Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 30 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    merovenj Avatarı

Gerçek Adı
    Alp
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Biraz gec oldu Oykucum kusuruma bakma

Kanli para kelime grubu sizce nedir?

Biliyoruz ya da bilmiyoruz bir gercek var ki dunya genelinde mevcut paranin % 10' nunun reel olmasi biraz dusundurucu.Insan sormadan edemiyor geri kalan % 90'lik dilim nerede?

Iste bu % yuzde 90 lik dilim sanal ortamda baslangici reel para(% 10'luk dilim) olup devaminda borc,faiz ve hic bir degeri olmayan tahvillerle cok sevdigimiz bankalarimizda turetilir.Butun yapilan islem paradan para turetmektir esasinda.

Aclik hastalik ve kitlik sebebiyle olen kisi sayisi gunde 30000 den fazladir.Keza dunya nufusunun yarisindan fazlasi gunluk 2 dolar ve altina calismaktadir.Bazilari da 50 milyon dolara Dubai de kendinelerine ada satin almaktadir buyrun kiyasi siz yapin.

Butun bu olanlari bazaldigimizda kendi basina hicbirdegeri olmayan paranin alim gucunu hesaba kattigimizda hatta ve hatta kisileri,dusuncelerimizi,inanclarimizi,hayatlarimi zi,ozgurluklerimizi vs.vs.satin aldigini dusununce paranin ne kadar da vazgecilmez olduguna bireylerin ister istemez inanasi geliyor.

Ilginc bir anektod irak ve afganistanda gorev almis ve ulkesine donen askerlerin intihar oranlarinda onemli bir artis yasanmaktadir.
    tumgazeteler.
    Artik amerikan halki ulkesine donen askerlerini kahramanca karsilamamaktadir.Savasin ulkesine ganimet getirdigini zanneden amerika icten ice cokmektedir.

Bir diger yandan ben ve o,biz ve onlar,argo tabirle koyun surusu ve coban olgusunu eski caglardan beri aklimiza oyle bir kazimislar ki cikmasi neredeyse imkansiz gibi gozukse de, "yeni dunya duzeni"; tukenen kaynaklar,insanlarin giderek aydinlanmasi,tahammul katsayisinin azalmasi gibi vb etmenlerle yakin zamanda suyun yolunu buldugu gibi sekillenmeye baslayacaktir.

Oncelikle para kazanmaktan ziyade insan kazanmaya baslasama zihniyetini kendi adimiza ve cevremize empoze edebilirsek gelecek daha guzel gunlere gebe olucaktir.

Devami yakinda...

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    :)
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim unutmamışsın ,

Üye
    vilanjik Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:06
    Yaşadığı Yer
    Eskisehir
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    123

Biz bilinci evet kulağa çok hoş geliyor.Bu bilinci asla reddetmemekle beraber ben bilincinide reddedemiyorum nedense.Ben bilinci olmadan yalnızca biz bilinciyle hareket edilirse bugüne kadar kaydedilen gelişmeler eksik degerlendirilmiş olur diye düşünüyorum.Bencillik olmadan kim neyi geliştirmeyi düşünebilir ki?

Merovenj ben sanki kominizmin bir başka versiyonu gibi gördüm senin şu sunmaya çalıştığın akımı.Komünizmden ayrıldığı noktaları daha açık vurgularsan degerlendirmelim daha saglıklı olur.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Üç yıl olmuş bu yazıyı yazalı.. Tekrar konsantre olmak kolay değil..

Yazıda
    Kişiler ya da gruplar "pasta"nın nasıl büyütüleceği üzerine kafa yor(a)madıkları zaman; "pasta"dan kendi paylarına düşen dilimi nasıl büyütmeleri gerektiğini düşünürler ki, bu "ben olmak" bilincidir..
    demişim..

Eleştirdiğim "ben olmak" budur!

İnsan sosyal bir varlıktır. Bu şu demektir: Kendisine benzeyen, aralarında ortak paydaların bulunduğu diğer varlıklarla birlikte yaşar! Bu diğer varlıklar olmadığında "gelişmeler" bir hiçtir! Yani gelişim: "Ben" için değil "biz" için yapılır! "Biz"in aralarındaki çelişkilerin giderilmesi için* de diyebiliriz.. "Biz" olmadığında "gelişim"e gerek var mı?

Toplumların egemen grupları, sınıfları vb. başlangıçta devrimcidirler, ilericidirler, her türlü gelişmeye destektirler vb. Ancak bir süre sonra o toplumun en tutucu, en gerici, her türlü gelişmeye köstek olan bir yaratığı haline dönüşürler.. Ve karşılarına çıkan yeni devrimci, ilerici, gelişimci gruplarla dövüşürler. Taa ki bütün insanların
    yârin yanağından gayrı her şeyde
    her yerde
    hep beraber!
    demesine kadar!

Sözün kısası "ben bilinci" gelişmeyi işine gelmediği anda köstekler. Ama -burada sözünü ettiğim- "biz bilinci" o işi aslâ yapmaz.. Sürekli destekleyicidir.

* Lâkin sınıflı toplumda bu gelişmeler tam tersine, "insanlararası çelişkilerin daha da artması yönünde kullanılmıştır.. Bizi yanıltan nokta buradadır!

Üye
    merovenj Avatarı

Gerçek Adı
    Alp
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ne derler upuzun bir aradan sonra merhaba: ))
    Konuya Oykucum senin sorunla baslamak istiyorum neden bu akimi hayat felsefem haline getirdim?
    Cevabi kendimce cok basit "hayal ettim".
    Ve bu hayalin herkesin olmasini istedim,her bireyin ortak noktada bulustugu, insanligindan, ozunden gelen "birlik olma inancini" birbirleriyle paylastigi bir dunya hayal ettim.Tevazu gostermiyecegim bunun icin inan cok arastirma yaptim.Hemen hemen butun siyasal yapilanmalari inceledim.Bundan iki yil oncede dunya uzerindeki orgutler ve orgutlenmeler uzerine arastirma yapiyordum ki karsima "Zeitgeist" adli bir olusum cikti.Toplum duzeni adina sundugu cozumleri baska hic bir kurulusta daha once gormemistim.Sonrasinda muptelasi oldum
    Velhasil konunun ozu su kendimce;her ne kadar utopik gerceklesmesi zor olsada ben hayal ediyorum ve herkesin de bu hayali paylasmasini istiyorum.Insanlar hayal etmeli ki gun gele hayaller gercek ola...

Degerli ustadim Vilanjik'in sorusuna gelince...
    Arada ki fark cok kesindir, kominizm (monetary system)denilen parasal sistemlerden biridir.
    Zeitgeist ise tamamen dunya uzerindeki kaynaklarin kullanimini esas alan, bilimin ve teknolojinin kullanimini, insanin ekonomik hayattaki mucadelesinin yerine koyan ve insanin bu gezegendeki gercek rolunun ne oldugunu kendisine hatirlatan ayrica ulkeler arasindaki sinirlarin kalkmasi dusturunu benimsemis dunya genelinde 300.000'in uzerinde uyesi bulunan bir kurulustur.
    Simdilik bu kadar devami gelicek

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    :)
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim...merovenj...hep bekliyoruz....bekleriz

Üye
    merovenj Avatarı

Gerçek Adı
    Alp
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar...
    Oykucum sorularini cevaplamaya devam ediyorum.
    Bu akımı neden bu tartışma başlığı altında örnek gösterdiniz?

Mikro bazda...
    Buraya uye olmus her ferdin kendisine hayatinda bir kez bile olsa su soruyu sormasi gerekiyor.Insan olmak neyi gerektirir,ben ne icin yasiyorum?Bu soruyu sorarken de ricam butun dinsel,siyasal ve ekonomik vb.doktrinler ve tabulardan arinmis salt insan mantigini on plana cikarma kosuluyla dusunulmesi taraftariyim ki nedeni;kisinin degerlendirme aninda kendisine karsi yaklasimi objektif olsun.

Makro bazda...
    Dunya genelinde bati ve dogu uclarinda yasayan iki ferdin, birbirinden genel hatlari itibariyle yasamsal haklari arasinda ne gibi farklar vardir?

Iyi dusunulurse verilen cevaplar bireyleri esasinda ortak bir noktaya goturmeli.Amma velakin insanoglunun koydugu sinirlar,siniflar,kurallar vs ile bizi oyle bir erozyona ugratmis ve kaosa suruklemis ki onarilmasi ancak ve ancak "bilincli bizle" mumkun.

Cok basit bir kac ornekle sebep olunan yikimlara deginecegim.
    -2006 yilinda dunya dogayi koruma birligi(IUCN)raporuna gore dunya genelinde 784 hayvan turunun insan kaynakli suistimaller sonucu yokoldugu yine bu suistimaller sonucu 16119 hayvan turunun ise yokolma tehlikesinde oldugu saptanmistir.
    -Yine dunya genelinde (rakama dikkat lutfen) 1.1 milyar kisi temiz su(icme suyu) sikintisi cekmektedir.Tahminler sunu ongormekte 2025 yilinda bu oran 3 milyari bulacaktir.
    -Kuresel isinmayla beraber yasam habitatlarinda %40 oraninda zarar meydana gelecegi ongoruluyor ki onlem alinmadigi takdirde bu olay bulundugumuz yuzyilda gerceklesecek.

Kaynaklar:kureselfelaket.com ve ntvmsnbc.com

Tekrardan paylasmak ve gorusmek uzere...

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Biz olmak ümidiyle...

Üye
    ömergün Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    06.01-2016
    Saat
    23:46
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
    Ve bir orman gibi kardeşçesine...
    Nazım Hikmet

Ne güzel özetlemiş Nazım, biz olma bilincini değil mi.Bazen düşünüyorum da hiç bir şiir yazmamış olsaydı bile sadece bu dizeleri yeterdi büyük şair olduğunu kanıtlamaya.
    Konu hakkında yazılanları okudum. Katıldığım fikirler de var katılmadıklarım da. Ama katılmadığım fikirdeki yazılardan bile çok şey öğrendim. Herkese teşekkürler.Tüm yazılanlar fikirdir.Saygı duyarım.Ben de okuduğum kitaplardan hatırladığım kadarıyla konuya birkaç satır eklemek istiyorum.Özellikle materyalist akımlar ve parayı her şey olarak gören batı medeniyeti ile insanın özüne ve ruhuna önem veren, huzur ve yardımlaşmaya dayalı İslam medeniyetini karşılaştırmak istiyorum.
    Materyalist Medeniyet
    1-Dayanak noktası kuvvettir. Kuvvetin özelliği ise; başkalarının, özellikle de zayıfların hak ve hukuklarına tecâvüz etmektir.
    |2- Hedefi; menfaattir. Menfaatin özelliği ise; ahlâk sınırlarını tanımadan, her türlü vesileyle haksız bir şekilde menfaati elde etmektir.
    3- Hayattaki dayanağı mücadeledir; çatışmadır: Bunun özelliği ise; dâhilde ve hâriçte savaşmak ve çekişmek demektir.
    4- Toplumlar arasında kurmaya çalıştığı bağ; ırkçılıktır. Bunun özelliği ise kendi milletini üstün görüp, başka milletleri aşağılamaktır. Bu da milletler arasında daimî bir şekilde çatışmayı doğurur.
    5- Bu materyalist medeniyetin hayattaki gayesi ve göze hoş gelen hizmeti, fertlerdeki ihtiyaçları arttırmak, bedeni arzuları kamçılamak ve tüketimi körüklemektir; Bu ise, insanları doymaz ihtiyaçlar arkasında yorgun, dünyada bir başkasını fazladan gören, tükettikçe üreten, ürettikçe tüketen ve böylece hayatını bitiren birer canavara dönüştürür.

İslam medeniyetine gelince
    1- Dayanak noktası haktır. Hakkın özelliği insanlar arasında adaleti sağlamaktır.
    2- Hayattaki düsturu, ahlak ve sevgidir. Ahlak ve sevginin özelliği ise, insanlar arasında menfaat için çarpışmayı değil, dayanışma ve kaynaşmayı sağlamaktır.
    3- Toplumlar arasındaki bağı, ırka renge ve çıkar birliğine karşı, din ve vatan birliğidir; samimî kardeşlik ve barıştır; dış düşmana karşı beraberce müdâfaadır.
    4- Maksadı, insaniyeten yükselmek ve ruhen olgunluğa ermektir. Bu da, arzularına karşılık, ruhun ulvî hislerini tatmin eder.
    5-İslâm,
    yalanı,
    hileyi,
    sömürgeciliği,
    haram mal yemeyi,
    insanları küçük görüp onlara zulüm yapmayı yasaklar.
    İslâm medeniyetinde bütün insanlar eşittirler. Aynı anne ve babadan doğan Allah`ın kullarıdırlar.

Üye
    asabi eş Avatarı

Gerçek Adı
    erol
    Son Giriş
    06.06-2010
    Saat
    20:16
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: sakird29 Mesajı Gör
    .....
    buradan bakıldığında tam tersi daha gerçekçi görünüyor. hadi onu geçelim.

tam bir metaryalist olan nazımdan alıntı yapmak, altına da bilmiş bilmiş "metaryalist medeniyet" diyip sıralamak...

baba hangisine inanalım;
    materyalist medeniyet dediğin o kadar tu kakaysa, nazım'ın şiirinin orada işi ne?
    yok nazımın şiiri oradaysa, (o şiirde komunizm özlemini anlatır) diğer dediklerinin orada işi ne?

hadi onu da geçelim, saidi nursiden alıntı yapıyorsunuz.
    bari kaynağını gösterin...

Üye
    ömergün Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    06.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

asabi eş;
    Burası bir tartışma platformu olduğundan, doğrusu yazdıklarıma karşı her türlü eleştiriye ve medeni tartışmaya açıktım.Ancak sizin cevabınız eleştiriden çok saldırı olmuş.Ötekine tahammül ve saygı sınırlarını aşan ifadeler içeriyor yazınız.Ama yazdıklarınıza bakılırsa "asabi eş" ismi cuk oturmuş,yakışmış size.Fakat sanırım siz "asabi eş" rolünü sitede yazanlara karşı da devam ettirince "asabi eş" değil,"asabi vatandaş" ismi daha da yakışacak.
    Benim yazım komunist ekonomi anlayışına karşı değil parayı hayatın merkezine oturtan materyalist medeniyet ile, maneviyat öncelikli medeniyetin karşılaştırılmasıydı.
    Nazım Hikmet komunistti ama hiç bir zaman benim yazımda bahsi geçen anlamda bir materyalist değildi.Yazıma alıntıladığım dizeler hangi ideolojiye ait olursa olsun altına imza atacağım dizelerdir."Aman bu falanların adamı,aman bu falanların sözü" diyerek güzellikleri ötelemenin doğru olmadığını düşünüyorum.O konuda rahatım.Komunizm düşüncesinin psikolojik arka planında ezileni savunma ve vicdandan seslenme vardır.Benim dünya görüşümde de inancımın kaynaklarında da "ne zalim ol ne mazlum" anlayışı geçerlidir.Bu ortak paydadan yola çıkmıştım.
    Bir inanç sistemini veya bir dini; kişilerin,partilerin ve grupların yanlışları ile değerlendirmek doğru değil.O inanç sisteminin kaynaklarına göre değerlendirmek daha yerinde olur.
    Haa alıntımın kaynağını göstermemi istemişsiniz.Ben okuduklarımdan aklımda kaldığı kadarıyla ve kendi kelimelerimle yazdığım için kaynağı belirtmemin doğru olmadığını düşündüm.
    Şunu da belirteyim sizin şahsınızla ve görüşlerinizle herhangi bir sıkıntım yok.Ama yazdıklarımdan yola çıkarak düşüncelerime yönelik kullandığınız "safsata","bilmiş" sözcükleri edep ve saygı sınırlarını zorlamanın yanında, cevap vermeme sabrımı da taşırdığı için bu yazıyı yazmak zorunda kaldım.Herkese teşekkürler.

Üye
    asabi eş Avatarı

Gerçek Adı
    erol
    Son Giriş
    06.06-2010
    Saat
    20:16
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: sakird29 Mesajı Gör
    Burası bir tartışma platformu olduğundan, doğrusu yazdıklarıma karşı her türlü eleştiriye ve medeni tartışmaya açıktım
    ya, kusura bakma. kırmak en son düşüncemdi.
    ben epey bir dangıl dungul bir adamım. söyleyeceğimi dolandırmadan, pat diye söyleyiveririm.

kötü bir huy. kabul ediyorum.

konumuz ne: biz olmak.
    yani, ortak sorunları olan, ortak sorunları yüzünden ortak bir yaşanmışlığa itilmiş olan, bu itilmişliği baz alarak, "madem öyle sorunlarımız ortak, yaşanmışlıklarımız ortak. "biz olalım", bunun artılarını, eksilerini ortaya koyalım, tartışalım, belki bir yere varırız... düşüncesi.

yazdıklarına bakınca şu soru oluştu. (dangıl dungul yazacağım, kişiliğine ya da sana yönelik değil)
    caminin ortasına dansöz getirip ve haydi oyna demek gibi birşey söylediğin. ya da barın birine imamı götürüp, hadi burada hatim indir demek gibi...

materyalizmi mi tartışmak istiyorsun. aç tartışalım.
    saidi nursiyi mi tartışmak istersin, aç tartışalım.
    islamı mı tartışacaksınız, tartışalım.

ama bu konunu içinde işi nedir?
    tepkimin bir yönü böyleydi, öteki yönünü ise zaten yazdım.

azıcık konulara dikkat etsek, bunların hiçbirine gerek kalmaz.

Üye
    ömergün Avatarı

Gerçek Adı
    Ömer
    Son Giriş
    06.01-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Sevgili Asabi eş:Öncelikle Bu ince özeleştiri tavrınız ve yol gösterici olgunluğunuzdan dolayı çok teşekkür ederim.
    Ben de size karşı saygısız bir ifade kullandıysam özür diliyorum.

Konu eğer sizin anladığınız anlamda "ortak sorunlara eğilerek biz olma bilinci olsaydı"
    ve sadece bu rotada devam etseydi benim konu hakkında açtığım başlık yersiz olabilirdi.
    Ancak, Babür'ün yazısında geçen: "yeryüzündeki ekonomik pastanın paylaşılması" ,
    merovenj'in ve diğer katkıda bulunan arkadaşların yazılarındaki "para" ile ilgili içerikler etrafında döndüğü için
    konunun tam da benim açtığım başlığa uyduğunu düşünüyorum.Zira ben de kendi bakış açıma göre para ve sosoekonomik pasta ile ilgili düşüncelerimi ifade eden bir yazı yazdım.
    Yani amacım konuyu ideolojik zeminde bir polemiğe çekmek değildi.
    Çünkü bir konu hakkında insan sayısınca fikir olabilir, hakaret içermemesi şartıyla hepsine saygı duyarım.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ama, konuya "din" penceresinden bakmak doğru değil ki..

Yanıltır insanı! Ya da bir çok soru yeterli cevabı alamaz.. Çünkü dinin işi "pasta yapmak" ya da "büyütmek" değildir!

Ayrıca, dinlerin "biz"i ve "onlar"ı başka başkadır! İslamiyet için "biz": Müslümanlar, "onlar": Hıristiyanlar, Yahudiler ve başka dinlerdekilerdir. Hıristiyanlık için "biz": Hıristiyanlar, "onlar": Müslümanlar, Yahudiler ve başka dinlerdekilerdir. Aynı şeyleri Yahudiler ve başka dinlerdekiler için de söyleyebiliriz rahatlıkla.. Burada "biz" ve "onlar"ın yerine "berikiler" ve "ötekiler"i koyarsak değişen bir şey olmaz!

Aynı şekilde: millet ya da ırk penceresinden baktığımızda da benzer hatalara düşeriz! "Biz olmak" bunlar değildir! "Pasta"yı yapan, çoğaltan, dağıtan kısaca üretendir "BİZ"! Bir de: Fırının sahip/leri, pasta malzemelerinin sahip/leri, tavanın, pasta tenceresinin sahip/leri vardır ki, kısaca "ONLAR" diyoruz bu arkadaşlara da.

İşte "hayat" denilen devasa meydan savaşı, bu "biz"le "onlar" arasında geçer binlerce yıldır.. "Din" mevzuu da, bu meydan savaşının bir parçasıdır sadece..

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12