koseleremı saklanayım kımseler gormesın dıye gorsun umrumda bıle deyıl benı kucumseme yerıne soyle bır kendı aılesıne donup baksın kı neler var neler asıl kendını kucumsemelı bunu bılmelı bıldırmelı ınsan oglunun basına ne zaman karın yagacagı hıc bellı olmaz
    saygılarımla....:)

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:23
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    106
    Verilen Beğeniler
    24

Tekrar tekrar yazdım tekrar yazacağım sanırım nu gidişle sürekli yazacağım zaten ülkede hep aynı şeylerin yazılması bu yüzden. Çünkü doğru olan bilimsel olan bir gerçekliği kabul etmesi nedense zor geliyor bazı insanlara.
    Son yazı yazan arkadaşım sen brükselde sokağa bir çık ve en az lise mezunu bir Brüksel vatandaşına sor deki “tanrı seni diğer insanlara ibret ol diye mi yarattı sence?” eminim ki sana çok garip bir şekilde bakacaktır daha sonrada deli herhalde diye geçirecektir aklından.
    Bazılarının Allahın bir insanı diğer insana ibret olsun diye yaratmayacağını düşünemeyecek kadar din felsefesinden uzaklar.ve ne yazık ki din adına tanrıya saygısızlık yapıyorlar bununda farkında değiller. Bir engelli gördüklerinde tanrım sana şükürler olsun beni böyle yaratmadın demek sizce bir şükür mü yoksa yine tanrının yarattığı diğer engelli üzerinde tanrıya bir hakaret mi!!!!!!!. Bunu nasıl dinle bağdaştırırsınız. Bunun din ile iman ile uzaktan yakından bir ilgisi yok. Eğer böyle bir anlayış olsaydı o zaman insanlık onuru olan hiçbir engelli tanrıya inanmazdı. Bu yaklaşımınız ile insanları dine yaklaştırmak bir yana savnnma mekanızmalarını devreye sokup dinden tamamen uzaklaştırırsınız… farkında olmadan bu çabada olanları kesin bir dille uyarıyorum yarım hoca adamı dinden eder derler bu lafta kulağınıza küpe olsun…
    Aklınızdaki yada size empoze edilen hurefeleri lütfen din adına buraya yazmayın önce dinin felsefesini mantığını bir öğrenin hatta gerekli yerlere danışın öyle yazın.çünkü burada bir sürü insan sizleri okuyor ve okuduklarından etkileniyor düşünce dünyasında çağrışımlar kuruyor. Ve sizin yazdıklarınızdan açıkcası yaşamın temel dinamikleri acısından olumlu bir takım çağrışımlar çıkmıyor…. Tanrıya bu kadar haksızlık reva değil……

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Rekursion isimli üyeden alıntı:

olaylara, söylenenlere, - kendi düshünce ve tutumlarim da dahil - hersheye elimden geldigi kadar tersinden de (sagindan, solundan, altindan, üstünden - her bi tarafindan da) bakmayi severim, zevk alirim adeta ... bu huyumdan kolay kolay vazgecmek de istemiom, cünkü kendim icin faydali buluom - sana da tavsiye ederim ... doguya batiya gelince; senin "söyledigin bati"nin biraz daha batisina giderek baktigimda, "orasi dogu degil midir?" diye sorarsam, düshünceni yanlish anladim anlamina gelmez ille de... ama öyle bi ihtimal var tabe, inkar edemem... ishte tam da bu yüzden, madem yanlish anladigimi düshünüosun, beyhude "komik" olma cabalarima takilip kalmak yerine, hic olmasa shu soruyu cevapsiz birakmasaydin, seni dogru anlamami istedigini düshünürdüm ...

Rekursion isimli üyeden alıntı: viewpost - Engelliler insanlar için ibret olsun diye mi engelli hale getirildiler? [Tartışma]
    peki, "mükemmel" bedenin kiymetinin farkina vardirmakla engelli olma empatisi olushturmanin arasinda nasil bir bag var?

Sevgili Rekursion,
    Doğu-batı temsili hakkındaki felsefeniz süperdi,dönmeye devam edersek nasılsa başladığımız noktadayız ha

Yeryüzünde varlıkların özelliklerini anlamak için zıtlıklardan istifade edilir.Sıcak kavramı olmasa soğuk sözcüğünün anlamı olmaz.Hergün gece olsa gündüz sözcüğü manasız olacaktır.

Her insan noksansız bir bedene sahip olsa,o vakit "engel" kelimesi olur muydu?

Ya da her insan bir engele sahip olsa şimdi sen "mükemmel beden" ifadesini kullanır mıydın?

Hayatın bir teorileri vardır bir de pratikleri.
    Seninle teoriler üzerinden konuşalım ama bu pratiklerin işleyişini değiştirmeyecektir.

"öncelikle, "mükemmel bedenin" kiymetini hatirlatmak gibi "toplumsal bir görevin omuzlarima yüklenmesini reddediorum..." demişsin,bunu bu sitede kimse kabul etmez ama yaşantısının her karesinde bu toplumsal yükü hisseder.Sen teoriyi reddedebilirsin ama pratiğin uygulanmasının önüne geçemezsin.

Hastaneye gittiğinde yaşlı teyzenin "vah vah,tüh tüh" sözcüklerini söylenmemiş hale getiremezsin.

Sen istemesende,kabul etmesende,"sağlıklı bedene sahip olan bir insan" sokakta gördüğü "engelli bir insanla" iç dünyasında empati kuracaktır.Bunu yapması için illa bir dine sahip olmasıda gerekmez,çünkü zıtlıkların farkında olmak için illa inanç olması gerekli değildir.

Mükemmel beden vardır,çünkü mükemmel olmayan beden olduğu için...

Not: Yazını yeni gördüm

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ECOnomiST Mesajı Gör
    "Tanrıyı neden göremiyoruz?... Eğer benimde elimden geleni bu kadarı olsaydı, bende saklanırdım...."
    ???????????????????

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Engelde ibret olan nedir?

Her insanın hayatının mutat noktalarında ibret aldığı dönemler olmuştur. Bunu engelli olan kişilerin ibretlik olduğu gibi yansıtarak konuyu böyle bir münazaraya getirmek çok üzücüdür.

Engelliyiz ama ibretlik değiliz. İlla da ibret almak isteyen kişiler varsa dönüp kendi geçmişine bir bakmalıdırlar. Muhakkak hisse alacakları ibretlik bir azimet bulacaklardır. Engelliler üzerinden böyle yorumları yapılması hem engelliyi inciteceği gibi, olaya bakış açısındaki fütursuzluğu da gün yüzüne çıkartmıştır. Engelli olmak= ibret olmak kavramlarının katiyen şık durmadığını belirterek bu türden düşünen kişilerin ibretlik olduklarını düşünüyorum.

Sayfa 4 / 10 İlkİlk 12345678 ... SonSon