Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 24 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    “Engelli, ayrımcılığa uğrayan sakatları ifade eder”

• Dil yaşayan bir şeydir ya... Eskiden sakatlığın kendisi sorunken, daha doğrusu toplumsal algı sakatlığı sorun olarak görüp, onu düzeltmeye çalışırken, şimdi sakatlığı olan kişilere bakış değişti. Bir anamda sakatlar duruma el koyup, “bizim sorunumuz sakat olmamız değil, ayrımcılığa uğrayıp engellenmemiz”, demeye başladı. Böyle olunca, dil de ‘sakat’lıktan çıkıp, engelli kılınma/olma halini sorun yapmak için, ‘engelli’ diye dönüşmeye başladı.
      Yani evet, biz sakatız, ama sakatlığımızın bir önemi yok ve sakatlığımızın öne çıkarılmasını istemiyoruz. Çünkü bizim sorunumuz, ellerimizin-ayaklarımızın-gözlerimizin olup olmaması değil, bu farklılığı bahane eden toplumun bize karşı (bilerek ya da bilmeyerek) ayrımcı/ötekileştirici/dışlayıcı/engelleyici tutum takınmalarıdır.
      Bir anlamıyla 'engelli' demek, topluma dönüp: “birileri rahat değil!” demek. Hatta, toplumu harekete geçirmek...
    Bu konu üzerinde tartışalım mı...

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili oturanboğa;

Başlık hariç diğer yazdıklarına bütünüyle katılıyorum.Aslına bakarsan başlığa da bütünüyle karşı değilim. Çünkü bir çok anlamda engelli kişler vardır diye düşünüyorum. Engelli kelimesi sadece sakatlara yönelik kullanılmamalıdır. Düşünce engelliler yokmudur? Düşünceleri nedeniyle engellenen insanlar yokmudur? Düşünce bir suçmuş gibi ele alınıp benim gibi düşünmediğin için karşındaki insanı farklı algılayanlar yokmudur?

Ama yazının bütününe baktığım zaman kelimelerinin hepsine katıldığımı ortaya koyuyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Evet Sevgili andante, ama ben o yanına hiç girmeyeceğim. Burada "engelli" derken, doğrudan sakatları kastediyorum.
    Tartışmak istediğim şey, sakatların toplumsal algılanışlarının ve daha da önemlisi, sakatların sorun olarak neyi görüp görmediklerinin kritiğini yapmak.
    Sakatlar için sakat olmak mıdır sorun, "engelli" olmak mı? Ve toplum kesik bacağı mı sorun olarak görüyor, yoksa kesik bacaklı birinin merdiven başında kalakalmasını/engellenmesini mi?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda anlaştıysak dediklerin kesinlikle doğru. Gerçekten de sakatlar için önemli olan sakatlıkları değil, sakatlıkları yüzünden karşılaştığı durumlardır. Herşeye rağmen sakatlığını sorun yapan sakatlarda vardır diyerek yine de bütün bir cümleyi bözmak istemiyorum.

Ve çevremize baktığımız zaman sakat insanlarımızın bir çok engelle karşılaştığı da bir gerçek.

Topluma gelince bu konuda kesin bir kararım yok açıkcası. Konu ilerlesin o zaman daha net bir şekilde açıklarım topluma ait görüşlerimi.

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet sorun sakat olmamız değil engelleniyorolmamız hatta bu anlamda sakat kelimesi yerine engellenenler kelimesinide kullanabiliriz zaten sakat insan tekerlekli sandelyesiyle sokağa cıktığında rahatca hareket etmesi için gerekli mimari düzenlemeler olsa sakatlığını ne kadar hissederki yeterki birileri tarafından engellenmesin bencede burada “Engelli, ayrımcılığa uğrayan sakatları ifade eder” sözü cok doğru.

Olaya bu acıdanda yaklaşılması konuya cok daha fazla derinlik kazandırır tartışılmaya değer bir konu gecenin bu saatinde benden bu kadar.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

bu ısmı hıc oyle dusunmemıstım hayat sartlarının bıreyı engelledıgını dusunur engelı asmak ıcın gayret edıp bu engelı asmak ıcın savasan dıye algılarım bu kelımeyı

Üye
    GuLeNKIZ Avatarı

Son Giriş
    17.03-2013
    Saat
    17:13
    Yaşadığı Yer
    uzaklar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

işin özü eğer ortada bir sorun varsa sorun işte budur demektense soruna çözüm aramaktır. Sorunun var olduğu bir gerçektir zaten herkes görür. Türkiyede 8.5 milyon sakat insan varsa bir o kadarda bu insanların toplumda engellenmesi sorunu vardır. bizler zaten kabulleniyoruz böyle yaşamayı yaşam biçimi haline getiriyoruz ancak bunu topluma kabullendirmek için daha ne kadar zamana ihtiyacımız var onu bilemiyorum.
    Bir sakatın merdiven çıkamaması yada yoldan karşıya geçememe engeliyle karşılaşması ona herzaman sakatlığını hatırlatır. Ve işte bu noktada ayrımcılık başlar. Bunun için ülkede insana değer verip onların rahat koşullarda yaşamasını sağlayan kurallar getirilmeli. Gerçek olmak gerekirse Bence bu durum Türkiyede çok zor. 80 milyona yaklaşan nufüsta hangi bir insanın derdine çare bulunacak. Sanırım sakatların sakatlıklarını unuttukları engelsiz normal insan gibi yaşadıkları tek yer insana yatırım yapan ülkelerdir.

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

karşılaştığım her türlü toplumsal ve kamusal durumda/sorunda, insanların bizleri "özürlü" olarak tabir ettiklerine şahit oldum.
    evet. bizim eksiz/yetersiz uzuvlarımız onların gözlerine çarpıyor sadece. yoksa bence engelimizin bizi başbaşa bıraktığı sorunlar onları zerre kadar ilgilendirmiyor. zaten bunu görmüyorlarda.hep dediğim gibi, bununla ilgilenmeleri için ya kendilerinin de engelli olmaları, yada yakın ailelerinde engelli bir birey olmalı. başka türlü "ben seni anlıyorum"larda çok inandırıcı gelmiyor bana. yoluma çıkan birinci engelde beni düşünüp ikinci engelde beni unutursan bunun bir inandırıcılığı kalmaz.

karşılaştığım bir basamak kenarında öylece beklerken biri çıkıpta bana, ben yardım istemeden,elini uzattığında ancak o zaman toplumun beni engelleyen fiziki altyapıyı görebildiğini söyleyebilirim...

fakat yazıkki bu bir ütopya...

Üye
    Halil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bayburt
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Burada engellilerin toplumdan dışlanmışlığını yok sayılmışlığını ayrımcılık kelimesiyle ifade etmemiz konuya evrensel bir boyut getirir.

Ve olaya her şeyden önce insan hakları gözüylede bakmamızı sağlar.

engelli olmam bahane edilerek benim özgürlüğüm kısıtlanamaz bu herşeyden önce bir insan hakkı ihlalidir.

insan hakları bildirgesinin 3 maddesi şöyle diyor.

Madde de3 -Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır.

Engelliler bu haktan mahrumdur demiyor. :? :?

Yani ben özgürce dolaşabilmeliyim sokaklarda kendi alışverişimi kendim yapabilmeliyim bunun için gerekli mimari düzenlemeyi yapmayan devlet bir anlamda insan haklarını ihlal ediyor

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Burada benim takıldığım iki şey oldu.

Birisi; aslında sakatlığımızın bir önemi vardır!!

Çünkü, salt önyargılardan, farklılığın bahane edilmesinden vb. engellenmiyoruz, dışlanmıyoruz, ötekileştirilmiyoruz.. Sağlıklı insanda olmayan problemlerimiz var!

Bülentçim, örneğin senin şu meşhur kireçlenme vak'an, ya da bir yıl önce bir operasyon geçirmek durumunda kaldığın TAK problemin ne devletin, ne toplumun ne de başka birilerinin yarattığı bir problem, sırf sakat olmandan dolayı meydana geldi di mi?

Ya da bencileyin, sürekli ilaç kullanmak zorunda olan bir FA'lı, belli bir süre sonra, sırf kullandığı ilaçların yan etkilerinden dolayı, doktorların bile hayaline gelmeyen dejenerasyonla, akılda olmayan problemler yaşayabiliyor..

Pek çok (demem ne kadar doğru bilemiyorum) sakatın, yine sırf sakat oluşlarından dolayı 'psikolojileri bozuk' yahu.. :P Alınganlık, agresiflik, sürekli moral bozukluğu vb. Bunları aşmış olanlar "başarı hikayeleri"nin kahramanı oluyorlar!

E.. Bütün bunlara sağlıklı insanların, günlük hayatta karşılaştıkları problemler de eklenince ortaya devasa bir "sorunlar yumağı" çıkıyor.

Diğeri; ayrımcılık konusu her açıldığında bir şekilde pozitif ayrımcılığı da gündeme getirmeliyiz, bence..

Çünkü, ikisi de aslında yeni yeni tartışılan ve içi doldurulmaya çalışılan kavramlar. Biri diğerinin anti-tezi.. Ve toplum bilincine yerleşmesi için, birinin olmazsa diğerinin olmasının mümkün olamayacağını somut verilerle vurgulamak gerekir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Baben, elbette "sağlıklı insanda olmayan problemlerimiz var". Bunun için "sakatız" diyoruz ya. Yani sakat olmak (az ya da çok) fiziksel/ruhsal kısıtlılık demektir zaten. Bu çok açık birşey. Yadsınamaz...
    "Önemsiz" demem şundan: sakat olmanın kendisi "benim derdim". Sakatlığn kendisiyle uğraşmak ayrı birşey (sağlık güvencesi konusu), sakat biri olarak herkes gibi yapmak/gitmek/etmek istediğim şeyleri (eğitim, iş, kamu hizmeti, ulaşım vb.) yapamamak/gidememek/edememek ayrı!

Sakatlık (az ya da çok) dezavantajlı olmak demektir. Bu dezavantajı olabildiğince ortadan kaldırmak bir medikal/sağlık konusudur.
    Engellilik ise, yüksek kaldırımlardır, uygun olmayan toplu ulaşım araçlarıdır, erişilmez kamu hizmetleridir, asansörsüz binalardır, gidilemeyen okullardır, işyerinden dışlanmadır, sakat diye ciddiye alınmamaktır (bunların hepsi ayrımcılığa uğrama halidir). İşte bu toplumsal bir sorundur.

Eskiden, diyorum ben, sakat insanların sağlığıyla ilgilenilirdi. Al sana tekerlekli sandalye, al sana protez, al sana ortez, al sana ilaç... otur evinde!
    Şimdi ise, "ben evimde oturmak istemiyorum" diyen sakatlar var! İşte bu istek ortaya çıkınca, "Al sana tekerlekli sandalye, al sana protez, al sana ortez, al sana ilaç..." işe yaramıyor artık!
    Hala bunları demek, sakatlığa odaklanmak demektir. Oysa sakatlar okumak, çalışmak, istedikleri yere erişebilmek/ulaşabilmek, saygı görmek, herkes gibi olmak istiyorlar.
    Sakatların derdi eve hapsedilmek yani! Evden dışarı adım attıklarında karşılaştıkları engeller/dışlanmalar/ayrımcılıklar sakatları 'engelli' hale getiriyor.
    Yani sakatlık evde, engellilik sokakta. Ev "benim" derdim, sokak "herkesin". İkisi birbirinden farklı şeylerdir. Dil de onun için 'sakat'lık'tan 'engelli'liğe dönüştü; "dışarı"yı sorun yapmak için...

Üye
    atilla atav Avatarı

Son Giriş
    17.07-2009
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aslında hiç olmaması gereken bir ayrımcılık bence bu kelimeler özürlü veya sakat denilmek

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir takım yorumlardan şu sonucu çıkarıyorum.
    Engelli olmak sakat olmayı kapsar. Ama sakat olmak engelli olmayı kapsamaz.
    Yada başka bir ifadeyle bütün sakatlar engelli sayılmayabilirler. Ama hiç sakat olmayan biri engelli olabilir. mi?
    Böyleyse;
    Sakatlık insanın elinde olan bir şey değildir. Bu sebeple sakat birinin ötekileştirilmesi adil ve mantıklı değildir. Ama sakat olmayan ötekileştirilmiş bir kişinin ötekileştirilmesinde bunu hakettiği pek çok durum vardır.
    İnsanlar, diğer insanlara verdikleri değere göre değer görmelidirler. Bu bağlamda insanların ötekileştirilmesi bazı durumlarda olması gerekendir.
    Günümüze ve tarihe bakıyorum. Ötekileştirilmeyi hak eden toplumların, soysuzların olduğunu görüyorum.

Bence
    Engelli derken sakat kişi anlaşılmalıdır. Bu engelli kavramının fazla genişletilmesini uygun bulmuyorum.
    Haklardan mahrumluk derecesi baz alındığında;
    Sakatlık, ötekileştirilmeyi kapsayan bir durumdur diye düşünüyorum.

Üye
    Laus_Deo Avatarı

Son Giriş
    22.08-2009
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    Erdek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sitenin Adı İle Tezatlık Yokmu Sizce ? :shock:

Sitenin adına göre Buradaki her katılımcı şu veya bu şekilde engellenmişmi ki acaba? :? :roll:

Yoksa O zamanki düşünceler şimdi değiştimi?

Kafam karıştı bak şimdi :roll:

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Engelliler.Biz kurulduğundan beri kod'unda* şu tanıtım vardır: "Sakatlık (aslında farklılık) bahane edilerek önlerine engeller konup ayrımcılığa uğrayan kişilerin, ve bu ayrımcılığa ortak olmak istemeyip eşitliği savunan herkesin, engelleri yok etmek adına biraraya geldiği; bilgilenme, bilinçlenme, paylaşma ve ortak hareket etme mekanı. İlkemiz: Her şey, her yerde, her zaman, herkes için"

* <meta name="description" content= .. ">

Sayfa 1 / 2 12 SonSon