Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 37 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Erol_2_Angel
    Misafir Üye
    Erol_2_Angel Avatarı

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Biz toplum olarak engelli bireye bakış açımızı ancak eğitimle ve gelişmiş bir toplum olmakla aşarız. O zaman insanlar arasında ayrımcılık yapmadan ve kimseyi değiştirmeden olduğu gibi kabul ederek bu seviyeye ulaşabiliriz. Yani evrensel insan olmakla başlamak gerek bence. Bu da çok uzun bir süre demek. Bu yazıyı okuyanların ayrımcılığın yapılmadığı bir ülkeyi göremeyeceği kadar uzun bir zaman hem de..

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    :)
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yazı size mi ait?Alıntı mı?paylaşımınız için teşekkürler

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Ben teşekkür ederim..

Yazı bana ait tabi arkadaşım...

Üye
    M.Zahid Avatarı

Son Giriş
    15.09-2015
    Saat
    11:02
    Yaşadığı Yer
    K.MARAŞ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam çok güzel bir paylaşım..

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Çok sağol çok teşekkürler hocam o güzellik güzel gören sizlere aittir.

Üye
    Feyyam Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Öncelikle şunu söylemeliyim her birimiz birey olarak şekle takılırız.Bırakın bunu ikili ilişkilerde arkadaşlık ilişkilerinde bile buna önem veririz.Ama biliriz ki kalıcı olan iç güzelliktir yani insanın dışına hemen yansımayan gönlünün güzelliğidir.Ama insan hayatta her özelliğede sahip olmamalı ki sahip olduklarının değerini bilsin. Paylaşım güzeldi teşekkürler...

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Arkadşaım ilk etki mutlaka önemlidir. İnsanlardaki edindiğimiz ilk izlenimin ileride gelişecek olan arkadaşlıklardaki önemi büyüktür. Bu etki genel anlamda herkeste olmaktadır. Tabi şuda var insanlar bir birbirlerini tanıdıkça gerçek değerleri anlaşılır. İşte bunun içinde zaman en büyük ilaçtır.

Fiziki görünümden daha çok iç güzeliğin daha önemli olduğu gerçeğinin anlaşılması elbetteki çok geç olmayacaktır. Güzel ve açıklayıcı yorumun için de ben teşekür ederim..

Üye
    M.Zahid Avatarı

Son Giriş
    15.09-2015
    Saat
    11:02
    Yaşadığı Yer
    K.MARAŞ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ama biliriz ki kalıcı olan iç güzelliktir yani insanın dışına hemen yansımayan gönlünün güzelliğidir.Ama insan hayatta her özelliğede sahip olmamalı ki sahip olduklarının değerini bilsin.
    İnsan ister tabii
    Fiziken güzel olmak elimizde oluyorki

Üye
    Feyyam Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

eee madem elimizde değil neden yaratanı yaratandan ötürü sevmiyoruz ki değil mi?

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Ben teşekkür ederim.

Zaten olması gerekende insanların değerlerinin yaptıklarıyla, bilgisiyle ve karakteriyle ölçülmelidir. Yani olması gerekende budur.

Lakin maalesef günümüzde insanlar böyle değerlendirilmek yerine menfaatlerle ve çıkarlar doğrultusunda değerlendirilmektedir. Burada engelli insanın durumu ise engelinden dolayı çok ta dikkate alınmamaktadır. Buda işin acı olan tarafıdır.

Üye
    Feyyam Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Ama arkadaşın birde şöyle düşün eğitiminiz bilginiz beceriniz varsa birde kültürlü bir bireyseniz eminim gözler sizin kişiliğiniz önünde olacaktır...

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Evet, arkadaşım çok doğru söylüyorsun. İnsanlar hakkındaki değerlendirmeleri dış görünüşe endekslersek çok yanılırız. Oysa engelinden dolayı fiziki anlamda bazı sorunları olan, fakat düşünce olarak çok daha güzel düşüncelere sahip insanların olduğu da bilinmelidir.

Fakat burada şu var ki; engelli insanların dış görünümlerinden dolayı bir dezavantajları söz konusudur. Yani insanların ilk izlenimlerinde bir olumsuz bakış açısı oluşabilmektedirler. İşte burada şu çok önemlidir. Böyle bir bakış açısını ortadan kaldırmak biraz zordur. Ama imkânsız değildir.

Üye
    GeBeRMiYeSiCe Avatarı

Gerçek Adı
    La Edri
    Son Giriş
    01.12-2017
    Saat
    02:56
    Yaşadığı Yer
    .........
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Giyini,şe bile bundan adam olmaz şeklinde davranan insanlardan engelli arkadaşlarıma acaip bakmamalarını beklemek acaip olur bence..Biz toplum olarak kafamızdaki kalıplaşmış durumlardan kendimi alıp uzaklaştıramıyoruz malesef..Empati kurmadan bodoslama bir vaziet halinde atladığımız olaylarda her nedense karşıdaki insan tuhaf bizde kesinlikle bir acaiplik yok..

Biz kendimizi olayın içine sokmadan yargısız idam halindeyiz her olayda..Ne dinleme kapisetemiz tam nede okuma işiyle yakından alakalıyız..Halbuki okusak empati kurarız..Karşımızdaki insanın ruh halini anlarız..Dolmuşlarda bile kocaman yazan gidilen yön tabelasını okumaktan bile aciziz...

Empati ( Kendini karşıdaki insanın yerimne koyma davranışı ) kurarsak ben her şekilde bakış açımızın birazcık daha çağdaş olacağını düşünüyorum..

Sanırım bunun için at gözlüklerinden kurtulup bencil yapımızdan baya bir uzak memleketlere açılmalıyız..

Sonuç olarak bu durumdan uzaklaşabilmemiz için bence örümcek kafalardaki örümcekleri temizlemeliyiz...Eğitim Şart yane kim ne derse desin..

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Evet arkadaşım empati kurmak konusunda çok doğru düşünüyorsunuz. Çünkü insanları anlamanın en güzel yöntemlerinden biriside kendimizi onların yerine koyarak tepkimizi ölçmektir. Bunu yapabiliyorsak zaten bir çok sorunuda aşmamak için bir sebep yoktur.

Üye
    sgurbeytasdelen Avatarı

Gerçek Adı
    Selma Gürbey
    Son Giriş
    12.05-2016
    Saat
    10:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Şişli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Öncelikle teşekkürler Eshat, çok güzel bir konu seçmişsin. Tüm yorumları okudum, tüm paylaşımlar güzeldi Bende bu konudaki görüşlerimi paylaşmak istedim. Toplumumuzun engellilere yönelik önyargıları mevcut bu yüzden engelli birini gördüğünde acıyarak bakıyor. Karşısındaki kişiyi ilk değerlendirmesi malesef fiziksel oluyor fakat konuşmaya başladıktan yani tanımaya başladıktan sonra tüm düşünceleri değişiyor. O zaman engelini görmüyor. Fakat ben yadırgamıyorum bu durumu çünkü bizde zaman zaman insanları görünüşlerine göre değerlendirmişizdir. Bende geçmişte özellikle daha çok görüntüye göre değerlendirmelerde bulunuyordum fakat süpervizyon eğitiminde gelişen empati duygum ile birlikte tamamem değiştim. Karşı tarafın bizim yerine nasıl kendisini koymasını bekliyorsak, bizde karşı tarafın yerine kendimizi koyabiliriz böylece olumsuz davranışlardan incinmeyiz. Sonuçta bizi tanımıyor karşı taraf!... Malesef biz zamana bırakacağız beğenilmeyi, sevilmeyi! Birkaç dakika sürecek olumsuz bakışı görmezden geleceğiz!

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon