Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    AŞAĞIDAKİ METİN 1 OCAK 2007'DE GÜNCELLENMİŞTİR. LÜTFEN YENİDEN OKUYUP DEĞERLENDİRİN VE ELEŞTİREL BİR GÖZLE YAKLAŞIP, GEREKÇELERİNİZİ DE SUNARAK ÖNERİLERDE BULUNUN...

Konuyla ilgili tüm önerilerin yer aldığı metne ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

C- Otomobil Alımında Vergi Muafiyetleri Hangi Grup Engeli/Dezavantajı Olan Kişilere Uygulanmalıdır?
    1- Varolan Düzenlemeler
    Halen süregelen uygulama;
    a) Hareket ettirici özel donanıma sahip otomobilleri,
    b) %90 ve üzerinde sakatlığı olan kişiler için, yurtiçinden alımlarda özel donanım şartsız, yurtdışından alımlarda ise otomobile binişi/transferi sağlayıcı donanım şartlı otomobilleri
    kapsamaktadır.

2- Sakat Vatandaşların Yaşadığı Sorunlar:
    a) Sol uzuvlarından sakatlığı/dezavantajı olan kişiler “özel donanıma ihtiyacınız yok” denilerek, kapsam dışı tutuluyorlar
    b) %90’ın altında sakatlık oranı olup, buna karşın sakatlığından dolayı sürücü belgesi alamayan/verilmeyen kişiler kapsam dışı tutuluyor.

3- Çözüm Önerileri
    Vergi muafiyeti iki kategoride uygulanmalıdır ve elbette bu uygulama aynı anda sadece tek bir otomobil için geçerli olmalıdır;

a- Otomobili kendisi kullanabilecek (sürücü belgesine sahip) olanlar
    1- Belli bir seviyenin üstünde ciddi yürüme sorunu bulunan kişiler bu kategoride değerlendirilmelidir. Bu kişiler (Ör. omurilik felçli, çift taraflı diz üstü/altı ampute/hareket kaybı vb. olanlar) sakatlığından dolayı ayakta durmakta, yürümekte ve (kalabalık) toplu ulaşım olanaklarından yararlanmakta dezavantajlı oldukları için özel otomobille seyahat etmek durumundadırlar. Bu yüzden de ÖTV, KDV ve MTV'den muaf tutulmalıdırlar.
    2- hafif düzeyde yürüme sorunu bulunan kişiler (ör. tek taraflı diz üstü/altı ampute/hareket kaybı vb. olanlar) Bu kişiler ÖTV ve MTV'den muaf tutulmalıdırlar.
    3- %40 ve üzerinde sakatlığı olan kişilerin üzerine kayıtlı otomobiller MTV’den muaf tutulmalıdır

b- Otomobili kendisi kullanamayacak olanlar
    1- Belli bir seviyenin üstünde fiziksel (kol, bacak ve göz) dezavantajı bulunan ve bu sakatlığından dolayı sürücü belgesi alamayan/verilmeyenler
    2- 18 yaşından küçük olup, belli bir seviyenin üstünde yürüme/mobilizasyon sorunu olan çocukların aileleri
    3- Belli bir seviyenin üstünde zekâ ve sosyalleşme sorunu bulunup, bu yüzden toplu ulaşım araçlarını kullanmakta dezavantajı olan kişilerin aileleri
    ÖTV, KDV ve MTV'den muaf tutulmalıdırlar.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Arkadaşlar, buradaki tartışmaya göre konuyu Sakatların Otomobil Alım-Satım ve Kullanımı ile İlgili Sorunlar ve Çözüm Önerilerimize ekleyeceğim. Lütfen görüşlerinizi yazın.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ATiM Avatarı

Son Giriş
    15.05-2010
    Saat
    09:22
    Yaşadığı Yer
    Kayseri\Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bedensel sakatlığı olanlar ve buna bağlı olarak diğer ulaşım araçlarını kullanamayacak veya zorlanacak bireylerin, her türlü vergiden muaf tutularak araç alabilmesi doğru olacaktır. Bunun haricinde herhangi bir engele sahip insanlarında bu özgürlükten yararlanabilmesi çok iyi olur, fakat bu şekilde zorunlu olarak şahsi araca muhtaç kişilerin göz önüne alınması daha kolay sonuç getirecek bir çaba olacaktır. Acil gereksinim de bu yöndedir.

Üye
    alibel Avatarı

Son Giriş
    08.06-2017
    Saat
    15:08
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bence bedensel özürlü olanlar daha farklı bir konumda. Örnek kulağı duymayan bir şahıs ile ortopedik bacaklarından sorunu olan şahıs ikisi arasında sakat aracı kime uygun? Fark açıkça ortada. Benim görüşümde budur. Ancak bu demek değildirki, bir takım haklardan bedensel özürü olmayanlar özürlüler faydalanmasın. Ama şu bir gerçektir. İş arabaya geldiğinde hakikaten kime gerekli olduğu ve bu konudada çıkabilecek en iyi kolaylıkların kimler için çıkması gerektiğide ortada.

Üye
    wedo Avatarı

Gerçek Adı
    WEDO
    Son Giriş
    09.06-2017
    Saat
    01:34
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir kişinin engeli onun yaşamını zorlaştırıyor(iş bulma, ulaşım v.s.) otomobil alımında muafiyetleri mutlak olmalı. KDV yi tamamen muaf tutmayabilir, çünkü bu devlet için kazanç kapısı görülüyor en azından %8 e düşürülebilir.(Tabii asıl isteğimiz tamamen kaldırılması yada diğer engelli malzemeleri gibi %1 olması) İşitme engellilerde ise belli bir duyu kaybı olma şartı aranmalı. Yoksa bu durum çok suistimal edilebilir.

Birde buraya eklemek istiyorum; yurt dışından getirilen araçların gümrük işlemlerinin tek Ankarada yapılıyor olması bizler için sıkıntı yaratmakta ve sadece bir merkezde olması işlemleri uzatıyor.
    10 Yıllını doldurmuş araçların otomatikman (Ankaraya yada olursa diğer illerdeki gümrüklere gidilmeden) gümrükten düşürülmesi.

Üye
    gadjodilo Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    09:48
    Yaşadığı Yer
    uruguay/santa maria
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

sadece yürümede sorun yaşayan, toplu taşıma araçlarını kullanamayan, ulaşım kendisi için gerçekten sorun olan sakatlara bu hak tanınmalı. sağlık kurulu raporlarından tamamen bağımsız bir değerlendirme yapılmalı.(bağımsız ve tanımlanmış kriterlere göre değerlendirme yapabilecek ayrı kurullardan alınacak raporlara göre hareket edilmeli...)

NEDEN sorusunu sooradan gördüm.

çünkü bu işlerde en büyük yanılgıya sağlık raporları sebep oluyor. %90 raporlu kalp nakli olmuş arkadaşım her hafta halı saha maçına giderken, ben %60 raporumla değen yerlerimi zor kaldırıyorum. vergi muafiyeti vesair haklar önünde ikimizinde eşit olması bana göre hiç te hiç makul bi yaklaşım deil.(şimşekleri görür gibiyim)

ama derseniz ki türkiyede engelli insanlar alt gelir grubuna dahil insanlar.
    maksat zaten çokta yüksek olmayan hayat standartlarını böyle bi uygulamayla jestlendirmek o zaman herkes faydalansın bu uygulamadan...

populizm bu ülkede peynir ekmek gibi gidiyor hiiiiiç bozmadan ayyyyyyynen dewam....

Üye
    karaca Avatarı

Son Giriş
    11.12-2007
    Saat
    16:55
    Yaşadığı Yer
    elazıg
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bence, Bedensel sakatlığı olanlar elbette ki diğerlerine göre daha öncelikli olmalı.

Ancak; Bu durum mevcut kazanılmış hakların geri alınması şeklinde olmamalı, organ kaybı olanları da mevcut yasadan faydalandırıyorsa, eksikliklerinin giderilmesi konusunda adım atılmalı,

Örneğin; Mevcut yasa " sakatlığı % 90 ve üzeri olan kişilere..... sen araç kullanamazsın.....üçüncü dereceye kadar akrabalarından biri veya tutacağın bir şöför tarafından araç kullanılabilecektir....." Demektedir.

Daha önce de belirttiğim gibi sakatlığı % 90 ve üzeri olan kişiler alacakları SAĞLIK KURULU RAPORUNDA araç kullanabilir ibaresi olması ve en az B sınıfı ehliyeti olması şartıyla araçlarını kullanabilmelidirler..... ve ÖTV, KDV, MTV vb. gibi vergilerden muaf olmalıdırlar.

Ben ikinci şık diyorum.

Üye
    Laus_Deo Avatarı

Son Giriş
    22.08-2009
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    Erdek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

TEKRAR ANAYASA EŞİTLİK İLKESİ VE TEKRAR SİYASİ İRADE

OTURANBOĞAYA KISMEN KATILIYORUM VE BEN DE "BEDENSEL SAKATLIĞI OLANLAR ÖTV VE MTV DEN DİĞER İŞİTME -ORGAN VB.KAYIPLARI OLANLAR İSE ÖTV VE MTV DEN MUHAF OLMALI" DİYORUM.

KDV VERMEME KONUSUN DA KARARSIZIM,ÇÜNKÜ KDV ALDIĞIMIZ MAL YADA HİZMETLERİN ÜLKE EKONOMİSİNE OLAN KATKISI.BU KATKI BAŞKA ADLAR ALTIN DA TÜM DÜNYA DEVLETLERİ TARAFINDAN ALINMAKTADIR.BUNUN ALINMAMASI KANUN DEĞİŞTİRİLSE DAHİ YANLIŞ OLUR KANATINDAYIM.

SAYGILARIMLA.

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili karaca,

organ kaybi vs. olma insanin günlük hayatini ne derece (olumsuz) etkiledigi, ulashim konusunda ne tür problemler cikarabildigi hakkinda hic bi fikrim yok... bilmeden ahkam kesmek te dogru degil tabe ... bu yüzden elimden geldigi kadar dikkatli olmaya calishiorum ve diorum ki:

eger -organ kaybi sebebiyle %90 ile ölcülen- sakatligin ulashimda sana zorluk cikariorsa, daha doorusu otomobil kullanmaktan vazgecmek "toplumdaki yerini" almakta problem yaratabiliosa veya sagligini riske sokuyorsa seni cok, cok hakli buluyorum ve destekliorum...

ama aksi taktirde otomobilin senin icin bir lüks oldugunu düshünüyorum... ve lüks eshyalarin üzerine konulan (oldukca yüksek) vergiyi pasha, pasha ödeyerek kullanan herkes gibi senin de ödemen gerekir gibime gelior...

benim aklima gelmeyen ama sana "hayir, araba benim icin lüks degil, cok önemli bir ihtiyactir!" dedirten cok hakli sebeplerin olabilir tabe, aciklarsan sevinirim... ayrica sakatligin boshu boshuna %90 olarak ölcülmemishtir... mutlaka organ kaybi olmayanlara göre (örnegin -yardimsiz yürüyemeyen, cogunlukla t.sandalyeye ihtiyac duyan- bana göre) bir cok konuda dezavantajlisindir... önce o konulardaki sikintilarini gidermeye calishmaliyiz derim ben...

saygi & sevgi & selamlarimla

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

ankete gelince:

ikinci shikki isharetleMedim cünkü sakatligi ulashim konusunda hic bi problem cikarmayan birinin ulashim problemi yüzünden "hayata" dahi katilamayan biriyle otomobil alim konusunda ayni haklara sahip olmasini pek dogru bulamiyorum... karaca.ya yazdigim cevapta deginmeye calishtim... sakatligi lüks eshyalara daha "kolay" sahip olma bahanesi olarak kullanmak yerine hangi engel gruplari ne tür engellerle karshilashio onu anlayip ona göre cözüm bulmali bence... oturanboga.nin dedigi gibi dezavantajlara, karshilashilan engellere göre ek haklara sahip olmaliyiz ilk önce...

birinci shikki secmedim cünkü 1) bedensel sakatlik diye sinirlandirilmasini dogru bulmuyorum. her kim sakatligi yüzünden ulashim problemi cekiosa ulashim konusunda ayni haklara sahip olmali. örnegin körler, bedenen turp gibiler, kilometrelerce yürüyebilirler ama yine de ulashim konusunda problemleri vardir. organ kayibi olanlarin da olabilir, bilemicem, kendileri daha iyi bilir... 2) cogu sakatlar, ulashim sorunu olmasa bile, bircok bashka konuda dezavantaj yashior. madem sikintilari gideril(e)mior hic olmasa mtv.den, kdv.den (kismen de olsa) muaf olsunlar... hem zaten saglam insanlara göre sakatlar daha cok ve daha düzenli doktora, terapilere vs. gitmek zorunda olduklari icin ulashim ayri bir önem tashior...

bu yüzden tam istemeyerek te olsa ücüncü shikki sectim... istemeyerek cünkü, az önce dedigim gibi, "bedensel sakatlar" degilde sakatlagindan dolayi ulashim sorunu yashayanlar ötv, kdv ve mtv'den, dger (ishitme-organ vb) kayiplari olanlar ise kdv ve mtv'den muaf olmali bence...

ulashimda zorluk cekenler bana göre:

*zihinsel sakatlar (sakatlik derecesi önemli olabilir)
    *bedensel sakatlardan:
    • -hic yürüyemeyenler
      -yardimsiz yürüyemeyenler
      -yürürken zorluk cekenler
      -sakatligindan dolayi toplu tashima araclarini kullanamayan digerler
    *duyusal sakatlardan:
    • -körler
      -yüksek derecede görme kaybi olanlar
    *organsal sakatlardan (bu kelimeyi shimdi uydurdum galiba ):
    • -"cok" yürüdügü zaman sagligi olumsuz etkilenen, riske girenler...
      "cok" derken, arabasi olmayan birinin günlük hayatinda yürümesi gerektigi kadar cok... yoksa öle maratona katilipta "koshtum koshtum, hastanelik oldum" diyenleri kastetmiom...

shimdilik aklima gelenler bunlar... merak ettigim bir konu, tek kolu ampute olanlar ulashimda ne tür problem cekio?...

Üye
    karaca Avatarı

Son Giriş
    11.12-2007
    Saat
    16:55
    Yaşadığı Yer
    elazıg
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Rekursion,

Düşüncelerine saygı duymakla birlikte, konuların tam anlaşılması için
    bazı açıklamaların yapılmasını gerekli olduğunu düşünüyorum.

Sakat yada hasta (organ kaybı olan) olupta bu siteyi takip eden insanların sorunlarının ortaya koyulup, çözümü için neler yapılabileceği konusunda fikir alış verişinde bulunduğumuz, her üyenin de kendi sorununu rahatlıkla anlatabilmesi ve diğer duyarlı kişilerin de bu düşüncelerini açıklayarak ortak bir yol bulunması hepimizin arzusudur diye düşünüyorum.

Yürüyemeyecek kadar sakatlığı olanlarla elbette ki organ kaybı olanların durumu bir değildir. Başkasınının yardımı olmadan yürüyemeyen insana elbette ki araba daha önceliklidir, hatta şarttır burda hemfikiriz.

Ama organ kaybı olupta % 90 sakatlık raporu olanlara da yasa koyucu bazı haklar vermiştir. Gelir vergisi, Emlak vergisi, ÖTV, MTV muafiyeti gibi.

Burda sorun olan,

Yasa koyucu tarafından;

1-) Sakatlığı % 90 ve üzeri olup, özel tertibatsız araç alan organ kaybı olan özürlülere, araçlarını kendilerinin kullanmasına izin vermiyor....... Siz diyor tıbben araç kullanacak durumda değilsiniz..... sizin araçlarınızı üçüncü dereye kadar bir akrabanız veya bir şöför tarafından kullanılacaktır..........

2-) Sakatlığı % 40 ve üzeri olup özel tertibatlı araç alan bedensel özürlülere de, araçlarını bizzat kendileri kullanacaktır.......
    diye ifade ediliyor.

Şimdi bende 1.madde için diyorum ki: Sakatlığı % 90 ve üzeri olup ta özel tertibatsız araç alan özürlüler Sağlık Kurulundan "Araç kullanabilir" raporu aldıkları takdirde araçlarını kendileri kullansınlar.

Ayrıca ben, kolon/rektum kanseri olarak beş yıldır hastalıkla mücadele ediyorum. Allahın izniyle hastalığı da yendim. Benim rektum organım ameliyatla alındı kalın bağırsağım göbeğimin yanından delik açılarak (stoma) dişarıya bağlandı. Büyük tuvalet ihtiyacım burdan takılı olan torbaya geliyor.

Ekonomik durumu iyi olan her insan için arabanın lüks olamadığını düşünüyorum......

Selamlar.....

Üye
    hasanalp Avatarı

Son Giriş
    14.04-2007
    Saat
    17:12
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sağ koldan özrü olanlarda sıkıntımı var?gündeme alırsanız sevinirim.netice itibarııyla özürlü aracı kendi kullanabileceği şekilde tertibatını yaptırdan sonra problem olmaması gerekir.

Üye
    abalı Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    05.12-2015
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ENGELLİNİN EŞİT HAKLARDAN YARALANMASI GEREKİR

ABALI

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

ben araba ekonomik durumu iyi olan insanlar icin lükstür demedim ki, sevgili karaca ... yürümekte sorun yashamayanlar ve mevcut ulashim sistemindeki toplu tashima araclarini sorunsuz (ve bashkalarindan bagimsiz) kullanabilen insanlar icin lükstür dedim...

kullanmak zorunda oldugun torba yürürken ya da toplu tashima araclarina bindigin zaman sorun olabiliorsa (bu konudaki bilgisizligimi mazur gör lütfen) elbette senin icin de lüks degildir araba... zaten bu yüzden bedensel sakatlik diye sinirlandirilmasini dogru bulmuyorum...

anlamadigim konu: kanun yapici ötv.siz aldigin bir araci mi senin kullanmana izin vermior yoksa nasil alirsan al, kullanamassin mi dior?...

her ikisi de sacma gelio bana... b-sinifi ehliyetin ve "arac kullanabilir" raporun oldugu halde araba kullanmani yasakliamaz ya... ve madem ötv öteleme "hakki" ve mtv muafiyeti taninior o zaman da "araba alabilirsin ama sen kullanamassin" demek verilen bi hakki aldigin icin cezalandirilmak olur, shantaj gibi bishi bu ...

sanirim problem yasa koyucunun olaylari sacma sapan degerlendirmesine bagli: karshilashilan engellere bakmak yerine muafiet olayini özel tertibata bagliyor... sakatlik orani %90 dan ashagi olanlar ancak özel tertibat taktirirsa, yukari olanlar da kendileri kullanmassa ötelemeden ve muafietten faydalanabilir dio... sol bacaginda sakatligi olan birine, sag bacaginda sakatligi olan biriyle ayni ölcüde (ve belki de daha fazla) ulashim sorunu yashayabildigi halde, "sen bu yasadan faydalanamazsin!" dio... bu durum da en en en az senin yashadigin durum kadar sacmadir, sevgili karaca...

tabi shimdi sakatlik oranindan önce, özel tertibatin gerekip gerekmediginden önce kishinin -sakatligindan dolayi- ulashim sorunu yashayip yashamadigina bakilmali dedigimiz zaman ulashim sorunu yashamayan engellilerin ötv düzenlemesinden faydalanmasi tehlikeye giriyo ... girsin!!!... eger gercekten ihtiyac duydugu halde o düzenlemeden faydalanamayanlarin faydalanmasi saglanicaksa, girsin! ...

senin de dedigin gibi, öncelik bashkasinin yardimi olmadan yürüyemeyenlerindir (ya da yürürken cok zorlananlarin)! ... yani, a noktasindan b noktasina tek bashina ulashamayanlarin ya da ulashirken zorluk cekenlerindir öncelik...

Üye
    tolgacosar Avatarı

Son Giriş
    27.05-2015
    Saat
    09:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bence öncelikle yasal olarak özürlü tanımı ve dereceleri yeniden düzenlenmeli, Bu düzenlemelerde özürlülere sağlanan haklar ve muhafiyetler koruma altına alınmalı,Tüm özürlüler aynı haklardan yararlandırılmalarının yanı sıra araç alımlarında ihtiyaç göz önünde bulundurularak (özürbakımından) öncelik tanınmalı, ÖTV tamamen alınmaması ile KDV sakatlık oranlarına göre kademeli bir şekilde indirime gidilmeli. KDV tamamen kaldırılmayacağından en azından kademeli indirimle yapılarak bir kolaylık sağlanmış olur.Ayrıca H sınıfı ehliyet alımlarında bu dereceler ile özel tertibatlı araç veya otomatik vites ayrımı ortadan kaldırılmalı özürlü olupta tertibatsız otomatik vites kullanabileceklerinde Ötv ve Kdv indiriminden yararlanmaları sağlanabilir.

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon