Sayfa 10 / 29 İlkİlk ... 6789101112131420 ... SonSon
Toplam 422 mesajın 136-150 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    asil konuya döneyim;

kesinlikle hem arac alimini (güya) kolaylashtiran haklar hem de engelli otoparklari plakadan bagimsiz hale getirilmeli ki dileyen kullanabilsin dilemeyen de kullanmayabilsin bu plakayi...

shu anki uygulamaya göre tam tersi yapilio; hic bir muafietten faydalanmasan da, engelli otoparklarini hic kullanmak istemesen de, özel donanimli bir arac kullaniosan, bu plakayi takmak zorunda birakiliosun... shimdi, özel donanimli arac kullanio olmak böyle bir mecburieti gerektirici bir sebep mi sizce?... bence degil...

bashlik altina onca yazdiklarim(iz)dan sonra hala meramimi(zi) anlatamamish olmanin üzüntüsüyle bir de shöle özetlemeye calishmak istiom derdimi;
    arkadashlar, engelli plaka uygulamasini eleshtirirken, eleshtirmek istedigim nokta ne engelli isharetininin kendisi ne o ishareti kullanmak, ne de bu ishareti plakasinda kullanan arkadashlar degil... pictogramin kendisine karshi hic bir alerjim yok benim, gerekli gördügüm yerlerde ben de kullaniorum, gereksiz gördügüm yerlerde ise kullanMama özgürlügüne sahip olmak istiorum... plakasinda dileyip kullanan arkadashlari alkishlamam da kinamam da... ayni shekilde kullanmak istemeyenleri alkishlamam da kinamam da... herkes kendi bilir... kendi bilmeli!!!... anlatabilio muyum derdimi? her-kes kendi bil-me-li! mecbur birakilmamali ama bu uygulama mecbur birakio... secenegin yok... devlet baba (kanun koyucular) hersheyi senden daha iyi bildigi icin senin ne düshündügünü, ne hissettigini önemsemio, neyin senin icin iyi olup neyin kötü olduguna, neyi yapip neyi yapamicana da o karar verio dogal olarak... plakayi bazi haklardan bagimsiz hale getirmedigi sürece de bu mecburiyet devam edio... senin önemsenmeyishin, fikrinin sorulmayishi devam edio... istesen de istemesen de takio o amblemi plakana... devlet tarafindan sakatlara yapilan bu kaba muameledir beni rahatsiz eden... bu uygulamayi bashka bashlik altinda bi arkadashimizin bahsettigi gibi "yardimsever" birinin ayakta duramayan birine kolunu, pacasini cekishtirerek kaba bi shekilde yer vermesine benzetiom... "yardim edioruz ya daha ne istiosun, bir de begenmio, kibarlik mi ariosun" modunda bi muamele... "begenmiosan kendin bak bashinin caresine" modunda bi muamele... "buldun da burumsuyo musun?" modunda bi muamele... bence hic hosh degil... engellilere karshi genel olarak görebildigimiz garip tutumu burda da görüyorum... kendi üzerimize kayitli olmayan bir araci bütün gerekli donanima sahip olsa da kullanmamizin yasak olushu, kendi aracimizi bütün vergileri ödemish olsak da bashka hic kimseye kullandirtamamayishimiz, plakaya istek dishi yapishtirilan amblem de dahil olmak üzere bütün gariplikler, bütün acaiplikler bu tutumun eseri bana kalirsa... önemsenmioruz, bashtan savilioruz...

türkiye.de engellilerin sorunlariyla ilgili etrafa shöyle bi baktigimizda, rezillik dizboyu... toplumda yerimizi biraz olsun alabilmek icin kirk takla atmak zorunda kalioruz icabinda... bircogumuz icin araba gercekten hayati önem tashio... ve bizim icin bu kadar hayati önem tashiyan bir konuda devlet nasil bi kolaylik saglio? arabayi alirken bashtan ödemedigimiz ötv.yi satarken ödettirio... ötelio yane... aferin! cok büük kolaylik gercekten, bütün sikintilarimizdan bizi ferahlatan bi kolaylik ... ha bi de mtv.den muaf tutuyodu, hakkini yemiym shimdi... oldu olucak onu da ödiyelim bari... ve sanki dünyalari bagishliomush gibi havalara girio "bunlardan faydalanirsan, istesen de istemesen de, plakana amblem yapishtiricam, herkese göstericem" dio, damgalio, shantaja girer bu benim gözümde... bu mudur olmasi gereken?... gerci o haklardan faydalanmayanlara da basio damgayi... ben bütün vergilerimi ödesem de plakamdaki ishareti görenler "hah ishte, bizim bile almaya gücümüzün zor yettigi arabayi vergi, mergi ödemeden ucuza alan bi engelli" dicek icabinda... istemiorum! kime ne benim hangi vergileri ödeyip ödemediimden?!... kime ne benim sakat olup olmayishimdan?!... yillardir plakamda öyle bir isharet olmadan sorunsuz özel donanimli araba kullaniorum... yollarda hic kimseciklerin haberi olmadi shimdiye kadar sakat olushumdan... olsaydi ne degishirdi? ancak en ii ihtimalde bana yardim ettiklerini sanip havalara girerlerdi belki trafikdashlarim =)... vijdanlarini rahatlatirlardi biras... bashka bishi düshünemiom...

lütfen arkadashlar!
    anladik; gocunmuyorsunuz... benden yana sonsuz taktirler, tebrikler, alkishlar, aferinler size... ama lütfen shu plakayi kendinizle ne kadar barishik oldugunuzu herkese ispatlama araci olarak görmeyi bi an olsun kenara birakin, yalvariorum!... ve shu soruma cevap verin lütfen; araba alimi/satimi/kullanimi ile ilgili bütün haklar bu plakadan tamamen bagimsiz hale getirilse (ki kesinlikle getirilebilir, dünyanin heryerinde görebilioruz örneklerini) yine de "özel donanimli arac kullananlar mecburen bu plakayi kullanmak zorunda olmali" mi dersiniz?...

gelin bunu tartishalim bence... cevap "evet" olucaksa hershey oldugu gibi kalsin, hatta isharet daha da belirginleshtirilsin ki daha uzaklardan görülsün, daha erkenden uyarilmish olsun trafikdashlarimiz, ish ishten gectikten sonra degil... "hayir" olucaksa sahip oldugumuz haklar plakadan ayrishtirilsin, bagimsiz hale getirilsin ki istemeyenler plakayi reddetme, kendisiyle ne kadar barishik oldugunu, hangi haklardan faydalandigini herkesin gözüne sokmaMa özgürlügüne sahip olsun ...

sordugum soruya benim shahsi cevabim; hayir! kendisine uygun bi shekilde donatilmish arac kullanan sakatlarin trafikte ne kendileri icin ne de bashkalari icin tehlike olushturmadiklarina inandigimdan herhangi bir mecburi uyari isharetini gereksiz görüyorum... hatta böyle genelleme yapilarak mecbur tutulmasi hakaretin sinirlarini zorluyo bence :-|...

öslemishim burasini, frenliyemiom kendimi

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya arkadaşlar!!!

Madem sakatların araba kullanmasını sakıncalı buluyorlar, ki bence sakat amblemi sakıncalı buluyorum aman dikkat edin anlamı taşıyor, trafiğe de çıkartmasınlar olsun bitsin bu iş.

Gerçekten sakatlar için arabanın zorunlu bir şey olduğuna inananlardanım. Trafiğe çıkmalarında hiç bir sorun yoktur, teknik donanımları kendilerine uygun olarak yapılıyor çünkü. Öyleyse o amblem saçmalamaktan başka bir şey değil.

Trafikte bir sürü sakat, bu şekilde damgalanmış arabayla iç içe gidiyorum araba kullandığım zamanlar. Hiç aklıma onların farklı olduğu gelmiyor nasıl kullanıyorsam aynı şekilde kullanmaya devam ediyorum.

Zaten benim ülkemde sakatların park etmesi gereken yerlere de sağlamlar park ettiği için yine o amblemin hiç bir değeri kalmıyor.

Ama yinede bu konunun çok fazla büyütülecek bir şey olmadığına inanıyorum. Diğer konular çok daha önemli. Asıl o konularda bir şeyler yapılmalı.

Birileri bana kızacak ama bence sakatların kullanmak zorunda kaldığı arabaların hiç bir gideri olmamalı. hatta benzin parasını da devlet vermeli. Çok mu ileri gittim???

Mümkün olduğu kadar mağdur bırakılmayacak tüm önlemler alınmalıdır. Çok sevdiğim arkadaşlarımın sakat olan tabii, bir araba alabilmek için çırpınışlarını ben yakından biliyorum. Bizim için bile artık bir ihtiyaç olan araba, sakatlar için olmazsa olmazlardandır bence.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Valla ben gocunmuyorum plakadan, hatta gurur duyuyorum sakat olmaktan ve o plakadan.
    Arkadaşlar, lütfen kendinizle barışın artık! Hele sen Reku, kesin psikolojik tedavi görmelisin, hatta grup terapi:
    - Merhaba ben Reku, sakatım...
    - Merhaba Rekuuuuu

Edit: Yahu şimdi baktım da, ben buraya "şaka şaka" diye yazmasam, bir çok kişi yanlış anlayabilir bu mesajımı. Aman ha!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ndipi,

Bu başlık plakadaki özel işaret için açıldı ve tartışma onun üzerinde devam ediyor.. Tartışılmasını istediğin başka bir konu varsa "yeni başlık" açarsın, rahatsız olduysan da bir daha buraya yazmazsın ve okumazsın! Bu kadar basit.

Rekursion'a not: Rekucum, bis de ösledik seni.. Neredesin be yav?. :P "Kendini frenle" diyen kim sana?

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

ndipi arkadaşım. şimdi şu yazdığınla:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ndipi
    ben çok menmunum dedim ya aracımın hem camınada yapıştırdım engelli aracı armasını ben engelliyim kardeşim bununlada gurur duymaktayım ister plakamda olsun o arma ister olmasın kimlik kartındada özürlü yazıyor ona kalısa ama neden bu plaka konusu bu kadar öncelikli bir konu alıyor anlamak mümkün değil burda engelli plakası kalksın diyen arkadaşlar varsa vede Ankada olan gelsin ben aracımla onu bir ank dolaştırayım ve o plakanın neye yaradığını görsün ne zararı var yada ne faydası var görsün derim

şu yazdığın birbirini tutuyor mu:

dilemma plaka sorun değil olsada olmasada olur bizleri diyer araç kullananlardan ayıran plaka değil evet ne güzel söylemişsin herkes gibi sınava giriyoruz bir ehliyet almak için ama aldığımız ehliyet sadece aracımızvarsa işimize yarar onun haricinde hiç bir işe yaramaz işte mücadelesi tartışılması gereken bu
    Allah aşkına sen söyle. hayır, düşünüyorum. noktalama işareti hiç kullanmadığın için mi acaba bu iki yorum bana birbirine tamamiyle zıt geldi.

ben senin görüşünün yönünü anlayamadım açıkçası :roll: :?: :!:

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Valla arkadaşım, senin bu başlığı okuman ve cevap yazman için başına silah doğrultan mı var? Rahatsız olduysan tıklarsın Bu başlığı takip etmeyi bırakı, bir daha da ne okursun, ne yazarsın bu başlığa.. :evil: Neyi konuşup neyi konuşmayacağımız karar verecek mülki amir sen misin yaa?

Türkçede "yazım kuralları" diye bir konu vardır. Noktalama işaretleri de bu kuralların içerisindedir. Senin yazılarında o işaretlerin hiç birini göremiyoruz. Araba kullanırken kurallara uymayı biliyorsun da, yazı yazarken kurallara uyman gerektiğini niye düşünmüyorsun? Çok mu meraklıyız senin bilmece gibi 'yorum'larını okumaya?

'O kadar çok sorun'un her biri ayrı başlıklarda tartışılmakta. Burada da plaka tartışılıyor.. 'Ne diyeceğini bilmez duruma geldi'ysen bi şey deme arkadaşım, yalvarmıyoruz sana.. "Bir şey de diye.."

Simit satıcılığı ile özel plaka tartışmasının ilişkisini çıkartamadım.. 'Açıklayacağım' diye seviyeyi daha da düşüreceksen hiç zahmet etme..

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

CeCo aynı önerim sana da:
    Valla arkadaşım, senin bu başlığı okuman ve cevap yazman için başına silah doğrultan mı var? Rahatsız olduysan tıklarsın Bu başlığı takip etmeyi bırakı, bir daha da ne okursun, ne yazarsın bu başlığa.. :evil: Neyi konuşup neyi konuşmayacağımız karar verecek mülki amir sen misin yaa
    Rahatsız olduysan çeker gidersin.. Kimsenin kimseye konuştuğu konu ile ilgili saygısızlık yapma, konuşturmama hakkı yoktur burada.. Ama onu yapan olursa, 'yapamazsın' deme hakkımız doğar bizim de..

İşte, plakadaki o işareti koyma ZORUNLULUĞU olmasaydı, o parayı faiziyle geri ödemezdin.. Böyle bir şeyin saçmalığı üzerinde tartışıyoruz burada.. Sonuçta her hangi bir gelişmenin kısa zamanda olması şartı yoktur! Bütün bu forumlarda konuşulanlar; ENGELLİ BİLİNCİnin oluşturulmasına katkıdır. Ama "benim bu bilince ihtiyacım" yok diyorsan o başka..

Üye
    FORMULLA Avatarı

Gerçek Adı
    Turgay
    Son Giriş
    10.06-2017
    Saat
    11:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

VALAHİ ARKADAŞLAR ARKADAŞIMIZIN DEDİĞİ GİBİ BEN MESELA %90 ENGELİYİM BEN ARAC KUNLANAMAM BENİM ARACIMI YAA BABAM YADA ANNEM KUNLANACAK EEE ONLAR YOKSA NE YAPACAM BENN ARABAMLA GİDEMİYECEMİ BEN BİR YERE BÖYLE SACMA ŞEY OLURMU KANUNA BAK YAA COK SACMA BİRDE PLAKADA OLMASI LAZIM BENCE TEKERLEKLİ SANDELYE AMLEMİ CÜNKÜ BİZİM PARK ALANLARIMIZ VAR ORADA POLİSLER CEKMIYOR ARABAMIZI VEYA CEVİRMELERDE BİZİ BEKLETMİYORLAR BAŞKA OTO PARKLARDA PARA ALMIYORLAR BELEDİYENİN AMA DAHA BİR COK FAYDASI VAR AMA BUNU TARTIŞACANA BENCE NEDEN ARABAMI BAŞKASAI KUNLANAMIYOR BEN ŞİMDİ GEZMEK İSDESEM İLLA BABAMLAMI GEZECEM BABAM CALIŞIYOR ANNEM ARABA KUNLANMAYI BİLMİYOR EEE BAŞKA YATSIN ARABA OZAMAN BUNLARI KONUŞALIM BENCE AYIRIM BUDUR BİRDE BEN ENGELİ ARACI GÖRDÜMDE GURUR DUYUYORUM İNSANLARIN BİLE HOŞUNA GİDİYOR BAK HELAL OLSUN DİYORLAR YILMAMIŞ DİYORLAR İBRETLE BAKIYORLAR BİRDE BİR DEVLET DAİRESİ ACILIYOR PTT DE VEYA TAPU VEYA HERHANGİ BİR İNA MERDİVEN KOYUYORLAR BUNLARI TARTIŞALIM BANKADAN PARA CEKMEK İSDESEM CEKEMIYORUM

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Bazen yazmaktan çok okumak daha faydalı olur. 174 mesajın tamamını okuan kaç kişi var? Çoğu kişi son 3-5 mesajı okuyup yorum yazıyor. Yahu birazcik de okusanız. Rica ediyorum sırf yazmak olsun diye de yazmayın. En azından benim gibi sürekli okuyanları düşünün.

Patrona Not: Kusura bama konuyla ilgili değil yazdıklarım. Bir süre sonra bu mesajı silebilirsin.

Üye
    denizsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

FORMULLA arkadaşımıza kulak verelim!..
    herkez kendine göre yorumlamasın, genele göre düşünülsün...

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

tamam, tamam, sakin olucam =)

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: CeCo
    ben zamanında normal plakalı araç kullandım kaza yaptım çok kötü bir kaza değildi ama hasar vardı ben haklı idim karşı tarafından sigortası bana para benim sigortam karşıya ödedi vs benim sigorta şirketi benim araçta amblem yok diye karşı tarafa ödediği parayı mahkeme yolu ile faiziyle geri aldı benden benden yani anlacağınız biz bu plakayı TAKMAK zorundayız arkadaşlar
    babenjimin de dedigi gibi tam da bu zorunlulugun sacmaligini anlatmaya calishioruz ishte biz de burda... plaka uygulamasinin faydali oldugunu savunmak icin yazmish olamassin bunlari?!... amblem takmish olsaydin -üstelik hakli oldugunu söyledigin- o kaza meydana gelmicek miydi de amblemi takmadigini ögrenince birden bire suclu durumuna düshüp parayi faiziyle geri ödettirdi sana sigortan?... shansin varmish ki karshi tarafin sigortasi da geri istememish ödedigi parayi... sakat olushunu belirginleshtirmedigin icin kendi sigortanin öyle bi hakki varsa karshi tarafin da gayet tabii vardir... amblemi kullanmadigin icin mahkemece otomatikmen suclu durumuna düshmüshsün cünkü... güzel bi durum mu bu shimdi? faydali bi durum mu?... o sacma uygulama olmasaydi, amblem mecbur tutulmasaydi bahane edilemicekti ve diger sigortalilara nasil davraniliosa sana da öyle davranilicakti, paran cebinde kalicakti...

gittikce daha enteresan olmaya bashladi bu mesele; sakatligini belirtmemek suc oluyo demek!?!... ya allah ashkina, birileri bana bunun gerekcelerini göstersin, göremiorum :?, walla da göremiom... kafayi yiicem yaa!!!... trafikteki durumumuz o kadar mi vahim ki sakat oldugumuzu belirginleshtirmeyishimiz suc sayilabilio???... o kadar mi tehlike olushturuoruz???... yani plakayi takmayinca sürekli kazaya mi sebep oluoruz???... peki taktigimiz zaman otomatik olarak hic bir kazada haksiz taraf olmuyoz mu???... öle ya! eger takmadigim zaman otomatikmen suclu oluyorsam taktigim zaman da otomatikmen hakli olmam gerekir... cünkü kazalarin meydana gelip gelmeyishi benim shoförlük becerilerime degil plakamdaki ambleme baglanmish oluyor... diger trafik katilimcilarin uyarilmasina baglanmish oluyor... e ben de kurala uygun amblemle uyarirsam herkesi, diledigim kazaya sebep oliym, hep hakli cikmam lazim... oh, tingir tingir gelsin sonra sigortalardan paralar, iyiymish :P... ama gercekler öyle degil, on tane amblemin olsa da haksizsan haksizsin kazada cünkü sakatlar icin de ayni trafik kurallari gecerli! onlar da ayni hususlara dikkat etmesi gerekio... ama amblemi takmayinca hakli olup olmayishina bakilmio bile, ödüyosun güzelce cepten... shimdi bi gariplik yok mu sizce bu ishte?!...

şunuda söyleyim ben bir yerde okudum aklımda kaldığı kadarı ile özürlü plakası olan araçlara normal araçlara yaklaşıldığı kadar yaklaşılması kesinlikle yasak neden? Çünkü anladığım kadarı ile engelli birey trafikte sıkıştırılmaması acısından
    bunu nerde okudugunu israrla görmek istiorum, sevgili ndipi!... kim söylemish? nerde yazili, kanun muymush, hangi sayi??... bilmek istiorum, cünkü kulaktan dolma, yalan yanlish bilgilerin "kesinlikle yasak" gibi kati sözlerle ortaya konulmasini dogru bulmuom... emniet genel müdürlügü - trafik hizmetleri bashkanligi - trafik arashtirma merkezinin internet sitesini iyi kötü inceledim ve sarfettigin cümleye uzaktan yakindan benzeyen sözlere rastlayamadim... bashka nerelere bakip bu ishin aslini örenebilirim, bilemiorum... engelli pictograminin bi uyari isharetiymish gibi ortaya konulmasindan ve ele alinmasindan rahatsiz oluorum... bütün trafik isharetlerini inceledim, öyle bisheye rastlayamadim! ne tehlike uyari isharetleri arasinda ne trafik tanzim isharetleri ne de otoyol isharetleri arasinda göremedim... hatta park etme isharetleri gurubuna bile almamishlar... araclarda bulunmasi gereken uyari isharetleri olarak bulurum belki dedim, bulamadim... buyur biras da sen incele istersen, belki benim gözümden kacmishtir; http://www.trafik.gov.tr/trafik_guve..._guvenligi.asp

birde malum bizler özel donanıma sahip araçlar kullanmaktayız şahsen ben kendi aracım iken yokuş yukarı kalkarken araçımı bazen geri kaçıra biliyorum elimde olmadan
    sen yokush yukari kalkarken arabani bazen biraz geri kacirabiliorsun diye bütün engellilerin plakasina amblem yapishtirilmasini mi istiosun... herkesin mecbur tutulmasini mi istiosun?... yokushlarda sorunsuz kalkish yapabilen sakatlar yok mu sence? olamaz mi?... hem farz edelim ki amblemli aracini geri geri kacirdin ve arkanda bekleyene vurdun, bu durumda bütün suc onun mu oluo? cikan masraflari o mu ödüyo?... ödemiosa ne ishe yario?... ishe yaramiosa neden mecbur tutuluyoruz?... ayrica kimsenin kimseye amblem kullanmayi yasaklamaya nieti yok ki, sadece mecburiet kalksin dioruz... ondan sonra diledigin kadar kullan...

hatta bir araçın arkadasında şunuda okudum ENgelli aracıdır fazla yaklaşmayın diyede yazıyordu kocaman harflerle
    "engelli aracidir fazla yaklashmayin" gibi pek kisa sayilmayan bi cümleyi okicak kadar yaklashmishsan zaten biras fazla yaklashmish olmaz misin? özellikle de seyir halindeyken ve belli bi sürati gecmishsen ... ancak park yerlerinde veya senin shu yokush yukari kalkma sorununda erkenden görülüp ishe yarayabilir belki... zaten o yazi genelde parkyerlerinde arabanin arkasina fazla yaklashilmamasi icin kullanilior, cünkü tekerlekli sandalyesini bagajinda barindiranlar cikarip kurmak icin bi miktar yere ihtiyac duyuyorlar... bikac kez ben de yashadim o problemi ve benzer bi stiker kullanmayi aklimdan gecirdim... devlet tarafindan mecbur tutulan bi amblem ile öyle bi stikeri kendi isteginle kullanmanin arasinda hic mi fark göremiosun?...

gayet sakinim hala =)

tabii ki de plaka dünyanin en önemli konusu degil, arkadashlar... "sakatlarin bashka hic bir sorunu yoktur" da demioruz... "hersheyden önce bu plaka degishmeli" de demioruz... "plaka deishirse bütün sorunlarimiz biticek" de demioruz... babenjimin de dedigi gibi bu bashligin konusu bu bi kere, ve plaka uygulamasinin ne kadar dogru/yanlish/gerekli/gereksiz oldugunu tartishioruz burda... yanlishsa nasil düzeltilebilir diye fikir yürütmeye calishioruz... e haliyle düshünceler, fikirler, tutumlar farkli farkli olduundan konu uzuyo biras... bi kötülük yok ki bunda?! hatta cok güzel bence (yalniz, a_geyik'in de dedigi gibi, onca yazilanlari ya hic okumayip ya da okumamish gibi yapip özellikle de shu "gocunma" lafini isitip isitip ortaya atmayi pek hosh bulamiom )... ve sevgili ndipi, simit satmayi birakip firin acilabilmesini benim kendimi frenlememe mi bagliosun, nasil anliym shimdi ben bunu?! ... gözünü acip etrafa shöyle güzelce bi bakarsan görürsün ki -ben kendimi frenlesem de frenlemesem de - firin coktaaan acilmish, ekmek de satilior, pasta da, börek de simit de ... üzme tatli canini sen ...bashka konularin da konushulmasina engel degil bu bashlik... sitede shöyle bi geziye cikin bence, arkadashlar, bashka bishi konushulmuyo muymush mush mush, görün?! ...

neyse, konuyu "canla bashla sahiplenenlerden" biri olarak diyeyim ki;
    plakanin kendisini o kadar da fazla önemsediim yok aslinda (shu an türkiye.de yashior olsam mecburen ben de kullanior olucaktim - bazilarinin yaptigi gibi, amblemi kaziyip park kolayliklarindan vazgecmiycektim tabe) ama bu plaka uygulamasinin arkasinda sezdigim, hissettigim garip tutumu cok cok önemsiorum ve diger bütün sacmaliklarla da baglantisi oldugunu düshünüorum... o hissettigimi düshündügüm -ve aslinda yanilior olmayi umdugum- tutum degishmedigi sürece plakanin degishmesini cok büük bi adim olarak sayamam tabe... yine de uygulamanin degishmesinden yanayim, cünkü cok ama cok gecerli sebepler gösterilemedigi taktirde;
    • hic kimsenin utandigi ve (veya herhangi bashka bir sebepten dolayi) saklamak istedigi özel bi durumu teshhir edildigi icin kendisini ezik hissetmesini, plakasindan amblem kazimak zorunda kalmasini istemem - o kishinin yaptigini pek dogru bulmasam da, devlet tarafindan öle bi duruma getirilmesini üzücü buluorum, rahatsiz edio beni (vatandashin utanmasini istemiosa plakasini damgalicana psikolojik destek saglasin devlet! sagliyamiosa damgalamasin da!!!) - bu bir... o plakayla bütün arac kullanan sakatlar devlet tarafindan tek bir kefeye sokuldugu ve saglam shoförlerden ayrishtirildigi icin stereotipleshtirilio, ötekileshtirilioruz, "siradanlashmamiz" zorlashtirilio - bu iki... hepimiz maksimum derecede bagimsiz olmak istioruz, bedensel sinirlarimizin farkindayiz ve degishtiremicemizi bilioruz, tamam, ama bagimsizlik sinirlarimizin cok daha fazla genishletilebilicene inanioruz hatta eminiz bundan... ve etrafimiza da anlatmaya, onlari da ikna etmeye calishioruz ki engellilerle ilgili calishmalar o yönde olsun (kapi kapi dolasharak sakatlar icin sadaka toplama yönünde degil )... fakat bu plaka "kendine yetemeyen, her an bashkalarinin (saglamlarin) yardimina, destegine muhtac engelliler" imajini kuvvetlendirio (arabalarimizla seyir halindeyken en engelsiz ve bashkalarindan en bagimsiz zamanlarimizdan birini yashadigimiz trafikte bile) ve bu imaj beyinlere kazili kaldigi sürece de bagimsizlashabilicemiz kimselerin aklina gelmio pek (biz bile unutabilioruz icabinda ), e, doal olarak da herhangi bi calishma yapildiginda o yönde deil, farkli yönde oluo - bu üc... hershey bi yana, nietler ne kadar iyi olursa olsun, cok ama cok gecerli sebepler gösterilemedigi sürece birilerinin damgalanmasini felaket cirkin buluyorum - bu da dört... genel trafik emniyeti icin bi sakinca olushturuyomushus mesajinin verilmesine bidaha deginmicem shimdi... (*)

okudukca, düshündükce, inceledikce plaka uygulamasinin olumsuz yönleri cogalio gözümde ve bunlari telafi edicek kadar olumluluk ariorum, ariorum, bulamiorum... bu yüzden de hic bir hakkimizin plakaya bagli kalmamasi, plakanin da istege bagli olmasi yönünde degishmesini istiorum bu uygulamanin ... ama az önce de dedigim gibi asil degishmesini istedigim shey bu uygulama gibi, h-sinifi ehliet kategorisi gibi sacmaliklari ortaya cikaran garip tutum... evet, her ikisini de, bircok bashka düzenlemeleri de sacma buluorum ve inceledikce bizim sorunlarimizla ilgilenilmeden, arashtirilmadan, sorushturulmadan bazi önyargilarla yola cikilarak üstünkörü bi shekilde, sirf birilerini susturmak istercesine hazirlandiklarini görüyorum; önyargi kokusu gelio burnuma, ayrimcilik kokusu, ikinci sinif vatandash muamelesi kokusu gelio burnuma... devlet bile böyle yaparsa siradan vatandashlardan ne bekleyebiliris ki?...

ne dersenis deyin, bu konunun konushulmasini, incelenilmesini simit satmaya benzetemiom ben... konushulmicak kadar önemsiz bulamiorum asla!!!... ayrica, shööle sahilde oturup yaninda cay ile simit yemeyi en lüks pastanede pasta yemeye deishmesdim shu an ... uff, canim istedi walla :-|... hep shu ndipi.nin yüzünden :P

umarim yeteri kadar sakin olabilmishimdir,
    selamlar

(*) zorunlu olmayan, istege bagli kullanilan - daha dogrusu, istege bagli kullanildigi bilinen- amblemin ayni etkiyi yapicani düshünmüom, bu yüsden de sakincali bulmuyom... hatta eger vatandash kendini daha ii hissedicekse faydali da olabilir pekala...

babenjime not; ii ama babjim, kendimi biras olsun frenlemesem hepten bütün dünya meselelerini plakaya bagladigim sanilicak, hehe... gerci shimdi de öle düshünenler var ama neyse ...
    oturanboga'ya not; birlikte girelim mi bari grup terapiye :?

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ndipi,

Pess.. Burada yazılan bu kadar mesajdan, bu söylediklerini çıkardıysan (ama okuduğunu hiç sanmıyorum ) artık senle tartışmayacağım.. Sen de bana hitaben bir şey yazma, olur mu?

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: nevbahar
    Baben demiş ki;

Rahatsız olduysan çeker gidersin.. Kimsenin kimseye konuştuğu konu ile ilgili saygısızlık yapma, konuşturmama hakkı yoktur burada.. Ama onu yapan olursa, 'yapamazsın' deme hakkımız doğar bizim de..

Konu ile ilgili bende birkaç kelam edip meramımı anlatmak isterim ama yazılanlara şöyle bir baktım en iyi kalsın dedim, neme lazım dedim şimdi noktasını, virgülünü uygun yere koyamazsam bende azar mazar işitirim Allah korusun.

Belki buradaki bir çok arkadaşımızdan hem yaşça daha büyük hem de daha tecrübeli olan ağabeyimiz noktaya, virgüle takılmış, milleti habire fırçalıyor hatta kovuyor, birde üstelik ev sahibi sayılır.

Bildiğim kadarıyla bu köşe "Türkçe'yi düzgün kullanma köşesi" değil, milleti rahat bırakın biraz isteyen istediğini istediği gibi yazsın. Yazılanlara bakılırsa kimin ne demek istediği anlaşılıyor zaten değil mi?

Aynı şeyi bir başka forum yöneticiniz başka bir forumda yapıyor. Sizi onunla kıyaslayıp size haksızlık etmek istemem, bu konuda o ipin ucunu kaçırmış ne diyelim Allah ıslah etsin.

Lütfen biraz daha sükunet.
    Nevbahar,

Alıntısını yaptığın cümlemden, cımbızla "çeker gidersin" lafını çeker alırsan; "kovmak" gibi bir anlam çıkarabilirsin.. Ama böyle bir şeyi demagoji yapmak isteyen politikacılar uygular genellikle.. Yoksa sen de onlardan mısın?

"Benim özgürlüğümün başladığı yerde senin özgürlüğün biter" diye bir söz vardır. Bunu sen de söyleyebilirsin. O zaman benim için anlamı: "Senin özgürlüğünün başladığı yerde benim özgürlüğüm biter"dir.

… şimdi soruyorum arkadaşlar Plakadaki Engelli İşaretimi bu kadar önemli yoksa Ruhsattaki yazan mı neden bende B sınıfı ehliyet sahipleri gibim başka engelli arkadaşlarımın araçlarını kullanamıyorum evet bende sınava girdim bende o şekilde aldım bizlerde tutmuşuz plakadaki şekil ya ruhsatta yazan kocaman yazıya ne diyeceğiz
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: CeCo
    ne plaka imiş beee vayy anasını devlet sorunu oldu uğraşacak başka bir konu yokmu acaba ne kadar sorun oldu bu plaka

Burası: "[Tartışma] Sizce sakatların kullandığı otomobillerde özel plaka olmalı mı, neden?" başlıklı forum. "Özel plaka" hakkında başka nerede konuşacağız? Sen benim konuşmamı ENGELLEMEYE kalkarsan, ben de "yapamazsın" derim ve çeşitli şekillerde uyarırım. Sen buna "fırça" diyorsan o senin yorumun. Demek ki hak edilmiş.

Burası "Türkçeyi yanlış kullanma köşesi" de değil!

Böyle de yazabilirdim:
    • RahatsızolduysançekergidersinKimseninkimseyekonuşt uğukonuileilgilisaygısızlıkyapma konuşturmamahakkıyokturburadaAmaonuyapanolursayapa mazsındemehakkımızdoğarbizimde

Ya da böyle:
    • Rhtsz oldysn çkr gdrsn.. Kmsnn kmsy knştğ konu ile ilgl sygszlk ypm, knştrmm hkkı yktr brd.. Ama onu ypn olrs, 'ypmzsn' deme hkkmz doğar bzm de..

Ve sonra da ekleyebilirim; "Ne demek istediğim anlaşılıyor zaten, değil mi? Anlayamadıysan o benim sorunum değil.. Anlasaydın".

Senin deyiminle "noktaya, virgüle takılmış" değilim. Zaman zaman ben de hatalar yapabilirim. Benim kızdığım nokta:

O zaman siz simit satmaya devam edin derim o konudada bir çok yorum yazdım
    idi..

Okunacak gibi yazı yazmayanın mesajlarını okumak zorunda değilim! :evil:

Herkesin güzel Türkçe kullanması gibi bir şart yok ama herkesin bulunduğu yeri bilmesi ve kimseye saygısızlık yapmaması gereği var! Yaparsa cevabını alır! (Not: Burada sadece Rekursion'un kendi geliştirdiği "Rekursionca" konuşma/yazma hakkı vardır! O, Türkiye'de yaşayan, pek çok Türk'ün kullandığı Türkçeden daha anlamlı kullanır bu dili..)

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: denizsu
    FORMULLA arkadaşımıza kulak verelim!..
    herkez kendine göre yorumlamasın, genele göre düşünülsün...
    Bir de şunu ekleyim: -Biz de çok söyledik zamanında- lütfen A_GEYiK'in mesajına 'kulak verin!' Eski mesajları okumadan yeni -sandığınız- bir şey yazmayın! Söylenenlerin pek çoğu -ya da benzerleri- önceden yazıldı, cevaplandı.. Okumuş olsaydınız belki şimdi yazdıklarınızı yazmaya gerek duymayacaktınız.. Lütfen!!

Rekursion'a not:Boş ver yaaaaaa Kim ne sanırsa sansın.. Senin yaptıklarının onda birini yapamayanlar konuşmasınlar.. 8)

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Şimdi ben bunca argümana rağmen ısrarla plakada pictogramı savunan arkadaşların engelliliklerini kullanmak için yanıp tutuştuklarını söylesem ne hissedersiniz? Yani bence siz "engelli olduğunu insanlara göstermek isteyen, sakatlıklarını teşhir ederek birilerinden acınma, merhamet, yardım vb şeyler bekleyen kompleksli insanlarsınız" desem...Sanırım pek hoş olmazdı. Tıpkı bunca söylenenden sonra hala birilerinin engelliliğimizden utandığımızı öne sürmeye devam etmesi gibi...

Rekursiyon çok güzel bir şekilde özetledi aslında. Gurur duyduğumuz herşey bir tarafımıza yapıştırılacaksa kadınların da plakaları ayrı olmalı. Ya da yaşlıların mesela. Çünkü yaşlıların refleksleri gençlere göre biraz daha zayıflamış olabilir. Bu durumda bence yaşlı insan pigtogramı icat edilip plakaya konmalı. Mesela bir baston işareti, olabilir. Plakada bastonu görünce iyiliksever Türk halkı arabalarından iner ve amcaya "siz yorulmayın amca biz sizi evinize kadar bırakalım" der belki!!!

Bazı arkadaşlarımızın "biz böyle olmasından razıyız bu durumda sizin istekleriniz anlamsız" şeklinde özetlenebilecek tutumlarını da anlamak zor. Ben arabamda hiçbir şekilde sakat amblemi görmek istemiyorsam devletin bana bunu dayatma hakkı olmamalıdır. İsteyen tutsun taktırsın. hiç umrumda olmaz. Bana ne, der geçerim. Ama benim de içinde olduğum bir kurallar sistematiğinde beni de kapsayan bir şart koşuluyorsa başkaları benim adıma konuşamaz. Çünkü bu benim irademe ipotek koymak olur.

Kaldıki bu o denli saçma bir uygulama ki mesela yürüyen bir insan sadece bir ayağının dizaltından amputesi olmasına rağmen tekerlekli sandalye ile tanımlanıyor. Aynı şekilde duyma engelli bir arkadaşımız da bu pictogram ile tanımlanıyor. Bazı çok demokrat arkadaşlarımız da bu durumu son derece normal karşılıyorlar. Evet tekerlekli sandalyede yaşamak benim için utanç verici olmayabilir ama sağır biri asla kendini o şekilde tanımlatmak istemeyebilir. Şimdi biz ısrarla hayatında kullanmadığı bir sandalyenin işaretini kullanmak zorunda bırakarak bir insana iyilik mi etmiş oluyoruz?

Bir diğer söylem de "engellilerin bunca sorunu varken bu mu kaldı" şeklinde özetlenebilecek tutumdur. Bizler engellilerle ilgili sadece bu soruna kafayı takmış insanlar değiliz ki bu iddia anlamlı olsun. bizler sitenin başlıklarında yapılacak küçük bir gezintide de görülebileceği üzere hemen her konuda gerekli eleştiri, önerilerimizi ısrarla dile getiriyoruz. Ancak bu başlığın özel bir yanı var. Çünkü bu plakadaki işaret konusu ülkemizde engelliye bakışın en somut göstergesi durumunda. Engellinin nasıl ötekileştirildiğinin bayrağı gibi hayatın her alanında dalgalanıyor. hiçkimsenin aracında olmayan bir işaret sadece sakat olduğumuz için bizim arabamızda var. Ve bu işaret sanki aracın bize hibe edildiği gibi bir duygu barındırıyor. Geçtiğimiz günlerde üniversitedeki bir öğrencinin sorusu aslında bu düşüncenin tipik bir yansısı;
    "Abi bu arabaları size devlet veriyor değil mi?..."
    Bu cümlenin sarfedilmesini zihinlerdeki farklı algılara, o algıyı oluşturan neden olarak da plakaya varıyoruz. Yani plaka kendi gerçeğinden bağımsız olarak farklı algılamalar oluşturuyor. Bu algı bazı arkadaşlarımızın hoşuna gittiği gibi yardım etme duygusunu da barındırabiliyor, ötekine karşı hissedilen korku veya acıma duygularını da...Bu duygu ve düşüncelerin muhatabı olmak istemiyorsanız cevap hazır; engelinden utanıyor! (Kaldıki çok merak ediyorum. Benim engelimden utanma hakkım yok mu? )

Bu plaka eninde sonunda kalkacak ve bizler de herkes gibi damgalanmadan araç kullanmaya başlayacağız. Bu sadece bir vade sorunudur.

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Hatırlarmısınız bilmem ?: Eskiden parklarda ''Çimlere basmayın'' yada ''çiçekleri koparmayın'' yazardı.Hastahanelerde kocaman ''SUS'' diyen resim olurdu.Bu
    gözler bazı yerlerde,''Yerlere tükürmeyinizi,buraya işeyen eşşektiri,Trafik işaretlerine nişan almayınızı'' gördü.Örnekler uzatılabilir.Demek istediğim bazen
    toplumsal bilinç böyle saçma sapan yollarla oluşturulmaya çalışılıyor.

Bazen karar vericiler çaresiz kalabiliyor.Kaldırımlar niye yarım metre yüksek:çünkü orayı park yeri sanan öküzler var.Pozitif bir ayrımcılık için tasarlandığını düşündüğüm ama herkonuda olduğu gibi birbirinden habersiz
    kurumlar yüzünden bir halta yaramayan bir uygulamadır bu uygulama.Yoksa nazilerin yahudilere koyduğu damgalama değildir.

Denizli'de yaşayanlar bilir,anacaddelerde Özürlü araçlarının 15 dakika bekleme
    yapabileceğini belirten koca koca levhalar vardır.Halbuki bunu sadece polisler
    heryerde uygulasa yeter bi durumdur.Ama polis her defasında kendisine böyle bir
    emir verilmediğini anlatır size.Yakından bildiğim bir anekdot;Antalya migrosun
    güvenlik müdürü ilk zamanlar,sakatların otopark yerlerini,sağlamlara karşı korumak için SAVAŞINDA benden yardım istemişti ve ben bile çaresiz kalmıştım.
    Bazen tek çarenin adamı öldürmek olduğunu düşündüm.Bazende, en iyisi onun
    arkasına park edip,ne olursa olsun dedim. Galiba en sonunda bir güvenliğin bu işleri yakın takip etmesiyle son buldu bu savaş.Şimdide o adama acıyorum...
    Neyse...Bu bilinç yerleşti diyenler olabilir,bu bilinci yerleştirmek için tutulan yol
    yanlış ,incitici diyenler olabilir...Hepsine saygılar...Ama zaten bu TOPLUMSAL bilinç değilmi herkonuda karşımıza dikilen.Artık kaldırmanın zamanı geldi diyorum galiba
    bu işaretleri.Yine her konuda olduğu gibi kendimden örnek vereyim.

Ben kaldırdım,hiyle , yanlış doğru,ben sildim ...Ama eşimin arabasında duruyor.
    Ne yapayım serde demokratlık var.Saygılar.

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    plakadaki o saçma imi taşımaya bu kadar sevdalı arkadaşların savunduğu düşünceden tek birşey anladıysam, arap olıyım. tek bir kelimesinden bile hiçbir ipucu çıkaramadım. nedir savunduğunuz?

yok gurur duyuyormuş yok biz engelliymişiz niyeymiş.. bla bla bla....

hepimizin engelli olduğunu unutuyorsunuz sanırım.

niye gurur duyuyım kardeşim. bu engelin beni ne kadar engellediğini sadece ben bilirim. baksanıza o kadar ki, düşünce yapımıza bile engel koymuş.

şu da var;

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Rekursion
    yokushlarda sorunsuz kalkish yapabilen sakatlar yok mu sence? olamaz mi?.
    yada yokuşta arabasını geri kaydırmayan sağlıklı insan var mıdır demeli bunun devamında Rekursion (elbette vardır ama eminim sayıları oldukça azdır)

ayrıca Baben'e yapılan tüm agresif yorumları kınıyorum. insanların yazdıklarını iyice okumadan üzerine yorum yapan düşünce yapısını da.

ben plakada mimlenmek istemiyorum. etrafımıza kazılan yeterince tuzak var. nüfus cüzdanlarımıza işlenmek istenen "engellidir" ibaresi gibi. neden bile isteye butür tuzaklarla damgalanmak istiyorsunuz? bilmiyorsunuz sanırım ama eğer bazı şeyler bizim hakkımızsa bunu bizlere işaret koymadan da yapabilirler/yapmak zorundalar. illaha milletin gözüne gözüne sokmakmı lazım engelliliği.
    nedir bu "DİKKAT ENGELLİ GELİYOR.ÇEKİLİN" çirkinliği. görmüyor musunuz. adamların heryerde gözüne batıyoruz bu şekilde.

engellilik haklarımızı daha önemli platformlarda savunmalıyız arkadaşlar. zaten herkesle eşit haklara sahip olduğumuz trafikte değil :!: :!: :!:

Sayfa 10 / 29 İlkİlk ... 6789101112131420 ... SonSon

Başlığın Etiketleri