Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 72 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    07:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bülent Bey, konuyla ilgilenip durumu açıklığa kavuşturduğunuz için teşekkür ederim. Evet sosyolojide farklılaşma kuramı var; ancak bunun hakkında detaylı bilgiye ben de ulaşamadım. Ayrıca bir yanlış anlamanın olduğunu ve kimsenin "engelli" yerine "farklılaşmış" sözcüğünü bir alternatif olarak sunmadığını söylemişsiniz. Bir yanlış anlaşılma varsa kaynağı neresidir bilemeyeceğim ama katıldığım seminerde "artık Avrupa'da engelli yerine 'farklılaşmış' deyiminin kulanıldığı" şeklindeki ifadenin sarf edildiğini iyi hatırlıyorum. Öyle ya da böyle sizin açıklamalarınız akla daha yakın geliyor.

Askıda Üyelik
    LaiLa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kalbimin attığı yerdeyim..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

arkadaşlar engelimiz ne olursa olsun yaşama sımsıkı tutundukmu ?evetleri duyuyor gibiyim.gerisini boşverin.özürlü,engelli,sakat,kör,topal,farklı vs.bu kadar önemlimi :?: :?: :?: :?: :?:

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

katiliyorum su isim bu isim hepsi laf salatasi amac ne demek degil ne ben bilirim degilmi

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

es arkadşım. ben seni sanırım anlamadım. seminere katıldığını söylüyorsun ama, orada anlatılanlar hakkında sen açıklama yapman gerekirken, konuyu bülent aydınlığa avuşturuyor. bundan çıkardığım sonuç senin toplantının sonuna kadar salonda kalmadığın çünkü bülentin açıklamasıyla senin bize soruyu soruş şeklin arasında dünyalar kadar fark var.

keza, bir engelliye "farklılaşmış kimse" denilmesi mümkün olamaz. hadi mümkündür diyelim, bu kelimeyi tüm engelliler için telafuz etmemiz imkansız çünkü mesela ben sonradan farklılaşmadım. doğuştan farklıyım

yeni bir kelime türetmenin de bir anlamı yok zaten. henüz engelli bireye sakat=çürük=defolu diyen bir toplum, bu tür yenilikleri hepten kaldıramaz. çöker mazallah
    görüşmek üzere...

Üye
    rengii Avatarı

Son Giriş
    10.09-2009
    Saat
    20:09
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Dilemma arkadaşıma aynen katılıyorum...

Üye
    Pırıl Avatarı

Son Giriş
    18.06-2013
    Saat
    07:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Dilemma,
    Konuya gelen yanıt sayısı arttıkça en başta konuyu açan asıl mesaj unutuluyor olmalı. Bir çıkarsamada bulunurken daha özenli olmanızı öneririm. Ben seminerin sonuna kadar o ortamda, konuşmacının en yakınındaydım. Üstelik seminerdeki konuşmacı olan klinik psikolog, üniversitedeki hocamdır. Seminerin konusu "farklılaşmış" sözcüğüyle direk bağlantılı değildi. Esas konu, en başta da belirttiğim gibi Transaksiyonel Analiz kuramı açısından davranış değiştirme tekniklerinin uygulanmasıydı. Seminerin girişi bir sohbet havasında olmuştu ve bu sırada artık Avrupa'da engelli yerine "farklılaşmış" teriminin kullanıldığını bildiğini söyledi. Bunun üzerine zaten orda da ufak bir tartışma oldu; ancak tüm bilgi bundan ibaretti. Kişisel araştırmalarım sonucu da bir şey bulamayınca bir bilen çıkar diye buraya ekledim (niyetim sözcük oyununa girmek değil, öğrenmek ve düşündürmekti). Nitekim sağ olsun Bülent Bey tatmin edici bir açıklama edinmiş.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Yeter ki birileri yeni bişeyler söylesin ve varolanı sorgulasın. Ortaya sorgulanacak birşeyler çıkarmak, ileriye gitmenin tek ve şaşmaz yoludur. Bu anlamda es'e bu başlığı açtığı için teşekküe ederim
    Sayesinde yeni birşeyler öğrenip, üzerinde yorum yapma fırsatı bulduk. Hatta önemli olan öğrenmek de değil belki! Önemli olan, insan için en güzel olanı 'arar' olmak.
    Bu konuda söyleyecek eminim çok şey vardır, ama bilgimiz sınırlı. Belki zaman içinde daha detaylı bilgiye ulaşabiliriz..
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    atilla atav Avatarı

Son Giriş
    17.07-2009
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence hiç biri kullanılmasa daha güzel olur

Üye
    kürşat Avatarı

Son Giriş
    17.01-2011
    Saat
    13:46
    Yaşadığı Yer
    engellinin yanında
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ENGELLİ VEYA ÖZÜRLÜ, VARSAYALIM SAĞLAM DEDİLER DEĞİŞEN BİR ŞEY KENDİMİZİMİ KANDIRACAĞIZ

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

MERHABALAR.

Es arkadaşım. inan bana seni üzmek, kızdırmak değildi niyetim. birazcık latifeydi benimki sadece kırdıysam affet.

bana garip geldi farklılaşmış kelimesini kullanmaları. merak ettiğim bir mevzu var. acaba bu terimi diğer ülkeler kullamaya başlamışlar mı? başlamışlarsa, engelliler bu şekilde tariflenmekten memnun mu?! :roll: çünkü bunu kabullenmek bana accaip saçma geldi :?

(soru es arkadaşıma değildir. yoruma açıktır. yine yanlış anlaşılmak istemem )

görüşmek üzere...

Üye
    spastik Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:27
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    104
    Verilen Beğeniler
    24

SEVGİLİ ES BU KONUYU DAHA ÖNCE SİTEDE TARTIŞMIŞTIK OTURANBOĞA ENGELLİNİN ALTARNATİFİ OLARAK KELİME ARIYORDU VE HERKES Bİ ŞEKİLDE FİKRİNİ BEYAN ETTİKTEN SONRA BEN DE BU KELİMELERİN YERİNE BENCE "FARKLI" KELİMESİNİN UYGUN DÜŞEBİLECEĞİNİ BELİRTMİŞ VE O ZAMANDA KABUL GÖRMEMİŞTİ BU TERCİH GÖRÜYORUM Kİ AYLAR SONRA DEĞİŞEN HİÇBİŞEY OLMAMIŞ.
    ASLINDA BANA İLGİNÇ GELEN DİĞER KONU ŞU BU KONUYU BİR PSİKOLOGTAN ÖĞRENMEN BENDE PSİKOLOJİK DANIŞMANIM VE MESLEKDAŞIMLA FARKLI FALI YERLERDE OLUP AYNI KONUDA MUTABIK OLMAK BENİ AYRI OLARAK SEVİNDİRDİ. DEMEKKİ ÇOĞU PSİLOJİYLE İLGİLENEN İNSANLAR YADA BU MESLEĞİ YAPANLAR BU KONUDA AYNI FİKİRLERİ PAYLAŞIYORLAR. HEMEN ŞUNUDA BELİRTEYİM BU KELİME HER YENİ OLUŞUM GİBİ KABUL GÖRMESEDE İLERDE HER YENİ ALIŞKANLIĞIN OTURDUĞU GİBİ TOPLUMUN DİLİNE OTURACAKTIR. BUNU YENİÇIKAN ENGELLİLERLE İLGİLİ BİLİMSEL KİTAPLARDAN YADA MAKALELERDEN ANLAYABİLİYORUZ. TOPLUMUN İHTİYACI OLAN ŞEY HER ZAMANKİ GİBİ BİRAZ ZAMAN VE BİZE DÜŞEN ŞEYDE HER ZAMAN Kİ Bİ BİRA SABIR VE İNAT
    SAYGILARIMLA

Üye
    kadirkaplan Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    23:29
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bencede en uygunu engelli

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

spastik. bence bu tanımlama yavaşça toplum içinde adet haline getirilmeye müsait bir tanımlama değil.

farklı... kime, neye göre farklı?

aileme göre benim hiçbir farklılığım yok onlar için. beni normal herhangi biri olarak görüyorlar. arkadaş çevrem desek - ki benim arkadaş ve iş çevrem engelsiz insanlardan oluşuyor- onlara "ben engelliyim arkadaşlar yapmayın" dediğimde,"hadi oradan. bir daha kendine engelli dersen kafanı kırarız" derler. yakın çevrem ve ailem beni engelli olarak görmediğine göre, bu tabii manen beni diğer insanlardan ayırmama duygusudur, kim beni farklı olarak tanımlayacak? hiç tanımadığım isanlar ve engelli insanlar. engelli insanlara göre farklı bir engelim var.
    tanımadığımız, toplumun bizim dışımızda kalan kesimi ise özürlü diyor...
    sadece onlar içinmi olmalı bu tanımlama...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Sakat: Vücuttaki anatomik bir durumu belirtir
    Engelli: Sakatlığı olan insanların (bu farklılık bahanesiyle) ayrımcılığa uğraması ve dışlanması sonucu ortaya çıkan sosyolojik bir tanımdır.

Benim, "rarklılık" kelimesi ile ilgili vurgum/kullanım alanım budur.
    "Farklılık" kelimesi bence sakat kelimesinin de engelli kavramının da karşılığı değildir. Evet, "farklılık" özünde çok temel bir duruma işaret eder, ama ikisine de alternatif değildir. "Farklılık", toplumsal ilişkilerde karşılaşılan engelleme bahanesine işaret eden bir kelimedir bence.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    "FARK" sözcüğü çok yerde ve farklı anlamlarda kullanılan bir isim. -lı ekiyle ondan türetilen sıfat da aynı şekilde, çok yerde ve farklı anlamlarda kullanılabilir.

"differentiate" sözcüğünün tam karşılığı "farklı" mıdır? İkisi de aynı yerlerde kullanılabilir mi? Bunların eşanlamlısı olan sözcüklerin kullanım yeri ve koşulları nedir? Bu konularda ancak, her iki dili de bilen dil uzmanları yetkindir.. Fakat güzel yurdumda, isteyenin, istediği konuda, istediği konuda konuşabilme özgürlüğü var sanıldığından, çoğu zaman bu kural akla bile gelmez.

Sayfa 2 / 5 İlkİlk 12345 SonSon