Sayfa 4 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon
Toplam 91 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    18:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    19

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Foruma yazmakla kendi aramızda konuşlakla mesajlaşmakla elbetteki bu sorunlar çözülmez.Ama ben yüzlerce üyesi olan bu sitede devlet kurumlarında çalışanlardan tutunda dernek başkanları üyelerine kadar şahıslarında bulunduğunu biliyorum.En azından şikayetlerimizi dertlerimi okusunlar da bizi anlasınlar.Yapılması gerekenler için çaba göstersinler biraz.Neler çektiğimizi öğrensinler.Sakatları üç kkuruş parayı eline alıp sevinçten oynaya oynaya parklarda gezen haline şükreden insanlar olarak görmesinler.Bunlar yalnızca biçare olmanın sonuçlarıdır.Etrafımda tanıdığım engelli arkadaşlarımın pek çoğunun psikolojisi bozuk.doktora gidip antidepresan ilaç kullanıyorlar.Sebep ailelerin eziyeti.Aşalaması ezmesi baskılaması.Diğer sağlam kardeşlerine değer verip engelli evladını onların gözünde aşağılık değersiz göstermeye çalışması.Bunun en acı örneklerinden birini yaşayan da bizzat benim.Aile boyunduruğunda yaşamaktan kurtulmamız gerekli bir an önce.Senin ananın şusu var babanın emekli var diye önümüze sürüp durulmasın artık.Ananın babanın nesi varsa kendine aittir.Bize ait deiğildir.Ben istemedikten sonrada kimsenin emekli maaşını dava açarak zorla aldırmaya kimsenin yetkisi olamaz.Bu kadar saçma sapan kanun olamaz.
    Napmamız gerek birey olarak yaşamak için ? Onların ölmesi için duamı edelim... ?
    Eylem yapmak çok iyi bir fikir.Ancak söylendiği gibi iyi bir donanım gerekli.

Üye
    nöbetci Avatarı

Son Giriş
    18.03-2014
    Saat
    12:36
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar kapsamlı bir çalışma yapmak gerekli yani ya tam olsun ya hiç olmasın . Bir düşünce paylaşıyoruz . Her kez en doğruyu bilip söylemek zorunda değil . Burda konuşup tartışılıp bir şablon çıkabilirse belki br bütün olarak hareket edilebilir. Benim düşüncelerim

1-) Anayasamızca kabul edilen engelliler yasası ile ilgili hangi maddelerin uygulanıp uygulanmadığı veya nelerin eksik uygulandığı
    2-) Bu yasa da olmayan fakat birey olarak yaşama hakkımıza engel olan durumların Anayasa ya eklenme durumunun olup olmadığı
    3-)Dünyada bir çok ülkenin uyguladığı yasalar ile bizim Yasalarımız arasındaki farkların neler olduğunun tespiti
    4-) Anayasada var olan kuralların yerel yönetimler tarafından yapılmadığı veya aksatıldığı takdir de yaptırım haklarımızın neler olduğu ( Avrupa İnsan Hakları Dahil )

Üye
    COMANDANTE Avatarı

Son Giriş
    27.03-2012
    Saat
    18:35
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle tanık oldugum bir olayı anlatayım...
    Alışveriş yapmak için gittigim alışveriş merkezinde arabamızı park ederken engelli araçlara ayrılmış ve girişe yakın yakın olan bir yere engelli plakası olmayan bir araç aracını park etmiş.Bunu gören engelli sürücü arabasından inerken elinde bir kagıtla indi ve arabanın silecegine sıkıştırtı.... sanki o anda ceza kesmişti engelli plakası olmayan araca engelli sürücümüz...
    merak ettim ve yazılan yazıyaa göz gezdirdimm...

yazının bi bölümü trafikte engellilere saygıdan bahsediyordu.saygıya davet ediyordu ve sıkıcı olmayacak kadar uzun bi yazı vardı kendilerini anlatan...
    bir şekildee kendi hakkını eylemiyle dile getiriyorduu...

engelli arkdaşlarımızın belki kısa sürede tek bir bölgeye toplayıp eylem yapmak zor olabilir..bunun içinbireyler tek başına bu şekilde kendilerini ve haklarını savunmaları da gerekir...

Üye
    leventsaritas Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    27.09-2017
    Saat
    17:55
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    38

istanbulda ankarada izmirde büyük kentlerde butür eylemler yapan kurumlar dernekler varmı?

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Beyoğlu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

zaten bizi bu duruma getirenler "kurum ve dernekler" bu tür kuruluşların haklarımızı korumaları gerektiğini düşünüyorum.

Üye
    leventsaritas Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    27.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    38

engellilerin haklarını araması konusunda, sideki yazan arkadaşlar bir derneğin olması gerektiği konusunda hemfikirler.
    peki böyle bir derneğin oluşması için neyapmalı? prosüdür bilgileri deneyimleri olan arkadaşlar varmı?

Üye
    E®KAN Avatarı

Gerçek Adı
    ERKAN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

TSD öncülük yapacak ve Türkiyede ki bütün dernekleri bünyesinde toplayarak çatı oluşturabilecek kabiliyette.
    illede bir dernek gerekmez ama iyi de olur.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Levent,

"Prosedür" konusu o kadar önemli değil! Hele o aşamaya gelsin iş..

Burada anlatılıyor hepsi..

TSD, " kamu yararına çalışan dernekler " statüsünde.. Bir takım avantajları var.. E.. devlet aleyhine (görünen) bir eylemi bu tür derneklerden bekleyemeyiz di mi? En hafif deyimle "bindikleri dalı kesme"zler!

Kurulacak diğer tür derneğin de maddi anlamda ekonomik desteğe, manevi anlamda da sağlam, donanımlı/bilinçli kafalara ihtiyacı var! Bir de yukarıda dediğim, STK geleneğine ihtiyaç var..

Bu aslında "devlet geleneği"nden de, "dini örf ve adetler"den de daha zorludur! Çünkü, bu gelenekler yazılıdır, yüzyıllar boyu oturmuştur falan.. Ama STK geleneğimiz henüz yoktur! Ne yazılıdır, ne okulu vardır vb. vb. Onu ancak; ilgili kişiler, başarıyla yaptıkları/alınlarının akıyla çıktıkları eylemlerden çıkardıkları derslerle oluştururlar.. "Asalım, keselim vb." türü hamaset nutuklarıyla, ya da "mail bombardımanına tutalım" geyiğiyle elde edilmez!..

Üye
    leventsaritas Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    27.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    38

dernekler masasından STÖ lerle ilgili ön bilgi istesek vermezlermi D:

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Nette var zaten hepbiri. Gugul Amca sağolsun.. Buluveriyor hemencecik.. Ne bilgisi arıyosun ki ayrıca?

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: kuyucak Mesajı Gör
    Fakat asıl sorun devletten önce kendi aramızda kabul edilmesi, kendi aramızda kabul edilen düşüncelerin derneklere kabul ettirilmesi, dalga dalga topluma yayılması dır.. Sonrası inanın kolaydır.. Benim kavgam işte bu.. Önce bizler arasında mutabakat.. İşte önerdiğim 3 maddelik anayasa teklifi..

-1-Devlet evlenmek isteyen engelliye ev, araba ve iş konusunda yardımcı olur..
    (...)
    kavgani onayliom ve hatta destekliom... ama önerdigin 3 maddelik anayasa teklifinin ilk maddesinde takilip kaldim biras (önce kendi aramizda kabul edices ya hani ); devletten ish, araba ve ev konusunda yardim bekleyebilmem icin neden evlenmem shartini koyuyorsun?... evlenmek istemeyen veya "sultanlik" olan bekarligi elinden geldigince uzatmak isteyen veya evlenicek birini bulamayan engelliler nolucak?... kendi olanaklari yoksa anne babalarinin yaninda yashamak zorunda mi kalicaklar hep?...

örnegin, eger annemler beshinci katta yashiosa, ve orda cok mutlu olduklari icin tashinmamakta "inat" ediosa, ve ben hergün o besh kati inip cikamadigim icin bi ishe girip calishamiosam veya egitimimi tamamliamiosam, kisacasi; hayata katilamiosam neden ben kendim bana uygun bi eve cikmak icin devletten/toplumdan destek bekliyemiym (özellikle de ailemin durumu böyle bi destege müsait degilse)?... neden bunun icin ille de evlenmem ve aile kurmam gereksin?... ish konusunda bana yardim edilicekse evlilik konusundan bagimsiz olarak edilsin, bekarken (de) gecimimi saglama shansim olsun, sonra karar veriym evlenmek isteip istemediime...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: seker kiz Mesajı Gör
    Aile boyunduruğunda yaşamaktan kurtulmamız gerekli bir an önce.Senin ananın şusu var babanın emekli var diye önümüze sürüp durulmasın artık.Ananın babanın nesi varsa kendine aittir.Bize ait deiğildir.Ben istemedikten sonrada kimsenin emekli maaşını dava açarak zorla aldırmaya kimsenin yetkisi olamaz. Bu kadar saçma sapan kanun olamaz.
    sevgili kuyucak'a cevaben yazdiklarimdan, aile boyundurugu altinda yashamak zorunda birakilmaya ne kadar karshi oldugum anlashiliodur sanirim... yine de bahsettigin kanun hic de öle sacma sapan gelmedi bana, sevgili sheker kiz... aile olmak o kadar kolay degil, sorumluluk ister... "ananin babanin nesi varsa kendine aittir" demek pek dogru gelmio bana... emekliyi falan bilemicem ama eger annemlerin durumu, kendi gecimlerini riske sokmak zorunda kalmadan, kolaylikla bana destek olabilicek kadar iyiyse, benim, "bana ne! sevmiom ben annemleri, istemiom onlarin pis parasini" diyip devletin/toplumun "ortak kasasindan" (bashka isim gelmedi aklima ) yararlanmak istemem ne kadar dogru olur?... tamam, istegim dishinda sürekli ailemle yashamak zorunda birakilmamaliyim tabe, herkes gibi benim de kendi hayatimi kurma shansim olmali ama ish maddiata bakiosa, benim kaprislerimin ve nazimin acisini neden toplum ceksin?... (engelli) evlatlarina, ihtiac duyduklari olanaklari cani gönülden saglamak isteyen fakat maddi durumu buna olanak vermeyen ailelerin hakki olmali bence o ortak kasadaki paralar... müsait oldugu halde zirnik bile koklatmak istemeyen ailelere ise dava acmak, onlarin boyundurugu altinda yashamak anlamina gelmez bence... ama yine de cok hassas bi konu oldugunu düshünüom - üzerinde daha uzun ve genish capli düshünmem gerekio galiba...

selamlar, sevgiler ...

not; yanlish anlashilmasin, ailemle öle bi problemim yok ...

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    18:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    19

Rekursiyoncum evet aile bakmakla yükümlü olmalı bu doğru.Doğurmak mesele değil tabi adam gibi yetiştirmek mesele.bu ayrı bir konu tabide devlet senin ailenin durumunun sana bakmaya müsait olup olmadığıyla falan ilgilenmiyor. Nerden üç kuruş çıkarı var ona bakıyor.Hadi sakat birey aynı evde yaşıyor olsa ve gelir durumu uygun olmasa maaş almasına mantıklı diyeceğim ama -ki bu durumda bile başkasına el açma konumunda oluyor yine sakat kişi -..."Sen sakatsın.birey olman gibi bir durum söz konusu değil.Ömür boyu ailen sana bakmak zorunda "demek de ne demek oluyor ! Sen böyle bir şeyi kabul edebilirmisin yani ? kişinin raporla engelli olduğu kanıtlanmışsa evi ayrı adresi ayrıysa devletin o bireye tanıdığı her türlü haktan faydalanmaya hakkı var demektir.Babanın maaşından gelirinden giderinden emeklisinden hesap sorulmamalı. Babasının maaşını nasıl yolalım diye düşüneceklerine sakat insanları kendi geçimlerini sağlayacak konuma getirme yollarını düşünsünler.Her engel grubuna göre iş imkanı sağlasınlar.Üretici hale getirmenin yollarını bulsunlar...
    Ayrıca evet dediğin gibi sadece evlenmek isteyen bireye değil ihtiyaç sahibi olan her engelli bireye devlet gerekli desteği sağlamalı diyorum bende.Kuyucak abinin diğer önerileri elbette her engelli bireyin onaylayacağı şıklar ama şu ortamda bunları uygulamaya koydurabilmek deveyi hendek atlatabilmekten zor gibi görünüyor ...

Üye
    blueboyfe Avatarı

Son Giriş
    15.07-2011
    Saat
    22:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eylem değilde,

engelli ve aileleride seçimlerde oy vermek yerıne açılımlarını kendılerı yapmalı,

bir oluşum olsa bir parti kurulsa...

demokratik haklarını kullanarak kımseden ıstemeden kendısı elde etse.

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Reku… Hoş geldin.. Özlemişim senin bakış açılarını..

Ben bazı şeyleri yazarken , isterken hile yapıyorum.. Bir taşla bir sürü kuş vurmaya çalışıyorum.. İstersen sıralayam bu kuşları..

-Bana göre engellilerin en büyük sorunu cinselliktir..
    -Engelliler genelde toplum tarafından küçümsenen, geleceği olmayan, fakir insanlardır..
    -Engelliler aile içinde söz sahibi değildir.. Ülkemizde 2022 maaşları bile ailenin ortak bütçesine gitmektedir.. Engelliyi aile dışında tutmak şart o yüzden..
    -Engellileri engelli ile evlilik yapmak zorunda sanan insanlarla dolu bir toplumdur ülkemiz..

Sonuç olarak bu kadar sorunu tek madde ile çözmeye çalıştım.. O yüzden bu maddeden vaz geçmem ben.. O yüzden sen kendine başka madde ekle..

Bu madde ile engelliye, iş buluyorum, ev ve araba sahibi yapıyorum..
    Bu madde ile engelliye cinsellik yolu açılıyor.. Hem de elindeki bu şartlar ile epey popüler olurlar.. Bence sağlamlar engelli avcılığına çıkar.. Hani zengin avcısı kadınlar vardır ya, yada erkekler onlar bundan sonra engelli avına çıkarlar.. Sağlamlara rüşvet yada havuç diyebilirsin.. Ayrıca aile baskısından ve egemenliğinden çıkış yolu ayrı kapısı olması insanın..

Bak açıklayınca ne kadar matrak şeyler var o madde içinde.. Buradan duyuyorum atma recep laflarını.. Olsun be Reku.. İnsanca değil mi bu düşler?

Üye
    leventsaritas Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    27.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    38

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    engellinin deil engellinin ekonomik varlığının avına düşecekler, çıkar ilişkisi yani, böylebir ilişkiyle engelli kurtulmuş olacak. engellinin samimi duyguları ne olacak, çıkar ilişkisi olduğunu bilerek nasıl sevecek sevilecek, nasıl emek verecek alışacak, 2 maymunumu oynayacaklar .
    abi bu düşmü insanca. gerçi soru rekuya sorulmuş dayanamadım benimde cevap hakkımın olabileceğini düşünerek yazdım.

Sayfa 4 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon