Sayfa 5 / 10 İlkİlk 123456789 ... SonSon
Toplam 137 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sahaf1972 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet salıh
    Son Giriş
    26.10-2014
    Saat
    06:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Bahçelievler /van merkez,
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    yaşam zaten başlı başına bır kavga mucadelesıdır onun ıcın yaşarken fızıkı kavgaya gerekmı var
    hayatın hersafası bır yaşama kavgası deyılmı
    cocukken emeklemek ıcın mucadele etmek hayata karşı verılen kavaga deyılmı
    öğrencıyken sınıf gecme mucadelesı
    genclık veya buluğ cağında kışılıyını bulma veya oturtma mucadelesı yaşam kavgası deyılmı
    evlendıkten sonra eşının dırdırına katlanmak bır mucadele deyılmı
    coluk cocuğa karıştıktan sonra cocuklara bır gelecek sağlamak bır yaşam tarzı deyılmı
    listeyı uzatıp gıder
    benım ıcın en önemlı kavgam ekmek gavgası .hayata tutunma kavgası .duşerken başkasına basamak olmama kavgası
    oldum olalı fızıkı kavgalardan mecbur kalmadıkca sakınırım
    yaşam bır başkasının mağduruyetın uzerınden bır başkasının mutluluğu ınşaa etmememe.kavgası olmalı dır
    ben öyle bakarım .

Üye
    Engelsizbiz Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet ÖNDER
    Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    21:09
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    0

tekecig;

Peki ya peygamberler kendi dusuncelerini empoze etmiyorlarsa dusundugumuz ve gordugumuz dunyanın farklı bir boyutu varsa? insan gibi bir varlıgın kendi kendine topraktan olustugunu akıllı bir insan nasıl dusunebilir ki(Aynı durum Dunya gibi sistemli bir yapı icinde gecerlidir)

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Sayfalar dolusu alıntı yapan arkadaşıma cevabımdır.. Okumuştum kaldırılmadan önce.. Keşke kaldırılmasaydı derim.. Ama ne yapalım kural kuraldır.. O yazıyı iletişimsizliğin abidesi ilan etmiştim aslında .. Levent’ti sanırım, yanlış hatırlarsam bağışlasın beni..

O bakış açısını kimlerin yazdığını ikimizde biliyoruz.. Tek amacı da Marksizmin hala çağımıza ışık tuttuğu , şartların değişmediği, sınıfsal mücadelenin geçerli olduğu savını anlatmaktı sanırım.. Buna bi şey demem.. Haklı da olabilirler.. İnançtır bu.. Nesnelliği algılama işi.. Fakat Marksizmden sonraki gelişen düşünsel Dünyayı toptan ve hiç düşünmeden kapitalizmin, emperyalizmin savunuculuğunu yapmakla suçlamak ayıptır..
    Bu iletişimin bittiği yerdir.. Hatta işbirliği imaları bile var..

Önce kendi düşüncelerimi anlatayım.. Aydınlanma dönemini (Modernizmi) bitiren üç düşünür vardır.. Ekonomik, felsefi , siyasi ve sosyal yaşam açısından modernizmin insanı sömüren , burjuvaziye hizmet amaçlı yönünü Marks bitirmiştir.. İnsanların bireysel gelişimini bitirdiğini, köle bir zihniyet yarattığını ve onun oluşturduğu toplumsal kişiliğin insan doğasına zıt olduğunu özelde Freud, genelde Nietzche bitirmişdir.. Modernizmin ölümünü ilan edip daha başka düşünsel akımlara yol açan üç dev isim bunlardır.. Sonrası oluşan her akım bir şekilde bu üç isim üzerinde yada karşıtında gelişmiştir.. Biri hariç; Marksizim:
    Marksizm hem modernizmi bitirmiş hem de öngörülerini, sosyalizm denilen ara bir rejimle, (tarihin akışını hızlandırmak adına) kapitalizm sonrası düşündüğü komünizmi, insan iradesi ile yaratmayı teklif etmiş ve denemiştir.. Hatta Dünyanın yarısında iradi olmasına rağmen
    başarılı olamamıştır.. Neyse nedenlerine girmek istemiyorum şimdi.. Fakat hala eski inananları onu mutlak olarak görmektedirler.. Aslında Kominizm evrimsel bir öngörüdür, hatta insanın kendi cennetini kendisinin kuracağı ütopyasıdır.. Ama kapitalizm sonrası evrimle gelineceğine inanılan olmazsa da devrimlerle olunacağına inanılan bir cennettir..
    Fakat dediğim gibi siyasallaşınca, köylüleşince, o ruhu kaybolmuştur.. Tarihte normal seyrine dönmüştür.. Gelelim başa, modernizm sonrası anlamına gelen postmodernizmi kuran zaten Marksizm değilmi dir bu durumda?.. Fakat Marksist tutucular da, diğer tüm ideolojilerde olduğu gibi, tek doğrunun kendileri olduğu inancıyla, doğrularının mutlak olduğunu anlatmaya çalışırlar.. Haklı olup olmadıkları beni ilgilendirmiyor.. Herkes gibi onlarında hakları düşüncelerini savunmak.. Fakat doğru terminoloji kullanmaya davet etmek de bizim hakkımız.. Son tahlilde lafları var ya onların, son tahlilde emperyalizme hizmet etmiyor kimse.. Modernizmi öldüren Marks’tır.. Kendileri de postmodern bir üründür.. Kendilerini Aydınlanmanın devamı diyerek modrnizmin içinde tutmaları çok anlamsızdır bana göre..
    En saçma olanı ise 1946 sonrasından günümüze kadar gelen her düşünce akımına postmodernist diye küfür etmeleri.. Yozlaşma demeleri.. Oysa her gelişen adımda Marks’ın ayak izleri vardır.. Sanki Vatikan’ın bir benzerini yaratmışlardır..

Levent gelelim saadete; O yazıyı yazan o yazı için aylarını vermiştir.. Fakat bakış açısı Postmodernizmi tek bir felsefe olarak gösterip, top yekün çim makinesı ile onları biçmektir..
    Oysa orası daha çiçek tarlası.. Tek ve bütün hale gelmedi.. Ayıklanmadı ve insanlara aynı bir Marksizm gibi sunulmadı.. O yüzden top yekün yok edilemez..
    Ayrıca o yazıyı okuyup anlayabilmek için aylarca uğraşmak lazımdır.. Ona cevap vermek içinde yine aylarca çalışmak lazımdır.. Amaç ne peki; Senin yada onu yazan kişi olarak yazarın diyelim; Kafa karıştırmak diyorum buna..
    Anlaşılmayı ilke edinip, iletişim kurmak yerine, çok bilgili görünüp insanların gözünü korkutmak diyorum.. Yani Marksistlerin cehennemi de insanların cahil yönünü sergilemek galiba.. Şöyle bir anket yapsak; O yazıyı assak buraya tekrar ve sorsak; Bu yazı sizde ne uyandırıyor diye? İletişimi iletişimsizlik mi? Yoksa nefret mi diye? Sen bana şunu dersin o zaman , halk dalkavuğu.. İşte ben oyum Levent.. İletişim diye kavga ediyorum.. Fakat sen öyle bir şey yapıyorsun ki, Marksizmle tüm herkesin iletişimini koparıyorsun.. Amacın ise Kuyucak sussun.. Buyur kavgaya..
    Keşke senden olanlarla kavgaya tutuşmayı öğrensen , sevsen..

Yasaklı Üye
    tekecig Avatarı

Son Giriş
    03.01-2010
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    Plüton
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Kalem Mesajı Gör
    peygamber gibi algılanıyor ya da itibar goruyorlar mı dedim tekecig

sorumu tekrar okur musun?
    yani o insanların takipçileri açısından sordum.
    yoksa onların kafa yorduklarını biliorum

bilirsin peygamberin ummeti de peygamberin sözlerini taşırlar hep. ve onun her düşüncesini savunurlar.
    ve bu bir bagnazlık olarak gorulur.
    uyuşturucu gibi yani.
    ideolojileri taklit edenler açısından fark nerede?

----------
    Soruya cevap verdimi zannediyordum. Yain filozofların görüşlerine itibar edenler onları peygambermiş gibi görmezler.
    Çünkü akıl taşıyan herkes analatılmak istenen düşünceleri düşünmek ve geliştirmek özgürlüğünede sahip olduğunu bilir.

Bu peygamberler ümmet olmak bilincinden farklı bir şeydir.

Yasaklı Üye
    tekecig Avatarı

Son Giriş
    03.01-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Plüton
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peygaberlerin sözleirinin hikmetinden sual olunmaz.

Felsefecilerin sözleri eleştiriye açıktır.

Yasaklı Üye
    tekecig Avatarı

Son Giriş
    03.01-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Plüton
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ayrıca kuyucak,a katılmıyorum.

Batıda sınıf mücelesi bitmiş olabilir.Zaten doğuda yoktu.Ama Karl Marksı sadece sınıf mücadelesini yazan bir kişi olarak değerlendirmek yanlış.

Karl Marks insan davranışlarının tek odağının çıkar kaygısı olduğunu söylemiştir.Ve bu halen böyledir.

Batı işçi sınıfları dünya sömürüsünden paylarını aldıkları için rahattırlar.

Yani çıkar kaygıları giderilmektedir.

----------

Kalem niye eleştiriye kapatmak olsun ki...

İstediğin kadar düşünüp eleştirebilirsin.Bunda bir engel yok. ama düşüncenin bulabileceği her eleştiri zaten zamanında o felsefeye karşı başkaları tarafındanda dile getirilmiş olacaktır.

Yani aklın yolu birdir.

Yasaklı Üye
    tekecig Avatarı

Son Giriş
    03.01-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Plüton
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu arada şunuda belirteyim. Ben her türlü dinin ,mezhebin ,ideolojinin ,veya siyesetin karşısında tarafsızım.
    Bir insanın onlar karşısında varabileceği en son nokta budur.Hiçbirinin kulu kölesi değilim.

Yazılarımı düşünce yapımın bu olduğunu bilerek algılayın.

Üye
    Engelsizbiz Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet ÖNDER
    Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    21:09
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    0

Bence soylenecek bir cumle var gorunen seyler bir vakte kadar aslında gorundukleri gibi olmaya bilirler vakit geldigindede herkese oldukları gibi gorunmeye bilirler! ama Kamil insanlar gorurler cunku gordukleri objenin (objeden kasıt gorunen nesne veya durumdur) aslını biliirler! yani olay kamil insan olmakta bitiyor.Fakat gunumuzde insan bulabilmek bile zor !(biraz uzadı galiba)

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Olayın kamil insan olmakta bittiğini hepimiz biliyoruz da, kamil insan olma yolunda yaşamımıza anlamlar yüklemeye çalışıyoruz Engelsizbiz.

Eğer sizin bildiğiniz bir kamil insan varsa söyleyin de eteğine yüz sürelim. Belki ucundan bucağından bize de bulaşır alamet-i farikası

Üye
    leventsaritas Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    27.09-2017
    Saat
    17:55
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    38

sabah armutlu mahallesi yıkımlarına karşı etkinlikler var yetişemiyom cevap yazacağım sonra

Amacın ise Kuyucak sussun.. abi böyle bir niyetim yok bunu yapmaya hakkkımda yok

kafası karışan arkadaşlarımız varsa kafamı karışdırdın diyebilecek kadar kişidir arkadaşlar

eleştiren ve karşı olan metne tahammül olmalımı ?

yazıda posmodernizme küfür yoktu?

biz sosyalistlerin iletişim kuramamak gibi bi sorunu yok

zor yazıyom son diyeceğim sağ sağlıklı olmamız temennisi

Üye
    monalisa Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    21:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Siteye girmediğimden beri ortalık toz duman olmuş! Oldukça hararetli tartışmalar yaşanmış… İletişim iletişim deyip diyoruz. İletişimin kendisi zaten bir etki tepkidir. Bir etkileşimdir.

Biz bu süreçte, karşıdan gelen mesajı ya yeniden çözümleriz. Ya yorumlarız. Sonunda da kabul ederiz ya da etmeyiz. Salt anlamda düşünce farklılıklarının iletişimsizliği oluşturmadığını düşünüyorum.

Çünkü, bir iletişim sürecinde her zaman bir bozulma olabilir. Bunun da çeşitli nedenleri olabilir. Ya kendimiz ya da karşımızdaki konuşmalarında yeterli bilgiye sahip değildir. Konuşmalarını yeterince aktaramaz. Ya da kendi düşünceleri henüz oturmamıştır. Ya da karşıdaki kişinin düşüncelerini temelsiz bulduğundan dolayı kabul etmemektedir. Ya da kimi kişisel özellikler iletişimin kopmasına neden olabilir. Burada dil bir kodlama değil, bizim davranış ve tutumlarımız bir kodlamadır.

İletişimin kendisi zaten belli bir noktada başlayan bir süreçtir. Sonra da biten bir süreçtir. Bu anlamda iletişimi sonsuz bir süreç olarak algılayamayız. Hem tüm insanlarla anlaşmak zorunda da değiliz. Bunlar benim seçimlerimle ilgilidir. Bir insanla yalnızca merhabalaşırım. Ötekiyle arkadaş olurum. Bir diğeriyle dost…

Benim için erdem, haksızlığın, adaletsizliğin olduğu yerde adaleti savunmak için konuşmaktır. Ama bir yerde konu kişiselleşiyorsa, benim söylediklerimi tam tersi yöne çekilip konu kilitleniyorsa, o yerde susmak da bir erdemdir. Yalnızca bir cümlemi alarak onu lastik gibi çekip istediği biçimde yorumlayanlara bu nedenle bir yanıt vermeyeceğim. Ben başka bir şey demek isterken, bir sözümün ete kemiğe bürünüp silah olacağını düşünen zihniyeti de kınıyorum. Yazık! Demek diğer mesajlarımda ben kendimi anlatamamışım. Bu sorumluluğu da üzerime alıyorum.

Aslında söylemek istediğim birçok şey varken, hem de arkadaşım Hasan’a birçok itirazım olmasına karşın, tartışmaların yanlış yerlere çekilmesi ve kişiselleştirilmesi nedeniyle söz söylemenin de bir yararı olmadığını düşünüyorum. Demek ki, ben de dahil hiçbirimiz tartışmayı henüz öğrenememişiz.

Tek tesellim, gerçek yaşamda bunu kırmaya çalışmam olmam… Biz kimi akşamlarda arkadaşlarla hep bir araya geldiğimizde, birbirimizle aynı düşünmesek de, birbirimizi eleştirsek de, aynı akşam yine kol kola girip dertlerimizi, acılarımızı paylaşıyoruz. İşte o akşamlarda gökyüzüne bakıp yaşamak bu diyorum yeniden… yeniden…

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Bu sevgi kirlenmesi ile yazdığım yazı burada içime sinmedi..
    O yazıyı virgülünü değiştirmeden gecetarısı düşüncelerine alıyorum..

Üye
    leventsaritas Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    27.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    38

hasan abi ve diğer arkadaşlar bahsi geçen pomodernizm yazısının linki buyrun
    http://www.sosyalistzemin.org/archiv...hp?t-8081.html

işte kavgam

emperyalizm şöyle buyuruyor yeni dünya düzeni posmodern dünya
    ezen ve ezilen çok yoksul ve çok zengin yok artık herkes orta sınıf
    küreselleşiyor dünya sınırlar kalkıyor sınıf çelişkisi yok artık diryor ezen ezilen yok çok yoksul ve çok zengin yok diyor sizce varmı yokmu ?

ülkemizi ele alırsak

milyonlarca işçinin emekcinin iş gücülerini emeklerini ucuza satın alarak emeğinin karşılığını vermeyen sabancılar koçlar vs. yokmu türkiyede ?

türkiye halkının hepsinin düzenli bir işi kendi evi arabası kendine yetecek kadar geliri
    sağlıksal sosyal yaşamsal kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak geliri varmı ?

hani herkes orta sınıftı posmodern yaşıyordu

birde öyküsel edebi ele alayım

köyünde bir çocuk düşmüş sakatlanmış babası yok
    annesiyle yaşıyor orda çok uzakda o köyde
    davulun sesi hoş geliyor beş gidiyor uzaktan
    annesi tarlada ırgatlık ediyor
    tekerlekli sandalye alamamış daha yetişmiyormuş aldığı yeymiye ihtiyacaçlarına bile
    annesi karar vermiş köyden göçmeye sakat çocuğuyle
    şimdi yaşıyorlarmış posmodern tokatın zile kazasında kaldırım kenarında dilencilik yaparak 4 adır .

neyse uzatmıyayım çok öykü var köyde şehirde okulda fabrikada mahallede

halkına uzaksan yadsıyorsan gerçeği kafanı kuma gömüyorsan insanken at gözlüğü takmaya çalışıyorsan göremezsin zaten bu gerçeği ehline helaldir

düşünsel yaşıyorsan
    karışmamışsa gölgen halkının arasına
    halkının senin için koşağını inanmıyorsan
    kaçırıyorsan insan sıcaklığını halkından
    ötekileştiriyorsan kendini
    sonra kuramıyorsan iletişimini
    ben ne diyem

hasan abim melek ablam

Üye
    leventsaritas Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    27.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    38

olsun iletişim kurmuş olduk sayesinde şimdi

Üye
    leventsaritas Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    27.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    38

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    kendi kafamıza göre bir konu üzerine öğrenim gerçekleşdirmeden aslını anlamadan mantık yürtmek sonrada fikir belirtmek doğru deil.

konuyu kavramı öğrenmek için bilimsel akademik yazına mutlaka ulaşmak zorunda kalıyorsun .

bazen bu yazını örnek ve kanıt olarak kullanabiliyorsun tabi altına alıntı ibaresini koyarak.

bu çok büyük sorun teşkil etmez melek ablam ama senin özel isteğinse düşünürüz.

Sayfa 5 / 10 İlkİlk 123456789 ... SonSon