Sayfa 9 / 29 İlkİlk ... 567891011121319 ... SonSon
Toplam 422 mesajın 121-135 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nüans Avatarı

Son Giriş
    19.05-2016
    Saat
    21:51
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    dilemma canım yaa ; ben hiç bu şekilde düşünmemiştim... sizi bu şekilde düşünmeye iten sebep ne ki? trafikte böyle bir durumla mı karşılaştınız?

ben özel plakanın olması taraftarıyım...

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: CeCo

bu adam normal plakalı bir araca binse senelik 2 tane pul parası vermesi gerekiyor

en azından arabanın vergisini ödemiyoruz o kadarda hakkımız olsun yani değilmi

CeCo, plakayla vergi ödemenin ne alâkası var yav..

Normal plakalı araba kullanan adam, vergisini öderken, arabanın plakasını söküp de mi götürüyor yoksa ruhsatı vs.'yi mi gösteriyor?

Aynı şekilde; trafik polisi de, kontrolü yaparken ruhsata bakıyor mu, bakmıyor mu?

Arabanın özellikleri ve vergiden muaf olduğu ruhsatta yazılı olmuyor mu? Değilse ne işe yarıyor o ruhsat?

bülent beyin dediği damga kelimesi bence yanlış benim arabam damgalımı oluyor yani

Türk Dil Kurumu sözlüğü, damgalı kelimesi için;
    damgalı
    sıfat
    1 . Damgası olan, damgalanmış olan.
    2 . mecaz Kendisine yüz kızartıcı bir suç yüklenmiş olan.
    demiş.

damga içinse;
    damga
    isim
    1 . Bir şeyin üzerine bir nişan, bir işaret basmaya yarayan araç.
    2 . Bu araçla basılan nişan, işaret.
    3 . mecaz Bir kimsenin adını kötüye çıkaran, yüz kızartıcı durum:
    "Orada da haksız damgalar altında kalırsan ne olacak?"- A. Gündüz.
    4 . Bir şeyin kime, hangi çağa ait olduğunu gösteren belirgin iz, işaret, nitelik.
    demiş.

Normal anlamlarında itirazımız yok. Ama mecaz anlamları bilinir ve o öne çıkarsa -ki öyle oluyor- sence yanlış olmasının pek bir önemi olmuyor.. Sen kendini öyle saymasan da o sınıfa giriyorsun. Bizim itirazımız işte buna!

Üye
    lider334 Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aslında bu konu daha öncede tartışıldı.
    benim için aslında olsa olmasa o kadar önemli değil.
    ama plaka işimize yarayacaksa konulmalı yok yaramıyorsa tabiki de anlamsız.
    önemli olan yapılan bir işlemin teorik yanındansa uygulanabilir olmasıda.
    teorik olark bir konun koyarsın fakat pratikte uygulamazsan bir işe yaramaz.
    geçenlerdede çok güzel bir olaya tanık oldum tamda bu konu ile ilgili.
    benim çalıştığımda yerde engelliler için bir park yeri ayrılmış.fakat bir hemşire kendi bahanesine göre park yeri bulamadığı için bir güzel otoparktaki biye aytılan yere park etmiş.aslında bir yandan bize yardımcı olması için konulan işaretler pratikte bir faydada sağlamıyor kimi zaman ama sağladığı yanları da bir çırpıda harcamamak lazım diyorum ben.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:40
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

İyi ama ceco, plakayla vergi indiriminin uzaktan yakından bir alakası yok ki. Plakadaki damgaya karşı olmak, gerektiği durumlarda pozitif ayrımcılık talep etmeme engel değil ki.

Öğenciler mesela burs alıyor, burs aldıklarına dair bir ibareyi alınlarına yapıştırıyorlar mı? Ya da a firması teşvik alıyor devletten diyelim, bunu fabrikasının girişine bayrak asarak, otomobiline işaret koyarak duyurmak zorunda mı? Ya da limited şirketler mesela yaptıkları her masrafı vergiden düşerler, onların otomobillerinde, binalarında "bu bina/araba sayesinde vergi vermedik" ibaresi var mı?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ciwany Avatarı

Son Giriş
    23.12-2011
    Saat
    11:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya arkadaşlar bu plakanın
    bulunması size dezavantajdan başka
    bir şey kazandırmıyor damgalıyor bizi.eğer bu gerekli ise önümüze arkamıza sağımıza solumuza da birer özürlü amblemi yapıştırsınlar

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

yahu o deniliyor işte. evet kuruluşların toplulukların adı engel/sakat ile başlıyor olabilir ama trafikte buna ihtiyacı yok kimsenin. çünkü orası herkesin eşit olarak trafikte bulunduğu bir ortam. yanlış anlıyorsun bence ceco. neden biz herkesle aynı şartlarda trafiğe çıkmamıza rahmen, bazı kazmalarca trafik içerisinde özel muamele görelim. sıkıştırılmak, anormal bakışlar... neden bunları yaşayalımki. nasılsa bunun için gerekli herşeyi ruhsatta taşımıyor muyuz. neden bide boynumuza asalım :!: :!: :!:

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

… benim bahsettiğim ocak ve temmuz pulu biz bunları ödemiyoruz ben bundan bahsediyorum sen neden anlamak istemedin ben bunu anlamadım
    Anlamak istemediğimi nereden çıkardın? :roll:

Taşıtların vergiden muaf olduğunu belirtmek için "VERGİDEN MUAFTIR" diye bir pul yapıştırmak çok mu zor olur? Bunu sadece ilgili kişiler görür, plakadaki engelli işareti gibi taa uzaklardan seçilmez!

tekerlekli sandalye amblemi damga değildir ben bunu bilirim sayın baben olayları çarptırmayalım
    benim arabamdaki tekerlekli sandalye amblemi beni hiç rahatsız etmiyor etmezde
    Sevgili CeCo,

Bu başlık altındaki 145 mesajdan pek çoğunu hiiiiiiiiiiç okumadığını sanıyorum.. Çünkü; eğer okumuş olsaydın, son mesajlarında söylediğin (taşıt pulu hariç) damgalanma ve diğer konuların daha önce de tartışıldığını görürdün. Ve benim şu mesajımı da görürdün:
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Baben
    Kısmen Off topic

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Rekursion
    walla lider334, mesajini iki kez okudum ve her okumamda bunlari yazmadan önce bashlik altinda yazilan bütün mesajlari okuyup okumadigin hakkinda shüpheye girdim dogrusu ...
    ...
    Ben de hâlâ şüphedeyim ve bir adım daha gideyim: Bu tür cevapları YANLIŞ buluyorum. :evil: Tamam, gözden kaçmış olabilir! Ama uyarıldığı halde, aynı şekilde devam edenlerin, "saygı"dan, "mantık"tan söz etmeleri biraz garip duruyor, bana göre.

Çünkü: "Sorulan soruların, önceki mesajlarda cevabı var mı?" diye merak etmek, soruyu soranın yapması gereken bir iştir. Ama diyelim ki; o soruya verilen cevap, onu tatmin etmedi. O zaman, o arkadaş, daha önce sorulan soruyu ve cevabını alıntılayıp getirir + kendi düşüncesini de yazar, daha sonra cevap hakkı kazanır! Yoksa, söylediklerinde tamamen haklı olsa bile, haksız duruma düşer..
    Bu durumda; kim kimi anlamak için çaba sarf etmiyor/istemiyor merak ettim? Senin bizi anlamak istediğini söyleyebilir miyiz? Sen bizim söylediklerimizi kaale almazsan, bizden "saygı" göstermemizi, seni anlamak istememizi nasıl beklersin?

Yukarıda söylenenlerden (daha çok olayları anlatanlarından) bir parça alıntı yapayım senin ve senin gibi düşünen arkadaşlar için:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: sehribanu
    … Engelli plakası ile kişiler tacize açık bir hale geliyor.trafikte kolaylık sağlanacağı yerde ,engelli kişi zor duruma bile sokuluyor.
    Bence plakanın özel olması çok gereksiz.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Pegasus

İstanbul gbi keşmekeşli şehirde kimse sakat diye size saygı göstermediği gibi sizi bu yüzden rencide edecek şekilde davranabiliyorlar. Hatta sana kapımın önunde bana ait yere aracını park eden arkadasa ne yaptıgını sordugumda bana verdiği cevabı ileteyim. "Bana mı sordun sakat olurken..." evt çok kibar vatandaşlarımızdan biri... Kaldıki biz bir uygulamayı ortaya koyarken keşmekeş içindeki istanbulu mu baz alacagız? Bu nasıl bir mantıktır.
    ...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: lady1260
    Daha önceleri özürlü plakalarının kalkmasına karşıydım.Ama beni ikna ettiniz.Özellikle son günlerde artan gasp olaylarına açık davetiye.Ben de karşıyım özürlü plakasına.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: sehribanu
    Ben 2 yıldır araç kullanıyorum engelli plakası bana hiç bir kolaylık sağlamadı şimdiye kadar.Hatta hayatımı daha da zorlaştırdı.Biri bana anlatsın engelli plakasının engellilere ne gibi kolaylık sağlıyor.Devlete ödemediğimiz ÖTV dışında.Nerelere park etme üstünlüğümüz var.Ben aracımı çok kısa bir süre için bankanın önüne park ettiğim zaman anonsla uyarılıyorum.Trafikteki diğer insanlar, engelliye yol üstünlüğü vermek surda dursun yarışmaya başlıyorlar.Vay be ben engelliyi geçtim psikolojisi ile egolarını tatmin ediyorlar.Engelliler,engelli plakası ile hedef durumunu sokuluyor.

Ben de kendimle oldukça barışık biriyim ama etiketlenmeye karşıyım.Trafikteki kişilerin yüzde kaçı gerçekten sağlıklı da bizim işlev görmeyen organlarımızdan dolayı etiketleniyoruz.Bu çok kötü bir ayrımcılık bana göre.Ben önce insan sonra engelliyim.Engelimin benim önüme kötü bir etiket olarak konulmasınıdan hiç hoşlanmıyorum.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ikinci bahar

Özürlü olduğumu gösterir bir plakaya sahip olmamın,şu ana kadar bana trafikte seyir halinde iken avantajı olmadığını ayrıca belirteyim ..
    örn; trafikte ,yakışıklı bir sürücü ile bakışırken ,tabi o kişide seni sağlıklı zannederek '' güzel kızmış'' diye ,sana bakıyorken, öne geçince plakayı gören bidaha bakmıyor (kötü bir örnek mi oldu?)

Özürlü olduğu için mutlu olan arkadaşlar, dilerse ayrıca emniyete başvursun,kendilerine özürlü plakası istesinler ,insanları trafikte kendilerine acındırsınlar ya da senin ne işin var trafikte modunda sıkıştırılsınlar ,aşağılansınlar..
    paşa gönülleri bilir...
    Ama istemeyen sakatlara da engel olmasınlar,destek olsunlar..
    sevgiler..
    (Rekursion aslında bu işaret değişmiycekse,kız özrlüler pembe ,erkekler mavi mi kullansa ki bu işareti!
    hatta anten filan taksak arabalara antenlerin ucuna özürlü işareti olan bayraklar.. arabayı kullanırken o işaretler dalgalansa.. daha mı iyi olur acaba? :P :P )
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: yargıc
    benimde aracım var plakadan hiç rahatsızda olmuyordum takı arabama hırsızlar gırmeye kalkışınca bakmışlar engellı amblemı var nasılsa bızı yakalayamazdıye gırmeye çalışmışlardı alarm çaldığında bereket erkek kardeşim o hızla çıkıp ıkısınıde etkızı hale getırıp karakola verdık savcılığındaki ıfadeler şöyleydı daha once bu işaretın ne anlama geldiğini bılmıyorud çok araba soyduk sonra bu sakat arabası işaretı olduğunu öğrendık nasılsa alarmda çalsa sahıbı bızı yakalayamaz diye ..
    bende şiddetle karşıyım ya bu trafık ışıklarında gaspçılar tarafından saldırıya uğrasak ne yapabılırız diyelelim ki yaptık o esnada
    adama bir şey olursa da cezası var ben böyle damgalı bazı hayvanlar var çook özür diliyerek hani ineklere damga vururlar kaybolduğunda bulunsun diye kendimi
    öyle hissetmeye başladım şiddetle karşıyım artık
    ..
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: yakupyusuf
    Özürlü amblemli plakaya bende karşıyım.

Her ne kadar bu amblemin hem avantajı hemde dezavantajı olsada ,avantaj kısmı park kartı ile tabiki halledilebilir.Ve trafikte giderken herkesin plakadan dolayı bizlere tuhaf ve art niyetli bakması önlemiş olur.

Şimdi yaşamış olduğum bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.Bir gün akşam vakti özürlü amblemli mercedes marka arabam ile bir mahalleye gidiyordum yolda telefonum çaldı ve konuşmak için yolun kenarına durdum.O vakit oradan geçen bir polis devriye aracı benim orada durmamdan huylanmış olacakki ekip arabası ile yanıma yaklaşıp camlarını açıp araçlarının içinden orada niye beklediğimi ve devam etmemi söyledi bende tamam dedim.Tam hareket edecekken ekip otosunda bulunan polis memurlarından birisinin diğerine küfürlü bir şekilde :?: :?: :?: sakatı bindiği arabaya bak diyerek söylendiğini işittim. Tabiki o anda öyle zoruma gittiki bir şey yapacak durumda olmadığımdan Allaha havale ettim.Sakat amblemini görenler kendileri öyle arabalara binemedikleri için böyle kötü düşünebiliyorlar.Gerçi düşünceler kişilerin karakterleri ile ilgili bir sorun fakat Niye böyle olsun Normal plakalı bir BMW mercedes araba görünce herkes onun sahibinin ne derece zengin olduğunu düşünerek ve imrenerek bakıyor.Oysa aynı araçta Sakat amblemini görünce kıskanarak acıyarak hakir görerek bakılıyor (tabi böyle düşünmeyip normal karşılayan bizim adımıza böyle bir arabaya sahip olduğumuz için sevinen insanlarda yok değil).

Şimdi amblem kalsın diyen arkadaşlara soruyorum.iki farklı araç görseniz BMW veya Mercedes.Biri sakat amblemli plakası var diğerinde normal plaka.Her ikisininde şoförü aracın içinde ve sakat olup olmadıkları belli değil.Belki sakat amblemli olan aracın sahibi diğerinden daha zengin fakat tanımıyorsunuz.Sizlerde sakat olduğunuz halde her iki aracın şoförü hakkında ne düşünürsünüz? Sizin böyle düşünmenize neden nedir? Bence eğer tahmin ettiğim şeyleri düşünüyorsanız sebebi kesinlikle damga gibi görünen o amblemden dolayı.
    ...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: serra
    merhaba arkadaslar,
    yeterince siteye giremediğim için amblem konusunda da düşüncelerimi net olarak belirtemeyebilirim. ama başımdan geçen bir olayı sizinle paylaşmak istedim.
    olayın geçtigi yer istanbul/ortaköy bu semti bilenler oralardaki ara sokakların ne kadar dar ve bazı yerlerinin ne kadar yokuşlu oldugunu bilir.
    olay şöyle gelişti. ben yokuş aşagı inerken tam sonuna yaklaşmıştım ki yokuşun başında düz olan kısımda park halinde bekleyen araç hareket etti. ayrıca iki araba geçemez. buna rağmen yola girdi. benden yol istiyor düşünseniz ya yokuş aşagı inmektesiniz yolun neredeyse sonuna gelmişsiniz yol bana ait diyor ve yokuş yukarı çıktığı için ona yol vermem gerektiğini söylüyor bu kural dogru ama ben zaten yokuştan aşağı inmekteyim o yolda park halindeydi. benim yokuşun sonuna geldiğimi görmüştü buna rağmen yola girdi. yokuş yukarı geri geri gitmek zorunda kaldım (yokuş yukarı ve geri geri gitmek ne kadar zor araba sürücüleri iyi bilir)geri geri gitmeden önce de tartıştık ve bana tek söylediği şey plakandaki amblem aslında senin beyninde dedi beni beyin özürlü olarak gördü, bu sözden sonra sadece güldüm zaten işten gelmişim yorgun argın bu tip insanlarla uğraşıp kime ne kanıtlayacaktım, ne yapabilirdim ki karşımdakinin ne kadar öküz olduğunu anlamıştım. çekip gittim bu olay sanıyorum 2001 yılında başıma geldi ama hatırladığım zaman hala öfke duyuyorum ve allahından bulsun diyorum. ama aynı şey tekrar başıma gelse ne yapabilirim allah bilir.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: DİNÇ
    SİZE BİR YAKINIMIN BİR ANISINI ANLATIYIM BU KONUYLA İLGİLİ YAKINIM KAMU KURULUŞUNDA ÇALIŞAN BİR ENGELLİ ÖZÜRLÜ PALKALARINDAN İLK EDİNENLERDEN BİRİSİ DERTLEŞMEMİZDE SUNU İFADE ETTİ BEN RAPORUMA UYGUN OLARAK ÖZÜRLÜ PLAKASINI ARABAMA TAKTIM TAKTIGIM GÜN KIRMIZI IŞIKTA DURDUGUMDA HERKEZ ARABAYA VE BANA BAKIYORDU İLK ÖNCE BANA ÖYLE GELDİĞİNİ SANDIM SONRADAN FARK ETTİM Kİ İNSANLAR PLAKAYA BAKIP BENİM DİĞER İNSANLARDAN NE DEGİŞİKLİĞİM OLDUĞUNU ARAŞTIRIYORLAR SONRA ARABAYI GARAJA ÇEKTİM SİNİRİMDEN BİR DAHA KULANMADIM DİYE ANLATMIŞTI SADECE PAYLAŞMAK İSTEDİM
    Bunlar sadece bir kısmı. Tabii senin başına gelmemişse isyan etmeyebilirsin.. Ama benzeri bir durum başına gelse ve sırf "plaka"daki amblem yüzünden küfür yiyecek olursan ne yaparsın o zaman, merak ediyorum. :roll:

tekerlekli sandalye amblemi damga değildir ben bunu bilirim sayın baben olayları çarptırmayalım
    benim arabamdaki tekerlekli sandalye amblemi beni hiç rahatsız etmiyor etmezde
    "damga" kelimesinin anlamlarından birisi:
    4 . Bir şeyin kime, hangi çağa ait olduğunu gösteren belirgin iz, işaret, nitelik.
    Engelli plakasının, "o arabanın bir engelliye ait olduğunu gösteren belirgin iz" olduğunu söylemenin neresi "olayları çarpıtmak" anlayamadım.. Ve olayları asıl çarpıtan; başka forumlarda, başka başlıklarda işlenen ve/veya işlenmesi gereken konuları buraya taşıyıp suyu bulandırmaya uğraşan sensin!

burda ancak konuşuyoruz başka bir iş yaptığımız yok plakayı kaldrımak için içişleri bakanlığına bir dilekçe yazalım diyelim biz bu plakayı istemiyoruz ilk imzayıda ben atacam
    E.. Sen kampanya dilekçemizi de okumadın anlaşılan..

d) Özel plaka uygulaması hem ayrımcı/ötekileştirici bir uygulama olması ve hem de gasp vb. konularda güvenlik sorunu yaratması açısından büyük sakıncalar doğurmaktadır. Trafik kuralları her Türk vatandaşı ve her otomobil için aynı olduğuna göre, ayrı bir plakaya da gerek olmamalıdır.

Dilekçenin tamamı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:40
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

E ceco, düşün işte, neden "heryerde" kullanıyor da araba plakasında istemiyoruz sakat vurgusunu!?
    Öyle ya, gerektiği yerde kullanıyorsak gocunuyor olamayız değil mi?
    İstersen sakat plakasını, boynuna astığın pasaportla-kimlikle-ehliyetle-mesleğini gösteren kartla-ikametgah belgenle-sabıka kaydınla vs. eşleştir. Sonra sor kendine: Bunları neden boynumda gezdirmiyorum da, sakat plakasını gezdirmek zorunda kalıyorum?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ciwany Avatarı

Son Giriş
    23.12-2011
    Saat
    11:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili ceco,bakıyorum da bütün enerjini amblem olsun diye harcıyorsun.Şunu anlamnı istiyorum sakata sakat demesinden rahatsız olmuyoruz tabiki ama bunu özel plaka ile ilgisi yok.Ben trafiğe çıktığımda bütün sürücülerini uyduğu kurallara uyamak zorundayım.Nitekim hız yaptım ve cezayı da yedim.2006 ya kadar normal arba kullandım hiç sorun çıkmadı ama ne zaman ki bu özel plakaya geçtim hakaretler saldıralar aşağılanmalar başladı.ayrıca özel plaka olduğu için bana kolaylık sağlayan tek bir sürücü görmedim.ayrıca park için avrupa da olduğu gibi kimlik tavsiye ediyoruz.BU bize acantaj eğil dezavantaj.

Üye
    AyhanMetin Avatarı

Son Giriş
    11.09-2017
    Saat
    11:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bence plakalarda özürlü işareti olmamalı, özürlü kişilere talepleri doğrultusunda park kartı verilmeli. Bu kartla hangi araçta olursa olsun o park yerinden yararlanabilmeli. Sadece kendimize ait araçlar olduğunda bu park yerlerinden yararlanmak bence eksiklik. Fransa'da bizi gezdiren arkadaşın aracında özürlü özürlü işareti yoktu ve araçta özürlüler olduğu için bu park yerinden yararlanmıştı. Sadece aracın ön camına bu durumu belirtir bir kart koydu.
    Bence en doğrusu bu.

Üye
    FORMULLA Avatarı

Gerçek Adı
    Turgay
    Son Giriş
    10.06-2017
    Saat
    11:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

ARKADAŞLAR PLAKADA SANDELYE RESMİ OLUNCA NE HİSEDİYORSUNUZ ANLAMIYORUM BİR CEVİRME OLDUĞUNDA VEYA PARK EDECEMİZ ZAMAN BEN ŞAHSEN RAHATSIZ DEĞİLİM HATAA BİR YERE GİDİYORUZ ENGELİ WC Sİ VEYA ASANSÖRÜ HEMEN TEKERLEKİ SANDELYE RESİMİ VAR BEN RAHATSIZ OLMUYORUM VE İYİDİKİ VAR BUNLARLA KÜCÜLMEYİZ KİMSE BENİM HASDALIĞIMI NE GÖZÜME SOKA BİLİR NEDE CIKARABİLİR

Üye
    lado Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben 15 yıldır araba kullanıyorum, şimdiye kadar bu özürlü işaretli plakadan hiç fayda görmedim. Aksine hep zarar gördüm. Bir anımı anlatacam sizlere kısaca.
    Günlerden Pazar arabamı yıkattırmak için oto yıkama servisine gittim. Önümde 5 tane araç vardı. Bende sıramı beklerken tabiki oturacak yer yok, 3 veya dört sandalye var hepsi dolu bende oturanların yanına vardım vatandaşın birisi benle sohbete koyuldu. Ya ben dedi sizin gibi arkadaşları trafikte seyir halinde iken falan onlara yardımcı oluyom, yol veriyom falan dedi. Bende dedim ki kardeşim arabanın içinde olan bir özürlüye neden yol veriyon. Arabaya binince sende bende eşit sayılırız dedim. Senin amacın benle vakit geçirmek, 15 dakikakır konuşuyorsun ve sen oturuyorsun ben ayaktayım dedim. Tabi bu arada herkes ya birader kusura bakma gel otur unuttuk ya gerçekten falan dediler. Bende şöyle dedim. ZATEN HEP UNUTURSUNUZ. Bu plakalar sadece bizimle eğlenmek için geçerli diye düşünüyorum. Dediğim gibi hiiiiççç faydasını görmedim.

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

alalalaaa. ya anlatılamıyor, ya anlaşılamıyor söylenilenler.

ARKADAŞLAR BUNUN SAKATLIK YADA ENGELLİLİKLE GURUR DUYMAYLA ALAKASI YOKKKKKKKKK.

piyanist arkadaşımın da dediği gibi. trafiğe çıkınca herkes eşittir. nitekim, hepimiz aynı sınava giriyor, aynı direksiyon eğitimini alıyoruz. öyle değilmi yaaa. ya siz torpille ehliyet aldınız, trafikte insanların yardımına, yol vermesine ihtiyacınız var, yada aynı sınavla almıyoruz ehliyetleri.

NEDEN ADAMLAR YARDIM ETSİNLER BİZE TRAFİKTE,ÖNCELİK TANISINLAR ARKADAŞLARRR??????

bunu bi anlatır mısınız bize?asıl tertibatlı araba kullanmak diğer bazı arabalara göre daha kolay olduğu için bizlerin onlara yardımcı olması gerekiyor işi yardım etmeye getirirsek.

yok wclerde bayan erkek yazıyormuş. Allahım yaaa. alemsiniz. yapmayın. hepimiz akıllı insanlarız...

Üye
    ankaramustafa Avatarı

Son Giriş
    17.10-2008
    Saat
    09:24
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın ndipi tamamiyle katılıyorum.asıl sorun plakadaki amblem değil ruhsatta yazan ibaredir. ayrıca hem tertibatlı (eşimin aracını),hemde B sınıfı ehliyet sahibi olarak normal araçları kullanan biri olarak şunu belirteyim tertibatlı aracı kullanmak normal aracı kullanmaktan daha zordur.ben sahsem özürlü ambleminin avantaj sağladığı kanısındayım.

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    wc kapilarinda kullanilan kadin / erkek amblemleri hic kimsenin özel kapisina yapishtirilmio ki... hic kimse özel olarak damgalanmio... herkese acik olan tuvaletlerde görmek istemedigim sahneleri (pisuvar bashinda ishini gören erkekleri ) yanlishlikla ve istemeden görmek zorunda kalmiym diye düshünülmüsh o isharetler, iyi de düshünülmüsh bence =)... anahtarlarini hic bir zaman üstünde birakmadigim, özenle kilitledigim, sadece bana ait olan özel arabama yanlishlikla saglamlar biner de kullanir diye mi engelli amblemi yapishtiricaklar yani plakama =)... alakayi kuramadim pek?! =)...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mare
    BEN PLAKDA ÖZÜRLÜ İŞARETİ OLAMSINDAN YANAYIM.
    BUNDAN UTANMIYORUM, SIKILMIYORUM, GOCUNMUYORUM.
    evet, evet, ben de plakamin pembe olmasindan yanayim cünkü kadin olmaktan utanmiorum, sikilmiorum, gocunmuyorum... ayrica alman devletinin plakama bi ay yildiz takmasindan yanayim cünkü türk olmaktan utanmiorum, sikilmiorum, gocunmuorum... bi de sölim devlete esmer oldugumu herkese gösteren bi amblem dizayn edip plakama resmii olarak taksin, cünkü esmer olmaktan utanmiorum, sikilmiorum, gocunmuorum... hangi okuldan mezun olduumu da plakama yapishtirip herkese göstersin devlet, cünkü o okuldan mezun olmaktan hic utanmiorum, sikilmiorum, gocunmuyorum... eger yer kalirsa bi mc donalds ishareti bi de annemin, babamin resmini isterim plakamda cünkü ara sira fast food yemekten ve ailemi coook sevmekten hic utanmiorum, sikilmiorum, gocunmuyorum... :P :P :P

araba plakasinin utanmadigimiz, sikilmadigimiz, gocunmadigimiz özelliklerimizi herkese beyan etmek icin oldugunu bilmiodum ama sevdim bu ishi, aklima daha bissürü bissürü bishiler gelio walla :-D... keshke daha büük olsaymish shu plakalar :P... (umarim sana biraz takildigim icin kizmassin bana, sevgili mare?)...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mare
    BENDE SAĞLAM OLARAK ŞÖYLE DÜŞÜNEBİLİRİM. KARDEŞİM BENİM ALDIĞIM ARABAYI BENDEN UCUZA ALIYORLAR BENDE AYNI ŞARTLARDAN YARARLANMAK İSTİYORUM. BUYUR CEVAP VER.
    öhüm! bana kalirsa cevap cok basit;
    gel shu sag bacagini kesiveriym, sen de al ucuza araba, sen de yararlan ayni shartlardan :P (bu arada; "muafiet masalina" kanma bence, unutma ki sadece bi öteleme bu ) ... ama sakin ola ki yanlishlikla sol bacaani kesmiyelim, aman ha!!! cünkü bazi ince düshünceliler tarafindan ustaca yapilan kanunlar sol bacagindan sakat olanlari ulashim konusunda engelli saymio, saymas tabe cünkü sag bacagindan sakat olanlara benzemess ki onlar, atlaya ziplaya, ceylan gibi seke seke dolashirlar etrafta sol taraftan sakat olanlar, toplu tashima araclarini kullanmakta problem cekmek mi? ne münasebet canim! gerek bile duymazlar o tür araclara, ucarak giderler cünkü istedikleri yerlere :P... ne yapicaklarmish mtv muafietini, ötv ötelemesini, park yerlerini falan ?!... ( biraz iirenc oldu, farkindayim)

yararlandigimizi söyledigin shartlari (ki ihtiyaci oldugu halde yararlanamayanlar da az deil hane) keyf icin talep etmioz, icinde bulundugumuz bazi shartlar shart koshuyo bu shartlari ... hic bir saglamin karshima cikip da "ya bu plakayi takicaksin ya da vergi muafietinden faydalanmiycaksin, aksi taktirde ben de yararlanmak isteyerek protesto ederim bu olayi" deme hakki olduguna inanmiom... nereye vardik böle, shantaj yapilicak mesele mi bu?... müsadenle daha önce bu noktayla ilgili yazdiklarimdan bi iki alinti yapiym...

mevcut ulashim imkanlarindan faydalanmak her insanin en en en doal hakkidir... ama eger bi engelli toplumun diger fertleri gibi faydalanamiosa o imkanlardan bu dezavantaj bi türlü telafi edilmesi gerekir... devletin en önemli görevlerinden biridir bu: mümkün oldugu kadar eshitlik saglamak... bizim de en dogal hakkimizdir eshitlik... vergi muafieti, engelli otoparklari vs. bu eshitligi biraz olsun saglamak icindir... hakkimizdir bunlar hakkimiz!... ayricalik degil!... lütuf falan hic degil!... bize verilio diye hic kimseye bishe borclu degiliz ve ne plakamiza ne de alnimiza herhangi bi isharet yapishtirarak gezmek zorunda birakilamayiz... kishilik hakkina aykiridir bu uygulama...
    yürüyebilen, toplu tashima araclarini kullanabilen insanlar icin lükstür araba ama benim icin lüks degil, bir IHTIYAC... hem de cok önemli bi ihtiac... bu yüzden yapilio vergi muafieti ve yapilmak zorunda!... yürüyememeyi ben secmedim... toplu tashima araclarina binememem de devletin sucu... ya onlari benim de herkes gibi hic zorlanmadan ve tek bashima kullanabilecegim hale getirir ya da bazi vergileri almaz benden... bana mecburen verilmesi gereken haklardan faydalandigimi herkese göstermek zorunda degilim...
    eger "sosyalim" diye gecinen bir devlet engelli vatandashlarina parkyerleri ayiriosa, herhangi bir vergiden muaf ediosa, bunu mecbur oldugu icin yapior... iyilik yapmak, lütufta bulunmak icin degil... benim hakkim olan vergi muafietinden (ötv.yi derseniz muafiet bile degil, sadece öteleme) faydalandigimi herkesin gözüne sokmaya ne hakki var?... engellilerin icinde bulundugu zor durumu kendi ishlerini kolaylashtirmak icin kullanmaya hakki var mi?... eger suistimal edenler olduysa onlari cezalandirsin... dishiyle tirnagiyla parasini bir araya getirip yasal yollardan arac alan bir engelliyi sirf herhangi bir muafietten faydalandi diye damgalamaya hakki var mi?... karshidan görenler de engellilere bedava araba verilio sanicak... engellilere "asalaklarmish" gibi bakilmasina yol acmaz mi böyle bir durum?...
    anlatabilio muyum? bir devlet bütün vatandashlarina belli hizmetler/haklar sunar (örnegin ulashim imkanlari - yol, kaldirim, otobüs, tren, trafik lambalari vs.) ve bazi vatandashlar herkes gibi o hizmetlerden faydalanma hakkina sahip oldugu halde elinde olmayan sebeplerden dolayi (örnegin sakatlik) faydalanamiosa diger vatandashlara göre dezavantajdadir... ve bu dezavantaj, hizmeti sunan tarafindan bi shekilde mümkün oldugu kadar telafi edilmesi gerekir, hic bishi yapmayip seyirci kalirsa ayrimcilik yapmish olur... ya dogrudan o hizmeti herkes tarafindan faydalanilabilir hale getirir ya da dolayli olarak (örnegin bazi vergi muafietleriyle) faydalanmayi mümkün mertebede kolaylashtirir... engelli haklariyla yapilmaya calishilan / yapilmasi gereken maksimum derecede eshitlik saglamak, kimseyi dezavantajda birakmamak... bu yüzden ayricalik olarak göremiom ben o haklari... benim bildigim ayricalik birilerini bashkalarindan üstün görerek muamele etmektir... bizler saglam vatandashlardan üstün tutuldugumuz icin mi motorlu tashit vergisinden muaf olabilioruz?... hayir! yashama kalitemizde saglamlara biraz olsun yetishebilmek icin muaf oluyoruz... türkiye shartlarinda sakatlarla saglamlarin yashama kalitesinin, sahip olduklari imkanlarin vs. eshit oldugunu iddia edemeyiz heralde, edebilir miyiz?!... bana kalirsa cok büyük bir mesafe var arada... ve bu mesafe kisaltilmadigi sürece, mümkün oldugu kadar eshitlige yaklashilmadigi sürece asil ayricaliklilar saglamlardir dolayisiyla sakatlara ayrimcilik yapiliordur (lütfen gene "türkiye'de sakatlardan bashka kimseye ayrimcilik yapilmior" gibi algilanmasin yazdiklarim! e mi?)...

bizlerin de caddelerden karshiya gecebilmemiz icin üst gecitlere asansör yapmazlar, veya okudugumuz okullari bariersiz hale getiremezler, masraf oluo diye ama icabinda saglamlarin keyf keyf gezebildigi meydanlari daha keyifli gezebilmeleri icin süslemeyi, türlü heykeller, garip objeler dikmeyi, fiskiyeli havuzlar yapmayi, hazir kaldirimlari söküp -daha antika duruyo diye- arnavut kaldirimlari döshemeyi pek masraftan saymaslar icabinda... hem de o kaldirimlari dösherken biraz alcak tutmak ya da sandalyemle gezerken o paket tashlara ikide bi ön tekerlerimle takilabilicem akillarina gelmes pek beledielerin... olsun, yeter ki o güzelim meydanlari gezebilen güzelim insanlar daha keyifli gezsin!... sakatiz diye ayricalikli oldugumuzdan emin misiniz gercekten, arkadashlar?... bence kimin kimden üstün tutuldugunu biraz daha inceden arashtiralim ... ve eskisi kadar evlerimizde oturmaya mahkum edilmioz diye, birazicik olsun dishari cikip topluma karishabilmemizi saglayan bi iki düzenlemeyi görüyöz diye hemen öyle ayricalikliyiz havalarina girip önümüze getirilen her uygulamaya/düzenlemeye/kanuna amenna demeyelim... arashtiralim, inceleyelim, acayipliklerini, ucubeliklerini görelim... ne kadar bashtan savildigimizi görelim ...

Sayfa 9 / 29 İlkİlk ... 567891011121319 ... SonSon

Başlığın Etiketleri