Sayfa 1 / 5 12345 SonSon
Toplam 72 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    07:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar!
    Dün Transaksiyonel Analiz Kuramıyla bağdaştırılan davranış değiştirme konulu bir seminere katıldım. Bu seminerin konuşmacısı bir klinik psikologdu. Seminerde, konuşmacı, artık "engelli" kelimesi yerine artık Avrupa'da daha anlamlı olarak kabul edilen "farklılaşmış" deyiminin kullanıldığını söyledi. Bu deyimin, diğer insanlardan "farklı" özelliklere sahip anlamına geldiğini belirtti. Bu deyim benim çok ilgimi çekti ve bir araştırma yaptım. Bu deyimin Türkçe' de kullanımı daha çok tıp alanında anlamlandırılmış. İngilizce'deyse "differentiation" olarak geçmekte. Hemen ingilizce karşılığına baktığımdaysa esas şaşırtıcı tabloyla karşılaştım. Aynen aktarıyorum:

differentiation Show phonetics
    noun
    1 [C] when you differentiate:
    a differentiation between mental illness and mental handicap
    (akıl hastalığıyla zihinsel özür arasında bir farklılaşma)

2 [U] the process of becoming or making something different:
    Product differentiation is essential to the future of the company.

http://dictionary.cambridge.org ' den alınmıştır.
    Bu deyim tüm "engel" gruplarını içermiyor mu yani? Bu konuda bir bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şahsen ben "farklılaşmış" şeklinde bir tanımlamayı kendime yakıştırmıyorum. Çünkü ben toplumla aramda bir fark göremiyorum.

Zaten bizim itirazlarımız farkllılaştırılmalara değilmi?
    Zihinsel engelli leri bilmem ama diğer engel guruplarındaki insanlara farklılaşmış şeklinde hitap edilmesini onur kırıcı olarak görürüm.

Üye
    saliha35 Avatarı

Son Giriş
    15.07-2008
    Saat
    21:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

FARKLILAŞMIŞ KELİMESİ BENİM İÇİN,ÖNCEDEN NORMALMİŞTE DAHA SONRA FARKLILAŞMIŞ GİBİ GELİYOR.VE SANKİ HERHANGİ BİR ŞEYİN BİRŞEY KARŞIINDA DEĞİŞİKLİĞE UĞRAMIŞ OLDUĞUNU ÇAĞRIŞTIRIYOR.BEN ENGELLİYİM.BEN İNSANIM.

Üye
    pirana33 Avatarı

Son Giriş
    19.10-2016
    Saat
    14:09
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynen katılıyorum ne demek farklılaşmış biz zombimiyiz

Üye
    pelin1988 Avatarı

Gerçek Adı
    Pelin
    Son Giriş
    28.03-2014
    Saat
    10:13
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bence çok çok yanlış bir tanımlama
    İster zihinsel özürlü,ister bedensel özürlü olalım,ister zenci ister beyaz olalım,ister fakir ister zengin olalım,ister müslüman ister musevi ister hristiyan ister budist olalım....
    sonuçta hepimiz allahın huzurunda eşitiz "FARKLILAŞMIŞ"ne demektir kim açıklamasını yapabilir???????????
    Zaten bugüne kadar hor görülen ,farklı davranılan,aşağılanan olmuşuz biz
    Hakketten biz neyiz hırsız mıyız insanlar bizden bu yüzden mi kaçar yoksa biz katil miyiz bizden korkarlar BİZ NEYİZ??????????????????????????????????
    NE DEMEK BU FARKLIILAŞMI?????????????????????????????????????? ?
    AYRIMCILIKLA MÜCADELE EDEN BİZ NASIL BUNU KABULLENİRİZ :?:
    BİRİ BANA AÇIKLAMASINI YAPABİLİR Mİ BUNUN :evil: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Üye
    ddm_76 Avatarı

Son Giriş
    06.01-2011
    Saat
    12:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

farklılaşmış olmak ısteyen kım?
    farklı değiliz kımseden.ıkı bacagımızın uzerınde duramıyoruz dıye yada daha farklı engellerımız var dıye farklımı oluyoruz?
    nıye?
    kabul etmıyorum bu deyımı....
    cok sacma ya....

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

engellilerle ugrasilmasa yaralari desimese isim yakistirilmasa nasil olurki
    zaten herkez eksikliginin bilinciyle uzgun kirgin ayaga kalkip kendi kendilerine yetmek insanca yasamak istiyorlar
    onlari memnun etmek istesek isim aramak yerine nasil bir toplum icinde eksikliklerini en az sekilde hissetmelerine care aranmali derim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

es, bu konuyu biraz daha detaylandırabilir misin lütfen?

Sakat/engelli yerine 'farklılaşmış' kelimesi bana doğru gelmedi. Nasıl bir mantıkla açıklanıyormuş bu kavram? Ya da şöyle sorayım, belki de milyonlarca fark varken insana dair, bu 'farklılaşmış' tanımının sınırları (sakatlarla) nasıl belirlenebilir?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    nova Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:47
    Yaşadığı Yer
    bodrum/mugla
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    8

kelimelere fazla takılmamak lazım derim ben.. genede secim sizlerin ama..
    ben kendi pozisyonum için sakat kelimesini kullanıyorum, omurilik felclisiyim.. ama sakat dediğimde aman o kelimeyi kullanma diyeceklerini tahmin ettiğim kşilerin yanındada özürlü yada engelli kelimelerini kullanıyorum.. sonucta hepsi aynı seyi temsil ediyo dolayısıyla kelimeler önemsiz.. saygılar

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

bana bu sözcüğün ilk yansıttırdığı evrim geçirmiş veya mutasyona uğramış başkalaşmış tarzında insanı irrite eden bir anlam çok doğru bulmadım bir engelli olarak bu tanımlamayı :!: ( bakınız daha rahat bir şekilde telaffuz edebiliyorum engelliyi) ama kendim için farklılaşmışı rahatsız edici buldum :x :?:

Üye
    AsTeRuNyA Avatarı

Gerçek Adı
    EMRAH
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:34
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/sultangazi
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

farklılaşmış: nasıl yani kabul etmiyorum

engelli :engelli derken çeşit çeşit engel vardır atların yaptıgı engelli koşu yarışması gibi bunuda kabul etmiyorum

özürlü:defolu anlamı taşıyo mesela sökük bir kazak yırtık bir pantolon

sakat :en iyisi bu arkadaşlar :P

Üye
    xmen Avatarı

Son Giriş
    25.05-2014
    Saat
    04:00
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BENDE KATILMIYORUM.ENGELLİ BENCE EN İYİ TANIM ŞUAN İÇİN.FARKLILAŞMIŞ DENDİNMİ ARKADAŞIN DEDİGİ GİBİ MUTASYON GEÇİRMİŞ GİBİ :lol:

Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    07:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili arkadaşlar konuya göstermiş olduğunuz ilgi için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu sözcüğü ilk duyduğumda bir an, Avrupalılar bu işleri iyi biliyor olsa gerek, mutlaka bir iyiliği vardır diye düşündüm; ama bulamadım olumlu tarafını. Yoksa ben mi dar kafalıyım diye düşündüm sonrasında ve sizlere açmak istedim konuyu.

Evet bu "farklılaşmış" sözcüğü, mutasyona uğramışlığı akla getiriyor ilkin ama bir de şöyle düşünelim: Her insan doğası gereği zaten farklı değil midir? Tek yumurta ikizlerinde bile birtakım farklılıklar bulunurken gerek genetik gerekse de kişilik özellikleri bakımından hangi insan bir diğerinin aynısı olabilir ki? Üstelik dikkatinizi çekerim bu terimi akıl hastalıkları ve zihinsel engel durumları için kullanmışlar.
    1 [C] when you differentiate:
    a differentiation between mental illness and mental handicap
    (akıl hastalığıyla zihinsel özür arasında bir farklılaşma)
    Bunlar bir yana, bir kez daha yeri gelmişken şu sözcük karmaşasında ben de fikrimi belirtmek isterim. Buradan anladığım kadarıyla çoğumuz "engelli" sözcüğünü tercih ediyoruz; ama bu sözcük bizleri öğrenilmiş çaresizliğe götürmüyor mu? Oysa aramızda engelini aşmış pek çok arkadaşımız var ki bu onlara haksızlık olmaz mı? Kanaatimce özele indirgenmiş ve daha nesnel bir tanım kullanmak en yerinde olanı. "Omurilik felçliyim", "işitme kayıplıyım", "görme kayıplıyım", "öğrenmede güçlüğüm var" gibi.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

birde boyle dusunelim
    akil hastaliklarida herhangi bir engellidir
    bu dunya herkese yeter
    engelli kendini zor kabul ederken
    uluorta ben engelli degilim dusuncesinde olantoplum icinde
    bu tartismalarla uzulmuyormu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar, dün bir arkadaşıma sordum konuyu. Olay tamamen bir yanlış anlama.
    Engelli'ye alternatif olarak farklılaşmış kelimesi önerilmiyormuş. Yani buradaki tartışma kadük

Farklılaşma Kuramı diye birşey varmış. Detay bilmiyorum, ama (inşallah yanlış olmaz) şu örnekler karşılıyor sanırım:

Akıl hastalığıyla zihinsel özür arasındaki fark(lılaşma)
    Amasya elmasıyla Ankara elması arasındaki fark(lılaşma)
    Grip olduğu için evde yatan kişiyle, cam kemik hastası olduğu için evden çıkmayan kişi arasındaki fark(lılaşma)
    Ayağı kırık olduğu için yürümekte zorluk çeken kişiyle, ayağı ampute olduğu için yürümekte zorluk çeken kişi arasındaki fark(lılaşma)

Yani, kimse engelli yerine farklılaşma kelimesini kullanalım dememiş zaten...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 1 / 5 12345 SonSon