Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 72 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cevdet Avatarı

Son Giriş
    30.05-2016
    Saat
    12:20
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    SELDA eğitmek illa da kitap defter olacak değil ya . İçimizden birilerinin topluma kendini anlatması bile yeterlidir. Bu konuda malesef cok gerideyiz lokman ayvanın dünya özürlüler günün de televizyonlara çıkmasıyla olacak işler değil bunlar.... :idea: :idea: :idea:

Üye
    hindenburg Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk
    Son Giriş
    20.01-2014
    Saat
    00:35
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli derken insandan daha farklı bi varlığımı ifade ediyoruz sanki?Neden farklılaşmış densin... Bi arkadaşın söylediği gibi mutasyona uğramış, evrim geçirmiş bi varlık gibi anlaşılıyor bu farklılık kelimesi...Oldu olacak Splinter usta falan densin ya allah allah.. Sanki kavramsal bi problem varmış gibi...

Üye
    OĞULHAN Avatarı

Son Giriş
    07.05-2008
    Saat
    11:24
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Fuzulim
    Şahsen ben "farklılaşmış" şeklinde bir tanımlamayı kendime yakıştırmıyorum. Çünkü ben toplumla aramda bir fark göremiyorum.

Zaten bizim itirazlarımız farkllılaştırılmalara değilmi?
    Zihinsel engelli leri bilmem ama diğer engel guruplarındaki insanlara farklılaşmış şeklinde hitap edilmesini onur kırıcı olarak görürüm.
    fuzulim fikrine saygı duyuyorum ama şu ''zihinsel engellileri bilmem'' lafın beni çok düşündürdü.Zihinsel engel de sonuçta bir engel değil midir?
    Kendini (engel durumunu bilmiyorum) zihinsel engellilerden ayırmakta haklı olabilirsin ama sonuçta zihinsel de olsa ortopedikte olsa engel engeldir!
    Sen de bir engellisin engelsiz insanların engellilere karşı ayrımcılıklarının tartışıldığı bir platformda ''Zihinsel engellileri'' ayırman ne yaman bir çelişkidir anlayan beri gelsin!
    Umarım yazdığın bu fikrin çok yanlış olduğunu kavrayabilirsin....

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    02:08
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

engelli değil KISITLI KISITLI . daha kendi aramızda anlaşamıyoruz . engellilik 3. kişlerin bize yakıştırmasıdır . engel bizden değil çevrenin bize tanımadığı yaşam hakkından kaynaklıdır .

Üye
    GÖKHANKUT Avatarı

Son Giriş
    10.01-2008
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    MUĞLA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SELAM ARKADAŞLAR PEKİ BİZ ENGELLİLERE ENGELLİ DEĞİLDE DAHA KİBAR BİR TERİM BULAMAZMIYIZ BU ŞEKİLDE ANILMAYI SAĞLAYAMAZMIYIZ BENİM ÖNERİM '' ÖZEL DURUMLU''...
    BAŞKA ÖNERİSİ OLAN VARSA GÖRÜŞÜNÜ BİLDİRSİN ARADAŞLAR...
    ENGELLİ ÖZÜRLÜ KELİMELERİ BAŞKALARINA ÜRKÜTÜCÜ GELİYOR ZELLİKLE İŞVERENLERE...

Üye
    GÖKHANKUT Avatarı

Son Giriş
    10.01-2008
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    MUĞLA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BEN ''ÖZEL DURUMLU'' KELİMESİNİN DAHA HOŞ VE DAHA ŞIK OLACAĞI GÖRÜŞÜNDEYİM BAŞKA GÖRÜŞÜ DÜŞÜNCESİ OLAN VARSA BELİRTSİN OYLAMAYA SUNAIM ... SONRADA YETKİLİLERE İLETELİM...NE DERSİNİZ??....

Üye
    SuPeRiSi Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    08:34
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bir kelimeye neden takili kaliyoruz

bir kelime herseyi dahami güzellestiriyor

Üye
    parexelence Avatarı

Gerçek Adı
    Sanem
    Son Giriş
    04.02-2014
    Saat
    00:46
    Yaşadığı Yer
    Ankara.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Farklılaşmışmı kelime içeriği yönünden kendimi evrim geçirmiş gibi hissederim Arkadaşlar ayrım yapmak için yeterince kelime var saten birde bu tarz kelimeler eksikti. O zaman şole yapalım tüm farklılara bir isim bulalım bizde kurtalalım herkesde

Üye
    engelli_biri Avatarı

Gerçek Adı
    Ramazan
    Son Giriş
    21.09-2017
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    11

Arkadaşlar bence bu benim fikrim bizler için isim engellidir çünkü bizler engelliyiz bir yerden bir yere giderken kaldırımlar bizim için bir engeldir merdüvenler bizim yukarı çıkmamıza yada aşağı inmemize bir engeldir yani ben kendimi heryerde engelli olarak tanıtıyorum "sakat topal özürlü" bence bu kelimeler bana değişik geliyor bence ben engelliyim ve devletimizde bizim önümüzdeki engelleri kaldırıp hayatımızı biraz daha kolaylaştıracağı yerde bize sanki bize engel oluyormuş gibi bir his veriyor bana

Üye
    orhan_037 Avatarı

Son Giriş
    05.04-2008
    Saat
    09:54
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MİLLETİN İŞİ GÜCÜ YOK MU BİZE İSİM TAKMAYA CALIŞMAK TA NEYİN NESİ BİZ AYNIYIZ FARK YOK BEN AYNIYIM HATTA SÜPERİM

Üye
    E®KAN Avatarı

Gerçek Adı
    ERKAN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuyu okuyunca benim de aklıma ilk olarak mutasyona uğramış yada evrim geçirmiş olmak geldi. yada biz kurbağa, sinek veya kelebek miyiz ki farklılaşma yada başkalaşım geçirelim. Çok itici birkelime "farklılaşma "
    konunun bulunduğu başılğa dikkat edersek çelişkiyi görürüz. başlık" AYRIMCILIKLA MÜCADELE" yakıştırılan sözcük ise " FARKLILAŞMA" diye düşünüyorum.

Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    01:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    5

'Engelli' yerine "farklılaşmış" sözünü kullanmak

OnayLamam.

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    02:08
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar çevremizde bir çok tanımlama yapılıyor bizler için . en çok da özürlü ve sakat kelimeleri . halbuki özürlü sakat engelli 3. kişilerin bize yakıştırdığı sıfatlardır . bir defa özürlü ve sakat insan onuruna yakışmayan insanla kullanılması hoş olmayan kelimelerdir . özürlü = üretim hatalı yetersiz eksik . bu mu insana yakıştırılan sıfat . devlet bile özürlüler idaresi diye kaba bir tabir kullanmış . sakat kelimesine gelince zaten hiç bi şey söylemiyorum . çok eski ve kaba bir kelime . çok soğuk ve itici .

Gelelim engelliye ; bu diğerlerine göre biraz daha kabul edilebilir .ama burada da engelli terimi ; engelin kişiden kaynaklandığı savı üzerine bir 3. kişi tanımlamasıdır . engeli kişinin karşısına çıkaranın yerel yöneticiler , toplum ve çevre olduğu göz ardı edilmektedir . Dışarı çıkmak istediğinizde ulaşım sorununuz varsa , otobüs veye dolmuşa binerken zorluklarla karşılaşıyorsanız , devlet dairelerinde ve binalarda bitmek tükenmek bilmeyen merdivenlerle boğuşuyorsanız ve işte bu sizden değil 3. kişilerin sizi göz ardı etmesinden kaynaklı ise burada engelli değil engellenensiniz .

ben tüm bu tanımların yerine KISITLI kelimesini kullanmayı daha uygun buluyorum . Çünkü yaşantımızda kısıtlılık söz konusudur . Her şey uygun olsada yapacaklarımızda bir şekilde kısıtlı kalırız . Dolmuşların basamakları yüksektir , otobüslerin basamağı yüksektir , kaldırımlar yüksektir , umumi yerler kaygan zeminlidir vs . Ama bunu genişletmek kısıtlılığımızın sınırlarını aşmak yine bizim elimizde olan bir seçenektir . Açık uçludur .

Benim bu konuda ki görüşlerim budur . aklıma geldi ve bu şekilde bir yazı yazmak , düşüncemi paylaşmak istedim .

Sizin bu konudaki görüş düşünce ve önerileriniz nedir ? Kısıtlı kelimesi daha uygun değil midir?

che
    Misafir Üye
    che Avatarı

farklılaşma bana mutasyona uğramış veya başkalaşmış gibi bir anlam uyandırdı bence oldukça itici bir sıfat. hem ülkemizde engelli sözü bile henüz yeterince kullanılmıyor ken yeni bir sıfat isimle tıoplumun karşısına çıkmak gereksiz olurdu. ayrıca engelli sıfatı veya zamiri aynı zamanda engellenmiş anlamınıda çağrıştırdığından bu sıfatla devam edilmeli ve topluma benimsetilmelidir. daha şimdiki varlıkları kabul görmeden eskitirsek hem kendi zihnimizde hemde toplumda bir anlam kargaşası ve\veya kirlenmesi yaratırz bence.
    kendinize iyi bakın
    saygılarımla
    che

Üye
    mona_lisa Avatarı

Son Giriş
    26.05-2016
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bence engellilerin sadece amblemi olsun zira o amblem park yerlerinde veya otobüslerde gerekli oluyor. onun dışında isme gerek yok; hele "farklılaşmış" gibi dolambaçlı isimlere hiç gerek yok

Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon